ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Σύνδεση ηλεκτρικής κιθάρας σε υπολογιστή αντί για ενισχυτή

    mitzelos
    28.05.2009, 08:34

    Καλημέρα και από μένα!Αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πρόβλημα με τη σύνδεση της κιθάρας μου στον υπολογιστή.Έχω συνδεδεμένο το V-AMP 2 με τα ηχεία του pc αλλά ακούγεται μόνο από το ένα ηχείο..Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά όταν τα έχω συνδεδεμένα.Τα ηχεία λειτουργούν κανονικά και τα δύο (όπως και τα ακουστικά) και η επαφή "πατάει" κανονικά..Συγκεκριμένα συνδέω στο Input του V-AMP το καρφί της κιθάρας και από κει στο pc μέσω αντάπτορα στο mic (line-in δεν έχω καθότι laptop) και τα ηχεία/ακουστικά πάλι μέσω αντάπτορα στην υποδοχή phones του V-AMP και απο κει στην υποδοχή των ηχείων του pc.O ήχος όμως βγαίνει μόνο από το αριστερό ηχείο (ή ακουστικό)..Δοκίμασα και με ανταπτοράκι stereo αλλά και με mono.Μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    giorgosziotas
    28.05.2009, 12:10

    Καλημέρα!

    Καταρχήν με μπέρδεψες λίγο με τη συνδεσμολογία. Anyway... η σωστή είναι η εξής: Κιθάρα στο input του πέταλου. Line-out του πέταλου στο line-in της κάρτας ήχου. Ακουστικά στο “phones” του laptop.

    Αν μ' αυτό τον τρόπο πάλι τα ακούς μονοφωνικά τότε περνάμε στη λυπητερή.

    Φίλε μου υπάρχουν 2 ειδών mic input στα laptop. Είναι μερικά που έχουν επιλογή από software που σε ρωτάει αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το input ως line-in ή ως απλό mic. Αυτά που έχουν αυτή τη δυνατότητα, μπορούν να δεχτούν στερεοφωνικό σήμα. Εκείνα που δεν την έχουν, διαθέτουν μονοφωνικό input κι έτσι δεν μπορείς να βάλεις τίποτα εκτός από κάποιο μικροφωνάκι της πλάκας.

    Η μόνη λύση δυστυχώς είναι να πάρεις κάποια πολύ φθηνή εξωτερική κάρτα ήχου με τουλάχιστον ένα line-in και σύνδεση usb ή firewire (ανάλογα τι διαθέτει το laptop σου). Κάποια σαν αυτή "http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702257 " ή σαν αυτή " Plaisio.gr Behringer ".

     

    Καλή τύχη :D

    ΥΓ. Ξέχασα να σου πω... Αν τελικά πάρεις κάποια εξωτερική καρτούλα, μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις την on-board κάρτα ήχου του laptop.


    -----------------
    http://www.ziotas.gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 28-05-2009 12:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 28-05-2009 12:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 28-05-2009 12:24 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 28-05-2009 12:25 ]


    mitzelos
    28.05.2009, 12:21

    Μάλιστα...Άρα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι..Παίζει δηλαδή ρόλο η συσκευή (V-AMP) κυρίως ε?Διότι όταν βάζω απλά την κιθάρα στο pc με κάποιο standalone (Αmplitube-Guitar Rig) παίζει stereo κανονικά


    giorgosziotas
    28.05.2009, 12:29

    Το guitar rig κάνει εσωτερικά το μονοφωνικό-στέρεο. Αυτό γίνεται... Αν όμως θέλεις να εισάγεις πραγματικό στέρεο στο pc πρέπει να έχεις και stereo line-in.


    mitzelos
    28.05.2009, 12:37

    Άρα δηλαδή θέλει την κάρτα ήχου αυτήν την εξωτερική..Να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις..Αυτή η Behringer η UCA 202 δουλεύει και ως usb για να περνάω τα presets του V-AMP που κατεβάζω μέσα ή θέλει το άλλο το καλώδιο (http://www.thomann.de/de/esi_midi_mate.htm)..Αυτό εννοώ


    giorgosziotas
    28.05.2009, 12:46

    Κοίτα. Στο desktop pc μου δουλεύω με μια Firebox της Presonus. Αυτή είναι στα 290 ευρώ και έχει ότι είσοδο και έξοδο γουστάρεις. Στο laptop που έχω πάρει κι εγω αυτή τη Behringer ήξερα ότι με 34 ευρώ δεν έπρεπε να περιμένω πολλά. Κι έτσι κι έγινε. Έχει μόνο Line-in, Line-out και phones. Ούτε midi ούτε τίποτα.

    Αυτά που λες περί preset του πέταλου δεν τα ξέρω. ΥΠΟΘΕΤΟ ότι θα πρέπει να έχεις κάποιο ειδικό καλώδιο που συνδέει το πέταλο με usb στο pc και να έχουν απευθείας επικοινωνία.

    Μήπως πριν αγοράσεις οτιδήποτε να ρωτήσεις στο μαγαζί που αγόρασες το πέταλο;

     


    -----------------
    http://www.ziotas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 28-05-2009 12:48 ]


    mitzelos
    28.05.2009, 15:34

    Έχω διαβάσει φίλε μου πάρα πολλά άρθρα στο Internet για αυτό την ρημάδα την πεταλιέρα.{#emotions_dlg.sad}Μόνο μέσω του καλωδίου αυτού(του midi) μπορώ να περάσω τα presets,απλά ρώτησα μπας και γίνεται μέσω της Behringer..Οπότε δηλαδή η χρησιμότητα της ουσιαστικά είναι να βγάζει stereo και απ τα δυο τα ηχεία του pc έτσι?Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου και τη βοήθεια!


    IOAMITSMAR
    04.12.2009, 19:03

    Καλησπέρα σε όλους. Προσφατα απεκτησα ενα μαντολινο και αρχιζω και μαθαινω μονος μου καποιους σκοπους. θελω να ενισχυσω λιγο τον ηχο του, χωρις ομως να αγορασω ενισχυτες κτλ. Μπορει να γινει αυτο μεσω υπολογιστη? Δηλαδη να ακουω την ωρα που παιζω απο τα ηχεια του υπολογιστη? Και αν ναι τι απαιτειται? Δηλ. μικροφωνο...μαγνητες...καλωδια .......προγραμματα κλπ!!

     


    JimMNO
    11.12.2009, 04:01

    Θελω να ρωτησω αν η ακολουθη συνδεσμολογια θα λειτουργησει (για home studio τιποτα σπουδαιο)

    κιθαρα ->

    behringer mic200 tube ultragain ->

    (http://www.thomann.de/gr/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm )

     

    -> καρτα ηχου sound blaster audigy -> guitar rig 3

     

    Δηλαδη με αλλα λογια δεν ενδιαφερομαι για την αγορα πεταλιερας και θελω να βαζω effects στην ηλεκτρικη μεσω του Η/Υ. Θα δουλεψει?


    giorgosziotas
    11.12.2009, 15:07

    Θα λειτουργήσει σίγουρα. Έχε στο νου σου όμως ότι και το Guitar Rig διαθέτει AMP modeling, άρα πρόσεξε τι settings θα βάλεις στο behringer για να μη βρεθείς με διπλό amp. ;)


    Mad4U
    15.06.2010, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 22-01-2009 στις 02:56 έγραψε...

    1) γινεται να συνδεθει μια ηλεκτρικη κιθαρα με τον υπολογιστη η με το subwoffer? Αν ναι τι αποτελεσματα εχει?

    2) Ειναι οι αναλογικοι ενισχυτες καλυτεροι απο ψηφιακο ηχο? (αναλογικο και ψηφιακο ηχοσυστημα στην ιδια τιμη) Και γενικα η ψηφειακη τεχνολογια.

     

    ΥΣ. Χερομαι που αυτο το thread εχει βοηθησει αρκετο κοσμο στη συνδεση κιθαρας με pc γιατι υπαρχουν απαντησεις για λογισμικο αλλα και συνδεσμολογια.

    ΥΣ1. Κανενα thread δε πρεπει να παψει να ανανεωνεται!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mad4U στις 22-03-2009 16:53 ]




    noizreduction
    15.06.2010, 09:57

    Νομιζω πως ολοι χαιρομαστε οταν ενα thread επιτελει το σκοπο του ( να βοηθαει και να πληροφορει τον κοσμο που θα το διαβασει ), οταν ομως φτανει σε ενα σημειο "κορεσμου" ( ή απολυτο σημειο πληροφορησης ) δεν υπαρχει κανενας λογος να ανανεωνεται.

    Απλως μενει στο "χρονοντουλαπο" ενος forum και με την καταλληλη αναζητηση ενος νεου ή παλιου χρηστη θα εμφανιστει ξανα για να πληροφορησει το νεο επισκεπτη του. Κι αν ο νεος επισκεπτης δε καλυφθει με τις πληροφοριες που δινονται, τοτε βαζει μια νεα ερωτηση!

    Εαν ολα τα θεματα ανανεωνονταν καθημερινα ή μηνιαιως, τοτε θα ειχαμε το φαινομενο πιο νεα θεματα με επειγουσες ερωτησεις να "κατεβαινουν" στη λιστα αναμονης γιατι θα επανερχονται παλαιοτερα και πληρη θεματα στη θεση τους!


    Athi22
    02.04.2017, 18:39

    Βοηθειαα! Χαζη ερωτηση αλλα ερωτηση: 

    Θα ηθελα να αρχισω να ηχογραφω στο σπιτι. Δεν περιμενω για ενα τελειο αποτελεσμα αλλα εστω οχι κατω του μετριου. Προσφατα εμαθα πως το παρακατω μηχανημα ειναι οκ να συνδεθει και με ηλεκτροακουστικη κιθαρα. 

    https://m.thomann.de/gb/behringer_ucg102.htm

    Θελω ομως να ηχογραφησω και φωνη. Τι πρεπει να κανω απο εδω και περα με το μικροφωνο και το λαπτοπ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Athi22, 02-04-2017 18:44 ]


    STEFANOS604
    02.04.2017, 19:28

    Το behringer_ucg102 δούλευε στα Windows XP έως 7 (32/64-bit) αν έχεις τα win10 τότε πιθανόν να μη βρίσκεις driver και να μη αναγνωρίζεται.

    Ρίξε και μια ματιά στο σχετικό πρόσφατο θέμα στα σχόλια εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=33651&gotolast=1