ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη
    NikosRoman
    10.03.2009, 01:01

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2009 στις 21:43 έγραψε...

    Όχι. Είμαι της άποψης έχουμε 2009 ας ζούμε σε αυτή τη δεκαετία.

     

    ΥΓ Συγκεκριμένα για την μουσική...εκτός από μερικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες μετρημένους στα δάχτυλα, δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο. Η μουσική σήμερα είναι πολύ καλύτερη.



    Συμφωνω στο να ζουμε σε αυτην την δεκαετια αλλα παντα υπαρχει μια γλυκια αναμνηση απο τοτε.Πιο δεμενες παρεες,πιο γνησιες παραγωγες,πιο φερεγγυα ατομα αλλα σαν πιο μικρος εσυ εχεις καθε δικιο να μην καταλαβαινεις γιατι ολοι εμεις οι πιο μεγαλοι δεν καταφεραμε να σου περασουμε το ποσο καλα ηταν και για αυτον τον λογο ειμαστε σκαταδες,συμφεροντολογοι(γιατι εχουμε μεινει στο να λεμε μεταξυ μας οτι ηταν καλα),και τρομερα εγωιστες γιατι το παιζουμε παντογνωστες οταν δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε λογω αγνοιας το ποσο καλα ειναι σημερα και απλα συγκρινουμε το τοτε.(Σαν να ακουω τον πατερα μου να μου λεει για τα σιξτις)
    Αυτο που ειναι πολυ καλυτερο σημερα δεν ξερω αν ειναι η μουσικΗ αλλα σιγουρα ειναι οι μουσικΟΙ(με ομικρον γιωτα).
    Παικτικα αρτιοι απο πιο μικρη ηλικια λογω πολαπλων ακουσματων(εμεις δεν ειχαμε ιντερνετ.ουτε καν ραδιοφωνο και τηλεοραση μεχρι μια εποχη,και οτι νεο ακουγαμε ηταν παντα με καθυστερηση εβδομαδων η μηνων η ακομα πολλα δεν τα ακουσαμε καν),στουντιο καθως τοτε υπηρχαν μονο δυο η τρια αθλια(σε ολη την Αθηνα) αλλα και τεχνολογικα καθως μεχρι μια εποχη ολοι επαιζαν με τις ιδιες μαρκες ενισχυτων,μουσικων οργανων ενω τωρα οχι μονο υπαρχει πληθωρα αλλα και πολλες πηγες για να παραγγηλεις οτι θες και απο οπου το θες.

    Ηταν καλα φιλε μου τοτε αλλα σημερα ειναι πολυ καλυτερα.Μεινε εδω.


    djmetronomos
    10.03.2009, 03:09

    Πολύ θα ήθελα να είμαι 18 για μια βδομάδα, για να δω πώς είναι να ακούς με φρέσκα αυτιά τη μουσική του σήμερα... διότι, όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ παρά να κάνω συγκρίσεις. Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν πολλοί καλοί μουσικοί τώρα. Αλλά και παλιά: John Coltrane, Tony Williams, Miles Davis, Jimi Hendrix, Robert Fripp, Keith Emerson, Tom Verlaine, Alan Holdsworth, Jaco Pastorius, Jeff Beck... Η διαφορά νομίζω, είναι ότι αυτοί που έμαθαν μόνοι τους, από δίσκους ή βλέποντας άλλους σε κλαμπ, έχουν ένα πλεονέκτημα - δεν είναι τόσο μιμητικοί. Ο ήχος τους είναι αναγνωρίσιμος και οι φράσεις τους έχουν μια προσωπικότητα που ξεχωρίζει. Δεν πήγαιναν για ταχύτητα (οι περισσότεροι) αλλά για έκφραση.

    Ξέφυγα λίγο, νομίζω το τόπικ αφορά τα 80's... Τα οποία τα θυμάμαι για κάποια ωραία πράγματα - Tears For Fears, U2, Simple Minds, Psychedelic Furs, Cure, Bill Laswell, Fred Frith, Pretenders, αλλά και για κάποια ανέμπνευστα άλμπουμ που έβγαλαν σπουδαίοι τραγουδοποιοί όπως οι David Bowie, Bob DylanNeil Young... Κάθε εποχή θα έχει σπουδαία γκρουπ αλλά και μετριότητες. Έτσι είναι η ζωή. Και τότε και τώρα.


    delta66
    10.03.2009, 08:11

    Φιλοι, μη κολλαμε.

    Μπηκα στο τριπακι να συγκρινω εποχες, μουσικες, μπαντες κλπ.

    Τελικα δεν θα ηθελα να μεινω κολλημενος σε καμια "εποχη".

    Ωραιες μουσικες (οπως και μουφες) γραφονταν και το 1400.

    Δεν θελω να τις στερηθω ουτε αυτες, αυτες που θα γραφτουν. Smile

     


    MariannaLappa
    10.03.2009, 17:11

    Καλό είναι να κρατάμε ό,τι αξίζει από κάθε εποχή. Να μην είμαστε "κολλημένοι" ούτε στο σήμερα, ούτε στο χθες. Όπως καλά τραγούδια και καλά συγκροτήματα υπήρχαν τότε, έτσι υπάρχουν και σήμερα (για κάποιους λιγότερο καλά , για κάποιους περισσότερο). Αυτό δεν έχει και πολλή σημασία, γιατί η μουσική εξελίσσεται και περνάει από διάφορες φάσεις. Και στο κάτω-κάτω, όπως είπα και στην αρχή, έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε από οποιαδήποτε εποχή ό,τι μας αρέσει και αξίζει.


    tatsis
    08.07.2009, 19:20

    Mousiki san ta 80 den prokeite na graftei POTE ksana...Tote oti grafotan itan poiotita kai alithino...Tora oti grafete borei na einai kalo alla me tipota den agizei ta 80...Akoma kai i nootropia kai to stylaki ton 80z einai polli anotero apoti simera...


    kwstasagas
    22.12.2009, 15:28

    .....................  

    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-12-2009 15:59 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-12-2009 16:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 16-11-2010 14:04 ]


    rollinngstone
    20.01.2010, 16:58

    Εντάξει παιδιά σεβαστά όσα λέτε. Η δεκαετία του 80 είχε και τις καλες στιγμές (π.χ Motorhead, Iron Maiden κλπ), αλλά για να μην ξεχνιόμαστε είχε και τις... πολύ κακές τις. Bob Dylan, Neil Young, Blue Oyster Cult, Rolling Stones και ένα σωρώ άλλοι το τι σκουπίδια έβγαλαν δε λέγεται!!

    Πρώτος ο Bob Dylan με τα χείριστα Saved και Shot Of Love μας έδειξε την πιο άσχημη πλευρά του.

    Ο Neil Young με τα σκουπίδια Landing On Water και Trans καθώς και με ένα σωρώ άλλες ανοησίες, μας σέρβιρε ότι πιο ηλίθιο είχε στο μυαλό του. Eνταξει είπαμε ο άνθρωπος ήθελε να κάνει πειραματισμούς αλλά εδώ ξεπέρασε το όριο!!!!

    Μετά οι Rolling Stones με τα απαράδεκτα Emotional Resque, Undercover και με το αχαρακτήριστο Dirty Work, έκαναν και τον πιο μισητό οπαδό των Duran Duran να τους συμπαυήσει (τους Duran Duran).

    Οι Blue Oyster Cult. Ξεκίνησαν τη δεκαετία με το καλό Cultosaurus Erectus, συνέχισαν με το εκπληκτικό Fire Of Unknown Origin και τα διέλυσαν όλα με τα Revolution by Night και Ninja Club που είναι για μένα ότι χειρότερο έχουν κυκλοφορήσει.

    Αλλά και ο αγαπημένος μου Frank Zappa ακολούθησε την κατιούσα, πρώτα με το Ship Arriving Too Late To Save A Drowning Witch, και ύστερα με το Man From Utopia τα διέλυσε όλα!!!

     

    Αλλά αρκετά με τα αρνητικά σημεία των 80s. Γιατί όσο να πείς αυτή τη δεκαετία, κυκλοφόρησαν μερικοί πολύ αξιόλογοι δίσκοι που αξίζει να αναφερθούν.

    * Νο Mercy - Bob Dylan. Μετά από τα άχρηστα άλμπουμ που προηγήθηκαν ο Bob Dylan μας χάρισε στην εκπνοή των 80s έναν πραγματικά πάρα πολύ καλό δίσκο.

    * Freedom - Neil Young. Εξαιρετικό άλμπουμ με μερικά από τα καλύτερα τραγούδια του Neil Young. Πραγματικά αξίζει πολλά!!

    * Τatoo You - Rolling Stones. Πάρα πολύ καλό άλμπουμ. Μπορεί να μην είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα των Stones, αλλά για μια τέτοια μπάντα είναι καλο.

    * Fire Of Unknown Origin - Blue Oyster Cult. Εκπληκτικό και εξαίσιο. Κομμάτια του όπως το Burnin' For You είναι τα καλύτερα της μπάντας.

    * Perfect Strangers - Deep Purple. Ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της μπάντας. Ένα πολύ καλό line - up.

    Καθώς και πολλοί άλλοι αξιόλογοι δίσκοι...