ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    Ηχογράφηση σε midi ή audio από ηλ.πιάνο Clavinova CLP 230

    nkoumo
    10.02.2009, 11:16

    Γεια σας

    Ειμαι κατοχος clavinova clp 230, καινουριος στο παιχνιδι εδω και 1.5 χρονο περίπου.Επιτελους έμαθα και παίζω   αυτοσχεδιασμούς και θελω να τους γραψω να τους ακουω.   Το θεμα ειναι πως? πιθανες λυσεις: 1.) Απο ευθειας συνδεση με καποιο audiorecorder οπως dvd recorder ή pc σε wav μέσω audio out-in rca καλωδια.Εδω όμως οτι παιζεις γράφει και αν κανεις κανενα λαθακι...εχασες. 2.) μέσω midi out-in (usb συνδεση clp230 kai pc). Εδω θελει το αντιστοιχο software το οποιο δεν γνωριζω (εχω ακουσει για cubase,sibelius,finale) θα πρωτιμουσα freeware. Εδω θα ηθελα να ρωτησω αν παιζωντας θα γραφει  το Pc την παρτιτουρα και αν μποτω να διορθωσω καποια λαθη κατα το παιξιμο ειτε ειναι νότες ή χρονος. 3.) Καποιος μου ειπε οτι πρέπει να παρω καποια εξωτερικη συσκευή και θα αναλαβει αυτο.Δεν ξέρω όμως περι τινος προκειται αν ειναι καποια εξωτ.καρτα ήχου ή καποια midi συσκευή.Οποιος ξερει να μου πει.

    Αυτα, τι μου προτεινεται εσεις?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 11-02-2009 00:06 ]


    lawrence-gr
    02.03.2009, 20:46

    Μπορεισ να βρεις το cubase σπασμενο οπωτε και θα χρησιμοποιησεις αυτο.ολα τα λλα που θες ,διορθωσεις κτλ γινονται ευκολα.συνδεσε midi και εισαι οκ.καταρχην επειδη βλεπω οτι περασε καιρος ,πως κινηθηκες τελικα?


    evlia
    04.03.2009, 11:58

    Καλημέρα!μήπως κάποιος ξέρει να μου πελι αω υπάρχει ηλεκτρικό πιανάκι-συνθ. με το οποίο να μπορώ να κάνω ντέμο;{#emotions_dlg.confused1}