ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα Adobe Audition 3.0

    vassemo
    06.02.2009, 15:12

    Γειά σας! ελπίζω να είστε όλοι καλά! Να σας πώ το πρόβλημά μου... Έχω το πρόγραμμα Adobe Audition 3.0 και εχω μια κιθαρα ηλεκτρική, ένα μικρόφωνο και ένα συνθεσάϊζερ. Τα συνδέω στον υπολογιστή και παίζω. Αλλά εγώ θέλω να γράφω ένα ένα ξεχωριστά τα όργανα, δηλαδή ξεχωριστά την κιθάρα, ξεχωριστά το μικρόφωνο και ξεχωριστά το συνθεσάιζερ. Για παράδειγμα θέλω να ηχογραφώ πρώτα την κιθάρα, μετά ακούγοντας την ηχογραφημένη κιθάρα να ηχογραφώ τη φωνή και μετά ακούγοντας αυτά τα δύο να ηχογραφώ και το συνθεσάϊζερ, αλλά όλα να ηχογραφούνται ξεχωριστά, ώστε στο ίδιο πρόγραμμα να έχω τελικά και τις τρείς ηχογραφήσεις μαζί αλλά να είναι η κάθε μία ξεχωριστά ηχογραφημένη απο την άλλη. Έχω ψάξει αλλά δεν βρήκα ακόμη τον τρόπο. Άν μπορούσατε να μου πείτε τον τρόπο θα μου λύνατε ουσιαστικά το κυριότερο πρόβλημα για την ηχογράφηση που έχω. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.{#emotions_dlg.walkman}


    staboz
    22.05.2009, 00:45

    Aν δεν έχεις ακόμη λύσει το πρόβλημά σου, σου σημειώνω κάποια πράγματα, διότι μόλις τώρα είδα το ερώτημά σου.

    Επιλέγεις Μultitrack και στο πρώτο κανάλι επιλέγεις R (Arm for Record). Γράφεις το ένα όργανό σου.

    Στη συνέχεια αποεπιλέγεις το R του πρώτου καναλιού και επιλέγεις το αντίστοιχο του δευτέρου. Γράφεις ακούγοντας παράλληλα την πρώτη σου εγγραφή.

    Το ίδιο κάνεις με όσα άλλα θέλεις.

    Στο τέλος κάνεις μίξη και έχεις έτοιμο το έργο σου.

    Στ. Μποζοβίτης


    220493
    22.05.2009, 12:11

    Ακριβώς αυτό κάνεις που είπε ο φίλος.....



    Αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα καθώς πάω να κάνω "Rec" (Arm for record) μου βγάζει ένα πλαίσιο όπου λέει ακριβώς:

    "You currently have a DirectSound card driver selected(Audition Windows Sound).For best results when recording,selesct an Asio Sound Card Driver.To change your card driver selection,choose Edit>Audio Hardware Seup."

     

    Αυτο γιατί μου το λεέι???? Αλλά πάω εκει που μου λέει....(Αν κάνω ηχογράφηση έστι χωρίς να αλλάξω κάτι δεν μου εμφανίζεται καμία κυματογραφία τίποτα.)

     

     

    Πάω εκεί που λέει και Βάζω driver ASIO4ALL v2

     

    ΠΑΤΑΩ ΟΚ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ:

     

    "The audio input is not activated.Recording audio is not possible.Please check your input configuration."

     

    Παω μετά να κάνω Rec και τίποτα το κόκκινο κουμπί δεν πατάει....

     

    Δεν ξέρω τι να κάνω....

    Μήπως δεν έχω κάνει καμιά ρύθμιση;

     

    Σας ευχαριτσώ

    εκ των προτέρων


    staboz
    22.05.2009, 18:28

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να συμφωνεί η επιλογή μικροφώνου από το Adobe Audition με αυτήν των Windows. Πήγαινε: Έναρξη-Control Panel-Ήχος-Εγγραφή. Επιλέγεις με κλικ το μικρόφωνο που θα χρησιμοποιήσεις (FrontMic, αν είναι εξωτερικό) και πιέζεις κάτω: Ορισμός Προεπιλογής. Κατόπιν πας στο Adobe Audition, Edit-Audio Hardware Setup-Control Panel. Επιλέγεις δεξιά στο μέσον DirectSound Input και στο κάτω παράθυρο επιλέγεις το ίδιο μικρόφωνο, (το ανεβάζεις επάνω στην πρώτη γραμμή με το κουμπί Move Up), ώστε να δεις δίπλα του το Yes. Θα πρέπει τώρα κάτω στο παράθυρο Default Input να γράφει το μικρόφωνό σου. Είσαι έτοιμος για εγγραφή! Αγνόησε τα οποιαδήποτε μηνύματα στο Multitrack όταν πιέσεις (R) και προχώρα. Κανονικά δεν πρέπει να συναντήσεις δυσκολία, εκτός αν έχεις εξωτερική κάρτα ήχου, που θα χρειαστεί άλλες ρυθμίσεις. Στ. Μποζοβίτης


    220493
    23.05.2009, 19:29

    Παράθεση:

    Το μέλος staboz στις 22-05-2009 στις 18:28 έγραψε...

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να συμφωνεί η επιλογή μικροφώνου από το Adobe Audition με αυτήν των Windows. Πήγαινε: Έναρξη-Control Panel-Ήχος-Εγγραφή. Επιλέγεις με κλικ το μικρόφωνο που θα χρησιμοποιήσεις (FrontMic, αν είναι εξωτερικό) και πιέζεις κάτω: Ορισμός Προεπιλογής. Κατόπιν πας στο Adobe Audition, Edit-Audio Hardware Setup-Control Panel. Επιλέγεις δεξιά στο μέσον DirectSound Input και στο κάτω παράθυρο επιλέγεις το ίδιο μικρόφωνο, (το ανεβάζεις επάνω στην πρώτη γραμμή με το κουμπί Move Up), ώστε να δεις δίπλα του το Yes. Θα πρέπει τώρα κάτω στο παράθυρο Default Input να γράφει το μικρόφωνό σου. Είσαι έτοιμος για εγγραφή! Αγνόησε τα οποιαδήποτε μηνύματα στο Multitrack όταν πιέσεις (R) και προχώρα. Κανονικά δεν πρέπει να συναντήσεις δυσκολία, εκτός αν έχεις εξωτερική κάρτα ήχου, που θα χρειαστεί άλλες ρυθμίσεις. Στ. Μποζοβίτης



     

    Πρώτα απο όλα σ'ευχαριστώ!!!

     

    κάνω ακριβώς οτι μου λες αλλά οταν πάω να κάνω Rec το κόκκινο κουμπί γίνεται άσπρο και δεν πατάει.....


    staboz
    25.05.2009, 00:03

    Γιάννη, κατ᾿ αρχάς συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! Έριξα μια ματιά στο προφίλ σου και χάρηκα για τη δημιουργικότητά σου. Σου αφιερώνω μια σκέψη του Χρόνη Αηδονίδη με την ευχή να εφαρμόσεις στη δημιουργική σου πορεία τη συμβουλή του:

    «Το πρώτο προσόν για έναν καλλιτέχνη είναι η σεμνότητα. Σε δεύτερη μοίρα βάζω το ταλέντο και το μεράκι, που είναι απαραίτητα κι αυτά. Χωρίς τη σεμνότητα δείχνεις ένα εγωιστικό προφίλ, που σε κάνει να χάσεις την αγάπη του κόσμου και χωρίς αυτήν κανένας δεν προκόβει. Ο κόσμος αντιπαθεί τους εγωιστάς και τους θρασείς» (Χρόνης Ἀηδονίδης, Μάρτιος 2003)

    Για το πρόβλημα που περιγράφεις, αν το αντιλαμβάνομαι καλά, σου σημειώνω τα εξής:

    1. Όταν γράφεις στο Multitrack, μόλις πατήσεις το R στο πρώτο κανάλι, σου ζητάει να επιβεβαιώσεις τη θέση αποθήκευσης της δουλειάς σου και να δώσεις όνομα στο αρχείο σου.

    2 Όταν το κάνεις αυτό, σου εμφανίζει διάφορα μηνύματα, που, όπως ήδη έχω σημειώσει, πατάς οκ και τα αγνοείς.

    3. Στη συνέχεια δεν ξαναπατάς το R! Πηγαίνεις κάτω αριστερά, εκεί που είναι τα 10 κουμπάκια βασικού χειρισμού, και πατάς το κουμπάκι με το κόκκινο σημάδι (Record). H εγγραφή σου αρχίζει αμέσως.

    Αν δεν κατάλαβα καλά, ειδοποίησέ με. Επίσης γράψε μου, αν λύθηκε το πρόβλημά σου.

    Στ. Μποζοβίτης


    220493
    25.05.2009, 15:22

    Κ. Μποζοβίτη να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας και σαφώς τη σκέψη του Χρόνη Αηδονίδη την έχω πάντα στο μυαλό μου(Μην κοιτάτε που γράφω για βραβεία στο προφίλ μου......κάτι έπρεπε να γράψω και εγώ αλλά ειναι αληθινά γεγονότα και συνεχίζω για καλύτερα).

     

     

    Τα 3  βήματα τα έκανα εξαρχής και τα κάνω και σε άλλο πρόγραμμα όπως το Cool Edit 2.00 αλλά στο Audobe όταν πατάω Rec κάτω αριστερά και έχω επιλέξει τη μπάρα πατώντασ το κόκκινο κουμπί απάνω δεν γίνεται ηχογράφηση...δεν  εμφανίζεται καμιά κυματομορφή ούτε ηχητικά κύμματα ούτε τίποτα σε αντίθεση με το cool edit που εμφανίζεται....!!!!

    Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό να περάσω δηλαδή να ηχογραφήσω φωνή,πιάνο και κιθάρα τις υπόλοιπες επεξργασίες τι ξέρω πολύ καλά....

    Μονόδρομος πιστεύται πως είναι η αγορά εξωτερικής κάρτας ήχου;;;


    staboz
    25.05.2009, 17:20

    Γιάννη, είναι καθαρά ζήτημα ρυθμίσεων. Πειραματίσου λίγο, θα το βρεις!

    Η εξωτερική κάρτα είναι δύσκολη υπόθεση. Και οικονομικώς βέβαια!


    giorth
    26.05.2009, 17:13

    Είμαι ο απόλυτος ψάρακας όσον αφορά το Adobe Audition αλλά το συγκεκριμένο σου πρόβλημα μπορώ να το λύσω!

    Βήμα 1. Ανοίγουμε το Adobe Audition.

    Βήμα 2. Επιλέγουμε το multitrach mode

    Βήμα 3. (εδώ ξεκινάνε οι ουσιαστικές συμβουλές) Στο Track 1 επιλέγεις το ΤΡΙΓΩΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΕΞΙΑ που είναι ΔΕΞΙΑ από το ΒΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΕΞΙΑ

    Βήμα 4. Audio Hardware Setup...

    Βήμα 5. Control Panel

    Βήμα 6. Και τελικά, από τα directsounds input ports επιλέγεις το μικρόφωνο που αγαπάς και πιστεύεις πως μπορείς να τα πας καλά μαζί του!!

    Ελπίζω να σε βοήθησα!!

    Για οτιδήποτε άλλο (λέμε τώρα έτσι;) εδώ είμαστε!

    Γεια χαρά!

    Χρήστος 


    giorgosziotas
    27.05.2009, 09:15

    Σε κάθε κανάλι αριστερά υπάρχουν 2 κουτάκια. IN & OUT

    Πάτα το “IN” και πες στο πρόγραμμα από ποια είσοδο της κάρτας θέλεις να ηχογραφήσει. Παίξε μέχρι να το βρεις. Ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις... πάτα τα όλα!

    Είναι λίγο μπακάλικη η προσέγγιση, αλλά...


    220493
    27.05.2009, 23:53

    Ευχαριστώ όλους!!!!!!!

     

    Κάπως τυχαία.....έγινε....

     

    Πήγα Audio Hardware Setup και επέλεξα το ίδιο μικρόφωνο σε όλες τις καρτέλες όχι μόνο στην δεύτερη.....Πιστεύω πως αυτό είναι καθώς τώρα είμαι μια χαρά και με περιμένει αρκετή δουλειά....

     

    Ευχαριστώ....!!!!