ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Δημοκρατία ή δικτατορία...?

    angel-0f-darkness
    10.01.2009, 02:42

    Πρόσφατα είδα την ταινία "το κύμα" και πραγματικά μου λύθηκε η απορία που αρκετό καιρό τώρα προσπαθούσα να λύσω.. Αναρωτιώμουν εάν στις μέρες μας θα μπορούσε να αλλάξει το πολίτευμα που έχουμε σήμερα και να γυρίσουμε στο παρελθόν.. στην δικτατορία!

    Μέσα από το έργο κατάλαβα ότι δημοκρατία έχουμε μόνο στα χαρτιά.. Εννοώ πως οι πολιτικοί μας σήμερα κυβερνούν με βάσει τα πειθαρχικά καθεστότα.. Λίγοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν και ακόμα λιγότεροι αυτοί που μας τα "τρώνε"!

    Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα.


    noizreduction
    10.01.2009, 11:46

    H γνωμη μου ειναι πως ειμαι 25, εσυ 16, ο αλλος 19...Κανεις απο τους 3 μας δεν εζησαν την πραγματικη χουντα/δικτατορια του Παπαδοπουλου, Πατακου ( και κατα τη διαρκεια του Πολυτεχνειου και του Κυπριακου, του Ιωαννιδη ). Ειναι παρα πολυ δυσκολο να συγκρινεις ενα απολυτο καθεστως ( χουντα ) με το δημοκρατικο πολιτευμα που γευομαστε σημερα. Ιδιαιτερα οταν παρα πολλοι ανθρωποι εδωσαν μαχη για να το αποκτησουμε!

     

    Μπορει να φαινεται ως αυστηρη συμβουλη, ομως θα ελεγα πως ας αφησουμε τους μεγαλυτερους να λενε εαν τωρα εχουμε ηθελημενη δικτατορια ή πραγματικη δικτατορια. Αυτοι μπορουν να μας διδαξουν τη διαφορα των εννοιων και με το να παιζουμε εμεις με αυτες τις λεξεις, μονο κινδυνο μπορουμε να επιφερουμε!

    Διοτι εαν αποδεχομαστε πως αυτο που ζουμε σημερα ειναι απολυτο καθεστως, τοτε οταν θα ερθει ενα πραγματικα απολυτο καθεστως δε θα μπορουμε να αντιδρασουμε τοσο ευκολα.

    Καλο ειναι να σκεφτεσαι, ομως καλο ειναι περα απο τον προβληματισμο να μην τοποθετουμαστε εμεις οι νεοτεροι τοσο ευκολα απεναντι στη γενια του Πολυτεχνειου ( διοτι μεσα στο Πολυτεχνειο δεν υπηρχε μονο η Δαμανακη, ο Πρωτοπαπας και  ο...Κουγιας ) που παλεψε πραγματικα απεναντι σε ενα αντιδημοκρατικο καθεστως.


    okanenas
    10.01.2009, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 10-01-2009 στις 02:42 έγραψε...

    Μέσα από το έργο κατάλαβα ότι δημοκρατία έχουμε μόνο στα χαρτιά.. Εννοώ πως οι πολιτικοί μας σήμερα κυβερνούν με βάσει τα πειθαρχικά καθεστότα..

    Εγώ θα έλεγα μάλλον με βάση το χάος Wink


    angel-0f-darkness
    10.01.2009, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-01-2009 στις 11:46 έγραψε...

    Μπορει να φαινεται ως αυστηρη συμβουλη, ομως θα ελεγα πως ας αφησουμε τους μεγαλυτερους να λενε εαν τωρα εχουμε ηθελημενη δικτατορια ή πραγματικη δικτατορια. Αυτοι μπορουν να μας διδαξουν τη διαφορα των εννοιων και με το να παιζουμε εμεις με αυτες τις λεξεις, μονο κινδυνο μπορουμε να επιφερουμε!

    Μπορει να εχεις και δικαιο.. Απλα οταν πηγαινω και ρωταω την γιαγια μου πως ηταν τοτε, παντα παιρνω την εξης απαντηση... "τοτε ημασταν πολυ καλυτερα!"! Δεν ειναι να χτυπιεσαι οταν ακους κατι τετοιο?{#emotions_dlg.confused1}

    φιλικα παντα!


    vero
    10.01.2009, 13:39

    εμενα η γιαγια μου λεει πως τώρα είναι καλύτερα.... παρα στην χουντα, αλλα χτες μιλουσαμε με τον καθηγητη της ιστοριας, και μας ελεγε οτι οταν ειχαμε χουντα μας εκανε καλο!


    noizreduction
    10.01.2009, 15:14

    Και οι δικοι μου γεροντες ελεγαν το ιδιο. Μαλιστα ο ενας ηταν και του πολεμικου ναυτικου αξιωματικος και ηταν ευχαριστημενος απο την απολυτοτητα και τη πειθαρχεια που υπηρχε ( που ομολογουμενως λειπει σημερα απο παντου..Εδω βλεπουμε τον αξιωματικο των ΜΑΤ να κανει σημα να οπισθοχωρησουν οι δυναμεις κι αυτες τον γραφουν κανονικα, ενω ειναι ενστολο σωμα ).

     

    Απο την αλλη ο πατερας μου εκανε 3 χρονια σχεδον στρατο εχοντας φτασει σε σημειο τρελας.Ο νονος μου κατηγορηθηκε απο ναυτοδικειο ως προδοτης της πατριδος επειδη επαθε ναυτια κατα τη διαρκεια ασκησης! Και οι 2 ομως παραδεχονται πως επι Χουντας, η ΜΟΜΑ εφτιαξε δρομους και γεφυρια που στεκουν ακομα και σημερα!

     

    Παντα θα υπαρχουν 2 διαφορετικες αποψεις για το ιδιο θεμα. Σημασια εχει πως εμεις οι νεοτεροι δε μπορουμε να κρινουμε απο τις αποψεις αλλα απο τη θεωρητικη εννοια της δικτατοριας. Και δικτατορια ειναι περιορισμος των κοινωνικων ελευθεριων, οποιασδηποτε μορφης.

    Εαν θελετε τη δικη μου αποψη, εγω πιστευω πως σημερα δε ζουμε ουτε καμια δικτατορια, ουτε καποιο αλλο απολυταρχικο καθεστως! Εχουμε την ελευθερια του λογου ( ιντερνετ πχ ), μπορουμε να βλεπουμε οποιο καναλι μας αρεσει ( κι οχι του Στρατου ), μπορουμε να επιλεξουμε εαν θα χαιρετησουμε τη σημαια ή οχι ( τοτε σημαινε "διακοπες" σε εξωτικα νησια.. )

     

    Οποτε ας αφησουμε τους μεγαλυτερους να απαντησουν σε αυτα, κρινοντας ομως και θεωρητικα το γεγονος της χουντας!


    gikostas
    10.01.2009, 16:44

    Δικτατορία δεν έχουμε σίγουρα και ευτυχώς δηλαδή.Ότι και να λένε οι παλιοί για το αν τότε ήταν καλύτερα δεν συμφωνώ.Τα ίδια λένε και οι δικοί μου.Πιο ιερό πράγμα από την ελευθερία δεν υπάρχει.Να μπορείς να ακούσεις ότι μουσική σου αρέσει,να μπορείς να εκφράσεις την γνώμη σου ελεύθερα,να μπορείς να διαδηλώσεις για τα πιστεύω σου χωρίς να κινδυνεύεις να πας φυλακή ή σε καμία εξορία και άλλα πολλά που απολαμβάνουμε εμείς οι νέοι σήμερα.Όχι πως τα πράγματα σήμερα είναι καλά.Όλοι βλέπουμε τι γίνεται.Προτιμώ όμως να ζω ελεύθερος έστω και με δυσκολίες παρά να ξαναζήσω σε ένα καθεστώς σαν εκείνο που μας πήγε αρκετά χρόνια πίσω.Δεν ξέρω αν έχουμε δημοκρατία έχουμε όμως ελευθερία.


    angel-0f-darkness
    10.01.2009, 17:05

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-01-2009 στις 15:14 έγραψε...

     

    Εαν θελετε τη δικη μου αποψη, εγω πιστευω πως σημερα δε ζουμε ουτε καμια δικτατορια, ουτε καποιο αλλο απολυταρχικο καθεστως! Εχουμε την ελευθερια του λογου ( ιντερνετ πχ ), μπορουμε να βλεπουμε οποιο καναλι μας αρεσει ( κι οχι του Στρατου ), μπορουμε να επιλεξουμε εαν θα χαιρετησουμε τη σημαια ή οχι ( τοτε σημαινε "διακοπες" σε εξωτικα νησια.. )

     

    Δεν θα προσπαθισω να σε πισω για αυτο που πιστευω απλα θα σου αναφερω οτι αυτο που λες "εχουμε την ελευθερια του λογου" ειναι σχετικο, αφου για παραδειγμα θες να πεις την αποψη σου πανω σε μια εκπομπη στην τηλεοραση.. Πρωτα σε περνανε απο ολοκληρο ελεγχο και αμα πας να πεις καποιες αληθειες που "τσουζουν" κοβεται εντελος τυχαια η γραμη. Ναι βλεπουμε οποιο καναλι μας αρεσει αλλα ολα τα καναλια προβαλουν μονο αυτα που θελουν για να μας κρατανε κοιμησμενους..

    Σιγουρα ειμαι πολυ μικρη αλλα οχι κοιμησμενη για να μην καταλαβαινω τι θελουν να μου προβαλουν!


    noizreduction
    10.01.2009, 18:25

    Βασικα το οτι μπορεις να πεις την αποψη σου εδω ενω καποια χιλιαδες χιλιομετρα μακρια σε μια χωρα με κοκκινη σημαια ( Κινα ) απαγορευεται ακομα και στο youtube να μπεις, σημαινει πως εχεις ελευθερια! Εξαλλου τα καναλια δεν ειναι η μονη πηγη επικοινωνιας πλεον, αφου ολο και περισσοτερος κοσμος μαθαινει τι ειναι το blog, τι ειναι ο ηλεκτρονικος τυπος, κλπ

    Εκει στηριζομαι και λεω πως εχουμε δημοκρατια στο λογο!


    fotis70
    13.01.2009, 09:40

    Καλό το θέμα και θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου!

    Το τι είναι καλό και τι κακό είναι υποκειμενικό!

    Άλλος θεωρεί σαν καλό τον περιορισμό των προσωπικών του ελευθεριών αρκεί να έχει ησυχία, δουλειά και τάξη! Άλλος θεωρεί το χάος που επικρατεί σε όλα τα ζητήματα της κοινωνικής μας ζωής σαν φυσική συνέπεια του δικαιώματός του να έχει ελευθερία λόγου και κινήσεων! Ποιος είναι όμως ο σωστός;

    Και οι δύο έχουν δίκιο! Οι παλιοί ξέρουν σαφώς καλύτερα γιατί έχουν και τα δύο δείγματα γραφής στα χέρια τους!

    Το σωστό είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από την οπτική γωνία που το βλέπεις!

    Ένας νέος παράδειγμα λόγω της ενεργητικότητας που τον διακρίνει θέλει την ελευθερία των κινήσεων μέχρι χάους γιατί ως συνήθως αυτές του οι ενέργειες δεν έχουν άμεσα συνέπειες. Έχει επιμεριστεί την ευθύνη μόνο του εαυτού του!

    Ένας μεγαλύτερος που παλεύει για την επιβίωση μιας οικογένειας δεν είναι διατεθειμένος να πάρει εύκολα ρίσκα φοβούμενος τις συνέπειες γιατί πραγματικά άλλο πράγμα να πεινάς εσύ και άλλο το παιδί σου! Αυτό μόνο οι γονείς μπορούν να το καταλάβουν!

    Και οι δύο έχουν δίκιο! Και οι νέοι με τον αγώνα τους (γιατί χωρίς αγώνα δεν κερδίζεται τίποτα) αλλά και οι μεγαλύτεροι γιατί πολλές φορές οι νέοι από το αυθορμητισμό τους παρασύρονται σε ανούσιους η ακόμα και κατευθυνόμενους αγώνες!

    Οι κρατούντες τις εξουσίες όμως αυτά τα γνωρίζουν! Τα έχουν μελετήσει και έχουν τις εναλλακτικές λύσεις δίνοντας στο κόσμο την ψευδαίσθηση της επιλογής!

    Οι επιλογές λοιπόν είναι δύο!

    Α) λέγε ότι θές και εγώ θα κάνω ότι θέλω ( σημερινή δημοκρατία )

    Β) δεν θα μιλάς εγώ αποφασίζω για σένα!          ( δικτατορία)

    Φανταστείτε την εικόνα δύο παπαγάλων σε αιχμαλωσία με διαφορετικούς τρόπους!

    Ο ένας μέσα σε κλουβί και ο άλλος έξω δεμένος από το πόδι!

    Ό ένας ζει ελεύθερος σε δεσμευτικό περιβάλλον και ο άλλος είναι δέσμιος αλλά σε ελεύθερο περιβάλλον. Και οι δύο μπορούν να ισχυριστούν ότι απολαμβάνουν ένα είδος ελευθερίας αλλά στην ουσία και οι δύο είναι φυλακή!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 13-01-2009 09:47 ]


    angel-0f-darkness
    13.01.2009, 15:18

    Μου αρεσε πολυ Φωτη το παραδειγμα με τον παπαγαλο και εχεις δικιο πως ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο την δικη του οπτικη.. Το θεμα με εμενα ειναι πως παντα οταν παω να συζητησω με καποιον τετοιου ειδους θεματα που με απασχολουν μου λενε οτι ειμαι πολυ μικρη και δεν μπορω να εχω αποψη αφου δεν εχω ζησει καποια πραγματα.

    Ναι δεχομαι οτι ειμαι μικρη. Δεχομαι επισης οτι δεν εχω ζησει τετοιες καταστασεις.. Δεν δεχομαι ομως να μου λενε οτι δεν μπορω να εχω αποψη στο θεμα, απο την στιγμη που εχω καλυτερη αντιλιψη των πραγματων απο καποιους που εχουν ζησει την δικτατορια. Για εμενα την ιδεολογια την προσαρμοζεις απο τωρα.. Κανω λαθος?

    Εχετε δικαιο στο οτι θα μπορουσαν τα πραγματα να ειναι πολυ χειροτερα αλλα δυστυχως εχουμε βολευτει σε αυτο.!!!! Εκτος απο χειροτερα τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερα! Αν ειχαμε συνεχεια την απετηση να κανουμε τα πραγματα καλυτερα σιγουρα δεν θα ειχαμε την τελεια κοινωνια αλλα νομιζω οτι θα εξασφαλιζαμε ενα καλυτερο μελλον στους επομενους.. Τωρα θα μου πεις μικρο κοριτσι εισαι εχεις ολη την ζωη μπροστα σου.. Ενταξει σε αυτο δεν ξερω τι να πω, αμα μπορω να ελπιζω στο καλυτερο γιατι να μην το κανω..


    INTHEFOREST
    13.01.2009, 16:34

    Δηλαδη απο οτι καταλαβα εδω μεσα οι παππουδες,οι γιαγιαδες ,οι γονεις ,οι θειες και οι θειοι πολλων συμφωνουν οτι επι χουντας ηταν καλα ,καλυτερα,πιο ισια (αφου εφτιαξαν δρομους) και μαλλον και πιο ανισοπεδα (αφου εκαναν και γεφυρες).Μηπως σας ειπαν οτι αυτοι που αρνηθηκαν να παρουν μερος σε αυτην την "ελευθερη και δημοκρατικη" ανοικοδομηση της χωρας τους εστελναν "διακοπες" σε κατι ξερονησια οπως η Μακρονησος και ο Αη Στρατης??Μηπως σας ζητησαν συγνωμη επειδη οι δικες τους επιλογες εφτασαν την χωρα στην σημερινη καταντια(οικονομικη-κοινωνικη-παιδεια κλπ) η μηπως σας εξαγορασαν αυτη την συγνωμη με κανα αυτοκινητακι η καποια θεση στο δημοσιο απο γνωστο του παππου της γιαγιας του μπαμπα και του τριτου θειου της εξαλδελφης του μπατζανακη???(που στελνει και κανα ντενεκε λαδι το πασχα......)

    Η ζωη ειναι αγωνας.Διαλεξε τον δικο σου και κανε συμμαχους οποιους γουσταρεις.Ποτε ομως μην αμφιβαλλεις και ουτε για μια στιγμη οτι το διαμαντι που κρατας στα χερια σου, ο καθενας (ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ)μπορει να σου πει οτι δεν εχει αξια.Αυτο το διαμαντι ειναι η δημοκρατια, και η αξια της ειναι να απολαμβανεις την ελευθερια του λογου,της σκεψης και της εκφρασης.

    Μην δινετε αξια στα απωθημενα των πιο παλιων οι οποιοι απο δειλια,ανικανοτητα,νοητικη στερηση η ακομα ακομα και ηθικη δεν γνωρισαν τα πλουτη των λαμογιων και απατεωνων αυτης της χωρας.ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.Αυτοι οι ανηθικοι υπηρχαν σε εκατονταπλασιο αριθμο τα χρονια της χουντας......και μαλιστα ουτε ανθρωπος τους εμπαινε εμποδιο γιατι με τραμπουκισμους και δολοφονιες σε εστελναν αδιαβαστο ελλειψη δικαιοσυνης και αρχων.

    Η δημοκρατια ειναι θεσμος που ο καθενας τον καλλιεργει μεσα του και πρεπει να την κερδισει.Σου δινει το δικαιωμα της ψηφου απο τα 18 και εκει λες καθαρα την γνωμη σου για ολους αυτους που χθες ,σημερα και αυριο σε κυβερνουν.Εαν υποτιμησεις αυτο το υπερτατο αγαθο η εαν σου δινουν "γραμμη" για το τι να ψηφισεις τοτε εισαι αξιος και αξια της μοιρας σου.Αυτη η ιδια δημοκρατια θα σε ποδοπατησει οπως θα σε παταγε το οποιο καθεστως. Μην ακουω λοιπον για χουντες γιατι προσβαλλουμε την μνημη εκεινων που πολεμησαν για να μπορουμε εμεις εδω,σημερα,τωρα να εποικοινωνουμε να σκεφτομαστε να μιλαμε και να εκφραζομαστε.

    Το μελλον των επομενων απο εμας δεν πρεπει να ειναι το χρημα η η ευκολη ζωουλα τους.Το μελλον τους ειναι η πνευματικη διαυγεια και η ελευθερια της εκφρασης τους.

    Θα το υποστηριζω μεχρι να πουλησω και να φαω(τροπος του λεγειν βεβαια...γιατι δεν εχω)οτι εφτιαξε ο πατερας μου για να του αποδειξω οτι ο δρομος της ηθικης που διαλεξε για να αγωνιστει για την δημοκρατια σε αυτην την χωρα,ηταν πολυ καλυτερος απο τον δρομο της βρωμιας και της αθλιοτητας της χουντας.Ουτως η αλλως τους εξαφανισε πανω στους καινουργιους δρομους που αυτοι εφτιαξαν.

    Ειστε νεοι......πολεμηστε.....αν οχι για κατι αλλο τουλαχιστον για αυτο!!!!!


    ilias-nekt
    16.01.2009, 23:00

    O Tσώρτσιλ,είχε πει:

    ''Η Δημοκρατία,είναι το χειρότερο πολίτεύμα...αλλά δεν βρήκαμε καλύτερο!...''

     

    Angel-of-darkness, καλά κάνεις και ρωτάς.Συγκρίνεις τις απόψεις και βγάζεις τα συμπερασματά σου.

    Πάντως όσους και εγώ εχω ρωτήσει,νοσταλγούν τη δικτατορία.Και μου προξενεί εντύπωση πως τη θέλουν και πιο νεοι,που δεν την εχουν καν ''γνωρίσει''.


    fearlessangel
    17.01.2009, 10:22

    Angel of Darkness δες τοτε και την ταινια American History X. Δειχνει πολυ ομορφα θεωρω τι συναισθηματα γεννανε οι φασιστικες αποψεις που δεν σεβονται τη διαφορετικοτητα του αλλου, γιατι επι δικτατοριας επειδη υπηρχαν ανθρωποι που τολμουσαν να σκεφτουν διαφορετικα, για εναν καλυτερο κοσμο, βασανιζονταν, εξοριζονταν, δολοφονουνταν. Επίσης συνιστώ το Οδός Αβύσσου Αριθμός Ο, (βιβλιο ειναι) του Μενέλαου Λουντέμη, να δειτε τι σημαινει δικτατορια και "δημοκρατια" του αστικου κρατους...


    angel-0f-darkness
    17.01.2009, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 17-01-2009 στις 10:22 έγραψε...

    Angel of Darkness δες τοτε και την ταινια American History X. Δειχνει πολυ ομορφα θεωρω τι συναισθηματα γεννανε οι φασιστικες αποψεις που δεν σεβονται τη διαφορετικοτητα του αλλου, γιατι επι δικτατοριας επειδη υπηρχαν ανθρωποι που τολμουσαν να σκεφτουν διαφορετικα, για εναν καλυτερο κοσμο, βασανιζονταν, εξοριζονταν, δολοφονουνταν. Επίσης συνιστώ το Οδός Αβύσσου Αριθμός Ο, (βιβλιο ειναι) του Μενέλαου Λουντέμη, να δειτε τι σημαινει δικτατορια και "δημοκρατια" του αστικου κρατους...



    Ευχαριστω πολυ! Θα την δω σιγουρα την ταινια.. Τωρα για το βιβλιο με πετιχες σε δυσκολη εποχη για να το διαβασω αλλα θα το εχω στα υποψην μου σιγουρα!Smile


    DimAn85
    17.01.2009, 13:49

    Σ Ο Β Α Ρ Ε Υ Τ Ε Ι Τ Ε ! ! !

    Αντί να συζητάμε πως θα προχωρήσουμε μπροστά θα λέμε αν θα ταν καλύτερα να γυρίσουμε πίσω!!! και ειδικά στη δικτατορία!!!. Ισχύει ότι σήμερα η "δημοκρατία=δικτατορία αυτών που έχουν τα λεφτά" δεν μας προσφέρει αυτά που πάλεψαν ακόμα και στο πολυτεχνείο "ψωμι-παιδία-ελευθερία",ούτε θα μας τα προσφέρει ποτέ αν εμείς δεν κάνουμε κάτι και πολλοί λέμε κάθε πέρσυ και καλύτερα.  Καλό είναι να ψάχνει ο καθένας μας και να συζητάει αλλά από τη σκοπιά του πώς θα κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη, δηλαδή πώς θα "πάρουμε" τα λευτά από αυτούς που τα έχουν και θα ανέβει το βιωτικό επίπεδο όλων αυτών που δεν έχουμε (στον ήλιο μοίρα, που λέει και ο λαός)!!

    V E N C E R E M O S


    -StrangeLittleGirl-
    19.01.2009, 20:12

    Αυτό που λείπει απο αυτή τη χώρα δεν είναι ούτε η δημοκρατία, ούτε η δικτατορία. Η παιδεία λείπει... Αλλά...


    nirvgirl
    19.01.2009, 23:14

    ναι συμφωνώ μαζί σου littlestrangegirl....λείπει η παιδεία και εμείς κάτι πρέπει να κάνουμε!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?????και κατάληψη κάναμε και αποχή και σε πορείες πήγαμε ....αλλά ο κόσμος σιγά σιγά ξεχνάει και κοιτάει να βολευτεί πάλι στη ζωούλα του...ο καθένας κοιτάει τα συμφέροντά του...

    Πως μπορεί να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα?
    Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει?(ή όχι και γι αυτό επιστρέφουμε πίσω στην "ήρεμη ζωή μας)

    ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???


    Υ.Γ.please πειτε μου τη γνώμη σας...ίσωσ τελικά βγάλω και κανενα συμπέρασμα xD


    nirvgirl
    19.01.2009, 23:16

    StrangeLittleGirl*(όχι littlestrangegirl,λάθος μου)

    ....


    -StrangeLittleGirl-
    19.01.2009, 23:39

    nirvgirl να σου πω τη γνώμη μου. Σίγουρα δεν πιστεύω οτι κάτι θα αλλάξει άμεσα, γιατί, όπως είπες και εσύ, ο κόσμος ξεχνάει, και κανείς δεν ασχολείται με πράγματα που δεν τον συμφέρουν άμεσα κιόλας. Έχουμε μάθει να μας τα σερβίρουν όλα στο πιάτο (μιλάω για την πλειοψηφία των Ελλήνων).. Αυτό που έγινε παρ'ολα αυτά, όλοι που βγήκαν στους δρόμους, πιστεύω δεν θα ξεχαστούν τελείως. Απλώς εξαρτάται απο εμάς. Καθόμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας, σε φόρουμ, σε blogs, τα λέμε με τους φίλους μας, αλλά πως να αλλάξει κάτι, αν δεν πιέσουμε την κατάσταση; Και πες πέφτει αυτή η κυβέρνηση, πες κάνουμε ένα βήμα προς τα μπροστά... ποιός θα αναλάβει?... Εννοώ, είναι ευθύνες τεράστιες, είναι πράγματα που η Ελλάδα έχει μείνει σοβαρά.. ΠΙΣΩ... κι εμείς κοιτάμε πως θα αυξήσουμε ένα μισθό πχ.. Δεν ξέρω. Αλήθεια δεν ξέρω...