ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Νίκος Παπάζογλου στη Θεσσαλονίκη

    tranzistoraki
    05.02.2009, 01:10

    Νίκος Παπάζογλου
    & η Λοξή Φάλλαγγα

    Παρασκευή 13 & Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2009

    Για του

    Αγίου Βαλεντίνου παραμονή και ανήμερα, ο Νίκος Παπάζογλου και το συγκρότημα του θα το "γιορτάσουν" μαζί σας στο Principal Club Theater.
    Ένας από τους σπουδαιότερους Έλληνες τραγουδοποιούς, ο Νίκος Παπάζογλου με τη «Λοξή Φάλαγγα» του, θα δώσει δύο μοναδικές παραστάσεις την Παρασκευή 13 και το Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2009.

     

    Ότι και να πούμε για το Νίκο Παπάζογλου θα είναι λίγο! Tα μισά από τα καλύτερα τραγούδια που ακούσαμε τα τελευταία είκοσι χρόνια ήταν δικά του. Σε κάθε συναυλία του γίνεται το αδιαχώρητο. Δημιούργησε «σχολή» με το ύφος του, τη γνωστή σχολή της Θεσσαλονίκης. Μιλάμε για τον τύπο με το κόκκινο μαντήλι, τον «ινδιάνο» της ελληνικής μουσικής, Νίκο Παπάζογλου.

    Προσδιορίζοντάς τον οι λέξεις επανακτούν την πραγματική τους αξία: αληθινός, ουσιώδης, προικισμένος, σεμνός, ήρεμος, ολιγαρκής, ανοιχτόμυαλος, ευαίσθητος άνθρωπος που έχει επιλέξει να ζει όπως ακριβώς θέλει: στους δικούς του ρυθμούς. Εξαιρετικά βαθιά φωνή, γνώριμη για το λυγμό της, χαρακτηριστική για το χρώμα της. Όλα αυτά τα στοιχεία μαζί, δημιούργησαν μια μοναδικά ερωτική σχέση με το κοινό του. Κι έκαναν αυτό το κοινό να αγαπήσει τραγουδοποιούς που εκείνος ανακάλυψε κι ανέδειξε.

    Όσα χρόνια και να περάσουν τα τραγούδια του αγγίζουν τις καρδιές των ανθρώπων με ιδιαίτερη ευαισθησία, απλότητα και ειλικρίνεια όπως εξάλλου είναι και ο ίδιος: «Απόψε σιωπηλοί», «Ραγίζει απόψε η καρδιά» , «Υδροχόος», «Η ρωγμή του χρόνου», «Εγώ δεν είμαι ποιητής», «Αύγουστος», «Ο μοναχός ο άνθρωπος» και δεκάδες άλλα τραγούδια. Τραγούδια πολυαγαπημένα από το σύνολο της δισκογραφίας καθώς και τραγούδια άλλων ομότεχνων του, κλασσικών, παραδοσιακών και νεότερων που αγαπά ο ίδιος και οι συνεργάτες του. Αυτά εγγυώνται ένα πρόγραμμα ακρόασης γεμάτο συναισθήματα αλλά και συνάμα ψυχαγωγικό και διασκεδαστικό.

    Η σύνθεση της Λοξής Φάλαγγας είναι:

    Τραγούδι

    , Κρουστά, Κιθάρα - Έλενα Δεληχρήστου

    Ακουστικό Μπάσο - Γιάννης Κολοβός

    Μπουζούκι – Παναγιώτης Κουτσούρας

    Κιθάρες – Μπάμπης Παπαδόπουλος

    Πιάνο – Γρηγόρης Σημαδόπουλος

    Βιολί - Νίκος Οικονομίδης

    Βιολοντσέλο – Ιωάννα Κανάτσου

     

    ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ 20 ΕΥΡΩ
    ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 15 ΕΥΡΩ

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ & ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ

    2310-428088

    www.principalclub.com
    www.myspace.com/principalclub


    sitzoune81
    05.02.2009, 01:59

    Πάντα μου 'λεγες οτι η εκδίκηση της γυφτιάς ξεκινάει τον Αύγουστο, κάθε έτους, και τελειώνει όποτε η τρελή κι αδέσποτη τούτη βελόνα του πικ-απ αρχίζει και ζητά χαράτσι για να συνεχίσει να παίζει. Μη μ' αποκαλείς τεμπέλη διότι είμαστε απόψε σιωπηλοί, γι' αυτό και κανείς εδώ δεν τραγουδά.

    Μα ξέρεις επίσης πως εγώ δεν είμαι ποιητής ώστε να θέλω θάνατο τραγικό. Πάρε για παράδειγμα τον Μανδραγόρα, θυμάσαι, τότε που στίβαξε όλα τα σύνεργά του μέσα σε μια βαρειά βαλίτσα, τι παραπάνω να έκανε κι αυτός ο μοναχός ο άνθρωπος?... Μπήκε σ' ένα χάρτινο καραβάκι και μ' ένα "γειά", εν μέσω νεφών μας αποχαιρέτησε πηγαίνοντας να συναντήσει την μά'ισσα σελήνη μας. Δεν του ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να ξεκινήσει, τον βοήθησε κι ο άνεμος, φύσηξε βαρδάρης ξαφνικά και αναχώρησε...

    Έρχομαι Νικόλα! Αχ Ελλάδα, όταν θέλει το χώμα σου μέχρι και λεμόνι στην πορτοκαλιά βγάζει...!

    Καλημέρα