ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.821 μέλη
    ins2anity
    08.01.2009, 23:34

    εδω και αρκετο καιρο εχω φαει κολλημα με ποιηματα μελοποιημενα...μερικα απο τα αγαπημενα μου ειναι το μερες αργιας (καψαλης) το ανεμολογιο(τριπολιτης) του καββαδια ολα... και ενα λιγο ασχετο επιφανεια αβερωφ(σεφερης) αν ακουτε τετοια τραγουδια σας παρακαλω βοηθηστε με να βρω κι αλλα ωραια......


    tweek
    09.01.2009, 08:09
    Κι αν εσβησε σαν ισκιος (Καρυωτακης) Χαμαιλεων (Σεφερης-αν δεν κανω λαθος) Γραμμα σ'εναν ποιητη (δεν θυμαμαι τον ποιητη, το λεει ο Ζερβουδακης) Δεκεμβρης 1903 (Καβαφης) Βαλτε να πιουμε (Καρθαιος) Εμβατηριο πενθιμο και κατακορυφο (Καρυωτακης) Αυτα θυμαμαι τωρα!! Παντως πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιγεις..
    spiroos
    09.01.2009, 10:32
    ins2anity
    09.01.2009, 14:13

    Παράθεση:

    Το μέλος tweek στις 09-01-2009 στις 08:09 έγραψε...

    Κι αν εσβησε σαν ισκιος (Καρυωτακης) Χαμαιλεων (Σεφερης-αν δεν κανω λαθος) Γραμμα σ'εναν ποιητη (δεν θυμαμαι τον ποιητη, το λεει ο Ζερβουδακης) Δεκεμβρης 1903 (Καβαφης) Βαλτε να πιουμε (Καρθαιος) Εμβατηριο πενθιμο και κατακορυφο (Καρυωτακης) Αυτα θυμαμαι τωρα!! Παντως πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιγεις..

    εξαιρετικο αυτο του καββαδια ''γραμμα σε εναν ποιητη''(εμμανουηλ καισαρα)απο τα αγαπημενα μου... τα αλλα δεν τα εχω ακουσει...θα τα ακουσω και θα σ πω....και ενα που τραγουδαει ο καλογιαννης ''οι μοιραιοι''...σε ενα live το ακουσα αλλα δεν το βρισκω πουθενα......


    Bosey
    09.01.2009, 16:02

    Πολύ ενδιαφέρουσες συνθέσεις (μελοποιήσεις) και ενορχηστρώσεις σε αρκετά ποιήματα (και ποιητές) έχει κάνει και η Σοφία Καμαγιάννη και στο τελευταίο της δισκο, αλλά και παλιότερα. Δες παρακάτω (υπάρχει και λινκ για να ακούσεις δείγμα της τελευταίας δουλειάς της).

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=17362&gotolast=1


    methismeno-ksotiko
    09.01.2009, 17:50

    -Το παράπονο του Ελύτη από τον Παπαδημητρίου με την Αρβανιτάκη[δίσκος :"τραγούδια για τους μήνες"]

    -Οι εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia από τον Μικρούτσικο με την Αλεξίου[δίσκος:"Η αγάπη είναι ζάλη"]

    πολύ αγαπημένα...


    tweek
    09.01.2009, 21:06

    Επισης το ''Θεμεθλο'' του Λινου Ιωαννιδη (στον δισκο των Κρινων ''Κατι Σαραβαλες Καρδιες'') και η ''Αφηγηση'' του Ελυτη(ή του Σεφερη, δεν θυμαμαι..) στον δισκο του Μ.Πασχαλιδη ''Κακες Συνηθειες'' 


    ins2anity
    09.01.2009, 22:19

    Παράθεση:

    -Οι εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia από τον Μικρούτσικο με την Αλεξίου[δίσκος:"Η αγάπη είναι ζάλη"]

    τελειο...αλλα προτειμω οταν το τραγουδαει ο μικρουτσικος..τρομερο παθος..παντως ο καββαδιας ειναι αγαπημενος ποιητης...αν δεν το εχεις ακουσει απο μικρουτσικο αξιζει...

     

    σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια


    emmanuella
    09.01.2009, 23:50

    Το άκρως λατρεμένο μου τραγούδι "Ερωτικό" σε πρώτη εκτέλεση Μανώλη Μητσιάς :)


    ins2anity
    10.01.2009, 00:06

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 09-01-2009 στις 23:50 έγραψε...

    Το άκρως λατρεμένο μου τραγούδι "Ερωτικό" σε πρώτη εκτέλεση Μανώλη Μητσιάς :)



    αλκαιος αν θυμαμαι καλα ε? πραγματικα ενα τελειο κομματι...απλα απιστευτο


    nefeli87
    10.01.2009, 05:26

    Το "Δεν τραγουδώ παρά γιατί μ' αγάπησες" της Πολυδούρη από το δίσκο "Τραγούδια για τους μήνες" του Παπαδημητρίου με την Αρβανιτάκη.  Αν δεν κάνω λάθος όλος ο δίσκος ήταν ποιήματα μελοποιημένα.


    stevi93
    10.01.2009, 13:20

    Τα περισσοτερα τραγουδια που αναφερθηκαν,ειναι υπεροχα..
    Καββαδιας,τι να λεμε..
    Κυκλοφορουν πολλες συλλογες,με μελοποιημενους στιχους του Γκατσου,
    κυριως απο Χατζιδακι και Θεοδωρακη, και φωνες οπως του Μητσια,της Φαραντουρη κ.α..
    Ειναι ενα κι ενα ολα τους...


    margot
    10.01.2009, 20:48

    Το "Ουλαλούμ", που το τραγουδάει με λίγες αλλαγές ο Άσιμος, και το " Σπασμένο Καράβι" που ακούσαμε από τον Μπάση. Και τα δύο του Γιάννη Σκαρίμπα.


    roulagerakaki
    10.01.2009, 22:34

    ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ 3 ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ?

    Η ΚΥΡΑ  ΤΩΝ ΑΜΠΕΛΙΩΝ -Γ.ΚΟΤΣΩΝΗΣ/Γ.ΡΙΤΣΟΣ ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Κ.ΚΑΜΕΝΟΣ-Σ.ΚΡΥΣΤΑΛΗ

    ΒΑΣΤΑ ΚΑΡΔΙΑ-ΣΠ.ΣΑΜΟΙΛΗΣ/Κ.ΒΑΡΝΑΛΗΣ/Ν.ΠΑΝΔΗΣ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Π.ΠΑΝΔΗ

    Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ-Δ.ΛΑΓΙΟΣ/Ο.ΕΛΥΤΗΣ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Ν.ΔΗΜΗΤΡΑΤΟ-Γ.ΝΤΑΛΑΡΑ


    roulagerakaki
    18.01.2009, 01:28

    Παράθεση:

    Το μέλος roulagerakaki στις 10-01-2009 στις 22:34 έγραψε...

    ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ 3 ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ?

    Η ΚΥΡΑ  ΤΩΝ ΑΜΠΕΛΙΩΝ -Γ.ΚΟΤΣΩΝΗΣ/Γ.ΡΙΤΣΟΣ ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Κ.ΚΑΜΕΝΟΣ-Σ.ΚΡΥΣΤΑΛΗ

    ΒΑΣΤΑ ΚΑΡΔΙΑ-ΣΠ.ΣΑΜΟΙΛΗΣ/Κ.ΒΑΡΝΑΛΗΣ/Ν.ΠΑΝΔΗΣ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Π.ΠΑΝΔΗ

    Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ-Δ.ΛΑΓΙΟΣ/Ο.ΕΛΥΤΗΣ,ΜΕ Ε.ΒΙΤΑΛΗ-Ν.ΔΗΜΗΤΡΑΤΟ-Γ.ΝΤΑΛΑΡΑ




    dafnoula
    18.01.2009, 11:51

    Μελοποιημένος Καββαδίας και από τη Μαρίζα Κωχ ,(πολύ πριν από τον Μικρούτσικο)

    Επιτάφιος (Θεοδωράκης -Ρίτσος ) σε πολλές εκτελέσεις , με πιο πρόσφατη ερμηνεία αυτήν της Μαρίας Σουλτάτου στο Ηρώδειο!

    Μελοποιημένος Καβάφης στο δίσκο Μικρή Ελεγεία (Μ. Μεναχέμ)...και πολλά άλλα


    ALKYONIDA
    18.01.2009, 14:35

    cd " ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ"

    Μελοποιημένη αρχαία λυρική ποίηση για το κρασί και τον Έρωτα  (Ανακρέοντας-Σαπφώ-Αλκαίος-Πρατίνας ....)

    Η μεταφραση και η μελοποιηση έχει γίνει από τον Σάκη Παπαδημητρίου και τραγουδά ο Βασίλης Λέκκας





    επισυναπτόμενα: cd.jpg