ελληνική μουσική
    323 online   ·  210.844 μέλη

    Ένα Χαμόγελο Για Τη Σταυρούλα

    joegr2002
    02.01.2009, 01:16

    Μη λογομαχητε και δωστε αγαπη ο ενας στον αλλο ακομα και στις κακες του στιγμες,

    μια προσευχουλα ο καθενας μας για τη Σταυρουλα αλλα και για ολους τους συνανθροπους μας που γελανε ή κλενε σημερα.

    Ευχομαι σε ολλους σας καλη χρονια με γαληνη και πολυ αγαπη στις καρδιες σας

     


    KIT_KAT
    05.01.2009, 00:21

    Προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί τέτοια επίθεση στην Πασχαλίνα, κατι πολύ λογικό είπε η κοπέλα (με το παρορμητικό της ύφος βέβαια) Wink

    Το θέμα είναι Λίνα, η ευαισθησία απέναντι στην κοινωνική αδικία είναι εύστοχη τη στιγμή που η "εύνοια" προς κάποιον δε ζημιώνει άλλους, δε στερείται από άλλους; (δέχομαι αντιρρήσεις στο τελευταίο, στερείται;... ).

    Σε κάθε περίπτωση Δημήτρη μπράβο για την πρωτοβουλία Smile


    johnfrusciante
    05.01.2009, 05:57

    δε θα μπαινα στην διαδικασια..αλλα επειδη καποιου θιχτηκε η καλιτεχνικη του φλεβα ειπα ας μιλησω οχι για την κοπελα που ειπε την αποψη της..χεστηκα..αλλα να πω τα πραγματα απο την δικη μου πλευρα..

    δε μου λετε ρε μαγκες..συναυλια για τους αστεγους ποιος θα κανει? για τον μπαμπη..τον τακη..το μητσο..την βαγγελιω..την σουλα?

    για τα κεντρα αποκαταστασης?για τα ορφανα?για τους παραπληγικους?για τους τυφλους?για τους καρκινοπαθεις?

    για τον βλασση...τον μητσαρα την μπαμπαινα?

    αυτο που ηθελε να πει ειναι οτι ειναι το μονο ατομο που εχει προβλημα στην ελλαδα????

    γιατι να μαζευτει ποσο για αυτον τον ανθρωπο κ οχι κ για αλλους με το ιδιο προβλημα?τι το διαφορετικο εχουν????

    παιδια..τουλαχιστον εγω που παιρνω το μερος της οπως το βλεπω κ απο την δικια μου σκοπια..δεν λεω οτι παει καποιος να διαφημιστει ουτε τπτ..απλα φανταζομαι πως εννοει οτι δεν εχει νοημα επειδη καποιος ειχε προσβαση σε καποιους ανθρωπους που εχουν την δυναμη να μαζεψουν λεφτα να μαζευονται ολοι οι καλλιτεχνες για να τον βοηθησουν αυτον τον εναν!..κ οι αλλοι που αντιμετωπιζουν ιδια προβληματα τι?επειδη δεν ειχαν γνωστους?

    αλλα κ απο την αλλη ρε συ πασχαλινα...θα γινει μια συναυλια κ θα βοηθηθουν ολοι οι ανθρωποι με προβλημα?η να μην γινει καμια συναυλια..δε ξερω ειναι λιγο καπως...δε ξερω τι ειναι το σωστο κ τι ειναι λαθος..σιγουρα λαθος ειναι να γινονται σχολια πανω στην προσωπικοτητα καποιου επειδη ειπε την αποψη του..κ δεν εχουμε κ το μυαλο για να καταλαβουμε τι εννοει..πριν τα σχολια στο προσωπο καποιου συζητηστε..για αυτο λεγεται forum...

    κ ελπιζω η συναυλια να σκισει κ η γυναικα να ναι καλα..οπως κ ολοι μας..{#emotions_dlg.beer}


    dver17
    05.01.2009, 07:00

    Συγνώμη τώρα, αλλά διαβάζω παράδοξα πράγματα...

    ΠΟΙΟΥ εννοείς ότι θίχτηκε η καλλιτεχνική φλέβα? (προς johnfrusciante). Αυτό πάλι από που βγήκε?

    Νομίζεις πως όλοι  οι συμμετέχοντες γνώριζαν την κοπέλα που δούλευε σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό στην Καβάλα? Νομίζω πως αυτό το απάντησα ήδη, μπορείς να ανατρέξεις στην προηγούμενη απάντησή μου. Ξέρεις, δε με ενόχλησε κανείς, ούτε το πρότεινε κανείς να οργανώσω αυτή τη συναυλία (λόγω πρόσβασης, όπως λες). Αυτοβούλως κινήθηκα και πήρα το ΟΚ από την οικογένεια. Θα λογοδοτήσουμε και για αυτό τώρα?

    Και τελικά, μας φταίει το ότι γίνεται μια συναυλία για κάποιον συγκεκριμενο και όχι για όλους? Θα πρέπει να γίνει ή για όλους ή για κανέναν? κι εν πάσει περιπτώσει, αν τόσο πολύ θίγει την περισπούδαστη ευαισθησία κάποιων η συναυλία, περιμένω να δω ΑΥΤΟΙ τι δράση θα αναπτύξουν απέναντι σε όλα αυτά στα οποία τοποθετούνται. Να τους χαρώ και να τους καμαρώσω.

    Προφανώς και γίνονται και άλλες συναυλίες για παρόμοιο σκοπό, ευτυχώς. Και είμαι σίγουρος πως με χαρά θα συμμετείχαν και σε αυτές οι συμμετέχοντες σε αυτοί τη συναυλία, καθώς και άλλοι πολλοί.

    Υπάρχει κανείς που να πιστεύει πως τα χρήματα που θα μαζευτούν θα καλύψουν τα συνολικά έξοδα της κοπέλας? Δεν πρόκειται... Μακάρι να γίνουν και άλλες συναυλίες, ή άλλου είδους δράσεις για άλλους συνανθρώπους μας. Περιμένω να σας δω...

     

    Τέλος, δε νομίζω ότι έθιξα σε κανένα σημείο όσων έγραψα την pasxalina, αλλά απάντησα σε όσα ανέφερε. Νομίζω πως μια πιο προσεκτική ανάγνωση των όσων διαμοιφθησαν θα σου  το καταδείκνυε.

    Τι να πω. Τέτοιες αντιδράσεις δεν τις περίμενα. Να πρέπει να λογοδοτήσουμε γιατί κάνουμε αυτή τη συναυλία και όχι και άλλες... Το αφήνω στην κρίση σας...


    johnfrusciante
    05.01.2009, 07:42

    ρε παλικαρε σε σενα πηγαινε..γιατι ενας ανθρωπος σαν κ σενα που ξεκινα κ κανει κατι τετοιο γιατι να νοιαζεται τι θα πουν οι αλλοι?ποσο μαλλον να φανταζεστε οτι τα ειπαν..κανεις δε μιλησε για διαφημιση ουτε καποιο οφελος..αυτα ηταν που πεταχτηκαν απο δεξια κ αριστερα..κ αντε κ πεταχτηκαν..σε νοιαζει?ενας καλλιτεχνης κ βασικα ενας ανθρωπος που ειναι σιγουρος για τις πραξεις του μονο στον ευατο του εχει να δωσει εξηγησεις..κ καθεσαι κ γραφεις ενα δεκαλογο με επιχειρηματα που στεκουν σε καποιον που θα σου μιλουσε κατα αυτο τον τροπο..αλλα αυτο που ηταν αξιο να ειπωθει ηταν "γιατι μια συναυλια για εναν ανθρωπο" κ αυτη την απαντηση δε θα την δωσεις εσυ..ουτε εγω..ειναι γενικο το ερωτημα..οπως ειδες ειπα στο τελος...οτι δεν υπαρχει σωστο..κ λαθος..κ ουτε ειναι κ λογικο να κανουμε καθε μερα συναυλια για ανθρωπους που θα επρεπε να τους φροντισει η πολιτεια..μηπως εκει ειναι το προβλημα?

    μην βαζεις αρνητικες σκεψεις χωρις λογο..ποσο βλακας μπορει να ειναι ενας ανθρωπος για να αποθαρυνει τους αλλους για μια τετοια εκδηλωση..?

    κ σαφεστατα δεν εννοουσα εσενα οτι σχολιασες την προσωπικοτητα του μελους..μια χαρα ηρεμη απαντηση εδωσες..απλα μαλλον σε αναψαν τα αλλα σχολια..τεσπα χαζομαρες..

    σημασια εχει να παει καλα η συναυλια..κ δεν χρειαζεται ανταγωνισμος...ο καθενας κανει οτι πιστευει οτι ειναι μονοδρομος γι αυτον..κ ανεβαστε κανα βιντεο στο youtube  να σας δουμε..{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    05.01.2009, 12:11

    johnfrusciante, το πρώτο σου μήνυμα είναι απαράδεκτο. Είναι σα να μου λες ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΕΔΩΣΕΣ 50 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΣΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΖΗΤΙΑΝΟΥΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ;;

    Ακριβώς αυτό εισπράτει ο Δημήτρης με το μήνυμά σου.

    Δε φτάνει που έδωσε την ενέργειά του, το χρόνο του και τα χρήματά του (όλ' αυτά έχουν μικρά και μεγάλα έξοδα, πχ τηλεφωνήματα, μείωση ωρών εργασίας κλπ), τώρα είναι σαν να του λες "Δεν πρέπει να το κάνεις, γιατί δεν καλύπτεις όλους που έχουν ανάγκη". Λες και είναι κανένας οργανισμός ο Δημήτρης. Ή το Υπουργείο Υγείας ή Οικονομικών. Απίθανα πράγματα διαβάζω, δεν ξέρω, δεν έχω κι εγώ τι να πω...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος dver17 στις 05-01-2009 στις 07:00 έγραψε...

    Τι να πω. Τέτοιες αντιδράσεις δεν τις περίμενα. Να πρέπει να λογοδοτήσουμε γιατί κάνουμε αυτή τη συναυλία και όχι και άλλες... Το αφήνω στην κρίση σας...

    Δημήτρη, μην πέσεις στην παγίδα να κρίνεις από τους 1-2 που βλέπουν φαντάσματα. Ανοικτή κοινωνία είμαστε, θα υπάρχουν και αυτά. Να τα συγκρίνεις όμως αυτά, με τον κόσμο που θα έρθει το διήμερο και με όσους διαβάζουν και σιωπηρά επιβραβεύουν την αξιόλογη συνεισφορά σου. Αν κάποια στιγμή η Σταυρούλα γίνει καλά, ένας άνθρωπος θα την έχει βοηθήσει. Πολλοί ίσως, στις εποχές του Εγώ, δεν καταλαβαίνουν αυτό το μεγαλείο ψυχής. Ο καθένας κρίνει, αλλά και κρίνεται όμως.


    elpis27
    05.01.2009, 16:23

    Πραγματικά μάγκα και παλίκαρε johnfrusciante (Δανείζομαι τις δικές σου προσφωνήσεις) δεν απάντησες τι κάνεις εσύ για τον Μήτσάρα, τον Βλάσση και την Μπάμπαινα;;; Και βέβαια μπορεί να έχεις κάνει πολλά άλλα όταν έκανες και το ελάχιστο για κάποιον σκεφτόσουν κατόπιν αν ήταν σωστό ή λάθος γιατι και άλλοι άνθρωποι είχαν ανάγκη; Επίσης αν είναι να μας το πεις γιατί με την σειρά μας μετά πρέπει κατά την γνώμη σου πάντα να αντιδράσουμε γιατί δεν βοηθήσες ΚΑΙ την Κατίνα ΚΑΙ τον Θρασύβουλο!!

    Και αφού πραγματικά το θέμα σου είναι γιατί πρέπει να γίνονται τέτοιες κινήσεις ενώ η πολιτεία έπρεπε να προνοεί τι τα ήθελες όλα εκείνα στο πρώτο σου μήνυμα; Να κατακρίνεις το απαράδεκτο κράτος που ζεις και ζούμε και όχι τον Δημήτρη που απλά θέλησε να βοηθήσει με όπλο την μουσική μια κοπέλα,που τονίζω κι εγώ, ουσιαστικά δεν γνωρίζει και σχεδόν κανένας από όλους που συμμετέχουμε!! Και σε προλαβαίνω μην μου πεις ότι δεν τον κατακρίνεις όταν ξεκινάς με την φράση ότι θίχτηκε η καλλιτεχνική φλέβα κάποιου γιατί απάντησε τεκμηριωμένα σε ένα δύσπιστο άτομο. Κατα τη γνώμη μου άστοχο και άπαράδεκτο σχόλιο αφού μόνος σου λες και σου το παραθέτω αυτούσιο:"σιγουρα λαθος ειναι να γινονται σχολια πανω στην προσωπικοτητα καποιου επειδη ειπε την αποψη του..κ δεν εχουμε κ το μυαλο για να καταλαβουμε τι εννοει..πριν τα σχολια στο προσωπο καποιου συζητηστε..για αυτο λεγεται forum..."

    Τέλος σε ευχαριστούμε για τις ευχές σου για την συναυλία θα κάνουμε το παν για να πάει καλά γιατί ναι τελικά η ουσία είναι ΜΙΑ να βοηθήσουμε (στο ελάχιστο) έναν συνάνθρωπό μας!!

    Υ.Γ. Λυπάμαι που ένιωσα την ανάγκη να απαντήσω κι εγώ ενώ θα έπρεπε να είναι ένα topic με πρωταγωνιστή μόνο την Σταυρούλα!

    Λήδα Πισπίρη

     

     

     

     


    PashalinaMakia
    05.01.2009, 16:51

    Έδωσα απάντηση σε όλους όσους πήγανε κατευθείαν να με φάνε , με λεπτομέρειες.Δεν ζητάω συγγνώμη αλλά δεν θα απαντήσω σε τίποτ'άλλο εκτός απο κάποια χωρία σου dver17

    "Τέταρτον, στην Ελλάδα του 2008 ξέρεις πόσοι άνθρωποι δουλεύουν ανασφάλιστοι? Και, εν πάσει περιπτώσει, η ευθύνη δεν βαραίνει τα αφεντικά και τους εργαζόμενους στον ίδιο βαθμό. Αλλά και πέρα από αυτά, τι εννοείς λέγοντας "θα έπρεπε να είχε ασφαλιστεί" και "δεν είχε αναλάβει σημαντικές ευθύνες του εαυτού της"? Θα πρέπει να πούμε, ας πρόσεχε?"

     

    Νομικά , μπορεί να έχει κυρώσεις ο εργοδότης απο την στιγμή που έχει ανασφάλιστους υπαλλήλους.Υποτίθεται οτι ζούμε σε κράτος δικαίου , αλλά όταν υπάρχουν ημιμαθείς πολίτες , τότε είναι λογικό , το κράτος δικαίου να μετατρέπεται σε κράτος υπέρ του δυνατού.Το "Ας προσέχουμε" , πρέπει να το λέμε όλοι μας καθημερινά στον εαυτό μας για να μας κάνει λιγάκι πιο ευσυνείδητους απέναντί μας.Να είμαστε πιο υπεύθυνοι για τον εαυτό μας.

     

    Και "Πέμπτον, σε ενοχλεί η δυσαρέσκεια που προκαλούν οι απόψεις σου, και λες "κατευθείαν στήσιμο", τη στιγμή που εσύ έχεις στήσει στο "λεκτικό απόσπασμα" του κειμένου σου το σύνολο των συμμετεχόντων στη συναυλία, χωρίς, όπως φαντάζομαι, να έχεις κάποιο σχετικό έναυσμα ή στοιχείο. Τραγικό δεν είναι?"

     

    Απάντησα επειδή είδα να με στήνουν στον τοίχο ενώ είπα απλά μια φράση.Λογικό ήταν να προσπαθήσω να εξηγήσω το σκεπτικό μου.Συγγνώμη που το έκανα.Δεν άξιζε.Πραγματικά.

     

    Η αλήθεια είναι , πως δεν πιστεύω πως πρέπει να κάτσω και να απολογηθώ για τις απόψεις μου και τα "περί επιχειρημάτων" συγγνώμη αλλά μου φαίνονται κάπως εμένα.

     

    Σε άλλα δεν θέλω να επεκταθώ γιατί πραγματικά , δεν πιστεύω στους ανθρώπους.Ούτε στους καλούς , ούτε στους κακούς.Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία απο τις 2 κατηγορίες.Ο καθένας για την πάρτη του.Αυτά έχω παρατηρήσει , αυτά εκφράζω.Συγγνώμη που κάνω κάτι τέτοιο.

     

    Τσιμπιτέ , να νιώθεις λύπη για αυτό που γίνεται στη Γάζα κι είμαστε όλοι υπεύθυνοι αφού επικροττούμε έναν κόσμο με εφτελή ιδανικά που βασίζεται στην πλουτοκρατία.

     

    Και τέλος , Γιώργο , δεν με βόηθησε ποτέ κανείς.Οπότε δεν πιστεύω στην "θετική" πλευρά των ανθρώπων.


    tsibitos
    05.01.2009, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 05-01-2009 στις 16:51 έγραψε...

    Τσιμπιτέ , να νιώθεις λύπη για αυτό που γίνεται στη Γάζα κι είμαστε όλοι υπεύθυνοι αφού επικροττούμε έναν κόσμο με εφτελή ιδανικά που βασίζεται στην πλουτοκρατία.


     

    Τι άσχετο ήταν αυτο που "πέταξες" τώρα;;; Από την μία κοτσάνα στην άλλη.. Καλύτερα να σταμάτησεις εδώ γιατι εκτίθεσαι. Αυτο που κατάφερες ήταν κάνεις μπάχαλο ένα τόπικ που είχε εντελώς άλλο προσανατολισμό.. Δεν σου ξαναπαντάω εδώ, αν θες να συνεχίσεις να απευθύνεσαι σε μένα με ασυναρτησίες στείλε μου ΠΜ.

     

    (Και βέβαια εγώ μπορεί να νιώθω λύπη και γι'αυτά που γίνονται στη Γαζά όμως εσένα δεν σου καίγεται καρφί -σύμφωνα με το σκεπτικό σου- αφού τους παλαιστίνιους δεν τους γνωρίζεις προσωπικά!)

     


    pokopik
    05.01.2009, 17:53

    ...καλα δεν υπαρχει καθολου τσιπα σε μερικους (αναφερομαι στους δυο τρεις που βγαζουν τα κομπλεξ τους σε αυτην την προτοβουλια ,που θα επρεπε κατι παραπανω απο επικροτηση να δεχθει..!)

     Θα ειμαι λιγο αιχμηρος ,αλλα συγχωρηστε το μου...βρε λεβεντοπαλικαρε johnfrusciante και
    PashalinaMakia αν μια τετοια κινηση θα βοηθουσε ενα ανθρωπο της οικογενειας σας ,θα γραφατε ολα αυτα τα απεριγραπτα?? 

     Αν η κοπελα αυτη που τραβαει τετοιο απιστευτο λουκι με την υγεια της απο ενα ατυχημα που δεν ευθυνεται, διαβασει ολα αυτα πως θα νιωσει ?? (σε τετοιες καταστασεις η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο για να παλεψεις μια αναπηρια..) Ας την κανουμε να νιωσει ρακος και να νιωσει υπευθυνη για ολα τα στραβα του κοσμου..!

        Ντροπη και παλι ντροπη !

    ΥΓ,Ας κανουμε κουβεντα περι κοινωνικοπολιτικων θεωρειων (στις οποιες δεν διαφωνω μαζι σας) σε αλλο τοπικ.


    johnfrusciante
    05.01.2009, 21:02

    παιδες..εχετε χασει την μπαλα...ποιος ειπε οτι η κινηση που εκαναν τα παιδια ειναι κακη?

    ποιος ειπε οτι δεν πρεπει να γινει?

    ποιος ειπε οτι η γυναικα φταιει σε κατι κ πρεπει να νιωσει ασχημα?

    αυτο που ειπα  ειναι με ποια λογικη να γινει μια τετοια κινηση για εναν ανθρωπο...κ να μην γινει κ για εναν αλλο που εχει το ιδιο προβλημα...κ ειπα πως ουτε λογικο ειναι καθε μερα να γινονται συναυλιες..ουτε λογικο ειναι να μην γινει καμια κ να μην βοηθαμε καποιον διπλα μας..

    ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗ..

    ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ??ΘΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΕΝΟΣ???ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ-ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...

    κ για πες μου φιλε pokopik..πως θα νιωσει οταν θα εχει γνωρισει ανθρωπους με το ιδιο προβλημα κ για αυτην να γινονται συναυλιες για τους αλλους οχι?τεσπα..ηλιθια απανταω σε πραγματα που δε θα πρεπε..

    αυτο με τα κομπλεξ ναι εχεις δικαιο..{#emotions_dlg.beer} επιασες τα κομπλεξ του χαρακτηρα μου...

    elpis27 συμφωνω με αυτα που λες..κ συμφωνω γιατι δε με γνωριζεις προσωπικα..δεν ειμαι φιλανθρωπος ουτε διοργανωνω εκδηλωσεις..κανω κατι το οποιο για μενα ειναι πιο πρακτικο γιατι μπορω λογω της ειδικοτητας κ της δουλειας μου να το κανω..ουτε ειμαι καλος ανθρωπος ..ουτε ειμαι κακος αν δε το κανω..κανω αυτο που πιστευω οτι πρεπει να γινει εκ μερους μου για την παρταρα μου κ μονο κ δε με νοιαζει τι θα πουν για μενα οι αλλοι..

    jorge πραγματικαααα πραγματικαααα ουτε που ειπα στο 1% απο αυτα που πιστευεις οτι ειπα..κ οποιος τα πηρε τα λογια ετσι..καλα κανει κ τα πηρε..εγω δεν μειωσα την προσπαθεια που κανουν αυτοι οι ανθρωποι ουτε τπτ..αυτο που ειπα προσωπικα στο παλικαρι που το ξεκινησε..ειναι γιατι να τον νοιαζουν τι λενε μερικοι...ουτε ειπα να σταματησουν οι φιλανθρωπικες κινησεις των ανθρωπων μεχρι να βρεθει η λυση της κοινωνιας..

    ΕΙΠΑ Κ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ(ΓΙΑ ΜΕΝΑΑΑΑΑΑ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΡ ΤΟΥ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ...

    οποιος καταλαβε οτι δεν μιλαω οτι καποιος εκανε κακο η οτι εκανε κακο η κοπελα..με καταλαβε..αλλιως λυπαμαι..δεν μπορω να κανω αλλιως..εγω μιλαω για ενα γενικο προβλημα κ σεις πιστευετε οτι ριχνω ευθυνες σε αυτους τους ανθρωπους..κ τοσα που ειπα πολλα ειναι κ ασκοπα..

    hail to my complex....{#emotions_dlg.beer} για αυτο αγαπαω την ελλαδα..καθημερινα με κανει να θελω να απομακρυνομαι απο κοντα της...


    PashalinaMakia
    05.01.2009, 21:08

    Παράθεση:

    Τι άσχετο ήταν αυτο που "πέταξες" τώρα;;; Από την μία κοτσάνα στην άλλη.. Καλύτερα να σταμάτησεις εδώ γιατι εκτίθεσαι. Αυτο που κατάφερες ήταν κάνεις μπάχαλο ένα τόπικ που είχε εντελώς άλλο προσανατολισμό.. Δεν σου ξαναπαντάω εδώ, αν θες να συνεχίσεις να απευθύνεσαι σε μένα με ασυναρτησίες στείλε μου ΠΜ.

     

    (Και βέβαια εγώ μπορεί να νιώθω λύπη και γι'αυτά που γίνονται στη Γαζά όμως εσένα δεν σου καίγεται καρφί -σύμφωνα με το σκεπτικό σου- αφού τους παλαιστίνιους δεν τους γνωρίζεις προσωπικά!)

     

    Αγαπητό μέλος ονόματι Τσιμπιτός , Δεν είπα κοτσάνα απο την στιγμή που παρακάτω λες

    Παράθεση:

    Δημοσιεύθηκε: 30-12-2008 στις 01:58

    Μόνο λύπη με κάνει να νιώθω η απάντηση της Πασχαλίνας.

     

    Απάντησα σε αυτό!

     

    Μου καίγεται καρφί για τα μωρά και τα παιδιά!Για κανέναν άλλον όμως!

    Δεν βρίσκω να υπάρχει λόγος για να σου στείλω ΠΜ.

     

    Pokopik , έκανες λάθος.Λεβεντοπαλίκαρα σε πληθυντικό αριθμό απο την στιγμή που χαρακτηρίζεις πάνω απο ένα άτομο.Είναι απλή γραμματική δημοτικού.

     

    Δεν ξέρω τι θα έγραφα πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα κινήσεις για να συγκεντρώσω χρήματα άλλων για τα νοσήλεια έξοδα.

     

    Επίσης , κομπλεξικός είναι εκείνος που προσπαθεί να επιβάλλει την άποψή του στους άλλους.Είδες προωπικά ΕΓΩ να κάνω κάτι τέτοιο?

     

     


    jorge
    06.01.2009, 01:18

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 05-01-2009 στις 21:02 έγραψε...

    jorge πραγματικαααα πραγματικαααα ουτε που ειπα στο 1% απο αυτα που πιστευεις οτι ειπα..κ οποιος τα πηρε τα λογια ετσι..καλα κανει κ τα πηρε..εγω δεν μειωσα την προσπαθεια που κανουν αυτοι οι ανθρωποι ουτε τπτ..αυτο που ειπα προσωπικα στο παλικαρι που το ξεκινησε..ειναι γιατι να τον νοιαζουν τι λενε μερικοι...ουτε ειπα να σταματησουν οι φιλανθρωπικες κινησεις των ανθρωπων μεχρι να βρεθει η λυση της κοινωνιας..

    {#emotions_dlg.beer}


    dver17
    06.01.2009, 09:44

    Δεν το καταλαβαίνω, όλο δεν είπα και δεν είπα και τελικά όλο λες johnfrusciante. Kατ' αρχήν μου επιτίθεσαι προσωπικά οπότε σου απαντάω. Και με συγχωρείς αλλά έχω κάθε δικαίωμα να θίγομαι και να απαντάω, ειδικά όταν διαβάζω κάτι αχαρακτήριστα όπως "θίχτηκε η καλλιτεχνική φλέβα" ή "μαζεύω λεφτά για μια φίλη μου" τα οποία από το πουθενά προέρχονται και στο πουθενά πηγαίνουν. Και φυσικά θα απαντάω και πολύ καλά θα κάνω, όταν κάποιοι παρερμηνεύουν, λοιδωρούν, υπονοούν, υποβιβάζουν και άλλα τέτοια λαμπρά που γίνονται στην Ελλάδα που σε διώχνει από κοντά της. (Eλπίζω να διακρίνεις την ειρωνεία στην τελευταία φράση)

    Κατά δεύτερον μας λες "γιατί δε διοργανώνετε και για τη Μήτσαινα" κλπ. Η συναυλία αυτή γίνεται για να μαζευτούν λεφτά για έναν άνθρωπο που δεν τα έχει. Αν εσύ βλέπεις κάτι κακό σε αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου ή οποιουδήποτε άλλου θα συμμετάσχει ή θα παρεβρεθεί. Αυτό που βλέπω είναι γενικολογίες, θεωρίες, αερολογίες και καμία συγκεκριμένη πρόταση αφού εσύ, όπως λες, δεν είσαι φιλάνθρωπος, ούτε οργανώνεις συναυλίες (άρα αντιπροτείνεις την αδράνεια σου- αφού και οι γενικότερες συναυλίες πάλι από κάποιον άλλο θα πρέπει να οργανωθούν και όχι από εσένα). Και ναι μεν δεν είσαι φιλάνθρωπος ή ό,τι άλλο, αλλά κατακρίνεις και όσους είναι επειδή- λέει- το κάνουν για έναν άνθρωπο και όχι για όλους. Ήμαρτον!

    Όπως ξαναείπα, τα λεφτά που θα μαζευτούν δε θα φτάσουν ούτε για πλάκα για τα έξοδα νοσηλείας της κοπέλας. Μακάρι η εν λόγω συναυλία να είναι το έναυσμα για ανάλογες συναυλίες.  Ελπίζω ποτέ κανένας δικός σου να μη βρεθεί στην κατάσταση που βρέθηκε η Σταυρούλα. Τότε τι γενικόλογίες θα είχες να υποστηρίξεις; Ή μήπως θα έλεγες "μη κάνετε μια προσπάθεια να μαζευτούν χρήματα για τον τάδε, αλλά για όλους"; Και εν πάσει περιπτώσει, θα έπρεπε να δεις πως οι συναυλίες- διαδηλώσεις στις οποίες αναφέρεσαι θα γνωστοποιούσαν κάτι αλλά χρήματα για τα απαραίτητα έξοδα των ατόμων που τα χρειάζονται ΔΕΝ θα μάζευαν. Και εδώ είμαστε αντιμέτωποι όχι με κάποια ακόμα θεωρητική διάσταση του προβλήματος αλλά με την πρακτική της έκφανση. Κάτι το οποίο για σένα δείχνει να είναι ψιλά γράμματα, δυστυχώς.

    και σχετικά με την pasxalina που δεν της καίγεται καρφί για κανέναν άλλο πέρα από μωρά και παιδιά (τα οποία κάποτε μεγαλώνουν. Και τι γίνονται? Για πέταμα?) νομίζω ότι μόνη της απαντάει στον εαυτό της και καταρρακώνει τα - όποια- επιχειρήματα θα μπορούσε ποτέ να έχει η θέση της. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αφού την ενδιαφέρει μόνο το περίκλειστο σύμπαν της, γιατί βγαίνει από αυτό να κατακρίνει τους άλλους? Επειδή δε ζουν και αυτοί σε κάποιο δικό τους ατομικό περίκλειστο σύμπαν? Ευτυχώς που ο περισσότερος κόσμος δε σκέφτεται έτσι, τίποτα άλλο... Και αυτό που αναφέρεις "για ευσυνείδητους πολίτες", ξέρεις, δε συνάδει καθόλου με όσα υπερεξατομικευμένα λες σε όσα γράφεις. Ψάξε λίγο την έννοια "πολίτης".

    Σχετικά δε με το θέμα της ασφάλισης και του κράτους δικαίου, η βιτρίνα λέει αυτό, αλλά μόνο αυτό δεν ισχύει. Το κράτος δικαίου λέει ότι κι εσύ θα έπρεπε να έχεις δουλειά, αλλά δεν έχεις. Και αυτή η κοινωνική συνείδηση από έναν άνεργο είναι μάλλον που διαιωνίζει το πρόβλημα και δικαιώνει τα εισαγωγικά στο "κράτος δικαίου". Σου προτείνω να κάνεις μια βόλτα να δεις τι ισχύει στον ιδιωτικό τομέα και να δούμε μετά...άλλο τι ισχύει και άλλο τι θα έπρεπε να ισχύει. Μην εξισώνουμε τα θύματα και τους θύτες μιας κατάστασης.

    Τέλος, κομπλεξικός είναι και εκείνος που κάνει πως "ξέρει" τα κίνητρα προσώπων που δε γνωρίζει και είναι αδιάφορος επειδή κανένας δεν τον βοήθησε ποτέ-υποτίθεται. Και δειλός είναι και εκείνος που δεν απαντάει στα αντεπιχειρήματα που έχουν ειπωθεί, αλλά επιλεκτικά απαντάει σε κάποια, σε όποια θεωρεί ότι τον παίρνει να πει κάτι ακόμα (οπότε και γίνεται θρασύδειλος). Και μισάνθρωπος εκείνος που δεν πιστεύει στη θετική πλευρά των ανθρώπων.

    Και "περαστικά του", αν και δε το βλέπω...


    PashalinaMakia
    06.01.2009, 13:19

    χαχαχα ο κομπλεξικός φαίνεται μέσα απο ένα post στο forum?χαχαχα..

     

    Σε άλλα αντεπιχειρήματα δικά σου δεν απάντησα για τους εξής λόγους:Ίσως η άποψή μου αν έθιγε πρόσωπα και καταστάσεις και προσπαθώ τουλάχιστον τώρα ΕΓΩ να είμαι ευγενική!Δεν είπα εσένα κομπλεξικό , δεν αναφέρθηκα στο πρόσωπό σου με άσχημους χαρακτηρισμούς και δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο.

     

    Και σχετικά με τα παιδιά.

    Εαν τους δώσει ένας μεγάλος , σωστές βάσεις , τότε γίνονται σωστοί μεγάλοι και πολίτες.Γι'αυτό σημασία ΜΟΝΟ στα παιδιά!Αλλά , πού να σκεφτειτε κάτι τέτοιο κύριε dver17 , γιατί προφανώς είστε αρκετά χρόνια μεγαλύτερός μου.


    PashalinaMakia
    06.01.2009, 13:26

    χαχαχαχα...

    Συγγνώμη δεν θα με κάνετε με την απάντησή σας να μην γελάω...

    Πιστέψατε και το "Απασχόληση : Είμαι άνεργη όπως και το 30 % των Ελλήνων."..

    Παλαιότερα έγραφα πως κάνω βόλτες με ελικόπτερο , θα το πιστεύατε κι αυτό?χαχαχα

     

    Σε σύγκριση με άλλα κορίτσια της ηλικίας μου δεν τρώω απο τα έτοιμα , είμαι δραστηριοποιημένη σε αρκετούς τομείς , κι αν δεν έχετε υπ'όψην σας ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ , ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ!όπως εαν παρατηρήσατε στο πρώτο μήνυμά μου , δεν έθιξα την κοπέλα , ούτε βέβαια και στα υπόλοιπα!

    Όσον αφορά το κράτος δικαίου.Είμαστε όλοι συνένοχοι στη σαπίλα των θεσμών και των εξουσιών όπως είναι κι η δικαστική εξουσία.

    Δυστυχώς για εσάς , το αν έχω ψαχτεί και πόσο ως πολίτης , δεν είστε σε θέση να το γνωρίζετε.Η ζωή δεν είναι forum.Είναι έκθεση ιδεών και παράλληλοι μονολόγοι καθώς παρατήρησα σε αυτό το θέμα.


    jorge
    06.01.2009, 14:58

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 06-01-2009 στις 13:26 έγραψε...

    όπως εαν παρατηρήσατε στο πρώτο μήνυμά μου , δεν έθιξα την κοπέλα , ούτε βέβαια και στα υπόλοιπα!

     

    Υπενθυμίζω μερικά από τα απίστευτα που έχεις γράψει, μια και φαίνεται οτι προσπαθείς να το "γυρίσεις" σιγά σιγά:

    - Δεν με νοιάζει η υγεία της συγκεκριμένης κοπέλας

    - ως 27χρονη γυναίκα θα έπρεπε να έχει ήδη ασφαλιστεί κάπου απο μόνη της

    - όταν υπάρχουν ημιμαθείς πολίτες (σσ Σταυρούλα) , τότε είναι λογικό , το κράτος δικαίου να μετατρέπεται σε κράτος υπέρ του δυνατού

    - Μου καίγεται καρφί για τα μωρά και τα παιδιά!Για κανέναν άλλον όμως!

    - σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα κινήσεις για να συγκεντρώσω χρήματα άλλων για τα νοσήλεια έξοδα.


    elpis27
    06.01.2009, 16:21

    Jorge με κάλυψες απόλυτα!  Και κάτι άλλο.....

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-12-2008 στις 15:02 έγραψε...

    Η δουλειά του τραγουδιστή ή του μουσικού είναι πολύ κατώτερη απο εκείνη του αγρότη ή του οικοδόμου γιατί ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα.

    Και έχω την εξής εύλογη απορία (πέρα από την ουσία της πρότασης που... δεν βρίσκω λόγια): αφου ο μουσικός δεν κάνει τίποτα άρα συνεπαγεται ότι μουσική = τίποτα ,  γιατί είσαι μέλος σε ένα site που ονομάζεται MUSICHEAVEN????????????????????????

     

     

     

     


    dver17
    06.01.2009, 20:01

    Για να τελειώνω το να ασχολούμαι με όλο αυτό το συρφετό αλληλοσυγκρουόμενων απόψεων και παραληρηματικών posts της pasxalina, γράφω για τελευταία φορά εδώ (εκτός κι αν ξαναπροκληθώ- ελπίζω όχι).

    Λοιπόν κυρία pasxalinaMakia...

    Λες ότι "δεν αναφέρθηκες στο πρόσωπό μου με άσχημους χαρακτηρισμούς". Όχι βέβαια, είπες απλά ότι η συγκεκριμενοποιημένη ευαισθησία δεν είναι ευαισθησία, αλλά μαζεύω λεφτά για ένα φίλο μου. Ότι (ως συμμετέχων) έχω συμφέρον από όλο αυτό κλπ κλπ. Νομίζω ότι αυτά από μόνα τους χρήζουν απάντησης, από εμένα ως άνθρωπο, συμμετέχοντα, οργανωτή. Κατανοητό ελπίζω.

    Λες και ξαναλες για την έννοια του σωστού πολίτη, ενώ παράλληλα με όσα γράφεις προτείνεις την εξατομίκευση, τον ωχαδελφισμό, τον φιλοτομαρισμό. Σου επαναλαμβάνω: ψάξε λίγο ΤΙ σημαίνει πολίτης γιατί δε...μπα...με τίποτα...

    Λες "κι αν δεν έχετε υπ'όψην σας ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ , ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ"

    Απαντάω πως ούτε ξέρω, ούτε έχει σημασία. Ξέρω αυτά που εδώ γράφεις και μέσω αυτών εκτίθεσαι στην κρίση του καθενός, όπως και όλοι μας. Αν δε σ' εκφράζουν αυτά που γράφεις, έχεις κάθε ευκαιρία, δικαίωμα κλπ να μη τα γράψεις. Αλλά αν τα γράφεις, υποτίθεται ότι κάτι σημαίνουν. Και φυσικά κρίνεται αυτό που σημαίνουν. Μακάρι να είσαι δραστηριοποιημένη κλπ, δεν ξέρω, δε με απασχολεί, αλλά αφού διατυμπανίζεις το ότι δε νοιάζεσαι για τους άλλους (με εξαίρεση τα μωρά και τα παιδιά)αυτό που στο καλό συνάδει με τα όσα λες περί σωστού πολίτη? και σχετικά με το τι είναι υπεύθυνο για τη σαπίλα των θεσμών κλπ που γράφεις,  ε, μάλλον δεν είναι η μαζική δράση αλλά κυρίως η εξατομίκευση. Ελπίζω να σου θυμίζει κάτι αυτό.

     

    Όσο για αυτό που λες "που να σκεφτείτε κάτι τέτοιο κύριε dver (εαν ένας μεγάλος δώσει στα παιδιά σωστές βάσεις γίνονται σωστοί πολίτες), έχω να σου πω τα εξής:

    α) δε με ξέρεις καν, αλλά είσαι σε θέση να ξέρεις τι σκέφτομαι! Θρίαμβος!

    β) σημασία στους πάντες, κι όχι μόνο στα παιδιά ή μόνο σε οποιαδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα, αυτό θα πει ανθρωπιά, αυτό θα πει δικαιοσύνη.

    γ) αυτές οι περισπούδαστες "σωστές βάσεις" που λες, διακρίνονται στα κείμενά σου? Λ.χ το να κοιτά κανείς μόνο την πάρτη του? το να μη νοιάζεται για τους άλλους? Να μη νοιάζεται για τα θύματα ατυχημάτων, τους ανασφάλιστους, τους μη έχοντες?

    Τέλος πάντων, επειδή δε νομίζω ότι θα βγάλουμε καμιά άκρη και επειδή πραγματικά έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να προσπαθώ να απαντήσω στα- μονίμως- αντιφατικά επιχειρήματά σου, αλλά και επειδή νομίζω ότι πολύ στράφηκε η προσοχή μας σε άσχετα θέματα και όχι στη συναυλία, αλλά σε ανθρώπους που πρεσβέουν την αντίδραση για την αντίδραση και μόνο, κλείνω εδώ όσα γράφω κι αν κατάλαβες, κατάλαβες.

     


    johnfrusciante
    07.01.2009, 02:27

    ζλατκο πασπαλιεεεε το σουτ με καρπο......κ δοκαρι..{#emotions_dlg.happycrazy}