ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.827 μέλη
    geohakis
    06.01.2009, 11:27

    εχω βαρεθει τοσα χρονια να βλεπω στην τηλεοραση,αφιερωματα στο ελληνικο ροκ,και να βλεπω σε ολες τις εκπομπες τους ιδιους και τους ιδιους. μα καλα μονο πεντε δεκα ονοματα απο το 1970 εως σημερα υπαρχουν? εγω θα σας θυμησω τους 2002GR με ετος  πρωτης δουλειας το 1974. τιμηστε τους ρε παιδια σε μια εκπομπη,να μαθουν οι νεοι και να θυμηθουν οι μεγαλυτεροι,εστω τους εναπομειναντες του γκρουπ. ελεος πια οχι τους ιδιους και τους ιδιους,αντε μην αναφερω και ονοματα τωρα....... ''2002GR'' OFFICIAL MEMBERS 1- ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ/ ΤΥΜΠΑΝΑ,ΚΡΟΥΣΤΑ,ΦΩΝΗ 2-ΣΩΤΗΡΗΣ ΚΑΡΑΟΥΛΙΑΣ/ΜΠΑΣΟ,ΚΙΘΑΡΑ,ΦΩΝΗ 3-ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣΟΓΛΟΥ/ΚΙΘΑΡΕΣ,ΦΩΝΗ. o ΗΛΙΑΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ τα τελευταια χρονια κανει σολο καριερα ως HΛΙΑΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ/2002GR.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2009 14:51 ]


    noizreduction
    06.01.2009, 22:44

    Πειραιας...Ιανουαριος με χιονια..Ενα μικρο live απο μια μικρη ακουστικη μπαντα..Ο μπασιστας των 2002GR σηκωνεται και κανει ενα one man show που θυμιζε Ανιτα Πανια. Το κοινο γελαγε κρυφα και καποιοι μου εκαναν προς την κονσολα "κλειστον τον #@!#!"...

     

    Λυπαμαι, αλλα δεν μπορω να το δω αλλιως μετα απο αυτο το γεγονος!

     

    Επισης, επειδη μεσουρανουσαν σε μια εποχη που δεν υπηρχε ανταγωνισμος, δε σημαινει πως ειναι και οι top. Και το λεω με πληρη επιγνωση των αντιδρασεων που θα προκαλεσω!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-01-2009 22:47 ]


    tsibitos
    07.01.2009, 01:06

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-01-2009 στις 22:44 έγραψε...

    Ο μπασιστας των 2002GR σηκωνεται και κανει ενα one man show που θυμιζε Ανιτα Πανια. Το κοινο γελαγε κρυφα και καποιοι μου εκαναν προς την κονσολα "κλειστον τον #@!#!"...


     

    Δηλαδή; Προσπαθούσε να πει τραγουδια του συγκροτηματος ή καμία σχέση;

     

    Όσον αφορά το συγκρότημα τα τραγούδια που μ'αρέσουν είναι : η "Μαγική Αυλη" το "Εσύ μου  πες πως μ'αγαπάς" το "Δεν είσαι έρωτας εσύ" και το "τι να σου προσφέρω".

    Οπότε μόνο τέσσερα όμορφα τραγούδια δεν τους καταξιώνουνε στη συνείδηση σου σαν ένα μεγάλο-ιστορικό ελληνικό συγκρότημα...


    noizreduction
    07.01.2009, 01:26

    Σηκωθηκε και αφου ειπε 2-3 καλα λογια για τη μπαντα που επαιζε, αρπαξε το μικροφωνο χωρις κανενα ενδοιασμο, αρπαξε μια κιθαρα ( με τον ενδοιασμο του κιθαριστα ) και ειπε καποια παλια του κι ενα καινουριο...

     


    kwstasagas
    07.01.2009, 02:19

    Αξιοπρεπέστατο συγκρότημα ... Τα τραγούδια τους που ανέφερε παραπάνω ο συμφορουμίτης είναι όλα πολύ όμορφα [μάλιστα πριν από καμιά δεκαριά χρόνια υπήρχαν αρκετές πιθανότητες να ακούσεις κάποιο από αυτά σε μπαράκια ή κλαμπάκια]. Επίσης, στα 'συν" του συγκροτήματος το ότι κατάφερε και διαμόρφωσε δικό του, προσωπικό ήχο. Όπως, επίσης, και η ιδιαίτερη φωνή του Ηλία Ασβεστόπουλου .....

    Όσοι, δε, έχουν σε βινύλιο τους δύο πρώτους δίσκους της μπάντας "ΠΟΛΑ" και "ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ", που βγήκαν στα μέσα των 70ς, μάλλον είναι τυχεροί, καθόσον τα βινύλια αυτά έχουν, πλέον, αποκτήσει συλλεκτική αξία .... Και να σκεφθεί κανείς ότι, παρόλο που αυτή η μπάντα υπάρχει από τις αρχές των 70ς [μαζί με τους Socrates αποτελούσαν εκείνη την εποχή το .... "ροκ του Πειραιά"], χρειάστηκε να φθάσουμε στα μισά των 90ς για να γνωρίσουν την καταξίωση, να μάθει το ευρύ κοινό τα τραγούδια τους [ακόμη και τα παλαιότερά τους] και να πάρουν στην ελληνική ροκ τη θέση που τους αξίζει ....  

     

     

     


    ANTKX
    16.01.2009, 16:12

    2002 GR …Ένα αξιοπρεπέστατο συγκρότημα  το οποίο άνοιξε το δρόμο στη σύγχρονη ροκ σκηνή στην Ελλάδα… και μόνο ο χρυσός δίσκος VOL. 3 αρκεί για να αποτελούν ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του Ελληνικού ροκ .Αργότερα ο δίσκος Amomoria που κατά την γνώμη μου έχει ανατρεπτικό για την εποχή του «άκουσμα» με πάρα πολύ έντονο το «ηλεκτρονικό» στοιχείο..  Και μόνο αυτοί οι δύο δίσκοι είναι ιστορία από μόνοι τους …Μην ξεχνάμε πως αν και έχει αλλάξει αρκετά η σύνθεση τους από το 74 μέχρι σήμερα αντέχουν ακόμα και σαν συγκρότημα αλλά και τα τραγούδια τους και το βλέπω από την ανταπόκριση του κόσμου στο videoclip «Δεν είσαι έρωτας εσύ» το οποίο είχα την τύχη να έχω στην αρχειοθήκη μου και το ανέβασα στο youtube


    998
    16.01.2009, 20:51

    ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ...ΤΟ "ΕΣΥ ΜΟΥ ΠΕΣ ΠΩΣ Μ'ΑΓΑΠΑΣ" ΚΑΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΑΣ ΕΣΥ" ΤΑ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ(ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ)ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΝ.ΕΥΤΥΧΩΣ...


    geohakis
    16.01.2009, 23:11

    δυστυχως βλεπω πως ακομα και το 2009 γραφονται ασχημες κριτικες για τους 2002GR. το 1982 οταν εγινε χρυσο το VOL3,ειχε πουλησει πανω απο 60.000 κομματια.δεν βαζουμε και την cd εκδοση απο το 1995 που εχει πουλησει περιπου 20.000 μεχρι σημερα. μην ξεχναμε πως το 82' δεν υπηρχαν ελληνικα videoclip, και στο ραδιο ηταν μονο 2με 4 νομιμους ραδιοφωνικους σταθμους,και 2 καναλια στηνtv. σημερα???? ποσα ραδιοφωνα εχουμε?????,ποσα καναλια στην tv εχουμε????,ποσα περιοδικα εχουμε????. και ΜΟΝΟ ΜΕ 5000 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΥΣΟ. EKEI KATANTHΣΑΜΕ, ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ. ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΩΡΑ ΣΑΣΑ ΜΠΑΣΤΑ,ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΣΤΕ ΤΟΥΣ 2002GR. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΗ ΤΟΥ ΜΠΑΣΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΥ ΤΟΥ ΝΤΡΑΜΕΡ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΩΝΕΣ.


    noizreduction
    17.01.2009, 00:41

    Δε διαφωνω..θα σταθω απλως σε καποια σημεια:

     

    1) Τοτε που  ξεκινησαν, ποσες μπαντες ειχαν να συναγωνιστουν στο εγχωριο ελληνικο μουσικο στερεωμα;

    2) Μπορει να εχουν οσο ομορφη φωνη θελουν. Η εμφανιση ενος 45+ μουσικου με πετσινο παντελονι, αμερικανικη μποτα και στυλακι που θυμιζε Ανιτα Πανια ( το ειπα ηδη μια φορα ) προκαλεσε γελιο στο κοινο. Εαν δεν μετραει λιγο η αξιοπρεπεια του μουσικου, ας μετρησει η αξιοπρεπεια της πορειας του! Βεβαια, εκανε πασιφανη διαφημιση του δισκου που ετοιμαζε ( οπως μας ειπε ).

    3) Οι χρυσοι δισκοι και οι μπλε παπαρουνες δε μου λενε τιποτα. Το ιδιο το συστημα που επιβαλλει πωλησεις, ειναι κι αυτο που βραβευει τους δικους του! Τοσα χρονια το παραμυθι αυτο πρεπει να τελειωσει!

    4) Οι νεανικες μπαντες που κυκλοφορουν στις μικρες μουσικες σκηνες παντως ( με εξαιρεση 1 που καλυψα καποτε ), δε παιζουν 2002GR...ΠΡοτιμουν πιο..Socrates και Ξυλινα Σπαθια φασεις. Η νεολαια καθοριζει παντα το μουσικο status..

    5) Για το Θεο..ειμαστε στο 2009 και τωρα προσπαθουμε να αναβιωσουμε το παρελθον; Να αναστησουμε ποιους; Απο τοτε περασαν μυριαδες μπαντες στον ελληνικ χωρο και επιβιωσαν περισσοτερο απο τους 2002GR.

     

    Συγνωμη, αλλα ειμαι 25 χρονων. Δε μπορω να κανω το παρελθοντολογο! Θα ακουσω ευχαριστα οποιοδηποτε κομματι εκανε hit απο τους 2002GR, ομως δε θα αναζητησω την αναβιωση τους! Ειναι 2009 για οσους δε το καταλαβαν! Εαν ειναι να αναζητησουμε λυσεις για τα χαλια των σημερινων ελληνικων παραγωγων, ας τις αναζητησουμε στο τωρα..Οχι στο παρελθον!

     


    kwstasagas
    17.01.2009, 01:55

    "1) Τοτε που  ξεκινησαν, ποσες μπαντες ειχαν να συναγωνιστουν στο εγχωριο ελληνικο μουσικο στερεωμα?"

    Σε αυτό, φίλε μου, ας μού επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όσοι Έλληνες αποφασίζουν να φτιάξουν μπάντα για να παίξουν ροκ, να ξέρουν ότι ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ "ΠΟΛΥ ΚΟΥΠΙ" μέχρι να φτάσουν στην αναγνώριση και στην καταξίωση [αν ποτέ φθάσουν]. Κι αυτό συμβαίνει είτε στην περίπτωση που δεν έχουν να ανταγωνισθούν κανέναν, είτε στην περίπτωση που έχουν να ανταγωνισθούν ... άλλες εκατό μπάντες !!! Η μοίρα του "ελληνικού ροκ" είναι, δυστυχώς, πάντα να μένει στο περιθώριο και ποτέ να μην πρωταγωνιστεί. Τι να κάνουμε, είμαστε μια χώρα "σκυλαδικοκρατούμενη" και "μπουζουκοκρατούμενη". 

    Και θέτω το εξής ερώτημα : "Για ποιο λόγο την εποχή που ξεκίνησαν οι 2002GR δεν υπήρχαν μπάντες για να συναγωνιστούν στο ελληνικό στερέωμα ?", όπως πολύ σωστά λες ??? Μα επειδή εκείνη την εποχή το ελληνικό ροκ περνούσε μεγάλη ΚΡΙΣΗ !!! Οι Poll, που είχαν κάνει μεγάλες πωλήσεις, είχαν διαλυθεί. Το ίδιο και οι Πελόμα Μποκιού και οι Νοστράδαμος, συγκροτήματα που είχαν γνωρίσει επιτυχία. Γενικά, από τα μισά των 70ς και μετά, oπότε και οι 2002GR έκαναν την εμφάνισή τους στη δισκογραφία, η ελληνική ροκ σκηνή πέρναγε άσχημη περίοδο, που ήταν, δυστυχώς, περίοδος απαξίωσης. Το ότι ο δίσκος ΦΛΟΥ των ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ γνώρισε επιτυχία, ήταν η εξαίρεση του κανόνα. Σπουδαίοι δίσκοι ελληνικού ροκ εκείνης της εποχής πέρασαν τελείως απαρατήρητοι, όπως το "ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ" του Ηρακλή Τριανταφυλλίδη και ο δίσκος των "4 ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ". Γι' αυτό, λοιπόν, εγώ θα δώσω "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" στους 2002GR : Επειδή σε μια περίοδο κρίσης και πλήρους απαξίωσης της ελληνικής ροκ, αυτοί επέμεναν να παίζουν ελληνικό ροκ ....  

     

     

     

     

            

     


    freakhood
    17.01.2009, 02:50

    Φίλε noizreduction μιλάμε για απολύτως ξεφτιλισμένους. Για να μην μιλήσω για κομματόσκυλα.


    freakhood
    17.01.2009, 02:52

    Φίλε noizreduction μιλάμε για απολύτως ξεφτιλισμένους. Για να μην μιλήσω για κομματόσκυλα.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 18-01-2009 19:18 ]


    noizreduction
    17.01.2009, 03:10

    Εγω αντιθετως θα ελεγα πως ξεχωρισαν σε μια εποχη που η ελληνικη σκηνη θα ανεβαζε οποιοδηποτε ειχε την αντοχη να παραμεινει ζωντανο. Επειδη ομως στους τυφλους κυριαρχει ο μονοφθαλμος, δε χρειαζεται παρα μονο να πω πως επιτελους καποια στιγμη θα πρεπει να αντιληφθουν οι 35+ πως καποιες εποχες περασαν!

     

    Δεν μπορει κανεις να αναγκασει τη νεολαια να ακουσει κατι που ακμασε σε περιοδο παρακμης και να του λεει και Συγχαρητηρια! Αν μη τι αλλο, νομιζω πως η περιοδος που εγινε αυτο το θεμα ειναι αρκετα υποπτη!...Κι ο νοων νοητω...

    Οχι κυριε Κωστα, δε θα πεσω σε αυτη την παγιδα! Μια μπαντα που εχει τα κοτσια να παραμεινει αναμεσα απο ανταγωνιστικα συγκροτηματ ( που ηκμασαν το 80-90 ) θα υπηρχε ακομα! Αντιθετως, τα μελη βολοδερνουν δεξια αριστερα, υποβιβαζοντας την αξιοπρεπεια τους..και τη μουσικη τους ιστορια!

     


    mitaras
    17.01.2009, 19:19

    (προς τον ΗΧΟΛΗΠΤΗ)

    το εάν θύμησε αννίτα πάνια ο μουσικος που αναφέρεις είναι "με άλλα λόγια να αγαπιώμαστε". Μήπως τον γούσταρε καμιά γυναίκα στην παρέα σου και σπάστηκες επειδή η ίδια αγνόησε εσένα? το ότι είσαι ηχολήπτης δεν σημαίνει ότι έχεις και το αλάθητο! Μπορεί να λες και ψέμματα για να συκοφαντήσεις. Δεν φορούν οι άνθρωποι δερμάτινα παντελόνια? Ο Τζιμ Μόρρισον δεν φορούσε δερμάτινα παντελόνια? Η αυτός μόνο, κατά την γνώμη σου είχε ένα τέτοιο δικαίωμα? Επίσης, αφού οι θεατές σου κάνανε νόημα να κλείσεις τον ήχο, γιατί δεν το έκανες? Μήπως δεν ήθελες να τον προσβάλλεις? Σε αυτή την σελίδα δεν τον προσβάλλεις τώρα με αυτά που γράφεις?

    Επίσης, γράφεις ανακρίβειες με συκοφαντική πρόθεση. Εξηγώ: όταν μεσουράνησαν οι 2002GR σε πληροφορώ ότι υπήρχε τρομερός ανταγωνισμός (πολύ μεγαλίτερος από σήμερα). Πολύ περισσότερα γκρούπ και ροκ καλλιτέχνες από σήμερα! πχ Socrates, Scraptown με Ρακιντζή, Απροσάρμοστοι με Σιδηρόπουλο, TVC, Μουσικές Ταξιαρχίες με Πανούση, Sharp Ties,Πουλικάκος, Λάκης με ψηλά Ρεβέρ, Μωβ, Toeeon, Παπακωνσταντίνου,Magic De Spell, Φατμέ με Πορτοκάλογλου, Μπίγαλης, Τερμίτες με Μαχαιρίτσα κλπ κλπ κλπ που όσο και να προσπαθήσω δεν πρόκειται να τα καταφέρω και να τους αναφέρω όλους. Ακόμη, θέλω να σου πω ότι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν υπήρξε διαφημιστική καμπάνια για τους 2002GR ιδιαίτερη, που να μην έγινε στα άλλα συγκροτήματα. Δεν τους προώθησε ΚΑΝΕΝΑ σύστημα. Τους ανέδειξε η αγάπη του κόσμου! 

    Τους λες κομματόσκυλα! Πώς είναι δυνατόν να είναι κομματόσκυλα και να μην πάρουν ποτέ ούτε ΜΙΑ συναυλία υπό την αιγίδα (και χρηματοδότηση) της ΠΑΠΟΚ - Πανελλήνια Πολιτιστική Κίνηση - (Υπουργείο Πολιτισμού)? Οι Έλληνες φορολογούμενοι, δηλ., δεν χρηματοδότησαν ποτέ τους 2002GR. Εγώ γνωρίζω ότι οι 2002GR έδωσαν πάνω από 500 συναυλίες (επί 20 χρόνια) σε Ελλάδα, Γερμανία, Σουηδία, Κυπρο μετά από ιδιωτική πάντα προτωβουλία διωργανωτών και με την αξιοπρέπεια που ωρίζει το αντίτιμο του εισητηρίου! Ποτέ δεν πήραν συναυλίες από την ΠΑΠΟΚ. Άλλοι ήταν (και ακόμη είναι) τα κομματόσκυλα που ευνοήθησαν και ακόμη ευνοούνται. 

    Ελπίζω να ΜΗΝ αλλάξεις γνώμη για τους 2002GR. Άλλωστε με γνώμες σαν την δική σου γίνεται πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα η ζωή!!!  


    noizreduction
    17.01.2009, 19:54

    1) Εγω εκανα απλως τη δουλεια μου εκεινη τη βραδια. Φροντιζω παρα πολυ να διαχωριζω τη προσωπικη μου ζωη απο τη δουλεια μου. Οποτε δεν εκανα ουτε καποιου ειδους "καμακι", ουτε γνωριζα προσωπικα τα ατομα που γυριζαν προς το μερος μου χαμογελωντας για να τον "κοψω". Κατι που οπως καταλαβαινεις δεν εκανα, διοτι η δουλεια μου ειναι να ενισχυω τη μουσικη που βγαινει απο τη σκηνη κι οχι να συμπεριφερομαι σαν κριτης του τι ακουω. Ειναι κριμα πραγματικα να μπερδευεις την επαγγελματικη ιδιοτητα καποιου με το τι πιστευει γι'αυτον που καλυπτει επαγγελματικα!

    Αντιθετως, εσυ συκοφαντεις τη προσωπικοτητα μου με γελοια επιχειρηματα για την αποψη μου. Κανεις πολυ μεγαλο λαθος εαν θελεις να ακολουθησεις αυτη τη λογικη, διοτι εγω δεν σε προσεβαλα, ουτε υποβιβασα την αξια σου σαν επαγγελματια. Και καλο θα ηταν να μη το συνεχισεις.

    Ο Τζιμ Μορρισον πεθανε αρκετα νεος για να μπορουμε να πουμε πως τα δερματινα που φορεσε ειχαν και την αντιστοιχη ηλικια. Επισης ο Τζιμ Μορρισον μεγαλωσε γενιες ανθρωπων με τη φωνη και τα τραγουδια των The Doors οποτε δε τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ The Doors και 2002GR. Εαν εσυ θεωρεις πως ειναι ισα συγκροτηματα, καλως..Ασε με να εχω διαφορετικη αποψη ομως.

     

    2) Μου κανει εντυπωση πως εισαι 25 χρονων και ξερεις για την εποχη των 2002GR. Ιδιαιτερα οταν ενα μελος λιγο πιο πανω απο εμενα εγραψε τα εξης:

    Παράθεση:
    "Για ποιο λόγο την εποχή που ξεκίνησαν οι 2002GR δεν υπήρχαν μπάντες για να συναγωνιστούν στο ελληνικό στερέωμα ?", όπως πολύ σωστά λες ??? Μα επειδή εκείνη την εποχή το ελληνικό ροκ περνούσε μεγάλη ΚΡΙΣΗ !!! Οι Poll, που είχαν κάνει μεγάλες πωλήσεις, είχαν διαλυθεί. Το ίδιο και οι Πελόμα Μποκιού και οι Νοστράδαμος, συγκροτήματα που είχαν γνωρίσει επιτυχία. Γενικά, από τα μισά των 70ς και μετά, oπότε και οι 2002GR έκαναν την εμφάνισή τους στη δισκογραφία, η ελληνική ροκ σκηνή πέρναγε άσχημη περίοδο, που ήταν, δυστυχώς, περίοδος απαξίωσης
    .

     

    Αντιθετως εσυ λες:

    Παράθεση:
    όταν μεσουράνησαν οι 2002GR σε πληροφορώ ότι υπήρχε τρομερός ανταγωνισμός (πολύ μεγαλίτερος από σήμερα). Πολύ περισσότερα γκρούπ και ροκ καλλιτέχνες από σήμερα! πχ Socrates, Scraptown με Ρακιντζή, Απροσάρμοστοι με Σιδηρόπουλο, TVC, Μουσικές Ταξιαρχίες με Πανούση, Sharp Ties,Πουλικάκος, Λάκης με ψηλά Ρεβέρ, Μωβ, Toeeon, Παπακωνσταντίνου,Magic De Spell, Φατμέ με Πορτοκάλογλου, Μπίγαλης, Τερμίτες με Μαχαιρίτσα κλπ κλπ κλπ που όσο και να προσπαθήσω δεν πρόκειται να τα καταφέρω και να τους αναφέρω όλους.

    Ειμαι περιεργος, εφοσον και οι 2 υποστηριζετε τους 2002GR σαν το μοναδικο πραγματικα καλο ελληνικο συγκροτημα, ποιος απο τους 2 εχει δικιο! {#emotions_dlg.laugh} Εδω ειναι να γελαει κανεις..Ιδιαιτερα οταν πολλοι υποστηρικτες της μπαντας πεφτουν μαζι!

     

    3) Δεν ειπα κανενα κομματοσκυλο! Η αναφορα εγινε απο τον Freakhood. Απαιτω μια συγνωμη γιατι δεν κινησα πολιτικα το θεμα, ουτε τους κατηγορησα ως κομματοσκυλα!

     

    4) Κι εγω ελπιζω να μην αλλαξω γνωμη φιλε μου, γιατι εαν αλλαξω σημαινει πως θα αποδεχθω τη μετριοτητα του παρελθοντος και θα παραμεινω σε αυτη σαν κλασσικος Ελληνας που κλεινει τα ματια στο τι συνεβαινε ( και συμβαινει ) στο εξωτερικο και θα ικανοποιουμαι με εγχωριες παραγωγες που θυμιζουν περισσοτερο το φαινομενο "Πυξ Λαξ". Και στο κατω κατω, αποδειχτειτε πλεον το γεγονος πως οι νεανικες μπαντες δεν παιζουν 2002GR για ευνοητους λογους! Οσο κι εαν πειραζει, το παρελθον καλο ειναι να χρηισμοποιειται μονο για ευφημισμους και μαθηματα..Οχι για λαγνεια και υποκουλτουρα!

    Ειναι εκπληκτικο ακομα το γεγονος πως εγγραφηκες στο forum στις 17 Ιανουαριου 2009 και το πρωτο σου post ηταν για να υπερασπισεις τους 2002GR. Κι ο νοων..νοητο! Επιμενω πως αυτος ο τροπος διαφημισης μιας μπαντας ειναι αρκετα υποβιβαστικος για την ιδια τη μπαντα!

    Τελος χαιρομαι για την ποιοτητα της επιθεσης που δεχτηκα. Δε ξερω εαν πιστευετε πως με προσωπικες επιθεσεις και υποβιβασμο προσωπικοτητας θα πετυχετε την ανοδο των 2002GR στη συνειδηση του Ελληνα ακροατη, ομως με αυτο τον τροπο μονο απαξιωση προκαλειται στο εργο τους!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-01-2009 20:00 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-01-2009 20:02 ]


    kwstasagas
    17.01.2009, 20:59

    Α, να ξεκαθαρισθεί λίγο το ζήτημα : Εγώ στο ποστ μου αναφέρομαι στην περίοδο ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ οι 2002GR, δηλαδή τα χρόνια από το 1974 μέχρι το 1980, τα οποία θεωρούνται η "πρώτη περίοδος της μπάντας". Η εποχή εκείνη συμπίπτει με "τα πέτρινα χρόνια της ελληνικής ροκ σκηνής" [τα οποία, κατ' επέκταση, ήταν και τα "πέτρινα χρόνια" της μπάντας].

    Ο συμφορουμίτης mitaras αναφέρεται στην περίοδο όπου οι 2002GR, μετά από πολλές δυσκολίες, και μετά από πολλά χρόνια "στο κουρμπέτι", κατάφεραν, επιτέλους, να κάνουν επιτυχία με το VOLUME 3 τους, εκδόσεως 1982. Πράγματι, από τις αρχές των 80ς η ελληνική ροκ σκηνή, μετά τη δύσκολη περίοδο 1975 - 1980, ανανεώθηκε και άρχισε να ξυπνάει από τη "νάρκωσή" της με αποτέλεσμα να κάνουν την εμφάνισή της τα συγκροτήματα που ανέφερε ο συμφορουμίτης. Αν και, κατά την προσωπική / υποκειμενική μου άποψη, η πραγματική επιτυχία για τους 2002GR ήρθε στην επόμενη δεκαετία [90ς], όταν, πλέον, το ευρύ κοινό έμαθε τα παλιότερα τραγούδια τους ....

    "Δεν τους προώθησε ΚΑΝΕΝΑ σύστημα. Τους ανέδειξε η αγάπη του κόσμου! "

    Σε αυτό που λες, συμφορουμίτη, με βρίσκεις σύμφωνο. Δεν γνωρίζω τα μέλη της μπάντας, αλλά, παρακολουθώντας τους σαν απλός ακροατής, αυτήν την εντύπωση έχω σχηματίσει : Πως ό,τι κατάφεράν οι 2002GR το κατάφεραν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, χάρις στην δική τους προσπάθεια και στην υπομονή τους. Το αποδεικνύει, άλλωστε, το γεγονός ότι ... χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να μάθει το ευρύ κοινό τα τραγούδια τους ....

    "εφοσον και οι 2 υποστηριζετε τους 2002GR σαν το μοναδικο πραγματικα καλο ελληνικο συγκροτημα"

    Δεν έγραψα κάτι τέτοιο, noizreduction. Όσο μού αρέσουν οι 2002GR, άλλο τόσο μού αρέσουν οι Poll, οι Νοστράδαμος, οι Σπυριδούλα, οι Πελόμα Μποκιού, οι Τρύπες, τα Γυμνά Καλώδια, οι Λευκή Συμφωνία, οι Aphrodites Child, οι Socrates, τα Διάφανα Κρίνα, οι Spitfire / Speedfire, οι Northwind, οι Γενιά Του Χάους, οι Panx Romana, oι Villa 21, οι Μωβ, οι .... οι .... οι .... και, γενικά, όλα τα ονόματα της ελληνικής ροκ σκηνής [παλιά / καινούρια, οποιουδήποτε ιδιώματος της ροκ] τα οποία έχουν να "πουν πράγματα" και στα οποία διακρίνω αλήθεια, συναίσθημα και μεράκι  .......  Τέλος, να σημειώσω ότι τις απόψεις σου, όσο κι αν δεν συμφωνώ με αυτές, τις σέβομαι και τις διαβάζω με ενδιαφέρον. Άλλωστε, τα τόπικς για έναν καλλιτέχνη ανοίγονται με αυτόν το σκοπό : για να ακουστούν όλες οι απόψεις .....  

     


    geohakis
    17.01.2009, 21:40

    ρε παιδια ελεος, ξερω πολυ καλα οτι το συστημα δεν τους βοηθησε ποτε. ισα ισα σχεδον ολοι οι δημοσιογραφοι του τοτε εγραφαν εναντιον τους. και σας ρωτω το εξεις, μηπως επειδη ηταν στην MUSIC BOX και οχι στην EMI COLUMBIA η LYRA η οποιαδηποτε αλλη μεγαλη εταιρια? λοιπον παλικαρια ακουστε,αυτοι που τους κατηγορουσαν τοτε,σημερα τους παρακαλανε για συνεντευξη και για εμφανισεις στην τηλεοραση. και να σας πω και κατι αλλο? δεν γουσταρουν και δεν πανε,και μπραβο τους. λετε για τον μπασιστα τον Σωτηρη Καραουλια για δερματινα και τετοια. εχετε ακουσει να παιζει μπασο η κιθαρα??????. εχετε ακουσει τον ντραμερ τον Στελιο Καραινδρο την μαεστρια του στα τυμπανα??????. για ακουστε τον ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ 74, τα τυμπανα παιρνουν φωτια. εμενα δεν με ενδιαφερει αν ο μπασιστας φοραει δερματινα η σορτσακι η μαγιο. με ενδιαφερει να ακουσω μπασο. εχετε ακουσει την κιθαρα του Γιαννη Χατζησογλου?????. λοιπον λιγος σεβασμος δεν βλαπτει αγαπητοι φιλοι μου. ΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΕΟΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ. ΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΕΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ.  ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ, ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80,ΤΟΥΣ ΘΑΒΑΤΕ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΤΕ,ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΩ,ΑΦΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΓΛΕΙΨΕΙΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΚΑΙ ΟΙ 2002GR ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΝΕΝΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ. ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ,ΤΑ ΣΤΗΘΙΑ,ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΣΟΦΤΕΡΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.


    geohakis
    17.01.2009, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος geohakis στις 17-01-2009 στις 21:40 έγραψε...

    ρε παιδια ελεος, ξερω πολυ καλα οτι το συστημα δεν τους βοηθησε ποτε. ισα ισα σχεδον ολοι οι δημοσιογραφοι του τοτε εγραφαν εναντιον τους. και σας ρωτω το εξεις, μηπως επειδη ηταν στην MUSIC BOX και οχι στην EMI COLUMBIA η LYRA η οποιαδηποτε αλλη μεγαλη εταιρια? λοιπον παλικαρια ακουστε,αυτοι που τους κατηγορουσαν τοτε,σημερα τους παρακαλανε για συνεντευξη και για εμφανισεις στην τηλεοραση. και να σας πω και κατι αλλο? δεν γουσταρουν και δεν πανε,και μπραβο τους. λετε για τον μπασιστα τον Σωτηρη Καραουλια για δερματινα και τετοια. εχετε ακουσει να παιζει μπασο η κιθαρα??????. εχετε ακουσει τον ντραμερ τον Στελιο Καραινδρο την μαεστρια του στα τυμπανα??????. για ακουστε τον ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ 74, τα τυμπανα παιρνουν φωτια. εμενα δεν με ενδιαφερει αν ο μπασιστας φοραει δερματινα η σορτσακι η μαγιο. με ενδιαφερει να ακουσω μπασο. εχετε ακουσει την κιθαρα του Γιαννη Χατζησογλου?????. λοιπον λιγος σεβασμος δεν βλαπτει αγαπητοι φιλοι μου. ΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΕΟΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ. ΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΕΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ.  ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ, ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80,ΤΟΥΣ ΘΑΒΑΤΕ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΤΕ,ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΩ,ΑΦΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΓΛΕΙΨΕΙΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΚΑΙ ΟΙ 2002GR ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΝΕΝΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ. ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ,ΤΑ ΣΤΗΘΙΑ,ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΣΟΦΤΕΡΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ. ΜΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΙ ΤΟ 84,ΤΟ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΟ ΠΑΛΕ ΝΤΕ ΣΠΟΡ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΑ ΕΣΠΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ.ΚΑΙ ΟΙ 2000GR ΕΠΕΞΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ. ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ?????????????? ΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΩΡΑ.




    mitaras
    17.01.2009, 21:58

    (προς τον ΗΧΟΛΗΠΤΗ)

    Απαντώ σύμφωνα με την αρίθμησή σου:

    1. Η δουλειά σου είναι να μετεφέρεις πράγματα που σου συμβαίνουν στον εργασιακό σου χώρο (σαν ηχολήπτης) στα chatroonms? Δεν νομίζεις ότι πρέπει να σε διακρίνει εχεμύθεια και να τηρείς το επαγγελματικό απόρρητο? Να μου πείς ότι ήσουν πελάτης στο κλαμπ και ότι δεν σου άρεσε η εμφάνηση του εν λόγω μέλους των 2002GR, το καταλαβαίνω. Αλά εσύ μας λες ότι ο κόσμος σου έκανε νόημα να κλείσεις τον ήχο, πράγμα που φανερώνει αγένεια θαμώνων χαμηλού πνευματικού επιπέδου (οι οποίοι "δεν άντεξαν" 4 τραγούδια χαμηλής κουλτούρας σε σχέση με την υψηλή κουλτούρα του υπολοίπου προγράμματος). Παρέλειψες να μας πεις ποιό ήταν το τόσο σπουδαίο υπόλοιπο πρόγραμμα για το οποίο οι θαμώνες ΔΕΝ σου έκαναν νόημα να κλείσεις τον ήχο. Ακόμη, μας είπες ότι ο μουσικός ανέβηκε στο πάλκο. Από μόνος του? Μήπως τον ανεβάσανε με επευφημίες οι θαμώνες που διακρίνοντο για το υψηλό τους πνευματικό επίπεδο και την εκλεπτισμένη τους κουλτούρα (κατά τα υπονοούμενά σου περί νοημάτων να κλείσεις τον ήχο) ? Τελικά, ήταν υψηλού ή χαμηλού επιπέδου οι θαμώνες που σου έκαναν νόημα? Ούτε και εσύ ξέρεις! Μάλλον τα μπέρδεψες μεγάλε!

    Και εμένα μου συμβαίνουν ευτράπελα στην δουλειά μου με κακούς επαγγελματίες, αλλά δεν τα μεταφέρω στο internet και μάλιστα επώνυμα σαν μια κουτσομπόλα που θέλει να κάνει κακό.

    2. Υποφέρεις από στερεότυπα όσον αφορά τον τρόπο ντυσίματος. Εσύ είπες ότι έξω χιόνιζε. Ε λοιπόν έβαλε δερμάτινο παντελόνι και μπότες ο άνθρωπος! Είναι έκλημα αυτό? Φαντάζομαι να τον έβλεπες να τα φορούσε με λιακάδα τι θα έλεγες! Σαν τις κακές πεθερές λειτουργείς!

    Αν και είναι αυτονόητο ότι δεν τίθεται θέμα συγκρισης των 2 συγκροτημάτων έχω να σου πω ότι και οι 2002GR μεγάλωσαν γενειές ανθρώπων στην Ελλάδα. Βεβαια, δεν είναι του βεληνεκούς των doors αλλά κάτι έκαναν και οι 2002GR. Απόδειξη είναι τα σχόλια των συνρουμιτών, αλλά και εγώ ο ίδιος που σου φαίνεται περίεργο που ξέρω πιο πολλά από έναν άλλο συνρουμίτη. Μήπως θα σε βόλευε να είμαι αδαής για να πιάσει τόπο το θάψιμο που επεχείρησες εναντίων των 2002GR? Η μουσική είναι η λατρεία μου και η 10ετία του ΄80 με συναρπάζει. Οι πληροφορίες μου για τα τεκτενόμενα στην εν λόγω 10ετία προέρχονται από αρχεία δισκογραφικών εταιρειών, αν σε ενδιαφέρει.

    3. Νόμιζα ότι το "κομματόσκυλα" το έγραψες εσύ. Συγγνώμη.

    4. Όσο για την γνώμη σου, και βέβαια δεν πρέπει να την αλλάξεις! Μάλιστα άρχισες, μαζί με άλλα, να γίνεσαι και διασκεδαστικός!

    Έχω ακούσει πολλές νεανικές μπάντες να παίζουν 2002GR σε διάφορα κλαμπς. Τελευταία άκουσα το "Είπες Πως" σε CD από ένα νεανικό συγκρότημα που λέγεται "ΗΧΟΧΡΩΜΑ". Η τραγουδίστριά του είναι γύρω στα 20! Ακόμη ακουσα σε συλλογικό CD με τραγούδια της 10ετίας του ΄80 το ίδιο τραγούδι από τον Γιάννη Βαρδή. (Πόσων ετών είναι αυτός? 76?). Επίσης το ίδιο τραγούδι υπάρχει στο u-tube από έναν νέο(!) Θεσσαλονικιό τραγουδιστή που μου διαφεύγει το όνομά του και από ένα νεανικό (!) Πατρινό συγκρότημα που λέγεται "3η Διάσταση. Μπες στο u-tube να δεις από μόνος σου.

    Όσον αφορά την ημερομηνία εγγραφής μου στο forum νομίζω ότι κάποια ημερομηνία μπήκες και εσύ για να δώσεις μια απάντηση και να κάνεις κάποιο σχόλιο. Αυτό έκανα και εγώ. Όταν είδα κάτι βλακώδες είπα μήπως μπορώ να δώσω κάποιες πληροφορίες για αποκατάσταση πιθανής ζημιάς που (μάλλον) προέρχεται από την κακεντρέχεια. (Θα ήταν καλλίτερο να ασχολείσαι με πράγματα που σου αρέσουν παρά να καταναλώνεσαι με ότι μισείς. Δεν είναι υγειές). Εγώ έστειλα σχόλιο για ένα συγκρότημα που μου αρέσει. Εσύ?

    Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά. Δεν έχω τέτοιες ανάγκες. Απλά αντελήφθηκα ότι ήταν ψευδές το σχόλιο περί ηχοληψίας σου και περί νοημάτων του κόσμου για να κλείσεις τον ήχο. Σε λυπάμαι.

    Αν απαντήσεις γράψε μόνο θετικά σχόλια μόνο για τα συγκροτήματα που σου αρέσουν, όπως έκανα και εγώ. Αυτά τα συγκροτήματα που δεν σου αρέσουν, απλά πέτα τα με αξιοπρέπεια και αθόρυβα. Είναι πιο υγειές! 

     


    noizreduction
    18.01.2009, 00:15

    1) Εαν δεν μπορεις να διαβασεις ελληνικα, τοτε εγω δε μπορω να σου κανω μαθηματα.

    Η δουλεια του ηχοληπτη δε δεσμευεται απο κανενα απορρητο γιατρου ή νομικου. Εγω περιεγραψα το γεγονος που εζησα σαν ανθρωπος που ηταν πισω απο τη κονσολα και δεκτηκε τις παρατηρησεις ορισμενου μερους του κοινου.

    Τωρα εαν εσενα σε ενοχλει που το κοινο θεωρησε καραγκιοζιλικι αυτο που εβλεπε, τοτε δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις να βρεις αιτιες κι επιχειρηματα για να με βγαλεις ψευτη! Λυπαμαι, αλλα δουλευω αρκετο καιρο σε αυτο το χωρο για να μπορω να αποφευγω επιχειρηματα σαν και τα δικα σου.

    Δεν προκειται να υπερασπιστω τη δουλεια μου, ουτε την αποψη μου, απεναντι σε προσωπικες επιθεσεις ( διοτι το να με πεις ψευτη ειναι προσωπικη επιθεση ).

     

    Επειδη μαλλον νομιζεις πως καλυπτα λαικο προγραμμα, θα σου πω πως εκεινη την ημερα παιζοταν ενα εκπληκτικο εντεχνο προγραμμα απο μια ακουστικη μπαντα με τραγουδιστη, κιθαριστα και πιανιστα. Προφανως σου χαλαω τα σχεδια περι "λαικης σκηνης που αναβαθμιστηκε με την παρουσια του μπασιστα των 2002GR". Αν και ξερω πως εισαι τοσο φανατισμενος, που θα προσπαθησεις να αποδειξεις πως και σε αυτο λεω ψεμματα και καλυπτα τη Μπεζεντακου σε μια ακουστικη βραδια!

    Το κοινο σε ενα μαγαζι εχει καθε δικαιωμα να κρινει τον καλλιτεχνη που βρισκεται επι σκηνης! Εχει καθε δικαιωμα σαν πελατης που εδωσε ενα αλφα ποσο χρηματων και θελει να περασει ενα καλο βραδυ, μακρια απο τα Freak Show της Ανιτας Πανιας και λοιπων τηλεσαβουρηδων! Εαν αυτο που εβλεπε εκεινη τη στιγμη υποβιβαζε την ποιοτητα των υπηρεσιων που πληρωσε, τοτε εχει καθε δικαιωμα να γιουχαρει και να κρινει!

    Εξαλλου θα πρεπει να ξερεις πως καθε δημοσιο προσωπο επιλεγει να ειναι δημοσια κρινομενο μπροστα στο κοινο του! Ισως εαν δεν ηταν τοσο πλεονεκτης ή τοσο ματαιοδοξος μπροστα σε αυτο το κοινο, να το ειχε κερδισει!

    2) Δεν καταλαβα δηλαδη; Επειδη εγω ειμαι αντιθετος στις αποψεις, πρεπει ντε και καλα να κανω και λαθος ή να ψευδομαι γι'αυτο που εζησα; Εξαλλου, εαν οντως εισαι οκντα στη μουσικη, θα πρεπει να ξερεις απο πρωτο χερι πως στις νεανικες μουσικες σκηνες οι 2002GR δεν προτιμουνται! Αντιθετως προτιμουνται ολα τα αντιπαλα θηρια που αναφερθηκαν, οπως Μαχαιριτσας, Τσακνης, Παπακωσταντινου, κλπ.

    Υποννοεις λοιπον πως αυτη η νεολαια ειναι αδαης και αχαριστη; Εγω θα ελεγα πως ειναι μια χαρα ενημερωμενη και ξερει να επιλεξει τι θα ακουσει οταν θα βγει με μια παρεα για να ροκαρει! Εαν εχεις αντιθετη αποψη, δεν εχεις παρα να κανεις μια μεγαλη βολτα σε ολες τις νεανικες pop/rock σκηνες που παιζουν μικρες μπαντες απο φοιτητες και μαθητες!

     

    3) Δεκτη. Εξαλλου δε πιστεψα ποτε πως η ροκ σκηνη θα μπροουσε να "δεσει" με την...πολιτικη. Κι απορω πως αναφερθηκε κιολας χωρις καποιο επιχειρημα αυτο εκ μερους του freakhood.

    4) Νομιζω πως αφου μενεις στον Πειραια, θα πρεπει να ξερεις και αλλες μουσικες σκηνες. Η δουλεια μου ειναι τετοια που με βαζει μεσα στις μουσικες σκηνες και η ενασχοληση μου με μουσικες μπαντες αυξανει λιγο το ποσοστο γνωσης του τι θελει το κοινο!

    Ενα βιντεο στο youtube, ενα συγκροτημα που παιζει καποια κομματια και μια τραγουδιστρια που τα τραγουδαει, δεν οριζουν στατιστικο δειγμα playlist. Εκτος εαν κανεις κι εσυ ηχο τοσα χρονια και ξερεις ακριβως τι παιζουν τα μαγαζια κατα κυριο λογο.

     

    Παράθεση:
    Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά. Δεν έχω τέτοιες ανάγκες. Απλά αντελήφθηκα ότι ήταν ψευδές το σχόλιο περί ηχοληψίας σου και περί νοημάτων του κόσμου για να κλείσεις τον ήχο. Σε λυπάμαι.

    Εαν οντως δεν ειχες σκοπο να επιτεθεις προσωπικα, δε θα κατηγορουσες το σχολιο μου ως ψευδες! Αμεσα με οριζεις ψευτη και προσβαλλεις την εμπιστοσυνη που εχουν δειξει αρκετο καιρο τωρα πολλα μελη του musicheaven σε συμβουλες και προτασεις που εχω κανει κατα καιρους!

    Δεν αυτοοριστικα αυθεντια, αλλα εφοσον εισαι κοινο και δε ξερεις τι γινεται πισω απο τις "κουρτινες", καλο ειναι να αναγνωρισεις το δικαιωμα του κοινου να κοιταει μπροστα. Να μπορει να κατακρινει ο,τι δε του αρεσει ,εστω κι αν ο επαγγελματιας ηχοληπτης δε θα κλεισει ποτε τα faders σε εναν καλλιτεχνη!

    Γιατι μπορει να μην μου αρεσε αυτο που εβλεπα κι ακουγα, ομως απειχα τοσο απο τα σχολια οσο και απο την κατακραυγη περι κλεισιματος του ηχου! Εφοσον η διευθυνση του μαγαζιου θεωρησε πως μπορουσε να τραγουδησει τα 4 τραγουδια του, τοτε εγω εκανα το παν ωστε να ακουστει καλυτερα!

     

    Με λιγα λογια, μην κατηγορεις ως ψευτη καποιον που δεν τον ξερεις, που δεν ξερεις τι κανει ή δεν ξερεις τι εχει ακουσει τοσο καιρο. Εχουμε την ιδια ηλικια, ομως απεχουμε ως προς το επαγγελμα και τη...συμπεριφορα!

     

    Υποστηριξε τη μπαντα σου οπως θες, οχι ομως προσβαλλοντας κι αυτους που δε συμφωνουν μαζι σου. Εξαλλου η δικη μου αναφορα ηταν καθαρα για ενα γεγονος που πειραξε κι εμενα και το κοινο ( με τις αναλογες ευθυνες ) κι εσυ το πηρες προσωπικα στρεφοντας ολη τη συζητηση εναντιον μου.

     

    Δε θα αναλωθω αλλο σε μικροπρεπεις συζητησεις για μια χαμενη μπαντα. Οι καιροι περασαν κι εχουμε ακομα πολλα συγκροτηματα και καλλιτεχνες να ακουσουμε. Που κυριως απεδειξαν τη διαχρονικοτητα τους και στην ικανοτητα να ειναι μαζι και να παιζουν ακομα!

    Καλη συνεχεια.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-01-2009 00:17 ]