ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη

    Τα Φαβορι της Εurovision 2009 !

    sickhorse
    20.02.2009, 08:04

    Ενα απο τ πιθανα φαβορι της Eurovision ειναι η Φινλανδια!!!

    Τ εχετε ν πειτε?

    Ποιος κατα τη γνωμη σας θα ειναι τ μεγαλο φαβορι?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2009 11:01 ]


    Bettina
    20.02.2009, 09:27

    Για να αρχίσουμε να μιλάμε για φαβορί θα πρέπει να ακούσουμε όλα τα τραγούδια,αλλά και πάλι ο θεσμός αυτός είναι απρόβλεπτος μέχρι την τελευταία στιγμή.Πάντως συμφωνώ μαζί σου για την ώρα τουλάχιστον,θεωρώ και γω την Φινλανδία φαβορί,τον δε Σάκη τον κατατάσσω τρίτο κατά σειρά,αλλά όπως σου είπα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αξιολογίσουμε αξιοκρατικά τα υπόλοιπα τραγούδια δεδομένου ότι δεν τα έχουμε ακούσει όλα.Και υπάρχουν και οι εκπλήξεις,μην το ξεχνάς.


    konvoulis
    20.02.2009, 19:47

    To Ηνωμενο Βασιλειο και η Τουρκια εχω ακουσει οτι ειναι φαβορι μεχρι αυτη τη στιγμη...


    F_ANGEL
    21.02.2009, 09:17

    Γιατί βρε παιδιά η Ελλάδα τι είναι?Το γεγονός και μόνο ότι έχει τον Σάκη την κάνει αυτόματα φαβορί..Και δυνατό-χορευτικό τραγούδι και σκηνική παρουσία και ΚΟΥΚΛΟ τραγουδιστή..Αυτά δεν χρειάζεται ένα φαβορί?Ε ο δικός μας τα έχει ΟΛΑ..

    sakiiiiiiiiiiiiiiiiiiii{#emotions_dlg.inlove}


    eleana
    21.02.2009, 19:33

    Ναι...νομιζω πως η Φινλανδια θα κανει κατι καλο...

    Οχι οτι μου αρεσει, αλλα εκανε μια μικρη διαφορα στο concept της παρουσιασης...  Ο Σαααααααακης μια απο τα ιδια.... .

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 20-02-2009 στις 08:04 έγραψε...

    Ενα απο τ πιθανα φαβορι της Eurovision ειναι η Φινλανδια!!!

    Τ εχετε ν πειτε?

    Ποιος κατα τη γνωμη σας θα ειναι τ μεγαλο φαβορι?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2009 11:01 ]




    konvoulis
    22.02.2009, 20:55

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 20-02-2009 στις 08:04 έγραψε...

    Ενα απο τ πιθανα φαβορι της Eurovision ειναι η Φινλανδια!!!

    Τ εχετε ν πειτε?

    Ποιος κατα τη γνωμη σας θα ειναι τ μεγαλο φαβορι?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2009 11:01 ]



    Και εγω λεω η Φιλανδια ειναι το Φαβορι!!!Αλλα δεν θελω να βγει παλι!!!


    nirvgirl
    24.02.2009, 15:48

    χμμ εγω απ οτι 3ερω η τουρκια ειναι φαβορι!και το πιστευω κιολας ..οχι οτι μου αρεσει προσωπικα...αλλα το τραγουδι εχει κατι που σε ανεβαζει...


    MagicaDeSpell
    24.02.2009, 18:01

    Το πιο ωραιο τραγουδι ειναι αυτο της Νορβηγιας και ειναι και φαβορι...Ακουστε το φυσικα βεβαια και στηριζουμε και Σακη{#emotions_dlg.clap}


    DoctorStrangelove
    24.02.2009, 21:29

    Πειράζει που δεν έχω ακούσει κανένα??{#emotions_dlg.tt2}


    loy
    26.02.2009, 09:17

    παιδια μην το ψαχνεται μια ειναι η νικητρια η Τουρκια.Μα πως να μην βγει ενα τοσο καλο τραγουδι τοσο χωρευτικο με μια τοσο καλη εμφανιση της τραγουδιστριας ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑΑΑΑΑ{#emotions_dlg.clap}


    renabill
    26.02.2009, 15:32

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 21-02-2009 στις 09:17 έγραψε...

    Γιατί βρε παιδιά η Ελλάδα τι είναι?Το γεγονός και μόνο ότι έχει τον Σάκη την κάνει αυτόματα φαβορί..Και δυνατό-χορευτικό τραγούδι και σκηνική παρουσία και ΚΟΥΚΛΟ τραγουδιστή..Αυτά δεν χρειάζεται ένα φαβορί?Ε ο δικός μας τα έχει ΟΛΑ..

    sakiiiiiiiiiiiiiiiiiiii{#emotions_dlg.inlove}



    Σιγά τα αυγά! Ποιο χορευτικό τραγούδι λέμε? Το μονοτονο????? Καμία σχέση με το "σε θέλω" ΚΡΙΜΑ

    Εμενα πάντως μου αρεσει της Τουρκίας και της Φιλανδίας!


    alex4you
    08.03.2009, 14:09

    λοιπόν ο σάκης θα πάει μέτρια λόγω του ότι είναι ο σάκης(αν δεν ήταν θα πάτωνε) αλλιώς απο τραγούδι βράστα(μια φορά του αι γιαννιού με το καλό κομμάτι)............το Ηνωμένο βασίλειο έχει μια συμπαθητική μπαλάντα αλλα απο τόν andrew L. webber θα περίμενα κάτι καλύτερο οπότε.............η φιλανδία είναι εντυπωσιακή με έντονο καλό κομμάτι αλλά θα πατώσειWink............η τουρκία έχει ένα χορευτικό κομμάτι και τρομερή παρουσία οπότε καλά θα πάει...και η μάλτα κάτι λέει αλλά εγώ δεν τρελάθηκα κιόλας..............ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ μην περιμενετε απο τώρα φαβορί και καλά θα πάει σίγουρα η τουρκία και μπορεί και  γαλλία...............απο κύπρο δυστυχώς μην περιμένετε πολλά

    αυτά απο μένα


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 08-03-2009 14:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 08-03-2009 14:13 ]


    taksidiwths
    17.03.2009, 17:47

    πω πω δεν μπορω καθολου τον θεσμο της eutovision.θα μου πειτε γιατι απαντας τοτε αλλα θα δειτε που θελω να καταληξω.παλια η eurovision γινοταν γιατι αγαπαγαν την μουσικη οι καλλιτεχνες και κανανε με μερακι καθε εμφανιση τους.ναι σιγουρα σκεφτοντουσαν και το χρηματικο ποσο αλλα οχι οπως τωρα που μονο αυτο τους απασχολει.κατι αλλο επισης που με νευριαζει αφανταστα,ειναι οτι δεν στελνουμε ελληνικο κομματι.τι ειμαστε εμεισ δηλαδη?δειτε ποσες πολεις στελνουν κομματια της δικιας τους γλωσσας...γιατι να μην το κανουμε και εμεις?παλιοτερα αλλωστε αυτο γινοταν.η eurovision υποτιθεται οτι ειναι ενας θεσμος με σκοπο την αγαπη της μουσικης αλλα πλεον μονο η νικη της χωρας μετραει και μετα απο ενα χρονο το τραγουδι ειναι ξεχασμενο.προσωπικα δεν ασχολουμαι καθολου με την eurovision και ουτε ξερω κανενα κομματι.μονο του σακη λογω της διαφημισης που γινεται..


    DENA1111
    29.03.2009, 17:14

    Πως μπορειτε και ακουτε τετοιες αηδιες δε μπορω να καταλαβω... καλα λενε οτι ερχετε η συντελεια του κοσμου............{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    220493
    29.03.2009, 17:50

     

    Υστερα από τις πηγές μου έχω μια πεντάδα που πιστεύω να πέσω μέσα η σειρά δεν είναι η σειρά κατάταξης ειναι τυχαία:

     

    1. Ελλάδα
    2. Τουρκία
    3. Νορβηγία
    4. Ρουμανία
    5. Φινλανδία

    Σε λίγες μέρες θα γίνω πιο σαφής........


    NikosRoman
    29.03.2009, 22:00

    Η αρχουσα Αθηναικη νεοπλουτιστικη ταξη καταφερε και εκανε ακομη

    εναν θεσμο(εστω και αυτον)σε γκλαμουρ βραδυα τουαλετας

    ,κιτσαριου και αυτοκινητης υπεροχης.

    Ελλειψει κοινωνικων συναναστροφων και ακρατου κομπλεξισμου και νεοπλουτισμου

    (που ελληνιστι σημαινει εχω ρουχα εξ Παρισιου και Ιταλιας ,λεφτα,κλπ κλπ

    ΑΛΛΑ δεν εχω σε ποιον να τα δειξω) εκαναν αυτο το σοου δικο τους.

    Μπορεις καλλιστα να το δεις την βραδυα της επιλογης τραγουδιου.Κανεις τους 

    δεν ενδιαφερεται.Οι γκομενες ειναι στα κινητα και σε τσατ με τους κολλητους και

    οι αντρες τους μιλανε για δουλειες.

    Και λεω τραγουδιου γιατι απο καλλιτεχνη τον διαλεξαν και θα συνεχισουν 

    να τον διαλεγουν οι ιδιοι μηνες πριν(γιατι ετσι γουσταρουν και μπορουν να το κανουν).

    Μην ξαναγινει καμμια πατατια στυλ Ρακιντζη(τον εκτιμω βαθυτατα) η Μαντω(το ιδιο)!!

    Εννοειται οτι δεν εχω να χωρισω τιποτα ουτε με τον θεσμο αυτον αλλα 

    ουτε και με τον καλλιτεχνη.

    Ιδεολογικα υπαρχει χαος.Το ιδιο στυλιστικα, τραπεζικα,πιστωτικα αλλα και προσωπικα

    αφου ουτε γκομενακι της Γερμανου ειμαι αλλα ουτε η Μπαλατσινου και βεβαια

    δεν κυκλοφορω με φεραρι οπως ο Χατζηνικολαου.

    Να ειναι καλα οι ανθρωποι αλλα οταν ξαναγινει ψηφοφορια κοινου για καλλιτεχνη

    θα ψηφισω αυτον που αντιπαθουν μπας και βαλουν μυαλο τα κοπροσκυλα.

    Τωρα φαινεται γιατι η παλια Αθηνα(Ωνασης,Λατσης κλπ)ειχε αλλον αερα.

    Ποτε δεν προσπαθησαν να κανουν δικο τους(για το γκλαμουρ μιλαω) κατι

    που αφορουσε τους πολλους.

    Τσιτσανης,Ζαμπετας τα σοκακια του Πειραια και της παλιας Αθηνας

    ηταν το απαγκιο τους και δεν το διεκδικησαν ποτε απο 

    τους αλλους.Γινονταν ενα και γιαυτο αγαπηθηκαν.

    Κατι το οποιο δεν θα γινει με τα σημερινα λιγουρια.

    Ευχαριστω για την οπτικη  υπομονη.


    kwstasagas
    30.03.2009, 01:41

    Όταν ήμουν παιδάκι - 70ς και 80ς - με μάγευε η μεγάλη ορχήστρα που συνόδευε τα τραγούδια του διαγωνισμού της Γουροβίζιον !!! Μού άρεσε να βλέπω τον μαέστρο από κάθε χώρα να εμφανίζεται, να κάνει την υπόκλισή του στο κοινό και μετά να ανεβαίνει στο βάθρο και να διευθύνει αυτήν την ορχήστρα !!! Στα παιδικά μου μάτια, η όλη διαδικασία αποκτούσε κάτι το "μαγικό" ....

    Από τότε που αυτή η μεγάλη ορχήστρα εξαφανίσθηκε και αντικαταστάθηκε από τα πλέη - μπακ, από τότε που όλα τα τραγούδια ακούγονται "κονσέρβα" .... ο θεσμός έχασε κατά πολύ το κύρος του !!! Επιπλέον, και η ποιότητα των τραγουδιών έπεσε πάρα, μα πάρα πολύ [κάθε χρόνο και χειρότερα. Λογικό είναι .... τι μπορείς να περιμένεις από ένα φεστιβάλ τραγουδιού χωρίς μουσικούς επί σκηνής ???? ]. Οπωσδήποτε, ουδέποτε είχαμε αξιώσεις από το διαγωνισμό της Γιουροβίζιον να προκύψουν "τραγουδάρες". Κι όμως ... κάποτε ακούγαμε στρωτές μελωδίες και αξιοπρεπέστατα [για το είδος τους φυσικά] τραγούδια από αξιοπρεπέστατους καλλιτέχνες [βλ. τους Σουηδούς ΑΒΒΑ, οι οποίοι από αυτόν τον διαγωνισμό αναδείχθηκαν και τους οποίους - παρόλο που δεν με εκφράζουν - τους παραδέχομαι ως σπουδαίους καλλιτέχνες !!! Ή τον Ιρλανδό τραγουδιστή - τραγουδοποιό ΤΖΟΝΙ ΛΟΓΚΑΝ - έτσι νομίζω τον λέγανε - που με το "Hold Me Now", που παρουσίασε στη Γιουροβίζιον παίζοντας ο ίδιος πιάνο επί σκηνής, έκανε τις συμμαθήτριές μας να τον ερωτευτούνε {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}]. Τα τελευταία χρόνια, όμως .... πάνε αυτά, φύγανε ανεπιστρεπτί .....

       


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-03-2009 01:43 ]


    freakhood
    30.03.2009, 02:58

    Παράθεση:

    Το μέλος DENA1111 στις 29-03-2009 στις 17:14 έγραψε...

    Πως μπορειτε και ακουτε τετοιες αηδιες δε μπορω να καταλαβω... καλα λενε οτι ερχετε η συντελεια του κοσμου............{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}



    DENA1111 , για το πρώτο που έγραψες θα συμφωνήσω απολύτως.


    NikosRoman
    30.03.2009, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος DENA1111 στις 29-03-2009 στις 17:14 έγραψε...

    Πως μπορειτε και ακουτε τετοιες αηδιες δε μπορω να καταλαβω... καλα λενε οτι ερχετε η συντελεια του κοσμου............{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Με τον τροπο που μαλλον εσυ ακους τα δικα σου.Οποια και αν ειναι αυτα!!

    Και η αηδια ειναι στο μυαλο σου και οχι στα αυτια μου.

    Μαλλον παλι για κανεναν αποτυχημενο μουσικο προκειται!!!!

    Και μετα μου λεει ο χορχε........να ειμαι κοσμιος.

    ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΡΕ.ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.............ουστ!!!!!!!!!!!!!


    DENA1111
    30.03.2009, 16:59

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 30-03-2009 στις 16:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DENA1111 στις 29-03-2009 στις 17:14 έγραψε...

    Πως μπορειτε και ακουτε τετοιες αηδιες δε μπορω να καταλαβω... καλα λενε οτι ερχετε η συντελεια του κοσμου............{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Με τον τροπο που μαλλον εσυ ακους τα δικα σου.Οποια και αν ειναι αυτα!!

    Και η αηδια ειναι στο μυαλο σου και οχι στα αυτια μου.

    Μαλλον παλι για κανεναν αποτυχημενο μουσικο προκειται!!!!

    Και μετα μου λεει ο χορχε........να ειμαι κοσμιος.

    ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΡΕ.ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.............ουστ!!!!!!!!!!!!!



    Μηπως ψαχνεις για δουλεια στην παραλιακη ως μουσικος? 3 και 60 θα παιρνεις καημενε με τα σκυλαδικα που ακους....