ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.833 μέλη
    megaloserwtikos
    17.11.2006, 02:57
    Προς Ορφέα....
    Οχι... τίποτα δεν πρόκειται να γίνει, οι ''φίλοι μας'' ίσως το πάρουν και το κάνουν σκοινί κορδόνι και γίνουν σε κάποιους και ποιό συμπαθής.

    Τίποτα δεν θα αλλάξει. Ολα θα είναι την επόμενη τα ίδια. Και χειρότερα.

    Το ξέρω. Δυστυχώς έτσι είναι.

    Αλλά ας τους θυμίζουμε ότι ''ρε φίλοι, εμείς παντως διαφωνούμε''... τίποτα δεν θα αλλάξει και πάλι...
    Οπότε ας κοιμηθούμε κι απόψε εν ειρήνη.

    Και την βιτρίνα απέναντι να σπάσουν, θα γίνει μια νέα με εξοδα (δεν το αποκλείω) του κράτους, με λαμπιόνια, έρχονται και Χριστούγεννα.

    Αλλά θα μου επιτρέψετε εμένα του φλώρου, που θα δω τα γεγονότα από τον καναπέ, με τσαγάκι... να έχω μια συμπόνοια και μια καλοσύνη σε αυτά τα παιδιά που τολμάνε να πούνε ένα ''δεν γουστάρουμε ρε!''...
    Εχει δικαίωμα και ο φλώρος του δερμάτινο καναπέ να συγκινηθεί; Ευχαριστώ....
    Ας τους υποστηρίξω λοιπόν από εδώ μέσα, αφού δεν έχω τα κότσια να πάω κοντά τους. Αυτο τουλάχιστον θα το κάνω, όσο μπορώ. Κι αν κάνουν κάτι που δεν με εκφράζει, κάνουν τόσα που με εκφράζουν... και δεν θα τους αδειάσω. Θα τους υποστηρίξω... όπως και να έχει. Κι ας μου επιτεθεί όλο το ΜΗ για τις απόψεις μου, δεν πειράζει. Δεν κολώνω.

    DIM...τα λέμε.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-11-2006 03:12 ]


    Orfeus
    17.11.2006, 03:11
    Με πολλούς τρόπους μπορούμε να πούμε "δεν γουστάρουμε".

    Με συναυλίες, με σιωπηλές πορείες που θα λήξουν "εκεί" ήσυχα, με πανώ, με κεριά αναμμένα, με λουλούδια που θα τα αφήσουν στην πόρτα "τους" κλπ...κλπ...

    Γιατί να σιγοντάρουμε βίαιες αντιδράσεις; Δεν το καταλαβαίνω...


    Shakti_
    17.11.2006, 09:01
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 02:57 έγραψε...

    Προς Ορφέα....
    Οχι... τίποτα δεν πρόκειται να γίνει, οι ''φίλοι μας'' ίσως το πάρουν και το κάνουν σκοινί κορδόνι και γίνουν σε κάποιους και ποιό συμπαθής.

    Τίποτα δεν θα αλλάξει. Ολα θα είναι την επόμενη τα ίδια. Και χειρότερα.

    Το ξέρω. Δυστυχώς έτσι είναι.

    Αλλά ας τους θυμίζουμε ότι ''ρε φίλοι, εμείς παντως διαφωνούμε''... τίποτα δεν θα αλλάξει και πάλι...
    Οπότε ας κοιμηθούμε κι απόψε εν ειρήνη.

    Και την βιτρίνα απέναντι να σπάσουν, θα γίνει μια νέα με εξοδα (δεν το αποκλείω) του κράτους, με λαμπιόνια, έρχονται και Χριστούγεννα.

    Αλλά θα μου επιτρέψετε εμένα του φλώρου, που θα δω τα γεγονότα από τον καναπέ, με τσαγάκι... να έχω μια συμπόνοια και μια καλοσύνη σε αυτά τα παιδιά που τολμάνε να πούνε ένα ''δεν γουστάρουμε ρε!''...
    Εχει δικαίωμα και ο φλώρος του δερμάτινο καναπέ να συγκινηθεί; Ευχαριστώ....
    Ας τους υποστηρίξω λοιπόν από εδώ μέσα, αφού δεν έχω τα κότσια να πάω κοντά τους. Αυτο τουλάχιστον θα το κάνω, όσο μπορώ. Κι αν κάνουν κάτι που δεν με εκφράζει, κάνουν τόσα που με εκφράζουν... και δεν θα τους αδειάσω. Θα τους υποστηρίξω... όπως και να έχει. Κι ας μου επιτεθεί όλο το ΜΗ για τις απόψεις μου, δεν πειράζει. Δεν κολώνω.

    DIM...τα λέμε.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-11-2006 03:12 ]





    Φίλε... δυστυχώς, έχεις χοντρό πρόβλημα!!!
    Emilia_
    17.11.2006, 11:25
    Δεν ζουσα τοτε...γεγονοτα που οχι μονο μας αλλαξαν την καθημερινη μας ζωη,αλλα και τον τροπο σκεψης ισως....ποσο φωτεινο παραδειγμα μπορει να ηταν αυτη η τεραστια πρωτοβουλια-δυναμη εκεινων των παιδιων....?
    Για να καταλαβω πως ενιωθαν,μπαινω για λιγο στη διαδικασια να σκεφτω,τι θα γινοταν αν ημουν στη θεση τους..τοτε.....
    Πραγματικα ανατριχιαζω....Τετοιο καιρο,καθε χρονο,παρολο που δεν το εζησα ποτε,μελαγχολώ....Ισως και να δακρυσω,με καποιες σκεψεις.....
    Ο πατερας μου ηταν εκει.Το εζησε.Φανταζομαι οπως πολλοι απτους δικους σας η καποιοι απο μας οι ιδιοι...
    kalouka
    17.11.2006, 11:29
    17 Νοέμβρη
    οι μνήμες ενος οχτάχρονου παιδιού τότε που έφυγε τρέχοντας απο το σχολείο για το σπίτι επειδή βγήκαν τα τανκς και οι στρατιώτες στη λεωφόρο στου Ζωγράφου και στο σπίτι άκουγε το εδώ πολυτεχνείο χωρίς να πολυκαταλαβαίνει ακριβώς.
    την σοκαρισμένη γιαγια του για το παιδάκι που σκοτωθηκε μπροστά στα μάτια της απο την εξοστρακισμένη σφαιρα απο το πολυβόλο που έριχνε στη πλατεία
    τον ξυλοδαρμένο γειτονα φοιτητη που ήρθε την επόμενη΄μέρα
    και την παρουσία του μετά απο 2-3 χρόνια στο μνημόσυνο του Κομνηνού βλέποντας τη μάνα του να σπαράζει
    αυτά κρατάω αυτα θυμάμαι

    και να αδερφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα και απλά


    Melissanthi
    17.11.2006, 11:53
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-11-2006 στις 02:53 έγραψε...

    Δεν έχεις καμμιά φαντασία με την υπερδύναμη.Ξέρεις ότι σε αυτό συμφωνώ.Απλώς σου λέω οτι οι τύποι που θα κάψουν τα Mac Donalds δεν το κάνουν ούτε για τους Αμερικάνους,ούτε για τίποτα απ'όσα σε κάνουν να αγανακτείς σε σχέση με τις κυβερνήσεις..Απλώς ξεφτιλίζουν την έννοια "αναρχοαυτόνομος",σπιλώνουν την επέτειο των ηρώων και τον υπόλοιπο χρόνο χλαπακιάζουν στα Mac Donalds και δεν τρέχει τίποτα..




    Ακριβώς το ίδιο λέμε margo!

    megaloserwtikos
    17.11.2006, 12:47
    Προς shakti: Ευχαριστώ γιατρέ μου!

    jorge
    17.11.2006, 13:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 17-11-2006 στις 09:01 έγραψε...

    Φίλε... δυστυχώς, έχεις χοντρό πρόβλημα!!!



    Μην ξαναδιαβάσω τέτοιο χαρακτηρισμό Κατερίνα. Μπορείς να χαρακτηρίζεις τις απόψεις κάποιου όπως θες, όχι όμως τον ίδιο και ιδιαίτερα με τέτοιο άσχημο τρόπο.
    megaloserwtikos
    17.11.2006, 13:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 17-11-2006 στις 03:11 έγραψε...

    Με πολλούς τρόπους μπορούμε να πούμε "δεν γουστάρουμε".

    Με συναυλίες, με σιωπηλές πορείες που θα λήξουν "εκεί" ήσυχα, με πανώ, με κεριά αναμμένα, με λουλούδια που θα τα αφήσουν στην πόρτα "τους" κλπ...κλπ...

    Γιατί να σιγοντάρουμε βίαιες αντιδράσεις; Δεν το καταλαβαίνω...





    Γιώργο (Ορφέα), χτες δεν σου απάντησα, για να αποφορτιστεί η κατάσταση, είχε πάει αργά.

    Σίγουρα μπορούμε να πούμε ''δεν γουστάρουμε'' με τους τρόπους αυτούς, αλλά αυτοί οι τρόποι για το συγκεκριμμένο πρόβλημμα, είναι σχεδόν ανύπαρκτης σημασίας. Θα το διαπιστώσεις εύκολα, βάζοντας τηλεόραση. Σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται απλά μια αναφορά και τίποτα παραπάνω.
    Ζούμε έτσι κι αλλιώς σε μια βίαιη εποχή.
    Αν δεν κάνεις θόρυβο δυστυχώς δεν σε προσέχει κανείς. Είναι σαν να λες γιατί δεν έδιωξαν την οθωμανική αυτοκρατορία με συναυλίες. (Υπερβολική και ακραία η σύγκριση, το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα).
    Ορισμένα πράγματα λέγονται αλλιώς.

    Επίσης σε καμία των περιπτώσεων δεν εννοώ ανθρώπινες απώλειες. Σε αυτό είμαι εντελώς κάθετος. (για την ακρίβεια εγώ δεν πρωτοχρησιμοποίησα την λέξη βία ποτέ στο τόπικ)

    Υ.Γ: Με ορισμένους ανθρώπους έχω μια συνομιλία από την προηγούμενη σελίδα. Αν κάποιος απομονώσει μια απάντηση μου και μου πει ''έχεις χοντρό πρόβλημμα'', θα είναι αδόκιμο. Αν δεν έχει διάθεση να μπει σε όλη την συζήτηση, διαβάζοντας από την αρχή το θέμα, φαντάζει σαν είρωνας και μόνο να πυροδοτήσει χειρότερα την συζήτηση μπορεί. Μπορεί να με αντιμετώπισαν όλοι σαν τον ηλίθιο και προβλημματικό, αλλά αν θέλει κάποιος να συμφωνήσει μαζί τους, να παίρνει θέση, όχι να πετάει μια ανόητη κουβέντα. Διότι ούτε ηλίθιος είμαι ούτε τίποτα. Την γνώμη μου ακραία ξεακραία, την υποστηρίζω.

    Αυτά...
    Orfeus
    17.11.2006, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 13:16 έγραψε...

    Γιώργο (Ορφέα), χτες δεν σου απάντησα, για να αποφορτιστεί η κατάσταση, είχε πάει αργά.

    Είναι σαν να λες γιατί δεν έδιωξαν την οθωμανική αυτοκρατορία με συναυλίες. (Υπερβολική και ακραία η σύγκριση, το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα).



    Όχι δεν είναι "σαν να λέω".
    Το λες μόνος σου Πέτρο. Υπερβολική και ακραία η σύγκριση.
    Και δεν είναι καν, ούτε "σαν να το σκέφτομαι"
    Κάτι άλλο βρες...


    megaloserwtikos
    17.11.2006, 14:38
    Χρησιμοποίησα το (υπερβολικό) παράδειγμα, διότι νιώθω ότι η χώρα δεν είναι και τόσο ελεύθερη όσο φαίνεται από πρώτης άποψης.
    Το σωστότερο παράδειγμα θα ήταν μια ανάλογη κατάσταση, δηλαδή μια χώρα να επεμβαίνει στα εσωτερικά μιας άλλης, αλλά χωρίς να φαίνεται. Ομως τέτοιο παράδειγμα δεν έχω. Είναι πρόσφατο ιστορικά, να καθορίζουν την κουλτούρα, να καθορίζουν τις (δια) κυβερνήσεις, που υποτίθεται ότι επιλέγουμε (!), να ισοπεδώνουν την έννοια και την ουσία της Ελληνικότητας, με τον όρο παγκοσμιοποίηση ....
    και όλα αυτά λοιπόν να τα επηρεάζει μια χώρα η οποία δεν φαίνεται καθόλου.

    Πάω στοίχημα ότι όπως η φίλη shakti θεώρησε εμένα προβλημματικό που λέω τέτοια πράγματα, κάτα βάθος πολλοί με θεωρούν προβλημματικό.
    Η χώρα αυτή επιβάλετε με τρόπο, που μιλώντας άσχημα εγώ βγαίνω γραφικός και προβλημματικός και η χώρα άξια υποστήριξης, διότι την αδικούν την καημενούλα.

    Εκεί φτάσαμε...
    Astron
    17.11.2006, 14:53
    Ναι Πέτρο, αλλά η ένσταση φαντάζομαι των περισσοτέρων εδώ δεν είναι σχετικά με την ιδεολογία σου και τον προβληματισμό σου για την παγκοσμιοποίηση.
    Με πολλά από αυτά που λες περί επιβολής της ξένης κουλτούρας κλπ συμφωνώ. Όμως σημασία έχει να αντιπροτείνει κανείς κάτι.
    Το να σπάσω μια βιτρίνα, όχι μόνο δεν θα φέρει αποτελέσματα αλλά θα φέρει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περιμένω.
    Ενάντια λοιπόν στην όποια επιβολή ξένης κουλτούρας αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε πολιτισμό. Μέσα απ' την τέχνη, απ' τη φιλοσοφία, απ' την επιστήμη κλπ να παράγουμε ελληνικό πολιτισμό.

    Διαφορετικά, εάν δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να αναδείξουμε, τότε καλά να πάθουμε που μας επιβάλλεται η όποια αμερικάνικη, ευρωπαϊκή κλπ κουλτούρα και πολιτική.

    Όπως λέει και ο Νίτσε, αυτό που πραγματικά έχει ουσία δεν είναι το να ελευθερωθείς από κάτι (πχ μία τυραννία), αλλά το να ελευθερωθείς ΠΡΟΣ κάτι. Εάν δεν έχουμε έναν στόχο, ένα όραμα, ένα προσωπικό στίγμα, το να παλεύουμε ενάντια γενικά στην παγκοσμιοποίηση δεν θα βγάλει πουθενά.
    Άσε που πολύ φοβάμαι ότι όλοι αυτοί που τα σπάνε στην πλειοψηφία τους δεν έχουν ιδέα από φιλοσοφίες και ιδεολογίες... Απλά θέλουν να τα σπάσουν για να βγάλουν την βία που έχουν μέσα τους και οι ιδεολογίες αποτελούν μονάχα φανταχτερό περιτύλιγμα.
    Shakti_
    17.11.2006, 15:03
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-11-2006 στις 13:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 17-11-2006 στις 09:01 έγραψε...

    Φίλε... δυστυχώς, έχεις χοντρό πρόβλημα!!!



    Μην ξαναδιαβάσω τέτοιο χαρακτηρισμό Κατερίνα. Μπορείς να χαρακτηρίζεις τις απόψεις κάποιου όπως θες, όχι όμως τον ίδιο και ιδιαίτερα με τέτοιο άσχημο τρόπο.



    Γιώργο, οφείλω να ζητήσω συγνώμη, διότι προς στιγμήν μου διέφυγε ο κανονισμός του ΜΗ και απευθύνθηκα στον ίδιο τον megaloserwtikos. Διορθώνω λοιπόν και λέω πως θεώρησα και εξακολουθώ να θεωρώ τα γραφώμενά του προκλητικά, ασεβή και λίαν επιεικώς απαράδεκτα.
    Orfeus
    17.11.2006, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 14:38 έγραψε...

    Χρησιμοποίησα το (υπερβολικό) παράδειγμα, διότι νιώθω ότι η χώρα δεν είναι και τόσο ελεύθερη όσο φαίνεται από πρώτης άποψης.
    Το σωστότερο παράδειγμα θα ήταν μια ανάλογη κατάσταση, δηλαδή μια χώρα να επεμβαίνει στα εσωτερικά μιας άλλης, αλλά χωρίς να φαίνεται. Ομως τέτοιο παράδειγμα δεν έχω. Είναι πρόσφατο ιστορικά, να καθορίζουν την κουλτούρα, να καθορίζουν τις (δια) κυβερνήσεις, που υποτίθεται ότι επιλέγουμε (!), να ισοπεδώνουν την έννοια και την ουσία της Ελληνικότητας, με τον όρο παγκοσμιοποίηση ....
    και όλα αυτά λοιπόν να τα επηρεάζει μια χώρα η οποία δεν φαίνεται καθόλου.


    Δεν διαφωνώ για την αντίδραση Πέτρο, γιατί στο κάτω-κάτω η αντίδραση στις παντός είδους επιβολές δείχνει ότι ο λαός είναι υγιής. Σκέφτεται, αντιδρά και μάχεται για την ελευθερία στις επιλογές του.

    Οι Φοιτητές (τότε) έκαναν πολύ καλά να αντιδράσουν όπως αντέδρασαν. Ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό; Αλλά δεν θα συγκρίνουμε ούτε την κατάσταση που επικρατούσε τότε με τη σημερινή. Έτσι δεν είναι;

    Διαφωνώ λοιπόν (και νομίζω πως είναι σαφές) στην παρότρυνσή σου "Βγες και κάψε".

    Και πώς θα το κάνουμε τώρα δηλαδή;
    Θα παροτρύνουμε τους νέους να βγουν και να καίνε "με έλεγχο" και εμείς θα καθήσουμε μετά μπροστά στην τηλεόραση για να "απολαύσουμε" το μακελλειό;

    Διότι αυτά έγραψες....
    yiannisyiannis
    17.11.2006, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-11-2006 στις 02:13 έγραψε...

    Σπάνε τις βιτρίνες,παίρνουν και το κάτι τις τους για ενθύμιο της "επανάστασής"τους..(κανένα laptop,stereo,ότι να ναι..)
    Ε ρε ακόμα και η αναρχία είναι "δήθεν"σήμερα..
    Αντιεξουσιαστές υπήρχαν με ψυχή και στάση ζωής, αλλά αυτοί,πάει,πέθαναν..
    Τώρα "τα σπάω όλα,τα καίω όλα και του χρόνου τέτοια μέρα,ραντεβού στο ίδιο μέρος να το γλεντήσουμε πάλι".


    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-11-2006 στις 14:53 έγραψε...
    Όπως λέει και ο Νίτσε, αυτό που πραγματικά έχει ουσία δεν είναι το να ελευθερωθείς από κάτι (πχ μία τυραννία), αλλά το να ελευθερωθείς ΠΡΟΣ κάτι. Εάν δεν έχουμε έναν στόχο, ένα όραμα, ένα προσωπικό στίγμα, το να παλεύουμε ενάντια γενικά στην παγκοσμιοποίηση δεν θα βγάλει πουθενά.


    Με κάλυψαν οι παραπάνω τοποθετήσεις. Σήμερα, το έλλειμμα ιδεολογίας και αξιών, ευθύνεται για τη μετατροπή της γιορτής του Πολυτεχνείου σε πανηγύρι. Κάποτε το μακρύ μαλλί και το μούσι, ήταν σήμα κατατεθέν μιας ιδεολογίας. Η ατημέλητη εμφάνιση συμβόλιζε την προσήλωση στην εξέγερση, για να μην πω επανάσταση και θορυβηθούν μερικοί. Σήμερα το μακρύ μαλλί και το μούσι είναι φολκορική νότα στο πανάκριβο αμερικάνικο τζιν με σχίσιμο από τη μάνα του. Κάποτε ακόμη και τα σπασίματα είχαν κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο. Έλεγαν οι αντιεξουσιαστές π.χ. ότι οι τράπεζες είναι τα κύτταρα του καπιταλισμού και πρέπει να καταστραφούν. Είναι μια άποψη εδραιωμένη, σωστή ή λάθος δεν έχει σημασία, αλλά είναι μια άποψη που σέρνει πίσω της υποστηρικτική ιδεολογία. Ρωτήστε σήμερα ένα πιτσιρικά που σπάει μια βιτρίνα στην πορεία και αφαιρεί απ’ αυτήν ότι του γουστάρει, γιατί το έκανε; Δεν θα έχει την παραμικρή ιδέα.
    sintorin
    17.11.2006, 15:33
    Gia osous fovountai tin pagosmopioisi kai tin provoli tis ksenis koultouras stin ellada, ean deite ti provoli exei i elliniki koultoura sto eksoteriko, den tha legate auta pou lete. Kai to oreo einai oti i ellada den kanei katholou proothisei autou. Mono kai mono i istoria tis ftanei.

    Einai dusaresto, otan oli auti i omorfia tis ellinikis koultouras vromizei apo tin amerikanikou typou antidrasi, opou katastrefoun oti vroun mprosta tous.
    Lansetris
    17.11.2006, 15:34
    Έχω πάρει μέρος σε πολλές διαδηλώσεις και όχι μόνο στο Πολυτεχνείο. Ξέρω πολύ καλά τι έγινε στην επέτειο του 1980. Τότε που η αστυνομία μακέλεψε την πορεία για την πρεσβεία όπως πολύ καλά το καταγράφει ο Θάνος. Τι έγινε τότε; Μια σύγκρουση μέχρι αργά τη νύχτα των ΜΑΤ με όσους δεν έλεγαν να φύγουν από το χώρο της πλατείας Συντάγματος. Υπήρξαν καταστροφές, φαναριών, βιτρινών, καθισμάτων των ξενοδοχείων για οδοφράγματα κλπ. Δεν υπήρχαν γνωστοί – άγνωστοι, ήταν μια πράξη αντίστασης σε ένα αυταρχικό κράτος που ήθελε νωρίς νωρίς μόλις 7 χρόνια μετά να ξεμπερδεύει με ενοχλητικές επετείους και απαγόρευε με τσαμπουκά: όχι πορεία στην πρεσβεία!. Υπήρξαν 2 νεκροί, πάνω από 500 τραυματίες αλλά ο αυταρχισμός δεν πέρασε. Ήταν η αρχή του τέλους και για την κυβέρνηση Ράλλη. Θέλω να πω ότι πολλές φορές η σύγκρουση είναι επιβεβλημένη και δεν είναι θέμα «γραφικών αναρχοαυτόνομων» που σπάνε βιτρίνες στα τυφλά. Το ίδιο έγινε και σε άλλες φάσεις: Στις καταλήψεις του 1991 με το θάνατο του καθηγητή Τεμπονέρα, κάηκε η Αθήνα και όχι από ομάδες αναρχικών που έσπαζαν για πλιάτσικο. Το 1992 στα αμαξοστάσια της ΕΑΣ, στον ερχομό του Κλίντον λίγο μετά τον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας το 1999 όταν εγκαινιάσθηκαν και τα «νέου τύπου» χημικά. Σ’ όλες αυτές τις περιπτώσεις υπήρξε σύγκρουση χιλιάδων κόσμου όπου υπήρχαν και αρκετοί ανεγκέφαλοι που έσπαγαν στα τυφλά, με τίποτε όμως τα γεγονότα αυτά δεν ήταν υπόθεση κάποιων λίγων «αναρχικών». Υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής όλων των παραπάνω. Το γεγονός αφορούσε πολύ κόσμο αποφασισμένο να διαδηλώσει δυναμικά πρώτον και δεύτερο η τακτική της αστυνομίας που ήταν η υιοθέτηση της ωμής βίας.
    Από κει και πέρα, όταν πολλές φορές σε άλλες περιπτώσεις οι «γνωστοί – άγνωστοι» τα έκανα γυαλιά – καρφιά χωρίς ιδιαίτερο λόγο, πάλι η αστυνομία επέλεγε την καταστολή και ενώ μπορούσε να απομονώσει ειρηνικά τις λίγες δεκάδες (στην κυριολεξία λίγες δεκάδες μόνο) που εκφράζονταν από το: γουστάρω και τα σπάω όλα, η ίδια η αστυνομία λέω, έκανε το παν για να εκθρέψει μια βεντέτα που με μαθηματική ακρίβεια οδηγούσε σε καταστροφές περιουσιών απλών ανθρώπων.
    Για όποιον έχει πάρει μέρος σε διαδηλώσεις συνειδητά και δεν παρακολουθεί από την τηλεόραση (το σώου που επιλέγουν να δείχνουν), υπάρχει το σοβαρό και το αστείο, ο αγώνας και η καρικατούρα. Το Πολυτεχνείο είναι πολύ ακριβό και δε μπορεί να χαρίζεται σε «παιχνίδια πολέμου» της αστυνομίας με λίγους κουκουλοφόρους.

    gazakas
    17.11.2006, 15:39
    Πες τα ρε Θάναση...Πες τα...
    Zefuros
    17.11.2006, 16:02
    Διαβάζοντας αυτά που έγραψε ο megalosetwtikos, ομολογώ πως νευρίασα πολυ.
    Νευρίασα πολύ γιατί φτάνει στο σημείο να αναγάγει σε ήρωες κάτι ανεκδιήγητους 100, 200, 500 έστω τύπους που κάθε χρονιά σχεδόν, με αφορμή την επέτειο του Πολυτεχνείου, αμαυρώνουν τα πάντα.

    Νευριάζω ακόμα περισσότερο, γιατί υπήρξα φοιτητής του Πολυτεχνείου, και θυμάμαι ακόμα τις εικόνες από την σχολή μου όταν πέρναγε η επέτειος της 17Ν. Σπασμένες αίθουσες, κλεμμένοι υπολογιστές, κατεστραμμένες σπουδαστικές εργασίες. Όλα αυτά απο "τα παιδιά που αντιστέκονται".

    Νευριάζω ακόμα περισσότερο, γιατί "τα παιδια που αντιστέκονται" δεν είναι τίποτα περισσότερο από κάποια θρασύδειλα όντα, τα οποία εκμεταλλεύονται την ασφάλεια του ασύλου, κλεινονται μέσα και πετάνε πέτρες και μολοτοφ! Σπουδαία επανάσταση!

    Αγανακτώ, γιατί υποστηρίζεται η άποψη να πηγαίνουν και να σπάνε και να καίνε. Δηλαδή, "τα παιδιά που αντιστέκονται" γίνονται εισαγγελείς (κάτι σαν τον Δικαστή Ντρεντ) και αποφασίζουν: Αυτό δικαιούμαι να το σπάσω! (Η αλήθεια είναι πως σπάνε ότι είναι πιο κοντά στην πύλη του ΠΟλυτεχνείου. Να προλάβουν να αρπάξουν κανά ηλεκτρονικό και μετά να ξαναμπούν μεσα).

    Αγανακτώ, γιατί αυτοί οι τύποι είναι που με τα καμώματα τους έχουν κάνει να ξεχαστεί ΄το αληθινό νόημα της γιορτής. Η οποία είναι γιορτή της ελευθερίας και της δημοκρατίας.

    Δεν είναι δυνατόν να καταλύουμε κάθε Νόμο και ηθική.

    Φίλε megaloserwtikos, οι απόψεις σου σεβαστές, αλλά απολύτως εξοργιστικές!



    altamira
    17.11.2006, 16:49
    Πολυτεχνείο......
    μια πρώτη τοποθέτηση.....
    ΤΙΜΗ σε όσους έπεσαν για τα ιδανικά τους..
    που δεν τρόμαξαν απ' το θάνατο που πλησίαζε.....
    που τραγουδούσαν ..
    ΨΩΜΙ..ΠΑΙΔΕΙΑ...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.....
    την ώρα που το τανκ πέρναγε πάνω απ' τα κορμιά τους....
    αυτοί το χρέος τους το έκαναν....
    την παρακαταθήκη τους την άφησαν....σε μας μένει τώρα..πως θα την διαχειριστούμε
    και ποιά παρακαταθήκη θα αφήσουμε πίσω μας....

    από τότε μια εικόνα δεν φεύγει ποτέ απο μπροστά μου...

    ΑΥΤΟΣ ανεβασμένος στην πόρτα ..με μια σημαία ...γύρω ο θάνατος....
    κι ΑΥΤΟΣ..πάνω απ' τον θάνατο..να τον περιγελά...

    Εδώ είσαι ΔΙΟΜΗΔΗ...
    στα μάτια μου το βλέμα σου...
    και το χαμόγελό σου ....
    τα όνειρά σου τα κουβαλάμε εμεις τώρα......
    και σου οφείλουμε μια συγγνώμη που δεν τα καταφέραμε ακόμα....
    μα να ξέρεις....
    θα είσαι ο...οδηγός μας......