ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Monika:Η Γαλάνη έχει φρικάρει που δεν της απαντώ!

    kavadioplikth
    03.03.2009, 02:03

    Επειδή έχει πει κι άλλα... ας τραγουδάει μόνο....

    Αυτοί που την θαυμάζουν θα την ακούνε κι έτσι...

    Έχει ξεφτιλίσει κόσμο και κοσμάκη....!

    Για όνομα του Θεού... που μένει και δεν μπορεί να βρει μέρος να παρκάρει το καλάμι της;;;;;;


    Agness
    03.03.2009, 10:29

    Το καβάλησε δε λες τίποτα...

    Φαίνεται και στα live όταν πάει κανείς να της μιλήσει...είναι λίγο σνομπ το κοριτσάκι..

    μπράβο της πάντως που μας κάνει και ασχολούμαστε μαζί της...ξέρει που το πάει...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 15-02-2009 στις 02:09 έγραψε...

    Μου φαίνεται ότι η νεαρά το έχει καβαλήσει το καλάμι. {#emotions_dlg.rockon}

     




    Agness
    03.03.2009, 11:05

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 16-02-2009 στις 11:52 έγραψε...

    Για να μην ξαναρωτησω ποια ειναι η Μονικα ,απλα πεστε μου.......Η Μονικα ανηκει στο εντεχνο η το εμπορικο??



     

    Ανήκει στο νεο-ελληνικό λαϊκο-folk κίνημα, που κράζει το έντεχνο, αντιγράφει το alternative [βλ. Misery Loves Company > τίτλος από b-side κομμάτι των Nirvava - που σου λέει αφού δεν το ξέρουν πολλοί...ας "κλέψω" τον τίτλο να πάρω κι εγώ κάτι από την δόξα των Nirvava], μιμείται την PJ και προσπαθεί να πλασσάρει σαν "alternative" τις χιλιοακουσμένες μελωδίες του Χατζηδάκι...  Όσο για το εμπορικό...αφού παίζει το παιχνίδι των "press-media" τόσο πονηρά [γιατί για πονηριά πρόκειται και όχι αφέλεια], πώς να μην το χαρακτηρίσεις έτσι?

    Σας φαίνεται πρωτοποριακό όλο αυτό?

    Και κάτι για το crack hitler....επειδή λίγο πολύ είναι γνωστό το "attitude" του εν λόγω site, η Μόνικα [αν δεν το έκανε εσκεμμένα] ΑΠΛΑ έπεσε στο τρυπάκι του να προκαλείς και να απαντάς "μάγκικα" σε ερωτήσεις που ένας μη αντικειμενικός δημοσιογράφος [?] θέτει. Αλλιώς πώς θα "πουλήσει"?

    Σαν να βλέπω τη μεσημεριανή ζώνη με τα κουτσομπολιά του STAR.....τόσο ποιοτικά πράγματα....{#emotions_dlg.thumbdown}


    -----------------
    Agness

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Agness στις 03-03-2009 11:06 ]


    babis1p
    04.03.2009, 03:10

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 15-02-2009 στις 02:15 έγραψε...

    "Η Γαλάνη;

    Ναι εννοείται!

    Χαχα, το ‘ξερα!

    Ναι ειδικά αυτή έχει φρικάρει! Παίρνει συνέχεια τηλέφωνο και της λένε πως δεν είμαι διαθέσιμη και τσαντίζεται."

    Και γιατί, Μόνικα, όταν σε παίρνει τηλέφωνο η κα Γαλάνη, ή οποιοσδήποτε άλλος, βάζεις άλλους να απαντάνε και να λένε ότι "δεν είσαι διαθέσιμη", και δεν το σηκώνεις εσύ η ίδια το τηλέφωνο για να απαντήσεις ??? Νομίζω ότι ακόμη είσαι πολύ - πολύ μικρή στην ηλικία, αλλά και πολύ - πολύ στην αρχή της καριέρας σου για να μην ενεργείς ή να μην απαντάς εσύ η ίδια και .... να απαντάς και να ενεργείς μέσω "αντιπροσώπων" ....

    Περαιτέρω, θα πρότεινα στην Μόνικα να δείξει λίγο περισσότερο σεβασμό σε ανθρώπους που έχουν γράψει την ιστορία τους στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού εδώ και πολλά χρόνια [πολλάαααα χρόνια πριν η ίδια εμφανισθεί]. Ακόμη κι αν δεν επιθυμεί να συνεργασθεί μαζί τους, μπορεί, τουλάχιστον, να τούς απαντάει Η ΙΔΙΑ με την ευγένεια και το σεβασμό που τους αρμόζει, όπως π.χ. "ευχαριστώ πολύ κα Γαλάνη για την τιμή που μού κάνετε, αλλά αυτήν την περίοδο είμαι πολύ απασχολημένη και δεν μπορούμε να συνεργασθούμε", κι όχι να βάζει άλλους στη θέση της να λένε "η Μόνικα δεν είναι διαθέσιμη" ....

    Υπόψιν : Όλα τα παραπάνω τα γράφει κάποιος που δηλώνει "θαυμαστής της" και έχει μείνει έκπληκτος από το χειμαρρώδες ταλέντο και την καλλιτεχνική προσωπικότητα αυτού του κοριτσιού. Κατά συνέπεια, όλα τα παραπάνω τα γράφω ΜΟΝΟ καλοπροαίρετα ......

    [Γι' αυτό, λοιπόν, κι εγώ εκτιμώ τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ .... Πριν ένα χρόνο περίπου είχαμε μιλήσει λίγο πριν από κάποια συναυλία της. Και πριν λίγες μέρες έτυχε και βρεθήκαμε στο ίδιο μπαράκι. Και ... όχι μόνο με θυμήθηκε, αλλά μού μίλησε με τόση ευγένεια και ζεστασιά που σχεδόν με συγκίνησε ..... Τι να πεις ...... ] ......  

        

     

     

       


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-02-2009 02:16 ]



    Μποφιλιου for ever φιλτατε!


    djmetronomos
    11.03.2009, 15:17

    Στη Χίο λένε πάνε δύο- δύο... Στη Λήμνο τρεις-τρεις?  Φίλε Kiino, έχεις προσθέσει το ίδιο τεράστιο ποστ 3 φορές... Ώσπου να καταλάβω πως διάβαζα το ίδιο κείμενο κάθε φορά, είχα σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο...


    998
    11.03.2009, 21:42

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:06 ]


    djmetronomos
    11.03.2009, 22:36

    ναι, όντως έχει καταντήσει γελοίο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 11-03-2009 23:46 ]


    jorge
    11.03.2009, 22:40

    klinos, σε παρακαλώ μην ποστάρεις το ίδιο κείμενο. Αν εχεις καποιο τεχνικό πρόβλημα, ενημέρωσέ μας να σε βοηθήσουμε.

    998, αν δεν σε ενδιαφέρει πλέον το θέμα, γιατί δεν απενεργοποιείς τις ειδοποιήσεις; :)


    StavmanR
    12.03.2009, 18:05

    Κινέζικο μάρκετινγκ.

     

    Ορισμός:

    Η ονομασία της νέας τακτικής προώθησης προϊόντων παντός είδους προέρχεται από το Κινέζικό μαρτύριο της σταγόνας. Απλώς αφήνει έναν άνθρωπο κάτω από μία βρύση που στάζει ανά τακτά διαστήματα, την ίδια ποσότητα νερού (στάλα), στο κεφάλι του βασανιζόμενου. Άκρως επιτυχημένο σύστημα που κατάφερε να πείσει σταδιακά τα 1,5 δις Κινέζων πως βιώνουν πραγματικά μία κομμουνιστική κοινωνία.

    Σήμερα χρησιμοποιείται ευρέως για προϊόντα που δεν παρουσιάζουν ενδιαφέρον, αλλά πρέπει να καταναλωθούν μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Απαραίτητο στην Τέχνη και την Πολιτική.

     

    Copyright StavmanR


    jorge
    12.03.2009, 21:52

    Σ' αυτό το forum σεβόμαστε πρώτ' απ' όλα τους συνομιλητές και τους αναγνώστες και μετά τους moderators. Δεν το έκανες παρά τις παρατηρήσεις, επομένως δεν έχεις θεση σε αυτό το site.


    Astron
    13.03.2009, 14:14

    Ομολογώ ότι ούτε εγώ την ήξερα την Μόνικα. Την έμαθα μέσα από αυτό το τόπικ.

    Υπάρχουν αρκετά τραγούδια της στο youtube τα οποία άκουσα και αν και κάποια είναι συμπαθητικά δε νομίζω ότι δικαιολογούν τέτοια αλλαζονεία. Συν τοις άλλοις, κακώς γίνεται σύγκριση με το ελληνικό έντεχνο ή οποιοδήποτε άλλο ελληνικό είδος. Η κοπέλα γράφει αγγλικά τραγούδια. Κάποια έχουν πολύ ωραίες μελωδίες, άλλα περνούν απαρατήρητα. Φωνητικά όμως είναι πάρα πολύ ασταθής.

    Οι δηλώσεις της, όσο και του δημοσιογράφου βέβαια ειναι απαράδεκτες. Μα τί τους έχει κάνει πια αυτό το διαβολικό "έντεχνο" και έχουν τέτοιο μίσος;
    Στην ιστορία της (ελληνικής) μουσικής προχώρησαν πάντα εκείνοι που είχαν σεβασμό στους προηγούμενους. Στα 22 σου χρόνια να βγαίνεις με τέτοιο θράσος και να μιλάς απαξιωτικά για ανθρώπους που αφιέρωσαν ολόκληρη τη ζωή τους στη μουσική (είτε σου αρέσει το έργο τους είτε όχι) επειδή έγραψες 5 συμπαθητικά τραγουδάκια είναι πολύ άσχημο σημάδι.

    Και ίσως και να έπεσε στην παγίδα του δημοσιογράφου η Μόνικα (εκτός κι αν όλο αυτό είναι εντελώς συνειδητό marketing όπως λένε κάποιοι) γιατί τελικά κατηγόρησε εκείνους που λίγο καιρό νωρίτερα την είχαν υποστηρίξει με πολύ θερμα λόγια.


    pepe-le-pew
    30.03.2009, 01:45

    Αποκλείεται να είναι πραγματική αυτή η συνέντευξη!!!!!Έχω διαβάσει συνεντεύξεις της,την έχω δει και live,πουθενά δεν έχει κάνει τέτοιες ψωνίστικες δηλώσεις!!Ειλικρινά,σε κάθε απάντηση που-υποτίθεται-δίνει στη συγκεκριμένη,υπάρχει κάτι το εξωφρενικά και αντικειμενικά υπεροπτικό!!Απλά επειδή η κοπέλα έβγαλε δίσκο που τα'σπασε κι επειδή κατάφερε να κάνει και sold out στο gagarin...πολλοί ζήλεψαν και ξεκίνησαν να χτυπάνε...ντροπή τους...


    DENA1111
    30.03.2009, 16:20

    Εχει στηθει τελεια το παραμυθακι με την Γαλανη... Οπως και να εχει ομως πρεπει να φευγουν "γεροι και γριες" απο την μεση με θεμιτα η αθεμιτα μεσα,για να ακουμε φρεσκεια μουσικη επιτελους!!


    kwstasagas
    30.03.2009, 19:58

    "Οπως και να εχει ομως πρεπει να φευγουν "γεροι και γριες" απο την μεση με θεμιτα η αθεμιτα μεσα"

    {#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared} ...... Λίγος σεβασμός για τους μεγαλύτερους, που, λόγω ηλικίας, έχουν περάσει περισσότερα βάσανα και περισσότερες αγωνίες από εμάς, δεν νομίζω ότι βλάπτει .....


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-03-2009 20:00 ]


    christosoikonomou
    29.05.2009, 19:36

    Διάβασα τη συνέντευξη στο crackhitler,
    (http://crackhitler.com/index.php?page=lovebuzz&id=22)
    και ομολογώ ότι νευρίασα πάρα πολύ.
    Το free press την ανέβασε και τώρα έχει καβαλήσει το καλάμι...
    Λες και χαθήκαν οι καλοί μουσικοί και ήταν η Μονικα ο σωτήρας της σκηνής.
    Φυσικά όπως λέει στην συνέντευξη (που περιγράφει το σπίτι της με πισίνα κτλ.),
    περιφρονεί τις πολυεθνικές και επώνυμα label αλλά ότι έχει κτίσει μέχρι τώρα
    το έχει κτίσει με τα λεφτά του μπαμπά (θα έπαιρνα τηλέφωνο τον πατέρα μου,
    θα του ζήταγα όσα ήθελα και όλα θα ήταν οk, αλλά δεν ήθελα.
    Δεν ήθελα να έχω το άγχος να ρωτάω κάθε μέρα πόσοι δίσκοι πουλήθηκαν
    για να βγάλω τα λεφτά μου.)
    ,και τώρα αυτό το άτομο είναι στην ανεξάρτητη indie σκηνή...έλεος! 
    Σε προηγούμενο post ανέφερα, για τους Common Sense,
    που ήταν η μόνη μπαντα που μετέφερε την αύρα της 4ΑD σε ελληνικό έδαφος ,
    και είχε ταυτόχρονα κάτι από punk και απο κλασσικές μουσικές.
    Όταν τους είχα πρωτοδεί με τους Tindersticks το 96 στο Λυκαβηττό,
    δεν πίστευα ότι υπήρχε τέτοια μπάντα "κρυμμένη"...
    Ήταν η πρώτη φορά που είδα τον κόσμο να ζητάει encore από ελληνικό support...
    Σας στέλνω το βίντεο τους ... παίζουν από το 1993 καλύτερα από την Μόνικα και οι δίσκοι τους είναι εξαντλημένοι (και πανάκριβοι πλέον)...
    Αλλά το τίμημα της σεμνότητας είναι η ανυπαρξία...
    Ελπιζω τώρα που ξαναενώθηκαν να τα πάνε καλύτερα...
    Οσο για τη Μόνικα, καλό "ξεκαβάλλημα",
    και να είναι πιο ευγενική...

     

     

     

     

     


    giorgosziotas
    29.05.2009, 21:32

    Το χειρότερο πράγμα σ' αυτή τη ζωή είναι ότι υπάρχει μια λέξη που έχει αντικαταστήσει το ίδιο της το νόημα. “Νοιώθω”. Αν η λέξη δεν υπήρχε και στη θέση της ήταν μόνο το νόημά της, θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για την ανακάλυψή της.

    Αισθάνομαι (νοιώθω αν θέλετε), ότι οι πάντες βιώνουν τα πάντα επιδερμικά. Κι όταν λέω τα πάντα, το εννοώ. Νομίζω ότι βρίσκομαι διαρκώς σε έναν εφιάλτη, σαν αυτούς στις ταινίες, που πηγαινοέρχονται παραμορφωμένα πρόσωπα κοντά στην κάμερα κι όλοι φωνάζουν “νοιώθω! νοιώθω!”, μήπως και το πιστέψουν.

    Πιστεύω ότι αν οι άνθρωποι πραγματικά ένοιωθαν όσο ισχυρίζονται, δεν θα συνέβαινε τίποτα απ' όσα συμβαίνουν. Από το παρκάρισμα μπροστά στο γκαράζ κάποιου, μέχρι τα βάναυσα βασανιστήρια για μικροκλοπές στην Ινδία.

     

    Εδώ δε νοιώθουμε άλλα κι άλλα. Θα νοιώθαμε ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε με τη Μόνικα και τη Γαλάνη;

    Η μουσική είναι από τα πιο ταπεινά και συνάμα τερατώδη πράγματα στη ζωή αυτή. Είναι δυνατόν να σπαταλάει κανείς χρόνο για να ασχολείται με τα παράγωγα; Ας “νοιώσουμε” πρώτα τη μουσική και μετά αν το θεωρούμε ακόμα απαραίτητο ας ασχοληθούμε και με τις μικρότητες των καλλιτεχνών (και πάνω απ' όλα ανθρώπων).
    -----------------
    http://www.ziotas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 29-05-2009 21:34 ]


    transparency
    09.06.2009, 21:59

    Δεν ξερω αν ισχυει αλλα μου ειπαν πως αυτα δεν ισχυουν...Βγηκε η εταιρια της μονικα και τα διεψευσε...Ειπε πως δεν τα'πε ετσι δηλαδη...Εμαθα ακομα οτι πηγε ο εν λογω δημοσιοΚΑΦΡΟΣ και της επιασε κουβεντουλα και οσα του ειπε τα εβγαλε σα συνεντευξη...Εδω που τα λεμε,δε γινεται να υπογραφει καποιος την καταδικη του...Η βλακας θα'ναι η τεραστιο ψωνιο...Δε νομιζω πως η μονικα ειναι κατι απ'τα δυο....{#emotions_dlg.crying}


    pepe-le-pew
    18.06.2009, 14:20

    Χθες η συναυλία της στο Βράχων ήταν καταπληκτική!!Τρελός κόσμος - αν και παίζει πολλοί να μην ήξεραν και τόσο τη μουσική της, μιας και δεν είμασταν ιδιαίτερα θερμό κοινό, (η μία είσοδος του θεάτρου βράχων είχε κρατηθεί για τους guests). Δυο ώρες έπαιξε, σχεδόν το ίδιο playlist με το gagarin..το avatar, ακυκλοφόρητα κομμάτια απ'το καινούριο της, hallelujah - cohen, you're so vain - carly simon, all my little words - magnetic Fields, το τυχερό μου αστέρι...και σίγουρα θα ξεχνάω και τίποτα..

    Τα μόνα αρνητικά ήταν ότι την περιμέναμε 1 ώρα να βγει και φάγαμε και στη μάπα για κάνα 20λεπτο δυο κοπέλες με βιολιά που παίζαν κλασσική μουσική....ε ήταν λίγο παράταιρο το θέαμα!      {#emotions_dlg.sleep1} Ας έβγαινε όλη η μπάντα!Όχι τα βιολιά μόνο!

    Πάντως η μουσική της είναι θαυμάσια!! Είναι καταπληκτική η κοπέλα!!

    Χαλάλι κι αν τελικά η συνέντευξη στο crackhitler είναι αληθινή...η μουσική της τα διαγράφει όλα αυτά....