ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.848 μέλη

    Ν.Νεοφυτίδης-Δ. Λέντζος, Φαγιούμ, τραγουδούν Μ. Μητσιάς, Σ.Παπάζογλου κ.α

    spiroos
    20.02.2009, 12:31

    Οι εκδόσεις Μετρονόμος παρουσιάζουν την πρώτη προσωπική δουλειά του συνθέτη Νεοκλή Νεοφυτίδη σε στίχους του Δημήτρη Λέντζου με τίτλο  «Φαγιούμ».

    Παρατηρώντας σήμερα τα βλέμματα των φαγιούμ (εκείνων των προσωπογραφιών που ανακαλύφθηκαν στην όαση Φαγιούμ της Αιγύπτου) νιώθουμε την αίσθηση ότι «αφηγούνται» τις δικές τους ή ...τις δικές μας ιστορίες. Κάπου εκεί συναντιούνται το παλιό και το νέο παίρνοντας το ένα κάτι από τη γεύση του άλλου.
    Μια «μουσική δοκιμή-προσέγγιση» πάνω στο παλιό και στο νέο, μέσα από 12 διαφορετικές ιστορίες. Από τη μια διαχρονικές φόρμες, ρυθμοί και στιχουργικά σχήματα, βαφτίζονται στην όαση των παλιών αισθήσεων και εικόνων, κι από την άλλη, εκείνα τα παλιά πρόσωπα των φαγιούμ βαφτίζονται στην όαση του σήμερα και ξαναγεννιούνται δημιουργώντας μια σύγχρονη προσωπογραφία. 

    Τα 12 τραγούδια ερμηνεύουν με ξεχωριστό τρόπο ο Μανώλης Μητσιάς, η Σοφία Παπάζογλου, ο Δώρος Δημοσθένους, ο Μανώλης Πασχαλίδης, και ο συνθέτης ο οποίος στο  κείμενο που συνοδεύει την έκδοση ο σημειώνει:

    «Σε μια εποχή που οι –τότε- Μεγάλες Εβδομάδες των παιδικών μου χρόνων όλο και μικραίνουν, το μέσα μου αγρίμι ψάχνει το άλλο του μισό τρέχοντας χωρίς τελικό προορισμό μέσα στο κόσμο, μέσα κι έξω από το χρόνο. Συναντά ανθρώπους κι ακούει ιστορίες: την ιστορία μιας παραγγελιάς σ’ ένα νέο, που θέλησε να λύσει τα μάγια του έρωτα γυρνώντας από νεράιδες σε μάγισσες, κι από μάγισσες σε καλόγριες, την ιστορία του άπιαστου έρωτα μιας ξεχασμένης ντίβας ενός βερολινέζικου καμπαρέ του 30’ για κάποιο αγόρι που το έλεγαν μικρό αγέρα. Όταν αυτός χάθηκε εκείνη δε ξανατραγούδησε. Μόνο κάποιοι γείτονες την άκουσαν να ψιθυρίζει ένα παράξενο- γι’ αυτούς- ερωτικό μοιρολόι για κάποιο λυτρωμό. Το αγρίμι καλπάζει. Σε μια φτωχική συνοικία του ιταλικού νότου βλέπει το Χριστό και τον Βαραββά να μιλούν για κάποιους παλιούς λογαριασμούς. Δίπλα – ή μέσα του- μια μπάντα παίζει στις γιορτές μιας αλλόκοτης Απόκρεω. Βραδυάζει και το αγρίμι δεν έχει σταματημό ούτε επιστροφή. Έκθαμβο μόνο θα σταματήσει μπροστά στα φαγιούμ τα οποία θα επεξεργαστεί σαν παλιές φωτογραφίες. Γνώριμες οι μορφές τους. Και θα σκεφτεί: «Τελικά τελείωσε ο παλιός κόσμος; Ποια ψηφία θα το γράψουν;» Τι το νοιάζει όμως τ’ αγρίμι, αφού αυτό όλο τρέχει, τρέχει, τρέχει....».


    Έπαιξαν οι μουσικοί: Σταύρος Αγιαννιώτης κλασική, ακουστική κιθάρα,
    Γιάννης Σινάνης μπουζούκι, τζουρά, Μιχάλης Σωτηράκης μπουζούκι, λαούτο, Νίκος Παπαναστασίου ακορντεόν, Ανδρέας Νικολής ντραμς, κρουστά, Τεό Λαζάρου κοντραμπάσο, Χάρης Μέρμηγκας κοντραμπάσο, Μάνος Αβαράκης φυσαρμόνικα, Μαρίνος Γαλατσινός κλαρινέτο, Διονύσης Κοκκόλης τρομπέτα, Mαριλίζα Παπαδούρη τσέλο, Πέτρος Γιωρκάτζης βιολί και  Νεοκλής Νεοφυτίδης πιάνο, μελόντικα.
    Η ενορχήστρωση των τραγουδιών είναι του Νεοκλή Νεοφυτίδη, ενώ τα πορτραίτα Φαγιούμ, στο εξώφυλλο και  το ένθετο, φιλοτέχνησε η Εβίνα Μακρή.

    Μετρονόμος, ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ & ΕΚΔΟΣΕΙΣ

     Λοχία Τριανταφύλλου 13, 173 41, Αγ. Δημήτριος, Αθήνα, Τηλ./Φαξ: 210 97 03 932
    www.metronomos.gr  e-mail:metro-no@otenet.gr

     

     

     

     

     


    jorge
    20.02.2009, 12:58

    Ο Μανώλης Πασχαλίδης είναι ο Ageras :)


    antreas_dr
    21.02.2009, 17:21

    Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για τη κυκλοφορία συτής της δουλειάς.

    ο Νεοκλής Νεοφυτίδης πέρα από καλός φίλος, είναι ένας από τους πιό ολοκληρομένους μουσικούς που υπάρχουν. Κατέχει την τέχνη (που λενε...)

    Οι συνθέσεις του έχουν κάτι το ξεχωριστό.

    Ένας λόγος παραπάνω να με κάνει χαρούμενο είναι η συμμετοχή  του Μανώλη Πασχαλίδη σε 2 τραγούδια.

     

    Καλή επιτυχία Νεοκλή!

    Να είσαι πάντα καλά...


    panosbousalis
    21.02.2009, 22:39

    Πρόκειται για μια εξαιρετική δουλειά. Είμαι πολύ ευτυχής που κυκλοφόρησε. Εύχομαι στον φίλο μου τον Νεοκλή να έχει την απήχηση που του αξίζει αυτός ο πολύ όμορφος δισκος τον οποίο έφτιαξε με πολύ τέχνη και αγάπη έχοντας άξιους ανθρώπους δίπλα του.


    spiroos
    03.03.2009, 17:45

    Το περιοδικό και οι εκδόσεις ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ, ο Νεοκλής Νεοφυτίδης και ο Δημήτρης Λέντζος προσκαλούν κάθε φίλο και φίλη της καλής ελληνικής μουσικής στην παρουσίαση του άλμπουμ τους "Φαγιούμ", την Τετάρτη 4 Μαρτίου στις 8.30 το βράδυ στο Μουσικό Σπίτι "Δίαυλος" (Δράκου 9, Κουκάκι, στάση Μετρό Συγγρού-Φιξ).


    kwstasagas
    04.03.2009, 01:02

    Παρόλο που δεν έχω ακούσει δείγματα του δίσκου και παρόλο που δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους συντελεστές του ... Θα ευχηθώ ολόψυχα "καλή επιτυχία" !!! Με βάση όσα διάβασα, μού έδωσε την εντύπωση ότι πρόκειται για μια φιλότιμη προσπάθεια με καλές προθέσεις.

       


    panosbousalis
    05.03.2009, 03:43

    Η παρουσίαση ήταν πολύ όμορφη και συγκινητική. Με σημαντικές παρουσίες όπως των Χρήστου Λεοντή, Λίνου Κόκοτου, Ηλία Ανδριόπουλου κ.α

    Παρουσιάστηκαν ζωντανά τραγούδια από το δίσκο τραγουδισμένα από την Σοφία Παπάζογλου, τον Δώρο Δημοσθένους και τον ίδιο τον Νεοκλή με λιτή μουσική συνοδεία. Τα τραγούδια είναι εξαιρετικά. Άκουσα ολόκληρο το cd και σας το προτείνω δίχως επιφύλαξη.

    Καλή επιτυχία να έχει και να συνεχιστούν τέτοιες προσπάθειες. Μπράβο στο Μετρονόμο!


    antreas_dr
    05.03.2009, 10:53

    Με πρόλαβε ο Πάνος από πάνω, ακριβώς τα ίδια ήθελα να γράψω...

     

    Καλοτάξιδο να είναι....


    kwstasagas
    05.03.2009, 17:21

    Που λέτε, παιδιά, αυτός ο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ έχει κερδίσει την εκτίμησή μου .... μέχρις εκεί που δεν πάει άλλο !!! Όσες φορές έχει πέσει τεύχος του στα χέρια μου, πραγματικά το έχει ευχαριστηθεί η ψυχή μου : Όσοι γράφουν εκεί, το κάνουν με μεράκι και "ζεστασιά". Παρουσιάζονται ένα σωρό καλλιτέχνες άγνωστοι στο ευρύ κοινό [από αυτούς που ενώ προσφέρουν αξιόλογο έργο προτιμούν μα μιλάνε ΜΟΝΟ με αυτό και να "κινούνται" με διακριτικότητα] που υπό άλλες συνθήκες ... δεν θα υπήρχε κανένα έντυπο να προβάλει τη δουλειά τους. Παραδείγματα : Με έκπληξη είδα να γίνεται εξώφυλλο ο τραγουδιστής ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ [{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}] ... να φιλοξενείται συνέντευξη του ΝΙΚΟΥ ΠΙΤΛΟΓΛΟΥ .... να φιλοξενείται συνέντευξη της τραγουδοποιού από τη Βέροια ΕΥΑΣ ΙΕΡΟΠΟΥΛΟΥ [{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}] .....

    Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά .... Να, λοιπόν, που ο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ κάνει "άνοιγμα" και στη δισκογραφία !!! Πριν λίγο καιρό είχε εκδώσει την καινούρια δουλειά του ΧΡΗΣΤΟΥ ΛΕΟΝΤΗ, κάνοντάς μας να χαρούμε για την επιστροφή του πολύ σπουδαίου μας συνθέτη στη δισκογραφία μετά από πολλά χρόνια απουσίας !!! Και να που τώρα συμβάλλει στην έκδοση μίας ακόμη δισκογραφικής δουλειάς ....

    Εύχομαι στο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ να προχωρήσει και στο μέλλον και σε παρόμοιες παραγωγές ....

     

     

     


    kwstasagas
    14.03.2009, 19:54

    Σήμερα πήρα μια γεύση από τα τραγούδια του δίσκου ΦΑΓΙΟΥΜ. Συγκεκριμένα, η εκπομπή του ΑΛΕΞΗ ΒΑΚΗ στον ρ/σ "ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ" είχε προσκεκλημένο τον ΝΕΟΚΛΗ ΝΕΟΦΥΤΙΔΗ, ο οποίος μίλησε για τη συγκεκριμένη δουλειά, για την πορεία του [έχει ήδη μια συνεργασία με τον ΧΡΗΣΤΟ ΛΕΟΝΤΗ, ο οποίος, σε "τηλεφωνική παρέμβαση", δήλωσε ότι τον θαυμάζει !!!] κλπ. Επιπλέον, ακούσθηκαν τραγούδια από το ΦΑΓΙΟΥΜ, τα οποία τα βρήκα από αξιοπρεπέστατα μέχρι πολύ όμορφα !!! Αυτό που ξεχώρισα είναι ο στιχουργικός κόσμος του ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΕΝΤΖΟΥ, νομίζω καλύτερος από κάθε άλλη φορά ... Ιδίως στο τραγούδι "ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ" πλημμυρισμένο από ένα σωρό όμορφες εικόνες [αφού μετά το τέλος της εκπομπής έφερα στο μυαλό μου τις εικόνες του εν λόγω τραγουδιού, τα μάτια μου έκλεισαν σιγά - σιγά και ... έκανα έναν πολύ γλυκό μεσημεριανό υπνάκο !!!]. Επίσης, ο Νεοκλής, ερμηνευτής του εν λόγω τραγουδιού, διαθέτει πολύ ωραία φωνή !!! Για τις φωνές των ΜΑΝΩΛΗ ΜΗΤΣΙΑ και ΣΟΦΙΑΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ που άκουσα στην εκπομπή δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω, η αξία τους είναι ήδη γνωστή .....

    Δεν μένει παρά να ευχηθώ ολόψυχα ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ / ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον νεαρότατο Νεοκλή, ο οποίος μού έδωσε την εντύπωση ότι έχει το ταλέντο και την ικανότητα να "σκαρώσει" οποιοδήποτε είδος τραγουδιού με πολύ καλά αποτελέσματα !!! Όμως .... στη σημερινή συνέντευξή του μού έδωσε την εντύπωση ότι ... ντρεπότανε μπροστά στο μικρόφωνο του ρ/σ, ότι είναι, δλδ, ένα ντροπαλό, πολύ σεμνό και συνεσταλμένο παιδί !!! Βρε Νεοκλάκο, δεν χρειάζονται ντροπές !!! Εδώ .... δεν ντρέπονται ένα σωρό άλλοι "καλλιτέχνες" να προσφέρουν στο κοινό και να προωθούν [ακόμη και με θρασύτατο τρόπο] ένα σωρό "σκουπίδια", γιατί να ντραπείς εσύ ????   

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 14-03-2009 19:56 ]