ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Κατάθλιψη-Στρες-Υπαρξιακά προβλήματα

    sigmasegnos
    18.01.2009, 15:44

    Τη Δευτέρα 19 Ιανουαρίου κυκλοφορεί το βιβλίο Η τριλογία της Ψυχικής  Διαταραχής του Σταμάτη Μεσημέρη από τις εκδόσεις Δρόμων(Σόλωνος 99 και Ζωοδόχου Πηγής).Θέμα η κατάθλιψη το στρες και τα υπαρξιακά προβλήματα του σύγχρονου ατόμου.


    INTHEFOREST
    20.01.2009, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sigmasegnos στις 18-01-2009 στις 15:44 έγραψε...

    Τη Δευτέρα 19 Ιανουαρίου κυκλοφορεί το βιβλίο Η τριλογία της Ψυχικής  Διαταραχής του Σταμάτη Μεσημέρη από τις εκδόσεις Δρόμων(Σόλωνος 99 και Ζωοδόχου Πηγής).Θέμα η κατάθλιψη το στρες και τα υπαρξιακά προβλήματα του σύγχρονου ατόμου.



    Ενας φιλος την περασμενη εβδομαδα ηταν πολυ χαλια ψυχικα απο διαφορα ζητηματα.Πηγα αμεσως σπιτι του οπως καθε φιλος οφειλη για να μου πει τον πονο του και να ξεφουσκωσει.Αλλωστε μου το ζητησε κιολας.Οταν εφτασα καταιδρωμενος(για τοσο χαλια μιλαμε)αυτος εκανε τσατ με μια γκομενα οπου δεν την εχει συναντησει ποτε στην ζωη του,και ουτε προκειται γιατι αυτη μενει Αμερικη.Της εξηγησε ολα του τα προβληματα (καταθλιψη γιατι τον εφτυσε η γκομενα,στρες απο την δουλεια και υπαρξιακα του τυπου "ποσο μονοι μας ειμαστε εμεις οι ανθρωποι")και αυτη του εδινε συμβουλες απο 7000 χλμ μακρυα.Ολη αυτην την ωρα καθομουν υπομονετικα πινοντας τον καφε μου και οταν επιτελους τελειωσαν αυτος ηταν ηρεμος και αρχισε να μου μιλαει για ανεμους και υδατα.Του εξηγησα οτι αυτο μπορουσαμε να το κανουμε και εμεις απο το ιντερνετ αλλα η προσωπικη επαφη και η φιλια μας εχει μεγαλυτερη αξια.Μαλλον δεν το καταλαβε και τον περασα γενεες 54.

    Θα παω λοιπον να του παρω δωρο το βιβλιο του Σταματη ,γιατι τον αφορα ολο το τριπτυχο και στην τελικη μαλλον του αξιζει!!{#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    20.01.2009, 02:46

    Ο Μεσημέρης είναι ψυχολόγος;


    INTHEFOREST
    20.01.2009, 02:56

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-01-2009 στις 02:46 έγραψε...

    Ο Μεσημέρης είναι ψυχολόγος;



    Το επισημο επαγγελμα του.Ετσι ξερω.


    Aiolos_m
    20.01.2009, 16:02

    Έχει σπουδάσει Πολιτικές Επιστήμες και Κλινική ψυχολογία.