ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Monika:Η Γαλάνη έχει φρικάρει που δεν της απαντώ!

    johnfrusciante
    20.02.2009, 16:38

    lovers

    something wrong

    edukators

    just dont say no

    what should i say

    dead end

    the rumor

    if i die tomorrow

    south

    thief and liar

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΩ ΕΓΩ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ???????????????????


    eleana
    21.02.2009, 19:40

    Με θλιβει το γεγονος οτι θεωρειται πολιτιστικη κληρονομιά η δουλειά ενος προσωπου που στην ουσία τραγουδησε γλυκαναλατα ερωτικα τραγουδακια..

    Το οτι απαριθμησες την λιστα των τραγουδιων της δε μου λεει κατι..

    Οταν λεμε πολιτιστικη κληρονομια εννουμε οτι ενα προσωπο, θεσμος, ιδεολογια, αντιπροσωπευει την καρδιά των ελληνων, την νοοτροπια, περιεχει την ιστορια, και προδιαγραφει το μελλον ενος λαου...Αν ολα αυτα καλυπτονται απο το "Δυο μερες μονο" τι να πω..Τι εχω να πω εγω η φτωχη........ Επιπλεον εχω να σου πω (εγω που δεν ασχολουμαι με την  ελληνικη μουσικη) οτι 3 τουλαχιστον απο τα τραγουδια που αναφερεις δεν ειναι της Γαλανη....

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 20-02-2009 στις 14:08 έγραψε...

    {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 18-02-2009 στις 17:13 έγραψε...

    Μπορω να δεχθω οτι η Αλεξιου επαιξε ενα καποιο ρολο στην συγχρονη πολιτιστική ιστορια... Για αλλες περασμενες εποχες ηταν απο τα προσωπα εκεινα που η φωνη τους ταυτίστηκε με την ψυχη του μέσου Έλληνα....  Μηπως αυτη η ταυτιση δεν συντελείτε ομως και σημερα και με της τραγουδίστριες τυπου Βανδη; Παρόλα αυτά αναγνωριζω την αξια της...

    Τωρα παρακαλω πολυ να με πεισετε για ποιο λογο πρεπει να θεωρησω ολους του δεινοσαυρους των μουσικων media ως ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ , μονο και μονο επειδη εμειναν μερικες δεκαετιες στα πραγματα???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    ΚΑι εαν η Γαλανη ειναι η ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, τι να πουμε για τον Αηδονιδη, ψαραντωνη, και τοσους αλλους που εχουν  δικη τους σχολη και αλοιμονο στο εγχωριο συστημα, εχει αναγνωριστει η αξια τους στο εξωτερικο.

    Και αν καταταξουμε τη Γαλανη στο Πάνθεον μαζι με Χατζιδάκι καλυτερα να φυλαγόμαστε γιατι μπορει να πέσει φωτια να μας καψει....

    Ειλικρινά τωρα... Σου έρχεται καποιο τραγούδι της στο μυαλο;



     

    Ιησους Χριστος και το πανθεον συσσωμο!!!!!!!

    Δεν μιλας σοβαρα!

    Ναι μου ερχονται στο μυαλο τα:

    ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

    ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ

    ΔΙΚΑΙΩΜΑ

    ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ

    ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

    Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ

    Σ’ΑΓΑΠΩ

    Σ΄ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ

    ΓΡΑΝΑΖΙ

    ΑΣΠΡΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

    ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΕΝΟ

    ΤΡΑΒΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗ

    ΜΆΓΑΠΟΥΣΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

    και κατι απειρα ακομα!!!!!

    Φυσικα και ειναι πολιτιστικη κληρονομια η Γαλανη!!!

    Συν του οτι στις συνεργασιες τις συγκαταλλεγονται

    Κραουνακης - Ακης Πανου - Κορκολης - Χατζηνασιος - Αλεξιου και ενα σωρο αλλοι που δεν μου ερχονται προχειροι.

    Δεχομαι οτι δεν σου αρεσει η Γαλάνη οποτε δεν ξερεις την δουλεια της, αλλα κακως εκφραζεις τοσο καθετη αποψη για κατι που δεν γνωριζεις!

    Συγνωμη για τον τονο μου, συγχηστηκα!

    5-10 ερμηνευτες αξιωσεων μειναν ολοι και ολοι και δεν μας παιρνει να τους υποτιμαμε!




    -----------------
    "Θέλω να σε αγγίξω με το τραγούδι μου"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eleana στις 21-02-2009 19:42 ]


    sitzoune81
    22.02.2009, 03:19

    eleana, μην ασχολείσαι, άστους (χέστους κι αν θες, μαζί σου!)

    αυτοί ρε σύ έχουν ξεπέσει τόσο πολύ που όχι μόνο νομίζουν πως είναι πολιτιστική κληρομονιά κάτι τύποι όπως η Γαλάνη, ο Λουδοβίκος, οι Πυξ Βλαξ, Κότσιρες και πάει λέγοντας, αλλά τολμούν και βάζουν στο ίδιο "ποιοτικό" καζάνι ΜΕΓΑΘΗΡΙΑ όπως ο Ξαρχάκος, ο Ξυλούρης, ο Θεοδωράκης, ο Άσιμος, ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, η Λένα Πλάτωνος μαζί με τους άλλους τους άχρηστους της ελληνικής ποιοτικής μουσικής σκηνής...

    πάλι καλά που τα λέει -έστω και μ' αυτόν τον τρόπο- η Μόνικα (αν κι η ίδια φαίνεται να είναι τα ίδια χάλια με τους άλλους δήθεν...)


    johnfrusciante
    22.02.2009, 05:34

    ο σιτζουνε ειναι τρελλοοοοος.......δωστε σιτζουνε στοοον λαοοο{#emotions_dlg.clap}

    ξερετε ποιο ειναι το θεμα?επειδη καποιος τραγουδα Λοιζο..γινεται ποιοτικος..δε μιλαω για την γαλανη..γενικα μιλαω..δε σημαινει επειδη διαλεγουμε να τραγουδαμε καποιον αξιολογο καλιτεχνη μας κανει κ μας αξιολογους..κ δεν μπορει να μας ακουμπησει κανεις...ελεος...

     

    κ εδω που τα λεμε ρε παιδες..τραγουδιστες ειναι στην ουσια..ποιος χεστηκε..τουλαχιστον εγω οταν μιλαω σοβαρα για μουσικη μιλαω για συνθετες κ στιχουργους...τι θα κοιταξω??ποιος παιζει μπασο κ μπουζουκι??γιατι στην τελικη..κ ο τραγουδιστης βαζει την φωνη του..δηλαδη το δικο του μουσικο οργανο..

    θα λεγαν την "τζαμαικα" 2 αλλες τραγουδιστριες  κ δε θα μ αρεζε το τραγουδι??εεεελεος..αναλωσιμο προιον ο τραγουδιστης...

    συνθεση ιζζζ ολλλ δατ ματερςςςςςςςς{#emotions_dlg.beer}

     

    η μοναδικη φωνη στην ελλαδα που κ κωλοτραγουδο να ειναι θα το πειραξει..θα το αλλαξει..θα το ομορφυνει...ειναι ο Μητσος ο Μητροπανος...ολοι οι αλλοι ειναι τα ιδια...


    vaggeliskatsianis
    22.02.2009, 09:47

    ston mitropano kai ston mitsia tha simplirona kai thn ELENI VITALI pou oti ki an ermhneuse...kalo,kako,metrio,to ekane megalo me thn fwnara ths!!!!!!!!!!!!!

    oso gia thn monica...an den thn akousw live den mporw na krinw...ekei tha fanei ti pragmatika axizei!!!!!!!!!!!!!!


    samg
    23.02.2009, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 20-02-2009 στις 16:38 έγραψε...

    lovers

    something wrong

    edukators

    just dont say no

    what should i say

    dead end

    the rumor

    if i die tomorrow

    south

    thief and liar

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΩ ΕΓΩ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ???????????????????



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}

    Μπορει να αστειευτηκες με το post μου αλλα ειλικρινα γελασα!

     

    Βy the way.. sitzoune81 πρεπει να σου πω πτι τον Λουδοβικο μκαι τους πυξ λαξ τους απεχθανομαι και ο κοτσιρας με αφηνει αδιαφορο!

    Και τελος γοα την ELEANA δεν ανεφερα μονο δικα της τραγουδια αλλα και τραγουδια που ερμηνευσε, δεν εχει νοημα να σε πεισω για την καλλιτεχνικη αξια της Γαλανη για τι γουδτα ειναι αυτα εν τελει, απλα για εμενα θα ηταν ιδεωδες να μπορεσω καποτε να συνεργαζτω με αυτον τον ανθρωπο, που θεωρω αξιολογο μουσικο και εξαιρετικι ερμηνευτη.

    Παρολα αυτα εχεις δικαιωμα στην αποψη σου, αφου αυτα στα οπιοα αναφερεσαι ως
    «γλυκαναλατα τραγουδακια» για εμενα ειναι απεριγραπτα εντανα οποτε μεταξυ της αισθητικης μας σε αυτο το επιπεδο υπαρχει δυστυχως αγεφυρωτο χασμα....

    Wink

     

    Αυτα...

    μερικα πραγματα η σου αρεσουν η οχι τελικα!

     

     


    johnfrusciante
    24.02.2009, 00:08

    {#emotions_dlg.blink}


    Alchemy
    24.02.2009, 02:10

    οταν διαβασα την ατακα της μονικα για τη γαλανη, σοκαριστηκα ευχαριστα, και ειπα μεσα

    μου ,,, ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ !

    δεν ηξερα τη καλλιτεχνιδα και εψαξα λογω των δηλωσεων της και ακουσα τα κομματια της

    και μπορω να πω οτι " δεν τρελαθηκα " , αλλα ομολογω οτι εχει δυναμικες που μπορει στο

    μελλον να μας σοκαρει ευχαριστα. εε πως να το κανουμε ρε παιδια η κοπελα "εχει ενα αερα

    ξενοφερτο"

    οσων αφορα τις κινησεις της απ οτι διαβασα μεχρι τωρα ειναι σουπερ , αλλα αν σκοπευει να

    συνεχισει στο εξωτερικο, γιατι αν συνεχισει στην ελλαδιτσα με τους μιζερο-εντεχνο-

    λαικους ,,, τελος ,,,

      

     

     

     

    αα και μονικα αν διαβασεις το ποστ μου  ,,, ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ !

     


    eleana
    24.02.2009, 15:24

    αΝ ΚΑΙ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ....ΟΜΟΛΟΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ VIVA ΜΗΤΡΟΠΑΝΟς ΚΑΙ ΒΙΤΑΛΗ!!!!!!!!! ΤΟΝ ΜΗΤΣΙΑ ΤΟΝ ΒΑΡΙΕΜΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

    Παράθεση:

    Το μέλος vaggeliskatsianis στις 22-02-2009 στις 09:47 έγραψε...

    ston mitropano kai ston mitsia tha simplirona kai thn ELENI VITALI pou oti ki an ermhneuse...kalo,kako,metrio,to ekane megalo me thn fwnara ths!!!!!!!!!!!!!

    oso gia thn monica...an den thn akousw live den mporw na krinw...ekei tha fanei ti pragmatika axizei!!!!!!!!!!!!!!




    RockAlximistis
    24.02.2009, 23:04

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 16-02-2009 στις 12:04 έγραψε...

    Η Μονικα ,παιζει καλα την φυσαρμονικα....τι λετε?Με ξενο στιχο ,στην Ελλαδα,δεν παs μπροστα,αυτο το εκανα εγω,πολλα χρονια,αλλα ,ουτε δισκο ,ουτε δισκακι,ειναι γνωστο ,οτι για να βγει δισκοs σημερα,θελει να χωσειs φραγκακια,και μαλλον αυτη τα εχωσε,η καποιοs αλλοs...{#emotions_dlg.rockon}



    Σέβομαι την πορεία σας,αλλά ας μην εκμηδενίσουμε το "έργο" της..Κάτι τέτοιο είναι το χειρότερο για έναν καλλιτέχνη...Όντως το σνόμπ στυλάκι της είναι κάπως αλλά το δισκάκι της δεν ήταν και τόσο χάλια και άλλωστε δεν ξέρουμε τι έχει προηγηθεί....Smile


    ilio
    26.02.2009, 12:12

    Μέτα από τον ντόρο που έκανε το συγκεκριμένο

    θέμα έχω να πω ότι θα πρεπε να αναρωτηθούμε

    αν οι δηλώσεις της ήταν πραγματικές και γράφτηκαν

    έτσι όπως ακριβώς ειπώθηκαν...γιατί η δομή της συνέντευξης

    καθώς και ο ανυπόγραφος "δημοσιογράφος" με κάνουν να αμφιβάλλω.

    Παρατήρησα λοιπόν για ακόμη μία φορά όπως και στις περισσότερες

    συζητήσεις εδώ πως σημασία έχει το να γινόμαστε οπαδοί της μιας ή της

    άλλης άποψης,βγάζοντας σε κάποιες περιπτώσεις τα αποθυμένα μας

    πάνω σε πρόσωπα/μέλη αυτής εδώ της κοινότητας και όχι

    το να συζητάμε με αντικειμενικά κριτήρια...

     


    renabill
    26.02.2009, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 15-02-2009 στις 16:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 15-02-2009 στις 13:55 έγραψε...

    Ας μην παρασυρόμαστε. Η Μόνικα είναι μια κοπέλα με πολύ μεγάλο ταλέντο κι έναν καταπληκτικό δίσκο (Avatar) η οποία θες λόγω συγκυρίας, θες λόγω εμπορικού δαιμόνιου, κατάφερε να επιτύχει πωλήσεις πολύ μεγαλύτερες από πολλούς που παλεύουν χρόνια στη δισκογραφία. Και φυσικά τραγούδια που άξιζαν κάτι τέτοιο.

    Πέρα από τις απαράδεκτες δηλώσεις (οι οποίες βέβαια μπορεί να έγιναν και off the record και να μην έπρεπε να δημοσιευτούν, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) ας μην πέφτουμε στο τρυπάκι που θέλει να ισοπεδόνουμε την καλλιτεχνική αξία κάποιου, λόγω του χαρακτήρα του. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο, αν και δεν μπορεί να μας αφήνει πλήρως αδιάφορους. Πάνω κάτω συμφωνώ με τον djmetronomos. 

    Πάντως ο δημοσιογράφος (;) ή τέλος πάντων όποιος μπήκε στον κόπο να κάνει αυτή την συνέντευξη δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικός και πιστός στο ρόλο του; Δεν νομίζω πως φράσεις διατυπωμένες ως "Με τους μαλάκες τους «έντεχνους» έχω θέμα, που τους έχουμε φάει στη μάπα τόσα χρόνια. Γιατί να μπλέξεις με αυτούς;" διατηρούν το επίπεδο ψηλά.


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 15-02-2009 13:56 ]



    Μπορεί η Μόνικα νά έχη όντως ταλέντο και να έχη γράψει καί τραγουδήσει ωραία τραγούδια.Δέν την έχω ακούσει καί δέν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Ομως ένας καλλιτέχνης χωρίς ήθος καί χωρίς σεβασμό γιά τους συναδέλφους του ακυρώνει την όποια καλλιτεχνική του αξία καί μεταπίπτει αυτομάτως στην κατηγορία τών "ωνίων" (που λένε και στόν στρατό).

    Καί δείχνει έλλειψη ήθους και σεβασμού,ιδιαίτερα πρός μία καλλιτέχνιδα που έχει γράψει ιστορία στόν χώρο τού τραγουδιού,το ύφος και οι δηλώσεις αυτές τής Μόνικας,είτε έγιναν on the record είτε off.Ειδικά όταν προέρχονται από ένα άτομο που τώρα κάνει τά πρώτα του βήματα στον χώρο.

    Οσο γιά τον δημοσιογράφο που έκανε την συνέντευξη,συμφωνώ απόλυτα μέ την άποψή σου.Υποτίθεται οτι γιά να κάνη μιά συνέντευξη πρέπει να είναι αυτός πρώτα απ'όλα αντικειμενικός καί όχι να υποβαθμίζη το επίπεδο βρίζοντας καί προσβάλλοντας συλλήβδην μιά κατηγορία καλλιτεχνών.  


    Θα συμφωνήσω σε όλα τα επίπεδα με τον προλαλήσαντα! Δεν έτυχε να την ακούσω και δεν ξερω για ποιόν πρόκειται, αλλά θεωρώ το λιγότερο αγένεια να μη σέβεται τους συναδέλφους της πόσο μάλλον τη Γαλανη, μια από τις σημαντικότερες παρουσίες στο χώρο εδώ και πολλά χρόνια! Εντάξει μπορεί να μην κάνει τις τρελές πωλήσεις αλλά έχει προσφέρει πολλά και δεν το αμφισβητεί κανεις!


    StavmanR
    26.02.2009, 16:47

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 26-02-2009 στις 12:12 έγραψε...

    Μέτα από τον ντόρο που έκανε το συγκεκριμένο

    θέμα έχω να πω ότι θα πρεπε να αναρωτηθούμε

    αν οι δηλώσεις της ήταν πραγματικές και γράφτηκαν

    έτσι όπως ακριβώς ειπώθηκαν...γιατί η δομή της συνέντευξης

    καθώς και ο ανυπόγραφος "δημοσιογράφος" με κάνουν να αμφιβάλλω.

    Παρατήρησα λοιπόν για ακόμη μία φορά όπως και στις περισσότερες

    συζητήσεις εδώ πως σημασία έχει το να γινόμαστε οπαδοί της μιας ή της

    άλλης άποψης,βγάζοντας σε κάποιες περιπτώσεις τα απωθημένα (Wink) μας

    πάνω σε πρόσωπα/μέλη αυτής εδώ της κοινότητας και όχι

    το να συζητάμε με αντικειμενικά κριτήρια...



     

    Το παρέθεσα γιατί είμαι υπέρμαχος του "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως", αν και μου τα χάλασε λίγο στην τελευταία πρόταση. {#emotions_dlg.beer}

     


    Mindkaiser
    26.02.2009, 20:15

    α) Σέβομαι απεριόριστα τη Γαλάνη ως καλλιτέχνιδα. Την θεωρώ μια από τις καλύτερες ελληνίδες ερμηνεύτριες των τελευταίων δεκαετιών.

    β) Γέλασα ιδιαίτερα με τις απαντήσεις της Monika. Η πιτσιρίκα μου δείχνει άτομο με άποψη και προτιμώ εκατό φορές αυτή την αντιμετώπιση προς τους "μεγάλους", από όλους αυτούς τους σφουγγοκωλάριους που δηλώνουν ότι ένιωσαν "τεράστια τιμή και συγκίνηση που μίλησα με την Κα Γαλάνη". Ήταν αυθεντική και στον κόσμο της (μέγιστο προσόν για έναν καλλιτέχνη).

    γ) Όποιος πιστεύει ότι ένα άτομο σαν την Γαλάνη μπορεί να παρεξηγηθεί ή να αισθανθεί μειωμένη από τη συμπεριφορά της Monika, την υποτιμά βάναυσα.


    djmetronomos
    26.02.2009, 20:39

    ΚΡΑΤΆΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΟΡ? ΝΟΜΙΖΩ Η ΓΑΛΑΝΗ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ, ΑΛΛΑ Η ΜΟΝΙΚΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ... ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ... ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ...

    Η ΖΩΗ  ΜΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΗ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ "ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΕΣ" ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ... (και σε μένα το λέω, αφού συμμετέχω στην κουβέντα)


    eleana
    27.02.2009, 13:27

    Εχω συνειδητοποιήσει για την δική μου ζωή (ικανοτητες, εκφρασεις, δημιουργηκοτητα, επιτευγματα, ταλεντα κ.α.) οτι ειναι το ιδιο σημαντικα και πολλες φορες ακομα πιο σημαντικα απο τις εν λογω σημαντικοτητες που αναφερεις.... Δεν το διαπραγματευομαι..το θεωρω δεδομενο... Τωρα...αυτο που εχουν αυτεw οι σημαντικοοτητες και δεν εχω εγω ειναι προσβαση στα media).  Δεν εχω την προσβαση, επειδη δεν ηθελα, δεν ετυχε, δεν επεδιωξα, δεν αντεξα να ειμαι μερος των αυλικων του συτηματος που προωθειπροσωπα.

    Από εκει και περα, δεν καταλαβαινω τι εννοεις; Να μην κρινουμε; να μην σχολιαζουμε; τα δρωμενα αυτων; Γιατι; Να μην θιγουμε αυτες τις σημαντικοτητες επειδη ειναι πιο σημαντικες και απυροβλητες ;

    Η πλειοψηφια του κοσμου κοιμαται... Τρωει οτι του πασαρουν χωρις να εχει αναπτυξει την κριση να αφουγκραστει τις πραγματικες αναγκες του... Πλασσαρεται η Γαλανη....Αρα η Γαλανη ειναι η πιο ταλαντουχα η πιο δυνατη καλλιτεχνης της Ελλαδας...

    Σαφως η κυρια ειναι πιο αξιοπρεπης απο πολλες αλλες και αλλους αταλαντους καραγκιοζηδες... Αλλα ολοι ξερουμε ποια κοινωνικη μειωνοτητα προεβαλλες την Γαλανη..

    Και καλως εγινε ολο αυτο.... Δεν εχω παραγματικα κατι με τηνκυρια Γαλανη ουτε με τις κοινωνικες μειωνοτητες, ουτε με οσους δεν ξερουν την Μονικα...

    Η ενσταση μου αφορα στο γεγονος οτι τα καλλιτεχνικα ειναι ενα τσιφλικι ορισμενων , εδω και πολλα χρονια οι οποιοι κρατουν σφιχτα το κλειδι και δεν το διαθετουν σε νεα ονοματα..

    Η μονικα μου αρεσει αλλα δεν κοβω και φλεβες.... Ωστοσο υποστηριζω πιο θερμα το δικο της ταλεντο απο της Γαλανη αφου ειναι μια ελπιδα να ξεφυγουμε απο την μουσικη μιζερια που μας εχουν επιβαλει...

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 26-02-2009 στις 20:39 έγραψε...

    ΚΡΑΤΆΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΟΡ? ΝΟΜΙΖΩ Η ΓΑΛΑΝΗ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ, ΑΛΛΑ Η ΜΟΝΙΚΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ... ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ... ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ...

    Η ΖΩΗ  ΜΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΗ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ "ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΕΣ" ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ... (και σε μένα το λέω, αφού συμμετέχω στην κουβέντα)




    samg
    27.02.2009, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 27-02-2009 στις 13:27 έγραψε...

    Εχω συνειδητοποιήσει για την δική μου ζωή (ικανοτητες, εκφρασεις, δημιουργηκοτητα, επιτευγματα, ταλεντα κ.α.) οτι ειναι το ιδιο σημαντικα και πολλες φορες ακομα πιο σημαντικα απο τις εν λογω σημαντικοτητες που αναφερεις.... Δεν το διαπραγματευομαι..το θεωρω δεδομενο... Τωρα...αυτο που εχουν αυτεw οι σημαντικοοτητες και δεν εχω εγω ειναι προσβαση στα media).  Δεν εχω την προσβαση, επειδη δεν ηθελα, δεν ετυχε, δεν επεδιωξα, δεν αντεξα να ειμαι μερος των αυλικων του συτηματος που προωθειπροσωπα.

    Από εκει και περα, δεν καταλαβαινω τι εννοεις; Να μην κρινουμε; να μην σχολιαζουμε; τα δρωμενα αυτων; Γιατι; Να μην θιγουμε αυτες τις σημαντικοτητες επειδη ειναι πιο σημαντικες και απυροβλητες ;

    Η πλειοψηφια του κοσμου κοιμαται... Τρωει οτι του πασαρουν χωρις να εχει αναπτυξει την κριση να αφουγκραστει τις πραγματικες αναγκες του... Πλασσαρεται η Γαλανη....Αρα η Γαλανη ειναι η πιο ταλαντουχα η πιο δυνατη καλλιτεχνης της Ελλαδας...

    Σαφως η κυρια ειναι πιο αξιοπρεπης απο πολλες αλλες και αλλους αταλαντους καραγκιοζηδες... Αλλα ολοι ξερουμε ποια κοινωνικη μειωνοτητα προεβαλλες την Γαλανη..

    Και καλως εγινε ολο αυτο.... Δεν εχω παραγματικα κατι με τηνκυρια Γαλανη ουτε με τις κοινωνικες μειωνοτητες, ουτε με οσους δεν ξερουν την Μονικα...

    Η ενσταση μου αφορα στο γεγονος οτι τα καλλιτεχνικα ειναι ενα τσιφλικι ορισμενων , εδω και πολλα χρονια οι οποιοι κρατουν σφιχτα το κλειδι και δεν το διαθετουν σε νεα ονοματα..

    Η μονικα μου αρεσει αλλα δεν κοβω και φλεβες.... Ωστοσο υποστηριζω πιο θερμα το δικο της ταλεντο απο της Γαλανη αφου ειναι μια ελπιδα να ξεφυγουμε απο την μουσικη μιζερια που μας εχουν επιβαλει...

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 26-02-2009 στις 20:39 έγραψε...

    ΚΡΑΤΆΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΟΡ? ΝΟΜΙΖΩ Η ΓΑΛΑΝΗ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ, ΑΛΛΑ Η ΜΟΝΙΚΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ... ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ... ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ...

    Η ΖΩΗ  ΜΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΗ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ "ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΕΣ" ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ... (και σε μένα το λέω, αφού συμμετέχω στην κουβέντα)





    Ομολογω οτι μου αρεσει παρα πολυ ο τροπος που εθεσες την αποψη σου και την θεωρω ομολογουμενως αξια συζητησης!

    Συγκεκριμενα για την Γαλανη δεν την τρωω επειδη μου την πασαρουν αλλα, οντως αν δεν ειχε προσβαση στα media δεν θα την ηξερε κανεις.

    Βεβαι η κοινωνικη μειονοτητα στην οποια αναφερεσαι ισως να επαιξε το ρολο της ισως και οχι, υπο την εννοια οτι υπαρχει και αντιστοιχη "πολιτικη μειονοτητα" στην οποια συγκαταλεγεται, αλλα ετσι και αλλιως μετα απο 40 χρονια καερριερας και αλλιμονο αν δεν ειχε προσβαση στα media.

    Οτι δεν βγαινουν νεοι καλλιτεχνες, ειναι γεγονος. Και μαλιστα λυπηρο. Συγκεκριμενα η Γαλανη διατεινεται οτι προωθει νεους καλλιτεχνες, φυσικα δεν το γνωριζω εξ΄ιδιων.

    Κατα τα αλλα μου γενναται ευλογα ενας προβληματισμος, για τον οποιο ειχα και σχετικη συζητηση τις προαλλες........

    Που απευθυνεται ενας νεος καλλιτεχνης;

    Πρεπει να ανηκει σε κοινωνικες μειονοτητες, πολιτικες παραταξεις, να εχει φιλικες σχεσεις, συγγενειες ή να ειναι ελαφρως.... προθυμος;

    Αν ναι τοτε ΚΑΒΟΟΜ!

    Απο την αλλη σκεφτομαι, και μπακαλικο να ανοιξεις, τον φιλο σου θα σκεφτεις πρωτο... οποτε ποσο ειδεχθης και ποσο ηθικη ειναι μια τετοια συμπεριφορα.;

    Που ειναι το οριο;

    Υστερα βλεπω τον Χ τυπο που αδυνατει να σου γεμισει το ματι και ξαφνικο ειναο δευτερο πιανου του ταδε εκπληκτικου συνθετη και γραφει τραγουδια για την ταδε εντεχνη η οποια με τα απο 30 χρονια καρριερας, του κανει δευτερη φωνη στα τραγουδια του που κανουν μονο για jingles και γραφει και για την ταδε λαικια, που ειναι και η απολυτη!

    Και γραφει και για σηματα τηλεοπτικων εκπομπων, και ειναι πιο ελαφρης και απο σαπουνοφουσκα ... και αναρωτιεσαι.... τι διαολο;

    Και μετα λες.... τοσοι εξαιρετικοι καλλιτεχνες δεν εχιυν κριτηριο;

    Και αν εχουν γιατι ρισκαρουν την φημη τους;

     

    Δεν ξερω μπερδευτηκα...

    Λεω να ανοιξω νεο θεμα με αυτο το παραληρημα!


    eleana
    27.02.2009, 14:51

    Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι πραγματικοτητα..Θλιβερη πραγματικοτητα...Τι μπορουμε να κανουμε εκτος απο το να συζηταμε εστω και να κρινουμε... Δυστηχως δεν εχουμε δυναμη, δεν εχουμε λεφτα, δεν εχουμε γνωριμιες... Τραγουδαμε, παιζουμε μουσικη, κανουμε τεχνη τελικα,  μονο για τον ευατο μας και για μερικους αλλους  που μας αποδεχονται...

    Κουραστηκό να κανεις μόνος σου κουπί αλλά αν εισια καλλιτεχνης θα το κανεις..μεχρι να καεις....Για την ψυχοθεραπεια σου εστω..

    Ναι ειναι αληθεια οτι η Γαλανη το κανει εδω και πολλα χρονια αυτό...Να προσεγγιζει τα νεα ατομα... Το εκανε πριν πολλα χρονια με τους Stereo NoVa, το εκανε με τον Ζακ Στεφανου, ακουσα οτι το εκανε στον Μουζουρακη, και τωρα μαθαινω οτι το εκανε και στη ΜΟνικα.

    Γιατι  ομως; Για να ενδυναμωσει την παρουσια τους ή την δικη της;

    Ολα αυτα τα παιδια εχουν εδω και χρονια οπαδους, σταθερους που τους παρακολουθουν και ολο αυξανονται... Εχουν δικο τους ηχο, δικο τους στιλ...Αυτα τα ατομα ομως, ειναι ηδη στον χωρο.

    Αν νοιαζεται για το νεο αιμα, γιατι δεν εψαξε ατομα ταλαντουχα,ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΟΥ για να υποστηριξει;

    Η γαλανη εκτος απο το μουσικο της ταλεντο ειναι γνωστη στον χωρο για την απιστευτη διεκδικητικοτητα και τον αυστηρο επαγγελματισμο της....

    (και ενα κουτσομπολιο:)

    Υπαλληλος του METROPOLIS μου ελεγε οτι παντα οταν κυκλοφορουσε κατι νεο, τους εδεινε χαρτζηλικι για να εχουν μπροστα το cd της στις ντάνες και να το προωθουν...

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 27-02-2009 στις 13:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 27-02-2009 στις 13:27 έγραψε...

    Εχω συνειδητοποιήσει για την δική μου ζωή (ικανοτητες, εκφρασεις, δημιουργηκοτητα, επιτευγματα, ταλεντα κ.α.) οτι ειναι το ιδιο σημαντικα και πολλες φορες ακομα πιο σημαντικα απο τις εν λογω σημαντικοτητες που αναφερεις.... Δεν το διαπραγματευομαι..το θεωρω δεδομενο... Τωρα...αυτο που εχουν αυτεw οι σημαντικοοτητες και δεν εχω εγω ειναι προσβαση στα media).  Δεν εχω την προσβαση, επειδη δεν ηθελα, δεν ετυχε, δεν επεδιωξα, δεν αντεξα να ειμαι μερος των αυλικων του συτηματος που προωθειπροσωπα.

    Από εκει και περα, δεν καταλαβαινω τι εννοεις; Να μην κρινουμε; να μην σχολιαζουμε; τα δρωμενα αυτων; Γιατι; Να μην θιγουμε αυτες τις σημαντικοτητες επειδη ειναι πιο σημαντικες και απυροβλητες ;

    Η πλειοψηφια του κοσμου κοιμαται... Τρωει οτι του πασαρουν χωρις να εχει αναπτυξει την κριση να αφουγκραστει τις πραγματικες αναγκες του... Πλασσαρεται η Γαλανη....Αρα η Γαλανη ειναι η πιο ταλαντουχα η πιο δυνατη καλλιτεχνης της Ελλαδας...

    Σαφως η κυρια ειναι πιο αξιοπρεπης απο πολλες αλλες και αλλους αταλαντους καραγκιοζηδες... Αλλα ολοι ξερουμε ποια κοινωνικη μειωνοτητα προεβαλλες την Γαλανη..

    Και καλως εγινε ολο αυτο.... Δεν εχω παραγματικα κατι με τηνκυρια Γαλανη ουτε με τις κοινωνικες μειωνοτητες, ουτε με οσους δεν ξερουν την Μονικα...

    Η ενσταση μου αφορα στο γεγονος οτι τα καλλιτεχνικα ειναι ενα τσιφλικι ορισμενων , εδω και πολλα χρονια οι οποιοι κρατουν σφιχτα το κλειδι και δεν το διαθετουν σε νεα ονοματα..

    Η μονικα μου αρεσει αλλα δεν κοβω και φλεβες.... Ωστοσο υποστηριζω πιο θερμα το δικο της ταλεντο απο της Γαλανη αφου ειναι μια ελπιδα να ξεφυγουμε απο την μουσικη μιζερια που μας εχουν επιβαλει...

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 26-02-2009 στις 20:39 έγραψε...

    ΚΡΑΤΆΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΟΡ? ΝΟΜΙΖΩ Η ΓΑΛΑΝΗ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ, ΑΛΛΑ Η ΜΟΝΙΚΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ... ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ... ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ...

    Η ΖΩΗ  ΜΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΗ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ "ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΕΣ" ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ... (και σε μένα το λέω, αφού συμμετέχω στην κουβέντα)





    Ομολογω οτι μου αρεσει παρα πολυ ο τροπος που εθεσες την αποψη σου και την θεωρω ομολογουμενως αξια συζητησης!

    Συγκεκριμενα για την Γαλανη δεν την τρωω επειδη μου την πασαρουν αλλα, οντως αν δεν ειχε προσβαση στα media δεν θα την ηξερε κανεις.

    Βεβαι η κοινωνικη μειονοτητα στην οποια αναφερεσαι ισως να επαιξε το ρολο της ισως και οχι, υπο την εννοια οτι υπαρχει και αντιστοιχη "πολιτικη μειονοτητα" στην οποια συγκαταλεγεται, αλλα ετσι και αλλιως μετα απο 40 χρονια καερριερας και αλλιμονο αν δεν ειχε προσβαση στα media.

    Οτι δεν βγαινουν νεοι καλλιτεχνες, ειναι γεγονος. Και μαλιστα λυπηρο. Συγκεκριμενα η Γαλανη διατεινεται οτι προωθει νεους καλλιτεχνες, φυσικα δεν το γνωριζω εξ΄ιδιων.

    Κατα τα αλλα μου γενναται ευλογα ενας προβληματισμος, για τον οποιο ειχα και σχετικη συζητηση τις προαλλες........

    Που απευθυνεται ενας νεος καλλιτεχνης;

    Πρεπει να ανηκει σε κοινωνικες μειονοτητες, πολιτικες παραταξεις, να εχει φιλικες σχεσεις, συγγενειες ή να ειναι ελαφρως.... προθυμος;

    Αν ναι τοτε ΚΑΒΟΟΜ!

    Απο την αλλη σκεφτομαι, και μπακαλικο να ανοιξεις, τον φιλο σου θα σκεφτεις πρωτο... οποτε ποσο ειδεχθης και ποσο ηθικη ειναι μια τετοια συμπεριφορα.;

    Που ειναι το οριο;

    Υστερα βλεπω τον Χ τυπο που αδυνατει να σου γεμισει το ματι και ξαφνικο ειναο δευτερο πιανου του ταδε εκπληκτικου συνθετη και γραφει τραγουδια για την ταδε εντεχνη η οποια με τα απο 30 χρονια καρριερας, του κανει δευτερη φωνη στα τραγουδια του που κανουν μονο για jingles και γραφει και για την ταδε λαικια, που ειναι και η απολυτη!

    Και γραφει και για σηματα τηλεοπτικων εκπομπων, και ειναι πιο ελαφρης και απο σαπουνοφουσκα ... και αναρωτιεσαι.... τι διαολο;

    Και μετα λες.... τοσοι εξαιρετικοι καλλιτεχνες δεν εχιυν κριτηριο;

    Και αν εχουν γιατι ρισκαρουν την φημη τους;

     

    Δεν ξερω μπερδευτηκα...

    Λεω να ανοιξω νεο θεμα με αυτο το παραληρημα!




    Efklidis
    02.03.2009, 01:58

    Λυπαμαι και ξανα ΛΥΠΑΜΑΙ!!! Ειμαστε τελικα μια χωρα π δεν ξερει τι θέλει...ΜΟνο να κριτικη ξερουμε να κανουμε και τιποτα αλλο!!! Κοιταξτε η μονικα ειναι μια κοπελα 22 ετων...ΟΚ συμφωνω οτι ίσως εχει ενθουσιαστει με την επιτυχια της...ΟΚ δν λεω η δημητρα γαλανη ειναι μια επιτυχημενη καλλιτεχνης στον χωρο της...ΑΛΛΑ ΘΑ προτιμουσατε μήπως να ελεγε οπως όλα τα ρεζίλια εκει εξω οτι ... ναι η δημητρα γαλανη η αγαπημενη καλλιτεχνης... τιμη μου π με παιρνει τηλεφωνο και θελει να συρεργαστω μαζι της  και και και ολες αυτες τις μπουρδες μες στην υποκρησια ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΛΛΟΙ!!! ΟΡΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Π ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ  οριστε ενα ατομο π λεει αυτο π νιωθει και οχι αυτο π ειναι καθως πρεπει οριστε!!! Και εμεις λενε 10000 δυο... ΘΕΛΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ή ΤΗΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΚΡΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ??? Αποφασιστε πια τι θελετε και πειτε και εμας!!! Ο ΚΑΘΟΠΡΕΠΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ!!!  ΚΑΙ θετω  το ερωτημα...Η γαλανη γιατι νευριαζει?


    SpyrusTheVirus
    02.03.2009, 18:31

    θα μπορουσε να το σηκώσει και να πει "ευχαριστω για την προταση,αλλα δεν θελω/ενδιαφέρομαι να ασχοληθω με αυτο το ειδος".αρκετα ευγενικό,αλλωστε δε χρειαζεται να ισωπεδώσουμε τα πάντα,και τσάαακ...δε συνεργαστηκες με τη γαλάνη.νταξυ καλο μου?

     

    επειτα,για το εργο της (μιας και πολλοι εδω μεσα λενε να διαχωρήσουμε το χαρακτήρα απο τη μουσική)...ακουω τωρα το αλμπουμ,και δε βλέπω πως ο δισκος ξεχωρίζει απο τοσους αλλους παρόμοιου υφους,ελληνικούς και ξένους (μπορουμε και ΠΡΕΠΕΙ να τη συγκρίνουμε με τους ξεους καλλιτέχνες,μιας και θελει να τραγουδά αγγλικά,και να κανει και τη μειξη στην αγγλία κλπ κλπ )...η φωνή της μου φαίνεται μέτρια,δε βρισκω κατι το ενδιαφέρον,...υπαρχουν αλλα πραμματα πιο ωραία απο αυτό...ας ειναι παλιά-περιμενουμε ωσπου να ρθουν και καινούρια

    τελος,νομιζω οτι η κοπελια εχει ριξει αρκετό χρημα,ή βρήκε καποιον τελος παντων να το ριξει αντι γι αυτή. και η αντυπωσιακή ενορχήστρωση με τα διαφορα εγχορδα και ακκορτνεον τυπου (σχεδον αντιγραφή) Tierssen...please...try more