ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη

    Άδικη επίθεση στον 20χρονο!!!!!

    montechristos-ole
    29.01.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 29-01-2009 στις 16:12 έγραψε...

    Παράθεση:

     

    Χαλαρωσε αγορι μου...Λεπιδα του νομου...Εσυ και ο τσακ νορις...χαχαχα


    να γελασω η ειναι προαιρετικο?

    {#emotions_dlg.sleep1}

     





    Γελα τωρα που μπορεις.Γιατι οταν θα σου γαμανε τη ζωη θα κλαις...Ιδεολογε του καναπε...


    vero
    30.01.2009, 00:47

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 29-01-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Βασει του τι εχει και τι μπορει να προσφερει ο καθενας...Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...Οποιος μπορει να προσφερει κατι παραπανω απο καποιον αλλον,Θα παρει μια θεση σε αυτα τα συνολα.



    και κάνω και εγω την εξής επισήμανση.... καταργούνται όλα... οκ συμφωνώ ο ανθρωπος δεν θα έχει να κάνει τίποτα .... ε τότε και να μην θέλει θα προσφέρει με ότι έχει και δεν έχει και αυτό το βλέπω μέσα απο την ψυχολογία... μάλλον κατ' εμενα για αυτό που ελπίζεις ειναι πολύ ουτοπιτικο γιατι εαν καταντήσουμε έτσι όλοι... θα σφαχτούμε απο μόνοι μας..... για το ποιος θα κάνει κάτι καλύτερο απο τον άλλο..... ωστε να βρεθούμε σε αυτη την κοινωνική ομάδα... αυτη είναι η φύση του ανθρώπου... να διεκδικει.....


    ins2anity
    30.01.2009, 02:40

    Παράθεση:



    Γελα τωρα που μπορεις.Γιατι οταν θα σου γαμανε τη ζωη θα κλαις...Ιδεολογε του καναπε...



    δεν μπορω να γελασω τωρα γιατι κατι μικρανθρωποι θελουν να εφαρμοζουν τις ιδεες τους διχως να λαμβανουν υπ'οψιν τις γνωμες των αλλων...

    θελουν να καταστρεφουν

    το τελευταιο που τους ενδιαφερει ειναι η δημιουργια

    και βρισκουν ενα τελειο προσωπειο πισω απο διαφορες ιδεολογιες που δεν περιελαμβανουν εφικτους στοχους...

    για να λενε οτι πιστευουν

    για να νομιζουν...αυτοι και οι γυρω τους.....

    και μετα τα φορτωνουν ολα στους αλλους...το 3ο πληθυντικο που χρησιμοποιουν δειχνει αυτην την ταση τους(γαμανε που λες κι σευ...αλλοι ε;....το συστημα ας πουμε;....να πουμε καλυτερα γαμαμε; η μαλλον ας μην πουμε καθολου αυτην την λεξη...ας πουμε καταστρεφουμε)

    και αυτοι ειναι καλυμενοι...λες και δεν καταστρεφουν αυτοι ζωες...αξιες ...ιδανικα τριτων...

    γινονται χυδαιοι για να μαγνητισουν την προσοχη....η ελλειψη επιχειρηματων δεν ειναι προυποθεση για σωστο λογο...μονο για να πεισουν και να πειστουν

    και στο τελος ξεχνουν τι σημαινει αγωνας...λενε αγωνιζομαι για κατι καλο...και το καλο επεχει πλεον πολυ απο τις πραξεις τους ....γιατι με τις πραξεις μας προβαλουμε τις αξιες μας...στα λογια ολα καλα φαινονται..

    μετα το βλεπουν και προφητες....καταστροφολογοι...

    ιδεολογοι χωρις αρχες και ιδανικα

    αγωνιστες χωρις αιτηματα...

    οσο για το ιδεολογε του καναπε δεν μπορεις να ξερεις πως αγωνιζομαι για τα πιστευω μου..

    σου ξαναειπα πως πραττω αναλογως με αυτα που πιστευω...θελω ενα μια καλυτερη κοινωνια...γινομαι εγω καλυτερος ανθρωπος....θελω ασφαλεια....συνεργαζομαι με τις αρχες....οτι και αν θελω το απαιτω με τις πραξεις μου...η καλυτερα δεν το απαιτω το επιβαλω...ετσι εχει η κατασταση...η διαλεγεις να αγωνιζεσαι ανουσια για να φορας το πρωσοπειο σου και να ξεχνας πως ειναι η φατσα σου  η επιλεγεις να αγωνιστεις με πραξεις...

    φορα λοιπον το πρωσοπειο σου...βγες στους δρομους....κανε οτι θες χωρις να υπονομευεις την ελευθερια των αλλων.....και μετα ξαναμπες στο pc σου και πες σε 50 αγνωστους τι ομορφη αγωνιστικη δραση εχεις...αλλα καποτε πρεπει να σκεφτεις τι εχεις πετυχει...τι θες να πετυχεις και πως θα το πετυχεις...

    ελπιζω η ''συζητηση'' μας καπου εδω να τελειωνει γιατι καθε αλλο παρα επικοδομητικη μπορει να χαρακτηριστει...

    απλα μην ξανασχολιασεις τιποτα για μενα...δεν με ξερεις και δεν εχεις το δικαιωμα να με κρινεις...

    ....σε οτι εγραψα πιο πανω βαλε 1ο,2ο,3ο ενικο / πλυθηντικο....οπως σε βολευει για να χαιδευεις τα αφτια σου ...

    ελπιζω να ειναι το τελευταιο ποστ.......


    angel-0f-darkness
    30.01.2009, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 30-01-2009 στις 02:40 έγραψε...

    Παράθεση:



    Γελα τωρα που μπορεις.Γιατι οταν θα σου γαμανε τη ζωη θα κλαις...Ιδεολογε του καναπε...



    δεν μπορω να γελασω τωρα γιατι κατι μικρανθρωποι θελουν να εφαρμοζουν τις ιδεες τους διχως να λαμβανουν υπ'οψιν τις γνωμες των αλλων...

    θελουν να καταστρεφουν

    το τελευταιο που τους ενδιαφερει ειναι η δημιουργια

    και βρισκουν ενα τελειο προσωπειο πισω απο διαφορες ιδεολογιες που δεν περιελαμβανουν εφικτους στοχους...

    για να λενε οτι πιστευουν

    για να νομιζουν...αυτοι και οι γυρω τους.....

    και μετα τα φορτωνουν ολα στους αλλους...το 3ο πληθυντικο που χρησιμοποιουν δειχνει αυτην την ταση τους(γαμανε που λες κι σευ...αλλοι ε;....το συστημα ας πουμε;....να πουμε καλυτερα γαμαμε; η μαλλον ας μην πουμε καθολου αυτην την λεξη...ας πουμε καταστρεφουμε)

    και αυτοι ειναι καλυμενοι...λες και δεν καταστρεφουν αυτοι ζωες...αξιες ...ιδανικα τριτων...

    γινονται χυδαιοι για να μαγνητισουν την προσοχη....η ελλειψη επιχειρηματων δεν ειναι προυποθεση για σωστο λογο...μονο για να πεισουν και να πειστουν

    και στο τελος ξεχνουν τι σημαινει αγωνας...λενε αγωνιζομαι για κατι καλο...και το καλο επεχει πλεον πολυ απο τις πραξεις τους ....γιατι με τις πραξεις μας προβαλουμε τις αξιες μας...στα λογια ολα καλα φαινονται..

    μετα το βλεπουν και προφητες....καταστροφολογοι...

    ιδεολογοι χωρις αρχες και ιδανικα

    αγωνιστες χωρις αιτηματα...

    οσο για το ιδεολογε του καναπε δεν μπορεις να ξερεις πως αγωνιζομαι για τα πιστευω μου..

    σου ξαναειπα πως πραττω αναλογως με αυτα που πιστευω...θελω ενα μια καλυτερη κοινωνια...γινομαι εγω καλυτερος ανθρωπος....θελω ασφαλεια....συνεργαζομαι με τις αρχες....οτι και αν θελω το απαιτω με τις πραξεις μου...η καλυτερα δεν το απαιτω το επιβαλω...ετσι εχει η κατασταση...η διαλεγεις να αγωνιζεσαι ανουσια για να φορας το πρωσοπειο σου και να ξεχνας πως ειναι η φατσα σου  η επιλεγεις να αγωνιστεις με πραξεις...

    φορα λοιπον το πρωσοπειο σου...βγες στους δρομους....κανε οτι θες χωρις να υπονομευεις την ελευθερια των αλλων.....και μετα ξαναμπες στο pc σου και πες σε 50 αγνωστους τι ομορφη αγωνιστικη δραση εχεις...αλλα καποτε πρεπει να σκεφτεις τι εχεις πετυχει...τι θες να πετυχεις και πως θα το πετυχεις...

    ελπιζω η ''συζητηση'' μας καπου εδω να τελειωνει γιατι καθε αλλο παρα επικοδομητικη μπορει να χαρακτηριστει...

    απλα μην ξανασχολιασεις τιποτα για μενα...δεν με ξερεις και δεν εχεις το δικαιωμα να με κρινεις...

    ....σε οτι εγραψα πιο πανω βαλε 1ο,2ο,3ο ενικο / πλυθηντικο....οπως σε βολευει για να χαιδευεις τα αφτια σου ...

    ελπιζω να ειναι το τελευταιο ποστ.......



    Ins2anity συγχαριτηρια.. Εδωσες μια απο τις πιο ομορφες και καλα διατυπωμενες απαντησεις που εχω ακουσει..

    Οταν φιλε montechristo δεν λαμβανεις υποψην τις γνωμες των αλλων και προσπαθεις να επιβληθεις σε αυτο που εσυ πιστευεις τοτε δεν μιλαμε σε καμια περιπτωση για αναρχια αλλα για φασισμο.. Το αλλο ακρο.. Αν εχεις καποια ιδανικα και αξιες τουλαχιστον εφαρμοζε τα..


    montechristos-ole
    30.01.2009, 15:33

    Απεδειξες για ακομη μια φορα,ποσο λαθος εκλαμβανεις τα λεγομενα...Τι αλλο μπορω να πω?Με ταπωσες.Με ισοπεδωσες.Αυτο ηθελες να ακουσεις ή να πετυχεις?Ε λοιπον δε θα το πετυχεις ποτε γιατι απλα δεν εισαι σε θεση να το κανεις.Με το να λες πως στοχος μου ειναι η καταστροφη,πως δεν υπολογιζω τις γνωμες των αλλων,δεν εχω επειχηρηματα και αρχες δεν πετυχαινεις τιποτα.Και οσο για το αν εχω το δικαιωμα να σε κρινω...Το απεκτησα απο τη στιγμη που και συ εκρινες εμενα.Μακαρι να ειναι το τελευταιο σου ποστ,γιατι το μονο που καταφερνεις ειναι να μεταφερεις κουβεντες που εχεις ακουσει σε δαλτια ειδησεων και να αποκτας την υποστηριξη αλλων ομοιων σου.Και αυτο για μενα ειναι αυτο που εσυ λες "χαϊδεμα αυτιων".Και οσο για το οτι ο αγωνας μου δεν εχει αιτηματα,εχω αναφερθει σε αυτα πολλες φορες πιο πανω.Αλλα εσυ δε διαβαζεις αυτα που πρεπει.Απαντας μονο και μονο για να ανοιξεις κοντρα.

    Και επειδη ουτε εσυ με ξερεις,ουτε εσυ εχεις το δικαιωμα να με κρινεις.Και αν θελεις να με μαθεις δεν εχω κανενα προβλημα.Δεν εχω να κρυψω τιποτα πισω απο μια οθονη.
    Λεωνιδας...χαρηκα...


    marcopolo
    30.01.2009, 17:09

    Νομιζω πως το μελος montechristos-ole εβαλε τα πραγματα στη θεση τους!Επιτελους καποιος εβαλε φρενο στον παραλογισμο αυτου του παιδιου,εννοωντας τον ins2anity. Διαβασα απο την αρχη τα ποστς.Στην αρχη ελεγε τα πραγματα πολυ σωστα.Μετα αρχισε να τα αλλαζει και να τα χαλαει...Αυτο δεν ειναι συζητηση.Ειμαι μαθητης,οπως και ο ins2anity,αλλα δε νομιζω οι αποψεις του να συμβαδιζουν με την ιδιοτητα του...


    ins2anity
    30.01.2009, 17:15

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 30-01-2009 στις 15:33 έγραψε...

    Απεδειξες για ακομη μια φορα,ποσο λαθος εκλαμβανεις τα λεγομενα...Τι αλλο μπορω να πω?Με ταπωσες.Με ισοπεδωσες.Αυτο ηθελες να ακουσεις ή να πετυχεις?Ε λοιπον δε θα το πετυχεις ποτε γιατι απλα δεν εισαι σε θεση να το κανεις.Με το να λες πως στοχος μου ειναι η καταστροφη,πως δεν υπολογιζω τις γνωμες των αλλων,δεν εχω επειχηρηματα και αρχες δεν πετυχαινεις τιποτα.Και οσο για το αν εχω το δικαιωμα να σε κρινω...Το απεκτησα απο τη στιγμη που και συ εκρινες εμενα.Μακαρι να ειναι το τελευταιο σου ποστ,γιατι το μονο που καταφερνεις ειναι να μεταφερεις κουβεντες που εχεις ακουσει σε δαλτια ειδησεων και να αποκτας την υποστηριξη αλλων ομοιων σου.Και αυτο για μενα ειναι αυτο που εσυ λες "χαϊδεμα αυτιων".Και οσο για το οτι ο αγωνας μου δεν εχει αιτηματα,εχω αναφερθει σε αυτα πολλες φορες πιο πανω.Αλλα εσυ δε διαβαζεις αυτα που πρεπει.Απαντας μονο και μονο για να ανοιξεις κοντρα.

    Και επειδη ουτε εσυ με ξερεις,ουτε εσυ εχεις το δικαιωμα να με κρινεις.Και αν θελεις να με μαθεις δεν εχω κανενα προβλημα.Δεν εχω να κρυψω τιποτα πισω απο μια οθονη.
    Λεωνιδας...χαρηκα...



    Δυστυχως δεν ηταν το τελευταιο μου ποστ...

    αν το διαβασες ολο και δεν βαρεθηκες προς το τελος λεω να βαλεις οποιο προσωπο θες εσυ για να σου αρεσει....απο οτι καταλαβα επελεξες το πρωτο...οκ δικαιωμα σου...

    ''Με το να λες πως στοχος μου ειναι η καταστροφη,πως δεν υπολογιζω τις γνωμες των αλλων,δεν εχω επειχηρηματα και αρχες δεν πετυχαινεις τιποτα.''

    ειπα εγω τιποτα απο τα παραπανω για σενα; τριτο προσωπο χρησιμοποιησα...πραγματικα δεν το εννοουσα για εσενα...οταν αναφερθηκα σε εσενα το αλλαξα σε 1ο...

    οσο για το αλλο που λες περι δελτιων εχω ξαναγραψει πολλακις οτι εχω σταματησει πλεον να βλεπω τηλεοραση (εδω και πολλους μηνες) για να αποφυγω αυτο που εσυ με κατηγορεις....τεσπα τι να πω...παντως θα παραδεχτω οτι εσφαλα...πιο μετα στο ποστ μου σε κατηγορησα και ζητω συγνωμη( δεν με νοιαζει αν την θες η οχι εγω ομως θελω να σου την πω) ξερεις ομως τι κραταω; οτι δεν αντικρους τιποτα απλα καταφευγεις στην ιδια λαθεμενη μεθοδο...και να θυμασαι οτι εσυ το αρχισες...

    ο λογος που δημιουργησα το θεμα αυτο δεν ηταν για να ταπωσω κανεναν ηταν απλα να σχολιασουμε την μερικη τυφλωση που εχουν οι αγωνιστες που αγωνιζονται κατα της βιας και βια βλεπουν μονο στα σωματα ασφαλεια...την βια των ομοειδων τους δεν την βλεπουν...ουτε ομως την βια που ασκουν αυτοι...

    αυτος ηταν ο λογος που εκανα το θεμα...η προθεση μου ηταν η συζητηση...δυστυχως με την βοηθεια μερικων παρεκλινα του αρχικου σκοπου μου......

    και πραγματικα θελω να ζητησω συγνωμη και απο ολους οσους συμετειχαν στην συζητηση...

    οσο για τα αιτηματα εχεις αναφερθει σε ασαφεις εννοιες και εξωπραγματικες...μπορω να βγω και εγω στους δρομους π.χ. και να απαιτησω εναν μισθο της ταξης των 10.000 ευρω να απαιτησω εξυγειανση του δημοσιου τομεα... μπορω να βγω και να απαιτησω οτι μου ερθει στο κεφαλι...αλλα εφοσον δεν ειναι εφικτο αυτο που θελω πως θα το διεκδικησω;και πανω απ'ολα την στιγμη που δεν προτεινω λυσεις....

    σε παρακαλω μην μεινεις στα παραδειγματα αλλα σε οτι θελω να πω μεσω αυτων

    το αν ασπαζονται μερικοι της αποψεις μου ισως σημαινει οτι ειναι ομοιοι μου..ισως σημαινει οτι βλεπουν κατι καλο στην σκεψη μου και στους στοχους μου...ισως σημαινει οτι απλα τους αρεσει η φατσα μου{#emotions_dlg.biggrin}...εσυ δεν εισαι σε θεση να κρινεις και αυτους....

    η μηπως εισαι?αν εχει εναν γιο που τον λενε χριστο τοτε καθε κριτικη σου δεκτη.....οχι απο μενα ομως...(δεν πολυπιστευω)

    το οτι σε λενε λεωνιδα δεν μου λεει κατι..ωστοσο χαρηκα για την γνωριμια ..εμενα με λενε αλεξανδρο...

     

     


    noizreduction
    30.01.2009, 17:18

    Marcopolo ειμαι περιεργος να ακουσω τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει ενας μαθητης ωστε να θεωρειται απο εσενα ως...μαθητης!!!!

    Ε, πρωτη φορα ακουω πως επειδη καποιος θελει να αλλαξει τα πραγματα με διαφορετικο τροπο δεν πρεπει να εχει την ιδιοτητα του μαθητη!

    Λυπαμαι, αλλα κι εγω σαν μαθητης ψηφισα οχι σε ολες τις καταληψεις ( μαλιστα στην περιοδο Αρσενη ) και παρολο που διαφωνουσα με ορισμενες ρυθμισεις του νομου που εγιναν τοτε, πιστευα πως μεσα στη ταξη ( κι οχι στους δρομους ) θα διαπιστωθουν τα προβληματα!

     

    ...τοτε ουτε κι εγω ημουν μαθητης δηλαδη;


    ins2anity
    30.01.2009, 17:28

    με καλυπτει απολυτα ο φιλος noiz...

    {#emotions_dlg.beer}


    montechristos-ole
    30.01.2009, 17:35

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 30-01-2009 στις 17:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 30-01-2009 στις 15:33 έγραψε...

    Απεδειξες για ακομη μια φορα,ποσο λαθος εκλαμβανεις τα λεγομενα...Τι αλλο μπορω να πω?Με ταπωσες.Με ισοπεδωσες.Αυτο ηθελες να ακουσεις ή να πετυχεις?Ε λοιπον δε θα το πετυχεις ποτε γιατι απλα δεν εισαι σε θεση να το κανεις.Με το να λες πως στοχος μου ειναι η καταστροφη,πως δεν υπολογιζω τις γνωμες των αλλων,δεν εχω επειχηρηματα και αρχες δεν πετυχαινεις τιποτα.Και οσο για το αν εχω το δικαιωμα να σε κρινω...Το απεκτησα απο τη στιγμη που και συ εκρινες εμενα.Μακαρι να ειναι το τελευταιο σου ποστ,γιατι το μονο που καταφερνεις ειναι να μεταφερεις κουβεντες που εχεις ακουσει σε δαλτια ειδησεων και να αποκτας την υποστηριξη αλλων ομοιων σου.Και αυτο για μενα ειναι αυτο που εσυ λες "χαϊδεμα αυτιων".Και οσο για το οτι ο αγωνας μου δεν εχει αιτηματα,εχω αναφερθει σε αυτα πολλες φορες πιο πανω.Αλλα εσυ δε διαβαζεις αυτα που πρεπει.Απαντας μονο και μονο για να ανοιξεις κοντρα.

    Και επειδη ουτε εσυ με ξερεις,ουτε εσυ εχεις το δικαιωμα να με κρινεις.Και αν θελεις να με μαθεις δεν εχω κανενα προβλημα.Δεν εχω να κρυψω τιποτα πισω απο μια οθονη.
    Λεωνιδας...χαρηκα...



    Δυστυχως δεν ηταν το τελευταιο μου ποστ...

    αν το διαβασες ολο και δεν βαρεθηκες προς το τελος λεω να βαλεις οποιο προσωπο θες εσυ για να σου αρεσει....απο οτι καταλαβα επελεξες το πρωτο...οκ δικαιωμα σου...

    ''Με το να λες πως στοχος μου ειναι η καταστροφη,πως δεν υπολογιζω τις γνωμες των αλλων,δεν εχω επειχηρηματα και αρχες δεν πετυχαινεις τιποτα.''

    ειπα εγω τιποτα απο τα παραπανω για σενα; τριτο προσωπο χρησιμοποιησα...πραγματικα δεν το εννοουσα για εσενα...οταν αναφερθηκα σε εσενα το αλλαξα σε 1ο...

    οσο για το αλλο που λες περι δελτιων εχω ξαναγραψει πολλακις οτι εχω σταματησει πλεον να βλεπω τηλεοραση (εδω και πολλους μηνες) για να αποφυγω αυτο που εσυ με κατηγορεις....τεσπα τι να πω...παντως θα παραδεχτω οτι εσφαλα...πιο μετα στο ποστ μου σε κατηγορησα και ζητω συγνωμη( δεν με νοιαζει αν την θες η οχι εγω ομως θελω να σου την πω) ξερεις ομως τι κραταω; οτι δεν αντικρους τιποτα απλα καταφευγεις στην ιδια λαθεμενη μεθοδο...και να θυμασαι οτι εσυ το αρχισες...

    ο λογος που δημιουργησα το θεμα αυτο δεν ηταν για να ταπωσω κανεναν ηταν απλα να σχολιασουμε την μερικη τυφλωση που εχουν οι αγωνιστες που αγωνιζονται κατα της βιας και βια βλεπουν μονο στα σωματα ασφαλεια...την βια των ομοειδων τους δεν την βλεπουν...ουτε ομως την βια που ασκουν αυτοι...

    αυτος ηταν ο λογος που εκανα το θεμα...η προθεση μου ηταν η συζητηση...δυστυχως με την βοηθεια μερικων παρεκλινα του αρχικου σκοπου μου......

    και πραγματικα θελω να ζητησω συγνωμη και απο ολους οσους συμετειχαν στην συζητηση...

    οσο για τα αιτηματα εχεις αναφερθει σε ασαφεις εννοιες και εξωπραγματικες...μπορω να βγω και εγω στους δρομους π.χ. και να απαιτησω εναν μισθο της ταξης των 10.000 ευρω να απαιτησω εξυγειανση του δημοσιου τομεα... μπορω να βγω και να απαιτησω οτι μου ερθει στο κεφαλι...αλλα εφοσον δεν ειναι εφικτο αυτο που θελω πως θα το διεκδικησω;και πανω απ'ολα την στιγμη που δεν προτεινω λυσεις....

    σε παρακαλω μην μεινεις στα παραδειγματα αλλα σε οτι θελω να πω μεσω αυτων

    το αν ασπαζονται μερικοι της αποψεις μου ισως σημαινει οτι ειναι ομοιοι μου..ισως σημαινει οτι βλεπουν κατι καλο στην σκεψη μου και στους στοχους μου...ισως σημαινει οτι απλα τους αρεσει η φατσα μου{#emotions_dlg.biggrin}...εσυ δεν εισαι σε θεση να κρινεις και αυτους....

    η μηπως εισαι?αν εχει εναν γιο που τον λενε χριστο τοτε καθε κριτικη σου δεκτη.....οχι απο μενα ομως...(δεν πολυπιστευω)

    το οτι σε λενε λεωνιδα δεν μου λεει κατι..ωστοσο χαρηκα για την γνωριμια ..εμενα με λενε αλεξανδρο...

     

     






    Δε σου συστηθηκα για να σου "πω κατι".Απλα τοσο καιρο ανταλλαζουμε αποψεις και δε σου εχω πει το ονομα μου.Απλοι κανονες ευγενειας.

    Δε διαφωνησα με το αρχικο σου ποστ.Ποτε δεν το εκανα.Σε μερικα σημεια μονο.Το θεμα αυτο ξεκινησε απο τις αποψεις σου σε καποια ζητηματα.Δε μπορω να διαφωνησω δηλαδη?Ειναι απολυτα φυσιολογικο.Την ιδια μερικη τυφλωση ομως την εχεις και συ,αν υποθεσουμε πως την εχω και γω...Και κατι ακομα τελευταιο.Προτεινα καποιες λυσεις,τοσο σε αυτο,οσο και σε αλλα θεματα του φορουμ.Αλλα εμενα ποιος θα με ακουσει?Ποιος ειμαι εγω?Οι λυσεις πρεπει να δωθουν απο τους ανωτερους...
    Και εγω χαρηκα Αλεξανδρε.Και ναι οσο περιεργο και αν σου φαινετε,με ενδιαφερει να μαθω το ονομα σου,γιατι ετσι αποφευγω το απροσωπο στυλ του νετ...


    montechristos-ole
    30.01.2009, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-01-2009 στις 17:18 έγραψε...

    Marcopolo ειμαι περιεργος να ακουσω τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει ενας μαθητης ωστε να θεωρειται απο εσενα ως...μαθητης!!!!

    Ε, πρωτη φορα ακουω πως επειδη καποιος θελει να αλλαξει τα πραγματα με διαφορετικο τροπο δεν πρεπει να εχει την ιδιοτητα του μαθητη!

    Λυπαμαι, αλλα κι εγω σαν μαθητης ψηφισα οχι σε ολες τις καταληψεις ( μαλιστα στην περιοδο Αρσενη ) και παρολο που διαφωνουσα με ορισμενες ρυθμισεις του νομου που εγιναν τοτε, πιστευα πως μεσα στη ταξη ( κι οχι στους δρομους ) θα διαπιστωθουν τα προβληματα!

     

    ...τοτε ουτε κι εγω ημουν μαθητης δηλαδη;





    Αν ομως καποιοι δεν ηταν τοτε στο δρομο και οχι στις αιιθουσες δε θα πετυχαιναν τιποτα τα παιδια.Και αν κατι εγινε τοτε,οφειλετε στο γεγονος πως καποιο αντεδρασαν και δεν εφαγαν στη μουρη το συστημα.Κανω λαθος?Αν μενατε στην ταξη,θα ηταν σαν να λετε:"δε βαριεσαι?Ολα θα γινουν οπως μας λενε..."Και ειχε αποτελεσμα η αντιδραση αυτη...Δε μπορεις να εισαι νεος και να μην εισαι αντιδραστικος.Αυτη ειναι η φυση του νεου...Δε σε κραζω...Για να μην αρχισουν παλι ολοι και με βριζουν,απλα ζηταω τη γνωμη σου.Κανω λαθος?


    ins2anity
    30.01.2009, 17:46

    χαιρομαι που ξαναεπεσαν λιγακι οι τονοι...

    πες μου λιγο σε ποια θεματα παρουσιαζω μερικη τυφλωση;

    διαφωνησε..εχεις καθε δικαιωμα αφου εχουμε δημοκρατια...εξαλλου η διαφορετικοτητα των αποψεων ειναι προς ωφελος ολων μας...

    παντως παλι κανεις αυτο που σου ειπα...κατηγορεις τριτους για καταστασεις...ποιοι ειναι ανωτεροι στην δημοκρατια; ολοι ισοι ειμαστε απλα δεν το διεκδικουμε.....

    τον απρωσοπο χαρακτηρα του νετ δεν τον γλιτωνουμε με τις συστασεις...βεβαια φιλε λεωνιδα ειναι πιο ομορφο να αποκαλεις τον συνομιλιτη σου με το ονομα του απο το να τον λες μαλακα(δυστυχως εχει ειπωθει και αυτο αρκετες φορες) αλλα ετσι ουσιαστικα δεν κερδιζουμε κατι σε θεμα ανθρωπινης επαφης...

     


    montechristos-ole
    30.01.2009, 17:51

    Φιλε αλεξανδρε ειμαστε ολοι ισοι,αλλα οχι ιδιοι.Η δικη μου φωνη μπορει να ακουστει μονο μεσω διαμαρτυριας...Και αυτοι που ο λαος,δηλαδη εμεις,στο συνολο του ψηφιζει ειναι υπευθυνοι για αλλαγες.Αυτοι πρεπει να βαλουν ταξη...Οφειλουν να το κανουν.Αλλα ξερεις καλα οτι δεν το κανουν.Και για να τελειωνω,η τυφλωση που λεγαμε,οσο αναφορα εσενα,εντοπιζεται στο γεγονος οτι δε δεχεσαι αυτα που λενε καποιοι μαλακες σαν κι εμενα...Μπορεις να εισαι πιο δεκτικος...

    Φιλικα πια....


    ins2anity
    30.01.2009, 17:52

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 30-01-2009 στις 17:42 έγραψε...


    Αν ομως καποιοι δεν ηταν τοτε στο δρομο και οχι στις αιιθουσες δε θα πετυχαιναν τιποτα τα παιδια.Και αν κατι εγινε τοτε,οφειλετε στο γεγονος πως καποιο αντεδρασαν και δεν εφαγαν στη μουρη το συστημα.Κανω λαθος?Αν μενατε στην ταξη,θα ηταν σαν να λετε:"δε βαριεσαι?Ολα θα γινουν οπως μας λενε..."Και ειχε αποτελεσμα η αντιδραση αυτη...Δε μπορεις να εισαι νεος και να μην εισαι αντιδραστικος.Αυτη ειναι η φυση του νεου...Δε σε κραζω...Για να μην αρχισουν παλι ολοι και με βριζουν,απλα ζηταω τη γνωμη σου.Κανω λαθος?



    η παιδεια ειναι βασικο εφοδιο..εχουμε μονο μια ευκαιρια να δεχτουμε αυτες τις γνωσεις στην ζωη μας...για να μπορουμε μετα να σκεπτομαστε με δικα μας κριτηρια....γι'αυτο ας μεινουμε στις ταξεις οπως και αν ειναι η παιδεια...κατι θα παρουμε..

    οσοι θελουν να αντιδρασουν με τον τροπο σας μπορουνε...το σχολειο δεν τους καταστρεφει την μερα....απλα στο σχολειο βαριουνται και απο το σχολειο ψαχνουν απεγνωσμενα να βρουν διεξοδο....δηλ τις υπολοιπες 17 ωρες τι κανουν; τοτε ως εκ θαυματος το συστηα γινεται τελειο; στις αργιες και οταν δεν δουλευουμε η εχουμε σχολειο το συστημα μας βολευει?

    δεν μπορω να το καταλαβω....


    noizreduction
    30.01.2009, 17:53

    Montechristos

     

    Αντιθετως η δικη μου λογικη ειναι πως εφοσον το συστημα θελει να μας διδαξει, θα ηταν σωστο να αποκτησουμε οσα εφοδια μας δινει και παραλληλα με τη προσωπικη μας μελετη ( οχι μονο σε σχολικα μαθηματα ) να γινουμε η επομενη γενια που θα επεξεργαστει το συστημα και θα το αναγει σε ενα καλυτερο μοντελο για ολους.

     

    Με το να κατεβαινεις καθε μερα στο δρομο, με το να προκαλεις καθε χρονο μια καταληψη λιγων ή πολλων εβδομαδων, με το να απειλεις για γενικες απεργιες σχεδον καθε μηνα και να γινεσαι φερεφωνο ανθρωπων που εξυπηρετουν μονο προσωπικα συμφεροντα ( μιλαω για το συνολο ) δεν πετυχαινεις παρα μονο μια ανια απο ολο το κοινωνικο συνολο. Μια στοχοποιηση που δεν αξιζει σε οποιαδηποτε μορφη "αντιδρασης".

     

    Απο την αλλη, επειδη επελεξα δημοκρατικα να μεινω στην αιθουσα δεκτηκα αυγα απο τους δημοκρατες συμμαθητες μου, κλειδωθηκα μεσα στις αιθουσες με αλυσιδες, εγινα στοχος ( μαζι με αλλα 50 ατομα ) υβριστικων συνθηματων της ζωης μου και για τον υπολοιπο χρονο δεχομουν απειλες και κοφτες ματιες στην αυλη του σχολειου.

    Το να κανεις καταληψη ενος δημοσιου χωρου ( οπως το σχολειο ) ειναι χουντικο και αντιδημοκρατικο! Ο δημοσιος χωρος επιχορηγειται απο ολο το κοινωνικο συνολο που πληρωνει το φορο του απεναντι στο κρατος! Οταν δε σεβεσαι την ελευθερια του χωρου αυτου, τοτε δε σεβεσαι και τον διπλανο σου. Τον ιδιο διπλανο που θελεις δηθεν να του δωσεις ενα καλυτερο μελλον κατεβαινοντας σε καταληψεις.

     

    Παρολαυτα με τις πορειες, ουτε η ανεργια μειωθηκε, ουτε το προβληματικο συστημα παιδειας ( γιατι απο την εποχη του Αρσενη μεχρι σημερα, το ιδιο συστημα εχουμε, μην αυταπαταστε ) διορθωθηκε, ουτε οι μισθοι αυξηθηκαν, ουτε οι πεινασμενοι εφαγαν, ουτε οι κοινωνικες ανισοτητες εξαλειφθηκαν!

     

    Αντιθετως, με μεγαλη λυπη διαπιστωνω πως τα ιδια ατομα που στη λυκειακη περιοδο συμπεριφεροντουσταν με χυδαιο και φασιστικο τροπο για να επιβαλλουν την αποψη τους, σημερα εμφανιζονται στα δημοσια forum και στις πορειες με το στεμα του αντιεξουσιαστη και ανανεωτη.

    Συγνωμη, αλλα δε θα παρω. Βαρεθηκα πραγματικα τετοιους ανθρωπους κι εφτασα σε μια ηλικια που μπορω απλως να χαμογελω και να γυριζω το κεφαλι μου σε θερμοκεφαλους που πιστευουν πως οι 10 σπασμενοι καδοι, οι 30 καμμενες τραπεζες και τα κατεστραμμενα πεζοδρομια μπορουν να αλλαξουν μια κοινωνια 9.000.000 ψυχων.

    Καποια στιγμη θα φτασεις στα 40 σου. Τοτε θα ενδιαφερεσαι ( εαν εισαι πραγματικα παιδι του λαου κι οχι καποιος πλουσιος γονος ) και για το εαν θα απολυθεις λογω αντιδραστικοτητας και για το εαν η οικογενεια σου θα εχει να φαει. Ειτε το ενα, ειτε το αλλο θα σε κανει να καταλαβεις πως 20-30 χρονια αντιδραστικοτητας σε ενα ισχυρα προστατευμενο συστημα δεν αλλαξε τιποτα.

     

    Αν το καλοσκεφτουμε, σαν μερη του συστηματος μπορουμε να το αλλαξουμε με τα οπλα που μας εχει δωσει το ιδιο. Κλαδοι οπως η εκπαιδευση και η πληροφορηση μπορουν να γινουν φαροι μιας νεας νοοτροπιας. Και ειναι στο χερι μας να κατακτησουμε αυτες τις θεσεις, αλλαζοντας το τοπιο.

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-01-2009 17:55 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-01-2009 17:57 ]


    ins2anity
    30.01.2009, 17:56

    οπα οπα φιλε..παρεξηγησες..και συγνωμη γτ εγω σου εδωσαα το δικαιωμα...

    δεν ηθελα να σε χαρακτηρισω στο συγκικριμενο ποστ...ηθελα με αυτον τον (αυτο)σαρκαστικο τροπο να προβαλω τα θετικα της ''γνωριμιας.. γιατι και εγω και εσυ εχουμε χαρακτηρισει πολλους ετσι στο νετ....και παλι σορρυ...

    παντως πρεπει να σ πω πως πραγματικα εχω αναθεωρησει σε αρκετα πραγματα απο οταν αρχισα να μιλαω με ατομα εδω μεσα...ισως η τυφλωση που λες να ειναι η πιστη στις αρχες και τα ιδανικα μου...αλλα με τιποτα δεν μπορω να το αποκαλεσω αυτο τυφλωση...


    ins2anity
    30.01.2009, 18:01

    ωραια τοποθετηση noiz...

    συμφωνω απολυτα...


    montechristos-ole
    30.01.2009, 18:01

    Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες στις τελευταιες παραγραφους.Αλλα θελω να πιστευω πως ολες αυτες οι αντιδρασεις εδειξαν πως δεν ειμαστε μια αβουλη μαζα.Δειξαμε πως εχουμε δυναμη.Και εχουμε και φωνη.Εχουμε ψυχη και κριτικη ικανοτητα.Αυτα...


    montechristos-ole
    30.01.2009, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 30-01-2009 στις 17:56 έγραψε...

    οπα οπα φιλε..παρεξηγησες..και συγνωμη γτ εγω σου εδωσαα το δικαιωμα...

    δεν ηθελα να σε χαρακτηρισω στο συγκικριμενο ποστ...ηθελα με αυτον τον (αυτο)σαρκαστικο τροπο να προβαλω τα θετικα της ''γνωριμιας.. γιατι και εγω και εσυ εχουμε χαρακτηρισει πολλους ετσι στο νετ....και παλι σορρυ...

    παντως πρεπει να σ πω πως πραγματικα εχω αναθεωρησει σε αρκετα πραγματα απο οταν αρχισα να μιλαω με ατομα εδω μεσα...ισως η τυφλωση που λες να ειναι η πιστη στις αρχες και τα ιδανικα μου...αλλα με τιποτα δεν μπορω να το αποκαλεσω αυτο τυφλωση...





    Αρα ουτε και γω μπορω να θεωρηθω τυφλωμενος.Απλα πιστος στις ιδεες μου...


    ins2anity
    30.01.2009, 18:09

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 30-01-2009 στις 18:03 έγραψε...


    Αρα ουτε και γω μπορω να θεωρηθω τυφλωμενος.Απλα πιστος στις ιδεες μου...



    με αυτο το αρα που λες ειναι σαν να ταυτιζεις μερικως τις στασεις μας...

    οχι τις ιδεες αλλα τις στασεις μας...

    αν και εσυ δεν κατευθυνεσαι, και αν πανω απ'ολα δεχεσαι τα σωστα απο τις συζητησεις σου με αλλους τοτε οχι....με τιποτα δεν μπορεις να χαρακτηριστεις τυφλωμενος....