ελληνική μουσική
    565 online   ·  210.844 μέλη

    Γιουροβίζιον 2009 Η Κυπριακή συμμετοχή στον ημιτελικό

    Bettina
    09.02.2009, 16:46

    Το είδαμε και αυτό,το ακούσαμε(!!)και αυτό,το γευτήκαμε και αυτό...Στηθήκαμε το Σάββατο το βράδυ μπροστά στις τηλεοράσεις μας,με την ψευδαίσθηση πως φέτος θα ακούγαμε κάτι πιο δυνατό,κάτι πιο μουσικό,που αν μη τι άλλο θα μας έδινε το εισητήριο για τον τελικό!

    Αλλά δυστυχώς μείναμε με την ελπίδα.Χριστίνα Μεταξά και firefly σε στίχους και μουσική του Νικόλα Μεταξά και αν υπάρχει κανείς που ξέχασε ποιος είναι ο Νικόλας,να του θυμίσω πως είναι ο δεύτερος στη σειρά του x factor μετά τον Λούκα.Κανείς δεν αμφισβήτησε ποτέ τις δυνατότητες του Νικόλα,ούτε την μουσική του παιδεία,αλλά ούτε και το λαρύγγι του,που για τους περισσότερους απο εμας,αυτός θα έπρεπε να πάρει το μουσικό βραβείο και το πολυτελές αυτοκίνητο και όχι ο Λούκας,που και αυτός φυσικά ήταν σωστότατος σαν τραγουδιστής αλλά λίγο...λαϊκός,σε σύγκριση με τον Νικόλα.

    Τέλος πάντων ας γυρίσουμε στο επίμαχο θέμα.Η Χριστίνα λοιπόν,αδελφούλα αγαπημένη του Νικόλα,ερμήνευσε{#emotions_dlg.confused1}το τραγούδι που έγραψε ο αγαπημένος της αδελφούλης.16 χρονών μόνο το Χριστινάκι,που θα χρειαστεί κάποιες...δεκαετίες σκληρής δουλειάς μέχρι να πούμε πως έγινε τραγουδίστρια.Στην αρχή,χαρακτήρισα το τραγούδι μπαλάντα,μετά κάτι μεταξύ ροκ και μπαλάντας και στο τέλος ροκόβια-μπαλαντούλα!!!!!!ωσπου ξαφνικά,νόμιζα πως κάτι συνέβει στα ηχεία της τηλεόρασής μου,γιατί άκουγα την Χριστίνα μας,να τραγουδάει σε άλλο τόνο!!!!ΤΟ ΦΑΛΤΣΟ σε όλη του την μεγαλοπρέπεια{#emotions_dlg.wacko}είχε φύγει τελείως από τον τόνο που έπαιζαν πίσω της οι μουσικοί αλλά εκείνη....το βιολί της.

    Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχα καταλάβει αν και ποιος Χριστιανός θα την ψήφιζε να εκπροσωπήσει την Κύπρο στην Γιουροβίζιον,όταν όμως άκουσα τα αποτελέσματα ότι δηλ.ήρθε πρώτη με 12.000 ψήφους,έναντι του δεύτερου τραγουδιού που πήρε μόνο 6.000,νόμιζα πως θα έχανα τις αισθήσεις μου....γύρισα λοιπόν σαν ζόμπι κοίταξα τις δυο ανηψιές μου που κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας είχαν ταράξει τα κινητά μας,στέλνοντας τις ψήφους τους στο Χριστινάκι και ρώτησα χαζοχαρούμενα.

    -Τόσο πολύ σας άρεσε το τραγούδι και η Χριστίνα λοιπόν???

    -Ποιο τραγούδι και ποια Χριστίνα ρε θεία απάντησε η μεγαλύτερη(18 ετών)εμείς τον Νικόλα ψηφίσαμε,τί μας νοιάζει εμάς το τραγούδι????

    Τα συμπεράσματα δικά σας και αν είχατε την τύχη!!!να μην το έχετε ακόμα ακούσει,μπείτε στο yupi ακούστε το και...τα ξαναλέμε{#emotions_dlg.oops}


    EffieKakaflika
    10.02.2009, 15:12

    Παναγία μου! Τι φάλτσο είναι αυτό;;;

    Τι κρίμα...{#emotions_dlg.crying}


    Bettina
    10.02.2009, 16:07

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 10-02-2009 στις 15:12 έγραψε...

    Παναγία μου! Τι φάλτσο είναι αυτό;;;

    Τι κρίμα...{#emotions_dlg.crying}



     

     

    Και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό,αλλά βγήκε ο Νικόλας αγκαλιά με την αδελφή του χτες σε όλα σχεδόν τα τηλεοπτικά κανάλια και μίλησε για πρωτιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ηθελα να ξέρω εκείνος που είναι πραγματικά ένας νέος αλλά ταλαντούχος καλλιτέχνης δεν άκουγε την αδελφή του που ενώ τραγουδούσε ήταν εκτός τόπου και χρόνου???

    Κάτι τέτοιες στιγμές φαντάζομαι τον Μουρατίδη να λέει,ΕΣΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ,ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΣ,ή τον Θεοφάνους να λέει ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ Χ FACTOR,πώς να το κάνουμε τώρα,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ!!!!

    Πάντως εμεις δεν ψηφίσαμε Χριστίνα Μεταξά,αλλά Νικόλα και.....x..x..factor{#emotions_dlg.sleep1}


    Bettina
    10.02.2009, 16:11

    Απευθύνομαι στους συντονιστές αυτού του forum,γιατί έχω μια μεγάλη απορία"Πώς μπήκανε όλες αυτές οι διαφημίσεις κάτω από το πρώτο μου κείμενο??????"

    Παρακαλώ να μου απαντήσετε.


    eleana
    19.02.2009, 11:48

    Θα διαφωνησω μαζι σας.....

    Το τραγουδι το ακουσα μολις εχθες , στην ΕΤ στην εκπομπη για την επιλογη των τραγουδιων του Σακη..

    Σε αντιθεση με εσας, εμενα με ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ το κοριτσι..

    Ευρωπαικος ηχος φυσικα η φωνη της, στα δικα μου αυτιά εκανε τη συμμετοχη του Ρουβα τοσο ...παιδική!

    Η ελαφρια βραχναδα στη φωνή της η απλοτητα της, αλλα και η τοσο ειλικρινή εκφραστικοτητα με επεισαν για αυτο το κοριτσι..

    Βεβαια το τραγουδι δεν εκανε για τη Eurovision, ενας θεσμός  που δεν μπορει να αντιληφθει ούτε να επιβραβεύει την απλοτητα...

     


    rompa
    19.02.2009, 11:51

    Και εμένα μου άρεσε . Απλό , μελωδικό ,ό,τι πρέπει για την ηλικία και το ύφος της κοπέλας . Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το θεσμό όπου όσο πιο πολλά βγάλεις στη φόρα ... τόσο καλύτερα


    Bettina
    19.02.2009, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 19-02-2009 στις 11:48 έγραψε...

    Θα διαφωνησω μαζι σας.....

    Το τραγουδι το ακουσα μολις εχθες , στην ΕΤ στην εκπομπη για την επιλογη των τραγουδιων του Σακη..

    Σε αντιθεση με εσας, εμενα με ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ το κοριτσι..

    Ευρωπαικος ηχος φυσικα η φωνη της, στα δικα μου αυτιά εκανε τη συμμετοχη του Ρουβα τοσο ...παιδική!

    Η ελαφρια βραχναδα στη φωνή της η απλοτητα της, αλλα και η τοσο ειλικρινή εκφραστικοτητα με επεισαν για αυτο το κοριτσι..

    Βεβαια το τραγουδι δεν εκανε για τη Eurovision, ενας θεσμός  που δεν μπορει να αντιληφθει ούτε να επιβραβεύει την απλοτητα...

     



     

     

    Σέβομαι τις απόψεις σου συμπληρώνοντας πως έχει φωνή που όμως είναι ακατέργαστη.


    eleana
    19.02.2009, 13:14

    Δεν αισθανθηκα οτι ηταν ακατεργαστη.

    Το αντιθετο μαλιστα.. Ειχα την αισθηση οτι τραγουδουσε μεγαλυτερη σε ηλικια κοπελα..

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 19-02-2009 στις 12:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 19-02-2009 στις 11:48 έγραψε...

    Θα διαφωνησω μαζι σας.....

    Το τραγουδι το ακουσα μολις εχθες , στην ΕΤ στην εκπομπη για την επιλογη των τραγουδιων του Σακη..

    Σε αντιθεση με εσας, εμενα με ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ το κοριτσι..

    Ευρωπαικος ηχος φυσικα η φωνη της, στα δικα μου αυτιά εκανε τη συμμετοχη του Ρουβα τοσο ...παιδική!

    Η ελαφρια βραχναδα στη φωνή της η απλοτητα της, αλλα και η τοσο ειλικρινή εκφραστικοτητα με επεισαν για αυτο το κοριτσι..

    Βεβαια το τραγουδι δεν εκανε για τη Eurovision, ενας θεσμός  που δεν μπορει να αντιληφθει ούτε να επιβραβεύει την απλοτητα...

     



     

     

    Σέβομαι τις απόψεις σου συμπληρώνοντας πως έχει φωνή που όμως είναι ακατέργαστη.




    rouli726
    20.02.2009, 00:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 09-02-2009 στις 16:46 έγραψε...

    Το είδαμε και αυτό,το ακούσαμε(!!)και αυτό,το γευτήκαμε και αυτό...Στηθήκαμε το Σάββατο το βράδυ μπροστά στις τηλεοράσεις μας,με την ψευδαίσθηση πως φέτος θα ακούγαμε κάτι πιο δυνατό,κάτι πιο μουσικό,που αν μη τι άλλο θα μας έδινε το εισητήριο για τον τελικό!

    Αλλά δυστυχώς μείναμε με την ελπίδα..

    ..Τέλος πάντων ας γυρίσουμε στο επίμαχο θέμα..



    Καταρχην και συγγνωμη κιολας,αυτος ο πληθυντικος ειναι...ευγενειας?Μπορεις να γραφεις την αποψη σου η τουλαχιστον οταν μιλας με πληθυντικο να συγκεκριμενοποιεις ποιους εκπροσωπεις.

    Εγω,που ετυχε κατα τις 11μιση να ανοιξω τηλεοραση,ακουσα την κοπελα και το τραγουδι,το οποιο βρηκα ευρηματικο σε ηχο και στυλ.Δεν εχω μουσικη παιδεια φυσικα και καποιοι μπορει να ενοχληθουν με το θρασσος μου,αλλα μου αρεσε πολυ και η φωνη της,στην οποια δε διεκρινα κανενα φαλτσο,δεδομενου οτι πιστευω πως ολες οι εμφανισεις ηταν πλειμπακ.

    Προσωπικα λοιπον,της ευχομαι καλη επιτυχια στο διαγωνισμο και στη συνεχεια γιατι νομιζω εχει τα φωνητικα προσοντα να κανει καλα πραγματα.


    parksons
    20.02.2009, 00:54

    συγνωμη αλλα το τοπικ εγινε για την βραδια που η ερμηνεια ηταν αυτη :


    Link

    >

    αμα αυτο δεν ειναι 10000% φαλτσο τοτε τι ειναι??? απο την μεση και μετα που αρχιζουν οι κορονες το κατασφαξε το τραγουδι.. μην λεμε και οτι θελουμε {#emotions_dlg.eek}


    gate
    20.02.2009, 01:32

    Παιδιά, είναι έφηβη 16 ετών, έχει γλυκύτατη φωνή ως πρώτη ύλη, με ικανότητες που μπορεί να καλλιεργήσει. Δεν είναι λογικό σε ζωντανή εμφάνιση και μάλιστα αυτής της έκτασης να έχει άγχος και ακόμα λογικότερο -αν λάβουμε υπόψη και το μικρό της ηλικίας της και την απειρία της- να φαλτσάρει λόγω άγχους ; Εδώ συμβαίνει σε καταξιωμένους και με πορεία μεγάλη καλλιτέχνες, αν βρεθούν σε στιγμή αδυναμίας...


    sitzoune81
    20.02.2009, 02:52

    Άλλη μια απόδειξη ότι όταν ρίξεις το σκατό στη θάλασσα αυτό επιπλέει.


    Bettina
    20.02.2009, 09:04

    rouli726

    1) Οταν αναφέρθηκα σε πληθυντικό αριθμό,εννοούσα πως η παρέα μου και γω στηθήκαμε για να ακούσουμε ή αν προτιμάς αναφέρθηκα σε όλους εμας που το ακούσαμε.

    2)Ξανά άκουσέ το σε παρακαλώ πολύ,γιατί δεν μιλάμε για στονάρισμα,αλλά για φάλτσο 100%.Δεν χρειάζεται να έχεις μουσική παιδεία,αλλά μουσικό αυτί για να καταλάβεις.

    3)Οταν το ακούσαμε την πρώτη φορά από το ΡΙΚ,δεν ήταν play back αλλά live.

    Δεν κατηγόρησα την Χριστίνα σαν εμφάνιση,σαν παρουσία,απλά είπα πως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πέσει στα πλοκάμια της Γιουροβίζιον,δεδομένου ότι έχει φωνή,αλλά είναι ακατέργαστη,θέλει κάποια χρόνια δουλειάς ακόμα για να συμμετάσχει σε έναν τέτοιο Ευρωπαίκό θεσμό.

    Τέλος επιμένω,άκουσέ την ξανά,επιμένω σε αυτό.


    EffieKakaflika
    20.02.2009, 10:34

    Παιδιά καλημέρα!

    Δεν μπορώ να πώ ότι η κοπέλα δεν έχει ωραία χροιά. Απλά επειδή πρόκειται για διαγωνισμό, καλό θα ήταν να μην υπήρχε το άγχος της απειρίας. Δεν λέω ότι η κοπέλα δεν έχει δυνατότητες ούτε ότι δεν μπορει να κάνει καριέρα, αλλά είναι λογικό να αναλάβει την ευθύνη να εμφανιστεί ως εκπρόσωπος της χώρας της; Η Κύπρος είναι γεμάτη πολύ ωραίες δουλεμένες και "ασφαλείς" φωνές.

    Τι να πώ, ας κάνουμε το σταυρό μας να βγεί ήρεμη και να μην έχει άγχος. Αλλά αυτό παίζεται. Αν έχει τόσο άγχος (που συνεπάγεται φάλτσο) στην έδρα της, τι θα κάνει στη Ρωσία, που κάνει και κρύο;;;


    Bettina
    20.02.2009, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 19-02-2009 στις 11:51 έγραψε...

    Και εμένα μου άρεσε . Απλό , μελωδικό ,ό,τι πρέπει για την ηλικία και το ύφος της κοπέλας . Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το θεσμό όπου όσο πιο πολλά βγάλεις στη φόρα ... τόσο καλύτερα



     

    Δεν έκανα κριτική στο τραγούδι,αλλά στην εκτελέστρια.Οσον αφορά την ηλικία και το ύφος της,πάντα σε σύγκριση με την ηλικία της,να σου θυμίσω δυο ονόματα ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ-ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ.Πόσα χρόνια διαφορά ηλικίας είχανε,όταν πρωτοτραγούδησαν στην Ελλάδα θυμάσαι???

    Η Χριστίνα είναι 17,η Καλομοίρα ήταν 18 και η Παπαρίζου 18.Μπορείς να κάνεις μια αξιοκρατική σύγκριση???


    revekka
    20.02.2009, 17:10

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 20-02-2009 στις 10:34 έγραψε...

    Η Κύπρος είναι γεμάτη πολύ ωραίες δουλεμένες και "ασφαλείς" φωνές.

     


     

    Δεν υπάρχουν 'ασφαλής' φωνές, όσα χρόνια και να τραγουδάνε. Σ'αυτή την παγίδα έχουν πέσει πολλοί καταξιωμένοι ερμηνευτές.


    konvoulis
    20.02.2009, 19:49

    Πιστευω να περασει στον τελικο η Κυπρος;


    rouli726
    20.02.2009, 23:26

    συγγνωμη αλλα δε ξερω τι κανω λαθος εγραψα 2 φορες ενα μηνυμα κ βγηκαν μονο οι παραθεσεις.

    τελος παντων ηθελα να ζητησω συγγνωμη γιατι καταλαβα λαθος οσον αφορα σε ποια παρουσιαση αναφεροσουν βεττινα.

    οπως και να χει θεωρω οτι θα χετε καλη εκπροσωπηση απο την κοπελα το πιστευω κ μου αρεσε πολυ.οσο για τη συγκριση που κανατε,δε νομιζω πως υφισταται,η παπαριζου ειχε εμπειρια ακομη κ την πρωτη φορα που συμμετειχε και την καλομοιρα την αγαπαει η μιση ελλαδα,ειναι διαφορετικα δηλαδη απο τη χριστινα μεταξα.

    οπως και να χει συυγνωμη για την παρεξηγηση.


    Moonchild92
    20.02.2009, 23:38

    Βασικά, όταν κάνεις παράθεση κάτω από βίντεο δεν βγαίνει αυτό που έχεις γράψει, άρα καλύτερα είναι να γράφεις ή από πάνω από το βίντεο (αν και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος) ή κάνεις απλά ποστ. Και μένα μου έχει τύχει αυτό!


    karelia
    21.02.2009, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 20-02-2009 στις 01:32 έγραψε...

    Παιδιά, είναι έφηβη 16 ετών, έχει γλυκύτατη φωνή ως πρώτη ύλη, με ικανότητες που μπορεί να καλλιεργήσει. Δεν είναι λογικό σε ζωντανή εμφάνιση και μάλιστα αυτής της έκτασης να έχει άγχος και ακόμα λογικότερο -αν λάβουμε υπόψη και το μικρό της ηλικίας της και την απειρία της- να φαλτσάρει λόγω άγχους ; Εδώ συμβαίνει σε καταξιωμένους και με πορεία μεγάλη καλλιτέχνες, αν βρεθούν σε στιγμή αδυναμίας...

    Πιστεύεις ότι θα τη βοηθήσει η απειρία,η ηλικία και το άγχος στο συγκεκριμένο διαγωνισμό?

    Γιατί αν είχε άγχος στο Κυπριακό τελικό,στη σκηνή της Eurovision τι θα έχει?

    Το άγχος δεν είναι κάτι που αποβάλλεται από τη μια μέρα στην άλλη.