ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη

    Karaoke: Γιατί η φωνή είναι διαφορετική;

    testakross
    18.02.2009, 16:15

    ολοι μου λενε οτι εχω πολυ καλη φωνη οταν τραγουδαω χωρισ μικροφωνο και εχθες που τραγουδησα σε karaoke η φωνη ηταν πολυ διαφορετικη γιατι γινεται αυτο????

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : testakross στις 18-02-2009 16:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-02-2009 16:51 ]


    inkve
    18.02.2009, 16:24

    γιατι πολυ απλα το καραοκε δεν εχει την απαιτουμενη ενταση...

    ετσι οταν πας να τραγουδησεις σκεπαζεις την μουσικη...μετα προσπαθεις να μαζεψεις την φωνη σου...αλλα η δυναμη που βαζεις για να βγει η νοτα σου δεν ειναι η ιδια...με αποτελεσμα να ακουγεσαι φαλτσος η ψευτικος...

    πολλοι το εχουν παθει....

    μην εμπιστευεσαι κανενα καραοκε...ολα ειναι για πεταμα....

    ειναι καλυτερα να βαζεις μουσικη και να τραγουδας απο πανω...

    η ακομα καλυτερα να μπεις σε ενα συγκροτημα...Wink


    testakross
    18.02.2009, 16:33

    την φωνη την κανη πολυ σε παιδικη και ακοθγεται καπος σαν αντιλαλος


    testakross
    20.02.2009, 21:19

    οταν καποιος τραγουδησει σε με επαγγελματικο εξοπλισμο η φωνη του θα ειναι ιδια οπος τραγουδαει χωρις και το μικροφωνο??????


    earinos
    02.04.2009, 17:57

    Τυχένει  να  είμαι  και  μουσικός  αλλά  και  δυπλοματούχος  ηλεκτρονικός  που με  τα  συστήματα  ήχου  αλλά  και  εμπαγγελματικού  εξοπλισμού  τα  πάω  μιά  χαρά .

    Τι  συμβένει  στο  φιλαράκι  μας???

    πολύ  απλά ......

    Σε  άυτές  τις  εγκδηλώσεις  δεν  υπάρχει  η  δυνατότητα  των  ακριβών  και  εμπαγγελματικών  συσκευών  ήχου.

    Το  μικρόφωνο  είναι  δυναμικό  με  ισομετρικής πιστώτητας .Υπάρχουν  μικρόφωνα  που  έχουν  κατασκευαστεί  για  κάθε  είδους  φωνής . Σε  αυτήν  την  περίπτωση  υπάρχει  μόνο  ένα.

    Δεν  υπαρχει  καθόλου  ή  μη ποιοτικά  μόνιτορ . Ετσι  να  ακούς  τη  βγάζει  η  φωνή .

    Δεν  υπάρχει  ηχολύπτης  ή  κάποιος  με  σθεναρές  γνώσεις  ρυθμίζει  όπως  ξέρει.

    Ορισμένα  κομμάτια  είναι  γραμμένα  δυνατά  και  άλλα  χαμηλά . Και  η  ποιότητα  εγγραφής  ποικήλει  με  αποτέλεσμα να  ακούγεσαι  διαφορετικά .   

    Αν  κάποιος  εσθάνεται  ότι  αδικήται  τότε  τραγουδάει  ακαπέλα έτσι  για  το  γόητρο .

     

    Ακης  Εαρινός