ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Είπε τους Deep Purple αχρηστους !!!!!!!!!!!!!

    johnfrusciante
    06.02.2009, 03:50

    εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι..απο ποτε ενας δημοσιογραφος πρεπει να λεει καλα λογια για μια μπαντα?δεν μπορει να μιλησει για την αποψη του για την μουσικη μιας μπαντας με τα χειροτερα λογια?αν καποιον τον επηρεαζει καλα κανει κ τον επηρεαζει..εαν παλι οχι..ποιος νοιαζεται?αυτος που γουσταρει deep purple θα ακουσει deep purple...χρειαζεστε επιβεβαιωση της τελειοτητας της καθε μπαντας?ελεοςς...

    κ τι θα γινει δηλαδη?θα τον φιμωσουμε αυτον που λεει κακα λογακια για την μπαντα που γουσταρουμε?κ ποιος ειναι αυτος που θα μου πει οτι οι deep purlpe ειναι χρησιμοι η αχρηστοι..ο καθενας μονος του ακουει μουσικη κ αξιολογει..οι μπαντες δεν ειναι ομαδες που σηκωνουν πρωταθληματα για να εχουμε καποιον σιγουρο νικητη...


    NikosRoman
    06.02.2009, 04:24

    Μπαντες και καλλιτεχνες οπως αυτοι(και ο καθενας ξεχωριστα)δεν μενουν στην ιστορια απλα για την μουσικη ,αλλα για πολυ περισοτερα που οι μετεπειτα μουσικοι ανακαλυπτουν.Τεχνικη,γνωση,ευφυια,ιδιοσυγκρασια ακομα και πρωτοπορια και οχι μονο στην μουσικη τους.κλπ.Ο τυπος ειναι ασχετος μονο για αυτο και η γνωμη του δεν μπορει να εχει βαρυτητα απεναντι σε 200 εκατομμυρια πωλησεις.Εκτος αν μας χαρακτηρισει και εμας αναλογως.ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΠΕΙΛΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ  Η ΜΠΑΝΤΑ.


    Kwstis
    06.02.2009, 13:45
    καταρχήν επειδή επισκέπτομαι πολύ συχνά το εν λόγω site θα ήθελα να αναφέρω ότι πριν το άρθρο του κ.καννελόπυλου υπάρχει μια σημείωση ότι το avopolis δεν δέχεται και σε καμία περίπτωση υποστηρίζει τα λεγόμενα της στήλης αυτής. Κατα δεύτερον θεωρώ πολύ σωστή την τοποθέτηση του δημοσιογράφου να πει ανοικτά την γνώμη του γνωρίζοντας εξαρχής για το πόσο δημοφιλή είναι το εν λόγω συγκρότημα και πόσες αντιδράσεις θα είχε η αναφορά του αυτή. Δεν θεωρώ ότι το να μιλήσεις με αυτά τα λόγια για τους deep purple είναι σκέτη βλαστημία,ούτε θεωρώ ότι η μπάντα αυτή έχει δώσει στην μουσική τόσα ώστε να μην μπορεί να πει ανοικτά κάποιος την άποψη του για τους ξεπεσμένους σήμερα Deep Purple.-
    JohnieAnto
    06.02.2009, 14:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Kwstis στις 06-02-2009 στις 13:45 έγραψε...

    καταρχήν επειδή επισκέπτομαι πολύ συχνά το εν λόγω site θα ήθελα να αναφέρω ότι πριν το άρθρο του κ.καννελόπυλου υπάρχει μια σημείωση ότι το avopolis δεν δέχεται και σε καμία περίπτωση υποστηρίζει τα λεγόμενα της στήλης αυτής. Κατα δεύτερον θεωρώ πολύ σωστή την τοποθέτηση του δημοσιογράφου να πει ανοικτά την γνώμη του γνωρίζοντας εξαρχής για το πόσο δημοφιλή είναι το εν λόγω συγκρότημα και πόσες αντιδράσεις θα είχε η αναφορά του αυτή. Δεν θεωρώ ότι το να μιλήσεις με αυτά τα λόγια για τους deep purple είναι σκέτη βλαστημία,ούτε θεωρώ ότι η μπάντα αυτή έχει δώσει στην μουσική τόσα ώστε να μην μπορεί να πει ανοικτά κάποιος την άποψη του για τους ξεπεσμένους σήμερα Deep Purple.-

     

    πιστεύω φίλε μου οτι το να πεί κανείς ανοιχτά την γνώμη του είναι δικαίωμα του αναφαίρετο !

    για τον λόγω αυτό θα έπρεπε να εξηγήσει τον λόγω για τον οποίο το συγκεκριμένο συγκρότημα είναι αχρηστοι, το να πεί κανείς οτι δεν έχουν πέραση πλέον όπως κάποτε, είναι μια παρατήρηση, το να τους χαρακτηρίσει όμως άχρηστους είναι κάτι το οποίο δείχνει πόσο άσχετος μουσικά είναι ο τύπος ! ίδιαίτερα όταν δεν το στηρίζει με κάποιο τρόπο...... Σε ότι αφορά το avopolis μπορεί να δηλώνει οτι δεν συμφωνεί με όλα όσα γράφονται, απ'την άλλη όμως επιτρεπει να γράφοται τέτοιες αηδίες και μάλιστα αναιτιολόγητες, άρα υποβιβάζει απο μόνο του την ύπαρξή του όπως επίσης προσβάλει την νοημοσίνη αυτών που το διαβάζουν και το επισκέπτονται !


    JohnieAnto
    06.02.2009, 14:09

    είναι σαν να λέμε οτι ο santriani είναι άχρηστος κιθαρίστας ή οτι η Κάλλας δεν ήξερε να τραγουδάει !!! και τέλος

    Δεν θα ήταν πολύ πιο τίμιο και αποδεκτό να πεί κανείς οτι απλά δεν του αρέσει αυτό που παίζουν....... εκεί πλέον είναι θέμα γούστου  και κανείς δεν μπορεί να πεί τίποτα

     

    Χαζομάρα δεν είναι ?


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/johnieanto

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnieAnto στις 06-02-2009 14:16 ]


    JohnieAnto
    06.02.2009, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-02-2009 στις 21:11 έγραψε...

    Στην πυρά! Στην πυρά ο Κανελλόπουλος! Σταύρωσον! ουυυυυ σιξ χάντρεντ σίξτυ σίξ!

    Εμπρός όλοι στην παλαϊκή συγκέντρωση στο Πεδίον του Άρεως, αύριο στις 8, να κάψουμε εκτυπωμένα κείμενα του ύψιστου υβριστή Δ. Κανελλόπουλου!

    Η ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!



     

    κάποιος πιο πάνω ανέφερε κάτι για φελούς...


    Crocodile
    06.02.2009, 16:29

    Παιδιά δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκε τόση φασαρία στα καλά καθούμενα. Δικαίωμα του συγκεκριμένου αρθρογράφου, όπως και του καθενός, είναι να εκφράζει την άποψή του, όποια και αν είναι αυτή. Ας μην ξεχνάμε εξάλλου πως στην τέχνη ποτέ δεν μπορεί να υπάρξει "αντικειμενική" κριτική. Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα προσωπικά του γούστα τα οποία εν πολλοίς ενδέχεται να διαφέρουν από αυτά της πλειοψηφίας. Αλλά ακόμη και κατευθυνόμενος να είναι ο συγκεκριμένος αρθρογράφος δε νομίζω ότι η άποψη που εξέφρασε μπορεί να ανατρέψει την εικόνα που έχουν για το συγκρότημα των Deep Purple οι έως τώρα ένθερμοι θαυμαστές τους.


    heliasv
    06.02.2009, 18:13

    Δηλαδή φίλε JohnieAnto συγκρίνεις αυτό που είναι η Κάλλας για το κλασικό τραγούδι με αυτό που είναι οι deep purple για τη rock μουσική?


    johnfrusciante
    06.02.2009, 19:58

    παιδια οντως..κ γω το βρισκω τελειως αντιδημοκρατικο..να βγαινει καποιος κ να λεει την αποψη του..οντως..μας οδηγει σε πολυ ασχημες κ σκοτεινες εποχες..


    noizreduction
    06.02.2009, 20:23

    ..ιδιαιτερα οταν υπαρχει τοσο μεγαλος πλουτος επιχειρηματων, ε; {#emotions_dlg.oops} ( στον αρθογραφο αναφερομαι ).


    johnfrusciante
    06.02.2009, 21:06

    ελα ρε noiz..οχι και συ..υπαρχουν επιχειρηματα για να πεις αν καποιος ειναι αχρηστος η χρησιμος?χτισαν κανα γιοφυρι κ τωρα δε χρειαζεται να κανουμε το κυκλο?κ αν το δεις κ απο την αλλη πλευρα την σοβαρη..μια συγκριση αναμεσα σε πυξ λαξ-deep purple για μενα θα μπορουσε να ειναι κ για τους δυο προσβλητικη..καλιτεχνες δεν ειναι αυτοι που ειναι πιο εμπορικοι..ουτε πιο ικανοι ουτε πιο ωραιοι..ο καθενας τους προτιμα για διαφορετικους λογους..απο την δικη μου μουσικη σκοπια που το βλεπω ενταξει ειναι αστεια η συγκριση..αλλα καποιος αλλος μπορει να του αρεσει το παρειστικο κλιμα που εχει μια αλλη μπαντα κ ας μην ειναι κ η πιο ικανη..ο καθεις οτι γουστερνει...{#emotions_dlg.beer}


    freakhood
    07.02.2009, 03:31

    Οι deep purple ήταν μια από τις αιτίες που αρχισα να ακουω rock αλλα δυστυχως και η αιτια που απομυθοποιησα το rock οπως εξαλλου και συγκροτηματα σαν αυτους. Εννοειται πως δεν γουσταρω, και ουτε θα αναφερθω σε κατινιες με gillan, ρακιντζη κλπ

    υγ(1):οποιος σκεφτει και συγκρινει πραγματα και καταστασεις, θα καταλαβει πως σιγουρα δεν ηταν ουτε ειναι σημαντικοι.
    υγ(2):"who do we think we are" ελεγαν οι ιδιοι εξαλλου. Κατι παραπανω θα ηξεραν.         υγ(3):και οι πυξ βλάξ σχεδόν τα ίδια σκατά είναι. Τρισχειρότεροι βέβαια.


    freakhood
    07.02.2009, 03:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-02-2009 στις 03:31 έγραψε...

    Οι deep purple ήταν μια από τις αιτίες που αρχισα να ακουω rock αλλα δυστυχως και η αιτια που απομυθοποιησα το rock οπως εξαλλου και συγκροτηματα σαν αυτους. Εννοειται πως δεν γουσταρω, και ουτε θα αναφερθω σε κατινιες με gillan, ρακιντζη κλπ

    υγ(1):οποιος σκεφτει και συγκρινει πραγματα και καταστασεις, θα καταλαβει πως σιγουρα δεν ηταν ουτε ειναι σημαντικοι.

    υγ(2):"who do we think we are" ελεγαν οι ιδιοι εξαλλου. Κατι παραπανω θα ηξεραν.        

    υγ(3):και οι πυξ βλάξ σχεδόν τα ίδια σκατά είναι. Τρισχειρότεροι βέβαια.




    revelation
    07.02.2009, 09:30

    me liga logia ti se enoxlei stous deep purple?


    freddieKrueger
    07.02.2009, 12:48

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 06-02-2009 στις 21:06 έγραψε...

    ελα ρε noiz..οχι και συ..υπαρχουν επιχειρηματα για να πεις αν καποιος ειναι αχρηστος η χρησιμος?χτισαν κανα γιοφυρι κ τωρα δε χρειαζεται να κανουμε το κυκλο?κ αν το δεις κ απο την αλλη πλευρα την σοβαρη..μια συγκριση αναμεσα σε πυξ λαξ-deep purple για μενα θα μπορουσε να ειναι κ για τους δυο προσβλητικη..καλιτεχνες δεν ειναι αυτοι που ειναι πιο εμπορικοι..ουτε πιο ικανοι ουτε πιο ωραιοι..ο καθενας τους προτιμα για διαφορετικους λογους..απο την δικη μου μουσικη σκοπια που το βλεπω ενταξει ειναι αστεια η συγκριση..αλλα καποιος αλλος μπορει να του αρεσει το παρειστικο κλιμα που εχει μια αλλη μπαντα κ ας μην ειναι κ η πιο ικανη..ο καθεις οτι γουστερνει...{#emotions_dlg.beer}



    Κατα τη γνωμη σου δηλαδη δε χρειαζεται επιχειρηματα καποιος για να κρινει καποιον χρησιμο η αχρηστο?Μπορει ετσι ελαφρα τη καρδια να αποφανθει και να πει...'αχρηστος' 'χρησιμος'?Δεν νομιζεις οτι καποιος οφειλει να αναλογιστει πρωτα τα θετικα σε σχεση με τα αρνητικα για να αποφανθει?Και φυσικα η γνωμη του να ακουστει και να εχει βαρυτητα?Νομιζω επιπλεον πως θα ταν πιο ΤΙΜΙΟ και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ο δημοσιογραφος να εγραφε πως 'ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι αχρηστοι οι Deep Purple'...σεβομενος τη γνωμη των αλλωνων...

    Υπενθυμιζω πως δημοκρατια σημαινει πως τα δικαιωματα μου σταματουν εκει που αρχιζουν του αλλουνου και πως ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΘΥΡΟΣΤΟΜΙΑ...

    Και στο κατω κατω της γραφης ποιοι ειμαστε εμεις,εσυ,εσω,ο δημοσιογραφος,κτλ για να κρινουμε ετσι απλα ενα συγκροτημα του βεληνεκους των DEEP Purple?

    Aν εσυ θεωρεις χρησιμους αυτους που χτιζουν γιοφυρια,τοτε εχω να σου πω πως οι DEEP PURPLE εχτισαν πολλα,απλα εσυ δεν εισαι σε θεση να τα αξιολογησεις...Γενικα τι ειδους επιχειρημα ηταν αυτο?ακους εκει..'χτισανε κανα γεφυρι και δεν κανουμε τον κυκλο'...Εσυ τι εχεις προσφερει στο χτισιμο του υποθετικου γεφυριου?Η μηπως πρεπει η αλλοι να χτιζουν γεφυρια για να μην κοπιαζεις εσυ?


    sitzoune81
    07.02.2009, 13:30

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 06-02-2009 στις 03:50 έγραψε...

    εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι..απο ποτε ενας δημοσιογραφος πρεπει να λεει καλα λογια για μια μπαντα?δεν μπορει να μιλησει για την αποψη του για την μουσικη μιας μπαντας με τα χειροτερα λογια?αν καποιον τον επηρεαζει καλα κανει κ τον επηρεαζει..εαν παλι οχι..ποιος νοιαζεται?αυτος που γουσταρει deep purple θα ακουσει deep purple...χρειαζεστε επιβεβαιωση της τελειοτητας της καθε μπαντας?ελεοςς...

    κ τι θα γινει δηλαδη?θα τον φιμωσουμε αυτον που λεει κακα λογακια για την μπαντα που γουσταρουμε?κ ποιος ειναι αυτος που θα μου πει οτι οι deep purlpe ειναι χρησιμοι η αχρηστοι..ο καθενας μονος του ακουει μουσικη κ αξιολογει..οι μπαντες δεν ειναι ομαδες που σηκωνουν πρωταθληματα για να εχουμε καποιον σιγουρο νικητη...



    Ακριβώς έτσι! Δεν έχω παρά να συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου! Εκεί είναι η ουσία του όλου θέματος κι όχι για το αν είναι χρήσιμοι ή άχρηστοι οι Deep Purple.

    ...κατά τ' άλλα... deep για deep εδώ μέσα...


    noizreduction
    07.02.2009, 13:37

    Να διαχωρισω λιγο τη θεση μου λεγοντας πως σαφως και ο δημοσιογραφος εχει το δικαιωμα να εκφραζει ελευθερα την αποψη του, ομως απο τη στιγμη που το κανει δημοσια πρεπει να επιχειρηματολογει. Αλλιως κινδυνευει να καταντησει σαν τους δημοσιογραφισκους που συνανταμε σε σκανδαλοθηρικα περιοδικα.

     

     


    sitzoune81
    07.02.2009, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-02-2009 στις 13:37 έγραψε...

    Να διαχωρισω λιγο τη θεση μου λεγοντας πως σαφως και ο δημοσιογραφος εχει το δικαιωμα να εκφραζει ελευθερα την αποψη του, ομως απο τη στιγμη που το κανει δημοσια πρεπει να επιχειρηματολογει. Αλλιως κινδυνευει να καταντησει σαν τους δημοσιογραφισκους που συνανταμε σε σκανδαλοθηρικα περιοδικα.

    Παλίκαρε, πού έχεις δει τέτοιους κριτικούς/"δημοσιογραφίσκους" να τεκμηριώνουν την άποψή τους, από δισκοκριτικές (μπλιάχ) μέχρι και άρθρα που γράφουν ??? Ούτε στα δάχτυλα του ενός χεριού δεν μετριούνται... Τι λέμε τώρα?...


    fireroc
    07.02.2009, 14:52

    ρε μαγκες ο καθενας μας εχει δικαιομα να εκφρασει την αποψη του φτανει να μην την επιβαλλει στους υπολλοιπους!  deep purple θα ακουω παντα οσο και να εχουν ξεφτυλιστει στις μερες  μας! το οτι τους συγκρινει με τους πυξ λαξ  φαινεται το ποσο λιγο   εχει ασχοληθει με  το ροκ! το οτι λεει οτι ειναι αχρηστοι μαλλον δεν εχει ακουσει τα black night highway star    soldier of fortune!δεν θα εχει ακουσει τον ian gillan τον Coverdale η δεν θα ξερει να ξεχωριζει καλους κιθαριστες οπως  ο ritchie blackmore!  αυτος οπως ειπα παραπανω εχει δικαιομα να κρινει ενα τετοιο συγκροτημα ! σειρα του να κριθει!

    λοιπον ειναι ενας αχρηστος δημοσιογραφος    που δεν ξερει να τεκμηριωνει  αποψεις  γραφει αρθρα μονο για να προκαλεσει( τα καταφερνει καλα αφου ολοι μας σχεδον πεσαμε στην παγιδια του) ! και  δημοσιευει μια μπαρουφα.........!  βαζω στοιχημα οτι θα νομιζει  οτι οι deep puple εκαναν διασκευη στην θοδη( το s

    moke on the water  το εχει ακουσει ??????? μπα μονοαπ τη θοδη  ακουει τετοια ο κυριος)  ! δικαιομα του να μην του αρεσουν oi deep purple εφοσον ομως δημοδιευει την αποψη του σε περιοδικο  εχει υποχρεωση να την τεκμηριωνει......

    α! φιλε  την ωρα που θα << ξυνεσε>> στην γραφειαρα σου καθως θα σκεφτεσαι τι αλλες μ.................. ! θα γραψεις εμεις θα χτυπιομαστε στους acdc!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 07-02-2009 14:55 ]


    johnfrusciante
    07.02.2009, 14:57

    αχ..αντι να κατσω να μιλησω σοβαρα με τους φιλτατους sitzune και noiz..θα κατσω να απαντησω σε ενα deep purple φρουρο...λοιπον..

    παλικαρε freddie...θες να κατσει ο δημοσιογραφος κ να σε ρωτησει πως θα πρεπει να κρινει αυτος μια μπαντα?

    ποσο χρονων εισαι?ακομα δεν εχεις μαθει απο την ζωη πως ο καθε ενας βλεπει απο την δικη του σκοπια τα θετικα κ αρνητικα στα παντα..ακομα κ στην μουσικη..τα δικα σου θετικα μπορει να ειναι για μενα αρνητικα..

    μετα γραφεις πως αν ελεγε "κατα την αποψη μου...."....εσυ ποιανου λες την αποψη να εκφραζει?του μπαμπη?η του τακη?δικο του αρθρο ειναι την δικη του αποψη εκφραζει..θες να γραφει σε καθε τι που λεει "παιδια δικια μου αποψη ειναι..μην αγχωνεστε"?

    μετα λες ποιοι ειμαστε εμεις για να κρινουμε τους ουαου..deep purple την μπαντα τετοιου βεληνεκους..κ απαντω...μπααααα?ποιος τους εκανε θεους?ποιος τους εδωσε το στεμμα "μην τους ακουμπατε"?κ δε καταλαβα..κ καλη μπαντα να ηταν η ειναι...δε θα πω την γνωμη μου?κ ποτε θα λεω την γνωμη μου?οταν μια μπαντα ειναι ασημη?

    κ τελος αφησα το καλυτερο...την δικια μου μουσικη ανικανοτητα να δω τα μουσικα γιοφυρια των θεων...εσυ ειπες πως δεν ειμαι σε θεση να τα αξιολογησω.κ γω σου λεω οτι κ συ δεν εισαι σε θεση να ακολουθησεις την σκεψη μου..γιατι αν μπορουσες.. θα καταλαβαινες πως αυτο που εννοω ειναι οτι μουσικη χρησιμοτητα δεν υπαρχει..ανοιξε λεξικο..κ δες τον ορο χρησιμος....μουσικη κ χρησιμοτητα..πρωτη φορα το ακουω..ακουω deep purple κ τι?μου ανοιγει ο δρομος της σκεψης?παιζω καλυτερα κιθαρα???ποια ειναι η χρησιμη μουσικη?κ αν υπαρχει πως το μετραμε για να ξερω..

    κ για αυτο ειπα κ στον noiz οτι το σχολιο του δημοσιογραφου ηταν ακυρο με την εννοια οτι κ να πεις καποιο μουσικο αχρηστο με ποια επιχειρηματα θα το στηριξεις?χρησιμος-αχρηστος στην μουσικη..δεεεεν υπαρχει..