ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Τραγούδια για το περιβάλλον

    billaros
    31.01.2009, 13:23

    Πολύ σημαντικό θέμα η περιβαλλοντική καταστροφή και ιδιαίτερα επίκαιρο.Ποιά τραγούδια με οικολογικό περιεχόμενο γνωρίζετε?

     


    emmanuella
    31.01.2009, 16:12

    Λίγο άκυρο αυτό που θα γράψω...    {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.biggrin}

    Στο ραδιόφωνο άκουσα μια μέρα σε μια παιδική εκπομπή που έτυχε να ακούει η αδελφή μου ένα τραγούδι περί προστασίας του περιβάλλοντος.

    Δεν γνωρίζω τίτλο, τραγουδιστή, συνθέτη, στιχουργό ...

    Κάποιους στίχους μόνο ξέρω ( Προειδοποίηση: Το τραγούδι είναι παιδικό )

    Πετάς κι εσύ, πετώ κι εγώ
    στο καλαθάκι στο μικρό
    Πετάς κι εσύ, πετώ κι εγώ
    Κάνουμε όλοι μας καλό

    Ανακύκλωση το λένε
    Είναι θέμα ηθικής ...

    και μπλα μπλααααα.........

    {#emotions_dlg.walkman}


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Πέμπτη 16.00 - 18.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 31-01-2009 16:13 ]


    mitskinis
    31.01.2009, 20:15

    "Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα" Φίλιππος Πλιάτσικας


    billaros
    01.02.2009, 12:43

    Πολύ ωραία! Το "αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα" ,το κατακρίνουν πολλοί φίλοι μου ως hitάκι ,ως εμπορικό κομμάτι (και καλά ότι ξεπουλήθηκε ο Πλιάτσικας και τέτοια). Αν και είναι όντως εμπορικό ,για μένα δεν παύει να είναι πολύ ωραίο κομμάτι!

    Μ'αρέσει πάρα πολύ το album "BE" των Pain of Salvation ,το οποίο έχει να κάνει με υπαρξιακά ζητήματα ,ανάμεσα σ'αυτά και η παρέμβαση του ανθρώπου στο φυσικό περιβάλλον. Ακόμα ,από το ίδιο συγκρότημα είναι  υπέροχο  το "Song for the innocent" από το album "The perfect element" ,με καθαρά οικολογικό περιεχόμενο.


    despinakontogianni
    01.02.2009, 15:04

    Κοιμήσου Περσεφόνη στην αγκαλιά της γης...Το γνωστό ποίημα του Νίκου Γκάτσου σε μελοποίηση του Μ. Χατζιδάκι.


    kamelia8
    01.02.2009, 17:32

    Wake up America - Miley Cyrus

    και ένα της Κοκκίνου, πρόσφατο, για την οικολογική οδήγηση... Δεν ξέρω πώς το λένε όμως!


    stevi93
    01.02.2009, 18:39

    Ναι,κλασσικη και αξεπραστη η ''Περσεφονη''του Γκατσου και του Χατζιδακι (με την Μαρια Φαραντουρη)

    επισης το ''Μπες στο κλιμα''του Λειβαδα..


    methismeno-ksotiko
    01.02.2009, 21:10

    Η απόσβεση-Βιτάλη


    Moonchild92
    01.02.2009, 22:58

    Δεν ξέρω. Αλλά μπορείτε να δείτε αυτό:

    http://www.songfacts.com/category:songs_about_the_environment.php


    shootingstar
    04.02.2009, 13:12

    δες το cd του Διφώνου "τα πράσινα τραγούδια" στο τεύχος 155

    http://www.difono.gr/content/view/378/67/
    -----------------
    να 'σαι μονάχος σου θα πει να 'σαι αντρειωμένος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : shootingstar στις 04-02-2009 13:22 ]


    mavroula
    04.02.2009, 13:55

    Θα σου πρότεινα αρκετά από αυτά που ήδη υπάρχουν στο δίσκο του διφώνου, αλλά και το τέρας της κυκλοφορίας του γ. χατζηπιερή, που είναι στο δίσκο "τεμπέλης δράκος",

    και με πιο απαισιόδοξη μορφή, ίσως το σκόνη πέτρες λάσπη του πουλικάκου


    Addicted-To-Music
    04.02.2009, 17:50

    Δέντρα - Φύλλα από Γιάννη Κότσιρα, κρυφό track στο νέο του CD "Και Πάλι Παιδί"..

     


    pclos
    05.02.2009, 21:00

    its the end of the world as we know him tragudaei o mallias twn rem  alla kai kati xronia pio pisw enas allos mallias aystralos ta idia elege...prin ginei vuleyths (san tous dikoys mas!!!gelia!!) me alla logia vevaia.. ti prasinos drakos me fylla den katalava?


    Moonchild92
    08.02.2009, 23:45

    Να προσθέσω και το When the music's over των Doors μόνο και μόνο γι' αυτούς τους στίχους.....

    What have they done to the Earth?
    What have they done to our fair sister?
    Ravaged and plundered and ripped her and bit her
    Stuck her with knives in the side of the dawn
    And tied her with fences
    And dragged her down....


    panosbousalis
    09.02.2009, 09:07

    'Το νερό' του Θηβαίου μπορεί να θεωρηθεί τέτοιο τραγούδι, χρησιμοποιείται και σε καμπάνια ευαισθητοποίησης για την εξάντληση του νερού.

    Έχουμε γράψει κι εμείς ένα τραγούδι με αφορμή τις φωτιές που κατέκαψαν την Ελλάδα πέρσι. Λέγεται ' Περιπλανλησεις σε καμμένη γη' και αν θέλετε μπορείτε να το ακούσετε σε αρχική μορφή στο myspace  (η ποίηση είναι του Ανδρέα Παγουλάτου)