ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Καλά μοντέλα ηλεκτρακουστικής κιθάρας με 700 - 1000 ευρώ;

    SiMoS14
    09.02.2009, 21:24

    Καλησπέρα σας!!!

    Αποφάσισα να ασχοληθώ με τη μουσικη...Αυτο ήταν ένα όνειρο ζωής... Σκέφτομαι να αρχίσω ηλεκτρικοακουστική κιθάρα... Είχα αγοράσει πριν λίγα χρόνια μια ηλεκτρικη αλλα δεν ασχολήθηκα...

    Χρειάζομαι τις συμβουλές απο κάποιους που να ξέρουν για να μου προτείνουν κάποια καλά μοντελα ηλεκτροακουστικών κιθάρων...τα χρήματα που διαθέτω είναι 700-1000 ευρώ...

     

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

     

    Υ.Γ: Είναι δύσκολο να μάθεις κιθάρα?{#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-02-2009 19:57 ]


    NikosRoman
    10.02.2009, 02:33

    Παράθεση:

    Το μέλος SiMoS14 στις 09-02-2009 στις 21:24 έγραψε...

    Καλησπέρα σας!!!

    Αποφάσισα να ασχοληθώ με τη μουσικη...Αυτο ήταν ένα όνειρο ζωής... Σκέφτομαι να αρχίσω ηλεκτρικοακουστική κιθάρα... Είχα αγοράσει πριν λίγα χρόνια μια ηλεκτρικη αλλα δεν ασχολήθηκα...

    Χρειάζομαι τις συμβουλές απο κάποιους που να ξέρουν για να μου προτείνουν κάποια καλά μοντελα ηλεκτροακουστικών κιθάρων...τα χρήματα που διαθέτω είναι 700-1000 ευρώ...

     

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

     

    Υ.Γ: Είναι δύσκολο να μάθεις κιθάρα?{#emotions_dlg.confused1}



    Τιποτα δεν ειναι δυσκολο φιλε μου....αλλα.....μιας και το εφερε η κουβεντα γιατι δεν μαθαινεις ντραμς για να σωθεις??(και να κοπανιεσαι παραλληλα??)χαχαχαχα{#emotions_dlg.lol}


    SiMoS14
    10.02.2009, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-02-2009 στις 02:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SiMoS14 στις 09-02-2009 στις 21:24 έγραψε...

    Καλησπέρα σας!!!

    Αποφάσισα να ασχοληθώ με τη μουσικη...Αυτο ήταν ένα όνειρο ζωής... Σκέφτομαι να αρχίσω ηλεκτρικοακουστική κιθάρα... Είχα αγοράσει πριν λίγα χρόνια μια ηλεκτρικη αλλα δεν ασχολήθηκα...

    Χρειάζομαι τις συμβουλές απο κάποιους που να ξέρουν για να μου προτείνουν κάποια καλά μοντελα ηλεκτροακουστικών κιθάρων...τα χρήματα που διαθέτω είναι 700-1000 ευρώ...

     

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

     

    Υ.Γ: Είναι δύσκολο να μάθεις κιθάρα?{#emotions_dlg.confused1}



    Τιποτα δεν ειναι δυσκολο φιλε μου....αλλα.....μιας και το εφερε η κουβεντα γιατι δεν μαθαινεις ντραμς για να σωθεις??(και να κοπανιεσαι παραλληλα??)χαχαχαχα{#emotions_dlg.lol}



    {#emotions_dlg.happycrazy}χαχχαχαχ....

    τελικα αναθεωρησα... μπορειτε εκτος απο ηλεκτροακουστικες να μου προτεινετε κ καμια κλασσικη κιθαρα?πλζ?


    SiMoS14
    10.02.2009, 19:48

    ψαχνοντας βρηκα αυτη την ακουστικη http://www.musicstuff.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1_4&products_id=582

    ειδα κ μερικα videos στο youtube κ μου αρεσε ο ηχος της....μηπως εχετε να μου προτεινετε καμια καλυτερη?? κ αν γινεται να εχει μαυρο χρωμα...


    tasosmazis
    11.02.2009, 12:05

    Καλημέρα σας.

          αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα και δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να το βαλω.μόλις εχω αρχίσει να ασχολούμαι με τη μουσικη και μαθαίνω ντραμς.ψαχνω ντραμς.Μπορω να διαθεσω μεχρι 350 ευρω.δεν θελω και τρομερη ποιοτητα αλλα να εχει ολα τα κομφορ.θα ηθελα να μου προτεινετε online καταστηματα για να κοιταξω.μεχρι στιγμης εχω καταληξει στα BASIX - Drum Set Dynamic black - DRUM SET BASIX(310) μεσω adagio.Αξιζουν?Επισης κοιταξα στον νακα.ειναι τοσο φοβερα και αξιζουν τοσα(550 Ε) Ή πληρωνω το ονομα?οποιος θα μπορουσε να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.

    Ευχαριστω εκ των προταιρων.


    odis13
    11.02.2009, 12:05

    Απο τη στιγμη που και εσυ καλα καλα δε ξερεις με τι θες να ασχοληθεις και τωρα ξεκινας οποτε δε ξερεις αν θα σου αρεσει και θα συνεχισεις θα σου προτεινα να μην δωσεις τοσα πολλα λεφτα. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το μετανιωσεις. Υπαρχουν πολυ καλα οργανα, παραπανω απο αρκετα για αρχαριο με τα μισα λεφτα.

    Βεβαια δικα σου λεφτα εσυ αποφασιζεις πως/που θα τα ξοδεψεις εγω απλα σου λεω τη γνωμη μου...

     

    Απο εκει και περα υπαρχουν πολλες κιθαρες που μπορεις να δεις. Θες ηλεκτροακουστικη απαραιτητα? Γιατι οχι απλη ακουστικη? Η μονη διαφορα τους ειναι οτι η ηλεκτροακουστικη μπορει να συνδεθει σε κονσολα η ενισχυτη για ενα live η μια ηχογραφηση, δεν προκειται να σου δωσει παραπανω ήχους.

     

    tasosmazis κανε την ερωτηση σου στην κατηγορια των κρουστων θα παρεις περισσοτερες απαντησεις.


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 11-02-2009 12:07 ]


    SiMoS14
    11.02.2009, 15:58

    κολλησα κ εννοω οτι ΚΟΛΛΗΣΑ με αυτη την κιθαρα : alvarez ad70sc αλλα το κακο ειναι οτι δεν βρισκω μαγαζι που να την πουλαει στην ελλαδα... odis,εχεις δικιο...μα αξιζει να το ρισκαρω...κ να αγορασω αυτη την κιθαρα....


    inkve
    12.02.2009, 00:27

    αν θες την αποψη μου...

    οι καλυτερες ακουστικες σε αυτα τα χρηματα ειναι μακραν οι Taylor....

    αντιπροσωπος της ειναι το μουσικο καταστημα ΖΟΖΕF στον πειραια...

    καναδεζικες κιθαρες...για ηχο δεν το συζηταω...και πολυ ευκολα και ανετα μπρατσα...

    γενικα ειναι μια κιθαρα που δεν θα την αλλαξεις ευκολα...και αν τελικα την αλλαξεις θα πας για οργανο στην διπλασια τιμη απο αυτη που ανεφερες...ολα τα αλλα θα σου ακουγονται απλα κατωτερα....

    αξιζει και με το παραπανω να βρεις το μαγαζι και να τις δοκιμασειςWink


    SiMoS14
    12.02.2009, 00:56

    θα εμπιστευτω την κριση σου γτ μου ειπαν καλα λογια γι αυτες τις κιθαρες... εχεις να μου προτεινεις καμια καλη ακουστικη?


    inkve
    12.02.2009, 02:47

    Παράθεση:

    Το μέλος SiMoS14 στις 12-02-2009 στις 00:56 έγραψε...

    θα εμπιστευτω την κριση σου γτ μου ειπαν καλα λογια γι αυτες τις κιθαρες... εχεις να μου προτεινεις καμια καλη ακουστικη?



    δεν θυμαμαι καποιο συγκεκριμενο μοντελο αυτη τη στιγμη...αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις τι εννοω αν πας να τις δοκιμασειςWink


    SiMoS14
    13.02.2009, 00:39

    δοκιμασα καποιες taylor αλλα κ καποιες cort...πραγματικα δεν μπορω να αποφασισω...


    johnrgal
    13.02.2009, 01:53

    Καλές οι taylor,καλές και οι cort.....Αλλά κοίτα και τις martin!!!!!Έχει κάποια μοντέλα και σ'αυτά τα λεφτά...Ψάξ'το πραγματικά!!


    SiMoS14
    15.02.2009, 17:32

    λοιπον ειμαι αναμεσα σε TAYLOR 110ce Dreadnougth Cutaway Acoustic-Electric Guitar (natural) ,OVATION CELEBRITY CC 24 Solid Top Mid-Depth Bowl Cutaway Ηλεκτρο-Ακουστική Κιθάρα (Black),alvarez ad70sc και καποιες cort...βοηθεια πλζζζζ!


    inkve
    16.02.2009, 15:07

    Παράθεση:

    Το μέλος SiMoS14 στις 15-02-2009 στις 17:32 έγραψε...

    λοιπον ειμαι αναμεσα σε TAYLOR 110ce Dreadnougth Cutaway Acoustic-Electric Guitar (natural) ,OVATION CELEBRITY CC 24 Solid Top Mid-Depth Bowl Cutaway Ηλεκτρο-Ακουστική Κιθάρα (Black),alvarez ad70sc και καποιες cort...βοηθεια πλζζζζ!



    κοιτα simos14....

    μονος σου πρεπει να αποφασισεις...

    μπορει να φοβασαι μη κανεις λαθος επιλογη...

    φανταζεσαι ομως να παρεις κατι που θα σου πουμε εμεις εδω και μετα να μην σου αρεσει?

    εκει θα ειναι χειροτερα....

    την αποψη μου στην εχω πει και πιο πανω...

    καλες αγορες οτι και να παρεις


    stepilonas
    19.02.2009, 15:42

    Παράθεση:

    Το μέλος SiMoS14 στις 12-02-2009 στις 00:56 έγραψε...

    θα εμπιστευτω την κριση σου γτ μου ειπαν καλα λογια γι αυτες τις κιθαρες... εχεις να μου προτεινεις καμια καλη ακουστικη?



    Φίλε Σιμό (καθαρά προσωπική μου γνώμη) με κρυστάλλινο ήχο  takamine ef341sc black. Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος                   https://www.youtube.com/v/UHDwBRMmeG0&hl=en&fs=1&rel=0&border=1"> https://www.youtube.com/v/UHDwBRMmeG0&hl=en&fs=1&rel=0&border=1"                                                                              


    tomicmta
    21.02.2009, 02:41

    Καλησπέρα.Φίλε SiMoS14 , με 700 - 1000 μπορείς να αγοράσεις μια εξερετικής ποιότητας ακουστικής κιθάρας. Συμφωνώ με τις μάρκες που προαναφέρθηκαν, ειδικά με ορισμένες Taylor των 1000 ευρώ που εχω παίξει εχω παθει την πλάκα μου ,ειναι πολύ γλυκές κιθάρες. Απλά θέλω να σου πω να μην ανχώνεσε γιατί μ' αυτά τα λεφτά θα παρεις καλο εργαλείο. Επειδή όμως ξεκινάς τώρα ειναι καλο να έχεις ένα προσανατολισμο στο είδος της μουσικής με το οποίο θα ασχοληθείς, διότι μερικές ακουστικές ειναί ποιό 'μαλακές' ή 'γλυκές' στο πιασιμο και στο παίξιμο και ειναι γιά συγκεκριμένα ήδη , ενώ αλλες ειναι ποιό σκληρές και καλήτερες για ρυθμικά παιξίματα .. Επίσης δεν θα πρέπει να απογοητευτείς γιατί 'ο καλός ήχος βγαίνει στο παίξιμο ' και με τον καιρο θα στρώνει και το πιάσιμό σου και το καλούπι της κιθάρας και ο ήχος θα γίνεται συνεχώς καλύτερος.. Έχω μια Samic των 120χιλιάδων δραχμών περίπου 12 χρόνια και δεν την αλλαζω με τίποτα .. Γίναμε ένα ..


    sickhorse
    21.02.2009, 10:24

    Φιλε simoc!

    δεν ξερω για τους αλλουσ αλλα εγω σου προτεινω για ν αρχη ν παρεις μια xcort κ αμα θελησεις να ασχοληθεις αργοτερα διεθεσε ενα 1000ευρω και παρε μια καλη ibanez