ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Είπε τους Deep Purple αχρηστους !!!!!!!!!!!!!

    NoQuarter
    13.02.2009, 11:55

    Μπαίνω με κάποια καθυστέρηση στην συζήτηση, οπότε αυτά που θα γράψω σε γενικές γραμμές έχουν ήδη αναφερθεί, αλλά επειδή υπάρχει πολύ σημαντική πιθανότητα να σκάσω αν δεν εκφράσω την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα, εγώ θα την γράψω και όποιος ενδιαφέρεται διαβάζει.

    Το να γράφει κάποιος την υποκειμενική του άποψή του για ένα συγκεκριμένο συγκρότημα (από τους Beatles μέχρι τη Θώδη) είναι απολύτως κατανοητό και κανένας δεν μπορεί να του πει ότι είναι λανθασμένη. Πχ. Το να γράψω ότι “Δεν μου αρέσουν οι Beatles” ή ότι «Η Θώδη είναι Θεά» είναι υποκειμενικό, θέμα γούστου (ή έλλειψης γούστου συχνά) και κανείς δεν μπορεί να το κρίνει.

    Το να κάνει όμως κάποιος σχόλια τα οποία υπονοούν κριτική σε ένα στοιχείο το οποίο είναι αντικειμενικό, όπως η «χρησιμότητα» ενός συγκροτήματος, είναι εντελώς διαφορετικό καθώς σε αυτή την περίπτωση ο σχολιαστής υποχρεούται να επιχειρηματολογήσει για να στηρίξει την άποψή του. Το να παραθέτει μια τέτοια άποψη χωρίς επιχειρηματολογία είναι τουλάχιστον γελοίο για τον οποιοδήποτε, πόσο μάλλον για κάποιον ο οποίος θεωρείται (από κάποιους, φαντάζομαι) μουσικός κριτικός.

    Το κατά πόσο ένα συγκρότημα είναι χρήσιμο ή όχι είναι, λίγο-πολύ, αντικειμενικό καθώς μπορούμε να το μετρήσουμε σε διάφορες διαστάσεις. Η κυριότερη, κατά τη γνώμη μου, είναι κατά πόσο επηρέασαν την ιστορία της μουσικής. Συγκεκριμένα για τους Deep Purple η γνώμη μου είναι ότι είναι σημαντικότατοι μέσα στα περιορισμένα πλαίσια του Hard, Progressive Rock και Metal. Ο ήχος τους έχει επηρεάσει πάμπολλα μεταγενέστερα συγκροτήματα τα οποία με τη σειρά τους έχουν επηρεάσει άλλα και ούτω καθεξής. Τόσο οι κιθάρες του Blackmore όσο και η φωνή του Gillan έχουν αποτελέσει πρότυπο για αναρίθμητους μουσικούς του είδους. Αν ο συγκεκριμένος κύριος αγνοεί αυτό το κομμάτι μουσικής ιστορίας, όπως εμφανώς κάνει, αλλά επιμένει να κάνει κριτική τότε είναι άξιος του χλευασμού που έχει υποστεί μέχρι τώρα.

    Θα μπορούσε πολύ άνετα να είχε γράψει «Εμένα δεν μου αρέσουν»  για τον οποιοδήποτε λόγο και κανένας δεν θα έλεγε κουβέντα. Το να γράφει κάποιος ότι ο χ, ψ είναι «άχρηστος», χωρίς να επιχειρηματολογεί, είναι τουλάχιστον γελοίο τόσο για έναν «κριτικό» όσο και για έναν απλό χρήστη σε forum.


    djmetronomos
    13.02.2009, 14:21

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 13-02-2009 στις 11:55 έγραψε...

    Θα μπορούσε πολύ άνετα να είχε γράψει «Εμένα δεν μου αρέσουν»  για τον οποιοδήποτε λόγο και κανένας δεν θα έλεγε κουβέντα. Το να γράφει κάποιος ότι ο χ, ψ είναι «άχρηστος», χωρίς να επιχειρηματολογεί, είναι τουλάχιστον γελοίο τόσο για έναν «κριτικό» όσο και για έναν απλό χρήστη σε forum.



    Το να ξεκινήσει κάποιος μια κριτική δίσκου, γκρουπ, συναυλίας, με τη φράση "δεν μου αρέσει" θα θύμιζε κάτι από σχολική έκθεση... Εννοείται ότι αν ένας μουσικοκριτικός "θάβει" κάτι, μάλλον δεν θα του πολυαρέσει, ενώ αν το εκθειάζει, έχει βρει στοιχεία που του αρέσουν... Έπειτα, στο χέρι μας είναι να διαφωνήσουμε ή να συμφωνήσουμε. Διαιωνίζοντας αυτήν την κουβέντα, έχουμε ήδη δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα σε ένα σχόλιο και σε ένα γκρουπ, απ' ό,τι νομίζω ότι αξίζει. Και όπως λένε η Αμερικανοί, "η καλύτερη διαφήμηση είναι η δυσφήμηση"...

    Ήδη έχω εκφραστεί μέσα σ' αυτό το forum για το συγκεκριμένο θέμα. Απλά, θα επισημάνω τις εύστοχες παρατηρήσεις κάποιου συμφορίτη - πράγματι, υπάρχουν σπουδαιότερα γκρουπ για να ασχοληθεί κάποιος (Love, Byrds, Kinks, etc.) που ακόμα και σήμερα ασκούν επίδραση σε νέους καλλιτέχνες. Μελωδικά, στιχουργικά, εμφανισιακά...


    JohnieAnto
    13.02.2009, 14:31

    O Κανελλόπουλος πήρε το topic μου με το οποίο ξεκίνησα αυτή την συζήτηση και το αναδημοσιευσε  στη στήλη του ! γράφοντας ειρωνικά " κοιτάχτε πόσο δίκιο έχουν μερικοί μερικοί !!!!

    Δεν θα πώ τίποτε άλλο και σας παρακαλώ να μην γράφετε άλλο εδώ για να σταματίσει το θέμα να είναι μπροστα μπροστα γιατι μόνο διαφήμιση του κάνουμε του μ@@@@κα! και απο το ύφος που γράφει αλλά και τις φωτογραφίες που βάζει δείχνει οτι το έχει πολύ ανάγκη !!!!

    τώρα έχει γεμίσει τη στήλη με φωτογραφίες του Ρουβά ! "ο μεγάλος κριτικός των Purple" !!!

     

    ΤΕΛΟΣ.

     


    NoQuarter
    13.02.2009, 15:46

    Προς DJmetronomo:

    Το να γράψεις δύο λέξεις στο ξώφαλτσα για ένα οποιοδήποτε συγκρότημα δεν το θεωρώ κριτική. Τουλάχιστον όχι σοβαρή. Το μέγεθος του σχολίου το μόνο που σήκωνε ήταν "Εμένα δεν μου αρέσει". Αλλιώς η κριτική είναι χειρότερα από σχολικό επίπεδο. Και δεν συμφωνώ ότι οι Byrds έχουν προσφέρει περισσότερα στο Hard Rock από ότι οι Purple. Για να είμαι ακριβής, πέρα απο τους Led Zeppelin και τους Black Sabbath δύσκολα θα έβαζα κάποιο συγκρότημα late 60s πάνω απο τους Deep Purple σε επίπεδο προσφοράς στο Hard Rock.


    LOUREED
    13.02.2009, 16:27

    Δεν ειναι hard rock οι Byrds. Οποτε πως να προσφερουν?? 

    Κατα την γνωμη μου οι Led zeppelin kai oi black sabbath που αναφερεις ηταν πολλα επιπεδα πανω απο τους Deep Purple.

    Ειχαν πολλα περισοτερα να προσφερουν στη μουσικη απο τσιριδες και επιδεικτικα riffs.  


    NoQuarter
    13.02.2009, 17:24

    Τους Byrds τους ανέφερα ως παράδειγμα επειδή ένα - δυο παλικάρια τους είχαν αναφέρει μεταξύ άλλων, όπως οι Stones και οι Kinks, ως παράδειγμα συγκροτήματος το οποίο έχει προσφέρει πιο πολλά από τους Purple. Και συμφωνώ ως ένα σημείο, αλλά για ορισμένα είδη, συγκεκριμένα στο Hard Rock που είναι και το κύριο πεδίο δράσης του εν λόγω συγκροτήματος, θεωρώ ότι οι Deep Purple είναι κορυφαίοι σε προσφορά. Και ενώ οι Zeppelin είναι μακράν πρώτοι από οποιοδήποτε άλλο rock συγκρότημα, θεωρώ τους Sabbath υποδεέστερους μουσικά των Purple, χωρίς να αμφισβητώ ότι ήταν μια εξαιρετικά σημαντική μπάντα για το είδος.


    djmetronomos
    13.02.2009, 18:08

    Καθόλου άσχημοι δεν ήταν οι Purple. Αλλά για την εποχή τους. Είναι από τα γκρουπ που με είχαν ξετρελάνει στην αρχή, αλλά σταδιακά έχασα το ενδιαφέρον μου. Εξακολουθεί να μου αρέσει ο Ian Paice - τον μελέτησα πολύ στα ντραμς - και οι υπόλοιποι ήταν πολύ καλοί μουσικοί. Απλά, όταν τους ακούω, αισθάνομαι ότι ακούω κάτι "dated", έναν πολύ συγκεκριμένο ήχο από μια πολύ συγκεκριμένη εποχή, και ενώ εγώ προχώρησα, αυτοί έμειναν εκεί να σολάρουν και να ουρλιάζουν. Δεν αισθάνομαι το ίδιο όταν ακούω το "Forever Changes" των Love ή το "Everybody Knows This Is Nowhere" του Neil Young & Crazy Horse... Αισθάνομαι ότι θα μπορούσαν να είχαν γραφτεί χτες. Κάποιες μουσικές σε βάθος χρόνου αποδεικνύονται διαχρονικές, σημεία αναφοράς στη ροκ... Μεγαλώνεις, και τα τραγούδια τους μεγαλώνουν μαζί σου.

    Οκ, μάλλον δεν πρέπει να μπλέκω τόσα διαφορετικά στυλ. Ας μείνουμε στο hard rock. Οι Deep Purple ήταν φοβεροί τεχνίτες κι έδωσαν πολλά στον τομέα του αυτοσχεδιασμού. Αν και το είχαν κάνει και οι Cream. Προσωπικά, πάντα προτιμούσα γκρουπ με heavy riffs, δυνατά ακόρντα στην κιθάρα και βαρύ ήχο: James Gang, Who, Blue Cheer, Black Sabbath, Pretty Things, Led Zeppelin, Kinks, Steppenwolf... Είναι θέμα γούστου, τι να πω?


    NoQuarter
    13.02.2009, 19:16

    Djmetronomos:

    Αυτό μάλιστα! ΑΥΤΗ ήταν μια εμπεριστατωμένη άποψη που μπορώ να σεβαστώ. Αν ο "κριτικός" είχε γράψει κάτι τέτοιο κανείς δεν θα το έκανε θέμα. Πάντως σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με τα λεγόμενά σου.


    oxygel
    14.02.2009, 20:16

    Καλησπερα.

    Διαβαζοντας το αρθρο του κ.Κανελοπουλου και το post του JohnieAnto

    εχω να πω τα εξης:

    Το να κριτικαρει καποιος ενα εργο τεχνης το οποιο εκδιδεται στο ευρυτερο κοινο

    ειναι δικαιωμα του.

    Δικαιωμα του ειναι βεβαια και να το κριτικαρει και να το χαρακτηριζει το εργο αλλα και τον δημιουργο του οπως αυτος νομιζει οτι αξιζει.

    Ολα ειναι υποκειμενικα.Το θεμα ειναι ομως ποιος θα τον ακουει.

    Η φασιστοειδης συμπεριφορα του JohnieAnto προτρεπει τους παντες να διαλεξουν ή ασπρο ή μαυρο.

    Δηλαδη οποιος συμφωνει με τον Κανελοπουλο ειναι ανιστοριτος και κενος μουσικα,

    ενω οποιος διαφωνει ειναι ο θεματοφυλακας της συγχρονης μουσικης.

    Το οτι καποιος βρισκει αχρηστους τους Deep Purple(στο οποιο με βρισκει εν μερη συμφωνο)

    πρεπει να καει στην πυρα!!!!!!!!!

    Κυριε JohnieAnto λιγη ηρεμια δεν βλαπτει,γιατι τα καλτσον ειναι ευαισθητα και μπορει να τα σκισετε!!!!!!!!

    Για πειτε μας(JohnieAnto) την δισκοθηκη σας ή εστω την μουσικη σας προτιμηση,

    γιατι απο οτι καταλαβαινω οτι το γουστο σας ξεκιναει απο Purple και αποτελειται το πολυ απο ακομα 5 γκρουπ.

    Ο Κανελοπουλος και ο καθε Κανελοπουλος τουλαχιστον εχει το θαρρος της γνωμης του

    για να την δημοσιευει και να την εχει βορα στην κριτικη του καθε τυχαιου!!!!!!!!!

    Και του καθε κομπλεξικου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

     


    NoQuarter
    14.02.2009, 20:54

    Η αλήθεια είναι οτι πράγματι είναι γενναίος αυτός που δεν φοβάται να διατυμπανίσει την άγνοιά του πάνω σε ένα θέμα.

    Ή απλά ηλίθιος...


    JohnieAnto
    14.02.2009, 22:35

    Παράθεση:

    Το μέλος oxygel στις 14-02-2009 στις 20:16 έγραψε...

    Καλησπερα.

    Διαβαζοντας το αρθρο του κ.Κανελοπουλου και το post του JohnieAnto

    εχω να πω τα εξης:

    Το να κριτικαρει καποιος ενα εργο τεχνης το οποιο εκδιδεται στο ευρυτερο κοινο

    ειναι δικαιωμα του.

    Δικαιωμα του ειναι βεβαια και να το κριτικαρει και να το χαρακτηριζει το εργο αλλα και τον δημιουργο του οπως αυτος νομιζει οτι αξιζει.

    Ολα ειναι υποκειμενικα.Το θεμα ειναι ομως ποιος θα τον ακουει.

    Η φασιστοειδης συμπεριφορα του JohnieAnto προτρεπει τους παντες να διαλεξουν ή ασπρο ή μαυρο.

    Δηλαδη οποιος συμφωνει με τον Κανελοπουλο ειναι ανιστοριτος και κενος μουσικα,

    ενω οποιος διαφωνει ειναι ο θεματοφυλακας της συγχρονης μουσικης.

    Το οτι καποιος βρισκει αχρηστους τους Deep Purple(στο οποιο με βρισκει εν μερη συμφωνο)

    πρεπει να καει στην πυρα!!!!!!!!!

    Κυριε JohnieAnto λιγη ηρεμια δεν βλαπτει,γιατι τα καλτσον ειναι ευαισθητα και μπορει να τα σκισετε!!!!!!!!

    Για πειτε μας(JohnieAnto) την δισκοθηκη σας ή εστω την μουσικη σας προτιμηση,

    γιατι απο οτι καταλαβαινω οτι το γουστο σας ξεκιναει απο Purple και αποτελειται το πολυ απο ακομα 5 γκρουπ.

    Ο Κανελοπουλος και ο καθε Κανελοπουλος τουλαχιστον εχει το θαρρος της γνωμης του

    για να την δημοσιευει και να την εχει βορα στην κριτικη του καθε τυχαιου!!!!!!!!!

    Και του καθε κομπλεξικου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

     



     

    Αγαπητέ κύριε OXYGEL !!! ο Κανελόπουλος έχει το θάρρος της γνώμης του και να την δημοσιευει.... το τουλάχιστον τι το θέλατε μιας και αναφέρεστε σε εμένα ? εγώ δεν δημοσιευσα την δκή μου? και μάλιστα εγώ ανοιξα αυτή την κουβέντα ! Σε ότι αφορά το τυχαίος και το κομπλεξικός  που πάλι αναφέρεστε σε εμένα ! καλίτερα θα ήταν να εξετάσετε αν εσεις πρώτα κατέχετε αυτους τους τίτλους, και αυτό επειδή είναι εμφανές τι το νόημα των topics μου δεν το έχετε πιάσει ακόμα, καταλάβατε αυτό που θέλατε ή αυτό το οποίο ήταν επιτρεπτό απο την νοημοσύνη σας !

    Παρακαλω πολύ να μου επισμάνετε απο πού καταλάβατε οτι η δισκοθήκη μου έχει 5 - 6 γκρουπ? γιατι αν πραγματικά μπορείτε να κάνετε κάτι τέτοιο  τότε θα σας πρότεινα να πάτε να συνεργαστείτε με τον Πητ Παπαδάκο ! θα κάνατε καλές business !

    Σε ότι αφορά τα καλσόν στα οποία αναφέρεστε δεν γνωρίζω να σας απαντήσω, εσείς ξέρετε καλύτερα μάλλον απο  εμπειρία εξ ιδίου !

    Και επανέρχομαι στο θέμα μας, επειδή μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην κατανόηση της Ελληνικής απο μέρους σας...... σας επισημαίνω οτι το θέμα μο δεν είναι αν συμφωνεί κάποιος με τον κανελόπουλο ή αν έχει δικαίομα να γράφει ότι θέλει.... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ !!! το θέμα είναι αν συμφωνεί κανείς στο να γίνεται το οποιουδήποτε είδος κριτηκής χωρίς κανένα στοιχείο που να στηρίζεται ! μήν μπερδέυετε το γουστο με τη κριτηκή κύριε OXYGEL είναι δύο τελείως διαφορετικές λέξεις...


    oxygel
    14.02.2009, 22:50

    Επειδη το ζητημα εχει παρει μια πιο προσωπικη διασταση,θα απαντησω οσο πιο κομψα και ωριμα

    μπορω στα ''ΚΥΡΙΕ'' και στις  υποδειξεις του johnieAnto.

    Ο αρθρογραφος του κειμενου του οποιου γινεται ο ντορος αν δεν κανω λαθος δημοσιευει

    σε ενα ηλεκτρονικο περιοδικο,ενω εσεις ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΤΕ(με περισια ευκολια μαλιστα),

    με τον ιδιο τροπο και τονο που αυτος κριτικαρει την super μπαντα(χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχ).

    Το αν η δισκοθηκη σας εχει το πολυ 5 γκρουπ αυτο φαινεται,γιατι καθισες και εκανες ενα ποστ

    για ενα συγκροτημα που ενω καλλιτεχνικα οτι ηταν να δωσει το εχει δωσει εδω και 30 χρονια,εσυ εν ετη 2009 καθεσαι με μια παρελθοντολαγνεια να μυρικαζεις σαπια μεγαλεια!!!!!!!!

    Ξυπνα απο το ληθαργο που λεγεται 60's.

    Προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν oi Purple.

    Τους θεωρουσα και τους θεωρω υπερεκτιμημενους,και σαν γκρουπ το μονο που εχουν δωσει στην μουσικη ειναι οι στριγκλιες του gillan,και την αλαζονεια του blackmore.

    Αν εσυ θεωρεις γκρουπαρα τους Purple εχεις προβλημα οχι μονο μουσικο αλλα και αισθητικο!!!!!

    Τα περι κομπλεξικων και τυχαιων: οποιος εχει την μυγα.....να την φερει πισω!!!!!!

     

    Υ.Γ.

    Μπορεις να μου κανεις μια χαρη?

    Σταματα να ακους μουσικη!!!

    Αφου σε χαλαει!!!!!!!!!!!!!!!

     


    JohnieAnto
    14.02.2009, 23:03

    το οτι ο,τι είχαν να δώσουν οι Purple, το έδωσαν πριν 30 χρόνια και τέλος ! Κυριε OXYGEL δεν τους καθιστά ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ! επίσης μν βγάζετε αμεσα συμπεράσματα ! αλλά για πείτε μας αφού οι PURPLE ΕΊΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΑς ΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΓΡΟΥΠ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ! ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΤΕ" ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?


    JohnieAnto
    14.02.2009, 23:10

    ΕΠΙΣΗΣ ΚΥΡΙΕ OXYGEL EΣΥ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ " ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΝΟΤΑ " ΕΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ " ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ ΜΙΝΟΡΕ "

    γι' αυτό μη μου κολάς έτσι????????{#emotions_dlg.tt2}


    oxygel
    14.02.2009, 23:21

    Δεν τους ειπα αχρηστους αλλα υπερεκτιμημενους!!!!!!!

    Η αναγνωση της ελληνικης ειναι προβλημα???

    Χαλαρωσε johnieAnto!!!!!!!!!!!!!

    Απο οτι φαινεται εχεις πορωθει χωρις λογο!!!!!!!

    Κυκλοφορουν και εμφραγματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    NoQuarter
    14.02.2009, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος oxygel στις 14-02-2009 στις 23:21 έγραψε...

    Δεν τους ειπα αχρηστους αλλα υπερεκτιμημενους!!!!!!!

    Το μέλος oxygel στις 14-02-2009 στις 20:16 έγραψε...

    ...

    Το οτι καποιος βρισκει αχρηστους τους Deep Purple(στο οποιο με βρισκει εν μερη συμφωνο)

    ...

     

    Αχεμ... Actually, τους είπες. Εν μέρη τουλάχιστον...

    Έτσι απλά για να μην λέμε ότι θέλουμε. Οπότε πριν κάνεις σχόλια για την ανάγνωση της ελληνικής προς τρίτους θα πρότεινα να μάθεις να διαβάζεις αυτά που γράφεις ο ίδιος, το οποίο θα ήταν πιο εύκολο εάν υπήρχαν τόνοι και περιορίζονταν τα θαυμαστικά σε μόλις διψήφιο νούμερο στα κείμενά σου.

    Και το ότι δεν σου αρέσουν οι Purple δικαίωμά σου είναι φυσικά. Και πρόβλημα σου btw. αλλά το θέμα παραμένει ότι έχουν προσφέρει πολλά στο είδος ανεξαρτήτως των προτιμήσεων σου. Αυτά.

     

     


    SpyrusTheVirus
    15.02.2009, 16:22

    σαφως και δε θα σου πω τιποτα.σε τετοια θεματα συζητησεις σαν αυτην μου φαινονται χαζες.οπως ειπα,και επειτα μου απαντησατε ολοι μαζι,εγω τους θεωρω αχρηστους και συ θεωρεις αθλιο τον Bob Marley. εγω γουσταρω disco 80's και σενα σου ρχεται αναγουλα.εσενα μπορει να σαρεσουνε τυποι που ουρλιαζουν σα να γεννανε,αλλα εγω τους βρισκω ανουσιους.γουστα ειναι αυτα.

    και ετσι για την ιστορια,μην μου πειτε οτι μονο οι μουσικοι της Reggae μαστουριαζαν και μαστουριαζουν θα στε για δεσιμο. τωρα αν οι δικοι σαν απο τη "χλοη" περασαν στα συνθετικα...


    revelation
    16.02.2009, 07:53

    Παράθεση:

    Το μέλος oxygel στις 14-02-2009 στις 22:50 έγραψε...

    Προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν oi Purple.

    Τους θεωρουσα και τους θεωρω υπερεκτιμημενους,και σαν γκρουπ το μονο που εχουν δωσει στην μουσικη ειναι οι στριγκλιες του gillan,και την αλαζονεια του blackmore.

    Αν εσυ θεωρεις γκρουπαρα τους Purple εχεις προβλημα οχι μονο μουσικο αλλα και αισθητικο!!!!!


    ok δεν σου αρέσουν, δικαιωμά σου. το δέχομαι. το να λες ότι αν κάποιος θεωρεί τους Purple πολύ καλό γκρουπ (και εγώ αφού τους ακούω από 3 ετών) είναι ότι εχει πρόβλημα αισθητικό με κάνει να προσβάλομαι πολύ κιόλας. και εγώ δεν έχω δικαίομα να μου αρέσει όποιος θέλω; πως μπορείς να λες ότι εχω εγώ και οποιοσδήποτε άλλος προβλημα; Εγώ προσωπικά ακούω πολλά πράγματα και όχι 5 γκρουπάκια οπότε μπορω να έχω γνώμη για την αίσθητική μου στην μουσική και γενικά. φιλικά πάντα  Smile {#emotions_dlg.rockon}


    JohnieAnto
    16.02.2009, 16:20

    Φίλε oxygel, εσύ τους είπες υπερεκτημιμένους, αυτός όμως για τον οποίο γίνεται και ξεκίνησε όλη η κουβέντα τους είπε αχρηστους και εκεί αναφέρομαι το κατάλαβες τώρα?

    επίσης ανέφερες οτι το θέμα το έφερα σε προσωπικό επιπεδο και θα σου θυμήσω οτι εσυ πρώτος μου μίλησες για καλτσον και για το οτι δεν έχω μουσική παιδεία και γνπώση.

    Αρα απο εδώ και πέρα να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που λες στους άλλος σε παρακαλώ ! δεν θα συνεχίσω αυτή την συζήτηση μαζί σου !{#emotions_dlg.beer}

     


    johnfrusciante
    16.02.2009, 16:31

    τι?θα παμε για μπιρες?