ελληνική μουσική
    409 online   ·  210.816 μέλη

    συμβουλές για αρχάριο

    anarchist
    18.01.2009, 19:50

    Για σας παιδιά και καλώς σας βρήκα

    Λοιπόν απο ψακτικές περίπου δύο χρόνων κατέληξα να κάνω αυτή την αγορά..

    Πήρα μια padkontrol της korg και καβάτζωσα ένα αρμόνιο απο τη ξαδέλφη μου.. έχω και ένα υπολογιστή..

    Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις λοιπον(καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι δεν ξέρω πολλά απο μουσική..ίσα ίσα νοτες και αυτά)

    1.Το προιον αυτό που πήρα και το αρμόνιο που έχω μπορώ να τα συνδέσω σε ένα πρόγραμμα όπως είναι το cubase απλά με δυό interface.??

    2. Στην οθόνη μου θα εμφανιστούν αυτομάτος η πρέπει να κάνω κάτι στις ιδιότητες??

    3. Για ηχογραφήσεις μπορώ να κάνω μόνο με ένα μικρόφωνο η χρειάζομαι και μία κάρτα ήχου(δεν έχω κάρτα ήχου βασικά αν χρειαστεί να πάρω δηλαδή)

    4.Τo m-audio firewire solo σε τι μπορεί να μου χρησιμεύσει(πληροφοριακά είναι αυτό για όποιον θέλει να απαντήσει επειδή το είδα σε ένα βίντεο)

    Πιο πολυ είναι για hip hop beats αυτό που θέλω να κάνω γιατί οι φίλοι μου και άλλοι λένε πωε γράφω πολύ ωραίους στίχους και θέλω να τα κάνω τραγούδια

    Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις

    Ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anarchist στις 18-01-2009 19:52 ]


    noizreduction
    18.01.2009, 20:12

    Καλως ηρθες

    1) Και τα 2 μπορεις να τα συνδεσεις με το κλασσικο MIDI INTERFACE. Το PADKONTROL μαλιστα συνδεεται στον υπολογιστη και με USB, οποτε αντι για midi συνδεση, θα το χρησιμοποιησεις με USB. Εαν εχει και το αρμονιο USB, κανενα προβλημα!

    2) Το αρμονιο δε θα εμφανιστει σαν εξωτερικη συσκευη διοτι θα ειναι συνδεδεμενο με το πρωτοκολο midi. Το Cubase ομως θα το βλεπει σαν midi input οταν θα πας να παιξεις.

    Το korgpad δε το ξερω και δε το εχω χρησιμοποιησει, ομως η ελαχιστη εμπειρια μου σε αυτα λεει πως κατα 80% θα εγκατασταθει μονο του. Εαν ειχε καποιο CD εγκαταστασης τοτε εχε το διπλα σου για καλο και κακο. Και μια αναγωνση του manual θα ηταν καλη ιδεα!

    3) Εαν δεν εχεις καρτα ηχου, πως θα το συνδεσεις το μικροφωνο; Και βεβαια χρειαζεσαι μια καρτα ηχου..Οπως κι ενα μικροφωνο.

    4) Βασικα..ειναι η καρτα ηχου που λεγαμε πιο πανω. Πανω σε αυτη μπορεις να συνδεσεις το μικροφωνο ή και καποιο οργανο εαν το θες. Υποψιν, η καρτα αυτη δεν εχει midi εισοδους. Οχι μεγαλο προβλημα εαν το αρμονιο και το padkontrol μπορουν να συνδεθουν με USB στον υπολογιστη!


    anarchist
    18.01.2009, 20:26

    Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ ρε παλικάρι

    Βασικά μικρόφωνο έχω αλλά είναι χάλια..

    Οπότε λογικά θα εμφανίζονται αυτόματα ε?

    Μου προτείνεις μήπως καμιά κάρτα ήχου??Επειδή έχω παρακολουθήσει κάποιες

    συζητήσεις σου διαθέτω 150-200 ευρώ


    noizreduction
    18.01.2009, 20:32

    Μπορεις να βρεις καλες καρτουλες γι'αυτο που θες ( δηλαδη μονο ηχογραφηση φωνης μεσω καρτας ) και μαλιστα με καλη τιμη

     

    Πχ , η ESI ESU 22 ( 75€+20€=95€ μαζι με τα μεταφορικα απο γερμανια ) ειναι μια λιτη κι απλη καρτουλα, που σου δινει την πολυποθητη εισοδο μικροφωνου με καλη τιμη!


    anarchist
    18.01.2009, 20:44

    Δηλαδή με αυτά τα πράματα που έχω συν τη κάρτα(ίσως και ένα μικρόφωνο) μπορώ να κάνω τα δικά μου beat ??

     

    Σε ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες ..Είσαι μεγάλος


    noizreduction
    18.01.2009, 20:52

    Μεσα σε ολα αυτα βαλε και αρκετη υπομονη και διαθεση για πειραματισμο!

     

    Και παντα να διαβαζεις το manual πριν κανεις οτιδηποτε σε hardware εξοπλισμο. Θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο.


    anarchist
    18.01.2009, 20:57

    Σε ευχαριστώ άπειρα


    evlia
    04.03.2009, 12:03

    Καλημέρα!μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί,αν γίνεται να κάνω μουσικό-ντέμο μέσω ηλεκτρικου πιάνου;{#emotions_dlg.confused1}