ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Γενιά του Χάους Α-live! (to be announced)

    panagiotis1981
    10.01.2009, 18:13

    Σήμερα, ο Θ. Ηλιακόπουλος (τραγουδιστής, στιχουρχός και ντράμμερ των Γενιά του Χάους) ανακοίνωσε στο myspace του προσωπικού του project Anoptron, ότι:

     

    Μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου, θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση που θα αφορά στο live της "Γενιάς του Χάους" την Άνοιξη, σχετικά με τις ημερομηνίες και τον χώρο. Spread the Word, Stay Tuned Brothers & Sisters...!!!

     


    αυτό δηλαδή που όλοι περιμέναμε τόσα χρόνια! Μην με διαβάζετε "ήρεμο και χαλαρό", έπρεπε να βλέπατε την αντίδραση μου όταν το έμαθα..

    20 χρόνια μετά την διάλυση του σημαντικότερου εγχώριου συγκροτήματος, η ΓΤΧ επιστρέφει για ενα αποχαιρετιστήριο live, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα είναι τουλάχιστον διήμερο. Μπορεί να έχουν περάσει 20 χρόνια, αλλά το ελληνικό κοινό ποτέ δεν ξέχασε. Αντίθετα, η φήμη της μπάντας απέκτησε την πιο καλτ υπόσταση στο underground όλα αυτά τα χρόνια. Και ένα τελευταίο live για να ενωθούν αυτές οι δυο συνιστώσες: μπάντα και κοινό, για αλλη μια φορά αποτελεί την πιο τρανή απόδειξη της δύναμης που έχει η ανιδιοτελής και ειλικρινής σχέση μεταξύ της συγκεκριμένης μπάντας και του κοινού της. Μία μπάντα που ξεφεύγει από τα οποιαδήποτε στεγανά, είτε αυτά λέγονται πανκ, είτε darkwave / ποστ πανκ, είτε metal / hadcore.


    Το μύνημα των Γενιά του Χαους είναι διαχρονικό και ίσως πιο επίκαιρο από ποτέ... και μένει σε εμάς να το κρατήσουμε ζωντανο.

    Ίσως να μην είναι μόνο ο μπάτσος ο εχθρος,
    ίσως οχι η εξουσία, ίσως όχι τα σχολεία, ίσως όχι ο στρατός.
    Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός
    να είναι η φριχτή ασημαντότητα που χαρακώνει την ψύχη σου...


     

    spread the word....


    angel-0f-darkness
    11.01.2009, 00:18

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}aaaaaaaaaaaaa!

    πλακα μου κανεις τωρα!!!!

    ειναι σιγουρο αυτο ή τσαμπα χαιρομαι?


    sea_like_eyes
    11.01.2009, 02:15

    η ωρα ειναι 2.13 πρωτα λεπτα . . . ξημερωματα . . . παιζω στην κιθαρα μου τον''χορο της σιωπης''

    ''...Εγώ είμαι ο χορευτής της δικής σου αμαρτίας
    Είμαι ο δολοφόνος της καθημερινής σου προδοσίας
    Είμαι ο θεριστής του μίσους που σπέρνεις
    Είμαι ο δήμιος του εγωκεντρισμού σου

    Εγώ είμαι ο τυφλός ζητιάνος που φτύνεις
    Εγώ είμαι η πόρνη που με χιλιάρικα γδύνεις
    Εγώ είμαι η ομίχλη μέσα στο μυαλό σου
    Το Ρεύμα της ηλεκτρικής καρέκλας σου

    Είμαι προϊόν της νοσηρής σου φαντασίας
    Είμαι προϊόν της νοσηρής σου φαντασίας...''

    καπακι ακουω το ''καμια ελπιδα''...με ακουστικα...τερμα...δυνατα...ΔΥΝΑΤΑ...ουτε καν τολμω να φανταστω τι εχει να γινει . . . Live . . . εμπειρια ζωης . . . απλα . . .

     

    Υ.Γ ενα μεγαλο ευχαριστω στο μελος panagiotis1981 για τις πληροφοριες . . .

     


    poison_girl
    11.01.2009, 10:49

     ΣΤΙΓΜΑ

    Θαύμασε το λουλούδι, πριν να μαραθεί,
    θαύμασε το δάκρυ, πριν στεγνώσει,
    θαύμασε τη μέρα, πριν νυχτώσει,
    αγάπησε την ομορφιά, πριν σε προδώσει.
    Γιατί αυτό που θαυμάζεις σήμερα,
    να ξέρεις πως δε διαρκεί για πάντα...
    Είναι ήχος που σπάει τη σιωπή,
    είναι φως που διαπερνά τη σκοτεινιά,
    είναι γιατρειά ανίατης αρρώστιας,
    είναι ελπίδα για μικρά παιδιά.
    Κι όσο καλό κι αν σου φαίνεται πως είναι,
    τόσο εύκολα μπορεί να σκοτώσει.
    Αυτό το κάτι, άλλοι το λένε ομορφιά
    κι άλλοι το λένε θάνατο.

    fantasoy live


    kwstasagas
    11.01.2009, 11:39

    Εγώ θα ευχηθώ στους "ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ" να μη μείνουν σε αυτό το λάιβ αλλά ... αυτό το λάιβ να γίνει αφορμή να επανέλθουν στο προσκήνιο με νέα τραγούδια .... Αν μη τι άλλο, τέτοιου είδους συγκροτήματα η ελληνική μουσική σκηνή τα έχει ανάγκη, και, μάλιστα, όχι μόνο τη στιγμή της νιότης τους [όταν, δλδ, το "αίμα τους βράζει"] αλλά, κυρίως, τη στιγμή ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ....


    panagiotis1981
    31.01.2009, 03:26

    Λοιπόν:

     

     

     

    φίλτατοι συμφορουμίτες... έφτασε η ώρα! 24 και 25 Απρίλη το μεγαλύτερο reunion ελληνικής μπάντας θα λάβει χώρα.

    Αποψε θα 'μαστε και πάλι μαζί.................

     


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 31-01-2009 03:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 31-01-2009 03:31 ]


    angel-0f-darkness
    31.01.2009, 10:23

    Οτι και να πω ειναι λιγο..

    Εχω μεινει απλα με ανοιχτο το στομα..

    Δεν το εχω συνειδιτοποιησει ακομα..

    Οπως το ειπες.. Αποψε θα ειμαστε και παλι μαζι.........


    inkve
    01.02.2009, 03:59

    δεν το χανω με τιποτα...

    θα ειναι μια ομορφη αγρια νυχτα!!!

    μπορει για καποιους να ακουγεται τρελο να συγκινεισαι με την πανκ μουσικη αλλα δεν τους κατηγορω....

    ετσι κι αλλιως το πανκ για να σου αρεσει ΠΡΕΠΕΙ πρωτα να το νιωσεις...

    θα κατσω ηρεμος σε μια γωνια να το απολαυσω και για να μπορω να θυμαμαι οσο το δυνατον περισσοτερα...

    οπως ειχα κανει και με τους stress....βεβαια εκει ημουνα πανω στη σκηνη και καποια στιγμη αρπαξα και το μικροφωνο και τραγουδησα!!!αχχααχαχχαα

     


    theo182
    01.02.2009, 10:21

    τι λες τώρα???????ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


    panagiotis1981
    03.02.2009, 19:51

    Μετά από τα περίεργα που έχω ακούσει αυτές τις μέρες (γενικώς, δεν μιλάω για το συγκεκριμένο φόρουμ), έβαλα ένα πόλλ σχετικά με την συναυλία και τον χώρο

     

    http://20thcenturyjunks.blogspot.com/

     

    άμα θέτε κάντε έναν κόπο να απαντήσετε.

     

     

    φίλε inkve, μια χαρά τα λες! Μια όμορφη άγρια νυχτα!

     

     


    theo182
    04.02.2009, 15:52

    ελα λέμεεεε......όταν ανακοινωθεί προπώληση ενημερώστεεεεεεεεεε


    rory166
    03.04.2009, 09:10

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 01-02-2009 στις 03:59 έγραψε...

    δεν το χανω με τιποτα...

    θα ειναι μια ομορφη αγρια νυχτα!!!

    μπορει για καποιους να ακουγεται τρελο να συγκινεισαι με την πανκ μουσικη αλλα δεν τους κατηγορω....

    ετσι κι αλλιως το πανκ για να σου αρεσει ΠΡΕΠΕΙ πρωτα να το νιωσεις...

    θα κατσω ηρεμος σε μια γωνια να το απολαυσω και για να μπορω να θυμαμαι οσο το δυνατον περισσοτερα...

    οπως ειχα κανει και με τους stress....βεβαια εκει ημουνα πανω στη σκηνη και καποια στιγμη αρπαξα και το μικροφωνο και τραγουδησα!!!αχχααχαχχαα

     





    Για τη συγκεκριμενη περιπτωση δε θα πρεπε να ακουγεται καθολου τρελο :)
    see u there folks!


    panagiotis1981
    03.04.2009, 09:35

    Για όσους τυχόν δεν το πληροφορήθηκαν, η προπώληση έχει ξεκινήσει!

    Τicket house.

     

    Εγώ θα είμαι και τις δύο μέρες εκεί


    angel-0f-darkness
    03.04.2009, 14:01

    αυριο τ πρωι θ παω γ τ εισιτηρια!!!!!!


    panagiotis1981
    10.04.2009, 01:17

    Νεα συνεντευξη ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ.

     

    Λίγες μέρες απομείναν για το live και ο Θοδωρής Ηλιακοπουλος (στίχοι - φωνή) δίνει μια συνεντευξη που βάζει στην θέση τους πολλά πράγματα.. Κάνει την αναδρομή στο παρελθόν, μιλά για την σημερινή Γενιά του Χάους, θέτει προβληματισμούς και απαντα  για όσα ειπωθηκαν τον τελευταίο καιρό περί του χώρου της συναυλίας κλπ. Διαβάστε την εδώ:


    http://www.rockap.gr/?p=2077


    zaxaroboubou
    21.04.2009, 03:36

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 11-01-2009 στις 02:15 έγραψε...

    η ωρα ειναι 2.13 πρωτα λεπτα . . . ξημερωματα . . . παιζω στην κιθαρα μου τον''χορο της σιωπης''

    ''...Εγώ είμαι ο χορευτής της δικής σου αμαρτίας
    Είμαι ο δολοφόνος της καθημερινής σου προδοσίας
    Είμαι ο θεριστής του μίσους που σπέρνεις
    Είμαι ο δήμιος του εγωκεντρισμού σου

    Εγώ είμαι ο τυφλός ζητιάνος που φτύνεις
    Εγώ είμαι η πόρνη που με χιλιάρικα γδύνεις
    Εγώ είμαι η ομίχλη μέσα στο μυαλό σου
    Το Ρεύμα της ηλεκτρικής καρέκλας σου

    Είμαι προϊόν της νοσηρής σου φαντασίας
    Είμαι προϊόν της νοσηρής σου φαντασίας...''

    καπακι ακουω το ''καμια ελπιδα''...με ακουστικα...τερμα...δυνατα...ΔΥΝΑΤΑ...ουτε καν τολμω να φανταστω τι εχει να γινει . . . Live . . . εμπειρια ζωης . . . απλα . . .

     

    Υ.Γ ενα μεγαλο ευχαριστω στο μελος panagiotis1981 για τις πληροφοριες . . .

     



     

    Όταν πηγαινα στο λύκειο, σαν παιδι και γω, ακουγα Ελληνικη ροκ/punk....και είχα μια κασσέτα που είχε διάφορα τραγούδια. Ένα απο αυτα ήταν και αυτο (ο χορός της σιωπής) και πάντα αναρωτιωμουνα ποιοι το τραγουδανε...

     

    Thanx sea_like_eyes I really apreciate it {#emotions_dlg.thumbup}!


    -----------------
    Η ζωή ειναι κύκλος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zaxaroboubou στις 25-04-2009 00:52 ]


    rory166
    01.05.2009, 10:25

    Δε με γεμισε αυτο το live...

    Αλλα χαιρομαι που τους ειδα


    inkve
    01.05.2009, 17:16

    εγω ανακοινωνω το ξενερωμα που εφαγα διοτι 24&25 επεφτε παρασκευη και σαββατο αντιστοιχα και εγω αυτες τις μερες δουλευω βραδυ!!!{#emotions_dlg.mad}

     

    τοσα χρονια να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου και οταν ερχεται εσυ να δουλευεις!!!!

     

    τες πα...

     

    οπως εγραψα και σε παραπανω ποστ ελπιζω να περασατε μια ομορφη αγρια νυχτα!!{#emotions_dlg.thumbup}

     

    πειτε κατι ρε παιδια...πως ητανε??


    panagiotis1981
    02.05.2009, 13:53

    εγώ συγκεκριμένα πέρασα δύο όμορφες άγριες νύχτες, μιας κ ήμουν κ παρασκευή κ σάββατο. ο κόσμος γέμισε και τις δύο μερες το Gagarin. Την πρώτη μέρα έγινε ο περισσότερος χαμός βέβαια. όταν βγήκανε οι ΓΤΧ με την ΕΙΣΑΓΩΓΗ στο ΡΕΚΒΙΕΜ το κοινό χειροκροτούσε ρυθμικά... το άγριο ζώο με τα χιλιάδες κεφάλια....

    Βασικά αν μπορώ να περιγράψω με μια λόγια αυτό το live είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ και πάλι δεν λέω τιποτα. Και αυτό επιβεβαιώνεται από τον κόσμο ο οποίος σε κάθε στίχο τραγουδούσε τους στίχους με όλη του την ψυχή. Ένα κοινό που είχε αρκετή ετερογένεια, κάτι που επιβεβαίωνει άλλωστε την μεγάλη απήχηση της μπάντας. Από 16 άρηδες ώς 40 άρηδες.

    Η μπάντα ήταν ΑΡΙΣΤΗ εκτελεστικά. Μακρία από κάθε στημένο attitude, δεν θα περιμένε κανένας να βγουν οι ΓΤΧ και να το παίζουν οργισμένοι πάνκηδες άλλωστε 20 χρόνια μετά από την διάλυση τους. Ακούσαμε και τις νέες εκτελεσεις του "Στίγμα" και του "Προκατακλυσμιαίες εικόνες". ΣΥνολικά, παίξανε όλα τα κομμάτια από τους 2 δίσκους συν τα "ΑΠόγνωση", "Εντιμος Πολίτης", "Iσόβια Μόνοι", "Μπασταρδοκρατία" από τα early days. Και βέβαια δύο ακυκλοφόρητα: "Τα λόγια" και "Ο Κήπος".

     

    Γενικά, η λέξη διαχρονικό βρήκε την πραγμάτωσή της σε αυτό το live.

     

    Tώρα απλώς περιμένουμε την βιντεοσκόπηση της συναυλίας, η οποία θα κυκλοφορήσει δωρεάν μέσω διαδικτύου, όπως έχει υποσχεθεί η ΓΤΧ.

     

    Ευτυχώς, όλες οι Κασσάνδρες που προβλέπανε επεισόδια και ακύρωση του live και που βιάστηκαν να κρίνουν την Γενιά κρυφτήκαν καλά μέσα στα καβούκια τους.

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 02-05-2009 13:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 02-05-2009 13:57 ]


    rory166
    03.05.2009, 01:24

    μονο εγω δεν ακουγα την κιθαρα το σαββατο..?{#emotions_dlg.confused1}