ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη
    movflower
    17.11.2006, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 16-11-2006 στις 22:56 έγραψε...

    πραγματικά το Πολυτεχνείο είναι εδώ....

    η εξέγερση ζει στη σιγή των ανώνυμων πρωταγωνιστών που δε ζήτησαν να εξαργυρώσουν την παρουσία τους με πολιτικά αξιώματα,πολύ χρήμα και 30 χρονη συμεμτοχή στο κοσμικό life style...

    έχει πεθάνει προ πολλού όμως στην φιέστα της 17 Νοέμβρη,εκεί που παρελαύνει η περίφημη "φωνή του Πολυτεχνείου" η οποία από την ακρα αριστερά βρέθηκε στον εκσυγχρονιστικο νεοφιλελευθερισμό ,με χαρη και ελαφρά πηδηματάκια......

    μαζί της κι άλλοι πολλοί της ίδιας συνομοταξίας...


    η φιέστα γίνεται πάνω στα αίματα των νεκρών και αγνοουμένων του Αττίλα,πάνω στη κατεχόμενη Κερύνεια και το Ριζοκάρπασο,στις εκκλησιές που γίναν στάβλοι και στα τιμαλφή του Γένους μας που ξεπουλιουνται στους διεθνείς οικους δημοπρασιών....


    φρεσκο το αίμα του Σολωμού,που με το τσιγάρο στο στόμα,σκαρφαλωμένος στον ιστό της κατοχικής ημισελήνου σκοτώθηκε από το άνομο χέρι του οθωμανού εισβολέα....

    ίσως ο μόνος ουσιαστικός λόγος για την συνέχιση των ετήσιων εορτασμών της 17 Νοέμβρη,είναι η πορεία προς την πρεσβεία των γιάνκηδων,που δε σταματούν να αιματοκυλούν τον πλανήτη...







    ωραιότατος προσήλιε, ως συνήθως.
    η κάθε κίνηση ενάντια σε κάθε είδους δικτατορία είναι απόδειξη σεβασμού προς τα παιδιά του Πολυτεχνίου.
    Ακόμα και μια πορεία προς την πρεσβεία των πλανητάρχων.
    margo
    17.11.2006, 00:35
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 17-11-2006 στις 00:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 16-11-2006 στις 22:56 έγραψε...

    πραγματικά το Πολυτεχνείο είναι εδώ....

    η εξέγερση ζει στη σιγή των ανώνυμων πρωταγωνιστών που δε ζήτησαν να εξαργυρώσουν την παρουσία τους με πολιτικά αξιώματα,πολύ χρήμα και 30 χρονη συμεμτοχή στο κοσμικό life style...

    έχει πεθάνει προ πολλού όμως στην φιέστα της 17 Νοέμβρη,εκεί που παρελαύνει η περίφημη "φωνή του Πολυτεχνείου" η οποία από την ακρα αριστερά βρέθηκε στον εκσυγχρονιστικο νεοφιλελευθερισμό ,με χαρη και ελαφρά πηδηματάκια......

    μαζί της κι άλλοι πολλοί της ίδιας συνομοταξίας...


    η φιέστα γίνεται πάνω στα αίματα των νεκρών και αγνοουμένων του Αττίλα,πάνω στη κατεχόμενη Κερύνεια και το Ριζοκάρπασο,στις εκκλησιές που γίναν στάβλοι και στα τιμαλφή του Γένους μας που ξεπουλιουνται στους διεθνείς οικους δημοπρασιών....


    φρεσκο το αίμα του Σολωμού,που με το τσιγάρο στο στόμα,σκαρφαλωμένος στον ιστό της κατοχικής ημισελήνου σκοτώθηκε από το άνομο χέρι του οθωμανού εισβολέα....

    ίσως ο μόνος ουσιαστικός λόγος για την συνέχιση των ετήσιων εορτασμών της 17 Νοέμβρη,είναι η πορεία προς την πρεσβεία των γιάνκηδων,που δε σταματούν να αιματοκυλούν τον πλανήτη...







    ωραιότατος προσήλιε, ως συνήθως.
    η κάθε κίνηση ενάντια σε κάθε είδους δικτατορία είναι απόδειξη σεβασμού προς τα παιδιά του Πολυτεχνίου.
    Ακόμα και μια πορεία προς την πρεσβεία των πλανητάρχων.




    Προσυπογράφω..
    megaloserwtikos
    17.11.2006, 00:38
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 16-11-2006 στις 21:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DIM_033 στις 16-11-2006 στις 21:08 έγραψε...

    elpizw na ta kapsoun ola stin poreia



    Προτείνω να γίνει άμεσα αυστηρότατη επιπληξη -σύσταση στο μέλος που το έγραψε αυτό.
    Είναι απαράδεκτο και προσβλητικό.
    Τα υπόλοιπα ας τα κανονίσει ο μπαμπάς του.




    Οταν ένας έφηβος βλέπει γύρω του, τόσο αίσχος, τόση αισχροκέρδια, τόσο συντηριτισμό... το να λέει ότι ελπίζει να τα κάνουν όλα στάχτη, είναι εντελώς δικαιολογημένο.
    Μπορεί αυτό να σημαίνει εμεσως ότι θα καούν περιουσίες και καταστήματα ανθρώπων που δεν έχουν καμία σχέση και ευθύνη, αλλά όταν βράζει το αίμα σου απέναντι στην ανόητη καπιταλιστικότατη ασυδοσία, εγώ το κατανοώ.

    Τα παιδιά αυτά με στεναχωρούν όταν καίνε μαγαζιά άσχετα. Αλλά τα έχω χαρεί πολλές φορές. Υπάρχουν καταστήματα και κτίρια που δεν έχω κανένα πρόβλημμα που τα πιάνει λύσσα να τα καταστρέψουν.

    Διαφωνώ εντελώς με την αποψή σου Κωνσταντίνε. Καμία επίπληξη δεν θέλει ο φίλος κι αν του γινόταν εγώ θα ήμουν ο πρώτος που θα τον υποστήριζε, όπως και κάνω προκαταβολικά.

    Αγαπητέ Dim..., όχι περιουσίες ανθρώπων που δεν φταίνε. Με έλεγχο φιλαράκι... ξέρετε εσείς.

    Giorgos_arazei
    17.11.2006, 01:02
    Επιτρεψε μου να διαφωνησω Πετρο. Τα προβληματα γυρω μας δεν λυνονται καιγοντας περιουσιες και ποσο μαλλον δικαιολογωντας αυτους που λενε αυτα. Ισως να αρχιζαμε να βοηθαμε τον συνανθρωπο μας αντι να τον καιμε, να τον καταστρεφουμε.

    Η παραθεση του prosilios με καλυπτει απολυτα.
    thank
    17.11.2006, 01:19
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 00:38 έγραψε...


    Οταν ένας έφηβος βλέπει γύρω του, τόσο αίσχος, τόση αισχροκέρδια, τόσο συντηριτισμό... το να λέει ότι ελπίζει να τα κάνουν όλα στάχτη, είναι εντελώς δικαιολογημένο.
    Μπορεί αυτό να σημαίνει εμεσως ότι θα καούν περιουσίες και καταστήματα ανθρώπων που δεν έχουν καμία σχέση και ευθύνη, αλλά όταν βράζει το αίμα σου απέναντι στην ανόητη καπιταλιστικότατη ασυδοσία, εγώ το κατανοώ.

    Τα παιδιά αυτά με στεναχωρούν όταν καίνε μαγαζιά άσχετα. Αλλά τα έχω χαρεί πολλές φορές. Υπάρχουν καταστήματα και κτίρια που δεν έχω κανένα πρόβλημμα που τα πιάνει λύσσα να τα καταστρέψουν.

    Διαφωνώ εντελώς με την αποψή σου Κωνσταντίνε. Καμία επίπληξη δεν θέλει ο φίλος κι αν του γινόταν εγώ θα ήμουν ο πρώτος που θα τον υποστήριζε, όπως και κάνω προκαταβολικά.

    Αγαπητέ Dim..., όχι περιουσίες ανθρώπων που δεν φταίνε. Με έλεγχο φιλαράκι... ξέρετε εσείς.




    Μεγάλε ερωτικέ κι εγώ διαφωνώ με την μέθοδο των επιπλήξεων και με την τοποθέτηση του Σέμπλις ώς προς το συγκεκριμένο. Αν και αυτό απευθυνόταν μάλλον προς τους μοντρέιτορς - θέμα δεοντολογίας του φόρουμ - οπότε η όποια δική σου και δική μου τοποθέτηση ισως ειναι και "δεοντολικά" φάουλ. (γράφω "ίσως" και καταλαβαίνεις με ποιά έννοια).

    Οπως απο εκεί και περα, θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω ανεφάρμοστη και εκτός πραγματικότητας την πρακτική του κατ' επιλογήν καψίματος.

    Δηλαδή τα παιδιά να καίνε πολυκαταστήματα και όχι μικρομάγαζα ? από πόσα κυβικά και πάνω να ειναι τα αυτοκίνητα που θα κάψουν δηλαδή ? Τα μηχανάκια ? τα παπιά ειναι οφφ, οι 900ρες ειναι εντός στόχου ?

    Η λές κάψτε τα ... ή λες .. κάντε κράτει. Και το ξέρεις (φαντάζομαι) πως σε μαζικές εκδηλώσεις τέτοιου είδους, ... δεν υπάρχει μέτρο. Οχι επειδή τα παιδιά ειναι κακοί. Οχι επειδή ειναι καταστροφείς κατ επιλογήν. Αλλά επειδή έτσι λειτουργούν οι κοινωνικές συγκρούσεις.

    Επομένως ή δεν έχεις ιδέα το τι γίνεται, και το πως γίνεται η όλη ιστορία, ή το κάνεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και να γίνεις αρεστός. Παρε την ευθύνη σου .

    Και κάτι άλλο. (δεν το ποστ μου πριν αν δεν βαριέσαι, αν και ... τέλος πάντων).

    Πέφτει και ξύλο. Και το ξυλο σημαίνει .. πολλά αγαπητέ κύριε μεγάλε ερωτικέ που παρά τις όποιες ευαίσθητες γράφες σου κατά καιρούς, δεν διαστάζεις να σπρώξεις έναν νέο άνθρωπο σε πρακτικές για τις οποίες ΑΠΟΣΙΩΠΑΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ. Απαράδεκτο. Πες το "σπάστα όλα" ή " προσεχε φιλαράκι". Εχουν σκοτωθεί άνθρωποι ρε φίλε το καταλαβαίνεις ?

    Τελικά .. ποσο εύκολο ειναι το ίντρενετ ... Μεσα από όμορφα λόγια και ρομαντισμούς ... οδηγείς αλλού. Οτι γουστάρei ο καθένας. no cost.

    Κατέβα εσυ ρε φίλε και σπάσε κατ' επιλογήν. Και φάε ξύλο κατ επιλογήν (ο μπάτσος θα δείρει το χεράκι σου και όχι το κεφάλι σου.. ή δείρε εσύ κατ επιλογήν).

    Η απόλυτη υποκρισία. Λόγια χωρίς κόστος. Με ποίηση. ΄Με όμορφο στυλ. Η ή απόλυτη αφέλεια.

    (το κείμενο το έγραψα εν βρασμώ ψυχής στην αρχή. νευρίασα. Τώρα το ξαναοικτάζω. ΔΕΝ αλλάζω λέξη. Τα μπόλντ ισχύουν. Και δεν θα συνεχίσω τον διάλογο. Οποιος θέλει καταλαβαίνει).

    Α και πουσαι μεγάλε Ερωτικέ. Τουλάχσιτον ο Σέμπλις, έχει ένα στυλάκι. Εμένα δεν μου πάει - ίσως ούτε και σε εκείνον το δικό μου - αλλά, γράφει. Και μένει εκεί. Και τσαντίζεται και στενοχωριέται .. αλλά βγάζει τον εαυτό του. Μέχρι εκεί.

    Εσύ που διαφωνείς με το μάλωμα και τη βγάινεις από αριστερά στον Σέμπλις, κάνεις τη μεγαλύτερη ζημιά. Στις ιδέες και στους ανθρώπους. Κατάλαβες ?

    Και πες μου ότι σε πρόσβαλα και ας κάνει ο Χόρχε ότι γουστάρει, σκασίλα μου ειλικρινά. Καλή συνέχεια

    megaloserwtikos
    17.11.2006, 01:24
    Γιώργο (αράζει) δεν μίλησα για αυτές τις περιουσίες. Ισα, ίσα που έγραψα ότι αυτές οι καταστάσεις με στεναχωρούν. Μιλάω για συγκεκριμένα κτίρια και καταστήματα. Πρέπει να τα αναφέρω, δεν είναι γνωστά;

    Μιλάω για καταστήματα της χώρας που μας διοικεί.... αφού πρέπει να το αναλύσω περισσότερο.

    Και με αυτή την λογική υποστηρίζω τον αγαπητό φίλο.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-11-2006 12:50 ]


    semplice
    17.11.2006, 01:38
    Nα γραψω και εγω τη γνώμη μου¨?Επιτρέπεται?Ευχαριστώ.

    Θανο έλα αύριο στον Πειραια στο Ρακάδικο.
    Ακομα και να μην βρεις θεση θα κατσουμε σε μια καρεκλα μαζι.

    Αντε καληνυχτα σε ολους

    ΚΑι παρακαλω μόνο σεβαστειτε οι υπόλοιποι αυτα τα παιδια που σκοτωθηκαν.

    "Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο"

    ΜΑΝΟΣ ΛOΪΖΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 17-11-2006 01:39 ]


    Orfeus
    17.11.2006, 01:41
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 01:24 έγραψε...

    Γιώργο δεν μίλησα για αυτές τις περιουσίες. Ισα, ίσα που έγραψα ότι αυτές οι καταστάσεις με στεναχωρούν. Μιλάω για συγκεκριμένα κτίρια και καταστήματα. Πρέπει να τα αναφέρω, δεν είναι γνωστά;

    Μιλάω για καταστήματα της χώρας που μας διοικεί.... αφού πρέπει να το αναλύσω περισσότερο.

    Και με αυτή την λογική υποστηρίζω τον αγαπητό φίλο.



    Δηλαδή τι θέλεις να πεις μ' αυτό;
    Τον παροτρύνεις να κάψει π.χ. τα Αστυνομικά Τμήματα, τα Υπουργεία ή τη Βουλή ας πούμε;
    Αλήθεια... Εννοείς κάτι τέτοιο;
    Μα καλά, είσαι σοβαρός;;;



    Υ.Γ. Θάνος λέγεται και όχι Γιώργος.
    Melissanthi
    17.11.2006, 01:51
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 00:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 16-11-2006 στις 21:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DIM_033 στις 16-11-2006 στις 21:08 έγραψε...

    elpizw na ta kapsoun ola stin poreia



    Προτείνω να γίνει άμεσα αυστηρότατη επιπληξη -σύσταση στο μέλος που το έγραψε αυτό.
    Είναι απαράδεκτο και προσβλητικό.
    Τα υπόλοιπα ας τα κανονίσει ο μπαμπάς του.




    Οταν ένας έφηβος βλέπει γύρω του, τόσο αίσχος, τόση αισχροκέρδια, τόσο συντηριτισμό... το να λέει ότι ελπίζει να τα κάνουν όλα στάχτη, είναι εντελώς δικαιολογημένο.
    Μπορεί αυτό να σημαίνει εμεσως ότι θα καούν περιουσίες και καταστήματα ανθρώπων που δεν έχουν καμία σχέση και ευθύνη, αλλά όταν βράζει το αίμα σου απέναντι στην ανόητη καπιταλιστικότατη ασυδοσία, εγώ το κατανοώ.

    Τα παιδιά αυτά με στεναχωρούν όταν καίνε μαγαζιά άσχετα. Αλλά τα έχω χαρεί πολλές φορές. Υπάρχουν καταστήματα και κτίρια που δεν έχω κανένα πρόβλημμα που τα πιάνει λύσσα να τα καταστρέψουν.

    Διαφωνώ εντελώς με την αποψή σου Κωνσταντίνε. Καμία επίπληξη δεν θέλει ο φίλος κι αν του γινόταν εγώ θα ήμουν ο πρώτος που θα τον υποστήριζε, όπως και κάνω προκαταβολικά.

    Αγαπητέ Dim..., όχι περιουσίες ανθρώπων που δεν φταίνε. Με έλεγχο φιλαράκι... ξέρετε εσείς.





    Ίσως σου διαφεύγει, αλλά υπάρχουν και ΝΟΜΟΙ.
    Και τέτοιες ενέργειες είναι εντελώς παράνομες για ευνόητους -πιστεύω- λόγους.Τα αίτια,τι ωθεί έναν πολίτη,να τα "κάψει" όλα είναι μάλλον αδιάφορα.Το θέμα είναι ότι το αποτέλεσμα είναι μια εικονα απαράδεκτη που δεν ωφελεί και κανέναν εν τέλει.
    Η Αθήνα γίνεται μπουρδέλο,οι δρόμοι γεμίζουν με γυαλιά κι αίματα,τα αμάξια και οι σκουπιδιντενεκέδες καίγονται ανεξέλεγκτα και όλοι τρέχουν να κρυφτούν.

    Αυτό νομίζεις πώς είναι επανάσταση?Να τα σπας όλα και να είσαι και κυριλέ?
    Τέτοιες ενέργειες γίνονται από άτομα αναρχικά χωρίς παιδεία κι αξίες που η μόνη τους μέριμνα είναι πώς να προξενήσουν προβλήματα και υλικές καταστροφές!
    Απόλυτα ισορροπημένα άτομα δηλαδή.
    Χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται βάζουν μια μολότοφ σε ένα αμάξι και νομίζουν ότι "επαναστατούν στο κατεστημένο".
    Τρομερή επανάσταση.Νομίζεις ότι αυτά σκεφτόταν ο Θεοδωράκης ή ο Λοίζος όταν μιλαγε για επανάσταση ή για αντίσταση άπέναντι στο δικτατορικό καθεστώς?
    Να σπάμε βιτρίνες?
    Αυτά νομίζεις ότι έκαναν οι Ήρωες του Πολυτεχνείου?
    Για να μην μπερδεύονται κάποιες έννοιες, όχι τίποτα άλλο..

    Υ.Γ Ευτυχώς που ενημερωνόμαστε για τις νέες τάσεις της μόδας.
    Κι απ' ότι βλέπω η Αναρχία θα "φορεθεί" πολύ φέτος.

    megaloserwtikos
    17.11.2006, 02:08
    Θάνο, όταν απάντησα στον γιώργο_αράζει, δεν είχα υπόψην μου την δική σου απάντηση.
    Καταρχήν δεν με έχεις προσβάλλει καθόλου, αντιθέτως χαίρομαι να συζητώ με ανθρώπους που έχουν γνώμη και την υποστηρίζουν κι ας είναι εντελώς αντίθετη από την δική μου.
    Περισσότερο μπορώ να πω ότι στεναχωριέμαι που απ' ότι λες σε έκανα να θυμώσεις.Γι αυτό τον λόγο να σου ζητήσω και συγνώμη.

    Επί του θέματος τώρα.
    Περί καψίματος, νομίζω -ελπίζω- έγινα ήδη σαφής με την προηγούμενη απάντηση στον Γιώργο.
    Οσο αφορά το να γίνω αρεστός, αυτό αν το ήθελα θα είχα συμφωνήσει με τις περισσότερες -μάλλον όλες- απαντήσεις, από το να γράψω κάτι τόσο αντίθετο, μάλιστα υποστηρίζοντας ένα παιδί που όλοι το λιθοβολούσαν.
    (Μα τι αρεστός να γίνω, που έχω διαφωνήσει 100 φορές με τον ίδιο τον διαχειριστή σε διάφορα τόπικ, μόνο αρεστός δεν έχω γίνει εδώ μέσα. Εχω μια διαίσθηση ότι ίσως περιμένουν κάποια χοντρή αφορμή να με διαγράψουν... )
    Εντυπώσεις... δεν ξέρω... την γνώμη μου είπα, ο καθένας αυτό κάνει... όλοι δημιουργούμε εντυπώσεις. Πιθανό κι εσύ με την απαντησή σου....Πιθανό και ο ΝΤΙΜ, πιθανό και ο Κωνσταντίνος. Πάντως πρόθεση για εντυπώσεις δεν είχα.

    Οσο αφορά το να κατέβω εγώ και να σπάσω βιτρίνες κατ΄επιλογήν και να φάω ξύλο από την αστυνομία... κ.τ.λ. που λες, θα σου πω πως δεν θα κατέβαινα ποτέ. Σπάνια κατεβαίνω σε πορείες. Δεν έχω ούτε την θέληση ούτε τον τσαμπουκά αυτό.
    Και στην χούντα να ζούσα, θα έκανα επανάσταση γράφοντας κάνα ποίημα. Δεν μου παει η δράση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κρίνω αυτά που γίνονται γύρω μου. Να πάρω κάποια θέση. Και κάποτε που είχα πάει σε μια πορεία, πήγα και χώθηκα σε μια ομάδα πολύ δυναμικών νέων να νιώσω τον παλμό τους και σε λίγο την έκανα.... δεν είμαι για τέτοια εγώ.

    Εγώ μίλησα σε ένα παιδί αποφασισμένο. (αν είναι, μπορεί κι αυτό να μην ισχύει, σε τρίτο πρόσωπο μιλάει κι αυτός... σαν να παρακολουθεί)Δεν παρότρυνα κανέναν για κάτι. Αντιθέτως του είπα ότι υπάρχουν περιουσίες που είναι άδικο. Τα αποφασισμένα άτομα δεν περίμεναν τι θα γράψει ο μεγάλος ερωτικός στο ΜΗ για να πάρουν θάρρος η να το σκεφτούν καλύτερα.... μην υπερβάλλουμε κι όλας.

    Οσο αφορά την σύγκριση με τον Κωνσταντίνο, ποιός έχει προτιμότερο στυλ, εγώ αυτό δεν το ξέρω. Γενικώς γράφω ότι και όπως νιώθω, δεν ακολουθώ κανένα στυλ.
    Δεν με ενδιαφέρει η σύγκριση αυτή.

    Οσο αφορά το ιντερνετ, ε, ναι τι σου κάνει εντύπωση, όλοι με φράσεις εκφραζόμαστε, εκ του ασφαλούς... και πριν το ίντερνετ (πέρυσι δηλαδή), υποστήριζα τις ίδιες θέσεις... δεν είναι το ιντερνετ και η ήσυχη ανωνυμία του που με ελευθέρωσαν.

    Ελπίζοντας να έγινα σαφής και να μην σε θυμώσω περισσότερο, είναι και δύο τη νύχτα. Καλή ξεκουραση.
    margo
    17.11.2006, 02:13
    Σπάνε τις βιτρίνες,παίρνουν και το κάτι τις τους για ενθύμιο της "επανάστασής"τους..(κανένα laptop,stereo,ότι να ναι..)
    Ε ρε ακόμα και η αναρχία είναι "δήθεν"σήμερα..
    Αντιεξουσιαστές υπήρχαν με ψυχή και στάση ζωής, αλλά αυτοί,πάει,πέθαναν..
    Τώρα "τα σπάω όλα,τα καίω όλα και του χρόνου τέτοια μέρα,ραντεβού στο ίδιο μέρος να το γλεντήσουμε πάλι".

    Ε όχι ,τέτοια πράγματα να τα επικροτούμε.
    Έχουν σκοτωθεί και αστυνομικοί,έχουν σκοτωθεί και παιδιά 15 χρονών,όπως ο Μιχάλης το 1985 νομίζω,που ως παιδί,ίσως να άκουσε κάτι τέτοια και έμπλεξε..

    megaloserwtikos
    17.11.2006, 02:18
    .... κανείς δεν ξέρει ποιά είναι η χώρα που διοικεί την Ελλάδα;....

    Αυτο κατάλαβες αγαπητέ Γιώργο (Ορφέα);

    Δεν μπορώ να συνεχίσω...

    υ.Γ: Το ξέρω ότι λεγεται Θάνος. Η απαντηση πήγαινε στον Γιώργο αράζει. Οταν την έγραφα δεν είχα υπόψην μου ότι μου έχει γράψει και ο Θάνος. Του απάντησα ήδη.

    Μελλισάνθη ας μην μιλήσουμε για νόμους και παρανομίες. Οι κύριοι που χειρίζονται τις κεντρικές θέσεις της χώρας, είναι πολύ πιο παράνομοι από τα παιδιά που αναφέρεις. Περισσότερο κακό κάνουν στο έθνος. Αλλα δεν φαίνεται.
    Ελεος όμως. Τουλάχιστον αυτά τα παιδιά, βγαίνουν κάνουν ότι κάνουν και τρώνε ξύλο. Οι άλλοι κυκλοφορούν στις τηλεοράσεις και μιλάνε περί διακαιοσύνης και το τι εγκλήματα διαπράττουν ούτε και πάει ο νους μας.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-11-2006 02:42 ]


    Orfeus
    17.11.2006, 02:22
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:08 έγραψε...

    Εγώ μίλησα σε ένα παιδί αποφασισμένο. (αν είναι, μπορεί κι αυτό να μην ισχύει, σε τρίτο πρόσωπο μιλάει κι αυτός... σαν να παρακολουθεί) Δεν παρότρυνα κανέναν για κάτι. Αντιθέτως του είπα ότι υπάρχουν περιουσίες που είναι άδικο. Τα αποφασισμένα άτομα δεν περίμεναν τι θα γράψει ο μεγάλος ερωτικός στο ΜΗ για να πάρουν θάρρος η να το σκεφτούν καλύτερα.... μην υπερβάλλουμε κι όλας.



    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 00:38 έγραψε...

    Αγαπητέ Dim..., όχι περιουσίες ανθρώπων που δεν φταίνε. Με έλεγχο φιλαράκι... ξέρετε εσείς.


    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 01:24 έγραψε...

    Μιλάω για καταστήματα της χώρας που μας διοικεί.... αφού πρέπει να το αναλύσω περισσότερο.


    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:18 έγραψε...

    .... κανείς δεν ξέρει ποια είναι η χώρα που διοικεί την Ελλάδα;....

    Αυτο κατάλαβες αγαπητέ Γιώργο (Ορφέα);


    Υπερβάλλω;
    Του λες να κάψει την Πρεσβεία τους δηλαδή!!!



    megaloserwtikos
    17.11.2006, 02:23
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-11-2006 στις 02:13 έγραψε...

    Σπάνε τις βιτρίνες,παίρνουν και το κάτι τις τους για ενθύμιο της "επανάστασής"τους..(κανένα laptop,stereo,ότι να ναι..)
    Ε ρε ακόμα και η αναρχία είναι "δήθεν"σήμερα..
    Αντιεξουσιαστές υπήρχαν με ψυχή και στάση ζωής, αλλά αυτοί,πάει,πέθαναν..
    Τώρα "τα σπάω όλα,τα καίω όλα και του χρόνου τέτοια μέρα,ραντεβού στο ίδιο μέρος να το γλεντήσουμε πάλι".

    Ε όχι ,τέτοια πράγματα να τα επικροτούμε.
    Έχουν σκοτωθεί και αστυνομικοί,έχουν σκοτωθεί και παιδιά 15 χρονών,όπως ο Μιχάλης το 1985 νομίζω,που ως παιδί,ίσως να άκουσε κάτι τέτοια και έμπλεξε..




    Πιθανό να αγανάκτησε από κάποιο αντίστοιχο μήνυμα σαν το σημερινό δικό μου. Αλλά πιθανό να αγανάκτησε και από τις μίζες, απο τα φακελάκια, από την δικαιοσύνη κι αυτά που κυκλοφορούν σαν φήμες, από τα λαδώματα, από την υπερδύναμη που κουμαντάρει την χώρα μας, από την αναξιοκρατία, από τους σοσιαλιστες που φτιάξαν ολοι βίλες... από τόσα άλλα, τι να λέμε τώρα....



    margo
    17.11.2006, 02:28
    Πέτρο,αυτά που αναφέρεις,τα οποία με κάνουν ΚΑΙ εμένα να αγανακτώ, προφανώς δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα κάθε χρόνο στο ιερό Πολυτεχνείο.Μα καμμία..
    Orfeus
    17.11.2006, 02:37
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:18 έγραψε...

    .... κανείς δεν ξέρει ποιά είναι η χώρα που διοικεί την Ελλάδα;....



    Όλοι αγανακτούμε ή έχουμε αγανακτήσει για τα πεπραγμένα των "φίλων" μας.

    Υπάρχουν όμως πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να διαμαρτυρηθεί κανείς και αυτό που προτείνεις εσύ δεν βγάζει κάπου. Βγάζει;



    megaloserwtikos
    17.11.2006, 02:41
    Προς Μάργκο: Μα αυτό που σημαίνει αυτή η επέτειος είναι η απομάκρυνση της χούντας...
    Ετσι δεν είναι. Γι αυτό δεν έγινε η εξέγερση; Αν χούντα σημαίνει για κάποιους κάτι άλλο αντίστοιχο σήμερα, μιλάνε και για αυτό. Αν χούντα δεν είναι, να μαθαίνεις συνήθως λίγους μήνες μετά την κάθε εκλογή κυβερνώντος κόματος, ότι το ανέβασαν κάποιες δυνάμεις και αυτά όλα είναι προκαθορισμένα... αλλά σε τέτοιο βαθμό.... ε, τι να πω.... ίσως τα βλέπω μόνο εγώ....
    Πάντως οι τηλεοράσεις τα λένε, οι εφημερίδες επίσης... δεν είναι κάποια νοσηρή φαντασία που έχω με την υπερδύναμη.
    (καλά μόνο εμένα ενοχλούν αυτά;)

    Προς Ορφέα: Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τόσο ακραίο... έτσι κι αλλιώς δεν είναι κατάστημα η πρεσβεία!

    Παιδιά μην με αντιμετωπίζετε σαν να πρότεινα και την ανατροπή της γης! Ελεος.
    Απλά κάποια πράγματα με ενοχλούν και είχα το θάρρος, το στυλ πείτε, το να προκαλέσω εντυπώσεις θέλετε, όπως θέλετε πείτε το, να τα πω και να τα εκφράσω.

    Αυτά...

    semplice
    17.11.2006, 02:50
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Αυτά...




    Αυτά και πήγαινε να διορθώσεις τώρα αν ειναι και αυτό του στυλ σου
    στο τόπικ για το Ρακάδικο.Ετερον εκάτερον ξέρεις τι σημαίνει?
    Αν ξέρεις πήγαινε!
    Orfeus
    17.11.2006, 02:50
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Προς Ορφέα: Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τόσο ακραίο... έτσι κι αλλιώς δεν είναι κατάστημα η πρεσβεία!



    Παίζεις με τις λέξεις μου φαίνεται Πέτρο.
    Εντάξει δεν εννοούσες την Πρεσβεία. Εννοούσες "καταστήματα".

    Το ερώτημά μου παραμένει:
    1: Βγάζουν κάπου τέτοιου είδους αντιδράσεις;
    2: Έτσι προτείνεις δηλαδή να λέμε στους μικρότερους; Βγήτε και κάψτε "επιλεκτικά"; Κάψτε "με Έλεγχο";


    margo
    17.11.2006, 02:53
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Προς Μάργκο: Μα αυτό που σημαίνει αυτή η επέτειος είναι η απομάκρυνση της χούντας...
    Ετσι δεν είναι. Γι αυτό δεν έγινε η εξέγερση; Αν χούντα σημαίνει για κάποιους κάτι άλλο αντίστοιχο σήμερα, μιλάνε και για αυτό. Αν χούντα δεν είναι, να μαθαίνεις συνήθως λίγους μήνες μετά την κάθε εκλογή κυβερνώντος κόματος, ότι το ανέβασαν κάποιες δυνάμεις και αυτά όλα είναι προκαθορισμένα... αλλά σε τέτοιο βαθμό.... ε, τι να πω.... ίσως τα βλέπω μόνο εγώ....
    Πάντως οι τηλεοράσεις τα λένε, οι εφημερίδες επίσης... δεν είναι κάποια νοσηρή φαντασία που έχω με την υπερδύναμη.
    (καλά μόνο εμένα ενοχλούν αυτά;)

    Προς Ορφέα: Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τόσο ακραίο... έτσι κι αλλιώς δεν είναι κατάστημα η πρεσβεία!

    Παιδιά μην με αντιμετωπίζετε σαν να πρότεινα και την ανατροπή της γης! Ελεος.
    Απλά κάποια πράγματα με ενοχλούν και είχα το θάρρος, το στυλ πείτε, το να προκαλέσω εντυπώσεις θέλετε, όπως θέλετε πείτε το, να τα πω και να τα εκφράσω.

    Αυτά...




    Δεν έχεις καμμιά φαντασία με την υπερδύναμη.Ξέρεις ότι σε αυτό συμφωνώ.Απλώς σου λέω οτι οι τύποι που θα κάψουν τα Mac Donalds δεν το κάνουν ούτε για τους Αμερικάνους,ούτε για τίποτα απ'όσα σε κάνουν να αγανακτείς σε σχέση με τις κυβερνήσεις..Απλώς ξεφτιλίζουν την έννοια "αναρχοαυτόνομος",σπιλώνουν την επέτειο των ηρώων και τον υπόλοιπο χρόνο χλαπακιάζουν στα Mac Donalds και δεν τρέχει τίποτα..