ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη
    megaloserwtikos
    17.11.2006, 17:04
    ......κι όμως Ζέφυρε, παρ όλο που διαφωνούμε, η αφετηρία της σκέψης μας, είναι εντελώς η ίδια....

    '' δεν είναι δυνατό να καταλύουμε κάθε νόμο και ηθική''.......
    ---
    Παύλο το αν η δική μας κουλτουρα είναι ισχυρή να αντιμετωπίσει την εισβολή, αυτό είναι μιά άλλη και τεράστια συζήτηση. Ισχυρή είναι. Αν μη τι άλλο, στηρίζεται σε μια μακρόχρονη παράδοση. Το πως μπορεί να αφομιωθεί και να διαλυθεί από την επιφανειακή (για μένα) κουλτούρα του εισβολέα, αυτό θέλει συζήτηση και είναι άλλο θέμα.
    Κάποια άλλη στιγμή... όπως καταλαβαίνεις εισπράτω πολύ μεγάλη ενέργεια από το σάιτ, όσο αφορά το πολυτεχνείο, που είναι αδύνατο να κάνω μια συζήτηση στον φιλοσοφικό τόνο που έβαλες στο θέμα.

    ------

    Ορφέα, εγώ δεν έχω διάθεση και ικανότητα, να παροτρύνω κανέναν. Μιλάω προσωπικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι σας λέω κάντε ότι κάνω.
    ---------
    shakti... ok, δέχομαι την κριτική σου... δικαιωμά σου να με κρίνεις όπως θέλεις. Παρ όλο που δεν την υποστηρίζεις, την σέβομαι.

    -------

    Η γνώμη που επικρατεί προφανώς είναι ότι πρόκειται περί νέων που γενικώς βγάζουν την βία από μέσα τους, σπάνε και καίνε περισσότερο λόγω χαβαλέ παρά κάποιας ιδεολογίας.
    Μέσα στην χαβαλεδιάρικη κατάσταση τους βλέπουμε πως όπου σπάνε, κλέβουν κι όλας.

    Εντάξει. Αυτά τα ξέραμε να τα πούμε κι εμείς.

    Και μια και έγινε λόγος από τον Γιώργο (Ορφέα) για την παράτρυνσή μου... σκέφτηκα λοιπόν να μπω στην διαδικασία και να τι θα παρότρυνα, κάπως πρόχειρα ειπωμένα:

    Μήπως να δούμε αυτά τα παιδιά πιο ουσιαστικά... μήπως να ψάξουμε πίσω από τις βάρβαρες κινήσεις.... μήπως να δούμε τι κόσμο αντικρύζουν, 18 χρονών μόλις;... μήπως αντί να τα βρίσουμε και να τα κατηγορήσουμε, να τα ρωτήσουμε και να τα πλησιάσουμε. Μήπως να πάμε στην θέση τους. Να δούμε τον κόσμο τους. Να δούμε τι τα στεναχωρεί; Να δούμε τις ευαισθησίες τους... να δούμε μέσα από τα μάτια, αυτών των ''παλιόπαιδων'';

    Αυτή λοιπόν είναι η δική μου θέση και παρότρυνση.

    Shakti_
    17.11.2006, 18:27
    Επιμένεις; Λοιπόν μεγάλε ερωτικέ, δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση να προβώ σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου γιατί βαριέμαι να μπώ στο τριπάκι σου. Για την τεκμηρίωση με έχουν καλύψει όλοι οι προηγούμενοι. ΄Οσο για την πρόθεσή σου για παρότρυνση, δεν τα είχες πή έτσι προηγουμένως. Αλλά και έτσι που τα λες τώρα, προσπαθώντας να εξομαλύνεις κάπως τα προηγούμενα, και πάλι δεν αλλάζει τίποτα. Παραμένεις στα ίδια!
    Orfeus
    17.11.2006, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    Ορφέα, εγώ δεν έχω διάθεση και ικανότητα, να παροτρύνω κανέναν. Μιλάω προσωπικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι σας λέω κάντε ότι κάνω.


    Ας μη σου ξαναγράψω τα ίδια Πέτρο. Δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλαμβάνουμε.
    Μόνο αυτό το παρακάτω:

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    ….Μήπως να δούμε αυτά τα παιδιά πιο ουσιαστικά... μήπως να ψάξουμε πίσω από τις βάρβαρες κινήσεις.... μήπως να δούμε τι κόσμο αντικρίζουν, 18 χρονών μόλις;... μήπως αντί να τα βρίσουμε και να τα κατηγορήσουμε, να τα ρωτήσουμε και να τα πλησιάσουμε. Μήπως να πάμε στη θέση τους. Να δούμε τον κόσμο τους. Να δούμε τι τα στεναχωρεί; Να δούμε τις ευαισθησίες τους... να δούμε μέσα από τα μάτια, αυτών των ''παλιόπαιδων'';


    Σύμφωνα με αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα:
    “Κάψτε με έλεγχο” και μετά εμείς …….“να ψάξουμε πίσω από τις βάρβαρες κινήσεις”.

    Απάντησε μόνος σου σ’ αυτή την ανακολουθία.


    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 17-11-2006 18:29 ]


    faltsoo
    17.11.2006, 20:16
    ‘’Οι καιροί αλλάζουν δίχως να κοιτάζουν τη δικιά σου μελαγχολία’’
    Το πολυτεχνείο ΖΕΙ ?
    Ζει ...στη μνήμη αυτών που ήσαν εκεί , αυτών που έζησαν το πως και το γιατί , αυτών που το γνώρισαν από τις αφηγήσεις των πατεράδων τους και το αξιολογήσαν στη σκέψη τους.
    Δεν Ζει ...στις αφίσες και τα μεγάλα κούφια λόγια των πολιτικών κομμάτων , στις τηλεοπτικές καταθέσεις στεφάνων , στις πορείες κάτω από τη σημαία κάποιου κόμματος η κομματικής νεολαίας.
    Ναι...στις ρομαντικές πορείες που ανέφερε παραπάνω ο orfeus , στις πολιτιστικές εκδηλώσεις που που ταράσσουν την μνήμη και οξύνουν την σκέψη .
    Οχι..στο κάψτε τα.
    Όσο στο κατ’ επιλογή ... δεν υπάρχει καμιά επιλογή .Ποιος βάζει τα όρια ? Ποιος κάνει τις επιλογές και με τη κριτήρια ? (πολύ ωραία το έθεσε ο thank ) .Η βια είναι βια και φέρνει μόνο βια.





    megaloserwtikos
    17.11.2006, 20:34
    Ορφέα, δεν έχω να πω τίποτα άλλο. Από το πρώτο μήνυμα είπα ότι μιλάω κατανοώντας τα παιδιά αυτά. Δεν άλλαξα τίποτα. Ημουν σταθερός και σε όλα τα μηνύματά μου δεν θα διαβάσεις και τίποτα αντίθετο.

    Ας μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια...


    Τα λέμε...
    Melissanthi
    17.11.2006, 20:43
    Αν και εξοργίζομαι με τα γραφόμενα του megaloserwtikos πραγματικά μετα από 4 σελίδες αντιπαραθέσεων, απλά ΑΠΑΞΙΩ να του απαντήσω.
    Απαξιώ ακόμα και να διαφωνήσω με κάποιον που υποστηρίζει ότι "πρέπει να τα κάψουν όλα στην πορεία του Πολυτεχνειου".
    Και πραγματικά εκνευρίζομαι με τους ανθρώπους που γράφουν ή λένε κάτι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν αντιδράσεις.

    Πάντως επειδή είναι κρίμα να πάει χαμένη μια τόσο απολαυστική και επιμορφωτική "συζήτηση" προτείνω να την κάνουμε copy-paste στο Word, να την αποθηκεύσουμε σε μια δισκετούλα και να την στείλουμε πακέτο στον Ιονέσκο..
    Ε,κάπως θα την αξιοποιήσει ο άνθρωπος, είναι και ειδήμων επι των παραλογισμών.
    megaloserwtikos
    18.11.2006, 17:25
    Πράγματι κάποιος έστειλε την συζήτηση στον συγγράφεα...
    Ο υπεύθυνος του θεάτρου, μου τηλεφώνησε σήμερα και μου είπε ότι είναι ενοχλημένος από τα γραφομενά μου ο Ιονέσκο.
    Συγκεκριμένα είπε ότι ''είναι απαράδεκτο να επιβραβεύεις και να παίρνεις θετική θέση απέναντι στους αναρχικούς''.


    Και επειδή κατάλαβα ποιός το έκανε.....
    .......Μελισάνθη δεν σου ξαναμιλάω.... να κι εγώ......
    Melissanthi
    18.11.2006, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 18-11-2006 στις 17:25 έγραψε...

    είναι ενοχλημένος από τα γραφομενά μου ο Ιονέσκο.
    Συγκεκριμένα είπε ότι ''είναι απαράδεκτο να επιβραβεύεις και να παίρνεις θετική θέση απέναντι στους αναρχικούς''.





    Καλά σου είπε ο Ιονέσκο τότε.
    margo
    18.11.2006, 17:42
    Να θυμίσω ότι ο άνθρωπος έχει πεθάνει..ή δεν έχει σημασία???
    Melissanthi
    19.11.2006, 01:39
    Και να ζούσε margo μου,πάλι αυτά θα ήσαν τα συμπεράσματά του
    thank
    19.11.2006, 02:18
    Έτσι όπως καθυστέρησα να γράψω, έγινε ντεμοντέ το θέμα, αλλά δύο τρεις παρατηρησούλες (χωρίς νεύρα αυτή τη φορά). Εξ' άλλου, τέλος καλό όλα καλά.

    Η όλη διαφωνία με τα σπασίματα και τα σχετικά δεν αφορούσε τις πράξεις αυτές καθεαυτές. Αφορούσε μία συγκεκριμένη στάση «κάποιων» που «γράφοντας» παροτρύνουν κάποιους άλλους να «κάνουν πράξεις». Και μάλιστα όπως δήλωσε ο γράψας τη σχετική παρότρυνση, ο ίδιος ΔΕΝ συμμετέχει σε τέτοια (σε επόμενο ποστ). Και να πω ότι ήταν στον Καναδά ο φουκαράς, η στον Β. Πόλο, ή άντε στο Παρίσι, οκ κατανοητό. Δεν λέει να πληρώνει εισιτήρια για ένα σπασιματάκι καμιάς Citibank. Το ίδιο και αν είχε μια κάποια ηλικία, ή έστω προβλήματα κινητικότητας ή τέλος πάντων ….

    Επομένως,… «εγώ δεν τα κάνω» αλλά «εσείς να το κάνετε». Αυτό είναι που με προβληματίζει. Και μου ακυρώνει οποιαδήποτε άλλη ενδιαφέρουσα η όχι, ρομαντική, αντικομφορμιστική ή άλλη τοποθέτηση γράφεται σε φόρουμ ή οπουδήποτε αλλού. Σκληρό ακούγεται αλλά έτσι είναι. Και δεν αφορά μόνον τη σημερινή / χθεσινή μέρα. Αφορά γεγικότερη στάση ζωής. Οχι, δεν λες εγώ απέχω .. αλλα ... εσεις .. γιούργια. Σορρυ. Και βεβαια για θέματα με τα οποία υπάρχει ασχετοσύνη. Για μενα εκφράζει κάτι που απεχθάνομαι σε όλες τις εκδοχές του, ειτε ειναι πολιτικές, είτε κοινωνικές, ειτε προσωπικές .. Ειτε αυτό αφορά τον δρόμο, είτε ένα πρόβλημα στο σπίτι μας ή στο γραφείο μας. Η έννοια της συν- ευθύνης με τρελαινει.

    Και μίας και μιλάμε για Πολυτεχνείο, για νόημα, κλπ ε για να σκεφτούμε λίγο αν τέτοιες προσεγγίσεις είχαν θέση σε μία τέτοια εξέγερση. Εκεί ήταν ακριβώς το αντίθετο. Σταμάτησαν να μιλάνε απλά και έκαναν. Και όλοι πήραν τις ευθύνες τους. Όποιος θέλει περισσότερη τεκμηρίωση το συζητάμε.

    Αυτά περί επετειακών «στάσεων».

    Αλήθεια, μήπως τελικά το πολυτεχνείο τείνει να γίνει "η πορεία" στα μετέπειτα χρόνια ? Μήπως η διαδικασία της επετείου με τον καιρό απομακρύνει από την ουσία ? Και δεν αναφέρομαι σε νόημα. (ο καθένας δίνει την ερμηνεία του). Αλλα σε γεγονότα, "ιστορικές συνέχειες" πριν και μετά κλπ. Σε ερμηνεία, σε σκέψη, σε εργαλείο για το τι κάνουμε σήμερα (η τι μας κάνουν). Οχι σε πολιτικό / κομματικό επίπεδο αναγκαία. Αλλά σαν στάση ζωής, σαν οπτική γωνία της κοινωνίας κ.α. Τελος πάντων, σκέψεις ειναι αυτες, ισως μπουν σε κανένα μπλόγκ, μαζί με καποια ενδιαφέροντα γεγονότα.

    maspa
    19.11.2006, 02:47
    Το βράδυ της Παρασκευής από τις 12 μέχρι τις 4 τα ξημερώματα παρακολούθησα μια εκπομπή στην ΕΤ1, η οποία λέγεται "ρεπορταζ χωρίς σύνορα". Απορροφήθηκα τόσο πολύ.... Πρόκειται για εκπομπή του 2002 με μαρτυρίες ανθρώπων που είτε ήταν φοιτητές της τότε Νομικής σχολής, είτε του Πολυτεχνείου, καθηγητές πανεπιστημίου, επιβαίνον του τανκ.... Μακάρι να μπορούσα να μεταφέρω ό,τι είχε ειπωθεί. Όσοι δεν την έχετε δει χάσατε. Πρώτη φορά κατάλαβα τι πραγματικά γιορτάζουμε την 17η Νοέμβρη. Τελικά η ένημέρωση στα σχολεία είναι ελλιπής. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε έπειτα από αυτή την εκπομπή.
    Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι ο σεβασμός και η αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών τότε αλλά και η συμπαράσταση ανθρώπων που υποστήριζαν τη θέση τους. Μέσα στο χάος της κατάληψης τότε στο Πολυτεχνείο θα μπορούσαν να συμβούν τόσα, ομως ήξεραν τι γινόταν, τι θέλανε, γιατί το κάνανε όλο αυτό. Ξέρανε για τι παλεύανε. Όχι, όπως σήμερα που γίνονται καταλήψεις κάθε τρείς και λίγο για τα πιο ασήμαντα πράγματα που μπορεί να σκεφτεί ανθρώπινος νους. Και μάλιστα τους μισούς καταληψίες να ρωτήσεις γιατί γίνεται η κατάληψη δε θα ξέρουν να απαντήσουν. Αλλά τι συγκρίνω τώρα ε?
    Και κάθε χρόνο τέτοια μέρα δημιουργούν ασυνείδητοι επεισόδια, επειδή το βλέπουν ως πανηγυράκι όλο αυτό.... Ε, όχι. Όπως είπε κι ο Astron το να σπάσεις μια βιτρίνα δεν φέρνει αποτελέσματα.
    Το Πολυτεχνείο ζεί και θα ζεί μόνο στις αναμνήσεις. Γιατί και πάλι χάνουμε την ουσία....
    kadmilos
    19.11.2006, 02:52
    Να μη μιλησω και εγω εδω.Δεν θα πω πολλα μονο δυο η τρεις ερωτησεις θα κανω:

    1)Ποιος απο αυτους που αυτοαποκαλουνται αναρχικοι εχει αποψη?Γνωριζει τι σημαινει αναρχισμος και εχει διαβασει εστω και μιση γραμμη απο μπακουνιν η κροποτκιν?

    2)Υπαρχει τροπος να αντιδρασουμε σε αυτη την κοινωνια που ειναι αδικη και καθημερινα γινεται χειροτερη.Υπαρχει τροπος να αντιταχθουμε σε ενα κρατος που εχει μηχανισμους οπως αστυνομια,σχολεια και μεσα ενημερωσης?Αν υπαρχει πειτε τον μου

    3) Το πολυτεχνειο εριξε τη χουντα?Μηπως ηταν το κυπριακο?

    Και επειδη ξερω πως σκεφτονται οι πιο πολλοι ελληνες και θα σπευσουν να με πουν περιθωριακο η οτιδηποτε αλλο,θα πω το εξης.Ναι πιστευω οτι η κοινωνια μας θελει αλλαγη αλλα δεν μπορω να προτεινω κανενα τροπο περαν της παιδειας.Δυστυχως ομως οι ελληνες δεν ειναι λαος με παιδεια και ουτε προκειται να αποκτησει ποτε αφου εχουν χωσει τα κομματα ακομα και μεσα στα γυμνασια.Οποτε επιστρεφω οτι προταση δεν μπορω να κανω.
    Και ναι καχυποπτε αναγνωστη δεν πιστευω οτι το πολυτεχνειο εριξε την χουντα.Θαυμαζω ομως το θαρρος των παιδιων εκεινων να αντιταχθουν ενωμενα σε κατι που τους βασανιζε.
    Δεν εζησα τοτε και ειλικρινα στεναχωριεμαι.Ζηλευω την διψα για ελευθερια που ειχαν αυτα τα παιδια Εμεις σημερα δεν εχουμε τετοια αναγκη.Η γενια μας βολευεται με ακριβα αμαξια,εξοδους σε γκλαμουρατα μαγαζια και μοδα.ΣΤο μονο που αρκειται ειναι να αναπαραγει λογια διεφθαρμενων πολιτικων που τη χειραγωγουν καθημερινα μεσα απο νεολαιες,ρουσφετια και τηλεοραση.
    maspa
    19.11.2006, 03:40
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 19-11-2006 στις 02:52 έγραψε...



    3) Το πολυτεχνειο εριξε τη χουντα?Μηπως ηταν το κυπριακο?




    Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό;
    Astron
    19.11.2006, 03:51
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 19-11-2006 στις 02:52 έγραψε...
    3) Το πολυτεχνειο εριξε τη χουντα?Μηπως ηταν το κυπριακο?


    Η χούντα έπεσε λόγω της Κυπριακής τραγωδίας.
    Άλλωστε στις 17 Νοέμβρη δεν γιορτάζουμε την πτώση της Χούντας αλλά την αντίσταση απέναντι σε ένα τυραννικό καθεστώς. Ήταν η πρώτη τόσο μαζική αντίδραση στην δικτακτορία και μάλιστα απ' τα νιάτα του τόπου που έδειξαν τον δρόμο του αγώνα.
    Περίπου μία εβδομάδα μετά την καταστολή της εξέγερσης του πολυτεχνείου ανετράπη με πραξικόπημα ο Παπαδόπουλος απ' τον Ιωαννίδη που επέβαλε καθεστώς ακόμα σκληρότερο από εκείνο του Παπαδόπουλου.

    maspa
    19.11.2006, 04:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 19-11-2006 στις 03:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 19-11-2006 στις 02:52 έγραψε...
    3) Το πολυτεχνειο εριξε τη χουντα?Μηπως ηταν το κυπριακο?


    Η χούντα έπεσε λόγω της Κυπριακής τραγωδίας.
    Άλλωστε στις 17 Νοέμβρη δεν γιορτάζουμε την πτώση της Χούντας αλλά την αντίσταση απέναντι σε ένα τυραννικό καθεστώς. Ήταν η πρώτη τόσο μαζική αντίδραση στην δικτακτορία και μάλιστα απ' τα νιάτα του τόπου που έδειξαν τον δρόμο του αγώνα.
    Περίπου μία εβδομάδα μετά την καταστολή της εξέγερσης του πολυτεχνείου ανετράπη με πραξικόπημα ο Παπαδόπουλος απ' τον Ιωαννίδη που επέβαλε καθεστώς ακόμα σκληρότερο από εκείνο του Παπαδόπουλου.




    Γενικά(αναφέρομαι και για άλλο topic) πολύ διαβασμένο σε βρίσκω!
    kadmilos
    19.11.2006, 12:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 19-11-2006 στις 03:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 19-11-2006 στις 02:52 έγραψε...
    3) Το πολυτεχνειο εριξε τη χουντα?Μηπως ηταν το κυπριακο?


    Η χούντα έπεσε λόγω της Κυπριακής τραγωδίας.
    Άλλωστε στις 17 Νοέμβρη δεν γιορτάζουμε την πτώση της Χούντας αλλά την αντίσταση απέναντι σε ένα τυραννικό καθεστώς. Ήταν η πρώτη τόσο μαζική αντίδραση στην δικτακτορία και μάλιστα απ' τα νιάτα του τόπου που έδειξαν τον δρόμο του αγώνα.
    Περίπου μία εβδομάδα μετά την καταστολή της εξέγερσης του πολυτεχνείου ανετράπη με πραξικόπημα ο Παπαδόπουλος απ' τον Ιωαννίδη που επέβαλε καθεστώς ακόμα σκληρότερο από εκείνο του Παπαδόπουλου.




    Αυτο ακριβως.Απλα απο αυτα που διαβασα εδω μεσα καταλαβα οτι οι περισοτεροι εχουν συνδυασει την πτωση της χουντας με το πολυτεχνειο.Γιαυτο εθεσα το ερωτημα.
    thank
    19.11.2006, 15:03
    Κάδμηλε πολύ σωστά έθεσες το ερώτημα. Εκτός από το ποστ του Παύλου, αξίζει να κάνουμε μια πολύ - πολύ συνοπτική αναφορά στις εξελίξεις της εποχής,

    - 70 με 73. Αρχίζει η αποσταθεροποίηση της χούντας, με μεμονωμένες διαμαρτυρίες που όμως δεν μπορούσαν πλέον να μέινοιυν στο περιθώριο. Πχ. Μεγάλη διαδήλωση στο μνημόσυνο του Γ. Παπανδρέου(παπού του σημερινού). Συλλήψεις, ξύλο και τα σχετικά. Σταδιακά, αρχίζουν να δημοσιεύονται στον τύπο αποσπάσματα από δίκες αντιστασιακών οργανώσεων. Παρόλα αυτά, δεν θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο λαός στο σύνολό του κινητοποιήθηκε. Υπάρχαν μικρές ομάδες, που όμως σχετικά ευκολα εξαρθρώνονταν. Γενικώς, πάντως, υπήρχε κλίμα υποτονικό. Δυστυχώς, ή έννοια της "καθολικής αντίστασης" .. θέλει κουβέντα.

    - Τρόποι διαμαρτυρίας. Κροτίδες, βόμβες περιορισμένης ισχύος και πάντα ελεγχόμενες (γι αυτό και δεν υπήρξαν θύματα από αθώους πολίτες), προκυρήξεις. Στο εξωτερικό ... γινόταν χαμός. Μεγάλες κινητοποιήσεις και η κοινή γνώμη ήταν σαφώς εναντίον. Συμπεριλαμβάνονται και πολλές κυβερνήσεις, προσωπικότητες κλπ.

    - 72 με 73. Πρώτες κινητοποιήσεις στον φοιτητικό χώρο. Γίνονται προσπάθειες για δημιουργία ανεξάρτητων φοιτ. συλλόγων και οι πρώτες συνελεύσεις. Πρωτοστατεί η Νομική. Χαμός και εκεί. Ξύλο, συλλήψεις κλπ. Αποκορύφωμα, η άρση αναβολής στράτευσης που είχαν πολλοί αντιφρονούντες φοιτητές. Τότε ήταν που η εξέγερση στα πανεπιστήμια άρχισε να γενικεύεται. Πριν τον Νοέμβριο είχαν προηγηθεί άγρια επεισόδια στη Νομική και γύρω από αυτήν. Επίσης, ειχε αρχίσει η πρώτη εμπλοκή μαθητών στην όλη ιστορία. Παράνομες συνελεύσεις στα σχολεία, κοπάνες για να κατέβουν στην Νομική κλπ.

    - "Πρωτεργάτες". Σε πρώτη φάση οργανώσεις της αριστεράς και της άκρας αριστεράς καθώς και της Ενωσης κέντρου. Στη συνέχεια η μπάλλα χάθηκε. Την τελευταία περίοδο των γεγονότων της νομικής και της "μεταφοράς" του κέντρου αντίστασης στο Πολυτεχνείο, οι οργανώσεις της αριστεράς είχαν επιφύλαξη. Δεν ειχαν τον έλεγχο. Ακουγόντουσαν απόψεις περί αναρχικών που πρέπει να απομονωθούν κλπ. Στη συνέχεια όμως, τόσο τα γεγονότα που τους ξεπέρασαν, όσο και το "αυθόρμητο" των στελεχών τους, ανέτρεψαν το κλίμα.

    - "Ανατροπή". Τις μέρες του πολυτεχνείου ειχαν καταργηθεί τα επίσημα κέντρα καθοδήγησης. Συνυπήρξαν κομμουνιστές, αναριχκοί κεντρώοι, δεξιοί, ανεξάρτητοι, όλοι. Από αυτούς που ειχαν συγκεκριμένοι άποψη και πολιτική θέση, μέχρι αυτούς που κατέβηκαν απλά για το "γαμώτο, δεν πάει άλλο"

    - "Μετά το Πολυτεχνείο". 1974. Κύπρος. Οπως ειπε ο Παυλος, ανετράπη ο Παπαδόπουλος από τον Ιωαννίδη. (πιό σκληροπυρηνικός). Τον επόμενο χρόνο οργάνωσε το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου στην Κύπρο. Καρικατούρα, αλλά η ζημιά έγινε. Η Τουρκία βρήκε ευκαιρία ("προστασία της τουρκικής μειονότητας") και έκανε την απόβαση. Σφαγή των ελληνικών δυνάμεων που σχεδόν παρατημένες εκαναν ότι μπορούσαν. Η Κύπρος διχοτομήθηκε.

    - Επιστράτευση - Μεταπολίτευση. Η Tουρκία συγκέντρωνε στρατεύματα και στον Εβρο. Ο ελληνικός στρατός σχεδόν σε διάλυση. Διατάχθηκε γενική επιστράτευση. Κωμικοτραγικές καταστάσεις. Σχεδόν διάλυση των πάντων. Τότε ήταν που η στρατιωτική κυβέρνηση κάλεσε τον Κ. Καραμανλή από το Παρίσι. Σχηματίσθηκε κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Μεταπολίτευση.

    Οχι πτώση της χούντας, αλλά αποσύνθεσή της. Και το πολυτεχνείο σαφώς έπαιξε κομβικό ρόλο.




    megaloserwtikos
    19.11.2006, 18:52
    ...τουλάχιστον εγώ πήγα στην πορεία, δεν ξέρω πόσοι κι άλλοι από τους καταθέτοντες απόψεις και γεγονότα και δεν ξέρω τι άλλο, πήγαν και τίμησαν αυτή την επέτειο...


    (εντωμεταξύ τα γραφομενά μου έχουν παρερμηνευθεί εντελώς...)

    Επεξεργάζομαι την απάντηση απλά για να πω ότι δεν έχω διάθεση να συμμετέχω άλλο στο τόπικ. Κατηγορήθηκα άλλωστε ότι το κάνω όλο αυτό για εντυπώσεις.
    Το τι αποκόμισα από όλο αυτό θα το γράψω πολύ αθόρυβα στο blog μου, που άλλωστε είναι προσωπικό και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει κάποιον που του είναι αντιπαθής. Εκεί θα νιώθω και καλύτερα...


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 19-11-2006 18:59 ]


    Melissanthi
    19.11.2006, 20:54
    Τι "παρεμηνεύτηκαν τα γραφόμενά σου" ρε μεγάλε? Γράφεις ότι "στην πορεία πρέπει να τα κάψουν όλα".Μετά το γυρνάς και λες ότι μάλλον όχι και όλα γιατί είναι κρίμα αλλά να κάψουν διοικητικά κτήρια γιατί ούτως ή άλλως το κράτος υπολειτουργεί.Μετά εννοεις έμμεσα να κάψουν την Βουλή αλλά όταν στο επισημαίνουν τα υπόλοιπα μέλη αυτό εσύ υποστηρίζεις ότι "δεν εννοούσες την Βουλή αλλά τα καταστήματα".Και προσθέτεις σχεδόν κάθε φορά ότι είναι λογικό (κι αποδεκτό) η νεολαία να επιδεικνύει τέτοια συμπεριφορά γιατί η χώρα μας είναι συντηρητική και στηρίζει την αισχροκέρδεια και τον καπιταλισμό, κάτι που κατ'εσέ σημαίνει ότι η φυσιολογική αντίδραση θα έπρεπε να είναι η βία κι οι βανδαλισμοί.

    Κι απορείς κι από πάνω???
    Δηλαδή τι θα έπρεπε να πούμε?Ένα μεγάλο χειροκρότημα σε όλα αυτά τα αμόρφωτα κι ανίδεα ζώα που κάθε χρόνο βάζουν μολότοφ σε αμάξια,σπάνε βιτρίνες καταστημάτων και ξυλοκοπούν αθώους πολίτες??Κι όλα αυτά όχι επειδή κρύβεται κάποια σπουδαία και βαρυσήμαντη ιδεολογια ή καποια υψηλή αξία.Μόνο και μόνο για να προκαλέσουν σαματά και προβλήματα.Αυτός είναι εξαρχής ο ένας και μοναδικός σκοπός τους..
    Εσυ δηλαδή που τους υποστηρίζεις ως τι τους βλέπεις?Ως εθνοσωτήρες?Ως ήρωες?Ως νέους Λακεδαιμόνιους που "ώρισαν στη ζωή των να φυλάττουν Θερμοπύλας"????
    Γιατί αν τους βλέπεις έτσι τότε........... (αν δεν υπήρχαν moderators θα εκφραζόμουν πιο ελεύθερα)

    Και κλείνεις και με την κορυφαία ατάκα: "τουλάχιστον εγώ πήγα στην πορεία, δεν ξέρω πόσοι κι άλλοι από τους καταθέτοντες απόψεις και γεγονότα και δεν ξέρω τι άλλο, πήγαν και τίμησαν αυτή την επέτειο... "

    Ακριβώς επειδή εμείς ΤΙΜΗΣΑΜΕ αυτήν την ιερή επέτειο, γράφαμε όλα αυτά περί αναρχικών και καψιμάτων.Ακριβώς επειδή ΤΙΜΟΥΣΑΜΕ,ΤΙΜΑΜΕ και πάντα θα ΤΙΜΑΜΕ αυτήν την εξέγερση... Κι επειδή νοιώθουμε ότι χρωστάμε σε αυτά τα παιδιά που θυσιαστηκαν για την Δικαιοσύνη και την Ελευθερια.Και να είσαι ΄βέβαιος ότι τα κόκκαλα τους θα τρίζουν αν βλέπουν ή ακούν τα ευτράπελα που γίνονται κάθε χρόνο στην (κατα τα άλλα ειρηνική) πορεία..
    Τώρα εσύ δεν ξέρω τι ακριβώς τιμάς, την εξέγερση του Πολυτεχνείου ή την επέλαση της βίας και του βανδαλισμού?
    Γιατί μάλλον κάπου στην πορεία χάθηκε και το νόημα..

    Υ.Γ Και για του λόγου το αληθές, μπορείς άνετα να δεις κάποια από τα ντοκουμέντα της πορείας που προβάλλουν οι ειδήσεις.
    Δες προσεκτικά τις εικόνες.Αυτά δου αρέσει να βλέπεις να γίνονται??Αυτά επικροτείς?Αν ναι, γράψε μου τα επιχειρήματά σου.
    Πού ξέρεις βρε αδερφέ, μπορεί η βία απέναντι στο οτιδήποτε να ήταν η λύση και να μας διέφευγε τόσον καιρό.