ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Βασίλης Σαλταγιάννης - LATHOSPATHOS

    antreas_dr
    19.02.2009, 14:04

    Kυκλοφόρισε στα κεντρικά δισκοπολεία το cd του Βασίλη Σαλταγιάννη με τίτλο LATHOSPATHOS.

     

    Αύριο το πρωί (20/2/09), στις 9 (μετά το δελτίο ειδήσεων) στους 89.5 και στην εκπομπή του Μάκη Παπαγεωργίου θα ακουστεί ένα τραγούδι από το δίσκο. 

    Πανελλήνια εμβέλεια......

    καλή αρχή!





    επισυναπτόμενα: exwfyllo lathos pathos.jpg 
    gate
    19.02.2009, 14:40

    Εύχομαι από την ψυχή μου ό,τι καλύτερο γι' αυτόν τον δίσκο, που έστω κι αν δεν τον έχω ακόμα ακούσει, μπορώ άνετα να στοιχηματίσω ότι είναι εξαιρετικός! Δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς όταν υπογράφει ο Βασίλης μαζί με όλο το μεράκι του... Smile

    Βασίλη πολλές καλές επιτυχίες και με το καλό να έρθει στον κόσμο και το μικρό μωράκι σου, για να σου φέρει ακόμα μεγαλύτερη τύχη!

     


    left
    20.02.2009, 01:25

    Βασίλη συγχαρητήρια για το δίσκο.Τον άκουσα και μου άρεσε πολύ και ειδικά  τα " Ψάχνει η βροχή τη Μέρα " και " Μονεμβασιά ". Όλα συνδυάζουν την τρυφερότητα με την παράδοση και  το ερωτικό με το παραμύθι και τ' όνειρο. Καλό δρόμο να έχεις μαζί του.{#emotions_dlg.clap}


    EffieKakaflika
    20.02.2009, 10:14

    Ευχαριστούμε τον Μάκη Παπαγεωργίου για τα θετικά του σχόλια από ραδιοφώνου...

    Πολύ παράξενο συναίσθημα...{#emotions_dlg.rolleyes}

     


    antreas_dr
    21.02.2009, 17:26

    όντως... είναι όμορφο να ξυπνάς και να ακούς κάτι "δικό σου" απο το ραδιόφωνο.


    Deos
    21.02.2009, 18:49

    Εύχομαι τα τραγούδια αυτά να φτάσουν σε όλους τους ακροατές που ψάχνουν κάτι αληθινό και αυθεντικό στη μουσική.

    Καλή διάδωση!


    jorge
    26.02.2009, 01:42

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    LATHOS PATHOS“ από τον ΒΑΣΙΛΗ ΣΑΛΤΑΓΙΑΝΝΗ

    Ο δίσκος αυτός έχει προκύψει από τη ζύμωση των μέχρι τώρα ακούσματων και βιώματων μου. Στην πορεία να τα μετατρέψω σε μουσική, ήρθαν στην επιφάνεια επιρροές από τη σύχρονη ελληνική μουσική, που κουβαλά και την παράδοση, τα blues, τη reggae, τους latin ή afro ρυθμους, προσπαθώντας παράλληλα να καταθέσω αυτό που ένιωθα να βγαίνει μέσα από το λόγο και την ίδια τη μουσική σαν προσωπικό μου στίγμα.

     

    Στίχους έχουν γράψει οι:

    Αργύρης Ολοκτσίδης

    Έμυ Μύγια

    Μαργαρίτα Θανόλγου

    Πηγή Καφετζοπούλου

    Μαρία Πλουμή

    Βασίλης Σαλταγιάννης

    Συμμετείχαν στις ηχογραφήσεις:

    Έφη Καραγιάννη τραγούδι

    Ελένη Νόνη τραγούδι

    Γιάννης Κουτσογιάννης μπάσο

    Μάκης Χαρίτος άταστο μπάσο

    Ανδρέας Νικόλης τύμπανα, κρουστά

    Παναγιώτης Μπόλης congas

    Γιάννης Σταύρου τζουρά

    Δημήτρης Παπαδάμης ακορντεόν

    Μαρία Πλουμή λαούτο

    Βασίλης Σαλταγιάννης ενορχήστρωση, programming, κιθάρες, τραγούδι

     

     

     

     

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΑΛΤΑΓΙΑΝΝΗΣ

    Γεννημένος στην Αθήνα το Φλεβάρη του 1972, με ρίζες από Μεσσηνία και Καρδίτσα.

    Μεγαλώνει στα Άνω Πατήσια, δείχνοντας σε ηλικία των επτά τη διάθεσή του για κιθάρα, όχι όμως τόσο για το ωδείο, όπου κάνει τέσσερα χρόνια κλασσική κιθάρα.

    Έτσι στην εφηβεία του αποκτά ηλεκτρική κιθάρα και αφήνει το ρεύμα του hard rock της εποχής να τον βγάλει στην blues, funk, reggae και φυσικά της παλαιότερης rock.

    Συμμετέχει σαν κιθαρίστας στο σχήμα ICARUS, σε hard rock & blues συνθέσεις, με ξένο στίχο χωρίς όμως δισκογραφία.

    Έχοντας πλέον βάλει στην ψυχή και στα ακούσματά του τον Παπάζογλου, τον Ξυδάκη, Άσιμο, Κατσιμίχα, Λοϊζο, Χατζηδάκι και όλη γενικά την τότε έντεχνη και rock ελληνική σκηνή δημιουργεί τους ΕΡΗΜΗΝ το 92, κάνοντας τις πρώτες του απόπειρες για σύνθεση. Παράλληλα σπουδάζει γεωλόγος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

    Το 94-96 συμμετέχει σαν κιθαρίστας στο blues rock σχήμα των VAVEL 69, και ενίοτε γράφει ή παίζει κιθάρα σε demo ή live άλλων (ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ, ΑΡΗΣ ΤΟΜΑΣ κτλ)

    Το 96 αρχίζει να ασχολείται επαγγελματικά σαν κιθαρίστας και τραγουδιστής σε λαϊκά, έντεχνα ή ρεμπέτικα μουσικά σχήματα, στην αρχή σε μικρότερα και αργότερα σε μεγαλύτερα στέκια όπως η ΜΠΟΕΜΙΣΣΑ, όπου έρχεται σε μεγαλύτερη επαφή με την ελληνική μουσική και την παράδοση.

    Το 2005 δημιουργεί τους Καθώς Πρέπει έχοντας μαζέψει δικό του υλικό, σε στίχους κυρίως δικούς του και σαφώς επιρρεασμένος από την έντεχνη σκηνή του 90, κάνοντας αρκετές εμφανίσεις σε μικρές μουσικές σκηνές της Αθήνας.

    Το 2008 από τους Καθώς Πρέπει ξεπηδούν οι LATHOS PATHOS και παράλληλα ηχογραφείται ο ομόνυμος δίσκος.

    Νιώθωντας ότι έχουν ζυμωθεί μέσα του τα ακούσματα και οι επιρροές που κουβαλάει, προσπαθεί να δημιουργήσει και να δώσει ένα πιο πρωσωπικό στίγμα σε αυτά που καταθέτει.

     

     


    VasilisSaltagiannis
    26.02.2009, 12:54

    Έχω να πω ότι το TO MUSIC HEAVEN συμμετείχε όχι μόνο σαν χορηγός επικοινωνίας αλλά και σαν χορηγός.. εμψύχωσης και ζεστασιάς. Δεν χρειάζεται να κατονομάσω αλλά ειδικά κάποιοι άνθρωποι μου - μας σταθήκαν όχι μόνο για την ολοκλήρωση αυτού του δίσκου, αλλά από την αρχή μας πίστεψαν, μας ενθάρρυναν και μας ενέπνευσαν. Τους ευχαριστούμε από την καρδιά μας.

    Εις το επανειδείν συντόμως..

    (Νεκταρία με το καλό και εσύ να φέρεις στον κόσμο το παιδάκι σας!)

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

     


    vasilis23
    01.04.2009, 14:59

    Μπραβοοοοοο παιδιααααααααααα!!!!!!!!!!!


    vasilis23
    01.04.2009, 15:12

    http://www.music-bazaar.com/main.php?page=album&id=15459&lfs=gr

     

    τα ακουσα εδω τα τραγουδια ολα παιδια,ενα δειγμα δηλαδη απο το καθε ενα!Ομολογω οτι το μυνημα ειναι απο τα αγαπημενα μου!


    mavroula
    17.06.2009, 20:10

    Πολύ όμορφο cd.

    μπράβο...

     


    VasilisSaltagiannis
    28.07.2009, 14:07

    Για αυτούς που επιθυμούν να ακούσουν δείγμα του δίσκου

    μπορούν στο:  http://www.myspace.com/lathospathos

    όπου υπάρχουν 4 άσματα...

    {#emotions_dlg.beer}


    nevitelle
    28.07.2009, 23:06

    Άκουσα και τα 4 τραγούδια, το Μικρή χαρά με μάγεψε.

    Καλή και υπέροχη συνέχεια!!