ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη
    kadmilos
    24.11.2006, 03:15
    Θα μιλησω με ασχημο τροπο και καποιοι θα με πουν ακραιο.Αλλα ειλικρινα ρε παιδια στα φρυδια μου αν ηταν αριστεροι,δεξιοι οι κεντρωοι οι φοιτητες.Δεν με αφορα.-
    Και οσο για ιστορικη αντικειμενικοτητα και μη αμφισβητησιμα γεγονοτα θα πω δυο πραγματα.
    Α.Η ιστορια εχει πολλες πλευρες και ποτε δεν ειναι ΜΗ αμφισβητησιμη και..
    Β.Πως μιλατε για ιστορια(:!!)οταν δεν εχουν περασει ουτε 50 χρονια για να μπορεσουμε να δουμε καποια γεγονοτα με αντικειμενικοτητα και ψυχραιμα?
    xanthoulak
    24.11.2006, 10:30
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 23-11-2006 στις 17:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 23-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    Μια άποψη που θα θυμώσει προβλέπω αρκετούς κι αρκετές εδώ μέσα, απ'ό,τι φάνηκε με τον megaloerwtiko. Όταν μιλάμε για ήρωες του πολυτεχνείου να έχουμε στον νου μας την ΕΠΟΧΗ που υπήρξαν! Σήμερα, σε άλλες συνθήκες δε ξέρουμε τι θα έκαναν. Και είναι άλλες συνθήκες. Δεν έχουμε χούντα, έχουμε όμως ισχυρή κρατική καταστολή. Και υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι αντίδρασης. Κάποιοι κάνουν διαδηλώσεις, κάποιοι απεργίες, κάποιοι σπάνε κλπ. Εμένα με ενδειαφέρει να αντιδρουν. Επιλέγω να διαδηλώνω, να διαμαρτύρομαι και συμμετέχω, δεν είμαι από αυτές ή αυτούς που κρίνουν αφ'υψηλού. Και μπορεί να μη μου αρέσουνε τα μπάχαλα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τα καταδικάζω και εξισώνω με "δεξιές" συμπεριφορές. Έπεσε πολύ ξύλο στις πορείες για το πολυτεχνείο - ήμουν εκεί, στη Θεσ/νίκη - και για τον φοιτητή θα ακούσατε στις ειδήσεις. Αν αύριο-μεθαύριο αυτός επιλέξει, λόγω της αδικίας και του ξυλοδαρμού του, να τα σπάει, εγώ θα τον υποστηρίξω. Τελεία και παύλα για σήμερα γιατί βιάζομαι και δε μπορώ να πω παραπάνω. Αύριο...
    Θυμώσατε κάποιοι/ες;



    για να θυμωσουμε το γραψες?



    Ναι, δεν είχα τι να κάνω και είπα " ας θυμώσω μερικούς στο ΜΗ". Μα τι είναι αυτά που λες; Κατάφερα να διαβάσω κάποιες τοποθετήσεις εδώ μέσα και μου έκανε εντύπωση που κάποιοι/ες θύμωναν με επιχειρήματα για μένα λογικά. Υπέθεσα λοιπόν ότι και με μένα οι ίδιοι και ίδιες θα θύμωναν. Είσαι ένας απ' αυτούς;
    Να συμπληρώσω τώρα. Δε καταλαβαίνω το νόημα να ειπωθεί αν ήταν αριστεροί ή δεξιοί αυτοί που ήταν στα γεγονότα του Πολυτεχνείου - εγώ πιστεύω ότι ήταν φοιτητές και λαός αγανακτισμένος, στη πλειοψηφία αριστεροί φυσικά - όταν σήμερα παράδειγμα όλα τα κόμματα ισχυρίζονται ότι αγωνίζονται. Αλλά μη γελιόμαστε. Ξέρουμε τι έγινε στο Πολυτεχνείο, ζούνε ακόμα μάρτυρες που συμμετείχαν ( κι όχι αυτοί που "δηλώνουν" ότι συμμετείχαν ενώ ήταν σπίτι τους ή στο εξωτερικό). Οι άνθρωποι που αντιστέκονται καθημερινά είναι αυτοί που πρωτοστατούν και σε ακραίες περιπτώσεις όπως εξεγέρσεις, επαναστάσεις κλπ. Ακολουθούν μετά αυτοί κι αυτές που επιτέλους δεν αντέχουν να μένουν αμέτοχοι.
    Επίσης να πω ότι συμφωνώ με τον ή την thank.
    heartbreak-kid
    24.11.2006, 12:17
    απλώς επειδή έδειξες μεγάλο ενδιαφέρον για το αν θα θυμώσουν κάποιοι. το ανέφερες και 2 φορές και μια τώρα, προσωπικά για μένα, ίσον 3!!χεχε! όχι ότι ειναι κακο!καμμιά φορά το κάνω κι εγω επίτηδες.όταν ανάβουν τα αίματα βγαίνουν περισσότερες αλήθειες.μην παρεξηγείσαι
    heartbreak-kid
    24.11.2006, 12:28
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 24-11-2006 στις 03:15 έγραψε...

    Θα μιλησω με ασχημο τροπο και καποιοι θα με πουν ακραιο.Αλλα ειλικρινα ρε παιδια στα φρυδια μου αν ηταν αριστεροι,δεξιοι οι κεντρωοι οι φοιτητες.Δεν με αφορα.-
    Και οσο για ιστορικη αντικειμενικοτητα και μη αμφισβητησιμα γεγονοτα θα πω δυο πραγματα.
    Α.Η ιστορια εχει πολλες πλευρες και ποτε δεν ειναι ΜΗ αμφισβητησιμη και..
    Β.Πως μιλατε για ιστορια(:!!)οταν δεν εχουν περασει ουτε 50 χρονια για να μπορεσουμε να δουμε καποια γεγονοτα με αντικειμενικοτητα και ψυχραιμα?



    εμένα με αφορά, γιατί είναι σημαντικό να ξέρης κατά πόσον ήταν ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος ο λαός στην πραγματικότητα. θεωρητικά, υπάρχει πάντα ένας αριθμός ατόμων που δεν γουστάρουν το σύστημα είτε πλήρως/μερικώς δικτατορικό είτε πλήρως/μερικώς δημοκρατικό! απλά θέλουν να το ανατρέψουν! με ενδιαφέρει λοιπόν,ιστορικά να ξέρω αν η αντίστασι εντάσσεται σαυτους τους κύκλους ατόμων ή ήταν κάτι παραπάνω. και αφού δεν έχει περάσει αρκετός αριθμός χρόνων όπως πολύ σωστά λες, νομίζω ότι το τόπικ αυτό δεν πρέπει να κατακλύεται από ιστορικά συμπεράσματα (αν βιάστικα κι εγω, σορρυ). ας περιμένουμε να δούμε λοιπον!
    dijo
    27.11.2006, 07:26
    Παράθεση:
    semplice:
    Ο αγώνας για την ελευθερία ΔΕΝ έχει αποχρώσεις.


    Η πρώτη διακήρυξη που ψηφίστηκε από τους εργάτες και τους φοιτητές στο Πολυτεχνείο την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου '73:

    (Ό,τι είναι μέσα σε παρένθεση αφαιρέθηκε απ' τη συντονιστική επιτροπή των φοιτητών, και ό,τι είναι με bold δικό μου).

    ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
    Η συνέλευση των εργατών του Πολυτεχνείου διακηρύχνει: Ο χαρακτήρας του σημερινού αγώνα, που ξεκινώντας από τους φοιτητές αγκαλιάζει τώρα όλο το λαό, είναι αγώνας, τόσο ενάντια στη στρατιωτική δικτατορία, όσο και στα ξένα και ντόπια μονοπώλια που τη (γέννησαν και τη) στηρίζουν. Είναι αγώνας για το πέρασμα της εξουσίας στον (εργαζόμενο) Λαό (και όχι στους δημαγωγούς που επί δεκάδες χρόνια τον καπηλεύονται, με τα γενικά «περί Δημοκρατίας» συνθήματά τους).

    Θεωρώντας το καταληφθέν από τους φοιτητές και εργαζόμενους Πολυτεχνείο, σαν την πραγματική βάση του αγώνα μας αυτή τη στιγμή, προτείνουμε τη διατήρηση της κατάληψής του και ταυτόχρονα τη δημιουργία μικτών επιτροπών, φοιτητικο-εργατικών, για να μεταφέρουν το μήνυμα του αγώνα στους χώρους συγκέντρωσης των οικοδομών, στα εργοστάσια, στη σημερινή συγκέντρωση των Μεγαριτών.

    ΟΙ ΜΙΚΤΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ - ΕΡΓΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ.

    «ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ» 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 1974.

    ΚΑΤΩ Ο ΤΙΜΑΡΙΘΜΟΣ

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ

    ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ

    ΕΞΩ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ

    Ο ΛΑΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

    ΕΡΓΑΤΕΣ - ΑΓΡΟΤΕΣ - ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΕΝΙΑΙΟ ΜΕΤΩΠΟ ΔΡΑΣΗΣ».

    [Σημ. επιμελητών: Η διακήρυξη διεκδικούσε "τιμαριθμιακό μισθό". Επειδή, όμως η κυριαρχούμενη από ρεφορμιστές Συντονιστική Επιτροπή δεν το αντιλαμβανόταν, το "διόρθωσε" στο ευτράπελο "Κάτω ο Τιμάριθμος"]



    Διακρίνω κάποια απόχρωση, ή μου φαίνεται;




    Παράθεση:
    semplice:
    Εγώ αναγνωρίζω όσους έκαναν αντίσταση στον Γερμανό κατακτητή και τους θεωρώ Ηρωες,δεξιούς και αριστερούς μαζί.Ανεξαιρέτως!Ασχετα αν μετά πήγε να πάρει ο ένας το κεφάλι του άλλου.ΘΑ ήθελα να ήξερα όμως.. Σκέφτονται το ίδιο και όσοι εγραψαν με τόση πολιτική εμπάθεια για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου?


    Έγραψε κανείς εδώ μέσα το αντίθετο;

    ----------------------------------------------------------
    *Ολόκληρο το άρθρο απ' όπου πήρα τη Διακήρυξη
    semplice
    07.12.2006, 23:51
    Αγαπητέ dijo έχεις δίκιο σε αυτά που λες .Φυσικά οι τότε αριστεροι είχαν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

    ΟΜΩΣ πραγματικά στους αγώνες για την ελευθερία στη διάρκεια της Ιστορίας μας συμμ.ετείχε το μεγαλύερο μέρος του λαού μας και εννοώ φυσικά τον τρόπο που χτυπούσε -χτυπάει η καρδία του.(αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία κατά τη γνώμη μου)Αν λοιπόν οι.."μπροστάρηδες" στους αγώνες ήταν αριστεροί (ή δεξιόί σε άλλες περιπτώσεις ) δεν έχει τόσο μεγαλή σημασία για μένα ,ειδικά σήμερα.(που κίνδυνοι είναι άλλοι πολύ πιο ύπουλοι και δεν κλείνονταιι σε στενά ιδεολογικα πολτικά ή κομματικά πλαίσια)

    Ειμουν λοιπόν όντως υπερβολικός στο προηγούμενο ποστ μου αλλα θα ήθελα πολύ να καταλάβεις το γιατί.
    Νοητά λοιπόν (εγώ τουλάχιστον έτσι βλέπω τα topics-διδακτικά και ως "αναζήτηση")είμαστε όλοι σε μια βάρκα και πρέπει να καθίσουμε μοιρασμένοι από τις δυο μεριές και ναμιλησουμε και να ξανοιχτουμε για να ταξιδέψουμε.Χωρίς πάθη αν είναι δυνατόν.
    Οταν λοπόν εσύ ..που πας να μπεις μέσα στη βάρκα δεις πως όλοι
    έχουν καθίσει απο τη μια μεριά κουβαλώντας μαλιστα και "βάράκια"..από το σπίτι τους(!!!)που θα πας να κάτσεις?Και ας συμφωνείς εν μέρει μαζί τοιυς ?
    Που θα πας να κάτσεις πές μου!Θα πας να κατσεις μαζί τους για να μπατάρετε-μπαταρουμε όλοι μαζί?Ετσι λοιπόν αποφάσισα να λειτουργήσω ..και να γράψω ενσικτωδώς αν θέλεις περισσότερο διαισθανόμενος τον κίνδυνο.Αυτά στα λέω προσπαθώντας να αποβάλλω όσο μπορώ κάθε διδακτική διάθεση.και τόνο όπως και να ξεχάσω την δυσαρέσκεια που προκαλούν εδώ μέσα σε αρκετούς αυτά που γράφω.Και δεν ισχυρίζομαι σε καμία περιπ[τωση πως είμαι από τους καλύτερους γνώστες της ιστορίας .Αλλά να σου πω και το άλλο?.Θα θελα να μπορούσα να έκανα περισσότερα ορθογραφικά και συνατκτικά λάθη και να είμουν "αμόρφωτος" κατά τα Δυτικά πρότυπα, αλλά να έμοιαζα στην ψυχή στον Στρατηγό Μακρυγιάννη

    Σε ευχαριστώ για την ανάγνωση.


    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 08-12-2006 00:16 ]


    dijo
    08.12.2006, 01:53
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 07-12-2006 στις 23:51 έγραψε...

    Αγαπητέ dijo έχεις δίκιο σε αυτά που λες .Φυσικά οι τότε αριστεροι είχαν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 08-12-2006 00:16 ]





    Ε, τότε γιατί όταν το έγραψε ο gazakas πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο; Δεν αναφέρθηκε "στους αγώνες για την ελευθερία στη διάρκεια της Ιστορίας", αλλά στο Πολυτεχνείο.
    semplice
    08.12.2006, 02:13
    Παράθεση:

    Το μέλος dijo στις 08-12-2006 στις 01:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 07-12-2006 στις 23:51 έγραψε...

    Αγαπητέ dijo έχεις δίκιο σε αυτά που λες .Φυσικά οι τότε αριστεροι είχαν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 08-12-2006 00:16 ]





    Ε, τότε γιατί όταν το έγραψε ο gazakas πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο; Δεν αναφέρθηκε "στους αγώνες για την ελευθερία στη διάρκεια της Ιστορίας", αλλά στο Πολυτεχνείο.





    Κάτω από το "εχεις δίκαιο"(και εννούσα πως όντως η μπροστάρηδες ήταν οι αριστεροί τότε) εγραψα ΚΑΙ ΑΛΛΑ dijo.
    Αν τα διαβάσεις θα βρεις την απάντηση μου,σε αυτά που ρωτάς.
    Το Πολυτεχνείο έχει τις προεκτάσεις του -δηλαδή δεν είναι μόνο
    τα γεγονότα αυτά καθ'αυτά ,το αριστερό κίνημα κλπ.
    Αγωνας για την Ελευθερία ήταν και αυτός όπως και οι άλλοι
    που έδωσαν οι Ελληνες.Αγωνας για Δικαιοσύνη και Ελέυθερη έκφραση.ΔΕν θέλαμε να είμαστε υπόδουλοι.Οπως δεν θέλαμε και το 1821 και το 1940.
    Απαράδεκτος λοιπόν για μένα ο κάθε χρωματισμός της σπουδαίας αυτής στιγμής της ψυχής του Ελληνα.ΚΑι λεω και πάλι ,ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το πολιτικό χρώμα.Με ενδιαφέρει η ουσία που εχει να κανει με τον αγωνα τον καθημερινό που τωρα πρεπει να δωσουμε και δεν έχει να κανει ουτε με αριστερους ουτε με δεξιοιύς ουτε με κεντρώους.Εχει να κάνει με αυτήν κθεαυτή την συνείδηση μας πρώτα ως άνθρωποι και μετά ως Ελληνες.
    Αν αμφιβάλλεις πως υπάρχει σχέδιο πλήρους υποταγής του Ελληνα στα προσταγματα της παγκοσμιοπιησης(=καταργηση καθε μα καθε εθνικου στοιχειου ειτε αυτο λεγεται γλωσσα είτε θρησκεια κυριαρχία των νόμων του ισχυρου και της αγοράς, παντου)
    απλά θα είναι πολύ δύσκολο και ίσως μάταιο να συζητήσουμε.

    Lansetris
    08.12.2006, 14:38
    Ως άνθρωποι και ως Έλληνες έχουμε, Κωνσταντίνε, και δεξιές και κεντρώες και αριστερές αναφορές. Ανάλογα και με τις ιδεολογίες μας ερμηνεύουμε και την παγκοσμιοποίηση και τα σχέδια αφελληνισμού και τη χούντα με το Πολυτεχνείο.
    Και κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται ούτε δαιμονοποίηση ούτε μισαλλοδοξία ούτε περιχαράκωση αλλά συγκρότηση, γνώση και εμπιστοσύνη σ' αυτά που κουβαλάμε μέσα μας ως αξίες. Και που τα εμπλουτίζουμε μέσα από τις προκλήσεις των καιρών. Έτσι δεν κάναμε πάντα;
    kozanitis
    08.12.2006, 20:26
    Εγώ συμφωνώ με όλους ... Ακόμη και το ότι οι αντιλήψεις σας για ένα θέμα που πάντοτε θα τραβάει τα βλέμματα έχει την δική του σημασία. όλοι αυτήν την στιγμή αντιδράτε... Απλά το θέμα δεν είναι όλοι στους δρόμους και όλοι στο μπούγιο....Από εμας δεν εξαρτάται κάθε τετραετία και νόμιμα το ποιος θα κυβερνά την αργοκίνητη Ελλάδα? Γιατί λοιπον όταν έρχεται η ώρα δεν κάνουμε αυτό που θέλουμε? Γιατί ενώ είναι για παραδειγμα να στρίψουμε αριστερά, στρίβουμε δεξιά ή πάμε από το κέντρο? Είναι πολύ απλό....όταν έρχεται εκείνη η ώρα δεν μετράει ΔΥΣΤΥΧΩΣ το δικό μας συναίσθημα αλλά το πως θα μπορέσουμε να εκεμταλλευτούμε και εμείς από τα βίσμα και την μίζα που θα πάρει ο άλλος δίπλα μας μετά τις εκλογές....Ναι κάποιο θυσιάστηκαν και μπράβο τους 1000 φορές....Εμείς όμως τι? Μόνο πανώ?
    Δεν φταίνε παντα ΔΥΣΤΥΧΩΣ μόνο οι μπάτσοι και οι Αμερικάνοι...Δεν είναι όλοι οι μπάτσοι φονιάδες και όλοι οι Αμερικάνοι εγκληματίες....Ούτε όλα τα κουμμούνια σαν και εμένα οι σωστοί....Με όλα αυτά που γίνονται απλά χάνεται η ιδέα του Πολυτεχενίου, της Πρωτομαγιάς, της ελευθερίας....Αντικαθιστούνται από την ποπ μουσική, τα νεοκλασικά και τις γούνινες τσόντες της εποχής...Δεν είπα να μαστε αξύριστοι και μαλλιάδες αλλά όχι και να καταντήσουμε πιο βρωμεροί και από αυτόυς που μας ελέγχουν.....Φιλικά
    semplice
    11.12.2006, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 08-12-2006 στις 14:38 έγραψε...

    Ως άνθρωποι και ως Έλληνες έχουμε, Κωνσταντίνε, και δεξιές και κεντρώες και αριστερές αναφορές. Ανάλογα και με τις ιδεολογίες μας ερμηνεύουμε και την παγκοσμιοποίηση και τα σχέδια αφελληνισμού και τη χούντα με το Πολυτεχνείο.
    Και κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται ούτε δαιμονοποίηση ούτε μισαλλοδοξία ούτε περιχαράκωση αλλά συγκρότηση, γνώση και εμπιστοσύνη σ' αυτά που κουβαλάμε μέσα μας ως αξίες. Και που τα εμπλουτίζουμε μέσα από τις προκλήσεις των καιρών. Έτσι δεν κάναμε πάντα;




    Θανάση δεν τίθεται θέμα πως εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι σε ηλικία έχουμε τέτοιες "αναφορές¨όπως λες.
    Και όσα έγραψες σε προηγούμενο post σου για τις πορείες μετά την μεταπολίτευση είναι αλήθεια.Αξίζει μάλιστα να σκεφτούμε πως ακόμα και στην μεταπολιτευτική δημοκρατία δεν θα είχαν εξελιχθεί έτσι τα πράγματα εάν δεν είχαν γίνει με τον τρόπο που έγιναν αυτές οι πορείες.
    Οσο για τις τους όρους "δεξιός" "αριστερός" κλπ δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν χάσει το νόημα τους σήμερα.Απλά αυτοί που τους ΕΖΗΣΑΝ έχουν να μας που πολλά και πολύτιμα και τα κρατάμε ως πολύτιμη μνήμη.
    Σήμερα όμως θεωρώ απαραίτητο να γίνει ένας συγκερασμός .Να ξεχάσουμε δηλαδή αυτά που συνήθως αυτοαπαγγέλονται κάποιοι
    και να σκεφτούμε πως η κοινωνική δικαιοσύνη ,η συμμετοχή στα κοινά,η ανθρώπινη αξιοπρέπεια ,η αγάπη προς την πατρίδα μας,η ελευθερία της έκφρασης(....) είναι αξίες τις οποίες σαφώς υποτιμάμε αν προσπαθήσουμε να τις κλείσουμε σε στενά ιδεολογικοπολιτικά πλαίσια και ταμπέλες ,όπως και να ειναι τυπωμένες αυτές οι ταμπέλες.


    Και φυσικά όλα τα παραπάνω ,για μένα αποτελούν μια αδιάσπαστη ενότητα που προυποθέτουν πάνω από όλα ηθος και Ελληνική παιδεία.
    Και αν εμείς οι άνω των 30 μπορεί να πει κανείς πως σε γενικές γραμμές ...δύσκολο να αλλάξουμε ...έχουμε την υποχρέωση να ετοιμάσουμε το έδαφος για την ανάπτυξη αυτών των αξιών για τις οποίες μιλάς ,στα νέα παιδιά.



    Y.GΘα θελα πάντως και ας μην φαίνεται από το πολλές φορές "διδακτικό" ύφος μου ,(που με ενοχλεί και εμένα τον ίδιο πολλές φορές όταν το διαπιστώνω ..)πολύ να ακούω αληθινούς "δασκάλους" ακόμα και τωρα που έγινα 35.Πολλές φορές μάλιστα ,όταν πετύχω κάποιους από αυτούς ,δεν τους αφήνω σε ησυχία !


    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-12-2006 16:24 ]


    Lansetris
    11.12.2006, 22:14
    Κωνσταντίνε, αν οι όροι "αριστερός", "δεξιός" κλπ δεν έχουν θέση στους νέους σήμερα, δεν το θεωρώ θετικό. Ας το θεωρήσω ως χαρακτηριστικό μιας "μεταβατικής" φάσης που βρισκόμαστε. Εν τέλει οι όροι μπορεί να επασναπροσαρμόζονται στα δεδομένα της κάθε εποχής αλλά πιστεύω πως υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν όσο υπάρχουν οι αξίες της κοινωνικής δικαιοσύνης, της συμμετοχής κλπ που ανέφερες.
    ΥΓ. Εγώ, προσωπικά, ακόμα κι όταν διαφωνώ, "το πάω" το ύφος σου. Προχώρα όπως είσαι, "διδακτικά".


    οδήγησέ με στο τέλος του ονείρου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lansetris στις 11-12-2006 22:27 ]