ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.848 μέλη

    Καινούργια κιθάρα

    Zuko
    13.01.2009, 04:48

    Γεια σας, ανακάλυψα το musicheaven και μου φένεται πολυ αξιόλογο site γι αυτό είπα να ποστάρω και γω τον προβληματισμό μου.

    Λοιπόν, δεν είμαι και πολύ σχετικός με κιθάρες. Παίζω δηλαδή καμια συγχορδία μια φορα το μήνα με μια παλιά ακουστική που έχω αλλα ως εκεί. Είπα λοιπον να αγοράσω μια καινουρια και να εμβαθύνω λίγο περισσότερο. Βρήκα λοιπόν με μια φίλη μου που ασχολείται, μια ηλεκτρακουστική. Πρέπει όμως να μου τη στείλουν επειδή δεν είμαι Αθήνα ή τελοςπάντων να κατέβω εγώ. Οπότε ιδου η απορία μου. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα η κιθάρα. Δεν εννοώ να είναι ξεκολλημένη η πλάτη αλλα κάποιο προβλημα οχι και τόσο εμφανές, που εγω ως άσχετος δε θα καταλάβω{#emotions_dlg.crying}. Δηλαδή για να τελειώνω πρέπει  να πάω να την πάρω με κάποιον που ξέρει για να τη δοκιμάσει κι‘όλας ή ας μου τη στείλουν απο το μαγαζί κατευθειαν.

    Ευχαριστώ.{#emotions_dlg.rockon}

     


    noizreduction
    13.01.2009, 11:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Zuko στις 13-01-2009 στις 04:48 έγραψε...

    ... για να τελειώνω πρέπει  να πάω να την πάρω με κάποιον που ξέρει για να τη δοκιμάσει κι‘όλας..

     

    Απαντας μονος σου κατα ενα μερος! ΚΑλο θα ηταν αυτος ο καποιος που θα παει στη θεση σου οχι μονο να δοκιμασει τη κιθαρα και να δει εαν ειναι σε καλη κατασταση ( που συνηθως εαν ειναι απο μαγαζι, θα ειναι σε καλη κατασταση ) αλλα και να ειναι παρων στο πακεταρισμα της ( να εχει ειδικα αφρωδη υλικα, σωστες βασεις, κλπ ).

     

    Αυτο που ενδεχομενως δεν ξερεις ειναι πως εαν η κιθαρα εναι καινουρια, μετα απο 1 μηνα χρησης θα θελει ενα γενικο service. Αυτο συνηθως γινεται στο μαγαζι που την αγορασες. Διορθωνουν τυχον αποκλισεις του λαιμου ( ο οποιος ειναι ο πρωτος μηνας του που καταπονειται ), του καβαλαρη, κλπ. Ετσι εξασφαλιζεις την καλη κατασταση της κιθαρας, τη βελτιωση του παιξιματος της και τη μακροζωιας της!

     

    Καλες αγορες!


    montechristos-ole
    13.01.2009, 15:25

    Λοιπον φιλε.Αρχικα,ειμαι της γνωμης να μην αγορασεις κιθαρα χωρις πρωτα να την δοκιμασεις.Καθε κιθαριστας εχει διαφορετικα χερια και πιθανον να μη σε βολεψει.Επισης,το να αγορασεις μια καινουργια κιθαρα απο καταστημα ποκλειει-σχεδον-το ενδεχομενο να ειναι προβληματικη,αλλα αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο την δοκιμαζεις.Αν παλι την παρεις μεταχειρισμενη χρειαζεται μια δοκιμη οποσδηποτε...Τελος καλυτερα αν δεν εχεις ιδεα απο κιθαρες να σε βοηθησει καποιος που ξερει στην αγορα,γιατι πιθανον να την αγορασεις με διαφορετικα κριτηρια και οχι αυτα που πρεπει.Καλη τυχη...


    metallica18
    07.04.2009, 22:45

    Παράθεση:

    Γεια σας παιζω μεταλ κ πανκ ροκκ θα ηθελα να μου προτεινετε καποια κιθαρα καταλληλη για αυτο τ ειδος μουσικης




    guitarteacher
    08.04.2009, 14:55

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε zuko,

    Θα συμφωνίσω με τους προλαλλήσαντες, ώς προς του γεγονότος ότι καλό είναι να δοκιμάζεται η κιθάρα πρίν προβείς σε αγορά αυτής...και κατ'επέκταση όχι αγορά εξ αποστάσεως...

    Βέβαια, στην δική σου περίπτωση, επειδή είσαι αρχάριος, εφόσον η κιθάρα αγοραστεί Καινούρια από Μαγαζί και όχι μεταχειρισμένη,(δεν το διευκρινίζεις αυτό), τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, διότι θα είναι σε ισχύ η εγγύηση...

    Αν θές δόσε μας κάποια στοιχεία ακόμα, όπως τον τύπο της κιθάρας κ.α.

    φιλικά,

    Π.Σ.