ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.848 μέλη

    Άδικη επίθεση στον 20χρονο!!!!!

    ins2anity
    27.01.2009, 22:15

    και κατι ακομα ...

    επειδη εγραψες κατι στιχους απο ενα τραγουδι αν θες ψαξε βρες το ανεμολογιο του κωστα(νομιζω) τριπολιτη..αν θες να το ακουσεις το ερμηνευει εξαιρετικα ο μικρουτσικος και κυκλοφορει και μια εξισου αψογη εκτελεση του ιδιου με τον τσακνη απο την τηλεοραση....

    αν θες ακουσε το.ισως καταλαβεις γτ σου λεω να το ψαξεις αν οχι δεν χανομαστε...

    ισως δεν γραφτηκε για τον λογο που στο παραθετω αλλα θεωρω πως ταιριαζει...

    καλη ακροαση{#emotions_dlg.walkman}


    angel-0f-darkness
    27.01.2009, 22:21

    Δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω στο θεμα αναρχια. Θα συμφωνισω απολυτα με αυτο που ειπες Φωτη πως δεν μπορει γενικα ενας ολοκληρος κοσμος να στηριχθει σε κατι το οποιο ειναι "απλισιαστο" αλλα επισης δεν γινεται να στηριχθει και σε μια "δημοκρατια" που μας θελει με το κεφαλι σκιμενο..

    Δεν πιστευω στην αναρχια γιατι οντως ειναι απλισιαστη αλλα πιστευω σε μια καλυτερη δημοκρατια που να εχει λιγα στοιχεια της αναρχιας και οχι της δικτατοριας.. Και οταν λεω στοιχεια της αναρχιας, για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω καμια εξουσια, αλλα την ισοτητα ολων των ανθρωπων πραγμα που σημερα εχουμε μονο στα χαρτια[απο πραξεις τιποτα!! Μονο θεωριες ειμαστε..].

    αυτα απο εμενα.


    ins2anity
    27.01.2009, 22:27

    η δημοκρατια που εχουμε δεν μας θελει σκυμενους...ισως πολλοι μας θελουν αλλα εμεις αυτοβουλως σκυβουμε(οπως το καταλαβει κανεις, μεσα ειναι.)

    αυτα τα λιγα απο μενα

     


    vero
    27.01.2009, 22:36

    Και εγω συμφωνω ότι είμαστε μόνο στισ θεωρίες... και όχι στις πράξεις.. το θέμα εμείς μπορούμε να το κάνουμε ως άτομα? δηλαδη πχ στην Κύπρο που έμενα λόγο του ότι είναι πολλοι Αγγλοι που οργανώνονται σαν ομάδες και κάνου κάτι για τον συνανθρωπος τους δηλαδη ενα παραδειγμα που είδα είναι ότι οργανώθηκαν και έφερε ο κάθενας απο το σπίτι του δενδρο και τα φυτευαν σε μια περιοχή που ήτανε του κράτους επειδη το κράτος δεν κάνει τιποτα....  Γι αυτο... είναι και θέμα αντιληψης....

    Αλλα όπως έλεγε και ο Αριστοτελης... στην ζωη υπαρχει το διπλό νομισμα... δηλαδη ασπρο-μαυρο, μερα-νυκτα, ζωη-θανατος, φτωχοι-πλουσιοι... κτλ κτλ κτλ...

    Και δεν συμφωνω με την αναρχία, γτ ως όντα που είμαστε πρέπει να έχουμε εξουσία αλλιως θα ζουσαμε σε μια ζουγκλα στην οποια θα τρωγωμασταν ο ένας των άλλων... πχ η οικογένεια που μεγαλώνουμε είναι έξουσια ο παππους, η γιαγια,,, ο μπαμπας η μανα....


    angel-0f-darkness
    27.01.2009, 22:54

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 27-01-2009 στις 22:27 έγραψε...

    η δημοκρατια που εχουμε δεν μας θελει σκυμενους...ισως πολλοι μας θελουν αλλα εμεις αυτοβουλως σκυβουμε(οπως το καταλαβει κανεις, μεσα ειναι.)

    αυτα τα λιγα απο μενα

     



     

    Φιλε ins2anity συγγνωμη δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις. Δεν το λεω ειρωνικα αν θες μου εξιγεις?

    ευχαριστω.


    ins2anity
    27.01.2009, 23:27

    γιατι να μην σου εξηγησω φιλη μου; ηταν αρκετα συνοπτικο το ποστ μου...

    εννοω οτι η δημοκρατια σαν πολιτευμα εξ ορισμου δεν μας θελει σκυμμενους αλλα ενεργους πολιτες αφου εμεις ειμαστε η εξουσια...

    αν ομως εμεις το θεωρουμε αυτο σαν υποχρεωση τριτων και μενουμε παθητικοι στα πολιτικα δρωμενα τοτε επιλεγουμε αυτη την σταση μας

    μερικοι ωστοσο, καθολου δημοκρατες αν και φορανε παρομοιο προσωπειο μας θελουν υποταγμενους για να μπορουν να εχουν δυναμη οικονομικη και πολιτικη

    για την παρενθεση η αναφορα σε σκυψιμο αφυπνει τα πιο αρρωστα μυαλα και χυδαια να κανουν συνειρμους...για να αποφυγω ειρωνικα σχολεια λοιπον τους προλαβαινω κανοντας εγω μια παρατηρηση

    ελπλιζω να ειναι καλυτερο τωρα....

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    μα καπως αδοξα τελειωνει και το ξερω το καλοκαιρι που'ρχεται ξανα μεσ'την ψυχη μου ξερω! δεν θα το φερει παλι πισω η κραυγη μου κι αν το χειμωνα εσυνηθησα...ξανα θα υποφερω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 29-01-2009 16:14 ]


    angel-0f-darkness
    28.01.2009, 15:06

    Νομιζω πως καταλαβα και εχεις απολυτο δικαιο. Βασικα το θεμα ξεκιναει απο εμας.. Εμεις προσαρμοζουμε το πολιτευμα στα μετρα μας. Λυπαμε πραγματικα ομως που αφινουμε τους πολιτικους να μας κοροϊδευουν και εμεις απλα δεν κανουμε τιποτα..


    montechristos-ole
    28.01.2009, 15:15

    Φιλη μου...Ακου με.Οταν αντιδρουμε σε αυτα ειμαστε "επαναστατες χωρις αιτια",οταν μενουμε απραγοι,ειμαστε μαλακες....Ποτε δε θα γυρισουμε την κατασταση,αν δε καταλαβουμε οτι πρεπει να ειμαστε ενωμενοι και να βρουμε τη ριζα του κακου και να την καταστρεψουμε.

    μακια...


    ins2anity
    28.01.2009, 16:19

    αν καποιοι μενουν απραγοι ειναι επιλογη τους και δν εχεις κανενα δικαιωμα να τους σχολιαζεις ετσι...σε κανεναν απο τους δυο μας δεν αρεσει αυτη η σταση αλλα δες το και αλλιως...εγω θεωρω εσενα παθητικο πολιτη και εσυ εμενα γιατι απλα νομιζουμε οτι ο αγωνας του αλλου δεν φερει αποτελεσματα....μην σχολιαζεις ετσι τους αλλους γιατι δεν εχεις αυτο το δικαιωμα...

    ποια ειναι η ριζα του κακου τελος παντων?

    οι νομοι?

    μηπως ειναι η ιδεολογια μας?

    κανεις εσυ αγωνα για να αλλαξεις κατι που χρειζει αλλαγης?


    theo182
    28.01.2009, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 09-01-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Κατάλαβα κατάλαβα με αλλά λόγια ο αναρχισμός είναι μια ακόμα
    δυτική μπαρούφα που στην θεωρία έχει μερικά καλά στοιχεία κλεμμένα
    από αλλού αλλά στην πράξη άστα να πάνε γιατί απλούστατα στηρίζετε
    στην ουτοπία.

     {#emotions_dlg.thumbdown}



     

    Απλούστατα λες εσύ μπαρούφες.ΔΕν στηρίζεται στην ουτοπία.Είναι ουτοπία...και ξέρεις γιατί???Γιατί οι περισσότεροι όπως και εσύ λετε αυτά τα ευκολοχώνευτα τύπου ""έλα μωρέ μαλακίες...είναι ουτοπία...μπορεί να υπάρξει κοινωνία χωρίς εξουσία..???χωρίς νόμους???χωρίς κλέφτες και αστυνόμους???χωρίς στρατούς και κάγκελα???...μπαρούφες....""

    εε...πάρτε να έχετε λοιπόν...δημοκρατία με εκπτώσεις...στα σκατά.


    angel-0f-darkness
    28.01.2009, 21:42

    {#emotions_dlg.beer}

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 28-01-2009 στις 20:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 09-01-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Κατάλαβα κατάλαβα με αλλά λόγια ο αναρχισμός είναι μια ακόμα
    δυτική μπαρούφα που στην θεωρία έχει μερικά καλά στοιχεία κλεμμένα
    από αλλού αλλά στην πράξη άστα να πάνε γιατί απλούστατα στηρίζετε
    στην ουτοπία.

     {#emotions_dlg.thumbdown}



     

    Απλούστατα λες εσύ μπαρούφες.ΔΕν στηρίζεται στην ουτοπία.Είναι ουτοπία...και ξέρεις γιατί???Γιατί οι περισσότεροι όπως και εσύ λετε αυτά τα ευκολοχώνευτα τύπου ""έλα μωρέ μαλακίες...είναι ουτοπία...μπορεί να υπάρξει κοινωνία χωρίς εξουσία..???χωρίς νόμους???χωρίς κλέφτες και αστυνόμους???χωρίς στρατούς και κάγκελα???...μπαρούφες....""

    εε...πάρτε να έχετε λοιπόν...δημοκρατία με εκπτώσεις...στα σκατά.



    {#emotions_dlg.beer} Πες τα!!


    ExploitedAnarchy
    28.01.2009, 22:36

    Blepw piasame gia thn anarxia e????ENA 8A PW...OSOI DEN PISTEUETE SE AYTHN MALLON TA EXETE OLA STROMENA,H EISTE FUTA MPROSTA STHN TV,O AN8RWPOS PREPEI NA ANTIDRAEI,ALLA DUSTHXWS AN TO PAROUME SE POSOSTO ANTIDROUN OI 15 KAI OI ALLOI 85 KSINOUN TA PAPARIA TOUS MPROSTA SE MIA TV...KAI BLEPW STO KOSMO ARESEI TO KOINWNIKO SUSTHMA OPWS EINAI DLD,douleuw gia na plhrwnw forous,den mou periseuei mia....pernw suntaksh otan gerasw kai ta spatalaw se farmaka kai se problhmata ugeias,...egw mia aporia exw aresei ston kosmo na KSUPNAEI GIA NA PAEI DOULEIA,NA GURISEI GIA NA KOIMH8EI NA KSEKOURASTEI GIA NA PAEI PALI GIA DOULEIA,GIA NA PLHRWNEI TOUS XONTROUS POLITIKOUS?????DLD DOULEUOUME GIA NA TRWNE OI POLITIKOI???? WRAIO SUSTHMA.....kai pote zoume?????


    montechristos-ole
    29.01.2009, 11:48

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 27-01-2009 στις 19:19 έγραψε...

    Μιά απορία!

    Κάποτε πριν από πολλά χρόνια - στα φοιτητικά μου χρόνια - η θεωρία του Αναρχισμού ήταν κάτι που με διακατείχε  και πραγματικά πίστευα ότι είναι το ιδανικό!

    Μετά κατάλαβα ότι ιδανικό είναι κάτι που μπορείς να το πλησιάσεις τουλάχιστον αν όχι να το αγγίξεις! Ο αναρχισμός πέρασε στην σφαίρα της ουτοπίας και πραγματικά μια ουτοπία ελάχιστα μπορεί να προσφέρει σε έναν άνθρωπο σε μια οικογένεια σε μια κοινωνία και σε έναν πολιτισμό! Άρα γιατί να την ακολουθώ; (δεν είναι αυτή η απορία μου).

    Η απορία μου είναι η εξής: για όσους πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει, πώς γίνεται η μετάβαση από το τώρα στον Αναρχισμό αλλά με πρακτικό τρόπο! Δηλαδή κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί!

    Θα ήθελα να κάνω έναν διάλογο πραγματικά με έναν που πιστεύει σε αυτήν την θεωρία!  

     





    Και γω θα ηθελα να κανουμε μια κουβεντα περι αυτου του θεματος.Το προτιμω απο το να μαλωνω με παιδακια.
    Λοιπον.Οπως θα ξερεις,η κοινωνια μας στα χαλια που ειναι δε χωραει και πολλα πολλα.Θα σου τα πω συνοπτικα.Κατ'εμε, η σωστη εξελιξη ειναι η εξης: καπιταλισμος=>σοσιαλισμος=>κομμουνισμος...και απο κει και περα να τεθουν οι βασεις για μια πραγματικα αταξικη κοινωνια.Πιστευω πως ο κομμουνισμος,ειναι το πιο προσφορο εδαφος για να καλλιεργηθουν αυτες οι βασεις...Και επειτα με σωστους χειρισμους,μπορει να εφαρμοστει ενα μερος της θεωριας αυτης-γιατι να εφαρμοστει εξολοκληρου καταλαβαινεις πως θελει πολυ χρονο και προαπαιτει τη δημιουργια βασεων...Τι λες κι εσυ?


    montechristos-ole
    29.01.2009, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 28-01-2009 στις 16:19 έγραψε...

    αν καποιοι μενουν απραγοι ειναι επιλογη τους και δν εχεις κανενα δικαιωμα να τους σχολιαζεις ετσι...σε κανεναν απο τους δυο μας δεν αρεσει αυτη η σταση αλλα δες το και αλλιως...εγω θεωρω εσενα παθητικο πολιτη και εσυ εμενα γιατι απλα νομιζουμε οτι ο αγωνας του αλλου δεν φερει αποτελεσματα....μην σχολιαζεις ετσι τους αλλους γιατι δεν εχεις αυτο το δικαιωμα...

    ποια ειναι η ριζα του κακου τελος παντων?

    οι νομοι?

    μηπως ειναι η ιδεολογια μας?

    κανεις εσυ αγωνα για να αλλαξεις κατι που χρειζει αλλαγης?





    Χαλαρωσε αγορι μου...Λεπιδα του νομου...Εσυ και ο τσακ νορις...χαχαχα

     


    fotis70
    29.01.2009, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 29-01-2009 στις 11:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 27-01-2009 στις 19:19 έγραψε...

    Μιά απορία!

    Κάποτε πριν από πολλά χρόνια - στα φοιτητικά μου χρόνια - η θεωρία του Αναρχισμού ήταν κάτι που με διακατείχε  και πραγματικά πίστευα ότι είναι το ιδανικό!

    Μετά κατάλαβα ότι ιδανικό είναι κάτι που μπορείς να το πλησιάσεις τουλάχιστον αν όχι να το αγγίξεις! Ο αναρχισμός πέρασε στην σφαίρα της ουτοπίας και πραγματικά μια ουτοπία ελάχιστα μπορεί να προσφέρει σε έναν άνθρωπο σε μια οικογένεια σε μια κοινωνία και σε έναν πολιτισμό! Άρα γιατί να την ακολουθώ; (δεν είναι αυτή η απορία μου).

    Η απορία μου είναι η εξής: για όσους πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει, πώς γίνεται η μετάβαση από το τώρα στον Αναρχισμό αλλά με πρακτικό τρόπο! Δηλαδή κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί!

    Θα ήθελα να κάνω έναν διάλογο πραγματικά με έναν που πιστεύει σε αυτήν την θεωρία!  

     





    Και γω θα ηθελα να κανουμε μια κουβεντα περι αυτου του θεματος.Το προτιμω απο το να μαλωνω με παιδακια.
    Λοιπον.Οπως θα ξερεις,η κοινωνια μας στα χαλια που ειναι δε χωραει και πολλα πολλα.Θα σου τα πω συνοπτικα.Κατ'εμε, η σωστη εξελιξη ειναι η εξης: καπιταλισμος=>σοσιαλισμος=>κομμουνισμος...και απο κει και περα να τεθουν οι βασεις για μια πραγματικα αταξικη κοινωνια.Πιστευω πως ο κομμουνισμος,ειναι το πιο προσφορο εδαφος για να καλλιεργηθουν αυτες οι βασεις...Και επειτα με σωστους χειρισμους,μπορει να εφαρμοστει ενα μερος της θεωριας αυτης-γιατι να εφαρμοστει εξολοκληρου καταλαβαινεις πως θελει πολυ χρονο και προαπαιτει τη δημιουργια βασεων...Τι λες κι εσυ?



    Μάλλον δεν κατάλαβες καλά! Την θεωρία την ξέρω και εγώ! Τα σενάρια μπορεί να τα κάνει ο κάθε ένας. Εγώ επιμένω στην πράξη!

    Σίγουρα αν ο αναρχισμός μπορούσε να εφαρμοστεί δεν θα το συζητούσαμε τώρα, αλλά πρώτα θα πρέπει όλοι οι άνθρωποι να πιστέψου σε αυτό (πράγμα απίθανο ) και δεύτερο όλοι οι άνθρωποι θα πρέπει να συμπεριφέροντε το ίδιο (πράγμα απίθανο).

    Εγώ θέλω να μου πείς πρακτικά.

    Πρώτα θα γίνει αυτό με αυτό τον τρόπο, μετά το άλλο με αυτόν τον τρόπο, και αν υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν τι θα γίνει με αυτούς και αν κάτι δεν γίνεται τι εναλλακτικό σενάριο υπάρχει, με ποιο τρόπο διασφαλίζεται η καλή λειτουργία του συστήματος και πως εξασφαλίζεται η μη παρεκτροπή του από την αρχική ιδέα;

    Τα πράγματα δεν είναι (άντε να κάνουμε επανάσταση και τέλος ). Πρέπει να ξέρεις και που και πως θα σε οδηγήσουν.

    Τον εξωτερικό παράγοντα τον έλαβες υπόψιν; Δεν είμαστε ένα κράτος ισχυρό που κόβει και ράβει όπως θέλει!

    Αν είναι να ξεκινήσει μια επανάσταση και να καταντήσουμε σαν την Κούβα π.χ στο ( βιοτικό επίπεδο ) σε πληροφορώ ότι είμαστε πολύ καλύτερα έτσι όπως είμαστε!       


    angel-0f-darkness
    29.01.2009, 15:00

    Παράθεση:

    Το μέλος ExploitedAnarchy στις 28-01-2009 στις 22:36 έγραψε...

    Blepw piasame gia thn anarxia e????ENA 8A PW...OSOI DEN PISTEUETE SE AYTHN MALLON TA EXETE OLA STROMENA,H EISTE FUTA MPROSTA STHN TV,O AN8RWPOS PREPEI NA ANTIDRAEI,ALLA DUSTHXWS AN TO PAROUME SE POSOSTO ANTIDROUN OI 15 KAI OI ALLOI 85 KSINOUN TA PAPARIA TOUS MPROSTA SE MIA TV...KAI BLEPW STO KOSMO ARESEI TO KOINWNIKO SUSTHMA OPWS EINAI DLD,douleuw gia na plhrwnw forous,den mou periseuei mia....pernw suntaksh otan gerasw kai ta spatalaw se farmaka kai se problhmata ugeias,...egw mia aporia exw aresei ston kosmo na KSUPNAEI GIA NA PAEI DOULEIA,NA GURISEI GIA NA KOIMH8EI NA KSEKOURASTEI GIA NA PAEI PALI GIA DOULEIA,GIA NA PLHRWNEI TOUS XONTROUS POLITIKOUS?????DLD DOULEUOUME GIA NA TRWNE OI POLITIKOI???? WRAIO SUSTHMA.....kai pote zoume?????



    Δεν εχει ουσια αυτο που λες.. Δηλαδη εγω που δεν ειμαι αναρικια τα εχω ολα στρομενα ή δεν ψαχνομαι??

    Ενταξει σιγουρα εχουμε καταντισει να ζουμε για να πληρωνουμε τους πολιτικους[και οχι μονο..] αλλα η αναρχια δεν θα λυσει τα προβληματα μας..

    Και εγω ελπιζω στο μελλον να βρουμε ουσια σε ολα αυτα που κανουμε..[ανωφελη επιβιωση οπως λενε και οι EX-HUMANS..]

    cheers..


    ins2anity
    29.01.2009, 16:12

    Παράθεση:

     

    Χαλαρωσε αγορι μου...Λεπιδα του νομου...Εσυ και ο τσακ νορις...χαχαχα


    να γελασω η ειναι προαιρετικο?

    {#emotions_dlg.sleep1}

     


    montechristos-ole
    29.01.2009, 16:42

    Οκ λοιπον.Θα προσπαθησω να δωσω μια πιο πρακτικη ερμηνεια.Αλλα δε σου υποσχομαι για το αποτελεσμα,καθως δεν ειμαι πολιτικος αναλυτης...χαχαχα.Λοιπον.Αφου προηγηθεουν τα παραπανω και επικρατει πλεον ενα αριστεριστικο πολιτευμα,θα ληφθουν δραστικα μετρα.Πρωτα απο ολα θα καταργηθει ο θεσμος της εργασιας και της αγορας.Επισης θα καταργηθει ο διαχωρισμος των ταξεων.Η κοινωνια αυτη θα στηριζεται στην εθελοντικη συνεργασια και στην προσφορα του καθε ατομου.Στη θεση των κυβερνησεων και των εξουσιαστων θα μπουν κοινωνικες ομαδες ανθρωπων που θα εχουν συσπειρωθει ομαδικα με στοχο την προσφορα στο συνολο.Η κοινωνια θα ειναι πραγματικα ελευθερη.Και οσο αφορα την τιμωρια των "παρανομων",δε θα υπαρχει,καθως δεν θα παρχουν παρανομοι σε μια τετοια κοινωνια.Η παιδεια που λεγαμε παραπανω....


    vero
    29.01.2009, 21:02

    monte λες οτι στη θεση των κυβερνησεων και των εξουσιαστων θα μπουν κοινωνικες ομαδες ανθρωπων που θα εχουν συσπειρωθει ομαδικα με στοχο την προσφορα στο συνολο. και εγω κανω το ερωτημα αυτες οι ομάδες πως θα βγουν? με ποια κριτήρια?


    montechristos-ole
    29.01.2009, 21:07

    Βασει του τι εχει και τι μπορει να προσφερει ο καθενας...Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...Οποιος μπορει να προσφερει κατι παραπανω απο καποιον αλλον,Θα παρει μια θεση σε αυτα τα συνολα.