ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη
    fireroc
    04.12.2009, 13:34
    > αφιερωμενο σε πραγματικους  ηρωες που πολεμησαν για την πραγματικη (λαικη)δημοκρατια για την ανεξαρτησια μας, εναντιον των φασιστων!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 13:38 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 13:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 13:43 ]


    fireroc
    04.12.2009, 20:14

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 04-12-2009 στις 20:05 έγραψε...

    Διακρίνω μία χρόνια εμμονή.

    μην ασχολεισαι εσυ! εισε μικρος ακομα να καταλαβεις εννοιες και ιδεες! οταν μεγαλωσεις και καταλαβες τι γινετε γυρω σου ελα να μιλησουμε για φασισμο για μεταναστες και αλλα ωστοτε πηγαινε για κανενα ποτακι για κανενα φραπε! μην ασχολεισε !


    fireroc
    04.12.2009, 20:15
    >      ωραιο τραγουδακι! το βρηκα τυχαια!  δειτε το αξιζει! αφορα την δημοκρατια οπως την περιγραψαν πολλοι απο εδω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 20:18 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-12-2009 20:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-12-2009 17:31 ]


    Hastaroth
    05.12.2009, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-12-2009 στις 20:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 04-12-2009 στις 20:05 έγραψε...

    Διακρίνω μία χρόνια εμμονή.

    μην ασχολεισαι εσυ! εισε μικρος ακομα να καταλαβεις εννοιες και ιδεες! οταν μεγαλωσεις και καταλαβες τι γινετε γυρω σου ελα να μιλησουμε για φασισμο για μεταναστες και αλλα ωστοτε πηγαινε για κανενα ποτακι για κανενα φραπε! μην ασχολεισε !



    Εσύ δηλαδή είσαι μεγάλος;

     


    fireroc
    05.12.2009, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-12-2009 στις 11:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-12-2009 στις 20:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 04-12-2009 στις 20:05 έγραψε...

    Διακρίνω μία χρόνια εμμονή.

    μην ασχολεισαι εσυ! εισε μικρος ακομα να καταλαβεις εννοιες και ιδεες! οταν μεγαλωσεις και καταλαβες τι γινετε γυρω σου ελα να μιλησουμε για φασισμο για μεταναστες και αλλα ωστοτε πηγαινε για κανενα ποτακι για κανενα φραπε! μην ασχολεισε !



    Εσύ δηλαδή είσαι μεγάλος;

     εξαρταται! σε σχεση με ατομα που οταν τους μιλας για νεοαναζι καταλοιπα στην κοινωνια σε κοιταν σαν να εισε απο αλλο πλανητη και οταν τους μιλας  για διεθνισμο σε ειρονευονται με με βλακωδη σχολια τυπου <<

    <<Αλήθεια, εσύ αλβανός είσαι ή απλώς προσπαθείς να καταδείξεις την κατάντια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος;>>  νομιζω οτι ειμαι μεγαλυτερος! απο αλλα ομως οχι!

     




    fireroc
    05.12.2009, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 05-12-2009 στις 04:46 έγραψε...

    Αφού την περίγραψαν πολύ δε μένει να προσθέσουμε κάτι άλλο...



    ωχ πω ρε  γαμωτο μεχρι και ο βλακας καταλαβε το λαθος! 


    fireroc
    05.12.2009, 22:25

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 05-12-2009 στις 20:56 έγραψε...

    Tελικά δε μας είπες τι από τα δύο ισχύει. Σε απορρόφησε φαίνεται η μελέτη των θεωρητικών του διεθνισμού.

    η καταντια του εκπαιδευτικου συστηματος μας  ειναι οτι βγαζει βλακες σαν εσενα! θα ελεγα τι εχει  φαει εσενα αλλα  θα επευτα στο επιπεδο σου! καταλαβαινω οτι εισαι  ενας ψευτομαγκας απο αυτους που τα περιμενουν ολα ετοιμα απο τα λεφτα του μπαμπακα τους!


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 17:25 ]


    Hastaroth
    06.12.2009, 00:28

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 05-12-2009 στις 17:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-12-2009 στις 11:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-12-2009 στις 20:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 04-12-2009 στις 20:05 έγραψε...

    Διακρίνω μία χρόνια εμμονή.

    μην ασχολεισαι εσυ! εισε μικρος ακομα να καταλαβεις εννοιες και ιδεες! οταν μεγαλωσεις και καταλαβες τι γινετε γυρω σου ελα να μιλησουμε για φασισμο για μεταναστες και αλλα ωστοτε πηγαινε για κανενα ποτακι για κανενα φραπε! μην ασχολεισε !



    Εσύ δηλαδή είσαι μεγάλος;

     εξαρταται! σε σχεση με ατομα που οταν τους μιλας για νεοαναζι καταλοιπα στην κοινωνια σε κοιταν σαν να εισε απο αλλο πλανητη και οταν τους μιλας  για διεθνισμο σε ειρονευονται με με βλακωδη σχολια τυπου <<

    <<Αλήθεια, εσύ αλβανός είσαι ή απλώς προσπαθείς να καταδείξεις την κατάντια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος;>>  νομιζω οτι ειμαι μεγαλυτερος! απο αλλα ομως οχι!

     



    Εγώ πάντως είμαι βέβαιος οτι δέν ξέρεις γιά τί πράγμα μιλάς.

    Οσο γι'αυτόν που είπε οτι προσπαθείς να καταδείξης την κατάντια τού Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος,βρίσκω οτι έχει απόλυτο δίκιο.




    fireroc
    06.12.2009, 17:29

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 17:30 ]


    fireroc
    06.12.2009, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-12-2009 στις 00:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 05-12-2009 στις 17:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-12-2009 στις 11:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 04-12-2009 στις 20:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 04-12-2009 στις 20:05 έγραψε...

    Διακρίνω μία χρόνια εμμονή.

    μην ασχολεισαι εσυ! εισε μικρος ακομα να καταλαβεις εννοιες και ιδεες! οταν μεγαλωσεις και καταλαβες τι γινετε γυρω σου ελα να μιλησουμε για φασισμο για μεταναστες και αλλα ωστοτε πηγαινε για κανενα ποτακι για κανενα φραπε! μην ασχολεισε !



    Εσύ δηλαδή είσαι μεγάλος;

     εξαρταται! σε σχεση με ατομα που οταν τους μιλας για νεοαναζι καταλοιπα στην κοινωνια σε κοιταν σαν να εισε απο αλλο πλανητη και οταν τους μιλας  για διεθνισμο σε ειρονευονται με με βλακωδη σχολια τυπου <<

    <<Αλήθεια, εσύ αλβανός είσαι ή απλώς προσπαθείς να καταδείξεις την κατάντια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος;>>  νομιζω οτι ειμαι μεγαλυτερος! απο αλλα ομως οχι!

     



    Εγώ πάντως είμαι βέβαιος οτι δέν ξέρεις γιά τί πράγμα μιλάς.

    Οσο γι'αυτόν που είπε οτι προσπαθείς να καταδείξης την κατάντια τού Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος,βρίσκω οτι έχει απόλυτο δίκιο.





    και απο  που το καταλαβες μεγαλε φιλοσφε του διαδικτιου? οσο για το  πια ειναι η καταντια του εκπαιδευτικου μας συστηματος το ανεφερα λιγο πιο πανω! εσυ που καταλαβες εξηγησε και σε εμενα!


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 17:32 ]


    fireroc
    06.12.2009, 17:45
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 17:47 ]


    fireroc
    06.12.2009, 20:40

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 21:07 ]


    fireroc
    06.12.2009, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 06-12-2009 στις 20:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 06-12-2009 στις 19:23 έγραψε...

    Τα links που βάζεις αντικατοπτρίζουν την πνευματική και ιδεολογική σου ένδεια. Όπως πχ το τελευταίο που αναφέρει πως

    "στο Κατίν οι Ναζί εκτέλεσαν τους πολωνούς αξιωματικούς του 1941 για να σπάσουν την αντιχιτλερική συμμαχία ΕΣΣΔ-Αγγλίας. Δεν ξέρεις ιστορία φιλαράκο μου!"

    τη στιγμή που οι ίδιοι οι Ρώσσοι έχουν παραδεχθεί πως ήταν έργο των Σοβιετικών.

    Με τέτοιους ιστορικοφανείς ισχυρισμούς και διεθνιστικούς παροξυσμούς, μη σε παραξενεύει που προκαλείς τον γέλωτα.



    στα .................. μου! τι λες για μενα!  και εσυ κατα ποσο ξερεις ιστορια? τα σχολια απο το βιντεο αντιγραφεις? και το βιντεο δεν το ανεβασα εγω ουτε εγραψα καποιο σχολιο!




    fireroc
    06.12.2009, 20:55

     και γιατι η αντικομουνιστικη προπαγανδα καλα κρατει ας θυμηθουμε λιγα πραγματα για την υποθεση Καντιν.

    Τον Απρίλη του 1943 η ναζιστική Γερμανία ανακοινώνει ότι ανακάλυψε μαζικούς τάφους Πολωνών αξιωματικών στο δάσος του Κατίν, η δολοφονία των οποίων αποδίδεται στους «Εβραιομπολσεβίκους». Από εκείνη τη στιγμή ξεκινά μια εκστρατεία συντήρησης της προβοκάτσιας που κρατάει μέχρι τις μέρες μας. Μάλιστα, σήμερα, η «αξιοπιστία» της συκοφαντίας καθίσταται ευκολότερη, αφού πλέον δεν υπάρχει η ΕΣΣΔ για να υπερασπιστεί τον εαυτό της και που όσο υπήρχε οι παραχαράκτες είχαν εξευτελιστεί.

    Ποια είναι η αλήθεια:

    *

     

    1ο) Οι Σοβιετικοί βρίσκονταν στο Κατίν μέχρι τον Ιούνη του 1941 οπότε και άρχισε η επίθεση του Χίτλερ κατά της ΕΣΣΔ. Αρα, κατά τους ναζί, η δολοφονία των Πολωνών διαπράχτηκε το 1940. Κι όμως τα στοιχεία από την εκταφή αποδεικνύουν ότι πάνω σε πτώματα του Κατίν βρέθηκαν έγγραφα με ημερομηνία «20 Οκτωβρίου 1941». Ομως εκείνη την περίοδο, τον Οκτώβρη του '41, στο Κατίν δεν υπήρχαν Σοβιετικοί. Την περιοχή είχαν καταλάβει οι Γερμανοί, μήνες πριν...

     

    *

     

    2ο) Μέλη της «διεθνούς» επιτροπής που συνέστησε ο ίδιος ο Γκαίμπελς για να «στοιχειοθετηθεί το έγκλημα από τους Σοβιετικούς, αποκάλυψαν (όπως ο Βούλγαρος ιατροδικαστής Μάρκοφ και ο Τσεχοσλοβάκος καθηγητής Χάγιεκ) ότι τα πτώματα ήταν ιατροδικαστικώς αδύνατο να είχαν θανατωθεί το 1940 και προσδιόριζαν ως χρόνο ταφής τους τα τέλη του '41, αρχές του '42. Ενόσω, δηλαδή, η περιοχή βρισκόταν υπό γερμανική κατοχή...

     

    *

     

    3ο) Η επιτροπή του συστήθηκε υπό τον ακαδημαϊκό Μπουρντένκο το 1944 αποκάλυψε (σ.σ.: Tα στοιχεία περιέχονται και στο βιβλίο του Γ. Μούχιν υπό τον τίτλο «Η έρευνα για το Κατίν») ότι στους τάφους υπήρχαν κάλυκες από σφαίρες των 7,65mm και αρκετές των 9mm. Επίσης, σε αυτές των 7,65mm υπήρχε ο κωδικός «Geko». Παράλληλα, σημαντικός αριθμός θυμάτων βρέθηκε με τα χέρια δεμένα με ειδικό είδος σπάγκου. Σημείο πρώτο: Οπλα και σφαίρες των 7,65mm και των 9mm εκείνη την περίοδο δεν υπήρχαν στην ΕΣΣΔ. Υπήρχαν στη Γερμανία... Σημείο δεύτερο: Η συντομογραφία «Geko» ανήκε στο εργοστάσιο παραγωγής σφαιρών «Genshovik». Το εργοστάσιο ήταν γερμανικό... Σημείο τρίτο: Το είδος σπάγκου με το οποίο ήταν δεμένα τα θύματα δεν παραγόταν στην ΕΣΣΔ. Παραγόταν στη Γερμανία...

     

    *

     

    4ο) Στο ημερολόγιο του Γκαίμπελς, με εγγραφή στις 8 Μάη 1943, αναφέρονται τα εξής: «...δυστυχώς στους τάφους του Κατίν βρέθηκαν γερμανικές σφαίρες... Είναι απαραίτητο αυτή η πληροφορία να παραμείνει άκρως απόρρητη. Αν ποτέ ερχόταν εν γνώσει του εχθρού, η όλη υπόθεση του Κατίν θα κατέρρεε»...

     

    *

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 20:56 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-12-2009 20:57 ]


    fireroc
    06.12.2009, 21:05
    και γιατι βαζω στοιχημα οτι εσυ ουδεποτε διαβασες για αυτη την υποθεση καλυτερα ανοιξε κανενα βιβλιο απ το να αντιγραφεις σχολια αλλων ατομων! παει να μας την πει και ο καθε ανιστορητος ηλιθιος τωρα! μαθε φιλαρακο οτι ιστορια ξερω καλυτερα απο εσενα και τις αποψεις μου τις διαμορφωσα μετα απο αρκετη μελετη!
    fireroc
    06.12.2009, 21:10
    χαχαχχαχαχαχχα! ακου εκει ιστορικοφανεις ισχυρισμοι! τι αλλο θα ακουσω!
    StavmanR
    06.12.2009, 21:46

    Ο καλύτερος τρόπος να δικαιώσει κανείς τον φασισμό είναι να χρησιμοποιήσει βία για να τον καταστείλει. Καθε φασισμός ονοματίζεται Επανάσταση από τους εκάστοτε φασίστες που τον υποστηρίζουν.

    Η βία έχει πολλές μορφές. Δεν χρειάζεται να τις απαριθμήσω. Μα συνεχώς διαπιστώνω ότι όλοι έχουμε προσβληθεί από κάποια μορφή της. Όλοι είμαστε μέτοχοι ενός υποβόσκοντος φασισμού, τον οποίο συντηρούμε και διαιωνίζουμε. Άλλος χτυπά, άλλος εξυβρίζει, άλλος καταπιέζει, άλλος οργανώνει τα των άλλων κι άλλος πλουτίζει. Ο φασισμός ζωγραφισμένος με διαφορετικά χρώματα.

    Η βία δεν είναι η λύση. Είναι μία επιλογή που δημιουργεί την ψευδαίσθηση της αντίδρασης. Στην πραγματικότητα είναι δράση και μάλιστα με την παθητική της μορφή. Αφήνεσαι στο χάος της οργής. Αφήνεσαι. Υποκύπτεις. Δέχεσαι την ήττα της βίας. Δέχομαι το γεγονός ότι κάποιος δεν άντεχε άλλο κι εκφράστηκε βίαια. Όμως, δεν παύει να συνιστά μία ήττα, ένα Βατερλώ.

     

    Νεοναζί, νεοχαζοί, γίναμε μαλλιά - κουβάρια. Από τη μία το όραμα των Παλαιοναζί και από την άλλη το γονίδιο των Παλαιοχαζοί.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-12-2009 12:27 ]


    Disasterpiece
    08.12.2009, 17:03

    Λαθρομεταγάτες - ένα υπαρξιακό μελόδραμα


    montechristos-ole
    10.12.2009, 12:36

    Καιρος να επεμβω... χαχαχα... Φιλε fireroc καταλαβαινω πως νιωθεις - σαν νεος, γιατι κι εγω ειμαι νεος, αλλα θα σε συμβουλευα να μην πορωνεσαι τοσο... Δεν ξερω τι φταιει για αυτο... Ισως το οτι εχεις γραφτει σε καποια οργανωση και σου εχουν πλυνει το μυαλο με τα λεγομενα τους... Δεν ειναι κακο να διαβαζεις και να μορφωνεσαι, αλλα επιτρεψε μου να σου δωσω μια συμβουλη. Η ιστορια δεν μαθαινεται μεσα απο βιβλια και απο το Internet. Η ιστορια ειναι αυτο που ζεις εσυ τωρα, μετα απο καποια χρονια. Επισης, μην ασπαζεσαι τις ιδεολογιες του καθενος. Να τις αφουγκραζεσαι και να σε βαζουν σε σκεψη. Αλλα οχι κατ'αναγκη να τις ασπαζεσαι... Προσπαθησε να συνθεσεις μια δικη σου ιδεολογια... Κι εγω εχω αριστεριστικες αποψεις και καποτε ημουν και εγω τοσο δυναμικος οσο εσυ. Αλλα με τον καιρο καταλαβα πως καποια πραγματα δεν ειναι απολυτα και πολλα απο αυτα που διαβαζα ειχαν πολυ υποπτες τρυπες. Να πολεμας για αυτα που πιστευεις και να μαχεσαι για τα ιδανικα σου, αλλα ταυτοχρονα να δεχεσαι τον διαλογο με διαφορετικες αποψεις γιατι αυτο σε προαγει σαν ανθρωπο και σαν ιδεολογο...


    fireroc
    11.12.2009, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 10-12-2009 στις 12:36 έγραψε...

    Καιρος να επεμβω... χαχαχα... Φιλε fireroc καταλαβαινω πως νιωθεις - σαν νεος, γιατι κι εγω ειμαι νεος, αλλα θα σε συμβουλευα να μην πορωνεσαι τοσο... Δεν ξερω τι φταιει για αυτο... Ισως το οτι εχεις γραφτει σε καποια οργανωση και σου εχουν πλυνει το μυαλο με τα λεγομενα τους... Δεν ειναι κακο να διαβαζεις και να μορφωνεσαι, αλλα επιτρεψε μου να σου δωσω μια συμβουλη. Η ιστορια δεν μαθαινεται μεσα απο βιβλια και απο το Internet. Η ιστορια ειναι αυτο που ζεις εσυ τωρα, μετα απο καποια χρονια. Επισης, μην ασπαζεσαι τις ιδεολογιες του καθενος. Να τις αφουγκραζεσαι και να σε βαζουν σε σκεψη. Αλλα οχι κατ'αναγκη να τις ασπαζεσαι... Προσπαθησε να συνθεσεις μια δικη σου ιδεολογια... Κι εγω εχω αριστεριστικες αποψεις και καποτε ημουν και εγω τοσο δυναμικος οσο εσυ. Αλλα με τον καιρο καταλαβα πως καποια πραγματα δεν ειναι απολυτα και πολλα απο αυτα που διαβαζα ειχαν πολυ υποπτες τρυπες. Να πολεμας για αυτα που πιστευεις και να μαχεσαι για τα ιδανικα σου, αλλα ταυτοχρονα να δεχεσαι τον διαλογο με διαφορετικες αποψεις γιατι αυτο σε προαγει σαν ανθρωπο και σαν ιδεολογο...



    1δεν εχω γραφτει σε καποια οργανωση

    2)κανεις δε μου εχει κανει πλυση εγκεφαλου

    3) και εγω θελω να κανω διαλογο ! δε φανατιζομαι ! και δε μου εχει επιβαλλει κανεις τα πιστεω μου! σεβομαι τις αλλες αποψεις ( εκτως των νεοναζι και των καπιταλιστων)αλλα δεν ανεχομαι να με ειρωνευονται ουτε εσυ θα το ανεχοσουν στην θεση μου( γιατι σε αυτο το φορουμ που ανοιξα ολοι με ειρωνευτηκαν)

    4) εκτιμω πολυ που μου απαντησες ευγενικα και σεβαστηκες την ιδεολογια μου σε αντιθεση με καποιους ψευτοδημοκρατικους συμφορουμιτες! με εσενα δεχομαι να κανω διαλογο και θα σε σεβαστω! γιατι πιστεω οτι θα ειναι επικοδομητικη μια συζητηση μαζι σου και η ανταλλαγη αποψεων γιατι ξερεις να κρατας το επιπεδο μιας κουβεντας και δεν την γελοποιεις!

    {#emotions_dlg.beer} 


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 20:04 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία