ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.833 μέλη
    geohakis
    06.01.2009, 11:10

    KRAFTWERK. μετα απο 40 χρονια,εφυγε απο τους θρυλικους KRAFTWERK ο FLORIAN SCHNEIDER ESLEBEN.μαζι με τον RALF HUTTER εφτιαξαν το γκρουπ το 1970.την θεση του πηρε ο STEFAN PFAFFE,που ανηκει στην ομαδα ως τεχνικος video KLINGKLANG KRAFTWERK CREW. τον περασμενο μηνα το γκρουπ εδωσε δυο φανταστικες συναυλιες στο hong kong και την singapure,γεμιζοντας κυριολεκτικα τα σταδια. εν αναμονη η νεα δουλεια......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2009 14:59 ]


    deathminor88
    06.01.2009, 20:34

    Μην περιμένεις πολλά εδώ μέσα. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν ακούσει περί Kraftwerk και ακόμα λιγότεροι αυτοί που έχουν ακούσει την μουσική τους.


    sea_like_eyes
    06.01.2009, 20:42

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-01-2009 στις 20:34 έγραψε...

    Μην περιμένεις πολλά εδώ μέσα. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν ακούσει περί Kraftwerk και ακόμα λιγότεροι αυτοί που έχουν ακούσει την μουσική τους.



    πες τα . . . !!!

    Υ.Γ το group απλα απιαστο . . . ακομα και σημερα η μουσικη τους ειναι τοΟΟοΟοΟΣΟ δυσκολο να γινει κατανοητη . . . θεοι . . . τελος!


    kwstasagas
    06.01.2009, 21:08

    Πριν λίγα χρόνια έδωσαν εδώ στην Ελλάδα, και, συγκεκριμένα, σε κάποιες Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις στην περιοχή του Φαλήρου, μια καταπληκτική συναυλία, από αυτές που ... σπανίως βρίσκεις στο διάβα σου ... Η συναυλία τους ήταν ένα πραγματικό ταξίδι στο χθες και στο σήμερα .... Την ώρα που οι KRAFTWERK έπαιζαν την εξαίσια ηλεκτρονική μουσική τους, από πίσω τους προβάλλονταν, σε συσχετισμό με το θέμα του τραγουδιού που παιζόταν εκείνη τη στιγμή, ταινιάκια με ... ό,τι φαντασθείς : Με τη διαδρομή ενός τρένου πάνω στις γραμμές, με τη διαδρομή ποδηλάτων την ώρα που αγωνίζονται στον Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας, παλιά φιλμάκια με επιδείξεις μόδας από τα 50ς και τα 60ς [εννοείται στο τραγούδι τους MODEL], κάποιες εικόνες με παλιά αυτοκίνητα που θύμιζαν εικονογράφηση παιδικών βιβλίων [εννοείται στο τραγούδι AUTOBAHN] κλπ κλπ ..... Γενικώς, επρόκειτο για μια σπάνιας ομορφιάς οπτικοακουστική πανδαισία, όπου το "χθες" παρουσιάσθηκε με εντελώς φρέσκια / σημερινή ματιά .... Αφού να σκεφθείτε προς το τέλος της συναυλίας κάποιος φώναξε : "Μα καλά, 60 χρονών γίνανε, πόσο, πια, μπροστά από την εποχή τους είναι ακόμη ???"

    Μετά από όλα αυτά .... δεν αμφιβάλλω ότι και ο καινούριος δίσκος τους θα είναι ευρηματικός και πρωτοποριακός, όπως όλα τα έργα τους εδώ και πάνω από 40 έτη ....

     

    "Μην περιμένεις πολλά εδώ μέσα. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν ακούσει περί Kraftwerk και ακόμα λιγότεροι αυτοί που έχουν ακούσει την μουσική τους."

    Εμένα, αγαπητοί μου φίλοι, παρόλο που είχα τη [μέγιστη] τύχη να δω τους KRAFTWERK λάιβ και να διαμορφώσω άποψη για την καλλιτεχνική τους υπόσταση, ας μού επιτρέψετε να αποφύγω σχόλια όπως τα παραπάνω. Καταρχήν, στο φόρουμ είναι γραμμένοι περίπου 64.000 άνθρωποι, είναι δυνατόν να γνωρίζω τι ακούσματα έχει ο καθένας ??? Επιπλέον .... είναι δυνατόν όλοι μας να ξέρουμε τα πάντα από το χώρο της μουσικής [που είναι εκ φύσεως πολύπλευρος και πολύπλοκος} ??? Άλλωστε, γι' αυτό είμαστε γραμμένοι στο ΜΗ, πράγματα μουσικά που γνωρίζουμε να τα κάνουμε γνωστά σε όσους δεν τα γνωρίζουν και πραγματα μουσικά που δεν γνωρίζουμε να τα μάθουμε από τους άλλους .....  

     

     

     


    sea_like_eyes
    06.01.2009, 21:17

    Προσωπικα ειμαι απο τους πρωτους που ξεκινησαν τα Post Περι electro(γενικοτερα) κτλ. μεσα σε αυτο το site . . . τουλαχιστον με μερακι και με ορεξη να . . . γινει κουβεντα . . . εφαγα πολλες φορες χιλοπιτα απο τους . . . 64.000 . . . τον τελευταιο χρονο μονο υπαρχει λιγη κινηση . . . για να το λεμε με τον φιλο deathminor . . . κατι ξερουμε . . . ή δεν ξερουμε . . .οπως το παρει κανεις !!!

     

    ''είναι δυνατόν όλοι μας να ξέρουμε τα πάντα από το χώρο της μουσικής [που είναι εκ φύσεως πολύπλευρος και πολύπλοκος} ??? Άλλωστε, γι' αυτό είμαστε γραμμένοι στο ΜΗ, πράγματα μουσικά που γνωρίζουμε να τα κάνουμε γνωστά σε όσους δεν τα γνωρίζουν και πραγματα μουσικά που δεν γνωρίζουμε να τα μάθουμε από τους άλλους .....  ''

    αυτο δυστυχως . . . δεν κολλαει !!!

     

    στο θεμα μας τωρα . . . πραγματικη μεγαλη τυχη να δεις Live αυτα τα μεγαθηρια!!!αν υπαρχουν photos σε παρακαλωωωωωωωω . . . δωσε μας μια γευση!!!(καλο το tube..αλλα..)


    deathminor88
    06.01.2009, 21:26

    65000 μέλη από τα ενεργά είνα λίγα. Αυτό που είπα δεν το είπα στην τύχη. Έχουμε ανοίξει πολλά παρόμοια τόπικς, και έχουμε ακούσει πολλές απόψεις ωστε να με κάνουν να το πω αυτό. Δεν είναι απαξιωτικό, και σίγουρα δεν το είπα στην τύχη.


    inkve
    06.01.2009, 23:55

    καλα μιλαμε για ΜΕΓΑΛΟ συγκροτημα....

    βεβαια οτι εφυγε ο schneider εκτος οτι τωρα το μαθαινω δεν μου αρεσει και σαν νεο...

    ουτε για δισκους τους και για κυκλοφοριες θα πω...

    απλα μονο οτι η συναυλια ητανε ΦΟΒΕΡΗ...

    εκτος οτι παιξανε και τα παλια κλασσικα τους κομματια τα παιξανε με πολλες προσθηκες που τα κανανε να ακουγονται πιο <<συγχρονα>>χωρις να χανουν καθολου τον <<παλιο>>χαρακτηρα τους....

    τι λεμε τωρα,,,τα ατομα ειναι δασκαλοι....

     

     


    CHE
    07.01.2009, 09:39

    Οι Kraftwerk έχουν γραφτεί πλέον στην ιστορία ως οι ''πατέρες'' της ηλεκτρονικής μουσικής που κυριάρχησε τη δεκαετία του 1980. Αν και η δράση τους ξεκίνησε τη δεκαετία του 1970 ήταν πολύ πρωτοποριακοί για την εποχή τους. Στις αρχές της δεκαετίας του 1980 φάνηκε καθαρά η τεράστια επιρροή τους σε ένα ολόκληρο είδος μουσικής κι ένα φάσμα παραγωγών, μεταξύ των οποίων οι Trevor Horn και Brian Eno.

    Depeche Mode, Bugless, Human League, A Flock Of Seagulls, Ultravox, Art Of Noise και ένα σωρό άλλα συγκροτήματα της δεκαετίας του 1980 επηρεάστηκαν από τους Kraftwerk. Δίχως αυτούς δεν θα υπήρχε η ηλεκτρονική Pop/new wave. Στην Ελλάδα έγιναν γνωστοί κυρίως με το υπέροχο ''Model'' και το ''We Are The Robots''. Εντούτοις υπάρχουν πολλά διαμαντάκια στην άγνωστη στο ευρύ κοινό δισκογραφία τους. 


    kwstasagas
    07.01.2009, 11:18

    Να προσθέσω στα ονόματα που επηρεάσθηκαν από τους KRAFTWERK και τη "δική μας" ΛΕΝΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ????

    Γίνεται να συνδυασθούν οι Kraftwerk με τον Μάνο Χατζιδάκι ???? Η κα Πλάτωνος μάς απάντησε ότι "βεβαίως και γίνεται" .....

    [Φίλε sea, δυστυχώς δεν έχω στη διάθεσή μου φωτογραφίες από το λάιβ των KRAFTWERK στην Ελλάδα .... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}] .......  


    sea_like_eyes
    07.01.2009, 15:36

    το space child πραγματικα με εστειλε...το Live των ufo ειναι δυναμιτης!!!ευχαριστω!

    Υ.Γ ηθελα να το πω καποτε . . .

    Υ.Γ πισω στο θεμα μας τωρα . . .


    geohakis
    07.01.2009, 21:38

    ειμαι 36 ετων και ακουσα πρωτη φορα KRAFTWERK το 1986. εχω ολες τις δουλειες τους,απο το 1969 μεχρι το2007. ειδικα τα πρωτα αλμπουμ τα εχω φερει απο γερμανια και ειναι παρα πολυ σπανια εως και αδυνατο να βρεθουν. το πρωτο του 69' ηταν το TONE FLOAT και το γκρουπ λεγοταν τοτε ORGANISATION.το 70 ονομαστηκαν KRAFTWERK.τα πρωτα αλμπουμ βρισκουν το γκρουπ με μαλλια χετη,φαβοριτες,τζην,δερματινα.η μουσικη βεβαια καμια σχεση αυτη που ξερετε. Ηλεκτρικες κιθαρες,μπασο,ντραμς,φλαουτο πλαισιονουν τα αλμπουμ 1-TONE FLOAT,2-KRAFTWERK,3KRAFTWERK 2,4RALF UND FLORIAN.απο το 1974 ξεκινανε πλεον ηλεκτρονικα. στο live στις 18 ιουνιου του 2005 στο φαληρο ο κοσμος ηταν μονο 2000 ατομα. μετα το τελος οταν μιλησα με τον RALF και τον FLORIAN, φανηκαν πολυ εκνευρισμενοι απο την προσελευση του κοσμου. εγω ως πιστος φαν του γκρουπ δεν διστασα να τους ζητησω ΣΥΓΝΩΜΗ, γιατι ημασταν η μοναδικη χωρα απο την παγκοσμια τουρνε 2004-2005 που ειχε τοσο λιγο κοσμο. μεγαλο μερος οφειλετε και στο G FESTIVAL δηλαδη το GAGARIN για αυτη την τοσο προχειρη διοργανωση. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. πολλοι το εμαθαν μολις τη προηγουμενη ημερα. ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ. σας γραφω χρονολογικα την δισκογραφια τους,για οσους ισως δεν ξερουν. 1969-TONE FLOAT,1970-KRAFTWERK,1971-KRAFTWERK2,1973RALF UND FLORIAN,1974-AUTOBAHN,1975-RADIO AKTIVITAT,1977-TRANS EUROPA EXPRESS,1978-THE MAN MACHINE,1981-COMPUTER WORLD,1983-TECHNOPop,1983-TOUR DE FRANCE,1986-ELECTRIC CAFE,1991-THE MIX,1999-EXPO 2000,2000-EXPO REMIXES,2003-TOUR DE FRANCE SOUNDTRACKS,2004-AERODYNAMIK,2005-MINIMUM MAXIMUM,2007-LAFORME. και το τελευταιο αποκτημα μου το σπανιοτατο αλμπουμ KRAFTWERK LIVE BREMEN 1971.


    geohakis
    24.01.2009, 17:20

    KRAFTWERK  απλα οι οραματιστες αντισταρ σε αυτο που λεγεται ROBOT Pop.


    Disasterpiece
    25.01.2009, 13:04

    Hiroshimaaaaaaaa

     

    Y.Γ:...και συμφωνω  με τον kwstasagas για την Λενα Πλατωνος.Παλι καλα που εχουν υπαρξει και καποιοι ελληνες καλλιτεχνες σαν κι αυτη,τι να πω,απλα ΘΕΑ!