ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη
    fireroc
    10.01.2009, 18:57

    φιλε  noizreduction
    το εχω ψαξει και σου λεω πως ναι ειναι νομιμη! διαβασε το αντιστοιχο αρθρο στην βικιπαιδεια !  εκει θα να διαβασεις οτι ειναι νομιμο πολτικο κομμα!


    noizreduction
    10.01.2009, 20:06

    1) Το πολιτικο τμημα της ειναι νομιμο εφοσον εκπροσωπειται στη Βουλη απο το Βοριδη. Μπορει ο ιδιος να δηλωνει το αντιθετο, ομως οσοι θυμουνται το Εθνικο Μετωπο ( κομμα που μπηκε στις εκλογες του 2000 ), θα θυμουνται ποιος ειναι ο προεδρος του

    2) Τα αρθρα στο Βικιπαιδεια τα επηρρεαζει ο αναγνωστης. Μην "μασας" {#emotions_dlg.biggrin}. Εαν δεν υπαρχει καταστατικο και αριθμος πρωτοκολλου για την Εφημεριδα της Κυβερνησης, δε πα να ειναι επισημοι στο wikipedia..στο ελληνικο νομικο συστημα δεν ειναι! Επαναλαμβανω πως αναφερω στο "συνδεσμο"/"οργανωση" κι οχι στο πολιτικο τους τμημα το οποιο ειναι αναγνωρισμενο.


    fotis70
    11.01.2009, 20:10

    Φίλε  fireroc αν από κάπου βγαίνει το συμπέρασμα ότι σου προσάπτω ταμπέλα σου ζητώ συγνώμη!

    Για μένα η ελευθερία της έκφρασης – όταν αυτή δεν προσβάλει – είναι ένα βασικό και θεμελιακό – θα έλεγα – στοιχείο της Δημοκρατίας! Ο κάθε πολίτης αυτού του κράτους έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, να εκφράζει αυτό που πιστεύει και να συμμετέχει στα κοινά με την ψήφο του που να την διαθέτει όπου αυτός θέλει!

    Σαφώς και όταν υπάρχουν αξιόποινες πράξεις θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες του νόμου!

    Το κακό για εμένα είναι όταν κάποιος προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη ή το πιστεύω του έστω και αν αυτό είναι καλό!

    Τότε αρχίζει ο φασισμός! Π.χ ενώ μειώνεται η δύναμη των δύο μεγάλων κομμάτων αυτά αντί να πουν ότι ο κόσμος δεν  τους θέλει πια αντίθετα φτιάχνουν τον εκλογικό νόμο στα μέτρα τους και βγαίνουν με μικρότερα ποσοστά! Ρώτησαν τον κόσμο αν το θέλει αυτό;

    Άλλο παράδειγμα. Ενώ μια εκλεγμένη λοιπόν κυβέρνηση κατεβάζει (καλώς ή κακώς) έναν νόμο στην βουλή κάποια κόμματα της αντιπολίτευσης λένε : θα τον καταργήσουμε στην πράξη! Δηλαδή καλούμε τον κόσμο να παρανομήσει! Τότε τι νόημα έχει η κυβέρνηση και η βουλή αφού όποιος δεν του αρέσει ένας νόμος να κάνει το δικό του και να μην τον ακολουθεί!

    Αν δεν σου αρέσει αυτά που κάνει μια κυβέρνηση μην την ψηφίζεις στις επόμενες εκλογές. Ποιο είναι το κριτήριο του καλού ή κακού νόμου; Γιατί θα πρέπει αυτό που ζητάνε 10000 χιλιάδες άνθρωποι σε μια πορεία ή σε μια κινητοποίηση να γίνει;

    Αντιπροσωπεύουν την μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού ή αυτοί είναι όλοι και όλοι; Αν ισχύει το δεύτερο γιατί θα πρέπει να γίνει αυτό που ζητάνε;

    Τον μεγαλύτερο φασισμό των ασκούν τα περισσότερα ΜΜΕ που παρουσιάζουν τα γεγονότα όπως θέλουν και με τέτοιον τρόπο που εσύ που διαφωνείς σε κάτι μαζί τους σε παρουσιάζουν ως γραφικό ή ξεπερασμένο ή οτιδήποτε άλλο! Ρωτάς τους γύρω σου τι πιστεύουν και σου λένε τα ίδια με σένα και τρελαίνεσαι γιατί τα ΜΜΕ σε έχουν παρουσιάσει σαν κάποιον που ζεί σε άλλο πλανήτη!

    Για να καταλήξω, σου λέω! Με τους οπαδούς της Χρυσής Αυγής όταν απλά φωνάζουν για αυτά που πιστεύουν ας φωνάζουν όσο θέλουν! Αν κάνουν αξιόποινες πράξεις να τιμωρηθούν! Στα επιχειρήματά τους εσύ πρόβαλε τα δικά σου! Στις πράξεις βίας – αποδεδειγμένα – απαίτησε να τιμωρηθούν!

    Με τους άλλους φασίστες όμως τι γίνεται! Αυτούς που μας έχουν καθίσει στον σβέρκο και είναι χειρότεροι από τους άλλους τι γίνεται! Αυτούς όμως τους χειροκροτούμε και τους πιστεύουμε όσο και αν μας δουλεύουν όσο και αν μας πατάνε από κάτω!


    fireroc
    05.06.2009, 22:02

    για οσους με χλευαζαν τον τελευταιο καιρο για αυτα που ειπα σε αυτο το τοπικ θα δεν θα πω εγω τιποτα! τα προσφατα γεγονοτα δινουν απαντησεις!οι  χρυσαυγητες διαδηλονουν κατα των  μετανασταων με τις ευχες των συντροφων μπατσων!καπιοι ακομα εθελοτυφλουν αλλα δεν πειραζει!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-06-2009 22:40 ]


    fireroc
    05.06.2009, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 10-01-2009 στις 02:24 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος fireroc στις 09-01-2009 στις 20:42 έγραψε...

    η χρυση αυγη  δρα ελευθερη σκοτωνει προσφυγες  σκοτωνει καθε αντιθετο στην ιδεολογια της ( επαναλαμβανω οτι καταδικαζω τον φανατισμο σε  οτιδιποτε και ξερω τι γινοταν στην σοβιετικη ενοση και τι εκανε ο Σταλιν αλλα μην το αναλυσουμε γιατι και δεν κολαει στο συγκεκριμενο τοπικ και θελει πολη αναλυση)! το οτι ειναι νομιμη οργανωση ειναι αρκετα ανυσηχητικο νομιζω!  η συνεργασια της με την αστυνομια( το εχω διεστραβωσει αττο που λεω ) ειναι ανυσηχητικη επισεις!   θελω να μου πειτε εναν λογο που ειναι νομιμη οργανωση! μονο εναν! γιατι η κοινονια μας το ανεχετε! δεν ειναι λογος για προβληματισμο αυτο? αμα ηταν μια συμμορια δεν θα  ανοιγα τοπικ αλλα ειναι νομιμη οργανωση!  η νομιμη αυτη οργανωση πιστευει σε πραγματα που εφεραν τοσες κακουχιες στην κοινωνια !   κρινετε το σαν ανθρωποι το ξαναλεω πιστευω οτι σε μια υγιη κοινονια ολοι θα το κατακριναν χωρις δευτερη κουβεντα θα κατεκριναν οχι μονο το γεγονος οτι αυτες τις ιδεες  την ασπαζονται πολοι μεταξυ μας αλλα και τι γεγονος οτι ειναι νομιμη και κανεις μας δεν εχει κανει τιποτα!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 09-01-2009 20:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 09-01-2009 20:44 ]

     

     

    Αν και δυσκολεύτηκα να διαβάσω αυτό το ιδιάζουσας ορθογραφίας κείμενο, ακόμα περισσότερο δυσκολεύομαι να θυμηθώ πότε είδα ή άκουσα να σκοτώνουν ελεύθερα πρόσφυγες, ίσως γιατί αυτό συμβαίνει μόνο στη φαντασία όσων έχουν κόλλημα με την κάθε χρυσή αυγή.



    δεν ξερω πιος ειναι φαντασιοπληκτος ευχομαι να μαι εγω! ναι ειμαι κολημενος ! και δεν θα με ξεκολησει κανεις! ειμαι κολημενοσ και οραματιζομαι εναν κοσμο οπως ο  λενον στο ιmagine!οταν καταπατουν τα δικαιοματα του αδελφου μου ειτε ειναι αυτος αλβανος ειτε ιρλανδος ειναι σκοπιανος ειτε ελληνας θιγομαι και νιωθω οτι μου καταπατει τα δικαιοματα μου ! ναι ειμαι κολημενος με ιδεες οπως η αδελφοσυνη και η αλληλεγγυη των λαων και θεωρω εχθρο μου αυτους  που δρουν εναντια σε αυτες τις ιδεες που ειναι μακρια απο καθε φανατισμο και κοματισμο ! αλλα που θα παει θα μεγαλωσω και θα σοβαρευτω! θα ειμαι κουστουμαρισμενος  υπαλληλακος που θα με νοιαζει μονο η παρτη η δικια μου και της οικογενειας μου! αν σκοτωνουν καποιον αλβανο????????......... πουλακια θα κανουν τα ματια μου αφου δεν αυτοχθονας και κανενα καναλι δεν θα το πει..... η θα το εχω ονειρευτει αφου θα ζω στην ελλαδα τον πιο δημοκρατικο κοσμο που οι εκλογες και η γιουροβιζιον ειναι τα μονα της ενδιαφεροντα! τα τελευταια επεισοδια με τους χρυσαυγητες μαλον ενα σατανικο και κακοπροαιρετο μυαλο σαν το δικο μου θα το σκεφτηκε ..... μαλλον ειμαι ηλιθιος !   αντε καλυνυχτα..........  !!!! συγγνωμη που κανω παρασιτα στην πραγματικοτητα σου!!!!!!!!!! ειπαμε ..... που θα παει καποτε θα μεγαλωσω και θα μπω κι εγω σε αυτη............κaποτε ........... που θα παει! 

    με αγαπη ο τρελος  παρανοικος και καοπροαιρετος φαντασιοπληκτος σχιζοφρενης και μλκσ fireroc
    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-06-2009 23:18 ]


    fireroc
    05.06.2009, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος NERGAL στις 10-01-2009 στις 15:20 έγραψε...

    xxaaxxa fireroc egw xazomares den kathomai na psaxnw pes esu pou eisai polukseros na katalabw k egw pou den to exw psaksei an les exoun opla,maxairia kai kukloforoun eleutheroi e tote ti perimeneis na sou pw

    ενω εσυ που κατεχεις τις μεγαλες αληθειες και ζεις σε εναν κοσμο τελειο αγγελικα πλασμενο μη σε νοιαζει  τιποτα μπορεις να νιωθεις ασφαλεια  και να κοιμηθεις ανενοχλητος! κανεις δεν θα σε ταραξει !μην ψαχεις αν ενας αλβανος δολοφονηθηκε ........σε συμφερeι μια  καινουρια θεση εργασιας ελευθερωθηκε........
    -----------------
    ΕΜΠΡΟΣ ΒΕΗΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕ!!ΧΑΧΑΧΧΑ:D

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NERGAL στις 10-01-2009 15:25 ]




    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-06-2009 23:19 ]


    StavmanR
    06.06.2009, 00:49

    Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα στη δημοκρατία. Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε άν είναι περισσότερο φασιστική η έκφραση οποιασδήποτε άποψης κατά της δημοκρατίας ή η απαγόρευση της έκφρασης της άποψης του καθενός, ακόμη κι αν αυτή είναι κατά της ίδιας της δημοκρατίας. Είναι η λεπτή γραμμή που αποτελείται από τα αξιώματα της δημοκρατίας, δηλαδή τις βασικές παραδοχές ενός λογικού συστήματος. Στην δημοκρατία μας αυτή η συνεχής γραμμή  ασφαλείας ονομάζεται "περιβάλλουσα της ελευθερίας" και οριοθετεί τα πλαίσια της ελευθερίας, έξω από τα οποία δεν της αναγνωρίζονται ιδιότητες.

     

    Κάθε λογικό σύστημα εδράζεται πάνω στα θεμέλια των αξιωμάτων του. Όσο έντεχνα κι αν θωρακιστούν τα αξιώματα, κάποια στιγμή η λογική διάβρωση του συστήματος καταλήγει σε εκείνα. Είναι η στιγμή που

    • "το θεμελιώδες σφάλμα αναπόφευκτα αποκαλύπτεται και η τοπική ανωμαλία του συστήματος σφραγίζει ταυτόχρονα την αρχή και το τέλος του".
    • "Which brings us at last to the moment of truth, wherein the fundamental flaw is ultimately expressed, and the anomaly revealed as both beginning and end."

    (The Matrix reloaded, η σκηνή με τον Αρχιτέκτονα).

     

    Με την συνεχή πολιορκία του θεμελιώδους αξιώματος της σύγχρονης δημοκρατίας φτάσαμε πια κοντά στην βάση της. Το υλικό της βάσης ονομάζεται "ελευθερία". Την τραβήξαμε από εδώ, την σύραμε από εκεί και μαζί της μετασχηματίζαμε το σύστημα της δημοκρατίας καθημερινά. Η ένταση του εφελκυσμού ήταν συνεχώς αυξανόμενη με κατεύθυνση προς τα άκρα, με αποτέλεσμα να διαρρήξουμε την συνέχεια της περιβάλλουσας γραμμής της ελευθερίας, όπως έγραψα στην πρώτη παράγραφο. Και πλέον περάσαμε από τη δημοκρατία στην  αναρχοδημοκρατία, δηλαδή ένα σύστημα που χρησιμοποιεί τις τυπικές λειτουργίες της δημοκρατίας, χωρίς όμως να υπάρχουν σημεία αναφοράς των λειτουργιών.

     

    Απογυμνώσαμε την πολιτική ζωή από κάθε συναισθηματικό πλαίσιο. Αποδυναμώσαμε την θωράκιση του λογικού συστήματος αφήνοντας μόνο τον λογικό του σκελετό πάνω σε ένα αμμώδες έδαφος (ευκίνητο).

    "Κι εσύ στην άμμο χτίζεις σπίτια

    στης Χαλιμάς τα παραμύθια"

    έγραφε ο Δ. Ιατρόπουλος πριν από χρόνια σε γνωστό τραγούδι.

     

    Καταλαβαίνω ότι σε πολλούς φαίνονται πολύ φιλοσοφικά όλα αυτά. Πολύ μακρινά.

     

    Σε συζητήσεις περί της τέχνης πάντοτε ρωτούσα "πώς αντιλαμβάνεστε την ελευθερία;". Και τις περισσότερες φορές λάμβανα την απάντηση "δεν έχει όρια". Εφόσον η έκφραση του ανθρώπου, λοιπόν, δεν έχει όρια και κάθε μας λειτουργία είναι ταυτόχρονα και μία έκφρασή μας, δεν είναι λογικό πως μπορούμε να λειτουργούμε όπως θέλουμε κι όπως μας καπνίσει; Γιατί διαμαρτυρόμαστε που κάποιοι επιλέγουν να εκφραστούν με αγκυλωτούς σταυρούς και κουκούλες της ΚΚΚ; Ξαφνικά θυμηθήκαμε να οριοθετήσουμε την "ελευθερία έκφρασης"; Η πραγματικότητα είναι πως σπείραμε ανέμους και θερίζουμε θύελλες...

     

    Το πουλί πέταξε. Αποδημητικό πτηνό η ελευθερία.

    "Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή" έγραφε ο Οδυσσέας Ελύτης, μας εμείς τελικά τον γυρίσαμε μισή στροφή επιπλεόν και φέραμε Πολιτισμικό Χειμώνα με παγωνιά στις καρδιές, πείνα στη νόηση και ασθένειες της ψυχής.  Και θα ξανακούσουμε το κελάηδισμά του μελωδικού πτηνού κατά την επόμενη Άνοιξη της Πνευματικότητας.


    Spirous
    06.06.2009, 11:44

    Κρυφοναζί και στο musicheaven; Για να πέφτουν οι μάσκες σιγά σιγά...


    johnrgal
    07.06.2009, 03:35

    Άθλια φάρα οι νεοναζί....Και οι χρυσαυγίτες........

    Δεν πιστεύω πως υπαρχουν χειρότεροι άνθρωποι απ'αυτούς....

    Αυτά μόνο


    NikosRoman
    07.06.2009, 08:12

    Καλα τωρα.Οι ταμπελες μας εφαγαν.

    Τι ειναι επικινδυνο??Να εισαι νεοναζι φασιστομουτρο η απολιτικος και ουδετερος??

    Ο πρωτος ειναι εχθρος μου και ξερω τα δυνατα και αδυνατα σημεια του.

    Ο αλλος ομως με την απαξιωση του,θα με πηδηξει οταν δεν θα το περιμενω!!!!!

    Οι ταμπελες κρυβουν τον δρομο.

     


    Chitarrista
    07.06.2009, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 06-06-2009 στις 00:49 έγραψε...

    Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα στη δημοκρατία. Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε άν είναι περισσότερο φασιστική η έκφραση οποιασδήποτε άποψης κατά της δημοκρατίας ή η απαγόρευση της έκφρασης της άποψης του καθενός, ακόμη κι αν αυτή είναι κατά της ίδιας της δημοκρατίας. Είναι η λεπτή γραμμή που αποτελείται από τα αξιώματα της δημοκρατίας, δηλαδή τις βασικές παραδοχές ενός λογικού συστήματος. Στην δημοκρατία μας αυτή η συνεχής γραμμή  ασφαλείας ονομάζεται "περιβάλλουσα της ελευθερίας" και οριοθετεί τα πλαίσια της ελευθερίας, έξω από τα οποία δεν της αναγνωρίζονται ιδιότητες.

     

    Κάθε λογικό σύστημα εδράζεται πάνω στα θεμέλια των αξιωμάτων του. Όσο έντεχνα κι αν θωρακιστούν τα αξιώματα, κάποια στιγμή η λογική διάβρωση του συστήματος καταλήγει σε εκείνα. Είναι η στιγμή που

    • "το θεμελιώδες σφάλμα αναπόφευκτα αποκαλύπτεται και η τοπική ανωμαλία του συστήματος σφραγίζει ταυτόχρονα την αρχή και το τέλος του".
    • "Which brings us at last to the moment of truth, wherein the fundamental flaw is ultimately expressed, and the anomaly revealed as both beginning and end."

    (The Matrix reloaded, η σκηνή με τον Αρχιτέκτονα).

     

    Με την συνεχή πολιορκία του θεμελιώδους αξιώματος της σύγχρονης δημοκρατίας φτάσαμε πια κοντά στην βάση της. Το υλικό της βάσης ονομάζεται "ελευθερία". Την τραβήξαμε από εδώ, την σύραμε από εκεί και μαζί της μετασχηματίζαμε το σύστημα της δημοκρατίας καθημερινά. Η ένταση του εφελκυσμού ήταν συνεχώς αυξανόμενη με κατεύθυνση προς τα άκρα, με αποτέλεσμα να διαρρήξουμε την συνέχεια της περιβάλλουσας γραμμής της ελευθερίας, όπως έγραψα στην πρώτη παράγραφο. Και πλέον περάσαμε από τη δημοκρατία στην  αναρχοδημοκρατία, δηλαδή ένα σύστημα που χρησιμοποιεί τις τυπικές λειτουργίες της δημοκρατίας, χωρίς όμως να υπάρχουν σημεία αναφοράς των λειτουργιών.

     

    Απογυμνώσαμε την πολιτική ζωή από κάθε συναισθηματικό πλαίσιο. Αποδυναμώσαμε την θωράκιση του λογικού συστήματος αφήνοντας μόνο τον λογικό του σκελετό πάνω σε ένα αμμώδες έδαφος (ευκίνητο).

    "Κι εσύ στην άμμο χτίζεις σπίτια

    στης Χαλιμάς τα παραμύθια"

    έγραφε ο Δ. Ιατρόπουλος πριν από χρόνια σε γνωστό τραγούδι.

     

    Καταλαβαίνω ότι σε πολλούς φαίνονται πολύ φιλοσοφικά όλα αυτά. Πολύ μακρινά.

     

    Σε συζητήσεις περί της τέχνης πάντοτε ρωτούσα "πώς αντιλαμβάνεστε την ελευθερία;". Και τις περισσότερες φορές λάμβανα την απάντηση "δεν έχει όρια". Εφόσον η έκφραση του ανθρώπου, λοιπόν, δεν έχει όρια και κάθε μας λειτουργία είναι ταυτόχρονα και μία έκφρασή μας, δεν είναι λογικό πως μπορούμε να λειτουργούμε όπως θέλουμε κι όπως μας καπνίσει; Γιατί διαμαρτυρόμαστε που κάποιοι επιλέγουν να εκφραστούν με αγκυλωτούς σταυρούς και κουκούλες της ΚΚΚ; Ξαφνικά θυμηθήκαμε να οριοθετήσουμε την "ελευθερία έκφρασης"; Η πραγματικότητα είναι πως σπείραμε ανέμους και θερίζουμε θύελλες...

     

    Το πουλί πέταξε. Αποδημητικό πτηνό η ελευθερία.

    "Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή" έγραφε ο Οδυσσέας Ελύτης, μας εμείς τελικά τον γυρίσαμε μισή στροφή επιπλεόν και φέραμε Πολιτισμικό Χειμώνα με παγωνιά στις καρδιές, πείνα στη νόηση και ασθένειες της ψυχής.  Και θα ξανακούσουμε το κελάηδισμά του μελωδικού πτηνού κατά την επόμενη Άνοιξη της Πνευματικότητας.



     

    Άντε διαβάστε το παραπάνω κείμενο να ξεστραβωθείτε και αφήστε τον φασιστικό αντίλογο περί φασίστες και νεοναζί...


    anmaddna
    08.06.2009, 08:57

    ναι ρε παιδια δικιο εχει ο/η απο πανω πως προεκυψε η φασιστικη νεοναζιστικη ταμπελα για το μελος StavmanR? εμενα δεν υπεπεσε κατι τετοιο στην αντιληψη μου νομιζω οτι ειστε πολυ απολυτοι...

    και στην τελικη οτι πιστευει κανεις δικαωμα του ακομα κι αν ειναι κατι αντικειμενικα λαθος....

    και στην τελικη τελικη {#emotions_dlg.tt2} καθεστε και ασχολειστε με κατι που ειναι τελειωμενη υποθεση κατι που εχει ξεφυγει απο τα χερια μας και δεν εννοω την δημοκρατια που και δεν υπαρχει

    (παρολα αυτα εγω οπως και πολλοι αλλοι δεν θα παψουμε να συντηρουμε το φυσικο ενστικτο της επαναστασης και καλα θα κανουμε κιολας)


    NikosRoman
    08.06.2009, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος anmaddna στις 08-06-2009 στις 08:57 έγραψε...

    και δεν εννοω την δημοκρατια που και δεν υπαρχει

     


    Ρωτα αυτους που εχουν ζησει σε δικτατορια και μετα θα καταλαβεις αν αυτο που ζεις σημερα ειναι δημοκρατια η οχι.Ξεμπερδεψου!!!

    Η δημοκρατια κρινεται στις λεπτομερειες(ακομα και οτι επικοινωνουμε εδω) και οχι στα σκανδαλα των ανηθικων(πολιτικων) και στα δολοφονικα οπλα των αποβρασματων της κοινωνιας(μπατσων).

     


    fotis70
    09.06.2009, 12:38

    Ερώτηση: όταν σε βιάζουν, έχει σημασία αν σου επιτρέπουν να φωνάξεις ή όχι;

     

    Στο φασιστικό καθεστώς, ότι και να κάνουν σου απαγορεύουν να μιλάς.

    Στην σύγχρονη δημοκρατία ότι και αν κάνουν σου δίνουν το δικαίωμα τουλάχιστον να λες ότι θες. Αυτοί πάλι αυτό που θέλουν θα κάνουν!

    Αν το δεις πιο βαθειά είναι κάτι! Το γεγονός ότι εκτονώνεσαι δεν έχει τόσο αρνητικό αντίκτυπο στην υγεία σου!

     

    Θα το ξανά πω! Η Δημοκρατία για να λειτουργήσει θέλει ελεύθερους πολίτες! Και οι πολίτες που πεινάνε, που πονάνε, που χρωστάνε δεν είναι ελεύθεροι, είναι εξαρτημένοι. Είναι έτοιμοι να δώσουν γη και ύδωρ ακόμα και σε αυτούς που τους πουλάνε ψεύτικη ελπίδα!

     Ένας διορισμός, μια μετάθεση μια εξυπηρέτηση, μια τακτοποίηση οφειλών είναι ανώτερο «πολιτικό κριτήριο» επιλογής στην ψήφο από οποιαδήποτε προεκλογική εξαγγελία από οποιαδήποτε ιδεολογία από οποιαδήποτε ορθολογική πολιτική επιλογή!       


    fireroc
    04.12.2009, 12:41

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 06-06-2009 στις 05:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 05-06-2009 στις 22:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 10-01-2009 στις 02:24 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος fireroc στις 09-01-2009 στις 20:42 έγραψε...

    η χρυση αυγη  δρα ελευθερη σκοτωνει προσφυγες  σκοτωνει καθε αντιθετο στην ιδεολογια της ( επαναλαμβανω οτι καταδικαζω τον φανατισμο σε  οτιδιποτε και ξερω τι γινοταν στην σοβιετικη ενοση και τι εκανε ο Σταλιν αλλα μην το αναλυσουμε γιατι και δεν κολαει στο συγκεκριμενο τοπικ και θελει πολη αναλυση)! το οτι ειναι νομιμη οργανωση ειναι αρκετα ανυσηχητικο νομιζω!  η συνεργασια της με την αστυνομια( το εχω διεστραβωσει αττο που λεω ) ειναι ανυσηχητικη επισεις!   θελω να μου πειτε εναν λογο που ειναι νομιμη οργανωση! μονο εναν! γιατι η κοινονια μας το ανεχετε! δεν ειναι λογος για προβληματισμο αυτο? αμα ηταν μια συμμορια δεν θα  ανοιγα τοπικ αλλα ειναι νομιμη οργανωση!  η νομιμη αυτη οργανωση πιστευει σε πραγματα που εφεραν τοσες κακουχιες στην κοινωνια !   κρινετε το σαν ανθρωποι το ξαναλεω πιστευω οτι σε μια υγιη κοινονια ολοι θα το κατακριναν χωρις δευτερη κουβεντα θα κατεκριναν οχι μονο το γεγονος οτι αυτες τις ιδεες  την ασπαζονται πολοι μεταξυ μας αλλα και τι γεγονος οτι ειναι νομιμη και κανεις μας δεν εχει κανει τιποτα!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 09-01-2009 20:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 09-01-2009 20:44 ]

     

     

     

    Αν και δυσκολεύτηκα να διαβάσω αυτό το ιδιάζουσας ορθογραφίας κείμενο, ακόμα περισσότερο δυσκολεύομαι να θυμηθώ πότε είδα ή άκουσα να σκοτώνουν ελεύθερα πρόσφυγες, ίσως γιατί αυτό συμβαίνει μόνο στη φαντασία όσων έχουν κόλλημα με την κάθε χρυσή αυγή.



    δεν ξερω πιος ειναι φαντασιοπληκτος ευχομαι να μαι εγω! ναι ειμαι κολημενος ! και δεν θα με ξεκολησει κανεις! ειμαι κολημενοσ και οραματιζομαι εναν κοσμο οπως ο  λενον στο ιmagine!οταν καταπατουν τα δικαιοματα του αδελφου μου ειτε ειναι αυτος αλβανος ειτε ιρλανδος ειναι σκοπιανος ειτε ελληνας θιγομαι και νιωθω οτι μου καταπατει τα δικαιοματα μου ! ναι ειμαι κολημενος με ιδεες οπως η αδελφοσυνη και η αλληλεγγυη των λαων και θεωρω εχθρο μου αυτους  που δρουν εναντια σε αυτες τις ιδεες που ειναι μακρια απο καθε φανατισμο και κοματισμο ! αλλα που θα παει θα μεγαλωσω και θα σοβαρευτω! θα ειμαι κουστουμαρισμενος  υπαλληλακος που θα με νοιαζει μονο η παρτη η δικια μου και της οικογενειας μου! αν σκοτωνουν καποιον αλβανο????????......... πουλακια θα κανουν τα ματια μου αφου δεν αυτοχθονας και κανενα καναλι δεν θα το πει..... η θα το εχω ονειρευτει αφου θα ζω στην ελλαδα τον πιο δημοκρατικο κοσμο που οι εκλογες και η γιουροβιζιον ειναι τα μονα της ενδιαφεροντα! τα τελευταια επεισοδια με τους χρυσαυγητες μαλον ενα σατανικο και κακοπροαιρετο μυαλο σαν το δικο μου θα το σκεφτηκε ..... μαλλον ειμαι ηλιθιος !   αντε καλυνυχτα..........  !!!! συγγνωμη που κανω παρασιτα στην πραγματικοτητα σου!!!!!!!!!! ειπαμε ..... που θα παει καποτε θα μεγαλωσω και θα μπω κι εγω σε αυτη............κaποτε ........... που θα παει!

    με αγαπη ο τρελος  παρανοικος και καοπροαιρετος φαντασιοπληκτος σχιζοφρενης και μλκσ fireroc
    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-06-2009 23:18 ]



     

    Μέχρι τώρα δεν είδαμε να σκοτώνουν πολλούς αλβανούς, μάλλον αλβανούς να σκοτώνουν ανθρώπους στα πλαίσια εγκληματικής δραστηριότητας έχουμε δει.

    Αλήθεια, εσύ αλβανός είσαι ή απλώς προσπαθείς να καταδείξεις την κατάντια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος;


    συγγνωμη που σε αφησα τοσο καιρο με την απορια( προβληματα στον υπολογιστη βλεπεις) ! δεν θα σου για τον διεθνισμο  γατι δεν θα κατλαβεις τιποτα !


    fireroc
    04.12.2009, 12:49

    Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ

    Επιστροφή στη σελίδα

    Ο φασισμός δεν έρχεται από το μέλλον
    καινούριο τάχα κάτι να μας φέρει.
    Τι κρύβει μέσ’ στα δόντια του το ξέρω,
    καθώς μου δίνει γελαστός το χέρι.

    Οι ρίζες του το σύστημα αγκαλιάζουν
    και χάνονται βαθιά στα περασμένα.
    Οι μάσκες του με τον καιρό αλλάζουν,
    μα όχι και το μίσος του για μένα.

    Το φασισμό βαθιά καταλαβέ τον.
    Δεν θα πεθάνει μόνος, τσάκισέ τον.

    Ο φασισμός δεν έρχεται από μέρος
    που λούζεται στον ήλιο και στ’ αγέρι,
    το κουρασμένο βήμα του το ξέρω
    και την περίσσεια νιότη μας την ξέρει.

    Μα πάλι θέ ν' απλώσει σα χολέρα
    πατώντας πάνω στην ανεμελιά σου,
    και δίπλα σου θα φτάσει κάποια μέρα
    αν χάσεις τα ταξικά γυαλιά σου.

                  πολοι φαντασιοπληκτοι μαζευτηκαμε σε αυτον τον τοπο!


    fireroc
    04.12.2009, 13:08

    Παράθεση:

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 13:09 ]


    fireroc
    04.12.2009, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 11-01-2009 στις 20:10 έγραψε...

    Φίλε  fireroc αν από κάπου βγαίνει το συμπέρασμα ότι σου προσάπτω ταμπέλα σου ζητώ συγνώμη!

    Για μένα η ελευθερία της έκφρασης – όταν αυτή δεν προσβάλει – είναι ένα βασικό και θεμελιακό – θα έλεγα – στοιχείο της Δημοκρατίας! Ο κάθε πολίτης αυτού του κράτους έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, να εκφράζει αυτό που πιστεύει και να συμμετέχει στα κοινά με την ψήφο του που να την διαθέτει όπου αυτός θέλει!

    Σαφώς και όταν υπάρχουν αξιόποινες πράξεις θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες του νόμου!

    Το κακό για εμένα είναι όταν κάποιος προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη ή το πιστεύω του έστω και αν αυτό είναι καλό!

    Τότε αρχίζει ο φασισμός! Π.χ ενώ μειώνεται η δύναμη των δύο μεγάλων κομμάτων αυτά αντί να πουν ότι ο κόσμος δεν  τους θέλει πια αντίθετα φτιάχνουν τον εκλογικό νόμο στα μέτρα τους και βγαίνουν με μικρότερα ποσοστά! Ρώτησαν τον κόσμο αν το θέλει αυτό;

    Άλλο παράδειγμα. Ενώ μια εκλεγμένη λοιπόν κυβέρνηση κατεβάζει (καλώς ή κακώς) έναν νόμο στην βουλή κάποια κόμματα της αντιπολίτευσης λένε : θα τον καταργήσουμε στην πράξη! Δηλαδή καλούμε τον κόσμο να παρανομήσει! Τότε τι νόημα έχει η κυβέρνηση και η βουλή αφού όποιος δεν του αρέσει ένας νόμος να κάνει το δικό του και να μην τον ακολουθεί!

    Αν δεν σου αρέσει αυτά που κάνει μια κυβέρνηση μην την ψηφίζεις στις επόμενες εκλογές. Ποιο είναι το κριτήριο του καλού ή κακού νόμου; Γιατί θα πρέπει αυτό που ζητάνε 10000 χιλιάδες άνθρωποι σε μια πορεία ή σε μια κινητοποίηση να γίνει;

    Αντιπροσωπεύουν την μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού ή αυτοί είναι όλοι και όλοι; Αν ισχύει το δεύτερο γιατί θα πρέπει να γίνει αυτό που ζητάνε;

    Τον μεγαλύτερο φασισμό των ασκούν τα περισσότερα ΜΜΕ που παρουσιάζουν τα γεγονότα όπως θέλουν και με τέτοιον τρόπο που εσύ που διαφωνείς σε κάτι μαζί τους σε παρουσιάζουν ως γραφικό ή ξεπερασμένο ή οτιδήποτε άλλο! Ρωτάς τους γύρω σου τι πιστεύουν και σου λένε τα ίδια με σένα και τρελαίνεσαι γιατί τα ΜΜΕ σε έχουν παρουσιάσει σαν κάποιον που ζεί σε άλλο πλανήτη!

    Για να καταλήξω, σου λέω! Με τους οπαδούς της Χρυσής Αυγής όταν απλά φωνάζουν για αυτά που πιστεύουν ας φωνάζουν όσο θέλουν! Αν κάνουν αξιόποινες πράξεις να τιμωρηθούν! Στα επιχειρήματά τους εσύ πρόβαλε τα δικά σου! Στις πράξεις βίας – αποδεδειγμένα – απαίτησε να τιμωρηθούν!

    Με τους άλλους φασίστες όμως τι γίνεται! Αυτούς που μας έχουν καθίσει στον σβέρκο και είναι χειρότεροι από τους άλλους τι γίνεται! Αυτούς όμως τους χειροκροτούμε και τους πιστεύουμε όσο και αν μας δουλεύουν όσο και αν μας πατάνε από κάτω!



    τωρα μου θυμιζεις ενα τραγουδι του  μεγαλου( να να καλα εκει πανω)  Τζαβελα

    Έντιμε άνθρωπε, κυρ-Παντελή,
    έχεις κατάστημα κάπου στη γη.
    Πουλάς εμπόρευμα, βγάζεις λεφτά
    πολλά λεφτά, πολλά λεφτά.

    Τις Κυριακές πρωί στην εκκλησιά
    σταυροκοπιέσαι στην Παναγιά.

    Έντιμε άνθρωπε, κυρ-Παντελή,
    έχεις και σύζυγο, κόρη, παιδί,
    μοντέρνα έπιπλα, έγχρωμη TV,
    τρως τροφή πνευματική.

    Μακριά από κόμματα μην βρεις μπελά,
    "Πατρίς, θρησκεία και φαμελιά".

    Έντιμε άνθρωπε, κυρ-Παντελή,
    τι κι αν πεθαίνουνε πάνω στη γη
    χιλιάδες άνθρωποι χωρίς ψωμί,
    μαύροι, λευκοί ή κίτρινοι;

    Ο γιος σου μοναχά να ’ναι καλά
    ν’ αφήσεις τ’ όνομα και τον παρά.

    Έντιμε άνθρωπε, κυρ-Παντελή,
    σκεύρωσες, σάπισες στο μαγαζί.
    Τη νιότη ξόδεψες και την ορμή
    για τη δραχμή, για το πετσί.

    Δίπλα σου τ’ όνειρο, η ζωή και το φως
    μα εσύ στο κουφάρι σου κλεισμένος εντός.

    Ξέρεις πως δώσανε, κυρ-Παντελή,
    άλλοι τα νιάτα τους και τη ζωή
    να γίνει τ’ όνειρο φέτα ψωμί
    να φας κι εσύ, κυρ-Παντελή;

    Κι εσύ τι έδωσες, κυρ-Παντελή;
    Πες μας τι έκανες σ’ αυτή τη γη.
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    που να εμπνέει τη νέα γενιά.

    Έντιμε άνθρωπε, κυρ-Παντελή,
    έντρομε, άβουλε, συ φασουλή,
    βρώμισες τ’ όνειρο και την ψυχή,
    άδειο πετσί χωρίς πνοή.

    Έντιμοι άνθρωποι, νέα γενιά,
    θάψτε τους έντιμους μες στα σπαρτά
    κι αυτούς που φτιάξανε τον Παντελή
    σκουλήκι άχρηστο σ’ αυτή τη γη.


    fireroc
    04.12.2009, 13:18

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2009 στις 12:38 έγραψε...

    Ερώτηση: όταν σε βιάζουν, έχει σημασία αν σου επιτρέπουν να φωνάξεις ή όχι;

     

    Στο φασιστικό καθεστώς, ότι και να κάνουν σου απαγορεύουν να μιλάς.

    Στην σύγχρονη δημοκρατία ότι και αν κάνουν σου δίνουν το δικαίωμα τουλάχιστον να λες ότι θες. Αυτοί πάλι αυτό που θέλουν θα κάνουν!

    Αν το δεις πιο βαθειά είναι κάτι! Το γεγονός ότι εκτονώνεσαι δεν έχει τόσο αρνητικό αντίκτυπο στην υγεία σου!

     

    Θα το ξανά πω! Η Δημοκρατία για να λειτουργήσει θέλει ελεύθερους πολίτες! Και οι πολίτες που πεινάνε, που πονάνε, που χρωστάνε δεν είναι ελεύθεροι, είναι εξαρτημένοι. Είναι έτοιμοι να δώσουν γη και ύδωρ ακόμα και σε αυτούς που τους πουλάνε ψεύτικη ελπίδα!

     Ένας διορισμός, μια μετάθεση μια εξυπηρέτηση, μια τακτοποίηση οφειλών είναι ανώτερο «πολιτικό κριτήριο» επιλογής στην ψήφο από οποιαδήποτε προεκλογική εξαγγελία από οποιαδήποτε ιδεολογία από οποιαδήποτε ορθολογική πολιτική επιλογή!       



    το θεμα ειναι να μη σε βιασουν! αμα αρχισουμε να συζηταμε για τον βιασμο μας .......... χαθηκαμε!


    fireroc
    04.12.2009, 13:23

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-12-2009 στις 13:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2009 στις 12:38 έγραψε...

    Ερώτηση: όταν σε βιάζουν, έχει σημασία αν σου επιτρέπουν να φωνάξεις ή όχι;

     

    Στο φασιστικό καθεστώς, ότι και να κάνουν σου απαγορεύουν να μιλάς.

    Στην σύγχρονη δημοκρατία ότι και αν κάνουν σου δίνουν το δικαίωμα τουλάχιστον να λες ότι θες. Αυτοί πάλι αυτό που θέλουν θα κάνουν!

    Αν το δεις πιο βαθειά είναι κάτι! Το γεγονός ότι εκτονώνεσαι δεν έχει τόσο αρνητικό αντίκτυπο στην υγεία σου!

     

    Θα το ξανά πω! Η Δημοκρατία για να λειτουργήσει θέλει ελεύθερους πολίτες! Και οι πολίτες που πεινάνε, που πονάνε, που χρωστάνε δεν είναι ελεύθεροι, είναι εξαρτημένοι. Είναι έτοιμοι να δώσουν γη και ύδωρ ακόμα και σε αυτούς που τους πουλάνε ψεύτικη ελπίδα!

     Ένας διορισμός, μια μετάθεση μια εξυπηρέτηση, μια τακτοποίηση οφειλών είναι ανώτερο «πολιτικό κριτήριο» επιλογής στην ψήφο από οποιαδήποτε προεκλογική εξαγγελία από οποιαδήποτε ιδεολογία από οποιαδήποτε ορθολογική πολιτική επιλογή!       



    το θεμα ειναι να μη σε βιασουν! αμα αρχισουμε να συζηταμε για τον βιασμο μας .......... χαθηκαμε!



    και οπως σωστα ειπες πολιτης πεινασμενος δεν ειναι ελευθερος! στον καπιταλισμο και στον φασιμο  πειναμε ! ενας ειναι ο δρομος και αυτος δεν ειναι οι εκλογες! οπβς μας εχουν πεισει οι αστοι δλαδη οτι μοναδικη λαικη εκφραση ειναι ενας ψηφος καθε 4 χρονια αναλογα οποτε τους βολευει! ενας ειναι ο δρομος!