ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη

    Τι ντραμς να παρω;

    enzo72
    11.01.2009, 16:57

    Καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους,τι ντραμς θα προτεινατε μεχρι 1000 ευρω;Επαιζα παλιοτερα αλλα ποτε δεν ειχα δικα μου κ τωρα θελω να αγορασω κ θα ηθελα την βοηθεια σας,ευχαριστω


    darbukaboy
    11.01.2009, 17:28

    Aν και προσωπικα πιστευω οτι για να παρεις τυμπανα πρεπει πρωτα να παιξεις με αυτα θα μπορουσα να σου προτεινω ορισμενα μοντελα(να σε βοηθησω τουλαχιστον).Απλα αν θες απαντα λιγο στις παρακατω ερωτησεις για να γινει πιο ευκολη η αναζητηση:

    1)Στα 1000 ευρω θες να ειναι μονο τα τυμπανα ή και πιατινια μαζι;

    2)Θα παιζεις καποιο συγκεκριμενο ειδος μουσικης;(τουλαχιστον τι παιζεις περισσοτερο)

    3)Τα 1000 ευρω ειναι απαγορευτικο ποσο,δηλαδη μεχρι εκει ειναι το ανωτερο ποσο που διατιθεσαι να δωσεις ή μπορεις ας πουμε και 100-200 ευρω παραπανω;


    enzo72
    11.01.2009, 18:15

    Σε ευχαριστω κατα αρχην κ απανταω

    μουσικη ροκ,100-200 ευρω μπορω να δωσω,με πιατινια.


    Hastaroth
    12.01.2009, 10:05

    Αφού μένεις στην Αθήνα-καί μάλιστα στο κέντρο-γιατί δέν κάνεις μιά βόλτα στά μαγαζιά να δής διάφορα σέτ,νά ακούσης τον ήχο καί να αποφασίσης μόνος σου;

    Ο,τι καί να σού πούμε εμείς θά είναι επηρεασμένο από τίς δικές μας προτιμήσεις,από τά μοντέλα που ήδη έχουμε ή έχουμε παίξει κατά καιρούς.

    Καί επίσης πιστεύω οτι καί μέ λιγώτερα από 1000 ευρώ (γύρω στά 500-600) μπορείς να βρής ένα καλό σέτ (μόνο τύμπανα),οπότε τά υπόλοιπα να τά δώσης γιά μιά καλή σειρά πιατινιών (1 crash,1 ride,1 hi-hat pair).

     


    enzo72
    12.01.2009, 10:11

    Σωστο αυτο που λες θα το κανω ετσι κ αλλιως απλα θελω κ την γνωμη καποιων που ξερουν πιο πολλα απο εμενα πανω στο θεμα,κυψελη μενω κ εγω


    INTHEFOREST
    12.01.2009, 11:13

    Παράθεση:

    Το μέλος enzo72 στις 12-01-2009 στις 10:11 έγραψε...

    Σωστο αυτο που λες θα το κανω ετσι κ αλλιως απλα θελω κ την γνωμη καποιων που ξερουν πιο πολλα απο εμενα πανω στο θεμα,κυψελη μενω κ εγω



    Το καλυτερο ειναι να πας απο μονος σου να δεις και να ακουσεις.Ριξε ομως και μια ματια σε αγγελιες για μεταχειρισμενα.Σε αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις και πολλα εξτρα.


    darbukaboy
    12.01.2009, 12:51

    Εφοσον λοιπον μεσα στα 1000 euros θελεις και πιατινια αμεσως αμεσως μονο για τυμπανα θα διαθεσεις λογικα γυρω στα 600 euros.Εγω εντελως υποκειμενικα θα σου προτεινα(επειδη τα εχω ακουσει πολυ τα συγκεκριμενα τυμπανα)τα SONOR 507 που κοστιζουν γυρω στο 500αρικο.Καλη περιπτωση επεισης σε αυτη την κατηγορια λεφτων ειναι τα LUDWIG.Δεν αναφερω αλλες εταιριες γιατι σε αυτα τα λεφτα ειναι δυσκολο να βρεις καλα σετ απο εταιριες οπως η pearl ή η Tama...


    NoiseHundler
    12.01.2009, 14:06

    Καλησπέρα κι από μένα!

    Μιας και μένεις κέντρο (…δηλ. 99% πολυκατοικία) και μιας και θα πας να δεις για ντραμς, ρίξε και μια ματιά για ηλεκτρονικά ντραμς. Φυσικά και είναι πολύ διαφορετική η αίσθηση, σε σχέση με τα κανονικά. Αλλά σκέψου σε βάθος χρόνου.

    Θα βρεις πολύ καλά μηχανήματα με το ποσό που διαθέτεις, και θα γλυτώσεις τις γκρίνιες των γειτόνων.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

     


    tweek
    12.01.2009, 16:51

    Καλησπερα συναδερφε!!(sic!)

    Εγω θα σου προτεινω το εξης: Αν κανεις τυμπανα με δασκαλο πηγαινε μ'αυτον..Θα εχει σιγουρα πιο πολλα να σου πει και θα σε βοηθησει πιο πολυ απ'το να πας μονος σου..

    Εγω ειχα παει μονος μου να παρω και ακομα τα κλαιω τα λεφτα που εδωσα(θα μπορουσα να ειχα παρει κατι πολυ πιο καλο..)

    Α,και κατι τελευταιο......Φωτια στις ηλεκτρονικες ντραμς!!{#emotions_dlg.happycrazy}   Αλλη αισθηση το ξυλο!!

    Καλες αγορες!


    enzo72
    12.01.2009, 19:02

    Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω ολους που απαντησατε

    @darbukaboy sonor,ludwig k yamaha ειχα κ εγω στο μυαλο μου με αυτα τα λεφτα,θα κοιταξω την 507 που μου ειπες

    @NoiseHundler θα τα βαλω σε μια αποθηκη υπογειου που θα το μονωσω οποτε ηλεκτρονικα δεν χρειαζεται

    @tweek προς το παρον δεν ξερω καποιον δασκαλο αν κ σιγουρα αργοτερα θα ψαξω για εναν,εαν ξερεις καποιον και θες μου λες

    thanks again guys{#emotions_dlg.beer}


    tweek
    12.01.2009, 23:12

    Θα 'θελα πολυ να σε βοηθησω φιλε αλλα εισαι απο Αθηνα κι εγω απο Θεσσαλονικη..Οποτε...


    enzo72
    13.01.2009, 00:04

    Σωστο


    darbukaboy
    13.01.2009, 01:21

    Φιλε enzo αφου εισαι Αθηνα και μαλιστα κεντρο πηγαινε μια βολτα απο το drumstore(http://www.drumstore.gr/) στα Εξαρχεια και ρωτα για μαθηματα στο modern music school(http://gr.modernmusicschool.com/web/mms/index.php) που ειναι ακριβως απο πανω απο το μαγαζι...εκει θα βρεις τυμπανα και δυο απο τους καλυτερους Ελληνες drummer-Νικο Σιδηροκαστριτη και Μιχαλη Καπηλιδη.


    enzo72
    13.01.2009, 11:38

    Αψογος,ευχαριστω


    tasosmazis
    11.02.2009, 12:33

     

    Καλημέρα σας.

          αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα και δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να το βαλω.μόλις εχω αρχίσει να ασχολούμαι με τη μουσικη και μαθαίνω ντραμς.ψαχνω ντραμς.Μπορω να διαθεσω μεχρι 350 ευρω.δεν θελω και τρομερη ποιοτητα αλλα να εχει ολα τα κομφορ.θα ηθελα να μου προτεινετε online καταστηματα για να κοιταξω.μεχρι στιγμης εχω καταληξει στα BASIX - Drum Set Dynamic black - DRUM SET BASIX(310) μεσω adagio.Αξιζουν?Επισης κοιταξα στον νακα.ειναι τοσο φοβερα και αξιζουν τοσα(550 Ε) Ή πληρωνω το ονομα?οποιος θα μπορουσε να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.

    Ευχαριστω εκ των προταιρων.


    megaloremali
    09.03.2009, 14:50

    Επισης για μαθηματα drums θα μπορουσες να πας στο ελληινκο ωδειο(χαριλαου τρικουπη και διδοτου εξαρχεια)

    Εκει διδασκει ο Δημητρης Σακελλαροπουλος που ειναι εξαιρετικος drummer και καθηγητης

     

    keep drummin


    darbukaboy
    09.03.2009, 15:51

    Τασο πηγαινε μια βολτα στο drumstore.gr και ψαξε για τα sonor force 507 με 400Ε ή τα basix  που λες με 300Ε.Χαλαρα προτεινω τα πρωτα.....