ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.845 μέλη

    η απαγόρευση του καπνίσματος

    JohnieAnto
    11.02.2009, 16:27

    Η απαγόρευση του τσιγάρου στους κλειστούς χώρους δημόσιας χρήσης προκάλεσε πανικό στους καπνιστές. Είμαι σίγουρος ότι η υπόθεση σηκώνει τσιγάρο.

    Ένα επιπρόσθετο άγχος στη σκέψη των καπνιστών προβληματίζοντας την παρέα και συζητώντας με λεπτομέρειες τα σχέδια αντιμετώπισης της απαγόρευσης. Βλέπω για παράδειγμα στις δημόσιες υπηρεσίες με αναρτημένο το νομικό πλαίσιο της απαγόρευσης σε περίοπτη θέση. Στα δυο μέτρα ο υπάλληλος  αφήνει το τσιγάρο και καπνίζει μόνο του μην τον πιάσουν επ’αυτοφώρο Ο διευθυντής καπνίζει κανονικότατα γιατί είναι απομονωμένος στο γραφείο του. Και στο μπούγιο το κόσμου που περιμένει στη σειρά 3-4 άτομα έχουν φέρει το τσιγάρο αναμμένο από έξω.

    Λέω τώρα ότι αφού έτσι είναι στις υπηρεσίες του Δημοσίου «στο κράτος», θα υπάρχει πλήρης ελευθερία στους καπνιστές στις καφετέριες, στα club, στα κέντρα διασκέδασης

    Αυτή είναι η αισιόδοξη μεριά για τους καπνιστές. Το «παλτό» το βλέπω όμως και αισιόδοξα. Φαντάζομαι την απαγόρευση με κατασταλτικά μέσα και ελεγκτικές διαδικασίες.

    Για παράδειγμα σε ένα κέντρο διασκέδασης μια ομάδα υπάλληλοί του μαγαζιού σε συνεργασία με την αστυνομική αρχή (ασφαλίτες) να κάνουν σωματικό έλεγχο στην είσοδο και να ψάχνουν για τσιγάρα, καπνό, αναπτήρα. Αφού τα έχουν πάρει από τον κόσμο τα απαγορευμένα υλικά μπορεί να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Ανιχνευτές καπνού και ειδικά συστήματα εντοπισμού μυρωδιάς καπνού, σαρώνουν τη σάλα του κέντρου βλέπω κάποιος που από την επήρεια αλκοόλ και να ανάβει τσιγάρο κάνοντας την «επανάσταση». Οι υπάλληλοι του μαγαζιού τον μπαγλαρώνουν σε οριζόντια θέση και διακριτικά γίνεται η μεταφορά του στη πίσω πόρτα σε μια κλούβα της αστυνομίας. Οδηγείται ο «επαναστάτης» καπνιστής στον εισαγγελέα για να του απαγγείλει τις κατηγορίες για την παραβίαση του νόμου για τη χρήση τσιγάρου σε κλειστούς δημόσιους χώρους και φυσικά ή απόφαση για τον κατηγορούμενο είναι να ακολουθήσει το πρόγραμμα απεξάρτησης από το κάπνισμα που παρέχει η πολιτεία σε περιφερειακές πόλεις και ινστιτούτα όπως στη Γαύδο και στο σύμπλεγμα νησιών στα Ίμια.

    Μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας μας αισθάνεται περήφανη για το οργανωμένο σύγχρονο κράτος.

    Εύχομαι καλή τύχη στους συντρόφους καπνιστές.


    kamelia8
    11.02.2009, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnieAnto στις 11-02-2009 στις 16:27 έγραψε...

    Βλέπω για παράδειγμα στις δημόσιες υπηρεσίες με αναρτημένο το νομικό πλαίσιο της απαγόρευσης σε περίοπτη θέση. Στα δυο μέτρα ο υπάλληλος  αφήνει το τσιγάρο και καπνίζει μόνο του μην τον πιάσουν επ’αυτοφώρο Ο διευθυντής καπνίζει κανονικότατα γιατί είναι απομονωμένος στο γραφείο του. Και στο μπούγιο το κόσμου που περιμένει στη σειρά 3-4 άτομα έχουν φέρει το τσιγάρο αναμμένο από έξω.

    Ναι, πράγματι αυτό συμβαίνει κάποιες φορές. Αλλά είναι καταδικαστέο έτσι κι αλλιώς.

     

     

    Παράθεση:

    Μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας μας αισθάνεται περήφανη για το οργανωμένο σύγχρονο κράτος.

     

    Όντως, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ακολουθηθεί κάποια τέτοια μέθοδος, σαν αυτή που αναφέρεις (αν και υποψιάζομαι ότι ουσιαστικά ο νόμος θα ισχύσει σε ελάχιστες περιπτώσεις).

    Και πάλι όμως, το βρίσκω δίκαιο να απαγορευτεί. Όχι βέβαια με την αντιμετώπιση αυτή που λες, αλλά να ισχύσει.

    Γιατί μπορεί σε εσάς τους καπνιστές να φαίνεται δύσκολο ή άδικο ή κάτι, αλλά για τους μη καπνιστές; Δεν το δικαιούνται;


    sophi05
    11.02.2009, 17:55

    Λογικα εχετε βρεθει σε μερη που δεν μπορεις να δεις τον απεναντι σου λογω του καπνου!Να μην μπορεις να αναπνευσεις και να σαι υποχρεωμενος να κανεις διαφορες παρατηρησεις!!Σιγουρα,λοιπον,δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι οι μη καπνιστες να ανεχομαστε τετοιου ειδους καταστασεις.Επισης,οσοι δεν καπνιζουν με τοσο καπνο που εισπνεουν ειναι σα να καπνιζουν!!!Ετσι,θα ταν καλυτερα για ολους η απαγορευση αυτη να γινει εφικτη..Αν και σε καποιους χωρους υπαρχει χωρος για καπνιζοντες.Κι αυτο ειναι ενα αισιοδοξο μηνυμα,οτι υπαρχει λυση στο προβλημα μας..{#emotions_dlg.thumbup}


    moufidis
    11.02.2009, 19:25

    imho

    100 φορές υπέρ οποιουδήποτε ακραίου αντικαπνιστικού νόμου, αν είναι να αλλάξει τον "καπνιστικό" που ισχύει όλα αυτά τα χρόνια, "καπνίζεις-δεν καπνίζεις -> στη μάπα σου όλα"


    angel-0f-darkness
    11.02.2009, 19:36

    Απο την μια χαιρομαι που θα απαγορευτει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους απο την αλλη λυπαμαι για το γεγονος οτι δεν καταλαβαινουν απο μονοι τους οι καπνιστες οτι ενοχλουν τους υπολοιπους και δεν τους σεβονται.. Δηλαδη χρειαζεται νομος για να το καταλαβουν.. Δεν πιστευω βεβαια οτι θα αλλαξουν πολλα αλλα οκ. Και εγω καπνιζω μια στις τοσες αλλα φροντιζω να μην ενοχλω τους γυρω μου ουτε να ριχνω τον καπνο πανω σε αυτον που καθεται διπλα μου..


    Oraclas
    11.02.2009, 19:59

    Είμαι καπνιστής 10 χρόνια τώρα και συμφωνώ απόλυτα με τα μέτρα. Ίσως επειδή κατά βάθος θεωρώ μία κακή συνήθεια το κάπνισμα. Από προσωπική εμπειρία στον χώρο διασκέδασης έχει τα καλά και τα κάκα.

    Πριν 4 χρόνια ήμουν στην Ρώμη για διακοπές. Το τσιγάρο είχε απαγορευτεί στους δημόσιους χώρους. Στα εστιατόρια ήταν απόλαυση. Μοιρωδιές γαστρονομικές που ερεθίζαν το στομάχι.. Ήταν υπέροχα. Δεν μου έλειψε ο καπνός και η αποπνικτική ατμόσφαιρα καθόλου. Έκανα τσιγάρο μετά από δύο ώρες, αφού φύγαμε από το εστιατόριο. Στο ίδιο μέρος σε ένα μπαράκι (με κακό εξαερισμό) μου κακοφάνηκε η δυσοσμία των θαμώνων. Αν κάπνιζαν δεν θα ήταν υγιεινό, αλλά δεν θα μου έκανε τόση άσχημη εντύπωση. Ίσως έχουμε αποκτήσει ανοσία στην ανθυγιεινή ατμόσφαιρα.

    Ανέφερα τους Ιταλούς γιατί τους θεωρώ σαν λαό πολύ κοντά στους Έλληνες. Στον τρόπο σκέψης, στην απατεωνιά, στον τρόπο ζωής, στο κλίμα, κλπ..κλπ..  Αφού τα κατάφεραν αυτοί πιστεύω και εμείς θα τα καταφέρουμε. Όλα μία συνήθεια είναι και το τσιγάρο και η σωστή παιδεία και η οικολογική συνείδηση.


    montechristos-ole
    11.02.2009, 20:12

    Παιδια ειναι πολυ καλο μετρο αυτο το αντικαπνιστικο...Αλλα σκεφτειτε λιγο κι εμας τους καπνιστες.Δε λεω,ειναι δικαιωμα σου και πολυ ορθο να αναπνεεις καθαρο αερα.Αλλα εξισου ειναι και δικο μου δικαιωμα να καπνιζω.Τα μετρα αυτα δε θα πρεπει να ειναι απολυτα.Προσωπικα πιστευω πως δεν προκειται να εφαρμοστει ποτε τετοιος νομος στην Ελλαδα...Ειναι στη φυση των Ελληνων να μη το αποδεχθουν.Και στην τελικη,εγω σαν καπνιστης.προτιμω να μεινω μεσα με την παρεα μου και να καπνισω ,παρα να βγω σε ενα μαγαζι και για 3 ωρες να κρατιεμαι και στην τελικη να ξενερωνω...Το καλυτερο ειναι να διαμορφωσουν στο καθε μεγαζι χωρους καπνιστων-μη καπνιστων και να ληξει εκει το θεμα...


    liopesiotis
    11.02.2009, 21:34

    Δεν είναι και τόοοοοοσο ακραίο μέτρο να απαγορευθεί το βρωμοτσίγαρο!  Πολύ καλό θα κάνει σε όλους μας.    Θα βρούμε την υγειά μας  βρε συναγωνιστες!    Πόσες φορές έχουμε πάει σε  κλειστούς χώρους  και μας πιάνεται η ανάσα από το ντουμάνι;   Αμ τα ρούχα που βρωμοκοπάνε από την τσιγαρότσικνα;   Πάντως είναι ένα σοβαρό θέμα υγείας και θα πρέπει να το δούμε ρεαλιστικά.    {#emotions_dlg.beer}


    vero
    11.02.2009, 22:10

    Να κοπει γενικά... δεν μπορω να πηγαινω εξω και βρομάω του καθενου το τσιγαρο... ελεος δηλαδη... αντε να κοπει να βρουμε την υγεια μας....


    NikosRoman
    12.02.2009, 00:12

    Ειμαι φανατικος καπνιστης αλλα το καλυτερο πραγμα που εγινε τα τελευταια χρονια,
    ηταν η απαγορευση του τσιγαρου στα δρομολογια της"Ολυμπιακης".
    Ολοι εβγαζαν τα καλα εισητιρια και οταν το αεροπλανο ηταν πια σταθερο ερχονταν πισω στην γαλαρια να καπνισουν.(Επιτρεποταν στις τελευταιες 10 σειρες,αν θυμαμαι καλα).
    Εγω που παντα επαιρνα εισητιριο "γαλαρια" λογω κοστους,αν και καπνιστης,
    εβριζα την ωρα και την στιγμη απο την καπνα και την μποχα και μερικους απο
    αυτους τους "ξαναβαφτισα".


    Απο εκει και υστερα ειναι γνωστα ολα οσα γινονται στον επιγειο κοσμο που λεγεται ΕΛΛΑΣ. Καπνιζω οπου γουσταρω.Παραβιαζω σηματοδοτες.Μπαινω παρανομα στον δακτυλιο.
    Τρεχω πανω απο το οριο ταχυτητος στην Αττικη οδο.Δεν φοραω ζωνη.Δεν φοραω κρανος.
    Παρκαρω σε πεζοδρομια και σε θεσεις αναπηρων.
    Βαζω σημαδι τις γριες(εκει να δεις πως γινονται καλα)και τους ποδηλατες (που νομιζουν οτι βρισκονται στο Ελσινκι).
    Αφηνω το σημαδι μου σε παραλιες και βουνα(σκουπιδια,κατουρημα η το... αλλο).
    Κανω θορυβο εξω απο τα νοσοκομεια και τα γηροκομεια ,με τον κωλοφτιαγμενο κουβα που ονομαζω αυτοκινητο.Εκανα και ενα παρανομο γκαραζ στο σπιτι.(σσσσ...αλλα μην το πειτε πουθενα.Το ονομαζουμε "αποθηκη").
    Παιζω μουσικη στα κοκκινα σε μπαρ του Ψυρρη και στο Γκαζι αδιαφορωντας για τους γειτονες (αλλωστε ανεβηκε η αξια των σπιτιων τους...αρα να μαθουνε αυτοι οι πλουσιοι)
    και τελικα αν καποιος ,καπου ,καποτε με πιασει και μου κοψει κληση....χαλαλι.
    Την δεχομαι αδιαμαρτυρητα γιατι εχω κερδισει απλετο χρονο και χωρο απο τον
    διπλανο μου,και μπορει στην τελικη να μου την σβησει κανας μπαρμπας μου.

    Μην με κρινεις ασχημα καλε μου φιλε.Θυμασαι οταν το εκανες εσυ και νομιζες οτι δεν σε
    βλεπει κανενας?Σε εβλεπα εγω γιατι ημουν εκει και εσβηνα αποτσιγαρα!!!

    ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.
    ΔΕΝ ΘΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ!!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ!!!

    αααααααα!!!!!!!!!!!!!!!Για το τσιγαρο???Θα το καπνιζω γιατι υπαρχουν και πολυ χειροτερα.
    ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!!!!


    inkve
    12.02.2009, 00:39

    για να μην κανω παραθεση και πιασω πολυ χωρο....

    ΣΥΜΦΩΝΩ  με τον nikosroman....

    βεβαια ο χαρακτηρισμος ειναι καπως βαρυς αλλα δικαιολογειται με τα οσα δεν λεγονται αλλα εννοουνται στα παραπανω ποστ...

     


    NikosRoman
    12.02.2009, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2009 στις 01:28 έγραψε...

    Όποιος θέλει να καπνίσει δεν θα έχει παρά να πηγαίνει στα μαγαζιά που θα χαρακτηριστούν ως καπνιστήρια. Αν και νομίζω ότι οι ίδιοι οι καπνιστές θα τα αποφεύγουν.



    Εχω μια καλυτερη ιδεα.Να ακολουθησουμε το συστημα των ΝΑΖΙ.Εξω απο αυτα τα μαγαζια να βαλουμε ενα σημαδι ετσι ωστε οταν ερθει η ωρα εσυ μαζι με αλλους αντικαπνιστες να μαζευτειτε να πετατε πετρες και σαπια ζαρζαβατικα κα αφου μας μπουζουριασετε ολους να μας στειλετε σε κανεναν κλιβανο να μας καψετε ζωντανους!!
    Αυτο πως σου φαινεται?Δεν ειναι καλυτερο απο το δικο σου?

    Πριν απο αυτο ομως πρεπει να σου πω οτι εχω ηδη ετοιμασει την μηχανη παλουκωματος για κατι ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ οπως του λογου σου.

    Το βραδυ κοιτα λιγο πανω απο τον ωμο σου γιατι εμεις ειμαστε πιο πολλοι !!!


    inkve
    12.02.2009, 15:19

    θα ξανασυμφωνησω με τον nikosroman....

    να προσθεσω επισης οτι η καπνιλα και το ντουμανι σε κλειστο χωρο ενοχλει και οσους καπνιζουμε...δεν ενοχλει μονο τους μη καπνιζωντες...

    μη το τραβατε στα ακρα λοιπον γιατι με αυτα που γραφετε ειναι σαν να λετε οτι εμεις το απολαμβανουμε να βρισκομαστε σε κλειστους χωρους που τζουζουν τα ματια σου απο το τσιγαρο...

    βεβαια στα νυχτερινα μαγαζια....ο εξαερισμος χαρακτηριζεται επιεικως ανεπαρκης....το αλκοολ ακομα πιο επιεικως χαρακτηριζεται μολωτοφ...και αρκετες φορες οι τουαλετες ειναι το νουμερο ενα τουριστικο θερετρο για μικροβια και πασης φυσεως μυκητα που υποσχεται στον εαυτο του αξεχαστες μονιμες διακοπες με πληρωμενη διαμονη στην βουβωνικη χωρα του καθε ενδιαφερομενου!!!!

    αλλα ειναι πιο ευκολο να τα <<χωνεται>>στους καπνιστες....

    και κατι τελευταιο....

    ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΗ-ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ,,,,ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΑΝΤΙ-ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ....ειναι σαν να λετε οτι ειμαι μουσουλμανος γιατι πανω απο ολα ειμαι αντι-χριστιανος!!!


    panosbousalis
    12.02.2009, 19:53

    Αυτό το μέτρο πρέπει είναι καλό. Το καλό είναι πως και οι περισσότεροι καπνιστές το καταλαβαίνουν. Τώρα, το πως θα λειτουργήσει..αυτό θα το δούμε στην πορεία


    StavmanR
    12.02.2009, 21:39

    Η ελευθερία βασίζεται στην ανάπτυξη κοινωνικής συνείδησης των μελών της. Αυτή επιτυγχάνεται με δύο τρόπους: τον καλό (παιδεία) και τον κακό (επιβολή). Η ελευθερία που βασίζεται στον καλό τρόπο (παιδεία) είναι ο αυτοσκοπός του ανθρώπου και δημιουργεί αρμονικές σχέσεις, ανάπτυξη, νόηση. Η ελευθερία που προκύπτει ως αποτέλεσμα κατασταλτικών μηχανισμών είναι ελευθεριότητα, χωρίς συνειδησιακή βάση, αλλά με φοβική επικάλυψη συνείδησης. Κάθε φοβική τάση αναπτύσσει ιδιοτέλεια και εγωκεντρισμό.

     

    Έπειτα από την παραπάνω εισαγωγή, θεωρώ ότι κάθε νομικό μέτρο είναι χρήσιμο, μόνο εφόσον τοποθετείται ως η οριοθέτηση των κατώτερων άκρων (βασικών προϋποθέσεων) της ελευθερίας. Από τη στιγμή που νιώθουμε την ανάγκη να θέσουμε νόμους για το πώς θα τρώει ο καθένας, πώς θα κοιμάται και πώς θα γίνει χρήσιμος ή μή ανθυγιεινός για τους γύρω του, έχουμε χάσει το παιχνίδι πριν καν το ξεκινήσουμε. Ο άνθρωπος πρέπει να είναι σε θέση να κατανοεί την ανάγκη του διπλανού του για υγεία, καλαισθησία, καθαρό αέρα. Και πάνω από όλα πρέπει να κατανοήσει ότι ελευθερία δεν θα πει "κάνω ότι μου 'ρχεται στον εγκέφαλο ή οποιοδήποτε άλλο σημείο του σώματος" αλλά "προσπαθώ να γίνω χρήσιμος στους συνανθρώπους μου, οπότε να απολαύσω κομμάτι της ελευθερίας από το γλυκό της συλλογικής ελευθερίας".

     

    Φοβάμαι ότι η νομική απαγόρευση απλώς θα μετακυλίσει ηλικιακά τον μέσο όρο καπνίσματος σε προεφηβικά και εφηβικά επίπεδα, όπου η αμφισβήτηση και η αντίδραση σε θεσμούς και οργανωτικά πλαίσια, είναι αυξημένη και μέρος της φυσιολογικής ανάπτυξης του ατόμου. Αν συζητήσουμε, βέβαια, με τους όρους του "μή χείρον βέλτιστον", αποδεχόμενοι ότι μόνο η βία μας υπενθυμίζει την ανθρώπινη φύση και τον ανθρωπιστικό σκοπό μας, είναι ένα αναγκαίο κατασταλτικό μέσο περιορισμού της δημόσιας ρύπανσης από το συγκεκριμένο ναρκωτικό. Πάντα βέβαια, με την προϋπόθεση ότι μόνο με "σφαλιάρα" γινόμαστε άνθρωποι.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 12-02-2009 21:59 ]


    NikosRoman
    13.02.2009, 01:33

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-02-2009 στις 00:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 12-02-2009 στις 13:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2009 στις 01:28 έγραψε...

    Όποιος θέλει να καπνίσει δεν θα έχει παρά να πηγαίνει στα μαγαζιά που θα χαρακτηριστούν ως καπνιστήρια. Αν και νομίζω ότι οι ίδιοι οι καπνιστές θα τα αποφεύγουν.



    Εχω μια καλυτερη ιδεα.Να ακολουθησουμε το συστημα των ΝΑΖΙ.Εξω απο αυτα τα μαγαζια να βαλουμε ενα σημαδι ετσι ωστε οταν ερθει η ωρα εσυ μαζι με αλλους αντικαπνιστες να μαζευτειτε να πετατε πετρες και σαπια ζαρζαβατικα κα αφου μας μπουζουριασετε ολους να μας στειλετε σε κανεναν κλιβανο να μας καψετε ζωντανους!!
    Αυτο πως σου φαινεται?Δεν ειναι καλυτερο απο το δικο σου?

    Πριν απο αυτο ομως πρεπει να σου πω οτι εχω ηδη ετοιμασει την μηχανη παλουκωματος για κατι ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ οπως του λογου σου.

    Το βραδυ κοιτα λιγο πανω απο τον ωμο σου γιατι εμεις ειμαστε πιο πολλοι !!!



     

    Ξέχασες να μας αναλύσεις και για το πως τα αφοδευτήρια επίσης προσβάλουν τα ουμανιστικά αντιφασιστικά ιδεώδη σου αντί να είναι ο καθένας ελεύθερος να τα κάνει όπου θέλει.

    Τη μηχανή παλουκώματος δοκίμασέ τη στον εαυτό σου για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει και μετά μας λες τα υπόλοιπα.



    Και εισαι μονο 17 χρονων.FACIST-RACIST(ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ).Συνεχισε και  θα στο πω και σε αλλες γλωσσες μεχρι να φτασω στην μητρικη σου.......την γερμανικη.Λυπαινω το παλουκι ...... ετοιμασου!!!!


    NikosRoman
    13.02.2009, 01:41

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-02-2009 στις 19:53 έγραψε...

    Αυτό το μέτρο πρέπει είναι καλό. Το καλό είναι πως και οι περισσότεροι καπνιστές το καταλαβαίνουν. Τώρα, το πως θα λειτουργήσει..αυτό θα το δούμε στην πορεία



    Οι περισοτεροι καπνιστες ξερουν  οτι το τσιγαρο ενοχλει τους αλλους.Οταν παω επισκεψη σε σπιτι αν δεν δω τασακι η αν δεν παρω αδεια δεν καπνιζω.Το ιδιο και σε ολους τους δημοσιους χωρους.
    Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι το καπνισμα ειναι εθισμος και οχι μαγουλαδες.
    Φιλε Πανο δεν ξερω αν καπνιζεις αλλα μην νομιζεις οτι και εμεις που καπνιζουμε θελουμε να κανουμε κακο στον εαυτο μας.Εθισμενοι ειμαστε.
    Παντα λεω οτι αν μπορεις να το αποφυγεις  καντο!!!Ολα τα μετρα ειναι καλα οσο δεν με προσβαλλουν ομως.


    inkve
    13.02.2009, 03:20

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 13-02-2009 στις 01:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-02-2009 στις 19:53 έγραψε...

    Αυτό το μέτρο πρέπει είναι καλό. Το καλό είναι πως και οι περισσότεροι καπνιστές το καταλαβαίνουν. Τώρα, το πως θα λειτουργήσει..αυτό θα το δούμε στην πορεία



    Οι περισοτεροι καπνιστες ξερουν  οτι το τσιγαρο ενοχλει τους αλλους.Οταν παω επισκεψη σε σπιτι αν δεν δω τασακι η αν δεν παρω αδεια δεν καπνιζω.Το ιδιο και σε ολους τους δημοσιους χωρους.
    Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι το καπνισμα ειναι εθισμος και οχι μαγουλαδες.
    Φιλε Πανο δεν ξερω αν καπνιζεις αλλα μην νομιζεις οτι και εμεις που καπνιζουμε θελουμε να κανουμε κακο στον εαυτο μας.Εθισμενοι ειμαστε.
    Παντα λεω οτι αν μπορεις να το αποφυγεις  καντο!!!Ολα τα μετρα ειναι καλα οσο δεν με προσβαλλουν ομως.



    συμφωνω και με τους δυο...

    βεβαια με τον nikosroman ειναι η τριτη φορα!!{#emotions_dlg.lol}

     


    tsibitos
    13.02.2009, 03:34

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 13-02-2009 στις 01:33 έγραψε...

    Και εισαι μονο 17 χρονων.FACIST-RACIST(ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ).Συνεχισε και  θα στο πω και σε αλλες γλωσσες μεχρι να φτασω στην μητρικη σου.......την γερμανικη.Λυπαινω το παλουκι ...... ετοιμασου!!!!

     

    Εσύ δηλαδή που μάλλον είσαι λίγο μεγαλύτερος από 17 χρονών ανεβάζεις την συζήτηση με το να λες για "παλούκια", "φασίστες" και ειρωνίες;;; Μπορεί να καταλαβαίνουν όλοι ότι είσαι αντίθετος με τον νέο αντικαπνιστικό νόμο αλλά με το να μήν λες έστω ένα επειχήρημα ως προς το ότι αυτός ο νόμος δεν πρέπει να ισχύσει καταντάς άλλος ένας γραφικός που βρίζει το κράτος γενικά χωρίς να ξέρει γιατί.

     

    Όσον αφορά το θέμα τώρα. Εγώ δεν είμαι καπνιστής. Αλλα ούτε και αντικαπνιστής. Θες να καπνίσεις κύριε. Καλά κανεις. Δεν με αφορά. Κάνε κάτι όμως έτσι ώστε ο καπνός του τσιγάρου σου να μην έρχεται πάνω μου.

    Δικαιωμά σου (και μπράβο σου) να καπνίζεις, δικαιωμά μου να με ενοχλεί.


    MagicaDeSpell
    13.02.2009, 09:27

    Στην Ελλαδα αυτο δεν θα ισχυσει τελικα γιατι οι περισσοτεροι ειμαστε καπνιστες και το πιο σωστο ειναι να υπαρχουν ξεχωριστοι χωροι για καπνιστες και για μη καπνιστες....Δεν καταλαβαινω προς τι ολος αυτος ο φανατισμος κι εγω μπορω να πω οτι ειμαι κατα του αλκοολ και σας απαγορευω να πινετε γιατι μου βρωμαει το αλκοολ και μου χαλαει την αισθητικη μου. Στο μαγαζι που δουλευω εχουμε μια χαρα εξαερισμο και δεν υπαρχει κανενα ντουμανι. Αμαν πια ολοι μιλαμε παντος επιστητου ΕΛΕΟΣ{#emotions_dlg.mad}