ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Μάρω Μαρκέλλου, Κορίτσι για σπίτι

    spiroos
    03.01.2009, 14:06

    Νέα τραγουδοποιός που "έχει κάτι να πει", παρόλο που με την πρώτη ανάγνωση-ακρόαση θυμίζει αφού είναι άλλωστε και ο μέντοράς της, τον Φοίβο Δεληβοριά. Είναι όμως πολλά επίπεδα ανώτερη από μια άλλη κοντινή της, την Ευσταθία. Ο δίσκος έχει πολύ καλή ενορχήστρωση, από τον Βασίλη Πιερακέα

     

    Το δείγμα που ακούγεται πιο πολύ ως promotion

     Ε δεν ήταν και τίποτα       
    Εντάξει, δεν ήταν και τίποτα
    πέρασες, όμως δεν άγγιξες
    όπισθεν έκανες και βρήκες λίγο
    στα 'λεγα εγώ ότι θα φύγω

    Ε καλά, μη μου πολυσυγχύζεσαι
    θα σπάσεις και κανένα πιάτο
    η πίτα φαγώθηκε από σκύλο χορτάτο
    μωρό μου, μη μου βασανίζεσαι

    Κέρδισες, ή όπως αλλιώς θέλεις πέστο
    Κι αν δυο-τρεις φορές σε είπα "αγάπη μου" - χεσ' το
    Βάλε με στ' άπλυτα μες στο καλάθι
    να σε βάλω κι εγώ στα δικά μου τα λάθη

    Και εντάξει, η ζημιά υποφέρεται
    Κι ας είπα μόλις άλλο ένα ψέμα
    τα ρούχα σου στάζουν το δικό μου το αίμα
    και τι μ' αυτό - ποιος ενδιαφέρεται

    Ε καλά κι εσύ, μη μου τσαντίζεσαι
    και σκίσεις και κανέναν πόντο
    όπου γης καταγής είμαι εγώ και μ' αρέσει
    που και που να μιλάω στον βρόντο

    Κέρδισες, ή όπως αλλιώς θέλεις πέστο
    Κι αν δυο-τρεις φορές σε είπα "αγάπη μου" - χεσ' το
    Βάλε με στ' άπλυτα μες στο καλάθι
    να σε βάλω κι εγώ στα δικά μου τα λάθη

    Εντάξει, μωρέ δεν ήταν και τίποτα
    πέρασες, όμως δεν άγγιξες
    όπισθεν έκανες και βρήκες λίγο
    στα 'λεγα εγώ ότι θα φύγω

    Ε καλά κι εσύ μη μου συγχύζεσαι
    και σπάσεις και κανενα νύχι
    ερωτεύτηκα μα αδιαφορώ
    κι εσύ μου λες που και που να το αφήνω στην τύχη


    nefeli87
    03.01.2009, 15:16

    Άκουσα πρόσφατα τον δίσκο της και νομίζω είναι από τα καλύτερα ελληνικά cd που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2008. Όντως θυμίζει αρκετά τον Φοίβο Δεληβοριά, στο θηλυκό του όμως. Είχε τραβήξει την προσοχή από πέρσι όπου εμφανίστηκε σε ένα επεισόδιο της σειράς "Υπέροχα πλάσματα" υποδυόμενη τον εαυτό της και νομίζω εμφανιζόταν και στο πλευρό του Φοίβου Δεληβοριά τον περσινό χειμώνα. Μακάρι να της πάνε όλα καλά και να καταφέρει να στεριώσει στο χώρο.


    despinakontogianni
    03.01.2009, 18:49

    Το είδα στο myspace και ξετρελάθηκα! {#emotions_dlg.biggrin}


    methismeno-ksotiko
    04.01.2009, 01:25

    έχω ακούσει κάποια τραγούδια της και ομολογώ πως μου άρεσαν αρκετά,μετά από καιρό άκουσα επιτέλους κάτι ενδιαφέρον..νομίζω πως στο μέλλον θα μας απασχολήσει αρκετά..


    sophi05
    04.01.2009, 07:58

    Μου ειχε κανει τρελη εντυπωση το θα σε παπιογαπω οπως τον ντολαντ η ντειζι !!!!!!!!!!!!Νομιζω πως ειναι πολυ ιδιαιτερη τραγουδιστρια...ΧΑΧΑΧΑΧΑ..ΩΡΑΙΑ{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.lol}


    stevi93
    04.01.2009, 17:03

    Λοιπον εμενα αυτη η κοπελα μ'αρεσει πολυ.
    Εχει πολυ ωραια φωνη,ιδιαιτερο και φρεσκο ηχο και στιχο.
    Τα κομματια του cd αυτου ειναι πολυ καλα ολα τους.
    Ευτυχως εχει πολυ καλη υποστηριξη ραδιοφωνικη (βλ.Δεληβοριας),και δεν παιζεται μονο το κομματι που προανεφερε ο Σπυρος,αλλα δυο ακομα,o scrooge Mc Duck και το ''Ιου ιου''.
    Ριξ'τε μια ματια στο cdακι,εχετε να βρειτε ενδιαφεροντα στοιχεια μεσα.

     


    gikostas
    04.01.2009, 21:20

    Παιδιά η κοπέλα είναι απλά απίστευτη.Έχω πάθει πλάκα με το cd.Ωραία μουσική και ενορχήστρωση με πάρα πολύ καλό και ιδιαίτερο στίχο.Ότι καλύτερο έχω ακούσει από κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο καλιττέχνη.Επίσης έχει πολύ ωραία φωνή.Της δίνω πολλά,πολλά μπράβο και της εύχομαι καλή συνέχεια.


    kwstasagas
    05.01.2009, 22:03

    Θα ευχηθώ κι εγώ ολόψυχα ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ / ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη συμπαθέστατη ΜΑΡΩ ΜΑΡΚΕΛΛΟΥ, την οποία απόλαυσα στις περυσινές εμφανίσεις της στο πλάι του ΦΟΙΒΟΥ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ !!! Έχει τον δικό της τρόπο να εκφράζεται, τόσο με τη μουσική της, όσο και με τον στίχο της ... ο οποίος μπορεί να είναι, μεν, ανάλαφρος, νεανικός και γεμάτος φρεσκάδα, πλην, όμως, κρύβει βάθος και ουσία .....

    Για περισσότερα .... θα μού επιτρέψετε να περιμένω τι έχει να μάς δείξει στη συνέχεια συτό το νεότατο κορίτσι, τόσο από δισκογραφία, όσο κι από συναυλίες .... Έτσι, θα μπορέσω να σχηματίσω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη .... 


    samg
    19.03.2009, 13:40

    Μαρω Μαρκελλου rules!!!{#emotions_dlg.clap}

    Αλλα, το τραγουδι που λατα τα αλλα λατρευω, το scroodgeMcDuck μοιαζει ΠΟΛΥ με το τραγουδι my little toy gun των honeyhoney το οποιο ειναι καποιο Theme song απ΄ότι εχω καταλαβει.

    Μου αρεσουν και τα 2 και το θεωρω συμπτωση, εσεις τι λετε;


    tsikoman
    26.04.2009, 20:22

    έχω το cd της στο αυτοκίνητο και στο κινητό και το ακούω όλη μέρα!!

    όλα αγαπημένα μου είναι αλλά αγαπημένο αγαπημένο είναι για μένα το εντάξει δεν ήταν και τίποτα (που προσπαθώ να το βγάλω στην κιθάρα), μπαλάντα για έναν καταλανό και ίου ίου.

    ιδιαίτερη φωνή και παρουσία.

    μακάρι να έρθει σύντομα προς τη βόρεια ελλάδα να την απολάυσουμε


    giorgosziotas
    27.04.2009, 03:08

    Το πρώτο τραγούδι που άκουσα ήταν το “Scrooge Mc Duck” σε μια παράσταση του Φ. Δελ. Έκτοτε περίμενα το δίσκο της. Τον αγόρασα 4 μέρες αφού κυκλοφόρησε. Όταν άκουσα 2-3 φορές όλα τα τραγούδια του δίσκου, ήμουν πια σίγουρος ότι αυτή η κοπέλα θα σταθεί στα πόδια της και θα μας χαρίσει κι άλλα, πολλά περισσότερα. Είχα μάλιστα την κρυφή ελπίδα, πως σε κάποιο επόμενο δίσκο θα ακούσω στίχους πολύ πιο δυνατούς, που δε θα αφορούν κάποιον έρωτά της.

    Στην παρουσίαση του δίσκου περίπου 1 μήνα αργότερα, έπαιξε ένα τραγούδι που δεν υπάρχει στο δίσκο, κατά πάσα πιθανότητα εμπνευσμένο από τα δεκεμβριανά γεγονότα. Το τραγούδι λεγόταν “Ντού και ξύλο” και σε αντίθεση με τον γλυκύτατα αφελή τίτλο του, το περιεχόμενο ήταν δυναμίτης. Κρυμμένος πίσω από ένα ηχείο, δάκρυσα για ένα τραγούδι με πολιτικό περιεχόμενο, μετά από πολύ πολύ καιρό.