ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Monika:Η Γαλάνη έχει φρικάρει που δεν της απαντώ!

    ilio
    16.02.2009, 12:23

    Απ' ό,τι κατάλαβα είναι πλούσια;

    Γι αυτό και το σνόμπ στυλάκι;


    eleana
    16.02.2009, 12:44

    Σιγα βρε παιδια?????? Τι ειπε τελος παντων η κοπελα???? ΚΟυβεντες που ακομα και εδω τις εχω δει πολυ συχνα να παιζουνστο forum....

    Εξαλου τα σκληρα τα ειπε ο δημοσιογραφος..


    djmetronomos
    16.02.2009, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 16-02-2009 στις 12:04 έγραψε...

    Η Μονικα ,παιζει καλα την φυσαρμονικα....τι λετε?Με ξενο στιχο ,στην Ελλαδα,δεν παs μπροστα,αυτο το εκανα εγω,πολλα χρονια,αλλα ,ουτε δισκο ,ουτε δισκακι,ειναι γνωστο ,οτι για να βγει δισκοs σημερα,θελει να χωσειs φραγκακια,και μαλλον αυτη τα εχωσε,η καποιοs αλλοs...{#emotions_dlg.rockon}



    Ms Voiceteacher, για να είμαι ακριβοδίκαιος, μπήκα στο myspace και σε άκουσα. Υπέροχες ερμηνείες, ομολογώ, με μπρίο και θάρρος στη φωνή. Αν όμως, το καλύτερο που έχεις να επιδείξεις ύστερα από τόσα χρόνια είναι διασκευές σε τραγούδια των Bad Company, δικαίως σε πονάει η επιτυχία της Μόνικα. Σε πειράζει που τραγουδάει στα αγγλικά (μα και εσύ το ίδιο κάνεις) ή μήπως το ότι μια κοπελιά 22 ετών έγραψε δικά της τραγούδια, τα έντυσε με ωραία έγχορδα και κέρδισε τη συμπάθεια πολλών? Όσο για το θέμα "ξένου στίχου/ελληνικού στίχου", είναι μια κόντρα που βαστάει από παλιά. Και οι Socrates τα κατάφεραν μια χαρά στα 70's και οι Last Drive στα 80's και οι Raining Pleasure, και άλλοι, και άλλοι...


    eleana
    16.02.2009, 13:20

    Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν παιζει χρημα δεν σου κανουν δισκο...αλλα δεν ειναι και κανονας αυτο.. Οι εταιρειες χρειζονται καποια εγγυηση γι α να επενδυσουν στη μουσικη σου... Το ταλεντο δεν ειναι η μονη εγγυηση..Μαλλον ο κοσμος που σε ακολουθει ειναι πιο ισχυρή εγγυηση γι αυτους...ΚΑι η Μονικα αδιαμφισβητητα σερνει πολυ φοιτητοκοσμο

    ΤΑ χρηματα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να τα βρεις.... Υπαρχουν πολλοι μουρλοι που επενδυουν σε νεους μουσικους, αλλα και πολλοι χορηγοι που δεν θα ειχαν  δυσκολια να επενδυσουν αφου σε αυτη τη πραξη ακολουθουν φοροαπαλαγες... Ξερω πολλους που εκανα cd ετσι...

    Προσωπικα με ξενερωνει οποιος σνομπαρει την ελληνικη γλωσσα και εμενει σε Αμερικανιές Βρετανιές.... Η μαγκιά ειναι να Δυτικοποιησεις την ελληνικη γλωσσα και μουσικη χωρις να μιμηθεις τις δεδομενες τασεις..

    Η Μονικα με κουραζει στη μουσικη της... Τη θεωρω επιτηδευμενη και δεν με πειθει ως προς το συναισθηματικο κομματι... Δεν θα μπορουσε αλλωστε..ΕΙναι τοσο μικρη για να κουβαλαει πραγματα που θα εκφραζει η φωνη της...

    Ωστοσο, δεν μπορω να γινω αλλος ενας Φαρισιαιος που θα υποστηριξει την απαξιωση της..ΕΙναι ενα νεο στοιχειο...και αυτο με κανει απο μονο του να την υποστηριζω...

     


    gikostas
    16.02.2009, 17:34

    Ας κάνει ότι θέλει η κοπέλα.Αν έτσι αισθάνεται για όλους αυτούς τους έντεχνους όπως λέει,γιατί να θέλει να συνεργαστεί;Αν αξίζει πραγματικά θα προχωρήσει αλλιώς καμία συνεργασία με καμία Γαλάνη δεν θα την βοηθήσει σε κάτι.


    KIT_KAT
    16.02.2009, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mardhm στις 16-02-2009 στις 08:46 έγραψε...

    Είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρη πως αυτή η "Μόνικα" πως την λέτε, είναι απλά ένα απο τα νέα άσημα κορίτσια που τυχαίνει να κάνουν δίσκο στα 22 και για να τον πλασάρουν επιλέγουν να κάνουν προκλητικές δηλώσεις όπως αυτές, μήπως και κάποιος επιτέλους ασχοληθεί μαζί τους.

    Μardhm, ίσως να μην τυχαίνει να ξέρεις τη Μόνικα αλλά δεν είναι και ακριβώς έτσι, μια χαρά έχουμε ασχοληθεί μαζί της και μάλλον παρασχοληθήκαμε... ούτε είναι και τόσο άσημη πια όταν κάνει sold out συναυλίες στο Gagarin... {#emotions_dlg.excl}

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 15-02-2009 στις 23:50 έγραψε...

    Αν και θεωρώ ότι ψάχνομαι μουσικά και δεν ακούω φανατικά και μόνο ένα είδος πρώτη φόρα ακούω το όνομα Monika.

    Δεν ήθελε και τόσο ψάξιμο από ένα σημείο και έπειτα όταν την είχαν πρώτη μούρη σε όλη τη βιτρίνα τα Metropolis {#emotions_dlg.excl}

    Ας λέει ό,τι θέλει, δικαίωμά της είναι, ούτε η Γαλάνη και ο οιοσδήποτε καλλιτέχνης πρέπει να μπαίνει στο απυρόβλητο, απλά λυπάμαι που από τότε που διάβασα τη συνέντευξη (είχε αποσπάσματα στη lifo πριν κανένα μήνα) μου στερήθηκε η δυνατότητα να ακούω τα τραγούδια της χωρίς να θυμηθώ τις σαχλαμάρες που ξεφούρνισε {#emotions_dlg.wacko}

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 15-02-2009 στις 19:34 έγραψε...

    Δεν πρόκειται να την παντρευτούμε κιόλας.

    Γιατί; Έχει δηλώσει πως είναι κατά του γάμου; {#emotions_dlg.rolleyes}


    JimmyBloodyRose
    16.02.2009, 21:03

    Όταν μπήκα πριν λίγο στο ΜΗ και είδα τη δημοσκόπηση και μετά το θέμα αυτό, δεν πίστευα στα μάτια μου!

    Μέχρι που ψάχνοντας στο Google έπεσα στην υπέροχη "δημοσιογραφία" τύπου:

    "Δεν έχω πρόβλημα με τον ελληνικό στίχο. Αυτό είναι μια χαρά. Με τους μαλάκες τους «έντεχνους» έχω θέμα, που τους έχουμε φάει στη μάπα τόσα χρόνια. Γιατί να μπλέξεις με αυτούς;"

    Ερώτηση δημοσιογράφου ήταν αυτή, ή χρήστη crack;!!!

    Όσο για τη νεανίδα, ποια νομίζει ότι είναι;

    Τί έχει κάνει για να κρίνει καλλιτέχνες όπως τη Δήμητρα Γαλάνη, το Διονύση Τσακνή, το Φοίβο Δεληβοριά, ακόμη και την Πέγκυ Ζήνα;

    Τελικά, τί είναι "έντεχνο", τί είναι "ροκ" και τί "σκυλάδικο";

    Σε ποια κατηγορία τοποθετεί τον εαυτό της η νεαρά;

    Γιατί -αν η συγκεκριμένη συνέντευξη είναι όντως αληθινή και δεν πρόκειται για διαδικτυακή μούφα Φ180!-, τότε  προσωπικά την τοποθετώ στα μεγαλύτερα καλάμια που έχει βγάλει αυτή εδώ η χώρα!

    Να την χαιρόμαστε!

    Αλλά κυρίως να την χαίρονται όλοι όσοι την έχουν προβάλλει τους τελευταίους δύο μήνες (ας μην αναφέρω ονόματα σταθμών, εκπομπών και παραγωγών, οι περισσότεροι εκ των οποίων αγαπημένοι μου). Και μάλιστα όταν αναφέρονται στη συγκεκριμένη κυρία και την καλούν στις εκπομπές τους, το κάνουν λες και έχουν αναστήσει τον Έλβις και τον έχουν καλεσμένο!!!! ΕΛΕΟΣ!

    Στη μουσική δεν υπάρχουν ταμπέλες! Υπάρχει ωραία μουσική και άσχημη μουσική, που τις περισσότερες φορές αυτή η ασχήμια προέρχεται από την κακή απομίμηση άλλων επιτυχημένων μουσικών!

    Επίσης, σ' αυτή την κωλοζωή το μόνο εύκολο είναι να πετάξεις με τα "καλά" λόγια και σχόλια των άλλων! Να την δεις "κάποιος" και να απογειώσεις το καλάμι σου με προορισμό άγνωστο προς το διάστημα!

    Το δύσκολο είναι να συνεχίσεις να πατάς στα πόδια σου, κάτω στη Γη, ανεξαρτήτως της όποιας επιτυχίας σου!

    Εδώ μπορείτε να δείτε το έκτρωμα που αποκαλούν "συνέντευξη":

    http://www.crackhitler.com/?page=lovebuzz&id=22


    dafnoula
    16.02.2009, 21:03

    Κι ύστερα...ξύπνησε!!!!!!!!!!


    Thanasis-Gioglou
    16.02.2009, 21:29

    Eγώ πάντως το όνομα "Μόνικα" πρώτη φορά από τη Δήμητρα Γαλάνη το άκουσα (κι ακόμα δεν έχω άποψη για το υλικό της) , στη συνέντευξη που της έκανα για το "Μουσικόραμα".

    Θ.Γ: Για το τραγούδι δεν βλέπετε να υπάρχει κάποια ελπίδα; Κάποια νέα πρόσωπα που να ξεχωρίζουν;

    Δ.Γ: Το τραγούδι είναι ένας καθρέφτης κοινωνικός, ο οποίος αντιστοιχεί πάντα σ’ αυτό που συμβαίνει στην κοινωνία. Το τραγούδι έχει πάντα σημαντικούς ανθρώπους που παράγουν και θα εξακολουθήσουν να παράγουν. Έχει νέο αίμα που βγαίνει, εξαιρετικά ενδιαφέρον είτε αυτό αφορά την στενά ελληνική σκηνή είτε αφορά και την διεθνή σκηνή. Υπάρχουν Έλληνες που γράφουν τραγούδια και σε άλλες γλώσσες και στα αγγλικά. Ένα παράδειγμα με μια κοπέλα που έκανε έναν εξαιρετικό δίσκο με πολύ ωραία μουσική,  είναι η Μόνικα, η οποία τραγουδά στα αγγλικά.

    http://www.mousikorama.gr/galani_synenteuksi.html

    Το λιγότερο που μπορώ να πω για τις δηλώσεις της Μόνικας πάντως και για τον τρόπο που διατυπώθηκαν είναι πως θα τις έκρινα από άστοχες έως απαράδεκτες...


    PashalinaMakia
    17.02.2009, 00:18

    Τς τς..

    Εαν συνεργαστεί όντως με τον Tiersen που λέει στη συνέντευξη στο crack , πού να κλάσει η κοπελιά?Τι άλλο θα θέλει απο τη ζωή της ως μουσικός?

    Πάντως , μια ψυλομυτίαση την έχει..Άμα της πέσει να την μαζέψει.Κακό δεν κάνει.Αλλά πώς κάθεται?Δεν την εμποδίζουν τα καλάμια?

    Είναι υπερβολικά ηλιθία ως άτομο.Ως μουσικός όχι και ως συνθέτης όχι.Ως τραγουδίστρια δεν μου αρέσει πάλι , μπλιαχ φωνή.ζωντανά δεν λέει.Την άκουσα απο βίντεο και στο Ράδιο Αρβύλα και δεν μου άρεσε.Το cdακι όμως το έχω.Μια χαρά είναι απο στούντιο ο Ian Caple μια χαρά έκανε τη δουλειά του.

    η υπόλοιπη συνέντευξη της είναι χάλι μαύρο..ναρκωτικά είχε πάρει πριν μιλήσει?δεν μιλάς εύκολα και για τα προσωπικά σου.Χέστηκα εαν τα'χει με τον Λεωνίδα απο τους My wet Calvin και πόσες φορές χώρισε με τον τυπά.Μια συνέντευξη που θα έπαιρνε καμιά κουτσομπολίστικη εκπομπή μου θύμισε η συνέντευξη στο crack.

    Έχουν χάσει το μέτρο και την ουσία που γίνεται μια συνέντευξη..


    Aiolos_m
    17.02.2009, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 16-02-2009 στις 19:26 έγραψε...

    Γιατί; Έχει δηλώσει πως είναι κατά του γάμου; {#emotions_dlg.rolleyes}



     

    Ναι. 


    karelia
    17.02.2009, 01:05

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 16-02-2009 στις 12:12 έγραψε...

    βασικα..κ γω συμφωνω με την eleana αλλα κ με την μονικα σε πολλα σημεια..

    αυτα που λεει καποιος στην παρεα του..να μην τα λεει κ σε μια συνεντευξη γιατι δεν κανει...γιατι?τοτε θα φανω υποκριτης στους φιλους μου..κ στον ευατο μου τον ιδιο..πραγμα χειροτερο για μενα......το τι λες ομως ειναι αλλη υποθεση..

    θεωρω εδω κ πααααρα πολλα χρονια οτι οι καλλιτεχνες αυτης της χωρας ειναι πραγματικα για κλαμματα..πλεον γελαω με τους σκυλαδες..αλλα με τους αλλους δυστυχως δεν μπορω γιατι με εκνευριζουν..γιατι θεωρουν οτι ειναι κατι ανωτερο..που στην πραγματικοτητα δεν ειναι καθολου ανωτεροι..ειναι πραγματικα μετρημενοι στα δαχτυλα οι μουσικοι που εχουν κατι να σου πουν το 2009..κατι που ειχαν αναγκη να το βγαλουν απο μεσα τους..κ οχι για αλλους λογους..

    αυτο που θα με πειραζε εμενα σ αυτα που λεει για την γαλανη ειναι το γεγονος οτι..αν εγω ηξερα οτι με ψαχνει καποιος να μου μιλησει κ δεν με βρισκε..θα πηγαινα εγω σ αυτον για να δω τι θελει..ασχετα αν μ ενδιαφερει η οχι..εκτος αν με αφηνε παγερα αδιαφορο η προσωπικοτητα του..

    για το ποια ειναι η μονικα κ μιλαει για την σουπερ ουαου γαλανη..εγω εχω να πω το εξης...οι παλιοι..οταν ξεκινησαν..ειχαν διπλα τους φοβερα προσωπα τα οποια τους βοηθησαν(Λοιζος) στα παντα..κ αυτοι με την σειρα τους..εχουν κλεισει 40 χρονια τραγουδωντας τραγουδια του παρελθοντος..

    δεν μπαινω στην διαδικασια μονικα vs γαλανη ποια ειναι η καλυτερη...χεστηκα κιολας..απλα θα αναπτυξω λιγο το σκεπτικο μου....

    ειδα την γαλανη με την αρβανιτακη στον λαζοπουλο...κ σκεφτηκα οτι..ενω μ αρεσει η γαλανη..ενα δικο της τραγουδι δυνατο δεν εχει βγαλει..ξερετε ποσα χρονια περασαν?40..40 χρονια μεσα στην μουσικη κ ενα μπαμ δικο της δεν εκανε..κατι τραγουδακια..αλλα ενα συνολο ωραιο οχι..να μ πεις ποιος εκανε?ο παπακωνσταντινου??αλλο κλαμα κ απο κει..ο θιασος του αρπα κολλα...που κανει κ επιτυχια..ε λοιπον αυτο σας αξιζει..

    χθες μου ειπαν φιλοι μου να παμε να δουμε τον μαγιριτσα,τον μηλιωκα..τον κουτρα..ξερετε το σχημα..κ ειπα αααααααντε...ας κανω την καρδια μου πετρα..κ ακουω πως το μπουκαλι ειναι 170-180 ευρω...

    οπως καταλαβαινετε..πεθανα στα γελια..εχω δει u2 με 5.000δρχ...εχω δει radiohead με 12.000 δρχ.εχω δει red hot chili peppers με 50 ευρω...οποιος καταλαβαινει τι εννοω..δε χρειαζεται να συνεχισω...

    βλεπω τα προγραμματα των εντεχναδων στον παπαδοπουλο στην νετ..κ βλεπω την ωρα που τραγουδανε τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια τραγουδια ...οι ανθρωποι που καθονται στο τραπεζι βαριουνται....πεθαινουν στην βαρεμαρα...κ ειμαι σχεδον σιγουρος..πως κ οι ιδιοι λιωνουν στην βαρεμαρα..αλλα καπως πρεπει να υποστηριξεις αυτο που κανεις..γιατι αυτο σου πληρωνει τους λογαργιασμους...το θεμα ομως ειναι οτι εγω δεν την βλεπω την μουσικη ετσι..μεσο για να μ πληρωσει τα εξοδα..

    κ τελος αυτο στην ουσια που ηθελα να πω..ειναι οτι υπαρχει αυτη η εντονη ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗ των μεγαλων ονοματων απο ενα μεγαλο αριθμο ανθρωπων..οι οποιοι ξεχασαν..κ ισως δεν μπηκαν κ ποτε στην διαδικασια να κρινουν αυτους τους ανθρωπους για το αν αξιζουν τελικα..κ αν το σημερινο εργο τους ειναι τελικα αξιο της λαμψης που παιρνουν..

    ολοι λενε οτι η μουσικη στην ελλαδα..η καλη..εχει πεθανει..ε οταν το λεμε αυτο ποιον εννοουμε?ποιοι ηταν τελικα αυτοι που ανηκαν σε αυτο το σακουλι των καλων?ποιοι ειναι αυτοι που θα πρεπε να γραψουν κατι καλο κ δεν γραφουν..??

    απλα εχουμε μαθει σαν ελληνες να μιλαμε πολυ συγκεκριμενα κ οταν βρισκομαστε φατσα με τον αλλον να λεμε

    -η μουσικη στην ελλαδα εχει πεθανει..δεν υπαρχει ενδιαφερον κατι νεο..κατι ποιοτικο..

    -τι εννοεις..για ποιους μιλας...

    -οχι..οχι για σενα...για τους..αααλλους..ξες..τους αλλους...εσυ εισαι μια χαρα...

     

    το σχολιο μου βασικα ξεκινησε απο ενα ερεθισμα απο τα λογια της μονικα..σαφεστατα κ δεν παιρνω το μερος της..γιατι ακομα κ να πιστευουμε το ιδιο..εγω χρειαστηκα πολλες λεξεις για να εξηγησω στο περιπου το σκεπτικο μου..κ οχι 4-5 ειρωνικες λεξεις κ μια διαθεση για χλευασμο..αυτα οντως υπηρχαν στα λεγομενα της..αλλα οτι κ να πει..εγω ακουω την μουσικη της...κ θα την κρινω στην μουσικης της...αντε παμε για μπιρες{#emotions_dlg.beer}

    α κ παρακαλω..μην βγουν οι φρουροι του παπακωνσταντινου παλι κ βγαλουν τα ξιφη τους..δε θα το αντεξω παλι.....



    Κακό πράγμα η άγνοια..


    karelia
    17.02.2009, 01:10

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 16-02-2009 στις 11:12 έγραψε...

    Μια χαρα τα λεει η μικρά!!!!!!!!!!

    Ειναι πιτσιρικα, εχει ταλεντο, αντιπροσωπευει ενα κομματι της νεας σκηνης (εναλλακτικης) στην Ελλαδα και εχει ΘΡΑΣΣΟΣ...

    Δικαιουται να εχει θρασσος γιατι μονη της χωρις καποια πολυεθνικη εταιρεια να την σπρωχνει ,εστησε αυτο που ειναι... Καταφερε να κερδισει τον νεο κοσμο στο πλευρο της και μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα τους επεισε να την ακολουθουν επι ποδος οπου και αν παει , οτι και εαν κανει...

    Δεν με τρελαινει το στηλ της, αλλα αντιπροσωπευει τις μουσικες αναγκες του φοιτητο κοσμου σημερα...

    Οσο για ολους αυτους του αυτοαποκαλουμενους εντεχνους.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ..Λιγη αξιοπρεπεια και ας αποσυρθουν πια... Η φωνες τους ειναι πια ενοχλητικες στα αυτια μας... Ας μας αδεισουν την γωνιά να μπει λιγος φρεσκος αερας... Αναμασουν τις ιδιες καραμελες επι δεκαετιες, και την πεφτουν στους νεους, για να εποφεληθουν απο την φρεσκαδα και τον κοσμο που τους ακολουθει..

    Αυτη ειναι η γνωστη τακτικη που ακολουθουν ολες αυτες οι παλιες εμηνοπαυσικές καραβανες, και η τακτικη που τους επιβαλουν οι πολυεθνικες... Κοτσαρουμε και καλα εναν νεο σε καποιο σινγκλακι (δηθεν για να υποστηριξουμε το νεο αιμα) αλλα στην πραγματικοτητα ολες αυτες (Γαλανη-Αλεξιου κ.α ) προσπαθουν να κλεψουν οπαδους..να αφαιμάξουν ιδεες και πρωτοτυπία αφου η δικες τους ιδεες και ταλεντο ειναι πια παροχυμενα...



     

    Εσύ μπορείς να λες ότι θες..Γούστο σου και καπέλο σου.

    Αλλά,η διοίκηση του forum θα έπρεπε να ντρεπεται που επιτρέπει να λαμβάνουν χώρα εν γνώση της τέτοιοι χαρακτηρισμοί,και δεν γίνεται καν μια σύσταση.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 17-02-2009 01:11 ]


    eleana
    17.02.2009, 13:02

    Τωρα, ο λογος για να σε ενοχλει ο χαρακτηρισμος "εμηνοπαυσικές καραβανες..."(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) μπορει να ειναι αενας απο τους παρακατω:

    1) Εισαι η Γαλανη

    2) Εισαι η Αλεξιου

    3) Εισαι συντηρητικός απόφοιτος της Φιλοσοφικής και θα προτιμουσες να χρησιμοποιησω τον ορο: γριες που τους εχει κοπει η περιοδος;

    4) Μαλλον δεν διαβασες τα προηγουμενα posts για την κ Γαλανη που εν ολιγοις την χαρακτηριζουν αταλαντη και μετρια...

    5) Μαλλον δεν εχεις ακουσει αλλη μουσικη εκτος των εν λογω κυριων.

    Οτι και εαν συμβαινει...περαστικά σου!

     


    jorge
    17.02.2009, 13:14

    Παιδιά, ας κρίνουμε μόνο απόψεις των συνομιλητών μας. Μην το πάμε στα προσωπικά του στυλ "είσαι αυτός, είσαι έτσι, είσαι αλλιώς". Ας κρίνουμε απόψεις και μόνο λοιπόν. Ευχαριστώ.


    eleana
    17.02.2009, 13:21

    Ζητω συγνωμη εαν θεωρηθηκα προσβλητικη απεναντι στους συνομιλητες μου και κυριως απο την διοιηκηση του site.... Απο την αλλη ομως, εχω δικαιωμα να εκφρασω την γνωμη μου για τα "κοινα" προσωπα. Etsi den einai?


    StavmanR
    17.02.2009, 13:25

    Η καλύτερη στρατηγική στη συζήτηση αυτή, κι έπειτα από την τροπή που πήρε είναι να μην απαντήσουμε στο Jorge, μπας και φρικάρει κι αυτός...

    Επίσης, καλό θα ήταν να μην απαντήσει κανείς και σε εμένα, καθώς φρικάρω εύκολα...

     

    Η δημιουργία "τσίχλας ειδήσεων" είναι ένα σοβαρό εργοστάσιο στις μέρες μας που η μέση αντίληψη έχει αναπτύξει σαγόνια σαν του καρχαρία και θέλει κάπως να τα απασχολεί. Αν και είναι εργοστάσιο, δεν πρόκειται για δευτερογενή παραγωγή, αλλά για δευτερο-α-γενή παραγωγή στην κοινωνία. Είπα να απεργήσω από την δευτεροαγενή παραγωγή, αλλά δυστυχώς οι απεργοσπάστες μας παίρνουν την παραγωγή.

     

    Δήμητρα Γαλάνη, αν διαβάζεις, απάντησέ της μπας και γλιτώσεις το φρικάρισμα....κι εσύ κι εμείς μαζί.


    jorge
    17.02.2009, 18:13

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 15-02-2009 στις 08:18 έγραψε...

    Ποια ειναι η Μονικα ρε παιδια??(Ελικρινα ρωταω,δεν την ξερω!!!!!){#emotions_dlg.crying}

    Monika - Over The Hill


    beatlus
    17.02.2009, 21:42

    Έχω την αίσθηση πως η Μόνικα ήταν ειλικρινής στα λεγόμενά της, αλλά δυστυχώς τοποθετήθηκε χωρίς να σκεφτεί και χωρίς ενδοιασμούς. Αυτό δεν είναι απλώς μία ατυχής στιγμή, αλλά χαρακτηριστικό ανωριμότητας. Επίσης, πιστεύω πως φέρθηκε έτσι όπως έχει μάθει. Δηλαδή, εντελώς "ανοιχτά" χωρίς φραγμό ευγένειας ή σκεπτικισμού.

    Δεν την ξέρω την κοπέλα, απλά αυτή την αίσθηση μου δίνει. Σε μερικές περιπτώσεις τα πιο πάνω έχουν θετικό αντίκτυπο, όχι όμως σε συγκυρίες όπως στις επίμαχες δηλώσεις. Ο καθένας είναι ελεύθερος στο λόγο του, εννοείται, απλά υπάρχουν όρια τα οποία αν ξεπερασθούν καθορίζουν κάποια χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς μας. Δεν νομίζω πως γίνεται να δικαιολογήσουμε το ύφος του συγκεκριμένου λόγου, γιατί ήταν το λιγότερο άδικο ως προς μία πολύ μεγάλη καλλιτεχνική μορφή.

    Πάντως, ανεξάρτητα από το χαρακτήρα της Μόνικα, τον οποίο αναρωτιέμαι κατά πόσο είμαστε σε θέση να κρίνουμε, προσωπικά δεν επηρεάζεται η άποψή μου για την πολύ καλή πρώτη της δουλειά, ενώ έχω αρκετές ενστάσεις για τον χαρακτήρα που βγάζει ο συνάδελφος (;) δημοσιογράφος. Σε μία συνέντευξη δεν «κρίνεται» μόνο το πρόσωπο του ενδιαφέροντος, αλλά και ο δημοσιογράφος, μέσω των ερωτήσεών του και του λόγου του. Πολλές φορές καλλιτέχνες έχουν παρασυρθεί σε δηλώσεις, για τις οποίες σύντομα μετάνιωσαν. Ακόμη όμως και έτσι, ο καθένας μας έχει την ευθύνη των πράξεών του…


    BornInTheWrongEpoch
    18.02.2009, 00:15

    egw proswpika th briskw polu alh8inh kai eilikrinh...

    giati mas sokarei toso auto? exoume sunh8isei stous 'dh8en' pou ftiaxnoun to image tous me thn etairia  tous apo dipla...

    k se ka8e periptwsh, enan kallitexnh prepei na ton krinoume me bash to ergo tou... to cd ths monikas mou aresei,t briskw polu idiaitero k fresko,telos.

    apo kei kai pera, ok, apo ta legomena ths fainetai oti den exei oikonomiko problhma,opote gt na kunhghsei kai ta fragka?  gousto ths kai kapelo ths pou de goustarei na emporeumatopoihsei t texnh ths... toulaxiston egw dn exei tuxei na th dw se periodika, tv klp... alla mhpws milaei kai kineitai k  ligo ek tou asfalous? 

    einai gegonos oti polloi apo tous entexnous to exoun kanei auto (dld diafhmiseis, akures thleoptikes emfaniseis klp)... oi perissoteroi oxi sto ba8mo twn skuladwn, alla to xoun kanei gia pollous kai diaforous logous... alla exei telika kamia shmasia auto? uparxei kapoios pou na douleuei kai na mh 8elei thn epituxia? h Monika kala kanei kai leei osa leei an auta pisteuei,alla einai 22 xronwn kai kanei ousiastika thn plaka ths... k epanalambanw pws dn ti8etai 8ema ''epibiwshs''... den th 8ewrw pswnio, aplws pisteuw oti exei autopepoi8hsh, auto dn einai kako... ws koino pantws, nomizw pws 8a eprepe na ektimame kapoion pou leei ta suka suka kai th skafh skafh...

     h Arvanitakh kai h Galanh exoun paei ston Themh Gewrganta,sto mad... den mporw na pw oti mou arese auto alla auto den allazei to ergo tous pou mou aresei polu... h Galanh einai enas ogkoli8os ths ellhnikhs mousikhs, exei kanei ki auth ta akura ths alla kai poios den t exei kanei? 

    8elw na pw dld... mhn trelaineste... dn einai ola aspro 'h mauro...

    ama s aresei h monika thn akous, an oxi ,oxi. telos.

    to idio isxuei kai gia th galanh, gia thn arvanitakh pou einai apo tis agaphmenes mou klp...

    de 8ewrw 'ubrh' auto pou eipe h monika gia th galanh, eksallou an diabasete olh th sunenteuksh 8a deite oti to leksilogio ths einai kapws... h kopela eipe auto pou nomizei, ki egw mazi ths eimai, ektimw perissotero th stash kapoiou aneksarthtou kallitexnh xwris etairies, promotion klp... einai pio hrwiko,pws na to kanoume?

    alla otan mesa apo auto zeis, otan einai h douleia sou, einai logiko na 8es na poulhseis... den exoun oloi enan mpampa pou tsontarei apo pisw... an omws to ergo einai kallitexnika artio, emena de me enoxlei ... ola bebaia me metro ennoeitai!