ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.846 μέλη

    Στρατιωτικη θητεια... Ειστε υπερ η κατα;

    samg
    20.02.2009, 14:37

    Τι γνωμη εχετε για την διατηρηση του θεσμου της στρατιωτικης θητεισς;

    Τι γνωμη εχετε για την επερχομενη μειωση;

    Θεωρειτε οτι προσφερει κατι σε ατομικο ομαδικο ή εθνικο επιπεδο;

    Εγω παντως αναμενεται να κληθω να υπηρετησω εντος του τρεχοντος ετους και ειλικρινα στεναχωριεμαι για τον χρονο που θα χασω!

    Συν του οτι πριν τελειωσεις και με αυτο ειναι δυσκολο να ξεκινησεις την θεμελιωση επαγγελματικης σταδιοδρομιας, και να μην αναφερω το γεγονος οτι μη οντας παραγωγικος για αυτο το διαστημα θα πρεπει να εχεις ηδη αποταμιευσει χρηματα η να σε συντηρουν οι δικοι σου και αποτελει μεγαλο εξοδο!!!


    Spirous
    20.02.2009, 15:37

    Είμαι κατά. Όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ακόμα. Αλλά πόσοι είμαστε κατά; Πόσοι δεν θέλουμε στρατούς  αλλα ειρήνη; Το πολύ 5% της κοινωνίας. Επομένως τίποτα δεν γίνεται. Οι πλειοψηφία κοιμάται, ζει με μύθους περί ηρωισμών για το έθνος και την πατρίδα. Σκατα στο έθνος και την πατρίδα τους. Δεν βλέπουν ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα σαν ανθρωπότητα αλλά μόνο  σαν άπληστα πλάσματα.


    BAGRATION
    20.02.2009, 19:23

     

    Είμαι κατά της θητείας των κληρωτών διότι έτσι η άμυνα της πατρίδος θα περάσει στα χέρια αυτών των βαθύτατα εργατικών, μορφωμενων και (πάνω απ' όλα) προσγειωμένων ανδρών που λέγονται ΕΠ.ΟΠ.

    Με κάτι τέτοιους δεν φοβάμαι τίποτα.

    Επιτέλους πότε θα διώξουμε τους φαντάρους από τα Ελληνικά στρατά και να αφήσουμε την Ελλάδα μας σε σοβαρούς επαγγελματίες?

    Οταν θα πάτε στρατό ψάρακες να βαράτε προσοχές στα ΕΠΟΠια γιατί είναι οι μυρμιδόνες του εικοστού πρώτου αιώνα!!!!

     

     

     


    fotis70
    20.02.2009, 20:21

    Η  άποψη του κάθε ένα είναι σεβαστή και δεν θα κατηγορήσω κάποιον που διαφωνεί μαζί μου – άλλωστε σε όλες τις απόψεις  υπάρχει και μια δόση αλήθειας!

    Θα σταθώ στην φράση  κάποιου από τους συνομιλητές (δεν αναπαράγω την φράση του) και στην τιμή που αποδίδει σε όλους αυτούς που έδωσαν την ζωή τους και το αίμα τους στα καλύτερά τους χρόνια για να μπορεί σήμερα να μιλάει ελεύθερα και με αυτόν τον τρόπο! Αυτό σημαίνει ότι δεν πήγε χαμένη η θυσία τους.

    Θα μπορούσαν και αυτοί να σκέφτονται τα ίδια για την πατρίδα και το έθνος και ο κύριος αυτός να αποτελεί σήμερα μέλος των «γκρίζων λύκων» ας πούμε και να είναι φανατικότερος των φανατικών για την ιδέα του «Παντουρκισμού»!

    Απλά  λέω! Όλα αυτά είναι σενάρια!

    Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να πει κάποιος «με ρώτησαν εμένα αν ήθελα εγώ αυτά που μου άφησαν κληρονομιά»; Εκεί πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω και υπάρχει αρκετό δίκιο!

    Όσο για την χρησιμότητα ή όχι του στρατού θα πω ότι η απάντηση βρίσκεται στην ιστορία! Υπήρξαν περίοδοι κατά τις οποίες το να υπηρετείς ήταν ανούσιο, καταστροφικό έως βλακώδες (π.χ δυναστικές έριδες βασιλέων  και προσωπικοί πόλεμοι ηγεμόνων) και κάποιες όμως που το απαιτούσαν οι περιστάσεις (όπως σε εισβολές βαρβάρων  και κατακτητών όπου απειλούνταν η ζωή η περιουσία και η αξιοπρέπεια των ανθρώπων και η στράτευση κρινόταν επιβεβλημένη).

    Στην σύγχρονη ιστορία την καλύτερη απάντηση θα την έδιναν οι Κύπριοι που έζησαν τον «Αττίλα» και οι Κούρδοι της Νοτιοανατολικής Τουρκίας!

    Φυσικά και πιστεύω ότι ο πόλεμος είναι ότι πιο χαζό και ηλίθιο έχει εφεύρει ο άνθρωπος. Φυσικά και πιστεύω ότι οι λαοί δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα! Φυσικά και είμαι έτοιμος να συνυπάρξω με οποιονδήποτε λαό, φτάνει να θέλει το ίδιο και εκείνος και να έχει την δύναμη με αποδείξεις να το κάνει! Μέχρι τότε όμως σε αυτόν που με πλήγωσε και με μάτωσε δεν μπορώ να είμαι με κατεβασμένα τα χέρια!     

    Κάποτε η θητεία έκανε τους νέους, Άντρες μέσα από τις δυσκολίες της και τα παράλογά της αν θες. Σήμερα είναι αναγκαίο κακό γιατί τώρα θα φυλάς σκοπιά εσύ για να κοιμούνται ήσυχα οι άλλοι και αύριο κάποιος άλλος στην θέση σου για σένα.

    Τίποτα περισσότερο.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να το δείς σαν μια εμπειρία και μόνο και τίποτα περισσότερο.

    Πάντως κάτι θα κερδίσεις.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 20-02-2009 20:23 ]


    litirakis
    20.02.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 20-02-2009 στις 15:37 έγραψε...

    Είμαι κατά. Όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ακόμα. Αλλά πόσοι είμαστε κατά; Πόσοι δεν θέλουμε στρατούς αλλα ειρήνη; Το πολύ 5% της κοινωνίας. Επομένως τίποτα δεν γίνεται. Οι πλειοψηφία κοιμάται, ζει με μύθους περί ηρωισμών για το έθνος και την πατρίδα. Σκατα στο έθνος και την πατρίδα τους. Δεν βλέπουν ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα σαν ανθρωπότητα αλλά μόνο σαν άπληστα πλάσματα.

     

     

    +1 και γω κατα ειμαι...

    ειμαστε παραπανω απο 5% αλλα οχι ικανω ποσοστο για να καταργησουμε  την θητεια τωρα στα κοντα...

    το μονο που μπορει να σε κανει ο στρατος ειναι να σε γυρισει τουλαχιστον ενα χρονο πισω...


    Spirous
    20.02.2009, 21:41

    Απλό παράδειγμα: όταν ένας πιλότος της Α αεροπορίας "παραβιάζει" τον Β ξένο εναέριο χώρο δεν είναι γιατί ο Α λαός είναι επιθετικός. Κάθε άλλο, πολεμοχαρής είναι μόνο μικρή ομάδα άνθρωπων μισητή στην υπόλοιπη κοινωνία που αγαπά την ειρήνη και μισεί τον πόλεμο. Όμως πίσω από τον πιλότο που κάνει την "παραβίαση" βρίσκεται ο στρατηγός που του επιτρέπει ή του επιβάλλει την παραβίαση. Και πίσω από το στρατηγό βρίσκεται η Χ πολεμική βιομηχανία και η Υ βιομηχανία καυσίμων που έχει συμφέρον από παραβιάσεις και πληρώνεται αδρά και από τις δύο πλευρές. Αυτό όμως το παράδειγμα δεν κάθεται κανείς να το σκεφτεί. Βλέπει μόνο το "τώρα", το "γεγονός", όχι τι υπάρχει από πίσω. Όσο για τους δήθεν ηρωισμούς των προγόνων μας δεν νομίζω πως οι Έλληνες θα πρέπει να είναι περήφανοι για ανθρώπους που σκότωσαν άλλους ανθρώπους για να σέβονται σήμερα οι άλλοι άνθρωποι τη λύσσα και τα όπλα μας.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 20-02-2009 21:42 ]


    StavmanR
    20.02.2009, 22:10

    Για να καταργηθεί ο στρατός (σώματα ασφαλείας) θα πρέπει να μην έχει νόημα ύπαρξης.

    Για να μην έχει νόημα ύπαρξης θα πρέπει να μην υπάρχουν κοινωνικές και φυλετικές-πολιτισμικές ανισότητες.

    Για να μην υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες θα πρέπει να εκμηδενιστεί η τάση απόκτησης ισχύος μέσα μας που πηγάζει από τον ματαιόδοξο εγωισμό μας, και να επικρατήσει αλτρουισμός και αγάπη στην κοινωνία.

    Για να συμβεί αυτό πρέπει να περάσουν περίπου 30000000 χρόνια με βάση τη σημερινή διασπορά ιδιωτείας (idiocy) μεταξύ των ανθρώπων που στρέφει τη ζυγαριά προς την αντίθετη κατεύθυνση.

    Είναι απίθανο να είσαι βρυκόλακας ή Χαιλάντερ για να ζήσεις τόσο (σύμφωνα πάντα με τους μύθους-παραδόσεις του Χόλιγουντ), κι επομένως το θέμα είναι σχεδόν εκτός πραγματικότητας.

     

    Εύχομαι καλή θητεία και με το καλό...καλός πολίτης.


    fotis70
    21.02.2009, 11:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 20-02-2009 στις 21:41 έγραψε...

    Απλό παράδειγμα: όταν ένας πιλότος της Α αεροπορίας "παραβιάζει" τον Β ξένο εναέριο χώρο δεν είναι γιατί ο Α λαός είναι επιθετικός. Κάθε άλλο, πολεμοχαρής είναι μόνο μικρή ομάδα άνθρωπων μισητή στην υπόλοιπη κοινωνία που αγαπά την ειρήνη και μισεί τον πόλεμο. Όμως πίσω από τον πιλότο που κάνει την "παραβίαση" βρίσκεται ο στρατηγός που του επιτρέπει ή του επιβάλλει την παραβίαση. Και πίσω από το στρατηγό βρίσκεται η Χ πολεμική βιομηχανία και η Υ βιομηχανία καυσίμων που έχει συμφέρον από παραβιάσεις και πληρώνεται αδρά και από τις δύο πλευρές. Αυτό όμως το παράδειγμα δεν κάθεται κανείς να το σκεφτεί. Βλέπει μόνο το "τώρα", το "γεγονός", όχι τι υπάρχει από πίσω. Όσο για τους δήθεν ηρωισμούς των προγόνων μας δεν νομίζω πως οι Έλληνες θα πρέπει να είναι περήφανοι για ανθρώπους που σκότωσαν άλλους ανθρώπους για να σέβονται σήμερα οι άλλοι άνθρωποι τη λύσσα και τα όπλα μας.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 20-02-2009 21:42 ]



    Όπως λέμε "αν πας δυτικά θα βρεις την Αμερική"


    noizreduction
    21.02.2009, 11:39

    Θα απαντησω πολυ συντομα διοτι ειμαι εξω με αδεια ορκομωσιας απο το πεζικο και θελω να χαρω και λιγο την εξοδο μου.

    Παρολο που βιωσα το στρατο και σαν οπλιτης και σαν γραφεας ( καμια σχεση με βυσμα, απλως η ποιοτητα των συναδελφων οπλιτων ειναι ανησυχητικα τραγικη ) μπορω να πω πως ειναι μια εμπειρια που αξιζει να την υποστει καποιος.

    Προσωπικα αρχισα να εκτιμω πραγματα που δεν ειχα προσεξει ποτε στη πολιτικη μου ζωη, ενω πιστευω πως η πειθαρχια και η υπομονη ειναι χρησιμα εφοδια για τη ζωη του καθενος.

    Ξερω πως οσοι δεν εχουν μπει δεν ξερουν ακριβως πως ειναι ο στρατος, ομως μπορω να σας διαβεβαιωσω πως καποιες ιστοριες που διηγουνται οσοι εχουν μπει τα τελευταια χρονια ειναι κατα 90% μυθοπλασιες που σκοπο εχουν τον εντυπωσιασμο των υπολοιπων.

    Ναι, δεν υπαρχουν βασικες ανεσεις, οπως ζεστο νερο, καθαρες τουαλετες, σπιτικο φαγακι, κλπ ομως καποια στιγμη στη ζωη μας πρεπει να αναρωτηθουμε εαν τελικα αυτη η καλοπεραση της προσωπικης μας ζωης ειναι για καλο μας ή οχι.

    Εδω και 2 εβδομαδες βλεπω αξιωματικους που δουλευουν σαν δημοσιοι υπαλληλοι ( κοιτανε το ρολοι ποτε θα φυγουν ), φοβισμενους υπαξιωματικους που με τη πρωτη ευκαιρια στελνουν οπλιτες στο γιατρο για γελοια θεματα ( με αποτελεσμα τα γιατρεια να γεμιζουν φανταρους λουφαδορους ) για να μην εχουν την ευθυνη τους και εναν ιδωτικο τομεα μεσα στο στρατο που καλοπερναει.

     

    Οσο για τη θυσια του ενος χρονου;...Ε ρε παιδια, εαν ειμασταν μια κοινωνια με απειρες ευκαιριες εργασιας, θα το καταλαβαινα..Ομως εδω με δυσκολια μεταπτυχιακοι αποφοιτοι βρισκουν δουλεια σαν ταξιτζηδες..Δεν νομιζω πως ο ενας χρονος του στρατου υποβιβαζει τις ηδη υποβιβασμενες ευκαιριες μας για δουλεια!

     

    Να σημειωσω πως ουτε στρατογκαβλος ειμαι, ουτε πιστευω πως ο τακτικος στρατος ειναι μια μηχανη πολεμου. Παρολο που βρισκομαι στον πιο αυστηρο λοχο της Κορινθου, μπορω να μεταφερω αυτουσια τα λογια αξιωματικου ( ανθυπολοχαγου ) εκπαιδευτη που μας κοιταξε ολους και μας ειπε την αληθεια καταμουτρα:

    "Η εκπαιδευση σας και η παρουσια σας ειναι τοσο διαφορετικη απο αυτο που μεταφερεται εξω απο αυτες τις πυλες που το μονο που θα μπορειτε να κανετε σε καιρο πολεμου ειναι να επιβιωσετε με τις δικες σας δυναμεις κι οχι με την εκπαιδευση που θα σας παρεχουμε".

     

     


    liopesiotis
    21.02.2009, 13:01

    Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θέλει πόλεμο.  Δυστυχώς είμαστε μια χώρα που έχει υποφέρει από κατακτητές.  

    Η ιστορία μας , πρέπει να μας διδάσκει, γιατί όποιος την αγνοεί , είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει.     400 χρόνια σκλαβιάς, Βούλγαροι κομιτατζήδες , τώρα σκοπιανοί ανιστόρητοι που νομίζουν ότι ειναι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου.   Αμα έχεις κακό γείτονα δεν περνιέται με τίποτα βρε παιδάκι μου.   

    Οπότε τι να κάνουμε;  Θα στηριχτούμε στις πλάτες μας, στο στρατό μας δηλαδή. 

    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ, ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ.


    Opeth
    21.02.2009, 14:00

    Ρε παιδια και μονο που υπαρχει στρατος δεν ειναι για καλο !λεμε πως υπαρχει για να προστατευει τη χωρα αλλα παλι, ο σρατος ειναι για να σκοτωνει! αυτο και μονο ειναι που τον κανει να μην ειναι καλος !
    Στην Ελλαδα πιστευουμε ολοι πως ΟΛΟΙ θελουν να μας κανουν κακο...! Ε ελεος πια..
    Εδω μας νιαζει περισσοτερο το σκοπιανο παρα η παιδια για παραδειγμα.. και στο κατω κατω φιλε liopesioti που λες πως ανιστοριτοι οι Σκοπιανοι υποστιριζουν πως ειναι οι απογονοι του μεγαλου Αλεξανδρου ,πιστευεις πως ειμαστε εμεις η Ελληνες? Ουτε εμεις ειμαστε διοτι εχουν περασει τοσοι λαοι απο πανω μας κ πλεον ειμαστε μια τοσο αναμικτη χωρα..! Ασε που πραγματικα δν θα η8ελα να ειμαι απογονος απο εναν τοοοοσο μεγαλο σφαγεα..που εκανε μεν καποια καλα πραγματα σκονωντας αλλους που δεν φταιγανε ομως ! Τελος παντων  δν ειναι αυτο το θεμα μας ! Εγω ειμαι κατα του στρατου...πιστευω πως δεν χριαζεται ...η τουλαχιστον πως πρεπει να πιγαινουν αυτοι που θελουν και οχι ολοι...το να μαθεις να συμβιβαζεσαι κ να εχεις υπομονη με καποια πραγματα μπορεις να τα μαθεις κ χωρις τον στρατο !....εν τελει οπως ειδαμε στον Β' παγκοσμιο πολεμο ο επαγκελματικος στρατος δν καταφερε να κανει τοσα ...περισσοτερα καταφεραν οι ανταρτες κ οι αριστεροι.....που δν ειχαν κ πολεμικη εκπεδευση !


    noizreduction
    21.02.2009, 14:45

    Δηλαδη ευτυχως που στο Β ΠΑγκοσμιο υπηρχαν οι αριστεροι ανταρτες;

     

    Συγνωμη, αλλα ειναι προσβολη αυτο απεναντι στο τακτικο στρατο που κρατησε τις ιταλικες δυναμεις στα βουνα της Αλβανιας...Λυπαμαι που καποιοι εχουν τοσο εσφαλμενη γνωση της ιστοριας..εως το επιπεδο της προπαγανδας απεναντι σε ανθρωπους που εδωσαν τη ψυχη και το σωμα τους για την Ελλαδα...

    Οσο για την "εκπεδευση"...μαλλον περισσοτερο λειπει απο τους προπαγανδιστες, παρα απο τους λογικα σκεπτομενους ανθρωπους.
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-02-2009 14:48 ]


    Opeth
    21.02.2009, 15:34

    Οι ίδιοι "ήρωες" που κρατούσαν τους ιταλούς στα βουνά της αλβανίας, τουμπεκιάσανε μόλις ήρθε ο γερμανός πορθητής σα λαγουδάκια. Ή κάνω λάθος και είμαι απληροφόρητος και αμόρφωτος; Είναι προσβολή στη νοημοσύνη κάθε λογικά σκεπτόμενου ανθρώπου να πιστεύει ότι κάποιοι μισθοφόροι δίνουν ψυχή και σώμα για το έθνος, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι οικιοθελώς δώσαν πολλά περισσότερα, μόνο και μόνο γιατί πιστεύαν σε έναν καλύτερο κόσμο.Όσο για την εκπαίδευση, μάλλον χρειάζεται για να προπαγανδίσουνε κάποιοι εθνοσωτήρες, υπέρ της εθνικής συνείδησης, η οποία φυσικά για να ζήσει χρειάζεται και εθνικό εχθρό, διαφορετικά σκορπάει και γίνεται σμπαράλια.

    ΥΓ: Όπου ακούς για πολλούς ήρωες, κράτα μικρό καλάθι... Οι πολιτισμένοι άνθρωποι (βλέπε κεντρική ευρώπη) δε χρειάζονται ήρωες... Για ήρωες κάνουν λόγο ακριβώς αυτοί που πάσχουν από έλλειψη πολιτισμού. πχ ελλάδα, Τουρκία, Αρμενία κ.α.

     

     


    noizreduction
    21.02.2009, 15:41

    Λυπαμαι, αλλα θα διαφωνησω. Πραγματικα εχω να ασχοληθω με πιο σημαντικα πραγματα απο το να μαλωνω με προπαγανδιστες.Η ιστορικη αναληθεια που εχεις μαθει ή πλασει δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα που βιωσαν χιλιαδες πολεμιστες στα συνορα της Ελλαδας το 1939-40...Ουτε ακομα οταν αμυνονταν απεναντι σε πολυαριθμο και καλα οργανωμενο στρατο.

    Ευχομαι καποια στιγμη να αντιληφθεις ποιους αγνωστους και πεσοντες ηρωες προσβαλεις οταν υποβιβαζεις τον αγωνα που εκαναν απεναντι στις τελειοτερες πολεμικες μηχανες της Ευρωπης. Βγειτε λιγο απο το καβουκι σας. Καποιοι πολεμησαν για σενα, ωστε να μπορεις να πετας ο,τι προπαγανδα θες. Μια ελαχιστη τιμη για την ελευθερια αυτη δε θα εβλαπτε!

    Οταν με το καλο πας στρατο και δεις πως τελικα ουτε καποια εθνικιστικη διαπαιδαγωγηση κανουν, ουτε γινεσαι μαζα ( εαν εχεις τη συνειδηση και την αντιληψη να το αποφυγεις ), ελα να μιλησουμε ξανα. Μεχρι τοτε, μπορεις να εχεις το ελαφρυντικο της αμαθειας και της παραπληροφορησης!

    ΥΓ: Υποψιν τα ελληνικα στρατευματα που επιβιωσαν σε μαχιμο επιπεδο μεταφερθηκαν στην Αιγυπτο οπου συνεχισαν τον αγωνα κατα των Γερμανων....


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-02-2009 15:43 ]


    StavmanR
    21.02.2009, 15:53

    Βασικά, το όλο θέμα είναι γύρω από τη "στρατιωτική θητεία" κι όχι τη στράτευση, το στροτό, τον πόλεμο κλπ. Είναι μία παρατήρηση που ήθελα να κάνω από την αρχή αλλά το απέφυγα. Είναι επίσης τραγικό ότι πρέπει κάθε φορά να τίθεται θέμα συζήτησης μία εξατομικευμένη περίπτωση, που έχει τεθεί εγωκεντρικά όπως "χάνω ένα χρόνο από τη ζωή μου" κλπ.

     

    Το άν ο πόλεμος είναι μέρος της ζωής μας είναι νομίζω δεδομένο από την ίδια την ιστορία μας ως ανθρωπότητα. Το άν ο άτακτος στρατός έχει λιγότερες πιθανότητες απέναντι στον τακτικό στρατό, είναι επίσης δεδομένο από την ιστορία μας. Από τη στιγμή που υπάρχει η έννοια του πολέμου, είναι εντελώς άτοπο να συζητάμε για αναγκαιότητα στρατού. Αντίστοιχα, το έγκλημα που αναπαράγουμε καθημερινά και ανυποπτα στην κοινωνία επιβάλλει την ύπαρξη σωμάτων ασφαλείας.

     

    Επομένως το να συζητήσουμε γύρω από τον πόλεμο και την ειρήνη, το βρίσκω πραγματικά ωφέλιμο. Το να συζητάμε γύρω από το άν κάποιος θα χάσει ένα χρόνο από τη ζωή του για να υπηρετήσει στην ουσία το σπίτι του, έναντι του παρανοικού ιού του πολέμου, που όλοι μας κρύβουμε μέσα μας και εκδηλώνουμε ακόμα και σε συζητήσεις, το βρίσκω αρκετά άτοπο και περιπτωσιολογικό.

     

    Καταργήστε τον "πενταετή" μέσα σας πριν καταργήσετε τον απ' έξω σας, (κατά παράφραση του "όλοι κρύβουμε έναν μπάτσο μέσα μας").

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-02-2009 15:55 ]


    ins2anity
    21.02.2009, 16:24

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:52 ]


    rios
    21.02.2009, 22:28

    δεν γινεται να σταματησει η στρατιωτικη θητεια ..συντηρει μερη τα οποια εαν δεν υπηρχαν στρατιωτικοι κ φανταροι θα ειχαν ηδη πατωσει κ θα ηταν Φαντασματα χωρις κοσμο κ ζωη..δεν λεω ενα ειμαι υπερ η κατα ..αλλα σε ενα αποξενωμενο νησι οπως ημουν εγω ,καθοολου μικρο παρ ολα αυτα ,πριν το καλοκαιρι το συντηρουσαμε εμεις κ Οχι απλα συντηρηση αλλα καναμε κ τρελους λογαριασμους.. ..ακομα κ στα ξενοδοχεια καναμε λογαριασμο που πηγαθιναμε για υπνο....οποτε για σκεφτειται ολοκληρο το Θεμα που εχει στηθει για αλλη μια φορα....πισω απο αυτα τα απομακρισμενα μερη στα οποια ουσαστικα δεν υπαρχει δηλωμενος αριθμος φανταρων(δηλαδη δεν υπαρχουμε εκει ως φανταοι)κατα αυτα κ κατα τ αλλα ειναι το μεγαλυτερο χασιμο Χρονου που ειχα ποτε..οχι μονο εκεινη την περιοδο αλλα κ για τν μετ επειτα μεχρι να μαζευτουν τα κομματια,,,,


    vaggeliskatsianis
    22.02.2009, 09:54

    uper...me ti tha gelas otan megalwseis!!!!!!!!!!!!!


    Spirous
    22.02.2009, 14:21

    Λυπάμαι που θα απογοητεύσω μερικούς αλλά οι Έλληνες που πολέμησαν στα βουνά της Αλβανίας είτε αναγκάστηκαν να το κάνουν είτε τους είχαν γεμίσει για χρόνια πριν το κεφάλι τους με  ψευδαισθήσεις εθνικής υπηρεφάνειας και χρέους. Για να μη μιλήσουμε για το μορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων εκείνης της περιόδου που ζήτημα ήταν αν είχαν τελειώσει δημοτικό και άρα ότι ναρκωτικό για πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια τους πάσαρε ο κάθε παπάς, δήμαρχος, πρωθυπουργός το χάβανε σαν τα ζώα. 

    Επιπλέον δεν νομίζετε πως είναι λίγο παράλογο να είσαι περήφανος για κάποιον που του δίνουν ένα ντουφέκι και του λένε "σκότωνε και μη ρωτάς"; Εν κατακλείδι, πίσω από κάθε πόλεμο είτε εθνοαπελευθερωτικό είτε αντάρτικο είτε επεκτατικό είτε σταυροφορία είτε οτιδήποτε άλλο πάντα υπάρχουν  τα μεγάλα συμφέροντα για εξουσία και πλούτο. Απλά κάποια κορόιδα νομίζουν ότι πολεμάνε για πατρίδα, έθνος, θρησκεία κτλ.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 14:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 14:23 ]


    v-for-variemai
    22.02.2009, 14:33

    Σίγουρα είμαι κατά. Θεωρώ την φάση του στρατού και της υποχρεωτικής θητείας... φασιστική.