ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.844 μέλη
    jethroomi
    21.01.2009, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος ITALODISCOVIOS στις 21-01-2009 στις 01:53 έγραψε...

     

    ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ noizreduction ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 25ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ?!  ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ 40ΑΡΗΔΕΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ, ΜΕΓΑΛΩΝΑΜΕ ΜΕ 2002GR, ΕΣΥ ΕΠΑΙΖΕΣ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΕ ΚΟΝΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΚΙ Η¨ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

     

    ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ.



    Κοψε κατι ρε μεγαλε. Εγω γνωριζω 40-50ρηδες που εκεινη την εποχη μεγαλωναν με Σπυριδουλα, Μουσικες Ταξιαρχιες, Ασιμο, Φατμε και αλλους που τωρα δεν θυμαμαι, οσον αφορα ελληνοφωνα γκρουπ.

    Τωρα βεβαια με βαση το δευτερο συνθετικο του nickname σου (DISCOVIOS) δε θα εκπλαγω αν ζητουσες να τιμησουμε και τον Χαριτοδιπλωμενο.{#emotions_dlg.biggrin}

    Ολα τα παραπανω με το συμπαθειο και φιλικα.{#emotions_dlg.yes}

     


    geohakis
    21.01.2009, 20:12

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ SOLD OUT ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ''JE TAIME'' ΤΗΣ ΑΝΙΤΑΣ ΠΑΝΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΒΕΛΑ. ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ. SPECIAL GEST STAR MRS SASA BASTA,STELLA BEZANDAKOU, KAI O ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΤΑΡ ΑΝΔΡΕΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ. ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΠΟΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΠΛΕΟΝ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΤΡΟΠΗ.  ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ EMAIL ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΠΟΥ ΖΕΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΒΑΙΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣ ΒΑΣ Η Ο ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΨΑΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΑΥΤΟ ΦΤΑΝΕΙ. ΛΟΙΠΟΝ MITARA & ITALODISCOVIE ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.


    noizreduction
    21.01.2009, 21:27

    Μαλιστα..

     

    Δηλαδη οι:

    Σταροβας

    Στοκας

    Ξυδους

    Κατσιμιχα ( ενιοτε μαζι, ενιοτε ξεχωριστα )

    Τσακνης

    Μαχαιριτσας

    Παπακωσταντινου

    1550

    κι αλλοι τοσοι στη Ροκ σκηνη ειναι show της Ανιτα Πανιας;

     

    Συγωνμη, γιατι εαν ειναι να ανακηρυξουμε μοναδικους τους 2002GR κι ολους τους υπολοιπους να τους ριξουμε στα Ταρταρα, μαλλον δεν εχουμε αδικο οι υπολοιποι που λεμε πως αυτα ειναι χαζομαρες!! Υπαρχουν ακομα ενεργοι καλλιτεχνες. Μην τους υποβιβαζουμε επειδη η μπαντα μας ειναι κατι..διαφορετικο απο το σημερινο γιγνεσθαι!

     

    Οκ, εβγαλαν ενα CD οι 2002GR το 2006! Δεν υπαρχει λογος να κανουμε μια συνεχομενη διαφημιση 2-3 χρονια μετα! Εαν αντεξει στην ιστορια κι αυτο, τοτε καλως! Δεν εχουν αναγκη πιστευω να προωθουνται με αυτο τον τροπο! Αν μη τι αλλο ειναι ζημιογονος για την πορεια που εκαναν τοσα χρονια!

     

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-01-2009 21:29 ]


    mitaras
    21.01.2009, 21:28

    Παράθεση:

    Το μέλος geohakis στις 21-01-2009 στις 20:12 έγραψε...

    ΦΤΑΝΕΙ. ΛΟΙΠΟΝ MITARA & ITALODISCOVIE ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.



    Την δικιά σου ηλικία δεν την ξέρω. Το πόσο χρονών είμαι το γράφω. Μπορεί οι 40δηες ή 45ρηδες να μεγάλωσαν με Φατμέ, Σπυριδούλα και Μουσικές Ταξιαρχίες, όπως γράφει ο jethroomi, αλλά τα ίδια συγκροτήματα αρέσουν και σε μένα. Είναι αξεπέραστοι. Τον Πορτοκάλογλου τον έχω δει στη μουσική σκηνή "Γραμμές" στην Κων/πόλεως. Τον Τσάκαλο (ντράμμερ των Φατμέ) στο "Τσάι στην Σαχάρα". Και θα ήθελα να δω και τον Πανούση αν παίξει κάπου. 

    "Η μουσική είναι η τέχνη των τεχνών" 


    geohakis
    21.01.2009, 21:54

    αγαπητε noisreduction σου εστειλα ενα ΠΜ. σε παρακαλω διαβασε το. δεν ειναι κατι ασχημο θα το καταλαβεις οτν το διαβασεις. και μια παρενθεση , το cd που λες βγηκε το 2006 δεν ειναι 2002GR, ειναι σολο δουλεια του ηλια ασβεστοπουλου. απλα ειναι γραμμενο ΗΛΙΑΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ/2002GR. καλη δουλεια αλλα δυστυχως δεν ειχε την αναλογη ανταποκριση. πρωτον και κυριο δεν διαφημιστικε. ειναι αυτα που σας ελεγα για το star system ,ποιους προωθει. τελος παντων...................................


    -----------------
    καθε μερα που περναει δεν ξαναγυρναει!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geohakis στις 21-01-2009 22:02 ]


    tsibitos
    22.01.2009, 00:26

    Παράθεση:

    Το μέλος geohakis στις 21-01-2009 στις 20:12 έγραψε...

    ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΠΟΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΠΛΕΟΝ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΤΡΟΠΗ.


     

    Μάλλον σταματάς γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις Ελληνικά ή ακόμα χειρότερα έπαψες να έχεις επιχειρήματα. Αν δεν ισχύει τίποτα από τα δύο τότε γιατί αγνόησες εντέλως το post μου που σου απευθυνομουν;; Και που κολλάει το παραπάνω πάλι;; Θες διάλογο;; Αν όχι μπορούσες απλά να πατήσεις εδώ και να στείλεις μια δημοσίευση στο περιόδικο του Musicheaven που θα διάβαζα με χαρα.


    pastella
    22.01.2009, 12:49

    Επειδή τα πνεύματα έχουν οξυνθεί, παρακαλώ να χαμηλώσετε τους τονους ολοι.

    Προσωπικά θέλω να πιστέψω οτι πολλά από τα παραπάνω μηνύματα είναι μια φάρσα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας ενήλικος άνθρωπος θα υπερασπιστεί με τόσο μένος και πάθος ένα συγκροτημα επειδή άλλο μέλος εξέφρασε τη γνωμη για αυτό του μέσω μιας εμπειρίας λόγω της δουλειάς του.

    Δεν υπάρχει μεροληψία υπέρ κάποιου μέλους, ούτε η παλαιότητα ενός μέλους είναι παράγοντες που θα κάνουν τους συντονιστές να λάβουν θέση. Ο ρόλος μας είναι συγκεκριμένος και όχι να υποστηρίζουμε μέλη.

    Εδω ειναι φόρουμ, ειναι χώρος ανταλλαγής απόψεων. Οφείλετε να δέχεστε τους κανόνες που το διέπουν (Μπορείτε να τους διαβάσετε ΕΔΩ)  και τους όρους χρήσης του MusicHeaven (θα τους βρείτε ΕΔΩ).

    Δεν θα κάτσω να μοιράσω ευθύνες, δεν είμαι δικαστής. Απλά να γνωρίζετε ότι η συζήτηση θα κλειδωθεί χωρίς δεύτερη προειδοποίηση με το πρώτο ποστ εκτός θέματος από οποιονδήποτε. Ας μην καταλήξουμε εκεί.

    geohakis & ITALODISCOVIOS: μην χρησιμοποιείτε αποκλειστικά κεφαλαία στα μηνύματά σας.


    jethroomi
    22.01.2009, 15:22

    Για την ιστορια.

    Ο Ηλιας Ασβεστοπουλος (τραγουδιστης των 2002gr) υπηρξε τραγουδιστης των PERSONS (Γ.Σπαθας, Α.Τουρκογιωργης) πριν αυτοι γινουν SOCRATES.

    Ως PERSONS κυκλοφορησαν 2; σαρανταπενταρια στα τελη του '60.

    Ο Ηλ. Ασβεστοπουλος τραγουδαει 4 τραγουδια

    1. DRIVE MY MUTANG

    2. ALL THE WORLD IS MINE

    3. YOUNG GIRL

    4. JOHN'S FLIGHT

    Πηγη: CD ''from Persons to...Socrates Drank the Conium'' απο το περιοδικο ΠΟΠ&ΡΟΚ 1996.


    mitaras
    22.01.2009, 16:27

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 22-01-2009 στις 15:22 έγραψε...

    Για την ιστορια.

    Ο Ηλιας Ασβεστοπουλος (τραγουδιστης των 2002gr) υπηρξε τραγουδιστης των PERSONS (Γ.Σπαθας, Α.Τουρκογιωργης) πριν αυτοι γινουν SOCRATES.

    Ως PERSONS κυκλοφορησαν 2; σαρανταπενταρια στα τελη του '60.

    Ο Ηλ. Ασβεστοπουλος τραγουδαει 4 τραγουδια

    1. DRIVE MY MUTANG

    2. ALL THE WORLD IS MINE

    3. YOUNG GIRL

    4. JOHN'S FLIGHT

    Πηγη: CD ''from Persons to...Socrates Drank the Conium'' απο το περιοδικο ΠΟΠ&ΡΟΚ 1996.



    Σωστά! Και ο Γιάννης Χατζησόγλου (κιθαρίστας των 2002gr) έπαιζε με τους Scorpios (μην τρομάξετε, είπα Scorpios και όχι Scorpions) με τον Γ Γιοκαρίνη, Γ Καλαϊτζόγλου και Αντρέα Τσαντά. Ήταν φιναλίστ στον μουσικό διαγωνισμό Pop Festival 1973. Ένα happening το οπίο είχε διοργανώσει ο θρυλικός disc caster Γιάννης Πετρίδης. Ο Σ. Καραούλιας (μπάσο των 2002gr) έπαιζε με το συγκρότημα Virones, άλλο ένα φιναλίστ συγκρότημα στην ίδια διοργάνωση. Τότε δημιουργήθηκε ένας δίσκος σταθμός, που δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά, με τίτλο Pop '73, που περιείχε τα 13 τραγούδια των 13 επικρατέστερων συγκροτημάτων. Η διαλογή έγινε αφού προηγήθηκε πανελλήνιος διαγωνισμός με συμμετοχή 514 συγκροτημάτων απ΄όλη την Ελλάδα. Αξίζει τον κόπο να σας πω, ότι ανάμεσα στους φιναλίστ ήταν το συγκρ. Ηλεκτρικός Αργοναύτης, αρχηγός του οποίου ήταν ο Μ Ρακιντζής με την αδελφή του (!!!) Λένα Ρακιντζή. Επίσης φιναλίστ ήταν ο Κ. Μπίγαλης με το συγκρότημά του Live. και άλλοι πολλοί. 

    Σήμερα ο Ασβεστόπουλος είναι 59 χρονών, ο Χατζησόγλου και ο Καραούλιας 55, ο Γιοκαρίνης, Μπίγαλης, Ρακιντζής 54. Και το γηροκομείο στην Μπουμπουλίνας 100!!!

    Εδώ θα συμφωνήσω με τον Italidiscovio. Λίγο σεβασμό ρε παιδιά! Αυτούς τους ανθρώπους βρήκατε να βρίσετε; αυτοί είναι οι στηλοβάτες της ελληνικής pop-rock σκηνής (καλοι ή κακοί). Οι άνθρωποι έχουν περάσει από 40 κύματα εποχές που στα σκυλάδικα ο καλλίτερος θαμώνας είχε σκοτώσει τη μάνα του -και δεν φορούσε μους στα μαλλιά όπως σήμερα! Επικρατούσε το μπουζούκι στην πιο θλιβερή του μορφή! Και αυτοί οι άνθρωποι το νίκησαν! (Μίλησα για κακό μπουζούκι, όχι για τον Χιώτη και όλους τους μεγάλους Έλληνες μπουζουξίδες που τίμησαν το καλό λαϊκό τραγούδι. Μην παρεξηγηθώ πάλι!)

    (Πληροφορίες, περιοδικό "Μοντέρνοι Ρυθμοί")


    Thanassis_Priskos
    22.01.2009, 22:45

    Προσωπικά νιώθω την ανάγκη να στείλω και 'γώ ένα post μόνο και μόνο για να πω ένα-δυο λόγια...

    Αυτόν τον καιρό έχω την τιμή να συνεργάζομαι μουσικά με τον κύριο Σωτήρη Καραούλια (μπασσίστα των 2002 GR). Έναν άνθρωπο εξαιρετικά αξιοπρεπή, μορφωμένο αλλά και ευρύτατα καταρτισμένο μουσικό και δημιουργό. Κάθε του λέξη, κάθε του κίνηση αποτελεί μάθημα για εμάς τους νεότερους συνεργάτες του τόσο εντός όσο και εκτός studio.

    Πραγματικά νιώθω εξοργισμένος με το ύφος και το ήθος του noizreduction ο οποίος και ΕΚΘΕΤΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τον κλάδο του μετερχόμενος μια επαγγελματική του συνεργασία προκειμένου να αποδώσει τόσο άδικους και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε έναν απ' τους ανθρώπους που έχουν προσφέρει αν μη τι άλλο ΠΟΛΛΑ στο σύγχρονο ελληνικό πεντάγραμμο. Ακόμη και ατυχή γεγονότα να έλαβαν χώρα σε εκείνο το περίφημο (πλέον) live στο κλαμπάκι του Πειραιά ο ηχολήπτης κατ' εμέ δεν έχει το δικαίωμα να το καταθέσει με αυτούς τους απαξιωτικότατους χαρακτηρισμούς σε ένα δημόσιο forum. Η προαναφερθείσα ενέργεια για μένα καταδεικνύει μια εξαιρετικά χαμηλή ηθική στάθμη και σαφώς υποβολιμαία κίνητρα.

    Επίσης φίλε noizreduction πραγματικά είσαι αστείος όταν το παίζεις κήνσωρ και τοποτηρητής της ηθικής του forum...αν μπορούσα να αποκαλύψω και 'γώ δημοσίως το τι μου έχεις γράψει σε επίπεδο προσωπικού μηνύματος θα έπρεπε να διαγραφείς απ' τους admins πάραυτα. Ώ τι θράσος, ώ τι υποκρισία όταν μιλάς εσύ για ηθική και για δεοντολογία μέσα σε ένα forum που μόνο χολή και αρνητική ενέργεια σκορπάς...

    Αν μη τι άλλο νομίζω noizreduction πως το μόνο ηθικό που μπορείς να κάνεις από 'δώ και πέρα είναι το να ζητήσεις μια δημόσια συγγνώμη στον κύριο Σωτήρη Καραούλια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 22-01-2009 22:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 22-01-2009 22:49 ]


    noizreduction
    23.01.2009, 00:17

    Μαλιστα... {#emotions_dlg.rockon}

     

     

    Κανεις αλλος; Υπαρχει και το pm μου για οποιοδηποτε παραπονο. {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-01-2009 00:20 ]


    freakhood
    23.01.2009, 02:38

    Εγώ έχω πει την άποψη μου. Από εκεί και ύστερα, υπάρχει ο κυκεώνας των ανύπαρκτων ¨ροκάδων" που ουδεμία σχέση με το rock έχουν (όχι μόνο ως νοοτροπία αλλά και σαν αντίληψη).

    Για να μην μιλήσουμε και για συνείδηση...


    johnfrusciante
    23.01.2009, 10:32

    παιδια εγω ξερετε τι πιστευω..?τελικα ολοι εχουν προσφερει στο ελληνικο πενταγραμμο..ολοι..ακομα κ η στελλα μπεζαντακου..οπως το ακουτε...γιατι οχι?επειδη οι νοτες τισ ειναι σε ματζορε κ ειναι πιο τραλαλι τραλαλο?μαθαμε τωρα να τις κανουμε μινορε κ να το παιζουμε κουλτουρα..οπως σας τα λεω..ολοι τελικα ΕΧΟΥΜΕ προσφερει..κ λεω εχουμε γιατι αν ειναι να βαζω ανρωπους που γραψαν μπαλαντουλες για αγαπες κ ερωτες..ε τοτε κ γω εχω προσφερει..

    αυτο που δε καταλαβα ειναι..πως κ ετσι να εγιναν τα γεγονοτα οπως τα λεει ο νοιζ...ποιος χεστηκε?δηλαδη..θα εκανε κατι τετοιο ενας ανθρωπος που θα εκτιμουσα μουσικα κ που θα αγχωνομουν?

     

    α κατι τελευταιο ρε παιδια..αυτο με τα στολισμενα λογια για καποιον σας παρακαλω..οσο μπορειτε αφηστε τα..με ανακατευουν...{#emotions_dlg.lol}


    Thanassis_Priskos
    23.01.2009, 11:18

    Δύο αποσαφηνίσεις: 1) Δεν μίλησα ως κάποιος άσχετος με το θέμα απευθύνοντας κάποια "στολισμένα" λόγια αλλά ως άμεσος συνεργάτης του Σωτήρη Καραούλια καταθέτοντας την ειλικρινή μου άποψη γι' αυτόν και χωρίς να έχω την παραμικρή εξάρτηση απ' αυτόν (για να μην εκληφθούν...αλλιώς τα λόγια μου...)...όταν βλέπω την αλήθεια να "βιάζεται" με αυτόν τον φθηνό τρόπο ένιωσα την ανάγκη να εκθέσω μια άλλη άποψη...

    2) Αυτό το: "τελικα ολοι εχουν προσφερει στο ελληνικο πενταγραμμο..ολοι..ακομα κ η στελλα μπεζαντακου..οπως το ακουτε...γιατι οχι" αποτελεί για μένα μέγιστη ισοπέδωση αλλά και αδικία απέναντι σε ανθρώπους που έχουν ιδρώσει πραγματικά προσφέροντας αληθινά αριστουργήματα στον μουσικό μας πολιτισμό...θες πχ φίλε μου να βάλουμε έναν Χατζηδάκι δίπλα στη Βέρα Λάμπρου; Τους Socrates δίπλα στην Έφη Θώδη; Τους 2002 gr δίπλα στη Μπεζαντάκου;

    Απ' ό,τι φαίνεται το στοίχημα που έχουν βάλει όλοι οι ιδιωτικοί σταθμοί για την εθνική μας λοβοτομή και τον αισθητικό μας ευνουχισμό κερδίζεται με...ταχείς ρυθμούς...έλεος πια με κάποιους...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 11:19 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 11:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 11:22 ]


    geohakis
    23.01.2009, 11:58

    priskos καταρχην μπραβο για την παρεμβαση σου. διαβασε και το ΠΜ που σου εστειλα.


    noizreduction
    23.01.2009, 12:33

    Nα ρωτησω λοιπον κι εγω με τη σειρα μου.

     

    1) Geoxakis επιβεβαιωσες ναι ή οχι κι εσυ την ιστορια μου; Πως μια χειμωνιατικη μερα, σε ενα πειραιωτικο μπαρακι εγινε το γεγονος που περιεγραψα;

    2) Mitaras, επιβεβαιωσες κι εσυ με τη σειρα σου μεσω της ιδιοκτρητριας του μαγαζιου πως οντως ο μπασιστας σηκωθηκε να τραγουδησει;

    3) Περα απο την επιβεβαιωση του γεγονοτος, τα δικα σας εαν δεν μπορουν να υφιστανται εφοσον οχι μονο επιβεβαιωσατε εις διπλουν την ιστορια μου αλλα δεν ησασταν και μπροστα για να ξερετε τι ειπε το κοινο και ποσο τον κοροϊδεψε.

    4) Θαναση, ησουν εκει μπροστα στα γεγονοτα που ανεφερα; Αν οχι, τοτε για ποιο λογο αυτα που λεω ειναι ψεματα; Και για ποιο λογο να ζητησω συγνωμη εφοσον:

    α) Λειτουργησα ως επαγγελματιας παρολο που πανω απο 6 ατομα σταθηκαν μπροστα μου και δεν ειχα οπτικη επαφη με το μπασιστα. Απεδωσα το 100% του ηχου που ειχα την ικανοτητα να αποδωσω με τα μηχανηματα και το χωρο. Εαν ο μπασιστας εχει κανενα προβλημα επι του ηχου, τοτε μπορει να μου "σουρει" ο,τι θελει! Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα ηταν τελειως αστοχο να με κατηγορει προσωπικα για πραγματα στα οποια δε συμμετειχα

    β) Δεν απαντησα σε κανενα απο τα ατομα που βρισκονταν εκει, παρολο που ορισμενα απο αυτα ηταν μακρινοι φιλοι. Δεν ειχα κανενα λογο να ανακατευτω εκεινη τη στιγμη σε κριτικη που γινοταν επι προσωπικου σε εναν ανθρωπο που η διευθυνση επελεξε να σηκωσει. Εφοσον η διευθυνση ηταν κι αυτη που με πληρωνε, τοτε δεν ειχα κανενα λογο να μη δεχτω την εργασια μου.

    γ) Ειναι αν μη τι αλλο χαζο να σας ενοχλει η περιγραφη του γεγονοτος και το τι ειπε το κοινο ,εφοσον ειναι τοσο μεγαλος καλλιτεχνης και δεν εχει την αναγκη 10-15 ατομων για να γινει πιο γνωστος! Αυτο δειχνει την αδυναμια να διαφημιστει σωστα η προσωπικοτητα του.

    δ) Τεθηκε θεμα για τα δερματινα. Συγνωμη, αλλα εγω δεν βγαινω στο δρομο να κατηγορω οποιον φοραει δερματινα. Τα δερματινα σε συνδυασμο με το τουπε και την υπεροψια που ενοχλησε το κοινο ηταν η δικη μου αναφορα

    ε) Ειναι παραξενο πως ξαφνικα ολοι βρηκατε ακρες κι ενημερωθηκατε για το συμβαν ενω δεν ησασταν εκει. Επισης ειναι τελειως παραξενο πως ολοι το παιζετε "ακροατες", ομως ειχατε επικοινωνια με τον μπασιστα των 2002GR.

    Δηλαδη εαν εγω θελω να μιλησω με τον Παπακωσταντινου, θα μπορεσω να τον βρω αμεσως στο τηλεφωνο {#emotions_dlg.rolleyes}; Ή μηπως εαν ειμαι "τσιρακι" του και βοηθω στην προωθηση του θα ειναι λιγο πιο ευκολη η επικοινωνια του μαζι του;

    στ) Δε θα δικαιολογηθω, ουτε θα αμυνθω απεναντι στο καθε ανθρωπο που γινεται φερεφωνο καλλιτεχνων ( εμεσσα, γιατι πιστευω πως ο μπασσιτας των 2002GR δε θα ηθελε τετοιου ειδους χαμηλη εκπροσωπηση ). Ιδιαιτερα οταν ξερω τι ακουσα, τι ειδα και ποσο επαγγελματικα συμπεριφερθηκα μεσα στο μαγαζι. Γιατι σε αντιθεση με εσας εγω ημουν εκει και ξερω απο πρωτο χερι τι εγινε.  Και το πιο ωραιο ειναι πως επιβεβαιωσατε κι εσεις πως εγινε το γεγονος ( και προφανως ημουν παρων σαν ηχοληπτης ).

    ζ) Τον μπασιστα των 2002GR δεν εχω την τυχη να τον γνωρισω απο πιο κοντα. Παρολο που ολοι πεσαστε πανω μου, υπηρξαν παραπανω κατηγοριες απο μια απλη περιγραφη. Πχ, ο freakhood ανεφερε κατι περι συνειδησεως και χρηματισμου ορισμενων καλλιτεχνων απο τους 2002GR. Σε αυτον γιατι δεν πεσατε πανω του;

    Δε ξερω τι θα προσεβαλε περισσοτερο τελικα. Η κατηγορια για πραγματα που ειναι νομοθετικα παρανομιες ( ο χρηματισμος ) ή η περιγραφη ενος γεγονοτος; Για αναλογιστειτε το λιγο!

     

    Η ιστορια ειναι οπως την περιεγραψα. Οποιος αισθανεται θιγμενος μπορει ή να κανει κρυο ντουζ ή να ψαξει εναν προς εναν τους 80-90 ακροατες που ηταν εκεινη τη βραδια στο μαγαζι. Δε ξερω εαν εχετε τοσες ακρες ωστε να δημιουργειτε και λιστες ακροατων, ομως σας λεω πως η προσπαθεια σας να αναδειξετε μια προσωπικοτητα με αυτο τον τροπο ειναι ζημιογονος. Πρεπει καποια στιγμη απο οπαδοι να γινουμε ακροατες!

     

    Τελος, οσον αφορα τη σπιλωση του προσωπου μου, εχω να πω στον κυριο Θαναση πως στο δημοσιο φορουμ παντα ειχα μια αλφα προσωπικοτητα. Κι επειδη φανταζομαι πως αναζητας το σεβασμο, εχω να σου πω ο,τι ειπα και σε αλλο μελος στην ιδια συζητηση:

    Το σεβασμο τον κατακτας, δεν τον αποκτας επειδη εισαι συνεργατης καποιου. Εισαι σε ενα forum και η μονη σου παρουσια ηταν για το διαγωνισμο του ΑΣΕΠ ( πω πω, καηκαμε δηλαδη ) και για το Ηχοτροπιο! Και ξαφνικα, θυμηθηκες ενα θεμα που συμμετεχει ο φιλος σου noizreduction ( γιατι θυμασαι ποσο στην ειχα μπει ) και απαντησες εκτος του κατεστημενου!

    Ειναι συγκινητικο, ομως δε σε ειδα να βοηθας κανενα παιδι περι Μουσικης, Θεωριας, Οργανων, Ηχοληψιας και προβληματων εκπαιδευσης! Εαν αυτο δεν αναδεικνυει το χαρακτηρα καποιου, τοτε τι να σου πω..Και δικαιολογιες "δεν εχω χρονο" δε στεκουν, διοτι ειχες χρονο να απαντησεις σε αυτο το θεμα.

     

    Τι να πω...Εκτιθεστε απο μονοι σας με τον τροπο που θελετε να αποδειξετε πως το μυρμηγκι δεν ειναι ελεφαντας! {#emotions_dlg.whistling}

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-01-2009 12:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-01-2009 12:59 ]


    johnfrusciante
    23.01.2009, 14:08

    βασικα αυτα που λεει ο νοιζ ειναι σωστα..κ ο cobain εκανε οτι να ναι πραγματα πανω στην σκηνη κ κατω απ αυτη...ποιο καρναβαλι ομως θα γυρισει να πει οτι ο ανθρωπος δεν κατειχε το τοπι της grunge μουσικης?

    αυτα που ακουστηκαν για το τι κομματα υποστηριζουν..ενταξει..στα ματια μου θα πεφταν λιγο αν ηταν ψηλα...κ θα πεφταν γιατι..ροκας κ νου-δου κ πασοκ ε δε παει μαζι...κ αλλο να ειναι η ιδεολογια σου δεξια κ αλλο να μπαινεις επισημα στην πολιτικη..

    γιατι η αληθεια να "βιαζεται" αν καποιος λεει ενα γεγονος οπως συνεβη?μπορει να μερακλωσε ο ανθρωπος..να γουσταρε κ να εκανε οτι ηθελε..λογαριασμο θα δωσει?δηλαδη αυτο που ειπε ο νοιζ..ουτε κρυο..ουτε ζεστη μου κανε..τι με νοιαζει?μια ιστορια ειναι..

    κ τελος αυτο με την συγκριση...κανονικα θα πρεπει τα παντα να υπαρχουν στα μουσικα ραφια..κ ο καθε ανθρωπος να ακουει οοοποιο προιον του αρεσει..ειτε ειναι χατζιδακις ειτε ειναι βερα λαμπρου..ενας πραγματικος καλλιτεχνης ουτε που θα τον πειραζε αυτη η συγκριση..θα γελουσε..κ θα βγαζε τον ευατο του πιο αχρηστο..γιατι αυτος στο βαθος ξερει..ο καλλιτεχνης δεν εχει καμια αναγκη να πεισει τους αλλους..τον ευατο του πρεπει να πεισει..γιατι αν ηταν ετσι..ο χατζιδακις δε θα ηταν μαλωμενος με ολους κ κλεισμενος στο σπιτι του...θα ειχε  μια αλφα διπλωματια...


    noizreduction
    23.01.2009, 14:26

    Αυτο ακριβως προσπαθω να πω john.

    Ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης που μιλαμε τωρα δεν πιστευω πως εχει την αναγκη εκπροσωπησης σε ενα μουσικο forum. Οχι υπο αυτες τις συνθηκες κι οχι απο ατομα που αντι να δειχνουν τον ανθρωπο και καλλιτεχνη, υποβιβαζουν το συνομιλητη τους για την αναφορα ενος γεγονοτος!

    Το χειροτερο τελικα ειναι πως ολοι οι αυτοι οι "καλοθελητες" ( στη δουλεια τους λεμε κορακια παντως ) το μονο που κανουν ειναι να ζημιωνουν τον καλλιτεχνη που θελουν να υποστηριξουν.

     

    Επαναλαμβανω: Αφου ο ανθρωπος αυτος ειναι τοσο καλος και υπεροχος μουσικος ( που δεν το αμφισβητω για τα ελληνικα δεδομενα ) εχει πραγματικα την αναγκη να αμφισβητησει τη γνωμη ορισμενων ανθρωπων που ετυχε να ειναι κοινο του σε ενα live? {#emotions_dlg.huh} Απο τη στιγμη που αποφασιζεις να γινεις δημοσιο προσωπο, εισαι ετοιμος να δεχτεις τις θετικες κριτικες, το γλειψιμο ( προσοχη τα διαχωρισα ) και βεβαια τις αρνητικες κριτικες!

    Δεν γινεται ολοι μας να ακουμε ευχαριστα ενα μουσικο ειδος. Οποτε η επιβολη με το "ετσι θελω" μονο ζημια μπορει να κανει και να αποτρεψει απο οποιοδηποτε ανθρωπο να κανει το κοπο καποια στιγμη να ακουσει και το κατι παραπανω!

    Αυτο, ας το σκεφτουν καλα οσοι εμφανιστηκαν εδω ως "συνηγοροι" απο το πουθενα.


    theo182
    23.01.2009, 16:37

    Ρε παιδιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααά.....4 σελίδες για τους 2000Gr(grrrrrrrr{#emotions_dlg.thumbdown})

    Καταρχήν μόνο και μόνο ο τίτλος είναι που σου προκαλεί γέλια..."2002GR:ΤΙΜΗΣΤΕ ΤΟΥΣ"

    Μου θύμησε το θέμα με το Νέο Forum της Νάνσυ Αλεξιάδου....

    Σώπα ρε φίλε ...χαλάρωστε λίγο...που θα τιμήσουμε τους 2002GR.Άσε που έχουν λήξει κιόλας εδώ και 7 χρόνια...{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΚΑΙ ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ....{#emotions_dlg.thumbdown}

     

    Και για να σας τσιτώσω λίγο θα βάλω ένα υπέροχο και ψαγμένο quiz(άλλωστε και οι 2002GR ψαγμένοι δεν είναι???)

    Ποιο ωραίο τραγουδάκι των Eloy έχουν κλέψει οι 2002GR???

    όχι γτ πολλά μας τα είπατε...για να δω ποιοσ φαν ή μέλος τςν 2002GR θα απαντήσει???

    Εγώ πάντως δε πρόκειται να πω...έτσι για να ψάξετε και τους 12-13 δίσκους των 2002GR και σχεδόν 20 των Eloy.


    Thanassis_Priskos
    23.01.2009, 17:19

    Φυσικά και δεν περίμενα κάποιοι εδώ μέσα να έχουν την ψυχική ευγένεια και το μεγαλείο της αυτοϋπέρβασης ώστε να ζητήσουν τελικά συγγνώμη για τις προσβολές που εκτόξευσαν απέναντι σε ανθρώπους που στο κάτω-κάτω δεν τους πείραξαν σε τίποτα...αυτό που με εξοργίζει όμως είναι ο συνδυασμός της ευτέλιας με την προκλητικότητα..

    Αλήθεια Θορυβομειωτή....μπορείς να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο...με ποιο ελατήριο έρχεσαι σ' αυτό το Forum για να προσπαθήσεις να μειώσεις και να εκθέσεις έναν άνθρωπο; (ανεξαρτήτως ιδιότητας, ιστορίας και αξίας)....τι κερδίζεις με αυτή σου την πρακτική; Ποιον ωφελείς; Θες να μας πείσεις πως εσύ είσαι υπεράνω και κρίνεις τους πάντες και τα πάντα; (πάντα υπό τη σκέπη της ανωνυμίας σου και σ' το έχω ξαναπεί αυτό) Δεν καταλαβαίνεις πως εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί σοβαροί άνθρωποι στα μάτια των οποίων εκτίθεσαι; ...είναι δυνατόν ένας ηχολήπτης που καλύπτει ένα γεγονός να σπάει την επαγγελματική του εχεμύθια και να προσπαθεί να "δώσει" έναν άλλο άνθρωπο που στο κάτω κάτω δεν του έφταιξε σε τίποτα; Είναι πχ δυνατόν εγώ ως εκπαιδευτικός να βγάλω σε ένα δημόσιο forum τα μαθησιακά προβλήματα ενός μαθητή μου με όνομα και επώνυμο; Δεν μπορείς να καταλάβεις πως το κάθε επάγγελμα έχει και πρέπει να έχει και τα απόρρητά του;;; Τόσο μακριά από την χαμερπή ηθική σου είναι όλα αυτά;

    Λοιπόν...θα μιλήσω σκληρά...έγραψα ό,τι έγραψα χθες το βράδυ γιατί δεν μπορώ να βλέπω κάποιον ανώνυμο να προσβάλλει έναν άνθρωπο που έχει προσφέρει στο σύγχρονο ελληνικό πεντάγραμμο...στο κάτω κάτω ο ίδιος ο Σωτήρης Καραούλιας έχει γράψει τραγούδια που έγιναν πανελλήνιες διαχρονικές επιτυχίες...εσύ Θορυβομειωτή ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ;;; ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;;;ΜΕ ΠΟΙΟ ΘΡΑΣΟΣ βγαίνεις και προσπαθείς να μειώσεις έναν άλλο άνθρωπο (με αυτή την ιστορία) χαρακτηρίζοντας την παρουσία του ως show της Αννίτας Πάνια;;;...ντροπή επιτέλους...λίγο όνειδος...λίγη τσίπα (αναφέρω πολλές παρεμφερείς λέξεις γιατί δεν μπορεί...δεν είναι δυνατόν να τις αγνοείς όλες)...

    Τη μεγάλη δυνατότητα που σας δίνει αυτό το forum να εκφράζεστε ελεύθερα τη χρησιμοποιείτε για να βγάλετε όλο τον οχετό και τον κομπλεξισμό που κρύβετε μέσα σας. Αντί να πείτε (αν θέλετε) 5 λόγια για ένα γκρουπ με ιστορία και αξία αναλώνεστε σε ιστορίες κλειδαρότρυπας και παρασκηνίου...σε παρατράγουδα (το ποιος είναι Αννίτα Πάνια νομίζω πως πλέον είναι αυταπόδεικτο..έτσι δεν είναι Θορυβομειωτή;)...βρε παιδιά συνέλθετε...στους 2002 GR βρήκαμε να εξαντλήσουμε όλη μας την αυστηρότητα; Σε ένα γκρουπ που μόνο όμορφες στιγμές προσέφερε χωρίς ποτέ να μπει σε κανένα κατεστημένο; Σε ένα γκρουπ που συντρόφευσε τρυφερά τα πρώτα μας εφηβικα σκιρτήματα; Στο κάτω κάτω ο καθένας έχει το δικαίωμα να διατυπώσει και την οποιανδήποτε αρνητική κριτική (λογικό) όμως γιατί τέτοια κουτοπονηριά; Γιατί τέτοια διάθεση καννιβαλισμού και κατεξευτέλισης πραγμάτων;

    Επίσης κάτι ακόμη Θορυβομειωτή....δεν καταλαβαίνεις πως μια προσφορά έχει νόημα όταν γίνεται εν κρυπτώ; Άσε τους άλλους να πουν από μόνοι τους: "Μπράβο στον noizreduction προσφέρει με τις συμβουλές του"...δεν καταλαβαίνεις πως πετώντας μας στα μούτρα την "προσφορά" σου την ευτελίζεις εντελώς και αυτή; Όσο για τον διαξιφισμό μας για τον ΑΣΕΠ θυμάμαι πως τελικά στριμώχθηκες τόσο πολύ μπροστά στη δύναμη της αλήθειας που αρκέστηκες στο να μου στέλνεις κατάρες με προσωπικά μηνύματα...στο κάτω κάτω όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στο αρχείο του Forum και να διαπιστώσει το ύφος μας ένθεν και ένθεν...

    Δεν θα σε καλέσω και πάλι να ζητήσεις συγγνώμη απ' τον Σωτήρη Καραούλια (που είναι ενήμερος για όλα αυτά)...απλά θα παραθέσω ένα γνωστό απόφθεγμα του Αλβέρτου Αϊνστάιν: "Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 17:24 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 17:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 23-01-2009 17:56 ]