ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.840 μέλη
    blondiescorpionsgirl
    15.01.2009, 20:42

    γεια σας,παιζω αρμονιο και θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε νοτες για καποια τραγουδια που ψαχνω..για την ακριβεια,δεν εχω καιτ συγκεκριμενο στο νου μου,αλλα θα προτιμουσα ροκ μουσικη,π.χ Scorpions Wind of chage για παραδειγμα.ή ο,τιδηποτε αλλο απο την hard rock σκηνη θα ηταν καλοδεχουμενο

    σας παρακαλω,βοηθεστε με!!


    earinos
    27.01.2009, 13:36

    Αγάπη!!!! άλαξε το προφίλ σου στα ελληνικά αγάπη μου για να μπορώ να τα διαβάζω ως  έλληνας .Οχι μόνο εγώ αλλά και όλος ο κόσμος.

    Τώρα με τα τραγούδια που ζητάς.

    Οταν παίζεις αρμόνιο η οτιδήποτε άλλο.Το σωστό είναι να θυμώμαστε να το παίζουμε χωρίς να το διαβάζουμε . Για να το καταφέρουμε αυτό χρειάζεται να έχουμε τις παρτιτούρες.Αν δεν έχουμε μπορούμε να τα βρούμε σε midi και να τα βάλουμε σε πρόγραμμα midi που θα μας τα μεταμορφώσει σε πεντάγραμμο.Αν σου είναι δύσκολο μη ασχολήσε με αυτόν το τρόπο.

    Για να βρείς παρτιτούρες μπές σε sait των συγκροτημάτών που ανήκουν τα τραγούδια και ψάξε....

    Να έχεις δυνατό αυτί.για μάθεις καλύτερα αρμόνιο.!!!!


    lawrence-gr
    02.03.2009, 20:53

    με το αυτι σου διαβενε και την χαρτουρα πετα!!!συμφωνω με τον προλαλλησαντα!


    Blackpearl
    03.03.2009, 14:52

    Παίζω κι εγώ αρμόνιο, οφείλω να παραδεχθώ ότι ο πιο ωραίος και πιο ικανοποιητικός τρόπος να βρεις ένα κομμάτι είναι να το βγάλεις με το αυτί, πράγμα  που το κάνω αρκετά συχνά.

    Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τα βγάλεις με το αυτί ή να τα βρεις σε μιντι όπως είπε ο εαρινος, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφτείς ενα μουσικό οίκο, όπου εκεί θα βρεις βιβλία με παρτιτουρες και θα θυσιάσεις μερικά ευρωπουλακια για να πάρεις αυτο που αναζητας! 

    Καλη μελέτη