ελληνική μουσική
    384 online   ·  210.814 μέλη

    Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή της 1ης μου ηλεκτρικής κιθάρας και ενισχυτή

    Eruntalon
    11.02.2009, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος drhouse72 στις 11-02-2009 στις 13:57 έγραψε...

    Hey Eruntalon!Tsekara ta videakia, oraia akougetai.Vasika tha koitaza kai alla montela aplos epeidi eimai entelos arxarios kai den exo katholou empeiria apo montela protimo na paro mia pio diasimi marka toulaxiston gia arxi gia na eimai sigouros.



    Οι ESP είναι κιθάρες πολύ γνωστές και διάσημες...Όχι βέβαια σαν τις Fender και τις Gibson,διότι η εταιρία υδρήθηκε αργότερα..Δεν προσπαθώ να σε μεταπείσω..προςθεού..απλα σου δείχνω κι μια διαφορετική καλή μάρκα κιθάρας..

    στο link είναι μια λίστα με όλα τα συγκροτήματα(και τα μέλη αυτών) που χρησιμοποιούν ESP κιθάρες ή μπάσα..Είναι από το site της εταιρίας..

    http://www.espguitars.com/artists.html

    Από την άλλη δικά σου είναι τα λεφτά..αυτό που θες εσύ θα πάρεις ακόμα κι αν όλοι εδώ μεσα σου λέμε το αντίθετο..{#emotions_dlg.tt2}


    drhouse72
    11.02.2009, 18:28

    xaxa!Σωστός! Πράγματι είναι πάρα πολλοί διάσημοι που την χρησιμοποιούν!! Αλλά πήγα σε ένα κατάστημα και τσέκαρα την fender και με έχει πωρόσει αρκετά άρα μάλλον αυτήν θα παραγγείλω. Πάντως θα έχω και τις ESP υπ'όψην μου απο εδώ και πέρα.


    Eruntalon
    11.02.2009, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος drhouse72 στις 11-02-2009 στις 18:28 έγραψε...

    xaxa!Σωστός! Πράγματι είναι πάρα πολλοί διάσημοι που την χρησιμοποιούν!! Αλλά πήγα σε ένα κατάστημα και τσέκαρα την fender και με έχει πωρόσει αρκετά άρα μάλλον αυτήν θα παραγγείλω. Πάντως θα έχω και τις ESP υπ'όψην μου απο εδώ και πέρα.



    Ok man...Από thomann θα την παραγείλεις;Εγώ πάντως στην πρώτη μου κιθάρα ξεκίνησα με το σκεπτικό να πάρω epiphone(τις fender ούτε που τις κοίταζα γιατί ήθελα κιθάρα σε σχήμα les paul.τπτ άλλο)Και μια μέρα μπαίνω τυχαία σε ένα μαγαζί και ρωτάω για την black beauty(αυτήν ήθελα) και μου λέει δεν την έχω αλλά έχω να σου δείξω κάι πολύ καλύτερο και παίρνει μια ESP και κόλλησα κι έτσι πριν κανα μήνα πήρα ESP.. μέσα σε μια μέρα άλλαξα γνώμη{#emotions_dlg.tt2}


    drhouse72
    11.02.2009, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Eruntalon στις 11-02-2009 στις 19:15 έγραψε...

     

    Ok man...Από thomann θα την παραγείλεις;Εγώ πάντως στην πρώτη μου κιθάρα ξεκίνησα με το σκεπτικό να πάρω epiphone(τις fender ούτε που τις κοίταζα γιατί ήθελα κιθάρα σε σχήμα les paul.τπτ άλλο)Και μια μέρα μπαίνω τυχαία σε ένα μαγαζί και ρωτάω για την black beauty(αυτήν ήθελα) και μου λέει δεν την έχω αλλά έχω να σου δείξω κάι πολύ καλύτερο και παίρνει μια ESP και κόλλησα κι έτσι πριν κανα μήνα πήρα ESP.. μέσα σε μια μέρα άλλαξα γνώμη{#emotions_dlg.tt2}



    Από το dv247.com θα την παραγγείλω από Αγγλία, έχει πολύ καλές τιμές και αυτό. Τώρα το βραδάκι θα την παραγγείλω απλώς ψάχνω τις τελευταίες λεπτομέρειες. Έχω πονοκεφαλιάσει από την τεράστια ποικιλία από accesories που υπάρχουν! Ελπίζω να έχω κάνει τις σωστές επιλογές!
    Και ας μην παραγγείλω ESP τελικά, ευχαριστώ για την πρόταση!


    Eruntalon
    11.02.2009, 19:40

    2 pragmata exoun diafores megales stin timi...

    i kithara kai o enisxitis..ta ipoloipa(kalwdia,xordes,penes,thiki metaforas,stands,louria klp) einai panw katw stin idia timi edw...


    taksidiwths
    18.03.2009, 18:04

    λοιπον φιλε πριν εναμιση χρονο ειχα το ιδιο προβλημα.καταρχην θα σου προτεινα να ξεκινησεις με καποιον δασκαλο κιθαρας και αυτος θα σου ελυνε ολες τις αποριες και θα πηγαινατε και σε μαγαζι μαζι να διαλεξετε.εγω προτεινω εναν Line 6 spider.πολυ καλοι για αρχη.ειδα σε καποιον οτι πρεπει να ανεβασεις πολυ την ενταση για να ακουστει η κιθαρα.ειχα το ιδιο προβλημα στις αρχες αλλα δεν ισχυει.απλα πρεπει να βρεις τις σωστες ρυθμισεις και ο ηχος θα ειναι οπως θες.αργωτερα θα παρεις και καποιο πεταλι καιο ηχος θα ειναι ακομα καλυτερος(προτεινω Metal muff.απο τα καλυτερα πεταλακια για metal και ροκ ηχο.κυριως για μεταλ ομως)τωρα για κιθαρα εγω εχω μια yamaha αν και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος.βεβαια αυτο το καταλαβαινεις μετα απο καιρο.θα σου συστηνα ibanez κιθαρα που εχουν πολυ καθαρο ηχο και πιστευω ειναι οτι πρεπει για σενα.κορυφη για μενα ειναι οι fender που ειναι καταλληλες για οτι ειδος θες,αλλα στα χρηματα που εχεις δεν θα βρεις μια πολυ ικανοποιητικη.σε συμβουλευω ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΑΣΚΑΛΟ και μετα να παρεις κιθαρα και ενισχυτη.μεγαλο λαθος πολλων μαθητων ειναι οτι αγοραζουν κιθαρα και ενισχυτη χωρις να ξερουν ιδιαιτερα και μετα μαθαινουν οτι με αυτα τα λεφτα θα μπορουσαν να ειχαν αγορασει καλυτερα προιοντα,,


    guitarteacher
    19.03.2009, 12:28

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forumSmile

    Σχετικά με το θέμα που έχετε θίξει...θα συνιστούσα τα ακόλουθα:

    1. Αναμφίβολλα οι κιθάρες που έχετε αναφέρει,(βλ. Fender - Gibson - ESP), είναι κορυφαία μουσικά όργανα...αλλά αρκετά "ψηλά" όσον αφορά την τιμή κτήσης τους...Προσφέρουν πράγματα όπου σε έναν Αρχάριο δεν οφελούν...λόγο του ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί την Ουσιαστική Διαφορά από ένα όργανο της τάξεως των 250 - 300 euro...Φυσικά, εάν θέλετε να διαθέσετε μεγάλο ποσό...είναι καθαρά δικό σας θέμα...
    2. Δεν κάνει η Κιθάρα τον Κιθαρίστα...Απλά, ένα καλό όργανο στα χέρια ενώς καλού "παίχτη", επιφέρει ανάλογα αποτελέσματα...
    3. Στο ξεκίνημα, καλό είναι να χρησιμοποιούμε μεσαίας κατηγορίας όργανο,ώστε αυτό να "δεχθεί' όλο το "ζόρι" της "αδαής μελέτης"...Γνώμη μου πάντοτε...
    4. Αντιθέτως, όσον αφορά τον ενισχυτή, θα πρότεινα Καλό Ενισχυτή, ακόμα και άν χρειασθεί να θυσιάσουμε Watt απόδοσής  στον βομό την ποιότητας του ήχου... Πάντοτε θα είναι χρήσιμος ένας Μικρότερης Απόδοσης Ενισχυτής...Ενδεικτικά, προτείνω max. τα 40 Watt...
    5.  Συμφωνώ απολύτως ώς προς το σκεπτικό του φίλου taksidiwths.

    Αυτά από μέρους μου,

    Φιλικά,

    Π.Σ.