ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Αντώνης Καλογιάννης

    ins2anity
    29.12.2008, 17:40

    ενας τραγουδιστης με υπεροχη φωνη, εξαιρετικα τραγουδια σε μια διαδρομη στην ελληνικη δισκογραφια πολυ αξιολογη και αξιοθαυμαστη.....

    τραγουδια οπως το επιφανεια αβερωφ σε στιχο του σεφερη και μουσικη του θεωδορακη...

    άλλα οπως το  το αχ αννουλα του χιονια, ανοιξε το παραθυρο...,αλλά και συνεργασιες με ξενους καλιτεχνες οπως ο moustaki με καρπο αυτης το αγαπημενο μου ''που τραβαν οι δρομοι''... αλλα και πολλα αλλα κομματια που πραγματικα σε κανουν να νοσταλγεις...''λαθος διαδρομη''......''δεν κλαιω'' και παρα πολλα ακομη...

    ενας λαικος αγωνιστης ο οποιος εχει μεγαλη αντιεξουσιαστικη δραση...

    η καλυτερη φωνη του τοπου μας(καποτε).........

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-12-2008 17:44 ]


    mitskinis
    30.12.2008, 13:44

    Είναι καλός τραγουδιστής με πολύ καλή φωνή.Το τραγούδι που μ΄αρέσει από αυτόν είναι το "Αχ Αννούλα του χιονιά" που είναι τέλεια κομματάρα.Φυσικά έχει πει και άλλα πολλά ωραία τραγούδια.


    -----------------
    mitskos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mitskinis στις 30-12-2008 13:45 ]


    megaloserwtikos
    30.12.2008, 15:25

    Θυμάμαι που μου άρεσαν να ακούω ένα που έλεγε ''στην πλατεία Αβησσυνίας μεσ' τα παλιατζίδικα'' κι ένα άλλο ''Όρτσα τα πανιά...'' αλλά κι ένα άλλο υπέροχο κι αγαπημένο που έλεγε...''Τραβώντας για τον θάνατο, πέρασα το ποτάμι...'' η το ''Κάντε κουράγιο και μα τον άγιο...''

    Αγαπημένος τραγουδιστής !


    ilio
    30.12.2008, 15:33

    Πολύ όμορφη φωνή,βελούδινη,πολύ καλός τραγουδιστής.

    Μου αρέσουν αρκετά του τραγούδια και πιο πολύ το

    "άνοιξε το παράθυρο να μπει...δροσιά να μπει του Μάη...."

    (μου διαφεύγει ο τίτλος του αυτή τη στιγμή{#emotions_dlg.rolleyes})


    kwstasagas
    30.12.2008, 18:56

    Η φωνή τπυ Καλογιάννη .... Αντρίκεια, στοβαρή, λες και βγαίνει ... από τα έγκατα της γης !!!

    Ωωωωω ..... megaloserwtikos, τι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ είναι αυτές που θυμήθηκες!!!

    ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒΥΣΣΗΝΙΑΣ, μουσική : Αργύρης Κουνάδης, στίχοι : του πολύ αξιόλογου θεατρικού συγγραφέα Μάριου Ποντίκα, ερμηνεία : ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ, δίσκος : Εν Αθήναις [1976 αν δεν απατώμαι]. Τα τραγούδια προέρχονται από το ομώνυμο τηλεοπτικό σήριαλ της Κρατικής Τηλεόρασης εκεί στα 70ς [έχω την εντύπωση ότι θυμάμαι αμυδρά κάτι σκηνές του από την πολύ πρώιμη παιδική μου ηλικία]. Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό το τραγούδι περιλαμβάνεται μέσα στα 3 - 4 καλύτερα ζεϊμπέκικα που γράφτηκαν ποτέ, και σίγουρα μέσα στα 10 καλύτερα ελληνικά τραγούδια .....

    ΚΑΝΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, μουσική : Γιώργος Γιαννουλάτος, στίχοι : Πυθαγόρας. Το θυμάμαι παιδάκι να το σιγοτραγουδάω, γύρω στο 1980 [παιζόταν αρκετά στο ραδιόφωνο]. "Κάντε κουράγιο / και μα τον Άγιο / κάπου θα βρείτε ένα λιμάνι, ένα φως / Κάντε κουράγιο /και μα τον Άγιο / για τους μικρούς είναι μεγάλος ο Θεός". [Στο σημείο αυτό θα μού επιτρέψετε να σημειώσω το πόσο σπουδαίος συνθέτης υπήρξε ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΤΟΣ !!! Σάς προτείνω να αναζητήσετε το συγκλονιστικό τραγούδι του "ΣΤΗΑΘΗΚ' ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ" σε στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη που ερμηνεύει η Άλκηστη Πρωτοψάλτη. Ανήκει και αυτός σε εκείνη την φουρνιά "έντεχνων συνθετών" των αρχών των 80ς (βλ. επίσης Γκάρτζος, Ανδριόπουλος, Μιχάλης Τερζής κλπ) που .... δημιούργησε σε "λάθος εποχή", όταν η .... "επέλαση του σκυλάδικου τραγουδιού" στην τότε Ελλάδα ήτο "σαρωτική". Τέλος offtopic].   

    Όσο για τον Καλογιάννη .... έχω γράψει και σε άλλο τόπικ ότι η πρώτη συναυλία που έχω δει στη ζωή μου είναι σε ηλικία 10 ετών, το 1982, στο ξερό γήπεδο της Καστοριάς με τον ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ να τραγουδά, ως επί το πλείστον, τραγούδια του ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΑΓΙΟΥ. Ο Καλογιάννης εκείνη την εποχή είχε βγάλει έναν δίσκο σε μουσική Λάγιου, ο οποίος είχε σαν κεντρικό θέμα τη ζωή στη μεγαλούπολη [κάποιοι στίχοι έλεγαν "τούτη η πόλη, τσιμεντένια, αγαπημένη ... ζωντανεύει κάπου - κάπου σαν περνώ απ' του Φιλοπάππου" ή σε άλλο τραγούδι "τι κι αν δεν ξέρω πώς σε λένε, Άννα, Μαρία ή Λαμπρινή / ξέρω τα μάτια σου πως καίνε, αστέρια μες στην πόλη αυτή]. Την ορχήστρα διηύθυνε ό ίδιος ο Δημήτρης Λάγιος, πολύ νέος και πολύ όμορφος και, προπαντός, σεμνή και ευγενική παρουσία [R.i.p. ... αυτό το παιδί, που ήταν η προσωποποίηση της "αρχοντιάς", "έφυγε" πολύ νέο {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}} ....

     

     

     


    geordan
    30.12.2008, 23:45

    ΠΟΛΥ αγαπημένος τραγουδιστής. Ό,τι και να πω είναι λίγο...


    ins2anity
    31.12.2008, 02:23

    τι να λεμε τωρα... απλα κορυφαιος... απο βολο πηγα αθηνα το καλοκαιρι που μας περασε μονο κ μονο για να τον ακουσω...εστω 4 τραγουδια...

    δυστυχως δεν τον προλαβα στα καλα του χρονια αλλα πραγματικα νοιωθω πολυ τυχερος που τον ακουσα απο κοντα και που τον ακουω τωρα στο σπιτι μου...

    αυτη η φωνη και το παθος που βγαζει στο τραγουδι του δεν περιγραφεται ουτε υπαρχει περιπτωση να βγει δευτερος σαν αυτον...απλα εξαιρετικος...

    το μονο πραγμα που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως κανεις νεος δεν τον γνωριζει..

    και δυστυχως θα ημουν ενας απο αυτους αν δεν διαβαζα τυχαια την εφημεριδα μια μερα για να δω τον τιτλο ενος τραγουδιου του που μου κεντρισε το ενδιαφερον...το ονομα αυτου: ''και που λες ευτυχια''...πργματικα υπεροχο..

    μου ειπαν κατι φιλοι μου οτι την μερα που ειχα φυγει ειχε ενα αφιερωμα για τον καλογιαννη στην τηλεοραση και μου φαινετε οτι ειχε ενα και προσφατα...

    τα εχει κανενας? αν μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω πολυ να το κανει....ευχαριστω

    οπως ειχε πει και ενας ποιητης ο louis aragon ''η φωνη του καλογιαννη μου θυμιζει τα βουνα και τις θαλασσες της πατριδας μου''...εμενα απλως με ταξιδευει σε εναν κοσμο ερωτικο χωρις τιποτα βρωμικο μεσα σε αυτον και σε μερες που δεν θα γνωρισω...

    εκτος βεβαια απο τα ερωτικα εχει ερμηνευσει και αλλα υπεροχα τραγουδια δυστυχως ομως μια συζητηση για τα τραγουδια αυτα δεν νομιζω να τελειωνει...

     

    επειδη την τεταρτη στις 4-5 κανω κανω εκπομπη στο ραδιοφωνο του musicheaven θα ηθελα να κανω κατι σαν αφιερωμα στον αντωνη...

    αλλα επειδη δεν γνωριζω αν θα εχει πολλους οπαδους αυτη η κινηση περιμενω τα σχολια σας για δω αν θα το κανω η οχι...

     


    -----------------
    μα καπως αδοξα τελειωνει και το ξερω το καλοκαιρι που'ρχεται ξανα μεσ'την ψυχη μου ξερω! δεν θα το φερει παλι πισω η κραυγη μου κι αν το χειμωνα εσυνηθησα...ξανα θα υποφερω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 31-12-2008 02:27 ]