ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη
    fireroc
    11.12.2009, 19:07
    Disasterpiece τελιεο βιντεο!!!!!!!!!!!!
    Hastaroth
    11.12.2009, 23:40

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 10-12-2009 στις 12:36 έγραψε...

    Καιρος να επεμβω... χαχαχα... Φιλε fireroc καταλαβαινω πως νιωθεις - σαν νεος, γιατι κι εγω ειμαι νεος, αλλα θα σε συμβουλευα να μην πορωνεσαι τοσο... Δεν ξερω τι φταιει για αυτο... Ισως το οτι εχεις γραφτει σε καποια οργανωση και σου εχουν πλυνει το μυαλο με τα λεγομενα τους... Δεν ειναι κακο να διαβαζεις και να μορφωνεσαι, αλλα επιτρεψε μου να σου δωσω μια συμβουλη. Η ιστορια δεν μαθαινεται μεσα απο βιβλια και απο το Internet. Η ιστορια ειναι αυτο που ζεις εσυ τωρα, μετα απο καποια χρονια. Επισης, μην ασπαζεσαι τις ιδεολογιες του καθενος. Να τις αφουγκραζεσαι και να σε βαζουν σε σκεψη. Αλλα οχι κατ'αναγκη να τις ασπαζεσαι... Προσπαθησε να συνθεσεις μια δικη σου ιδεολογια... Κι εγω εχω αριστεριστικες αποψεις και καποτε ημουν και εγω τοσο δυναμικος οσο εσυ. Αλλα με τον καιρο καταλαβα πως καποια πραγματα δεν ειναι απολυτα και πολλα απο αυτα που διαβαζα ειχαν πολυ υποπτες τρυπες. Να πολεμας για αυτα που πιστευεις και να μαχεσαι για τα ιδανικα σου, αλλα ταυτοχρονα να δεχεσαι τον διαλογο με διαφορετικες αποψεις γιατι αυτο σε προαγει σαν ανθρωπο και σαν ιδεολογο...



    1δεν εχω γραφτει σε καποια οργανωση

    2)κανεις δε μου εχει κανει πλυση εγκεφαλου

    3) και εγω θελω να κανω διαλογο ! δε φανατιζομαι ! και δε μου εχει επιβαλλει κανεις τα πιστεω μου! σεβομαι τις αλλες αποψεις ( εκτως των νεοναζι και των καπιταλιστων)αλλα δεν ανεχομαι να με ειρωνευονται ουτε εσυ θα το ανεχοσουν στην θεση μου( γιατι σε αυτο το φορουμ που ανοιξα ολοι με ειρωνευτηκαν)

    4) εκτιμω πολυ που μου απαντησες ευγενικα και σεβαστηκες την ιδεολογια μου σε αντιθεση με καποιους ψευτοδημοκρατικους συμφορουμιτες! με εσενα δεχομαι να κανω διαλογο και θα σε σεβαστω! γιατι πιστεω οτι θα ειναι επικοδομητικη μια συζητηση μαζι σου και η ανταλλαγη αποψεων γιατι ξερεις να κρατας το επιπεδο μιας κουβεντας και δεν την γελοποιεις!

    {#emotions_dlg.beer} 


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 20:04 ]



    Δέν αμφιβάλλω οτι θέλεις να κάνης διάλογο,αλλά μόνο μέ όσους συμφωνούν μέ τίς απόψεις σου.

    Εμένα που δέν συμφωνώ μέ απεκάλεσες ηλίθιο (παρ'όλο που εγώ ούτε σέ έβρισα,ούτε σέ ειρωνεύτηκα).

    Οταν σέ κάμποσα χρόνια θά ωριμάσης καί θά διαβάζης αυτά που γράφεις τώρα,θά μουτζώνεσαι μέ τά ίδια σου τα χέρια.


    fireroc
    11.12.2009, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 11-12-2009 στις 23:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 10-12-2009 στις 12:36 έγραψε...

    Καιρος να επεμβω... χαχαχα... Φιλε fireroc καταλαβαινω πως νιωθεις - σαν νεος, γιατι κι εγω ειμαι νεος, αλλα θα σε συμβουλευα να μην πορωνεσαι τοσο... Δεν ξερω τι φταιει για αυτο... Ισως το οτι εχεις γραφτει σε καποια οργανωση και σου εχουν πλυνει το μυαλο με τα λεγομενα τους... Δεν ειναι κακο να διαβαζεις και να μορφωνεσαι, αλλα επιτρεψε μου να σου δωσω μια συμβουλη. Η ιστορια δεν μαθαινεται μεσα απο βιβλια και απο το Internet. Η ιστορια ειναι αυτο που ζεις εσυ τωρα, μετα απο καποια χρονια. Επισης, μην ασπαζεσαι τις ιδεολογιες του καθενος. Να τις αφουγκραζεσαι και να σε βαζουν σε σκεψη. Αλλα οχι κατ'αναγκη να τις ασπαζεσαι... Προσπαθησε να συνθεσεις μια δικη σου ιδεολογια... Κι εγω εχω αριστεριστικες αποψεις και καποτε ημουν και εγω τοσο δυναμικος οσο εσυ. Αλλα με τον καιρο καταλαβα πως καποια πραγματα δεν ειναι απολυτα και πολλα απο αυτα που διαβαζα ειχαν πολυ υποπτες τρυπες. Να πολεμας για αυτα που πιστευεις και να μαχεσαι για τα ιδανικα σου, αλλα ταυτοχρονα να δεχεσαι τον διαλογο με διαφορετικες αποψεις γιατι αυτο σε προαγει σαν ανθρωπο και σαν ιδεολογο...



    1δεν εχω γραφτει σε καποια οργανωση

    2)κανεις δε μου εχει κανει πλυση εγκεφαλου

    3) και εγω θελω να κανω διαλογο ! δε φανατιζομαι ! και δε μου εχει επιβαλλει κανεις τα πιστεω μου! σεβομαι τις αλλες αποψεις ( εκτως των νεοναζι και των καπιταλιστων)αλλα δεν ανεχομαι να με ειρωνευονται ουτε εσυ θα το ανεχοσουν στην θεση μου( γιατι σε αυτο το φορουμ που ανοιξα ολοι με ειρωνευτηκαν)

    4) εκτιμω πολυ που μου απαντησες ευγενικα και σεβαστηκες την ιδεολογια μου σε αντιθεση με καποιους ψευτοδημοκρατικους συμφορουμιτες! με εσενα δεχομαι να κανω διαλογο και θα σε σεβαστω! γιατι πιστεω οτι θα ειναι επικοδομητικη μια συζητηση μαζι σου και η ανταλλαγη αποψεων γιατι ξερεις να κρατας το επιπεδο μιας κουβεντας και δεν την γελοποιεις!

    {#emotions_dlg.beer} 


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 20:04 ]



    Δέν αμφιβάλλω οτι θέλεις να κάνης διάλογο,αλλά μόνο μέ όσους συμφωνούν μέ τίς απόψεις σου.

    Εμένα που δέν συμφωνώ μέ απεκάλεσες ηλίθιο (παρ'όλο που εγώ ούτε σέ έβρισα,ούτε σέ ειρωνεύτηκα).

    Οταν σέ κάμποσα χρόνια θά ωριμάσης καί θά διαβάζης αυτά που γράφεις τώρα,θά μουτζώνεσαι μέ τά ίδια σου τα χέρια.



    1) συγγνωμη!

    2) γιατι συνεχιζεις να μιλας τοτε με εναν 16 χρονο ηλιθιο?( γιατι ετσι μαλλον με θεωρεις)


    punkster
    12.02.2010, 04:22

    Παρά την κατεύθυνση που πηρε το τοπικ, το θέμα είναι πολύ σοβαρό.

    Η νεοναζιστική ιδεολογία είναι "επικινδυνη" στην βαση της, γιατι προαγει και υποστηριζει την εθνικη καθαρση, με οτι αυτο συνεπαγεται.

    Ο νεοναζισμος ειναι ολοκληρος τροπος ζωης, ειναι κουλτουρα. Εχουν δικο τους κωδικα ενδυμασια και καλλωπισμου, εχουν φυσικα την ιδεολογια του, ειναι εξαιρετικα θεοσεβουμενοι με βασικη θρησκεια τον χριστιανισμο με τα παρακλαδια του, εχουν ηγετες, εχουν ιδεολογικα ειδωλα, εχουν ακομα και την δικη τους μουσικη σκηνη.

    Δεν διαφωνω οτι οι ανθρωποι πρεπει να ειναι ανοιχτομυαλοι και να χωνευουν διαφορετικες ιδεες μεχρι να βρουν πια τους καθετε καλυτερα στο στομαχι. Μην ξεχναμε ομως οτι οι κοινωνιες μας βασιζονται σε καποιους αγραφους κανονες ηθικης, οι οποιοι "επιβαλουν" συγκεκριμενες συμπεριφορες, τις οποιες εχουμε μαθει να ονομαζουμε ως "καλο". Το "καλο" ειναι σιγουρα βαθεια υποκειμενικο, αλλα συνηθως ειναι κοινως αποδεκτο οτι το "καλο" ειναι μια ας το πουμε ομορφη συμπεριφορα προς τον συνανθρωπο. Οταν μια ιδεολογια προσταζει τους ακόλουθούς της να μισουν, να κακοποιουν ή ακομα και να σκοτωνουν για ανυπαρκτους λογους, ε, τοτε υπαρχει προβλημα.

    Δεν αρκει να εξεταστει μονο το αν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις κινηματων, αλλα και το τι ηταν αυτο που οδηγησε τα ατομα σε μια τετοια ιδεολογια, καθως επισης και το πως καταφερε μια τετοια ιδεολογια να επιβιωσει.

    Μπορει πραγματι στην ελλαδα να μην ειναι τοσο πολυπληθες το νεοναζιστικο κινημα... (αλλα απ την αλλη, αυτο δεν ειναι εξακριβωμενο.) Αλλα οσοι υπαρχουν στην ελλαδα αντλουν πηγες απ το εξωτερικο, δημιουργουν αδελφικες οργανωσεις και απλως προσαρμοζουν τα δεδομενα στις συνθηκες τις εκαστοτε χωρας.

    Καποιο μελος ειπε "μα αφου γινονται τοσα, αφου σκοτωνονται αλλοδαποι, εμεις γιατι δεν το μαθαινουμε;". Η απαντηση ειναι απλη: γιατι οι δολοφονημενοι ειναι αλλοδαποι. Αυτο αρκει για να τους καταταξει στα "αναλωσιμα". Σε ποιο ουτοπια ζουμε αν νομιζουμε οτι οι αλλοδαποι ειναι αποδεκτοι; Οταν η κυβερνηση δεν τους βοηθαει, γιατι να τους βοηθησει η κοινωνια; Ποιός νοιαζεται για τους αλλοδαπους σε μια κοινωνια που εχει μαθει να τους μισει ενδομυχα επειδη "ερχονται εδω και μας παιρνουν τις δουλειες, οι παλιοαραπηδες";; Μια προσωπικη παραθεση... Κανω μαθηματα σε παιδακια δημοτικου και οταν πηγα για πρωτη φορα στο σπιτι μιας οικογενειας για να κανω μαθημα στο παιδακι τους, η μητερα του μου ειπε "...και να, ξερεις, δεν ηξερα αν θα αποφασιζες να ερθεις τελικα..... οταν σου ειπα το επωνυμο μας απ το τηλεφωνο, επειδη θα καταλαβαινες οτι ειμαστε ξενοι και ισως δεν ηθελες να του κανεις μαθημα.". Σοκαριστικα, γιατι ο τροπος και τα λογια της προδιδαν οτι εχει βιωσει ξανα τετοιες καταστασεις.

    Κανεις, ομως, δεν ασχολειται με τα βαθυτερα προβληματα. Κανεις δεν καθεται να σκεφτει μηπως η δομη της κοινωνιας ειναι αυτη που φταιει για την ανεργια του ελληνα, και οχι ο αλλοδαπος που, λογω της ανταγωνιστικοτητας στην αμοιβη του εργατικου δυναμικου που προωθει το πολιτικο πλαισιο, προθυμοποιειται να εργαζεται για ψυχουλα. Κανεις δεν καθεται να σκεφτει μηπως ρε γαμωτο η εγκληματικοτητα δεν ειναι γραμμενη στα γονιδια, και αρα δεν ειναι κληρονομια ορισμενων λαων, αλλα ειναι προιον κοινωνικων συνθηκων της χωρας διαβιωσης του αλλοδαπου.

    Η Λευκη φυλη, η εθνικη διαφοροποίηση, η προσκοληση στις παραδοσεις και στον Θεο, αυτα πρεπει να κυριαρχησουν. Παση θυσια. Προσωπικα, θεωρω εξοργιστικο το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που γνωριζουν μονο αυτον τον δρομο και μονο αυτον θεωρουν σωστο. Ειναι πλυση εγκεφαλου. Ενταξει, εδω θα μπορουσαμε να επεκταθουμε και να μιλησουμε για πλυση εγκεφαλου και σε αλλα ιδεολογικα κινηματα, αλλα ας επικεντρωθουμε στον ναζισμο. Ο εθνικισμος στην ακραια του μορφη ειναι πολυ αποτελεσματικη διοδος διοχετευσης του θυμου και της απογοητευσης που νιωθει καποιος, και φυσικα ειναι ακρως βολικο για αυτους που αποζητουν εξουσια με πλουτο: ριξτε το φταιξιμο στους ξενους, οχι στην κυβερνηση! Ολη η καταντια και η παρακμη των συγχρονων πολεων μπορει να δικαιολογηθει υπεροχα και πειστικοτατα απ τον νεοναζισμο. Δεν ειναι καθολου δυσκολο να πεσει κανεις στην παγιδα. Ειδικα οταν προβαλει ενα μη συσχετιζομενο με κυβερνησεις και αναρχικο προσωπο που πουλαει πολυ σε μαζες μη πολιτικοποιημενες και με ελλειπη γνωση πολιτικης και ιστοριας.

    Μην ξεχναμε το Εθνικοσοσιαλιστικο κομα της Γερμανιας. Ετσι και οι νεοναζι, υποστηριζουν την εξουσια του λαου, ειναι κατα της κοινωνικης στρωματωσης σε οικονομικο επιπεδο και ολα αυτα τα ωραια του σοσιαλισμου, με την διαφορα οτι οταν μιλανε για εξουσια του λαου εννοουν εξουσια του ΛΕΥΚΟΥ λαου,ειναι εναντια σε καθε μορφη διεθνισμου και κοσμοπολιστισμου, και στις κοινωνιες κυριαρχουν τα ιδανικα της οικογενειας και της θρησκειας old-fashioned style.

    Ενα μικρο ντοπιο δειγμα: http://www.hypervorea.net/antepithesi/viewtopic.php?f=7&t=2193&sid=2048dcf6628dc581bb34bd3c1e319ae0>

     


    punkster
    12.02.2010, 13:14

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2010 στις 10:52 έγραψε...

    Σε αυτή την εκτενή έκθεση για το τι σημαίνει χρυσαυγίτης δεν είδα καμία αναφορά στη θρησκεία ή στον χριστιανισμό. Τα συμπεράσματά σου δείχνουν λοιπόν κάπως αυθαίρετα.

     

    Αν κρίνει κανείς από το πλήθος των δημοσιογράφων και εντύπων με σαφείς θέσεις υπέρ των λαθρομεταναστών, εάν συνέβαιναν τέτοιες δολοφονίες θα ήταν συνέχεια πρωτοσέλιδα.

     

    Σωστά, στις χώρες που διαβίωναν οι ποινές για οτιδήποτε αντιβαίνει τους εκεί νόμους, που πολλές φορές είναι τελείως ασύμβατοι με τις δυτικές κοινωνίες, περιλαμβάνουν βάρβαρες εκτελέσεις και ακρωτηριασμούς, οπότε επόμενο είναι όταν βρίσκονται σε συνθήκες ασυδοσίας να τις απολαμβάνουν.

    Μην ξεχναμε το τριπτυχο του εθνικιστη πατρις-θρησκεια-οικογενεια. Η προσκηληση στις παραδοσεις αφορα, εκτος τον αλλον, και την παραδοσιακη ελληνικη θρησκεια, τον χριστιανισμο.

    Οι δημοσιογραφοι ειναι τσιρακια των πολιτικων. Στην δημιοσιοτητα παρουαζεται οση συμπονια υπερ των λαθρομεταναστων χρειαζεται για να δειξει η κυβερνηση οτι νοιαζεται, αλλα οχι τοση ωστε να φανει οτι υπαρχει προβλημα.

    Συγνωμη, εσυ πιστευεις οτι παντου στο εξωτερικο συμβαινουν τετοιες πρακτικες; Και τι συμβαινει οταν οι αλλοδαποι ειναι δευτερης ή τριτης γενιας, δηλαδη ατομα που εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην ελλαδα, αλλα καταγονται απο χωρες του εξωτερικου; Με την λογικη σου, πως δικαιολογεις για παραδειγμα την κοινωνικη συμπεριφορα ορισμενων αλβανων, εφοσον στην χωρα τους δεν εφαρμοζονται βαρβαρες εκτελεσεις και ακρωτηριασμοι; Ή πως δικαιολογεις την συμπεριφορα ορισμενων ελληνων του εξωτερικου;


    fireroc
    12.02.2010, 18:24

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 12-02-2010 στις 13:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2010 στις 10:52 έγραψε...

    Σε αυτή την εκτενή έκθεση για το τι σημαίνει χρυσαυγίτης δεν είδα καμία αναφορά στη θρησκεία ή στον χριστιανισμό. Τα συμπεράσματά σου δείχνουν λοιπόν κάπως αυθαίρετα.

     

    Αν κρίνει κανείς από το πλήθος των δημοσιογράφων και εντύπων με σαφείς θέσεις υπέρ των λαθρομεταναστών, εάν συνέβαιναν τέτοιες δολοφονίες θα ήταν συνέχεια πρωτοσέλιδα.

     

    Σωστά, στις χώρες που διαβίωναν οι ποινές για οτιδήποτε αντιβαίνει τους εκεί νόμους, που πολλές φορές είναι τελείως ασύμβατοι με τις δυτικές κοινωνίες, περιλαμβάνουν βάρβαρες εκτελέσεις και ακρωτηριασμούς, οπότε επόμενο είναι όταν βρίσκονται σε συνθήκες ασυδοσίας να τις απολαμβάνουν.

    Μην ξεχναμε το τριπτυχο του εθνικιστη πατρις-θρησκεια-οικογενεια. Η προσκηληση στις παραδοσεις αφορα, εκτος τον αλλον, και την παραδοσιακη ελληνικη θρησκεια, τον χριστιανισμο.

    Οι δημοσιογραφοι ειναι τσιρακια των πολιτικων. Στην δημιοσιοτητα παρουαζεται οση συμπονια υπερ των λαθρομεταναστων χρειαζεται για να δειξει η κυβερνηση οτι νοιαζεται, αλλα οχι τοση ωστε να φανει οτι υπαρχει προβλημα.

    Συγνωμη, εσυ πιστευεις οτι παντου στο εξωτερικο συμβαινουν τετοιες πρακτικες; Και τι συμβαινει οταν οι αλλοδαποι ειναι δευτερης ή τριτης γενιας, δηλαδη ατομα που εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην ελλαδα, αλλα καταγονται απο χωρες του εξωτερικου; Με την λογικη σου, πως δικαιολογεις για παραδειγμα την κοινωνικη συμπεριφορα ορισμενων αλβανων, εφοσον στην χωρα τους δεν εφαρμοζονται βαρβαρες εκτελεσεις και ακρωτηριασμοι; Ή πως δικαιολογεις την συμπεριφορα ορισμενων ελληνων του εξωτερικου;



    ασ το φιλε μου δεν βγαζεις νοημα..........! πεασμε σε ψευτοδημοκρατες που ειναι ετιμοι να συμφωνησουν με την ναζιστικη ιδεολογια μεσα σε ενα <<δημοκρατικο>> πλαισιο!


    Disasterpiece
    13.02.2010, 17:51

    Μην ξεχναμε πως το θεμα εδω ειναι ο Νεοναζισμος,οχι αναλυση των θεωριων του Μαρξ η' κοινωνιολογικες αναλυσεις για τους μεταναστες.Ο Νεοναζισμος εχει πολλα απανθρωπα προσωπα και στρεφεται εναντιον καθετι του διαφορετικου.Μια ενδιαφερουσα εκπομπη,επι του θεματος,ειναι του Βαξεβανη-"το κουτι της Πανδωρας",η οποια ειναι σε 6 μερη,παραθετω το πρωτο κι οποιος θελει συνεχιζει στο youtube..


    Disasterpiece
    13.02.2010, 22:02

    Ο "πολιτισμος" των Νεοναζι:

    Χρυσαυγίτες "έλουσαν" τραγουδίστρια με σπρέι

    Επίθεση χρυσαυγιτών στον Π. Λάμπρου

    Νεοναζί απειλούν το Χάρη Ρώμα

    Οι Χρυσαυγίτες μπούκαραν στην Στοά του Βιβλίου

    νέα ρατσιστική επιθέση στα χανιά

     

    -Εξαιρετικος θα ελεγα ο σουρεαλιστικος ορισμος της Frikιpaideia για την "Χρυση Αυγη",παραθετω μερος:

     

    "Χαρακτηριστικά καί θέσεις:
    -Έχουν ξυρισμένο κεφάλι, λόγω των εγκεφαλικών εγχειρήσεων στις οποίες υποβάλλονται για να πιστέψουν οτι πιστεύουν.

    -Χαιρετούν ναζιστικά, δηλαδή με το χέρι ψηλά σαν σημάδι της αποχής τους απο την μαλ.....Βέβαια άμα σου μιλήσουν καταλαβαίνεις οτι δεν απείχαν για πολύ καιρό. Άλλη θεωρία λέει οτι το κάνουν αυτό γιατί πολυ απλά δείχνουν τον πλανήτη τους.

    -Περπατάνε με βήμα παρέλασης,γιατί αν περπατήσουν διαφορετικά θα μπερδευτούν και θα πέσουν .
    Δακρύζουν όταν βλέπουν την Ελληνική σημαία, γιατί τους φέρνει αναμνήσεις καθώς την έβλεπαν κάθε πρωί στο ίδρυμα Π.Τ.Ν.Κ (για Παιδιά με Τρομακτική Νοητική Καθυστέρηση.)

    -Υστερούν τρομακτικά σε μαθηματικές πράξεις (πιστεύουν οτι το 0,29% είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων)
    Δεν ξέρει κανείς πως είναι η πραγματική τους φωνή,καθώς δεν μιλάνε, μόνο φωνάζουν.

    -Είναι προσηλωμένοι στα ιδανικά του έθνους κι ας μην ξέρουν ποιά είναι αυτά.

    -Πιστεύουν οτι ο υπόγειος του Λονδίνου ήταν επαναστατικό κίνημα και είναι εναντίον του όπως και σε κάθε επαναστατικό κίνημα.

    -Οι θέσεις τους είναι σαφώς� κατα του μαρξισμού και ειδικά κατα του Μάρξ και του Σπένσερ απο τους οποίους και δεν διακρίνουν και μεγάλη διαφορά.

    -Θέλουν να κάνουν πόλεμο� για� τη δόξα της Ελλάδας, με� την Τουρκία, τα Σκόπια, την Αλβανία, το Ισραήλ, τη Ρωσία, το Βέλγιο, τη Γκάνα, την Ιαπωνία, τις νήσους Ούα Χούκα, την χαμένη Ατλαντίδα, τον Γαλαξία της Ανδρομέδας κ.α.


    ΧΟΜΠΥ
    Οι χρυσαυγίτες είναι πολύ καλοί άνθρωποι και για αυτό ασχολούνται με το κυνήγι μεταναστών,με την ξιφασκία με μαχαίρια και πουλάνε βιβλία στα κανάλια."

     

    Τελος ας αποκαλυψουμε την αληθεια!Ειναι επισης ανθελληνες!!!

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Η ζωή μας αναλώνεται σε λεπτομέρειες… Απλοποιήστε,απλοποιήστε..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 13-02-2010 22:26 ]


    Hastaroth
    15.02.2010, 22:39

    Μήπως προσπαθείς να δικαιολογήσης τούς χρυσαυγίτες;

    Μπερδεύτηκα,γιατί σέ άλλα θέματα σέ βρίσκω πιό αντικειμενικό.

    Νά σού θυμίσω μήπως τήν διασύνδεση τής χρυσής αυγής μέ τον ΛΑΟΣ καί τον πρόεδρό του,που είναι μέλος τού Ελληνικού Κοινοβουλίου;

    Νά σού θυμίσω οτι ο εν λόγω πρόεδρος είχε πεί πως άν εξελέγετο πρωθυπουργός θά έδινε υπουργείο στούς χρυσαυγίτες;

    Σίγουρα αυτή τη στιγμή οι χρυσαυγίτες δέν συνιστούν απειλή γιά την κοινωνία.Καί ο Χίτλερ όμως "δέν συνιστούσε απειλή" μέχρι που εξελέγη καγκελάριος.Κι'άς είχε γράψει καί κυκλοφορήσει ήδη τό mein kampf του.Μηπως τώρα που "μάθαμε",πρέπει να είμαστε πιό προσεκτικοί μέ τους θαυμαστές και επίδοξους συνεχιστές τού έργου του-όσο λίγοι κι'αν είναι αυτοί σήμερα;

     

     


    Hastaroth
    16.02.2010, 08:23

    Δέν νομίζω πως οι χρυσαυγίτες είναι "άφαντοι" γιά τόν μέσο πολίτη.Κάθε τρείς και λίγο,άλλωστε,κάνουν αισθητήτην παρουσία τους,μέ τά διάφορα χαρτάκια που πετούν και λερώνουν τούς δρόμους και τά πεζοδρόμια.Μιά φορά μάλιστα,είχα πέσει κυριολεκτικά πάνω τους-μιά πολυπληθής ομάδα ήταν,που σκορπούσε χαρτάκια καλώντας τον κόσμο σέ κάποιο συλαλλητήριό τους.Σ'έναν ιδιοκτήτη τυροπιττάδικου δέ,που  διαμαρτυρήθηκε επειδή πέταξαν τέτοια χαρτάκια στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μαγαζί του,απήντησαν "προτιμάς δηλαδή να έρχωνται όλοι αυτοί οι βρωμιάρηδες ξένοι;κι'άλλωστε,τά δικά μας χαρτάκια δέν λερώνουν,στολίζουν".

    Οπως είπα και πιό πάνω,κανείς δέν θεωρούσε οτι ο Χίτλερ αποτελούσε πρόβλημα,μέχρι που σχεδόν όλος ο πλανήτης αναγκάστηκε να τόν πολεμήση.Σήμερα οι χρυσαυγίτες πατούν στ'αχνάρια του κι'εσύ λές πως "δέν αποτελούν πρόβλημα".Οταν θά "αποτελέσουν",ίσως να είναι αργά γιά να πής (εσύ,όπως καί πολλοί άλλοι:"φτού γ..το,μάς τά λέγανε τότε,αλλά δέν δίναμε σημασία.Κι'όμως,είχαμε και προηγούμενη εμπειρία από την ιστορία,γιατί δέν διδαχτήκαμε;".

    Τό mein kampf είναι γνωστό σέ τί συνίσταται,ακόμα και σ'αυτούς που δέν γνωρίζουν το περιεχόμενό του.

    Επαναλαμβάνω:Μήπως τώρα,μετά από την εμπειρία τής περιπέτειας τής ανθρωπότητας μέ τόν Χίτλερ πρέπει να είμαστε πιό προσεκτικοί μέ τους θαυμαστές και επίδοξους συνεχιστές τού έργου του-όσο λίγοι κι'αν είναι αυτοί σήμερα;

    ΥΓ 1.Γιά μένα,η καφρίλα καί τών μέν και τών δέ είναι απαράδεκτη.Μέ ανησυχεί όμως το γεγονός οτι εσύ προσπαθείς να υποβαθμίσης τόν κίνδυνο τών "μέν"...

    ΥΓ 2.Και γιά μένα,αποτελεί πρόβλημα τό γεγονός οτι πολλοί εκ τών αλλοδαπών που έρχονται στην Ελλάδα είναι κακοποιά στοιχεία.Ομως,δέν μπορώ να μήν θαυμάσω το γεγονός οτι άλλοι τόσοι αλλοδαποί που έρχονται εδώ εργάζονται σκληρά και αρκετοί καταφέρνουν και δημιουργούν μικρές επιχειρήσεις,μέ τίς οποίες αγωνίζονται να βγάλουν τόν επιούσιο.Ναί,αυτές τίς μικρές επιχειρήσεις θά μπορούσαν να τίς είχαν δημιουργήσει Ελληνες.Αλλά αυτοί ονειρεύονται "δημόσιο forever".... 

     


    -----------------
    Μήν περιμένεις πιά,όλα τελειώσανε,φρούτα,λαχανικά,όλα τά δώσαμε....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 16-02-2010 08:26 ]


    fotis70
    16.02.2010, 09:00

    Εγώ επειδή δεν πιστεύω ότι ένας μόνο τρελός μπορεί να διαμορφώσει την ιστορία – στον σύγχρονο τουλάχιστον κόσμο – για αυτό και φοβάμαι περισσότερο αυτούς, που σιγοντάρουν τον τρελό για να επωφεληθούν από την κατάσταση που θα αφήσει πίσω του. Και τελικά θα κλάψουν για τις καταστροφές ( που για αυτούς θα είναι οικονομικό όφελος ) θα δημιουργήσουν αντι τρελικούς συνασπισμούς, θα πετάνε αντιτρελικές κορώνες και θα οδηγήσουν τον κόσμο στην τρέλα τις αντιτρέλας.

    Προσωπικά καταδικάζω κάθε μορφή τρέλας από όπου και αν προέρχεται. Τέτοια τρέλα είδαμε να εκφράζεται και από δεξιές και από αριστερές πλευρές. Φυσικά οι ιδέες της μιάς πλευράς χαρακτηρίζονται «πρόοδος».

    Όσο θα εθελοτυφλούμε στα γεγονότα, ας μην αναρωτιόμαστε  τι πάει στραβά σε αυτόν τον κόσμο!  

    Όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει!


    punkster
    04.04.2010, 03:32

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2010 στις 23:00 έγραψε...

    Η οικογένεια αποτελεί αρχέτυπη αξία για όλο τον κόσμο και δεν αποτελεί χαρακτηριστικό "προσκώλησης στις παραδόσεις".

    Διαβάζοντας πολλές εφημερίδες και έντυπα, πχ ελευθεροτυπία, faq, athens voice κλπ, βλέπω πολλούς δημοσιογράφους να γράφουν λάβρα για τα θέματα των μεταναστών. Είναι κάπως δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι όλοι αυτοί το κάνουν για να δείξουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Από ότι φαίνεται, σε χώρες όπως Δανία και Γερμανία υπάρχει πληθώρα εγκλημάτων τιμής που διεπράχθησαν από "μετανάστες δεύτερης γενιάς".

    Ποιά είναι η συμπεριφορά "ορισμένων" αλβανών και ελλήνων που πρέπει να μας κάνει εντύπωση;

    Ειδικά για τους έλληνες του εξωτερικού τα σχόλια είναι περιττά, μιά και κοιτάζουν πως θα δημιουργήσουν κλειστές κοινότητες για να συνεχίσουν να φέρονται με τον ίδιο τρόπο που φέρονται στην ελλάδα.



    Αναφέρομαι σε παραβατική συμπεριφορά, η οποία δεν είναι προιον "κληρονομίας", αλλα "προσαρμογης για επιβίωση".

    Και τα εγκληματα τιμης ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο την κοινη εγκληματικη συμπεριφορα, τοσο σε ψυχολογικo οσο και κοινωνικο επιπεδο.

    Ναι, θεωρώ την λατρεια της οικογενειας "προσκολληση", ειδικά οταν παιρνει μυθική μορφή, γινεται σχεδον θεοτητα και εκφραζεται σχεδον ως η υπερτατη απ τις ανθρωπινες αξιες. Ανεκαθεν η οικογενεια ηταν ενα βοηθημα επιβιωσης, και σαν αυτο πρεπει να εκλαμβανεται: μια ομαδα ανθρωπων που τους δενουν δεσμοι συγγενειας και που ενιοτε στηριζουν και βοηθανε πνευματικα ή υλικα ο ενας τον αλλον. Η οικογενεια δεν ειναι πανακεια, και μαλιστα πολλες φορες αποτελει μολυσματικο περιβαλλον. Η θεοποιηση της οικογενειας οδηγει σε συγκαλυψη των προβληματικων ενδοοικογενειακων καταστασεων γιατι "αυτη ειναι η οικογενεια σου! πρεπει να την στηριξεις και να την τιμας. του γονεις σου πρεπει να τους σεβεσαι και να τους αγαπας, ειτε το αξιζουν ειτε οχι, και στον αντρα σου πρεπει να εισαι διπλα οποιες και να ειναι οι συνθηκες".


    -----------------
    Το μονο που χρειαζεσαι στην ζωη σου ειναι ενας σακος και γερα ποδια για να σε ταξιδευουν. Ο οριζοντας ανοιγεται μπροστα σου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 04-04-2010 03:42 ]


    periigitis
    07.04.2010, 14:28

    Οραματίζομαι μια αταξική κοινωνία χωρίς σύνορα και πολέμους, χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο. Μια κοινωνία που κάθε άνθρωπος ανεξάρτητα απο σωματικά και πνευματικές χαρακτηριστικά θα προσφέρει ότι μπορεί και θα απολαμβάνει ότι έχει ανάγκη.

    Όσες θεωρίες συγκλίνουν στο παραπάνω είναι καλοδεχούμενες απο εμένα, ανεξάρτητα απο επι μέρους διαφοροποιήσεις. Όλες οι άλλες απορρίπτονται σαν μη ανθρωπιστικές.

    Σε όσους σκέφτονται το γνωστό "αυτό είναι ουτοπία", δεν θα σταθώ στον κομμουνιστή Τσε Γκεβάρα που είπε ότι "Είμαστε ρεαλιστές, επιδιώκουμε το αδύνατο", αλλά θα πάω πιο πίσω στον Ηράκλειτο (που δύσκολα θα τον χαρακτήριζε κανείς αριστερό) ο οποιος το διατύπωσε λίγο διαφορετικά: "Αν δεν ελπίζεις δεν θα βρεις το ανέλπιστο, γιατί είναι ανεξερεύνητο και απροσπέλαστο". Σήμερα όμως ξέρουμε ότι τουλάχιστον καποιοι άνθρωποι ήδη το σκέφτηκαν και το διατύπωσαν και κάποιοι άλλοι  το ορματίστηκαν και προσπάθησαν να το εφαρμόσουν έστω και ανεπτυχώς (και δεν εννοώ μόνο τον λεγόμενο υπαρκτό σοσιαλισμό). Αυτό αποδυκνείει ότι είναι τουλάχιστον πια και εξερευνήσιμο και προσπελάσιμο. Άλλωστε πέρασαν χιλιάδες χρόνια μέχρι ο άνθρωπος να σταθεί στα δυό του πόδια, δεν πέρασαν;  

    Η κοινωνία που αναφέρω παραπάνω είναι αναγακαιότητα. Ο άνθρωπότητα χωρίς Ενότητα (που πρυποθέτει παραγματική Ισότητα) δεν θα είναι σε θέση να αντιμετωπίσει ούτε τις προκλήσεις που της επιφυλάσσει ο πλανήτης που ζει, ούτε ακόμη περισσότερο τις αναμενόμενες εξελίξεις στο ηλιακό μας σύστημα. Και ναι μεν το δικό μας αύριο και των παιδιών μας είναι πολύ πολύ σημαντικό αλλά δεν μπορεί να διρευνάται κοντνόφθαλμα. Η αξιοπρεπής επιβίωση του ανθρώπινου είδους είναι ΤΟ Σημαντικό!  


    errina
    21.04.2010, 21:41

    Δεν θα μπορούσα σε καμμία περίπτωση να κατανοήσω τον όρο "ναζισμός-νεοναζισμός"
    και άλλες μορφές του.
    Ωστόσο, υπήρχαν και υπάρχουν αρκετοί, δυστυχώς, που βλέπουν
    την εξάπλωσή του από μια άλλη σκοπιά. Μην ξεχνάμε ότι κατοικούμε σε μια χώρα η
    οποία κυριολεκτικά ταπεινώθηκε στη διάρκεια 2 Παγκοσμιων Πολέμων. Και βγαίνοντας

    από αυτόυς, πόσο αναζητούσε ο λαός (τότε)  κυβερνήσεις ισχυρές και αποφασιστικές,

    ώστε να βγει από τη μιζέρια? Τουλάχιστον αυτο το προφίλ παρουσίαζόταν τότε.

    Μεταδόθηκε η ανάγκη ύπαρξης "ασφάλειας", "τάξης" και "πειθαρχίας" (τα οποία τελικά επιβληθηκαν με σκληρό τρόπο) Και το αποτέλεσμα ποιο ήταν? Μα φυσικά ένα είδος.."ανακύκλωσης" της ίδιας της ιστορίας.
    Τί, επειδή έκλεισαν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης? Πόσοι ανεγκέφαλοι πρεσβευουν ακομη
    και σήμερα τη δημιουργια μιας ανώτερης φυλής εκφράζοντας με θράσσος το μισος τους
    για τους έγχρωμους, τσιγγάνους, ομοφυλόφιλους, σημίτες, αλλόθρησκους?
    Και δυστυχώς το φαινόμενο εξαπλώνεται σαν τύφος,
    Δεν αναζητώ απάντηση σε αυτά. Οι ερωτήσεις είναι καθαρά ρητορικές.


    StavmanR
    22.04.2010, 08:50

    Κάθε φορά στν ιστορια μας που είχαμε μία ψευτοαάπτυξη σε μία χώρα, δηλαδή έναν παρασιτισμό έναντι άλλων εθνών, εμφανίστηκε κατά την άρση της φασισμός και σωβινισμός. Είναι μία διαδικασία πολύχρονη, κατά την οποία ο πολίτης μίας ευνοημένης χώρας θεωρεί την ανάπτυξή του φυσική, χωρίς φυσικά να κουνά καν το δαχτυλάκι του, και κάθε αμυνόμενο αδικημένο πολίτη των γειτονικών εθνών τον βλέπει ως εχθρό. Τους ίδιους εχθρούς βρίσκει και μέσα στο κράτος του, στα μάτια των μεταναστών και των εργατών.

    Ο φασισμός δεν έχει τη βάση του στα 'κατώτερα' μορφωτικά στρώματα, τους εργάτες. Είναι φαινόμενο αστικό. Οι αστοί αργά ή γρήγορα παρασιτοζωούν ενάντια στους παραγωγούς και τους εργάτες. Και φαντασιώνονται ότι αυτός ο τρόπος ζωής είναι φυσιολογική εξέλιξη.

    Ο νεοναζισμός είναι μία απλή μίμηση παλαιοτέρων συμβόλων, που γίνονται ιδεολογικές πυξίδες. Αφού πειστεί ένας ήδη αγριεμένος άνθρωπος ότι πχ. φταιν οι Εβραίοι για όλα τα δεινά του κόσμου, τότε μέσα στον παροξυσμό του αντισημιτισμού του ψάχνει να βρει την κατάλληλη ιστορική ιδεολογία για να δικαιολογήσει τα εγκλήματα που ούτως ή άλλως θα διαπράξει. Απλά η ιδεολογία προσφέρει την ψευδαίσθηση της όποιας ιστορικής δικαιολόγησης ή δικαίωσης.

    Όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο Ν. Γιαννής, ο εθνικισμός έχει δύο μορφές: τον κοινωνικό συνταγματισμό και τον φυλετικό διαχωρισμό. Με απλά λόγια υπάρχει ο εθνικισμός του συντάγματος και της κατεστημένης/ευνοημένης κοινωνίας, και ο εθνικισμός των κοινών χαρακτηριστικών μίας θεωρημένης φυλής. Κατά τη δική μου άποψη ο συνδυασμός των δύο δημιουργεί την πιο ακραία μορφή φασισμού. Όταν δηλαδή, μία κοινωνία πολιτών, ευνοημένη εξαιτίας του παρασιτικού τρόπου ζωής δημιουργήσει φυλετική ιδεολογία, τότε είμαστε στα πρόθυρα ολοκαυτώματος.

    Μα, όπως προέγραψα, ο φασισμός δεν εμφανίζεται τυχαία και αναίτια σε μία κοινωνία. Εμφανίζεται σε κοινωνίες με έντονα φαινόμενα σήψης, παρασιτισμού, αδικίας, πνευματικής και ψυχικής ασθένειας. Και ξεκινά από τους ίδιους του πολίτες που βλέπουν τον εφιάλτη του 'κακού Εβραίου' στα μάτια των γειτόνων τους. Στο ίδιο άρθρο, ο Ν. Γιαννής θεωρεί πως το πρώτο είδος σύγχρονου εθνικισμού έχει τα αίτιά του στην αποθέωση της λογικής, και στη λογική του διαφωτισμού, ενώ το δεύτερο είδος έχει τα αίτιά του στην ακριβώς αντίθετη πλευρά, στην επικράτηση των ενστίκτων και την απουσία λόγου.

    Είναι άραγε τυχαίο που σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης υπάρχει σημαντική άνοδος των ακραίων εθνικιστικών κωμάτων; Μέσα στα τελευταία δύο μόλις χρόνια έχουν υπερδιπλασιαστεί τα ποσοστά τους. Κι όταν αναφέρομαι σε ακραία, δεν εννοώ κάποια που εκφράζουν απλά φιλοβασιλικές απόψεις. Αναφερόμαστε σε κώματα που υποστηρίζουν από αθρόες απελάσεις ως και εκτελέσεις των μεταναστών, κλείσιμο των συνόρων κλπ. Μπορεί κανείς να δει τα ποσοστά τέτοιων κωμάτων πχ. εδώ (εκλογές 2006).

    Όταν λοιπόν ανακαλύπτουμε φασισμό δίπλα μας, ας ρίχνουμε και μία ματιά στον τρόπο που ζούμε, που συμμετέχουμε στα κοινά, που λέμε την 'καλημέρα' και που εκφράζουμε τους φόβους μας. Όπως έγραψα σε παλαιότερο ποστ, οι νεοναζί και οι νεοχαζοί παν χέρι χέρι στην σύγχρονη ιστορία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-04-2010 09:13 ]


    noizreduction
    25.04.2010, 20:49

    Με τοσο trolling στη συγκεκριμενη συζητηση κινδυνευουμε να τη μετατρεψουμε σε Αρχοντα των Δαχτυλιδιων {#emotions_dlg.rolleyes}


    noizreduction
    25.04.2010, 21:33

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 25-04-2010 στις 21:10 έγραψε...

    Γι'αυτό βάλτε μιά χαρτοσακούλα στο κεφάλι σας για να μην τρομάζετε τον κόσμο.

    Τοση μετριοφροσυνη πια για να μη χρησιμοποιησεις τον πρωτο πληθυντικο, μας σκλαβωσε! {#emotions_dlg.rolleyes}