ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη

    Monika:Η Γαλάνη έχει φρικάρει που δεν της απαντώ!

    karelia
    15.02.2009, 01:41

    (απόσπασμα από συνέντευξη της Monika)

     

    Και τώρα θα σου εκφράσω μια ανησυχία που εκπροσωπεί όλους εμάς στο Crack αλλά και αρκετούς αναγνώστες που την έχουν εκφράσει σε comments στο review του δίσκου σου.
    Θέλουμε να μας δώσεις τον λόγο σου πως δεν θα πουληθείς σε κανέναν έντεχνο.

    (γέλια) Αν ήταν θα το ‘χα κάνει ήδη.

    Τι, από τόσο νωρίς;

    Ήδη μου έχουν κάνει προτάσεις. Ο Διονύσης Τσακνής , ο Δεληβοριάς…

    Η Γαλάνη;

    Ναι εννοείται!

    Χαχα, το ‘ξερα!

    Ναι ειδικά αυτή έχει φρικάρει! Παίρνει συνέχεια τηλέφωνο και της λένε πως δεν είμαι διαθέσιμη και τσαντίζεται.

    Δεν θα υποκύψεις δηλαδή, ακόμα και αν σου τάξουν πολλά λεφτά για παράδειγμα?

    Όχι ρε, σε ελληνικά; Αν είναι να το κάνω θα το κάνω με ρεμπέτες τύπου δεκαετία ‘40, για μένα. Και αν γουστάρω και μ’αρέσει θα το βγάλω. Κοίτα παράδειγμα τις προάλλες έπαιξα ένα κομμάτι με τον Μαραβέγια, το οποίο καμία σχέση με Μαραβέγια, κομματάρα, σαν M83 φαντάσου. Σε κάτι τέτοιο είμαι ανοιχτή, για οτιδήποτε άλλο φαντάζομαι όχι. Δεν ξέρω κιόλας, δεν θέλω να λέω, αλλά προφανώς δεν είμαι σε τέτοια φάση.

    Δεν έχω πρόβλημα με τον ελληνικό στίχο. Αυτό είναι μια χαρά. Με τους μαλάκες τους «έντεχνους» έχω θέμα, που τους έχουμε φάει στη μάπα τόσα χρόνια. Γιατί να μπλέξεις με αυτούς;

    Βασικά, αν έχω καταφέρει κάτι είναι να φέρω τους underground τύπους σε πιο mainstream επίπεδα και τους έντεχνους προς το εναλλακτικό. Εν τω μεταξύ έχει πολύ γέλιο. Μαθαίνω για μερικές σκυλούδες που έχουν φρικάρει με μένα, φάση «ποια είναι αυτή η Μόνικα και πουλάει δίσκους» και τέτοια, γεγονός που το θεωρώ μεγάλη νίκη. Γενικά όμως, υπάρχει μια στροφή στο «έντεχνο» και στην ποιότητα και επειδή οι περισσότεροι από τραγουδιστές μέχρι σκηνοθέτες το αντιλαμβάνονται αυτό, προσπαθούν να με προσεγγίσουν για να ξεκλέψουν αν θέλεις λίγο από την επιτυχία μου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 15-02-2009 01:42 ]


    Crocodile
    15.02.2009, 02:09

    Μου φαίνεται ότι η νεαρά το έχει καβαλήσει το καλάμι. {#emotions_dlg.rockon}

     


    kwstasagas
    15.02.2009, 02:15

    "Η Γαλάνη;

    Ναι εννοείται!

    Χαχα, το ‘ξερα!

    Ναι ειδικά αυτή έχει φρικάρει! Παίρνει συνέχεια τηλέφωνο και της λένε πως δεν είμαι διαθέσιμη και τσαντίζεται."

    Και γιατί, Μόνικα, όταν σε παίρνει τηλέφωνο η κα Γαλάνη, ή οποιοσδήποτε άλλος, βάζεις άλλους να απαντάνε και να λένε ότι "δεν είσαι διαθέσιμη", και δεν το σηκώνεις εσύ η ίδια το τηλέφωνο για να απαντήσεις ??? Νομίζω ότι ακόμη είσαι πολύ - πολύ μικρή στην ηλικία, αλλά και πολύ - πολύ στην αρχή της καριέρας σου για να μην ενεργείς ή να μην απαντάς εσύ η ίδια και .... να απαντάς και να ενεργείς μέσω "αντιπροσώπων" ....

    Περαιτέρω, θα πρότεινα στην Μόνικα να δείξει λίγο περισσότερο σεβασμό σε ανθρώπους που έχουν γράψει την ιστορία τους στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού εδώ και πολλά χρόνια [πολλάαααα χρόνια πριν η ίδια εμφανισθεί]. Ακόμη κι αν δεν επιθυμεί να συνεργασθεί μαζί τους, μπορεί, τουλάχιστον, να τούς απαντάει Η ΙΔΙΑ με την ευγένεια και το σεβασμό που τους αρμόζει, όπως π.χ. "ευχαριστώ πολύ κα Γαλάνη για την τιμή που μού κάνετε, αλλά αυτήν την περίοδο είμαι πολύ απασχολημένη και δεν μπορούμε να συνεργασθούμε", κι όχι να βάζει άλλους στη θέση της να λένε "η Μόνικα δεν είναι διαθέσιμη" ....

    Υπόψιν : Όλα τα παραπάνω τα γράφει κάποιος που δηλώνει "θαυμαστής της" και έχει μείνει έκπληκτος από το χειμαρρώδες ταλέντο και την καλλιτεχνική προσωπικότητα αυτού του κοριτσιού. Κατά συνέπεια, όλα τα παραπάνω τα γράφω ΜΟΝΟ καλοπροαίρετα ......

    [Γι' αυτό, λοιπόν, κι εγώ εκτιμώ τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ .... Πριν ένα χρόνο περίπου είχαμε μιλήσει λίγο πριν από κάποια συναυλία της. Και πριν λίγες μέρες έτυχε και βρεθήκαμε στο ίδιο μπαράκι. Και ... όχι μόνο με θυμήθηκε, αλλά μού μίλησε με τόση ευγένεια και ζεστασιά που σχεδόν με συγκίνησε ..... Τι να πεις ...... ] ......  

        

     

     

       


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-02-2009 02:16 ]


    rompa
    15.02.2009, 02:15

    Πάρε το καλάμι και φύγαμεεεεεεεεεεεεεε ... για τόπους ξένους (μιας και τους ελληνικούς ΔΕΝ τους πας)


    kwstasagas
    15.02.2009, 02:23

    "Θέλουμε να μας δώσεις τον λόγο σου πως δεν θα πουληθείς σε κανέναν έντεχνο"

    Omerta !!!!!!!

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.happycrazy}


    mardhm
    15.02.2009, 07:37

    Ποια είναι η Μόνικα ρε παιδιά;

    Είμαι πίσω ε;

     Ενημερώστε με λοιπόν. Περιμένω!


    INTHEFOREST
    15.02.2009, 08:18

    Ποια ειναι η Μονικα ρε παιδια??(Ελικρινα ρωταω,δεν την ξερω!!!!!){#emotions_dlg.crying}


    stevi93
    15.02.2009, 10:08

    Πως με εκνευριζουν κατι τετοια...

    Ξεκαβαλααααα{#emotions_dlg.thumbdown}


    kwstasagas
    15.02.2009, 10:26

    Πριν κάμποσα χρόνια χρόνια έβγαινε η Άντζελα Δημητρίου στην τηλεόραση και έλεγε : "πουλάω πολλούυυυυς δίσκους". Και ... να, λοιπόν, που στο ίδιο "τριπάκι" έπεσε και η Μόνικα [έτσι κρίνω από τις απαντήσεις της όπως "έχουν φρικάρει με το ποια είναι αυτή που πουλάει δίσκους"]. Είχα γράψει σε άλλο ποστ ότι το να είσαι μόλις 22 - 23 ετών και να πέφτουν όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σου, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο μπορεί να σού συμβεί. Και να, δυστυχώς, που επαληθεύομαι .... Και λέω "δυστυχώς" επειδή ταλέντα σαν τη Μόνικα το ελληνικό τραγούδι ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ !!! Είναι κρίμα αυτό το - κατά την άποψή μου - σπάνιο ταλέντο να χαραμιστεί με τέτοιου είδους συμπεριφορά [για την οποία ίσως να μη φταίει η ίδια ... Αν ένα 22 - 23χρονο κοριτσάκι έχει γύρω της ένα σωρό "αυλοκόλακες" να τη "λιβανίζουν" απ' το πρωί μέχρι το βράδυ "πόσο σπουδαία είναι", "ότι είναι το κάτι άλλο στο ελληνικό τραγούδι" ..... ] ...

       

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-02-2009 10:32 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-02-2009 10:42 ]


    kithara-woman
    15.02.2009, 11:43

    Να πω την αλήθεια δεν με ξαφνιάζουν ιδιαίτερα αυτές οι δηλώσεις.Καμία εντύπωση δεν μου κάνουν.

    Όταν ένα κοριτσάκι 22 χρονών που ανεξάρτητα το όποιο ταλέντο έχει-μπορεί η κοπέλα να είναι και η αποκάλυψη του αιώνα και μακάρι(προσωπικά από το λίγο που έχω ακούσει,γιατί δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, δεν άκουσα κάτι το εξαιρετικά πρωτοποριακό που να δικαιολογεί τα τόσο κολακευτικά σχόλια)-όταν όλη μέρα,σε όλα τα περιοδικά,τις εφημερίδες και τις εκπομπες προβάλεται τόσο πολύ,γίνεται τόσο μεγάλη διαφήμιση,είναι φυσικό επόμενο εκείνη,μην έχοντας αντιστάσεις,λόγω της απειρίας της,να καβαλήσει το καλάμι.Ούτε η πρώτη είναι,δυστυχώς ούτε κι η τελευταία...

    Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η ίδια για όλο αυτό.Τα ΜΜΕ έχουν απίστευτη εμμονή με το πρόσωπο της.Επειδή διαβάζω περιοδικά,εφημερίδες,γενικά ενημερώνομαι,δεν υπάρχει κάποιο μέσο να μην την εκθειάζει,να αναφέρεται σε εκείνη με εκφράσεις που δυσκολεύεσαι να αποδώσεις ακόμα και σε ανθρώπους που έχουν προσφορά χρόνων στο χώρο της μουσικής.

    Υπάρχουν ένα σωρό ταλέντα που δεν προβάλονται.Με εκνευρίζει η πλύση εγκεφάλου.Φυσικά γίνεται για ένα σωρό πρόσωπα,και για ατάλαντους,αλλά δεν είναι σωστή η λογική του να πούμε ''εντάξει τουλάχιστον η Μόνικα έχει ταλέντο''.Δηλαδή ''μη χείρον βέλτιστον;''

    Απ'την πλευρά της όμως είναι ένδειξη αγένειας και ασέβειας όμως,να μιλάει με αυτό τον τρόπο για συναδέλφους και μάλιστα ανθρώπους που δεν της έχουν επιτεθεί,είναι χρόνια σε ένα χώρο και έχουν προσφέρει.


    djmetronomos
    15.02.2009, 12:30

    Μπορεί να τα λέει από αφέλεια... Ή μπορεί να είναι έξυπνη και να θέλει να πυροδοτήσει ίντριγκες... Να στήνει παγίδες και μετά να πέφτουμε μέσα, όπως κάνουμε εδώ... Καλό είναι να μην κρίνουμε έναν καλλιτέχνη από 2-3 ατυχείς δηλώσεις, αλλά από αυτό που πηγάζει από το έργο τους. Το πέρασμα του χρόνου θα δείξει τι έχει να προσφέρει η δεσποινίς. Δεν περιμένω να διαβάσω ιδέες του Νόαμ Τσόμσκι ή του Ουμπέρτο Έκο, όταν διαβάζω μια συνέντευξη της Μόνικα. Αν αρχίσουμε να αναλύουμε τι έχουν πει κατά καιρούς διάφοροι μουσικοί, θα τρελαθούμε. Δηλαδή, θα αμφισβητήσω την ιδιοφυία του Τζων Λένον επειδή κάποτε είχε πει ότι οι Beatles είναι σπουδαιότεροι από τον Ιησού Χριστό?


    998
    15.02.2009, 12:37

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:08 ]


    heartbreak-kid
    15.02.2009, 13:39

    το ερώτημα είναι, για ποιό λόγο τσαντίζεται η γαλάνη ?


    Aiolos_m
    15.02.2009, 13:55

    Ας μην παρασυρόμαστε. Η Μόνικα είναι μια κοπέλα με πολύ μεγάλο ταλέντο κι έναν καταπληκτικό δίσκο (Avatar) η οποία θες λόγω συγκυρίας, θες λόγω εμπορικού δαιμόνιου, κατάφερε να επιτύχει πωλήσεις πολύ μεγαλύτερες από πολλούς που παλεύουν χρόνια στη δισκογραφία. Και φυσικά τραγούδια που άξιζαν κάτι τέτοιο.

    Πέρα από τις απαράδεκτες δηλώσεις (οι οποίες βέβαια μπορεί να έγιναν και off the record και να μην έπρεπε να δημοσιευτούν, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) ας μην πέφτουμε στο τρυπάκι που θέλει να ισοπεδόνουμε την καλλιτεχνική αξία κάποιου, λόγω του χαρακτήρα του. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο, αν και δεν μπορεί να μας αφήνει πλήρως αδιάφορους. Πάνω κάτω συμφωνώ με τον djmetronomos. 

    Πάντως ο δημοσιογράφος (;) ή τέλος πάντων όποιος μπήκε στον κόπο να κάνει αυτή την συνέντευξη δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικός και πιστός στο ρόλο του; Δεν νομίζω πως φράσεις διατυπωμένες ως "Με τους μαλάκες τους «έντεχνους» έχω θέμα, που τους έχουμε φάει στη μάπα τόσα χρόνια. Γιατί να μπλέξεις με αυτούς;" διατηρούν το επίπεδο ψηλά.


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 15-02-2009 13:56 ]


    sillia
    15.02.2009, 14:04

    Τι είναι αυτό καλέ;{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ {#emotions_dlg.eek}


    stam82
    15.02.2009, 14:10

    "δημ:Γνωρίζεις τη Δήμητρα Γαλάνη;

    MONIKA: Ναι. Είναι μια ενοχλητική κυριούλα που μ'έχει πρήξει στα τηλέφωνα

    και ζητάει να συνεργαστούμε, αλλά εγώ της ρίχνω συνέχεια άκυρα.

    Καμια τυχαία θα'ναι που θέλει να ανεβάσει τις πωλήσεις της.Τι κατάντια!"

    Ευτυχώς ο παραπάνω διάλογος δεν είναι πραγματικός, αλλά απο αυτά που ακούω θα μπορούσε κάλλιστα να είναι. Απο την άλλη θα ήταν καλό η μικρή Μόνικα να ακούσει κάποια τραγούδια της κυρίας Γαλάνη μήπως και μάθει τι σημαίνει η λέξη "ερμηνεύω".


    sillia
    15.02.2009, 14:15

    Τι ν ακούσει και να μάθει καλέ;Αν όσα διαβάζουμε είναι και η αλήθεια{#emotions_dlg.blink}

    αυτή είναι φευγάτη πια{#emotions_dlg.wacko}


    -----------------
    OΤΑΝ σταματήσεις να παριστάνεις ΚΑΤΙ , τότε γίνεσαι KΑΤΙ..!! http://blogs.musicheaven.gr/sillia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 15-02-2009 14:16 ]


    nowaveband
    15.02.2009, 14:19

    (Επιπλέον απόσπασμα από την συνέντευξη της Monika)

    Ποιά η άποψη σου για τον nowaveband;

    Ο καλύτερος μπασίστας του κόσμου.Toν παρακαλάω να συνεργαστούμε αλλά όλο με φτύνει και δεν σηκώνει το τηλέφωνο.


    sillia
    15.02.2009, 14:22

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} και μην κάνεις το λάθος και το σηκώσεις πιστεύοντας ότι είναι ο ο Κοργιαλάκος{#emotions_dlg.rolleyes}


    sophi05
    15.02.2009, 15:30

    Βασικα απογοητευτηκα λιγο με της δηλωσεις της!!!!Κριμα....{#emotions_dlg.nono}