ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    Μπάσα φωνή

    tweek
    31.12.2008, 16:45

    Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα την βοήθεια σας για άλλη μια φορά!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω πιο μπάσα την φωνή μου;Εννοείται πως θα απευθηνθώ και σε δάσκαλο φωνητικής αλλά επειδή αυτό μπορεί να πάρει λίγο καιρό μήπως ξέρετε κάποια άσκηση ή μέθοδο που θα με βοηθούσε;;

    Ευχαριστώ!!

     


    kifa
    31.12.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος tweek στις 31-12-2008 στις 16:45 έγραψε...

    Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα την βοήθεια σας για άλλη μια φορά!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω πιο μπάσα την φωνή μου;Εννοείται πως θα απευθηνθώ και σε δάσκαλο φωνητικής αλλά επειδή αυτό μπορεί να πάρει λίγο καιρό μήπως ξέρετε κάποια άσκηση ή μέθοδο που θα με βοηθούσε;;

    Ευχαριστώ!!

     



     

     

    καλή χρονιάαααααααααααααα !!!!

    {#emotions_dlg.clap}


    tweek
    31.12.2008, 19:05
    Χαχαχαχα!!Ελα ρε!! Επειδη ομως τυγχανω αντικαπνιστης(και μαλιστα φανατικος!)μπορειτε να μου προτεινετε καποια αλλη μεθοδο εκτος απο Camel,Prince,Davidoff etc. etc.
    noizreduction
    01.01.2009, 12:57

    Δε γινεται ενας τενορος ή κοντρα τενορος να κατεβει στα ορια του μπασου! Ειναι πρακτικα αδυνατον και η φωνη σου θα ειναι ασταθης με αποτελεσμα να ακουγεσαι σαν την αρβανιτακη στα χαμηλα της!


    OPERANNA
    03.01.2009, 01:22

    γεια  σου!!!!καλη χρονια  κι  ολας !!!!  {#emotions_dlg.biggrin}...λοιπον  ,υπαρχουν  3 κατηγοριες φωνων στους  αντρες : τενορος,  βαρυτονος  και  βαθυφωνος.Ο καθενας  φθανει μεχρι ενα  σημειο  απο τη φυση  του ...αλλα με  μαθηματα  φωνητικης  οχι  απο τη μια  στιγμη στην αλλη(θελει καποια  χρονια).....τοτε  ισως  μπορεσεις να  φτασεις  2 νοτες  κατω  η' πανω   αντιστοιχα απο την κανονικη  σου  εκταση!!!   φιλικα  Αννα...


    freddieKrueger
    03.01.2009, 04:49

    Παράθεση:

    Το μέλος tweek στις 31-12-2008 στις 16:45 έγραψε...

    Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα την βοήθεια σας για άλλη μια φορά!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω πιο μπάσα την φωνή μου;Εννοείται πως θα απευθηνθώ και σε δάσκαλο φωνητικής αλλά επειδή αυτό μπορεί να πάρει λίγο καιρό μήπως ξέρετε κάποια άσκηση ή μέθοδο που θα με βοηθούσε;;

    Ευχαριστώ!!

     



    Καλη χρονια και χρονια πολλα!

     

    Οταν λες οτι θες να κανεις τη φωνη σου πιο μπασσα τι ακριβως εννοεις? Να κερδισεις καποιες νοτες χαμηλοτερες απο το κατωτερο οριο της φωνητικης σου εκτασης?

    Να δωσεις στη φωνη σου αλλη χροια?Δηλ 'πιο μπασσα'? χωρις να μεταβαλλεις την τονικη εκταση σου?

     

    Να δωσεις πιο πολυ ογκο στη φωνη σου?

     

    Τι απ ολα?

     

    Και μια αλλη ερωτηση:ΓΙΑΤΙ να αλλαξεις τη φωνητικη σου ταυτοτητα?Την οποια σημειοτεον τη γνωριζεις ΜΟΝΟ μετα απο πολυ καιρο δοιυλειας με τη φωνη σου!

    Μια αδρη καταξη των ανδικων φωνων ειναι:Μπασσος C2-F4

                                                                Βαρυτονος Ε2-G#4

                                                                Τενορος    Β2-C5  

    ΑΛΛΑ ειναι χαζομαρες γενικα μια και ξερω βαρυτονο που φτανει και ξεπερναει(!!)το C5 ενω υπαρχουν μπασσοι που φτανουν και το Α4!

     

    Γενικα αυτο που καθοριζει καλυτερα τη φωνητικη κατηγορια καποιου ειναι η ΧΡΟΙΑ της φωνης του και ο ΟΓΚΟΣ της στις διαφορες τονικοτητες,ΠΑΡΑ το ποσο ψηλα η χαμηλα μπορει να φτασει!

     

    Τελος να πω οτι καλο ειναι να μη μιμουμαστε αλλους καλλιτεχνες στη χροια,ενω ειμαστε υποχρεωμενοι να σεβαστουμε τη φωνητικη μας ταυτοτητα αν θελουμε να εχουμε μια υγιη αλλα και σωστη φωνη!


    tweek
    03.01.2009, 10:25

    Μαλλον εννοω το τριτο απ'αυτα που εγραψες..Θελω να δωσω λιγο ογκο στην φωνη μου..Δεν θελω να μιμηθω κανεναν..

    Τελοσπαντων,θα μιλησω και με δασκαλο φωνητικης και θα δουμε τι θα γινει!!

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!