ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    X-Factor: Η επόμενη ημέρα

    Bettina
    31.01.2009, 12:07

    Τέλος στα όνειρα τόσων παιδιών,επίδοξων τραγουδιστών μας έδωσε χτες το x factor,και ήταν η πρώτη φορά που το παρακολούθησα.Νευρίασα,γέλασα αλλά και εκνευρίστηκα αρκετά με την τραγική και αχαρακτήριστη συμπεριφορά του Μουρατίδη(ως συνήθως)έναντι του συγκροτήματος τριημητόνιο στην ερμηνία ενός τραγουδιού του Τζίμη Πανούση που εξέφραζε την οργή των νέων έναντι του κατεστημένου.

    Γέλασα με την εμφάνιση κάποιων..(ταλέντων)που νόμιζαν ότι τραγουδούσαν και φτάνουμε στο αποτέλεσμα που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο.Χτες λοιπόν άκουσα προσεκτικά και τον Λούκα και τον Νικόλα και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από την ερμηνεία του Νικόλα,που ήταν μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ερμηνεία.Ενα παιδί με αστήρευτο ταλέντο με τεράστιες φωνητικές ικανότητες-δυνατότητες που έδωσε την μάχη του και -για μένα την κέρδισε-άσχετα αν ο Λούκας τελικά ήταν ο νικητής.Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???

    Θα ανοίξουν κάποιες πόρτες για αυτούς,αυτό είναι σίγουρο,θα κάνουν ένα cd και αυτό είναι σίγουρο και μετά θα ξεχαστούν όπως όλοι οι άλλοι που πέρασαν από τέτοιου είδους παιγνίδια.Κανείς όμως δεν μπορεί να τους στερήσει το όνειρο μιας αυριανής επιτυχίας,μιας καινούργιας ελπίδας για καλλιτεχνική καταξίωση,πράγμα που τους εύχομαι ειλικρινά,μου άρεσαν δεν μου άρεσαν.Smile

    Εμπρός λοιπόν για την επόμενη ημέρα και καλή σταδιοδρομία σε όσους την αξίζουν.


    -----------------
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά (Αριστοτέλης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 31-01-2009 16:58 ]


    Bettina
    31.01.2009, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 31-01-2009 στις 12:07 έγραψε...

    Τέλος στα όνειρα τόσων παιδιών,επίδοξων τραγουδιστών μας έδωσε χτες το x factor,και ήταν η πρώτη φορά που το παρακολούθησα.Νευρίασα,γέλασα αλλά και εκνευρίστηκα αρκετά με την τραγική και αχαρακτήριστη συμπεριφορά του Μουρατίδη(ως συνήθως)έναντι του συγκροτήματος τριημητόνιο στην ερμηνία ενός τραγουδιού του Τζίμη Πανούση που εξέφραζε την οργή των νέων έναντι του κατεστημένου.

    Γέλασα με την εμφάνιση κάποιων..(ταλέντων)που νόμιζαν ότι τραγουδούσαν και φτάνουμε στο αποτέλεσμα που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο.Χτες λοιπόν άκουσα προσεκτικά και τον Λούκα και τον Νικόλα και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από την ερμηνεία του Νικόλα,που ήταν μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ερμηνεία.Ενα παιδί με αστήρευτο ταλέντο με τεράστιες φωνητικές ικανότητες-δυνατότητες που έδωσε την μάχη του και -για μένα την κέρδισε-άσχετα αν ο Λούκας τελικά ήταν ο νικητής.Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???

    Θα ανοίξουν κάποιες πόρτες για αυτούς,αυτό είναι σίγουρο,θα κάνουν ένα cd και αυτό είναι σίγουρο και μετά θα ξεχαστούν όπως όλοι οι άλλοι που πέρασαν από τέτοιου είδους παιγνίδια.Κανείς όμως δεν μπορεί να τους στερήσει το όνειρο μιας αυριανής επιτυχίας,μιας καινούργιας ελπίδας για καλλιτεχνική καταξίωση,πράγμα που τους εύχομαι ειλικρινά,μου άρεσαν δεν μου άρεσαν.Smile

    Εμπρός λοιπόν για την επόμενη ημέρα και καλή σταδιοδρομία σε όσους την αξίζουν.



     

     

     

    Ζητώ συγνώμη για ένα ορθογραφικό μου λάθος που....βγάζει μάτι.Εγραψα την λέξη ερμηνία(με γιώτα)αντί της σωστής με έψιλον γιώτα(ερμηνεία)


    kwstasagas
    31.01.2009, 13:02

    "Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???"

    Κι εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής : Είναι, πια, τόσο απαραίτητο όλοι όσοι τραγουδάνε, γράφουν τραγούδια, γράφουν στίχους κλπ να γίνουν σώνει και καλά επαγγελματίες / καριερίστες τραγουδιστές, στιχουργοί, τραγουδοποιοί κλπ ??? Κι ακόμη χειρότερα, είναι τόσο απαραίτητο, προκειμένου να σταδιοδρομήσουν επαγγελματικά στο τραγούδι, να πηγαίνουν σε ριάλιτι, σε fame story, x - factors ή κι εγώ δεν ξέρω τι και να "γίνονται ρόμπες" ??? 

    Στο σημείο αυτό θα αναφερθώ σε μία νεοφερμένη και πολύ μικρή σε ηλικία τραγουδίστρια που γνώρισα πρόσφατα : ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, μόλις 22 ετών, την οποία γνώρισα πριν λίγο καιρό στη μουσική σκηνή ΠΥΡΗΝΑΣ, όπου τραγουδούσε μαζί με τον Αλέξανδρο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗ. Νομίζω ότι σε άλλο ποστ έχω αναφερθεί εκτενώς για το ταλέντο αυτού του κοριτσιού, το οποίο ... ξεχειλίζει σαν χέιμαρρος επάνω στη σκηνή. Κι όμως ... η Μαρία πρόσφατα πήρε το πτυχίο της Σχολής της και άρχισε την επαγγελματική της σταδιοδρομία στο αντικείμενο που σπούδασε [νομίζω ότι σχετίζεται με τραπεζικές εργασίες, δεν θυμάμαι τι ακριβώς μού είπε η ίδια], και έχει τη μουσική και το τραγούδι σαν ένα πολύ όμορφο συμπλήρωμα στη ζωή της. Κι επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει σε ένα κορίτσι το οποίο αν το δει κανείς να τραγουδά στη σκηνή το πρώτο πράγμα που θα σκεφθεί είναι "μα καλά ... αυτή γιατί δεν είναι επαγγελματίας τραγουδίστρια ???"

    Αυτό, λοιπόν, θα ήθελα να προτείνω σε όσους έχουν [ή πιστεύουν ότι έχουν] ταλέντο σε οτιδήποτε, στο τραγούδι, στην τραγουδοποιία κλπ : Μην παρατήσετε ούτε τις δουλειές σας, ούτε τις σπουδές σας. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να αφήστετε την αγάπη σας για το τραγούδι, την τραγουδοποιία κλπ και την ενασχόλησή σας με αυτά να λειτουργήσουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τις άλλες δραστηριότητές σας [σπουδές, επάγγελμα, οικογένεια κλπ]. Και το κυριότερο ... διαφυλάξτε όσο μπορείτε την αξιοπρέπειά σας και την προσωπικότητά σας !!! Μην την δώσετε "βορά" σε κανένα τάλεντ - σόου με αντάλλαγμα λίγη δημοσιότητα ....

    Ευχαριστώ !!!

    Κώστας

     

     

      

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:05 ]


    KIT_KAT
    31.01.2009, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 31-01-2009 στις 12:11 έγραψε...

    Ζητώ συγνώμη για ένα ορθογραφικό μου λάθος που....βγάζει μάτι.Εγραψα την λέξη ερμηνία(με γιώτα)αντί της σωστής με έψιλον γιώτα(ερμηνεία)

    Παρένθεση: Bettina, πάνω δεξιά σε κάθε ποστ υπάρχει η δυνατότητα της επεξεργασίας {#emotions_dlg.yes}


    DoctorStrangelove
    31.01.2009, 16:24

    Προσωπική μου άποψη είναι πως όλα αυτά τα show γίνονται αποκλειστικά και μόνο για μαζική κατανάλωση.Δεν έχουν σκοπό να βγάλουν νέα παιδιά με ταλέντο στη δισκογραφεία,απλά ένα πανηγυράκι είναι που άμα δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις (πράγμα δύσκολο) κάθεσαι και το βλέπεις!!Πόσα τέτοια show βλέπουμε εδώ και χρόνια στη τηλεόραση??Fame Story,Dream Show,τώρα Χ-Factor.Πόσοι ήταν αυτοί που λέγαμε "ΑΑ ωραία φωνή,μπορεί να κάνει κάτι καλό" και δε κάνανε απολύτως τίποτα...?Νινο,Πετρέλης ήταν οι μόνοι που κατάφεραν να κάνουν κάτι έξω και αυτό λόγω της μουσικής ανυπαρξίας που υπάρχει στην Ελλάδα όσον αφορά νέους καλλιτέχνες στη pop και στο λαίκο τραγούδι...Συμπέρασμα?Τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το χώρο πρέπει να καταλάβουν πως όλα αυτά τα μουσικά talent show δε προσφέρουν απολύτως τίποτα παρά μία παροδική δημοσιότητα για κάποιους μήνες.Είναι ένα παιχνιδάκι του Star System που προωθεί οχι τους πραγματικά καλούς αλλά εκεινους που είναι ιδανικοί για την συντήρηση του ίδιου του Star System όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια όχι στην Ελλάδα αλλά παντού.{#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστώ !!


    -----------------
    All we are is dust in the wind.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DoctorStrangelove στις 31-01-2009 16:27 ]


    john1987
    31.01.2009, 22:39

    Ε σκοπος ειναι να τραγουδανε τα "Ταλεντα" κατω απο κανα σκυλα σε μεγαλο νυκτερινο κεντρο.(σκυλαδικο δλδ)

     

    Παντως και τα δυο παλικαρια ηταν αρκετα καλα,ειδικα ο Νικολας.Απλα ο αλλος ειχε τον αερα του σκυλα παραπανω!!

     

    ps:μηπως ανεφερα πολυ τη λεξη σκυλας?{#emotions_dlg.confused1}


    Bettina
    01.02.2009, 10:24

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 31-01-2009 στις 14:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 31-01-2009 στις 12:11 έγραψε...

    Ζητώ συγνώμη για ένα ορθογραφικό μου λάθος που....βγάζει μάτι.Εγραψα την λέξη ερμηνία(με γιώτα)αντί της σωστής με έψιλον γιώτα(ερμηνεία)

    Παρένθεση: Bettina, πάνω δεξιά σε κάθε ποστ υπάρχει η δυνατότητα της επεξεργασίας {#emotions_dlg.yes}



     

     

    Ναι το ξέρω,αλλά εκείνη τη στιγμή ήμουν βιαστική και δεν το σκέφτηκα.Πάντως ευχαριστώ πολύ.


    Bettina
    01.02.2009, 10:27

    Παράθεση:

    Το μέλος DoctorStrangelove στις 31-01-2009 στις 16:24 έγραψε...

    Προσωπική μου άποψη είναι πως όλα αυτά τα show γίνονται αποκλειστικά και μόνο για μαζική κατανάλωση.Δεν έχουν σκοπό να βγάλουν νέα παιδιά με ταλέντο στη δισκογραφεία,απλά ένα πανηγυράκι είναι που άμα δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις (πράγμα δύσκολο) κάθεσαι και το βλέπεις!!Πόσα τέτοια show βλέπουμε εδώ και χρόνια στη τηλεόραση??Fame Story,Dream Show,τώρα Χ-Factor.Πόσοι ήταν αυτοί που λέγαμε "ΑΑ ωραία φωνή,μπορεί να κάνει κάτι καλό" και δε κάνανε απολύτως τίποτα...?Νινο,Πετρέλης ήταν οι μόνοι που κατάφεραν να κάνουν κάτι έξω και αυτό λόγω της μουσικής ανυπαρξίας που υπάρχει στην Ελλάδα όσον αφορά νέους καλλιτέχνες στη pop και στο λαίκο τραγούδι...Συμπέρασμα?Τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το χώρο πρέπει να καταλάβουν πως όλα αυτά τα μουσικά talent show δε προσφέρουν απολύτως τίποτα παρά μία παροδική δημοσιότητα για κάποιους μήνες.Είναι ένα παιχνιδάκι του Star System που προωθεί οχι τους πραγματικά καλούς αλλά εκεινους που είναι ιδανικοί για την συντήρηση του ίδιου του Star System όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια όχι στην Ελλάδα αλλά παντού.{#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστώ !!


    -----------------
    All we are is dust in the wind.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DoctorStrangelove στις 31-01-2009 16:27 ]



     

     

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!!!!!!!


    Bettina
    01.02.2009, 10:36

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 31-01-2009 στις 13:02 έγραψε...

    "Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???"

    Κι εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής : Είναι, πια, τόσο απαραίτητο όλοι όσοι τραγουδάνε, γράφουν τραγούδια, γράφουν στίχους κλπ να γίνουν σώνει και καλά επαγγελματίες / καριερίστες τραγουδιστές, στιχουργοί, τραγουδοποιοί κλπ ??? Κι ακόμη χειρότερα, είναι τόσο απαραίτητο, προκειμένου να σταδιοδρομήσουν επαγγελματικά στο τραγούδι, να πηγαίνουν σε ριάλιτι, σε fame story, x - factors ή κι εγώ δεν ξέρω τι και να "γίνονται ρόμπες" ??? 

    Στο σημείο αυτό θα αναφερθώ σε μία νεοφερμένη και πολύ μικρή σε ηλικία τραγουδίστρια που γνώρισα πρόσφατα : ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, μόλις 22 ετών, την οποία γνώρισα πριν λίγο καιρό στη μουσική σκηνή ΠΥΡΗΝΑΣ, όπου τραγουδούσε μαζί με τον Αλέξανδρο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗ. Νομίζω ότι σε άλλο ποστ έχω αναφερθεί εκτενώς για το ταλέντο αυτού του κοριτσιού, το οποίο ... ξεχειλίζει σαν χέιμαρρος επάνω στη σκηνή. Κι όμως ... η Μαρία πρόσφατα πήρε το πτυχίο της Σχολής της και άρχισε την επαγγελματική της σταδιοδρομία στο αντικείμενο που σπούδασε [νομίζω ότι σχετίζεται με τραπεζικές εργασίες, δεν θυμάμαι τι ακριβώς μού είπε η ίδια], και έχει τη μουσική και το τραγούδι σαν ένα πολύ όμορφο συμπλήρωμα στη ζωή της. Κι επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει σε ένα κορίτσι το οποίο αν το δει κανείς να τραγουδά στη σκηνή το πρώτο πράγμα που θα σκεφθεί είναι "μα καλά ... αυτή γιατί δεν είναι επαγγελματίας τραγουδίστρια ???"

    Αυτό, λοιπόν, θα ήθελα να προτείνω σε όσους έχουν [ή πιστεύουν ότι έχουν] ταλέντο σε οτιδήποτε, στο τραγούδι, στην τραγουδοποιία κλπ : Μην παρατήσετε ούτε τις δουλειές σας, ούτε τις σπουδές σας. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να αφήστετε την αγάπη σας για το τραγούδι, την τραγουδοποιία κλπ και την ενασχόλησή σας με αυτά να λειτουργήσουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τις άλλες δραστηριότητές σας [σπουδές, επάγγελμα, οικογένεια κλπ]. Και το κυριότερο ... διαφυλάξτε όσο μπορείτε την αξιοπρέπειά σας και την προσωπικότητά σας !!! Μην την δώσετε "βορά" σε κανένα τάλεντ - σόου με αντάλλαγμα λίγη δημοσιότητα ....

    Ευχαριστώ !!!

    Κώστας

     

     

      

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:05 ]



     

     

    Δεν γνωρίζω αυτό το κορίτσι(Μαρία Παπαγεωργίου)αλλά ξέρω πως υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά ταλαντούχα σήμερα που χρησιμοποιούν το τραγούδι σαν πάρεδρο.Εχεις απόλυτο δίκαιο σε όλα αυτά που αναφέρεις πιο πάνω,αλλά ποιος τα ακούει!!!!!

    Επειτα μην ξεχνάς ότι το χειροκρότημα είναι ένα όνειρο για όλους αυτούς σαν αρρώστια που δεν αντιμετωπίζεται εύκολα.Υστερα έρχεται το χρήμα,που πολλά από αυτά τα παιδιά ακούγοντας για αστρονομικά ποσά με τα οποία αμοίβονται οι τραγουδιστές,βάζουν τον εαυτό τους στη θέση εκείνων.

    Οι συμβουλές σου σωστές πάνσωστες θα μπορούσα να πω και μακάρι να εισακουστούν!!!!

     


    jorge
    01.02.2009, 12:30

    Bettina σε παρακαλώ να ΜΗΝ απαντάς σε κάθε έναν ξεχωριστά, αλλά να δίνεις απαντήσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε ΕΝΑ post. Αυτό που κάνεις κουράζει πολύ. Επίσης, όταν ανοίγουμε ένα θέμα συζήτησης, καλό είναι μην το μονοπωλούμε με τις δικές μας απαντήσεις. Δεν μας ανήκει.


    998
    01.02.2009, 15:53

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:09 ]


    freakhood
    02.02.2009, 00:42

    Ματαιότης ματαιοτήτων...


    samg
    06.02.2009, 15:40

    « Το μέλος kwstasagas στις 31-01-2009 στις 13:02 έγραψε...

     

    "Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???"

    Κι εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής : Είναι, πια, τόσο απαραίτητο όλοι όσοι τραγουδάνε, γράφουν τραγούδια, γράφουν στίχους κλπ να γίνουν σώνει και καλά επαγγελματίες / καριερίστες τραγουδιστές, στιχουργοί, τραγουδοποιοί κλπ ??? Κι ακόμη χειρότερα, είναι τόσο απαραίτητο, προκειμένου να σταδιοδρομήσουν επαγγελματικά στο τραγούδι, να πηγαίνουν σε ριάλιτι, σε fame story, x - factors ή κι εγώ δεν ξέρω τι και να "γίνονται ρόμπες" »

     

    Κατ αρχας χαιρετε, καθοτι ειμαι νεο μελος και αυτο το τοπικ με κενε να εγγραφω.

    Δευτερευοντως συγγνωμη που δεν εβαλα το προηγουμενο αποσπασμα σε παραθεση αλλα δεν ξερω πως.

     

    Λοιπον, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ τοσο απαραιτητο οσοι τραγουδανε γραφουν κλπ να γινουν επαγγελματιες καριεριστες εφοσον αξιζουν, σαν καλλιτεχνες σαν χαρακτηρες σαν performers σαν προσωπικοτητες σαν altitude.

    Σε προσωπικο επιπεδο δεν μου λεει να κρατησω την πρωινη μου δουλεια, που βεβαια ειναι η μονη δουλεια μου γιτι δεν εχω ιδεα που να απευθυνθω, (ειμαι τραγουδιστης και πιανιστας btw) αλλα δεν μου λεει να κανω την μουσικη χομπι.

    Καταρχας δεν το σπυδασα για να ειναι χομπι.

    Δευτερον το κανω τεχνη η τεσπα το κεφι μου για εμενα και αλλους πεντε, το βρισκω καταθλιπτικο, οταν ασχολεισαι με καλλιτεχνικες δραστηριοτητες νομιζω οτι θες να εχεις αποδεκτη.

    Αν θες να το κανεις για την παρτη σου τοτε κατα τη γνωμη μου ειναι η προσωπικη σου ψυχοθεραπεια, αλλα ως εκει. Οταν κανεις κατι το οποιο εκ φυσεως απευθυνεται, αλλα εσυ το κανεις για σενα τοτε εισαι ερασιτεχνης.

    Πραγμα καθολου κακο, αλλα εχεις ξεκαθαρα αλλες αναγκες απο τον αντιστοιχο επαγγελματια, ακομα και αν εισαι καλυτερος του.

    Εγω για παραδειγμα θελω να κανω μουσικη να τραγουδαω μουσικη να ερμηνευω μουσικη.

    Να την κανω παραπλευρως με στεναχωρει.

    Θελω να ειναι το κυριθο πραγμα που κανω και να βγαζω και τα απωθημενα μου και τα προς το ζειν.

    Θελω να κανω δισκογραφια, με απασχολει η δημοσια εικονα μου, θελω να ακουσα την φωνη μου στο ραδιοφωνο, και ναι το παραδεχομαι εχω μια μικρη δοση ματαιοδοξιας, η οποια θεωρω οτι ειναι η κινητηρια δυναμη του καλλιτεχνη.

    Αν ειναι αυτο που κανω να το καταλαβαινω μονο εγω και να με νοιαζει να αρεσει μονο σε εμενα δεν ειμαι καλλιτεχνης, ειμαι  απλα χομπιστας.

    Τελος τα ριαλιτι τα απεχθανομαι τα θεωρφω χασαπικα ονειρων, σαν θεαματα ειναι τρισαθλια αλλα ειλικρινα ο φοβος μου ειναι μην κατακηξω 35 ετων αποτυχημενος και μπω σε κανενα απο απελπισια.

    Αυτα. 


    kwstasagas
    06.02.2009, 20:32

    Καταρχήν, να σε καλωσορίσω samg στο Music Heaven, μια και, όπως αναφέρεις, είσαι νέο μέλος !!! Και, φυσικά, χαίρομαι που διάβασα άποψη αντίθετη από τη δική μου [εμένα μού αρέσει να διαφωνούν με όσα γράφω, όταν, φυσικά, πρόκειται για διαφωνίες με επιχειρήματα - όπως πράττεις εσύ - και όχι για επιθέσεις επί προσωπικού].

    Αν, πραγματικά, έχεις αποφασίσεις ότι θέλεις να κάνεις επαγγελματική καριέρα σαν τραγουδιστής, τραγουδοποιός κλπ, δεν μού μένει παρά να σού ευχηθώ ολόψυχα και με ειλικρίνεια "καλή επιτυχία / καλή δύναμη". Θα πρέπει, όμως, την απόφασή σου να την σκεφθείς καλά και να εξετάσεις όλες τις "παραμέτρους". Και, προπαντός, το ερώτημα : "άραγε η σημερινή εποχή ευνοεί επαγγελματική καριέρα στο τραγούδι, στη δισκογραφία κλπ ???". Επίσης, συζήτησέ το και με μουσικούς, τραγουδιστές, τραγουδοποιούς κλπ, τόσο με αυτούς που "τα κατάφεραν", όσο και με αυτούς που "απέτυχαν" ....

    ["Απέτυχαν" .... τι άσχημο ρήμα, αλήθεια, για ανθρώπους που ασχολούνται με την τέχνη .... Έτσι, για παράδειγμα, περιπτώσεις όπως τον τραγουδιστή - τραγουδοποιό ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΛΑΜΙΔΑ {αυτός μου ήρθε στο μυαλό}, που εδώ και σχεδόν 30 χρόνια κινείται στο χώρο του τραγουδιού έχοντας κάνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και "εξωπραγματικά" για την Ελλάδα πράγματα μπορεί κάποιος να τον πει "αποτυχημένο" επειδή δεν έγινε διάσημος και δεν τον ξέρουμε παρά ελάχιστοι ... Ενώ περιπτώσεις τραγουδιστών κλπ που "ξεπούλησαν" τα πάντα για να αποκτήσουν δόξα και διασημότητα ... τους θεωρούμε "πετυχημένους" επειδή έγιναν γνωστοί, επειδή πουλάνε δίσκους, επειδή "γεμίζουν το μαγαζί" κλπ κλπ ...... ] ......

     

             


    agnes-5
    07.02.2009, 00:43

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 31-01-2009 στις 13:02 έγραψε...

    "Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής.Τί θα γίνει για όλα αυτά τα παιδιά την επόμενη ημέρα???"

    Κι εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής : Είναι, πια, τόσο απαραίτητο όλοι όσοι τραγουδάνε, γράφουν τραγούδια, γράφουν στίχους κλπ να γίνουν σώνει και καλά επαγγελματίες / καριερίστες τραγουδιστές, στιχουργοί, τραγουδοποιοί κλπ ??? Κι ακόμη χειρότερα, είναι τόσο απαραίτητο, προκειμένου να σταδιοδρομήσουν επαγγελματικά στο τραγούδι, να πηγαίνουν σε ριάλιτι, σε fame story, x - factors ή κι εγώ δεν ξέρω τι και να "γίνονται ρόμπες" ??? 

    Στο σημείο αυτό θα αναφερθώ σε μία νεοφερμένη και πολύ μικρή σε ηλικία τραγουδίστρια που γνώρισα πρόσφατα : ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, μόλις 22 ετών, την οποία γνώρισα πριν λίγο καιρό στη μουσική σκηνή ΠΥΡΗΝΑΣ, όπου τραγουδούσε μαζί με τον Αλέξανδρο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗ. Νομίζω ότι σε άλλο ποστ έχω αναφερθεί εκτενώς για το ταλέντο αυτού του κοριτσιού, το οποίο ... ξεχειλίζει σαν χέιμαρρος επάνω στη σκηνή. Κι όμως ... η Μαρία πρόσφατα πήρε το πτυχίο της Σχολής της και άρχισε την επαγγελματική της σταδιοδρομία στο αντικείμενο που σπούδασε [νομίζω ότι σχετίζεται με τραπεζικές εργασίες, δεν θυμάμαι τι ακριβώς μού είπε η ίδια], και έχει τη μουσική και το τραγούδι σαν ένα πολύ όμορφο συμπλήρωμα στη ζωή της. Κι επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει σε ένα κορίτσι το οποίο αν το δει κανείς να τραγουδά στη σκηνή το πρώτο πράγμα που θα σκεφθεί είναι "μα καλά ... αυτή γιατί δεν είναι επαγγελματίας τραγουδίστρια ???"

    Αυτό, λοιπόν, θα ήθελα να προτείνω σε όσους έχουν [ή πιστεύουν ότι έχουν] ταλέντο σε οτιδήποτε, στο τραγούδι, στην τραγουδοποιία κλπ : Μην παρατήσετε ούτε τις δουλειές σας, ούτε τις σπουδές σας. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να αφήστετε την αγάπη σας για το τραγούδι, την τραγουδοποιία κλπ και την ενασχόλησή σας με αυτά να λειτουργήσουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τις άλλες δραστηριότητές σας [σπουδές, επάγγελμα, οικογένεια κλπ]. Και το κυριότερο ... διαφυλάξτε όσο μπορείτε την αξιοπρέπειά σας και την προσωπικότητά σας !!! Μην την δώσετε "βορά" σε κανένα τάλεντ - σόου με αντάλλαγμα λίγη δημοσιότητα ....

    Ευχαριστώ !!!

    Κώστας

     

     

      

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-01-2009 13:05 ]



    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΩΣ ΧΟΜΠΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟSOI ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΡΙΑΛΙΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΡΟΜΠΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΑΣΗΜΟΙ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ X-FACTOR. ΓΙΑΤΙ ΤΟ X-FACTOR ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΑΙ ΡΙΑΛΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΡΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Χ-FACTOR KAI TO FAME STORY


    freakhood
    07.02.2009, 03:06

    Ματαιότης ματαιοτήτων...


    samg
    09.02.2009, 13:27

    Helio again! {#emotions_dlg.biggrin}

    Αρχικα θα ηθελα να αναφερθω στην agnes:

    Ειλικρινα ειμαι τηλεορασοπληκτος, και επουδενι  δεν κρινω αφυψηλου τις τηλεοπτικες προτιμησεις του οποιυδηποτε, αλλα θεωρω οτι το xfactor ειναι reality.

    Ειναι καλλιστεια δημοτικοτητας, εστω και αν αμπαλαρεται κατω απο την διαδικασια audition, δεν ειναι για παραδειγμα σαν το «Να η ευκαιρια» που και αυτο σε προσωπικο επιπεδο το εβρισκα λιγο αστειο, αλλα οντως δεν ηταν reality.

    Επιπλεον εχω βαρεθει να βλεπω εμφανισιμα παιδια να το παιζουν ταλενταρες, λιγοτερο εμφανισιμα αλλα ταλαντουχα να το παιζουν θεοι και θεες και γενικα να προσπαθουν να κυνηγησουν το «προτυπο».

    Ασε που νομιζω κιολας οτι εχει χαθει το κριτηριο, οταν προσπαθεις να μοισεις στην Αγγελικη Ηλιαδη και τον Θανο Πετρελη αντι για την Τζενη Βανου Γιαννη Πουλοπουλο για παραδειγμα.

    Ακομα σε αυτες τις εκπομπες δεν βλεπω προσωπικοτητες. Ειναι ολοι μια κοψια, ημιμαθεις, εγωκεντρικοι και χωρις διαθεση να βελτιωθουν, αφου στραβωνονται και υπερτιμουν τις δυνατοτητες του.

    Δεν περιμενα να το πω αυτο αλλα το πιο -ευτυχως οχι το μονο- original πραγμα που εχει βγει απο τετοια shows ειναι η Καλομοιρα, που μπορει να εχει με το τραγουδι οτι σχεση εχει ο Παναγιωτης Ψωμιαδης με την κοινη λογικη, δηλαδη εντελως ξωφαλτση συναφεια, αλλα τουλαχιστον ειναι η Καλομοιρα δεν ειναι κλωνος!

    Για τις τρις γελοιες κριτικες επιτροπες δεν θελω καν να συζητησω, για τον Κο Θεοφανους για τον οποιο εχω χασει πασα ιδεα μετα απο τοσα υπεροχα τραγουδια και καποιοα οχι τοσο υπεροχα, κανει αυτο και με αυτον τον τροπο και ειλικρινα ειμαι speechless!

    Για εσενα kosatasagas ευχαριστω για την απαντηση σου, τον τραγουδοποιο που αναφερεις δεν τον ξερω αλλα θα φροντισω να τον μαθω.

    Τελος προς τον χρηστη FREAKHOOD: επειδη ειναι περιεκτικη η αποψη σου θα χαιρομουν αν την ανεπτυσες (:ματαιοτης ματαιοτητων)

     

    Και κατι τελευταιο που ισως να πρεπει να μπει σε αλλο thread...

    Ακουω την γνωμη σας για τον Γιαννη Χριστοδουλοπουλο;;;;;

     


    nowaveband
    10.02.2009, 16:26

    Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα


    SpyrusTheVirus
    10.02.2009, 23:29

    αν θες να μου αποδειξεις οτι αγαπάς την τέχνη δωστην τζαμπα.τυπωσε σιντι και πουλα τα στο δρομο.παιξε κατι ομορφο στην ερμου.δωσε τα τραγουδια σου για νταουνλοουντ στο ιντερνετ τζαμπα. Κανε μια συναυλια με ελευθερη εισοδο. Υπαρχουν κιαλλοι τροποι,αλλα αυτος ειναι ο πιο ευκολος και ωφελιμος για το κοινο σου,γι'αυτους στους οποιους λες οτι απευθυνεται η τεχνη σου.

    οχι δεν θα γινουμε ολοι μουσικοι,και ακομη και αυτοι που το αξιζουν καλυτερα να το αποφύγουν.Οσο τους αξιζει να γινουν γνωστοι και να παιρνουν "τα τρελα λεφτα" αλλο τοσο δε θα τους αξιζει να πεσουν οσο πιο βαθυα παει ο λακκος με τα σκατα


    agnes-5
    11.02.2009, 11:35

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 09-02-2009 στις 13:27 έγραψε...

    Helio again! {#emotions_dlg.biggrin}

    Αρχικα θα ηθελα να αναφερθω στην agnes:

    Ειλικρινα ειμαι τηλεορασοπληκτος, και επουδενι  δεν κρινω αφυψηλου τις τηλεοπτικες προτιμησεις του οποιυδηποτε, αλλα θεωρω οτι το xfactor ειναι reality.

    Ειναι καλλιστεια δημοτικοτητας, εστω και αν αμπαλαρεται κατω απο την διαδικασια audition, δεν ειναι για παραδειγμα σαν το «Να η ευκαιρια» που και αυτο σε προσωπικο επιπεδο το εβρισκα λιγο αστειο, αλλα οντως δεν ηταν reality.

    Επιπλεον εχω βαρεθει να βλεπω εμφανισιμα παιδια να το παιζουν ταλενταρες, λιγοτερο εμφανισιμα αλλα ταλαντουχα να το παιζουν θεοι και θεες και γενικα να προσπαθουν να κυνηγησουν το «προτυπο».

    Ασε που νομιζω κιολας οτι εχει χαθει το κριτηριο, οταν προσπαθεις να μοισεις στην Αγγελικη Ηλιαδη και τον Θανο Πετρελη αντι για την Τζενη Βανου Γιαννη Πουλοπουλο για παραδειγμα.

    Ακομα σε αυτες τις εκπομπες δεν βλεπω προσωπικοτητες. Ειναι ολοι μια κοψια, ημιμαθεις, εγωκεντρικοι και χωρις διαθεση να βελτιωθουν, αφου στραβωνονται και υπερτιμουν τις δυνατοτητες του.

    Δεν περιμενα να το πω αυτο αλλα το πιο -ευτυχως οχι το μονο- original πραγμα που εχει βγει απο τετοια shows ειναι η Καλομοιρα, που μπορει να εχει με το τραγουδι οτι σχεση εχει ο Παναγιωτης Ψωμιαδης με την κοινη λογικη, δηλαδη εντελως ξωφαλτση συναφεια, αλλα τουλαχιστον ειναι η Καλομοιρα δεν ειναι κλωνος!

    Για τις τρις γελοιες κριτικες επιτροπες δεν θελω καν να συζητησω, για τον Κο Θεοφανους για τον οποιο εχω χασει πασα ιδεα μετα απο τοσα υπεροχα τραγουδια και καποιοα οχι τοσο υπεροχα, κανει αυτο και με αυτον τον τροπο και ειλικρινα ειμαι speechless!

    Για εσενα kosatasagas ευχαριστω για την απαντηση σου, τον τραγουδοποιο που αναφερεις δεν τον ξερω αλλα θα φροντισω να τον μαθω.

    Τελος προς τον χρηστη FREAKHOOD: επειδη ειναι περιεκτικη η αποψη σου θα χαιρομουν αν την ανεπτυσες (:ματαιοτης ματαιοτητων)

     

    Και κατι τελευταιο που ισως να πρεπει να μπει σε αλλο thread...

    Ακουω την γνωμη σας για τον Γιαννη Χριστοδουλοπουλο;;;;;

     



     

    HELLO Smile

    SAMG ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ Δ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΜΕΤΡΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΚΑΛΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ).ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ XFACTOR ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΙΑΛΙΤΙ. ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ MUSICHEAVEN ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟ!!!!!!!!!