ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Στρατιωτικη θητεια... Ειστε υπερ η κατα;

    StavmanR
    10.03.2009, 10:11

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 09-03-2009 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-03-2009 στις 23:53 έγραψε...

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.

     

    Το μέλος StavmanR στις 07-03-2009 στις 00:22 έγραψε...

     

    Το "ζω στο 2009" είναι αυτονόητη απάντηση στο "κατά", στο "δεν επιχειρηματολογώ" ή και στα δύο παραπάνω; Δεν ειρωνεύομαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω την αυτονόητη έννοια που κρύβεται πίσω από την ημερολογιακού τύπου αναφορά.



    Λοιπον, πανω σε αυτο να αναφερω το εξης:

    Το πεερασμενο καλοκοαιρι με επισκεφθηκε μια πρωην συμμαθητρια μου οι οποια σπουδαζει και κατοικει μονιμα πλεον στην Αμερικη, και επισκεπτεται την Ελλαδα καθε 5-6 χρονια.

    Οταν της ανεφερα οτι εκκρεμει η στρατιωτικη μου θητεια, εβαλε τα γελια και μου ειπε οτι οτι δεν μπορει να πιστεψει πως εξακολουθει να ισχυει ενας τοσο "τριτοκοσμικος θεσμος".

    Δεν θα κανω καποιο σχολιο.

    Γνωριζω τις διαφορες και τις αναλογιες των δυο χωρων. Τα σχολια δικα σας.



     

    Samg, καταρχήν είναι ευχάριστο που βλέπω ότι ενδυναμώνεις την ως τώρα επιχειρηματολογία μου και τις απόψεις, ακόμη κι αν αυτό δεν φαίνεται έτσι εκ πρώτης όψεως. Θα σου παραθέσω και το πώς συμβαίνει αυτό:

    -Σχετικά με το σημείο που έχω τονίσει με Bold, παραθέτω απόσπασμα που έχω γράψει στη σελίδα 2:

    "Δεν υπάρχει πραγματικά μισθοφορικός στρατός με κύριο δόγμα την άμυνα ενός έθνους. Οι μισθοφορικοί στρατοί ήταν πάντοτε επιθετικοί, κατακτητικοί. Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ κατά την επέκταση μπορείς να "τάξεις" επιπλέον προνόμια στους λεγεωνάριους, κατά την άμυνα δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιο "μπόνους" (πλεονέκτημα ή κίνητρο ελληνιστί)."

     

    Από τη σύγχρονη ιστορία, θυμάσαι ποια ειναι  η τελευταία φορά που η εν λόγω "πρωτοκοσμική" χώρα λειτούργησε πραγματικά αμυντικά; Δηλαδή, πότε απειλήθηκαν τακτικά τα σύνορά της;

    Πριν μιλήσουν οι φιλοδυτικοί για ανάπτυξη και πρόοδο ας σκεφτούν ότι η ανάπτυξή τους οφείλεται στην εξαγωγή πολέμου σε "τριτοκοσμικές" χώρες. Αυτοί που χλευάζουν την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, θα έπρεπε πρωτίστως να χλευάσουν το θεσμό του μισθοφόρου, κατά τον οποίο πληρώνεσαι για να δολοφονήσεις Αφγανούς, Ιρακινούς, Σομαλούς και Κογκολέζους.

    Όταν στην πρώτη μου επαφή με το θέμα είχα γράψει ότι είναι πραγματικά σημαντικό να αναφερόμαστε σε πόλεμο και ειρήνη και όχι σε είδος στράτευσης, αναφερόμουν σε αυτά τα αυτονόητα. Ότι δηλαδή δεν ανέχομαι κριτική των δικών μου αξιών, από λαούς που δεν έχουν αξίες πέρα από το χρήμα. Ας συνεχίζουν να ενασχολούνται με δημοκρατικές ανθρωποκτονίες των Παλαιστίνιων, των Ιρακινών κλπ., προσφέροντας ταυτόχρονα θέσεις εργασίας σε πολεμικές βιομηχανίες και πυραυλικά συστήματα, καταπολεμώντας -συν των άλλων- την εσωτερική ανεργία με εξαγωγή θανάτου. Κι εγώ απλά θα κάνω τη σκοπιά μου, από την ...σκοπιά μου.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-03-2009 13:30 ]


    taksidiwths
    11.03.2009, 18:19

    εγω παλι δεν ειμαι ακριβως κατα...απλα αν ειχα το δικαιωμα δεν θα πηγαινα...δεν βρισκω τον λογο να παω στον στρατο.. το θεωρω ενα χαμενο χρονο...και αν μαθω να με διαταζουν?και αν δηλαδη δεν θα εχω το ζεστο νερο και το καλο φαγητο θα γινω πιο αντρας?τα θεωρω λιγο χαζα ολα αυτα...δεν χρειαζεται να πας στρατο για να γινεις αντρας η για να βιωσεις πιο δυσκολες καταστασεις απο αυτες που ηδη εχεις ζησει.ισως εχω αδικο ισως τα επιχειρηματα μου ειτε δεν ισχυουν ειτε δεν αρκουν αλλα η αποψη μου δεν θα αλλαξει.στον στρατο θα παω οχι γιατι το θελω αλλα γιατι πρεπει.θα τελειωσω πρωτα την σχολη μου,μετα θα παω να τελειωσουν αυτοι οι μηνες και τελος...ενταξει δεν χρειαζεται αν το ψαχνουμε τοσο πουλ πιστευω...θελουμε δεν θελουμε θα παμε στον στρατο,θα κανουμε αυτον τον χρονο και μετα θα γυρισουμε σπιτια μας..


    BAGRATION
    12.03.2009, 16:06

    Εγιναν παραπάνω μερικές κριτικές για την ιστοσελίδα omhroi.gr ότι τα παραλέει και ότι φέρνει την καταστρφή. Εξίσου ισωπεδωτικά είναι όμως και συμπεράσματα του τύπου στρατός=κατασκήνωση, ότι όλα είναι ένας μύθος κ.α. (Δηλαδή ότι ακριβώς κάνουν οι omhroi.gr από την εντελώς αντίθετη σκοπιά)

    Επηδή δηλαδή υπηρέτησε ο άλλος σε πιο "χύμα" μονάδες έχει την εντύπωση πως είναι έτσι όλες οι μονάδες της παραμεθορίου, η επηδή αυτουνού δεν επηρρεαζότανε αρνητικά η ψυχολογία του, ότι έτσι ήταν για όλους τους υπόλοιπους!! Έκανε δηλαδή την εμπειρεία της ζωής του αξίωμα...

    Τα λεγόμενα "μαύρα στρατόπεδα" πάντως υπάρχουν και παραυπάρχουν. Φυσικά λέγονται ένα σωρό κουφά για αυτά του  τύπου: "έφαγα εμπλοκή κι έκανα δύο μήνες να βγώ έξω" "στην προηγούμενη σειρα από μένα αυτοκτόνησε ένα παλληκάρι γατί τον τρέχανε" "δεν είχαμε νερό για ένα μήνα" κ.α. Ομως Το γεγονός ότι όλα αυτά είναι ράδιο τσαρούχι δεν σημαίνει ότι οι μοναδες αυτές δεν είναι πραγματικά κακές. Και εγώ πέρασα από μια τέτοια μονάδα και ήτανε όντως πολύ ζόρικη (Οι φήμες βέβαια κάνανε την τρίχα τριχιά και την περιέγραφαν σαν φυλακή).

    Αντίστοιχα αν εγώ έκανα την εμπειρία της ζωής μου αξίωμα θα έλεγα "ο στρατός είναι σκέτη μαυρίλα" και άλλα τέτοια κουλά!!!.....Καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ...

    Οσο για το αν είναι η όχι χάσιμο χρόνου, αν θητεία είναι καθήκον η όχι κ.α. ας αναλογιστούμε τα εξής:

    Το ίδιο το σύστημα του στρατού (οι στρατιωτικοί κανονισμοί, η καθημερινή πρακτική κ.τ.λ) έχει κατα την άποψή μου σαν κινητητριες δυνάμεις την προσμονή ανταμοιβής, τον φόβο της ποινής (όχι την ίδια την ποινή) τον φόβο της έκθεσης του ατόμου στους άλλους και την αποποίηση της ευθύνης. Δηλαδή οτιδήποτε κάνω για το στρατό το κάνω:

    • Είτε για να ανταμοιφθώ
    • Είτε για να μη με πιάσουν και φάω ποινή
    • Είτεγια να μη γίνω στόχος ή "ρόμπα" (σε κάποιες περιπτώσεις)
    • Είτε για να "φύγει το αγγουρι από μενα και να μπεί στον επόμενο"

    Παντελώς άσχετα πράγματα δηλαδή με την αίσθηση του καθήκοντος που θα έπρεπε να διέπει την υπηρεσία πρός την χώρα. Ο σημερινός στρατός είναι.... τσακωμένος με το καθήκον γιαυτό και είναι προβληματικός. Ο "πιστός και φιλότιμος στρατιώτης" λοιπόν τείνει να γίνεται και αυτός τεμπέλης και "φίδι" γιατί το ισχύον σύστημα επιτρέπει στον καθένα (από τον λοχαγό μέχρι τον ΕΠ.ΟΠ.) να εκμεταλλευτεί ποικιλοτρόπως το φιλότιμό του (σε κανένα δεν αρέσει να είναι το κορόιδο)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 12-03-2009 19:44 ]


    orionnas
    12.03.2009, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 20-02-2009 στις 20:21 έγραψε...

    Η  άποψη του κάθε ένα είναι σεβαστή και δεν θα κατηγορήσω κάποιον που διαφωνεί μαζί μου – άλλωστε σε όλες τις απόψεις  υπάρχει και μια δόση αλήθειας!

    Θα σταθώ στην φράση  κάποιου από τους συνομιλητές (δεν αναπαράγω την φράση του) και στην τιμή που αποδίδει σε όλους αυτούς που έδωσαν την ζωή τους και το αίμα τους στα καλύτερά τους χρόνια για να μπορεί σήμερα να μιλάει ελεύθερα και με αυτόν τον τρόπο! Αυτό σημαίνει ότι δεν πήγε χαμένη η θυσία τους.

    Θα μπορούσαν και αυτοί να σκέφτονται τα ίδια για την πατρίδα και το έθνος και ο κύριος αυτός να αποτελεί σήμερα μέλος των «γκρίζων λύκων» ας πούμε και να είναι φανατικότερος των φανατικών για την ιδέα του «Παντουρκισμού»!

    Απλά  λέω! Όλα αυτά είναι σενάρια!

    Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να πει κάποιος «με ρώτησαν εμένα αν ήθελα εγώ αυτά που μου άφησαν κληρονομιά»; Εκεί πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω και υπάρχει αρκετό δίκιο!

    Όσο για την χρησιμότητα ή όχι του στρατού θα πω ότι η απάντηση βρίσκεται στην ιστορία! Υπήρξαν περίοδοι κατά τις οποίες το να υπηρετείς ήταν ανούσιο, καταστροφικό έως βλακώδες (π.χ δυναστικές έριδες βασιλέων  και προσωπικοί πόλεμοι ηγεμόνων) και κάποιες όμως που το απαιτούσαν οι περιστάσεις (όπως σε εισβολές βαρβάρων  και κατακτητών όπου απειλούνταν η ζωή η περιουσία και η αξιοπρέπεια των ανθρώπων και η στράτευση κρινόταν επιβεβλημένη).

    Στην σύγχρονη ιστορία την καλύτερη απάντηση θα την έδιναν οι Κύπριοι που έζησαν τον «Αττίλα» και οι Κούρδοι της Νοτιοανατολικής Τουρκίας!

    Φυσικά και πιστεύω ότι ο πόλεμος είναι ότι πιο χαζό και ηλίθιο έχει εφεύρει ο άνθρωπος. Φυσικά και πιστεύω ότι οι λαοί δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα! Φυσικά και είμαι έτοιμος να συνυπάρξω με οποιονδήποτε λαό, φτάνει να θέλει το ίδιο και εκείνος και να έχει την δύναμη με αποδείξεις να το κάνει! Μέχρι τότε όμως σε αυτόν που με πλήγωσε και με μάτωσε δεν μπορώ να είμαι με κατεβασμένα τα χέρια!

    Κάποτε η θητεία έκανε τους νέους, Άντρες μέσα από τις δυσκολίες της και τα παράλογά της αν θες. Σήμερα είναι αναγκαίο κακό γιατί τώρα θα φυλάς σκοπιά εσύ για να κοιμούνται ήσυχα οι άλλοι και αύριο κάποιος άλλος στην θέση σου για σένα.

    Τίποτα περισσότερο.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να το δείς σαν μια εμπειρία και μόνο και τίποτα περισσότερο.

    Πάντως κάτι θα κερδίσεις.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 20-02-2009 20:23 ]



    Ο Φώτης τα είπε ΟΛΑ....Εννοείτε ότι είμαι υπέρ!


    Spirous
    15.03.2009, 13:42

    Στοίχημα - Άμαχος (Ft. Χρήστος Θηβαίος)

    Έχω πεθάνει δυο χιλιάδες έξι φορές
    σε κάθε πόλεμο που έγινε με κυνηγούσανε ορδές
    είμαι ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πάντα φοβάται
    πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται
    Είν' ο ρόλος που μου δόθηκε αυτός απ' το Θεό
    να πεθαίνω για κάθε πόλεμό τους ιερό
    έχω πεθάνει σε μία από τις σταυροφορίες
    περάσαν από πάνω μου τρεις αυτοκρατορίες
    θυμάμαι κι όσο θυμάμαι, φοβάμαι τις νύχτες εκείνες
    όταν μάτωναν τ' αυτιά σου απ' τις σειρήνες
    και μετά μέσα στις γνώριμες κατακόμβες
    κι από πάνω μου τόνοι από τσιμέντο και βόμβες
    άκου να δεις, εδώ κάτω δε ζητείται ελπίς
    όταν θα ξαναγίνει πόλεμος πρέπει να σηκωθείς
    για να πεθάνεις πάλι μονάχος κάποιο βράδυ
    ήμουν παιδί όταν βομβάρδισαν το Βελιγράδι

    Είμαι ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πάντα φοβάται,πάντα
    με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται πάντα,
    πάντα πονά, πάντα ξυπνά όταν πρέπει
    και πεθαίνει πάλι αφού ο Θεός το επιτρέπει...
    Είμαι ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πάντα φοβάται,πάντα
    με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται πάντα,
    πάντα πονά, πάντα ξυπνά όταν πρέπει
    και πεθαίνει πάλι αφού ο Θεός το επιτρέπει...

    Έχω πεθάνει στ' ολοκαύτωμα χωρίς να φταίω
    αντί για δάκρυα βγαίνει αίμα απ' τα μάτια μου όταν κλαίω
    ήμουν παιδί στη Παλαιστίνη τη νύχτα εκείνη
    έγινα μάρτυρας γιατί τίποτα δεν μου 'χε μείνει
    η ζωή μου στους αιώνες μοιάζει με ποιήμα
    με τη κοπέλα μου πέθανα αγκαλιά στη Χιροσίμα
    ή στο Ιράκ ή στο Αφγανιστάν εντάξει
    τουλάχιστον εσείς πουλάτε F-16
    ήμουν Αρμένιος την ώρα που μας έσφαζε ο Κεμάλ
    και μοναχός επί κουμμουνισμού κάπου στο Νεπάλ
    και είπα όχι πάλι, όχι άλλο σκοτάδι
    αφήστε με να κοιμηθώ λιγάκι για ένα βράδυ
    Αύριο πάλι, σε μία μάχη νέα
    θα με ξυπνήσουν να πεθάνω στο Ιράν ή τη Κορέα
    ειμ' ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πάντα φοβάται
    πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται.


    kadmilos
    20.03.2009, 20:36

    Συγνώμη φιλε spirous, αλλά νομίζω ότι είσαι άκυρος.Μιλάμε για τη στρατιωτική θητεία,όχι για τον πόλεμο. Και άν θές να το πάμε παραπέρα η θητεία στη χώρα μας είναι τρόπος να προφυλαχτούμε από όλα αυτά που λές. Για να μην είμαστε ο  ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πού πάντα φοβάται,πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται πάντα,πάντα πονά, πάντα ξυπνά όταν πρέπει. Για να γλιτώσουμε αυτα έχουμε στρατό.


    taksidiwths
    21.03.2009, 12:02

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 20-03-2009 στις 20:36 έγραψε...

    Συγνώμη φιλε spirous, αλλά νομίζω ότι είσαι άκυρος.Μιλάμε για τη στρατιωτική θητεία,όχι για τον πόλεμο. Και άν θές να το πάμε παραπέρα η θητεία στη χώρα μας είναι τρόπος να προφυλαχτούμε από όλα αυτά που λές. Για να μην είμαστε ο  ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πού πάντα φοβάται,πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται πάντα,πάντα πονά, πάντα ξυπνά όταν πρέπει. Για να γλιτώσουμε αυτα έχουμε στρατό.






    εχω να πω οτι μαλλον εσυ εισαι ο ακυρος.ωραιο στρατο εχουμε τι να σου πω.ποσους φιλους εω που πανε στρατο και περιμενουν πως και πως να τελειωσει.ολο καψονια τους κανουν οι "μεγαλυτεροι" επειδη σονι και καλα ειναι καλυτεροι απο αυτους.τους βαζουν τα μετρανε κτηρια με χαρακες,τους βαζουν να καθαριζουν τουαλετες που εχουν χιλιωλερωσει οι ιδιοι προηγουμενως και διαφορα αλλα.ωραια πραγματα μαθενουμε στον στρατο.βλακειες!και καλα κανουμε στρατο για το μελλον της χωρας μας και να προφυλαχτουμε.λες και οι αλλες χωρες δεν εχουν στρατιωτικη θητεια η κατι τετοιο.ισως εχεις διαφορετικη αποψη και το κατανοω αλλα τουλαχιστον βρισκε καλυτερα επιχειρηματα.π στρατος ειναι απλα για να περνανε καλα τα παληκαρακια που ειναι μεσα και την εχουν δει αλανια.καθε χρονο και τα ιδια.ερχονται οι πρωτοι τους κανουν οτι μ****** βρουν και τον επομενο χρονο παλι τα ιδια.ελλας το μεγαλειο σου!


    ilias-nekt
    21.03.2009, 13:18

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-03-2009 στις 12:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 20-03-2009 στις 20:36 έγραψε...

    Συγνώμη φιλε spirous, αλλά νομίζω ότι είσαι άκυρος.Μιλάμε για τη στρατιωτική θητεία,όχι για τον πόλεμο. Και άν θές να το πάμε παραπέρα η θητεία στη χώρα μας είναι τρόπος να προφυλαχτούμε από όλα αυτά που λές. Για να μην είμαστε ο  ο άμαχος που πάντα πεθαίνει, πού πάντα φοβάται,πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάται πάντα,πάντα πονά, πάντα ξυπνά όταν πρέπει. Για να γλιτώσουμε αυτα έχουμε στρατό.






    εχω να πω οτι μαλλον εσυ εισαι ο ακυρος.ωραιο στρατο εχουμε τι να σου πω.ποσους φιλους εω που πανε στρατο και περιμενουν πως και πως να τελειωσει.ολο καψονια τους κανουν οι "μεγαλυτεροι" επειδη σονι και καλα ειναι καλυτεροι απο αυτους.τους βαζουν τα μετρανε κτηρια με χαρακες,τους βαζουν να καθαριζουν τουαλετες που εχουν χιλιωλερωσει οι ιδιοι προηγουμενως και διαφορα αλλα.ωραια πραγματα μαθενουμε στον στρατο.βλακειες!και καλα κανουμε στρατο για το μελλον της χωρας μας και να προφυλαχτουμε.λες και οι αλλες χωρες δεν εχουν στρατιωτικη θητεια η κατι τετοιο.ισως εχεις διαφορετικη αποψη και το κατανοω αλλα τουλαχιστον βρισκε καλυτερα επιχειρηματα.π στρατος ειναι απλα για να περνανε καλα τα παληκαρακια που ειναι μεσα και την εχουν δει αλανια.καθε χρονο και τα ιδια.ερχονται οι πρωτοι τους κανουν οτι μ****** βρουν και τον επομενο χρονο παλι τα ιδια.ελλας το μεγαλειο σου!



    Φιλε taksidiwths,εχεις παει φανταρος;....Εχω λογο που σε ρωταω.

    Αυτα που προανέφερες,δεν εχουν απολυτη σχεση με το στρατο,εκτος φυσικα,απο τον καθαρισμο της τουαλέτας.WinkΜηπως σου παρουσιασανε καποια δηθεν ''καψωνια'' οι φιλοι σου για να σε ψαρωσουν και εσυ τα πιστεψες;Γιατι πριν παω και εγω,ολοι τα ιδια κουλα πανω κατω μου έλεγαν.Οταν πηγα ομως διαπιστωσα διαφορετικα πραγματα,περασα απο δυσκολες καταστασεις(σκηνακια,σωματικα ατυχηματα,ψυχολογικη πιεση,κλπ) αλλα δεν παθαμε και τιποτα βρε αδερφε.Με λιγη υπομονη και προσοχη,ολα ξεπερνιουνται.Ασε που ο στρατος δεν ειναι μονο καψωνια και αγγαρειες...ειναι και αλλα πραγματα.

     


    Chitarrista
    21.03.2009, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 20-02-2009 στις 20:21 έγραψε...

    Η  άποψη του κάθε ένα είναι σεβαστή και δεν θα κατηγορήσω κάποιον που διαφωνεί μαζί μου – άλλωστε σε όλες τις απόψεις  υπάρχει και μια δόση αλήθειας!

    Θα σταθώ στην φράση  κάποιου από τους συνομιλητές (δεν αναπαράγω την φράση του) και στην τιμή που αποδίδει σε όλους αυτούς που έδωσαν την ζωή τους και το αίμα τους στα καλύτερά τους χρόνια για να μπορεί σήμερα να μιλάει ελεύθερα και με αυτόν τον τρόπο! Αυτό σημαίνει ότι δεν πήγε χαμένη η θυσία τους.

    Θα μπορούσαν και αυτοί να σκέφτονται τα ίδια για την πατρίδα και το έθνος και ο κύριος αυτός να αποτελεί σήμερα μέλος των «γκρίζων λύκων» ας πούμε και να είναι φανατικότερος των φανατικών για την ιδέα του «Παντουρκισμού»!

    Απλά  λέω! Όλα αυτά είναι σενάρια!

    Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να πει κάποιος «με ρώτησαν εμένα αν ήθελα εγώ αυτά που μου άφησαν κληρονομιά»; Εκεί πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω και υπάρχει αρκετό δίκιο!

    Όσο για την χρησιμότητα ή όχι του στρατού θα πω ότι η απάντηση βρίσκεται στην ιστορία! Υπήρξαν περίοδοι κατά τις οποίες το να υπηρετείς ήταν ανούσιο, καταστροφικό έως βλακώδες (π.χ δυναστικές έριδες βασιλέων  και προσωπικοί πόλεμοι ηγεμόνων) και κάποιες όμως που το απαιτούσαν οι περιστάσεις (όπως σε εισβολές βαρβάρων  και κατακτητών όπου απειλούνταν η ζωή η περιουσία και η αξιοπρέπεια των ανθρώπων και η στράτευση κρινόταν επιβεβλημένη).

    Στην σύγχρονη ιστορία την καλύτερη απάντηση θα την έδιναν οι Κύπριοι που έζησαν τον «Αττίλα» και οι Κούρδοι της Νοτιοανατολικής Τουρκίας!

    Φυσικά και πιστεύω ότι ο πόλεμος είναι ότι πιο χαζό και ηλίθιο έχει εφεύρει ο άνθρωπος. Φυσικά και πιστεύω ότι οι λαοί δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα! Φυσικά και είμαι έτοιμος να συνυπάρξω με οποιονδήποτε λαό, φτάνει να θέλει το ίδιο και εκείνος και να έχει την δύναμη με αποδείξεις να το κάνει! Μέχρι τότε όμως σε αυτόν που με πλήγωσε και με μάτωσε δεν μπορώ να είμαι με κατεβασμένα τα χέρια!

    Κάποτε η θητεία έκανε τους νέους, Άντρες μέσα από τις δυσκολίες της και τα παράλογά της αν θες. Σήμερα είναι αναγκαίο κακό γιατί τώρα θα φυλάς σκοπιά εσύ για να κοιμούνται ήσυχα οι άλλοι και αύριο κάποιος άλλος στην θέση σου για σένα.

    Τίποτα περισσότερο.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να το δείς σαν μια εμπειρία και μόνο και τίποτα περισσότερο.

    Πάντως κάτι θα κερδίσεις.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 20-02-2009 20:23 ]



     

    Μέ όλα τα "bold" συμφωνώ απόλυτα, είναι αναγκαίο κακό ο στρατός στις μέρες μας, κάποιος που "σε έκανε στο παρελθόν κακό" δε πρέπει να είσαι εχθρικός απέναντί του απλά ψιλιασμένος και έτοιμος. Αλλά παρά του ότι όπως είπα στις μέρες μας είναι αναγκαίο κακό δε με εμποδίζει να είμαι κατά, γιατί το θεωρώ απαράδεκτο απλά θα πρέπει να γίνει προσπάθεια απο όλους και όχι μονο απο μία πλευρά για να φτάσουμε σε σημείο να μην είναι αναγκαίο κακό ο στρατός.


    taksidiwths
    21.03.2009, 16:11

    οχι δεν μου κανανε πλακα ηλια..τους τα κανανε.τωρα δεν ξερω αν τα κανουν και αλλου αλλα προσωπικα λιγο απο εδω λιγο απο εκει μαζευονται...τι να πω..


    kadmilos
    22.03.2009, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-03-2009 στις 12:02 έγραψε...




    εχω να πω οτι μαλλον εσυ εισαι ο ακυρος.ωραιο στρατο εχουμε τι να σου πω.ποσους φιλους εω που πανε στρατο και περιμενουν πως και πως να τελειωσει.ολο καψονια τους κανουν οι "μεγαλυτεροι" επειδη σονι και καλα ειναι καλυτεροι απο αυτους.τους βαζουν τα μετρανε κτηρια με χαρακες,τους βαζουν να καθαριζουν τουαλετες που εχουν χιλιωλερωσει οι ιδιοι προηγουμενως και διαφορα αλλα.ωραια πραγματα μαθενουμε στον στρατο.βλακειες!και καλα κανουμε στρατο για το μελλον της χωρας μας και να προφυλαχτουμε.λες και οι αλλες χωρες δεν εχουν στρατιωτικη θητεια η κατι τετοιο.ισως εχεις διαφορετικη αποψη και το κατανοω αλλα τουλαχιστον βρισκε καλυτερα επιχειρηματα.π στρατος ειναι απλα για να περνανε καλα τα παληκαρακια που ειναι μεσα και την εχουν δει αλανια.καθε χρονο και τα ιδια.ερχονται οι πρωτοι τους κανουν οτι μ****** βρουν και τον επομενο χρονο παλι τα ιδια.ελλας το μεγαλειο σου!



     

    Κοιτα.Αν διαβαζες παραπανω τι ελεγα,έλεγα ότι ο στρατός χρειάζεται να υπάρχει-έστω και εικονικά για να μπορούμε να διαπραγματευόμαστε.Οι άλλοι δεν ξερουν το στρατό που έχουμε έμεις.Ξέρουν ότι έχουμε στρατό αρκετά μεγάλο για τα δεδομένα της χώρας και αυτό αρκεί στο να ειναι πιο σκεπτικοί στο πως θα μας αντιμετωπίσουν. Τώρα εσύ λες οτι δεν εχω καλα επιχειρήματα γιατι στο στρατο κάνουν καψονια κτλ κτλ.Από αυτά που έζησα όπως στη ζωη γενικά έτσι και στο στρατό υπάρχουν καραγκιόζηδες που θέλουν να βγάλουν τα κόμπλεξ τους. Δυστυχώς για αυτούς υπάρχουν ακόμα τρόποι να τους αντιμετωπίσεις.π χ στη μονάδα μου ένα παλικάρι βγήκε παραπονούμενος γιατι ενας δεκαννέας (απο ΕΠΟΠ)τον έβαλε να ξυρισεί ένα κάδρο του Κολοκοτρωνη.Ο δεκαννέας βγήκε αναφερόμενος και τιμωρήθηκε με πέντε μέρες φυλάκιση. Θέλω να πώ ότι ναι θα βρείς κομπλεξικούς αλλα το θέμα είναι ότι αν καταλάβουν ότι δεν τους παίρνει δεν κάνουν τίποτα. Και να ξέρεις ότι στο στρατό πας δεν πας στο εξπρες του μεσονυκτίου.

     

     


    noizreduction
    23.03.2009, 23:05

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-03-2009 στις 16:11 έγραψε...

    οχι δεν μου κανανε πλακα ηλια..τους τα κανανε.τωρα δεν ξερω αν τα κανουν και αλλου αλλα προσωπικα λιγο απο εδω λιγο απο εκει μαζευονται...τι να πω..



     

    Το επομενο βημα λοιπον ειναι να μαθουμε σε ποιο στρατοπεδο τα επαθαν αυτα οι "φιλοι" σου.

    Ειμαι πλεον 1.5 μηνα στο στρατο ( 6ο ΣΠ Κορινθου και πλεον Αυλωνα ) και ετοιμαζομαι να κατεβω ΕΛΔΥΚ.

    Οι φιλοι σου οχι μονο ψευδονται, αλλα πολυ φοβαμαι πως ειναι ανυπαρκτα προσωπα που μετεφεραν ανυπαρκτες ιστοριες που διαδιδονται σε κατι "omhroi.gr".

    Προφανως η ηλικια σου δεν σου επιτρεπει να εχεις παει στρατο, ομως κανεις υπαξιωματικος ή αξιωματικος δεν εχει τη διαθεση να πλησιασει τις τουρκικες τουαλετες των στρατωνων, οπως επισης να προβει σε καψωνια.

     

    Ως γραφεας μαλιστα ειχα ετοιμασει παρα πολλες φορες δηλωσεις Παθοντα και δηλωσεις Παραπονουμενων απο τις πρωινες αναφορες. Ακομα κι ενα χτυπημα στο ποδι το φοβουνται πλεον οι αξιωματικοι διοτι μπορει να οδηγησει σε μηνυσεις.

    Επισης ειναι πλεον αρχη των στελεχων να μην ακουμπανε τους οπλιτες, να μην τους δειχνουν 5 μερες ποινων με ανοιχτη παλαμη προς το μερος τους και να μην τους αναγκαζουν να κανουν γυμναστικες ασκησεις που λερωνουν μερη του σωματος ( οπως καμψεις ή κοιλιακους ).

     

    Για ολους λοιπον τους "καλοθελητες" κι "εξυπνακηδες" που πλαθουν και διαδιδουν ανυπαρκτες ιστοριες θα ελεγα να βιωσουν πρωτα το στρατο, την παρεα και τις παραξενιες ( που πολλες φορες οδηγουν σε ακρατητο γελιο ) των αξιωματικων κι ας αφησουν τις "ψευτομαγκιες" εκτος στρατου και καταταξης!

     

    Οποτε το ερωτημα ειναι:

    Σε ποια στρατοπεδα οι φιλοι σου περασαν ΟΟΟΟΛΑ αυτα τα τραγικα πραγματα;

     

    Αντε, γιατι τοσο καιρο μπαινω σπανια και βλεπω να γραφονται πραγματα και θαματα! Σε λιγο θα πειτε πως οι απλοι πεζικαριοι ( τυφεκιοφοροι ) κανουμε εκπαιδευση των Ειδικων Δυναμεων, καθε πρωι μας ταϊζουν σκατα με ριγανη και τα βραδια μας βγαζουν εξω για τρεξιμο ( παντα με βροχη γιατι ετσι ειναι πιο τραγικο το σκηνικο ).

     

    Υποψιν..για το θεμα τουαλετας να ξερετε πως δεν φταιει ο στρατος οταν υπαρχουν 10-20-100 βοδια που δεν ξερουν τι σημαινει υγιεινη και σκουπακι τουαλετας!


    sigur
    24.03.2009, 11:26

     (Πέρα από αυτούς που έχουν γαλουχηθεί με την αναγκαιότητα του στρατού ως απαραίτητο μέσο υπεράσπισης της πατρίδας ή μέσο για να σκληραγωγηθεί ο άνδρας) τα ερώτημα δεν είναι φιλοσοφικό. ΤΣΑΜΠΑ χρόνος είναι το στράτευμα και για έναν ακόμα βασικό λόγο: ότι σου μαθαίνουν με ρυθμούς δημοσίου στο ξεμαθαίνει το σάπισμα δεκάδων μηνών που θα κολουθήσουν με αποτέλεσμα λίγα χρόνια μετά την απόλυση να θυμάσαι ελάχιστα χρήσιμα πράγματα περί όπλου και στατιωτικής ζωής. Και μιλάω για τις σειρές μας που υπηρετήσαμε 18-21 μήνες όχι τα παιδάκια τώρα που πάνε 12 !!!!αναλογιστείτε πόσο σάπισμα χωράει στη διαφορά 6-8 μηνών.( τι να πουν βέβαια και οι γονείς μας με 3 χρόνια θητεία...!!!)

    είναι απολύτως λογικό στα 17-18 χρόνια σου να μην θες να διακόψεις την ζωή σου για να πας κάπου στα βουνά να έχεις μεγαλυτέρους να σε διατάζουν, να στερηθείς την ζεστασιά του σπιτιού,την προσωπική ζωή στο δωμάτιο σου,τον δεσμό σου, την περιποίηση της μαμάςτα καλοσιδερωμένα ρούχα, το άνετο κρεβατάκι σου, την τουαλέτα σου, τα καλομαγειρεμένα φαγητά, τις βόλτες και διασκεδάσεις !!!  και γω θυμάμαι με βαριά καρδιά πήγα και ήμουν και αντιδραστικός απέναντι σε όλη την military ιδέα, ακόμα είμαι ,αλλοίμονο.

    από την άλλη (γιατί η ρημάδο ζωή έχει τουλάχιστον 2 όψεις) πέρα από τις πρώτες μέρες και τις μέρες που αλλάζεις στρατόπεδα( οπότε πάλι νέος είσαι) ο χαβαλές περισσεύει, όλοι είναι στην ίδια μοίρα και υπάρχει αλληλεγγύη και κατανόηση, πάντα υπάρχουν παρείστικες ιδιαίτερες στιγμές, γίνονται πραγματικά καλές φιλίες, κάνεις πράγματα για πρώτη φορά στην ζωή σου που όπως και να το κάνουμε έχουν ένα γούστο, επισκέφτεσαι τοποθεσίες που δεν έχεις ξαναπάει, είναι μια εμπειρία που εύχεσαι να έχεις μόνο μια φορά. Άσε που αποστομώνεις τις γυναίκες που θα σου τι λένε μια ζωή πως δεν υπηρέτησες (χιούμορ)

    Δεν νομίζω ο στρατός να σαι κάνει άντρα αλλά η αλήθεια είναι οτι σκληραγωγείσαι από την στιγμή που σου λείπουν όλα τα παραπάνω. ο καθένας άλλωστε που έχει υπηρετήσει έχει να σου πει για κακουχίες, ελλείψεις, κούραση, βρωμιά, κρύο κλπ. Υπό την άποψη αυτή μαθαίνεις να επιβιώνεις χωρίς την βοήθεια της οικογένειας,΄χρήσιμο είναι αυτό.

    Εν τέλλει ότι σου κάνουν οι λεγόμενοι παλιοί και αξιωματικοί δεν είναι τίποτα μπροστά σε ότι σου κάνει ο μελλοντικός προιστάμενος, τμηματάρχης, διευθυντής στη δουλειά σου .

    Συμφωνώ οτι συνήθως έτσι όπως διοικείται ο στρατός θυμίζει Δημόσια Υπηρεσία και από τις κακές μάλιστα,με αδικίες, με ακατανόητες συνθήκες και ανόητα καψόνια από μηδενικούς ανθρώπους και μακάρι να μην υπήρχε η ανάγκη να καταταγεί κανείς. όμως ο καθένας που νιώθει δυνατός μέσα του και συνειδητοποποιημένος άνετα μπορεί να ξεγυμνώσει τον κάθε καραβανά που ουρλιάζει για να μην φοβάται...

     


    parafernalia
    24.03.2009, 19:57

    Στη δική μου σκέψη δεν υπάρχουν πια εθνικοφροσύνες και πατριδολαγνίες. Παρ'όλα αυτά σκεφτείτε το εξής....

    Αν ποτέ γίνει μια ένοπλη σύρραξη (γενικευμένο πόλεμο το θεωρώ απίθανο) θα ήταν φασιστικό να ζητήσεις από τους έμισθους μονιμάδες να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

    6 μηνάκια θητεία πρέπει να την κάνουμε όλοι. Να μάθεις να κρατάς το όπλο βρε αδερφέ. Τώρα τα παραπάνω είναι χασομέρι και σε αυτή τη ζωή - που όσο πάει και γίνεται σκληρότερη - ο χρόνος είναι χρήμα και το χρήμα επιβίωση.

    Τι να πούμε και μεις που ξοδέψαμε 23 μήνες και 10 μέρες από τη ζωή μας! {#emotions_dlg.scared}

     

     

     


    ilias-nekt
    24.03.2009, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-03-2009 στις 23:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-03-2009 στις 16:11 έγραψε...

    οχι δεν μου κανανε πλακα ηλια..τους τα κανανε.τωρα δεν ξερω αν τα κανουν και αλλου αλλα προσωπικα λιγο απο εδω λιγο απο εκει μαζευονται...τι να πω..



     

    Το επομενο βημα λοιπον ειναι να μαθουμε σε ποιο στρατοπεδο τα επαθαν αυτα οι "φιλοι" σου.

    Ειμαι πλεον 1.5 μηνα στο στρατο ( 6ο ΣΠ Κορινθου και πλεον Αυλωνα ) και ετοιμαζομαι να κατεβω ΕΛΔΥΚ.

    Οι φιλοι σου οχι μονο ψευδονται, αλλα πολυ φοβαμαι πως ειναι ανυπαρκτα προσωπα που μετεφεραν ανυπαρκτες ιστοριες που διαδιδονται σε κατι "omhroi.gr".

    Προφανως η ηλικια σου δεν σου επιτρεπει να εχεις παει στρατο, ομως κανεις υπαξιωματικος ή αξιωματικος δεν εχει τη διαθεση να πλησιασει τις τουρκικες τουαλετες των στρατωνων, οπως επισης να προβει σε καψωνια.

     

    Ως γραφεας μαλιστα ειχα ετοιμασει παρα πολλες φορες δηλωσεις Παθοντα και δηλωσεις Παραπονουμενων απο τις πρωινες αναφορες. Ακομα κι ενα χτυπημα στο ποδι το φοβουνται πλεον οι αξιωματικοι διοτι μπορει να οδηγησει σε μηνυσεις.

    Επισης ειναι πλεον αρχη των στελεχων να μην ακουμπανε τους οπλιτες, να μην τους δειχνουν 5 μερες ποινων με ανοιχτη παλαμη προς το μερος τους και να μην τους αναγκαζουν να κανουν γυμναστικες ασκησεις που λερωνουν μερη του σωματος ( οπως καμψεις ή κοιλιακους ).

     

    Για ολους λοιπον τους "καλοθελητες" κι "εξυπνακηδες" που πλαθουν και διαδιδουν ανυπαρκτες ιστοριες θα ελεγα να βιωσουν πρωτα το στρατο, την παρεα και τις παραξενιες ( που πολλες φορες οδηγουν σε ακρατητο γελιο ) των αξιωματικων κι ας αφησουν τις "ψευτομαγκιες" εκτος στρατου και καταταξης!

     

    Οποτε το ερωτημα ειναι:

    Σε ποια στρατοπεδα οι φιλοι σου περασαν ΟΟΟΟΛΑ αυτα τα τραγικα πραγματα;

     

    Αντε, γιατι τοσο καιρο μπαινω σπανια και βλεπω να γραφονται πραγματα και θαματα! Σε λιγο θα πειτε πως οι απλοι πεζικαριοι ( τυφεκιοφοροι ) κανουμε εκπαιδευση των Ειδικων Δυναμεων, καθε πρωι μας ταϊζουν σκατα με ριγανη και τα βραδια μας βγαζουν εξω για τρεξιμο ( παντα με βροχη γιατι ετσι ειναι πιο τραγικο το σκηνικο ).

     

    Υποψιν..για το θεμα τουαλετας να ξερετε πως δεν φταιει ο στρατος οταν υπαρχουν 10-20-100 βοδια που δεν ξερουν τι σημαινει υγιεινη και σκουπακι τουαλετας!



    Kαι να συμπληρωσω κατι επιπλέον:

    Ποτε δεν ακουσα ανωτερο μου να μας φωναζει με τα γνωστα κοσμιτικα επιθετα,πχ.νεοι,κωλοψαρα,κλπ.Γιατι σιγουρα καποιοι θα εχετε ακουσει,πιο πολυ δηλ. σε ταινιες, διαφορες περιεργες ιστοριες με βρισιες εναντιον στρατωτων απο δεκανεις,λοχιες,κλπ.Σε εμενα προσωπικα δε μου ειχε τυχει να ακουσω.(Υπηρετησα στο ΣΕΜ)

     


    alex4you
    31.03.2009, 19:56

    να προσθέσω κάτι τελευταίο και να τονίσω πώς.

    Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα άφηνα σπουδές η με οτιδήποτε άλλο ασχολούμουν για να πάω στρατό.Δεν θεωρώ ότι ισχύουν όσα ακούγονται απλά δεν είμαι αυτού του τύπου.Τώα περιμένω να πεταχτούν 2-3 και να αρχίσουν τα σχόλια αλλά δεν με νοιάζει.

    Ο στρατός πέρα των άλλων αποτελεί μία πολύ καλή μέθοδο πλουτισμού κάποιων και δεν μιλάω μόνο για υπουργούς κτλπ!!!!!!!!!ξέρετε γιατροί ψυχιάτροι και δεν σημαζεύεται!!!!!!!!!!!!!!!γι αυτό θα αργήσει να καταργθεί

    *μιάς και είμστε γνωστή οπισθοδρομική χώρα κολλημένη στις παλιές αντιλήψεις αλλά αυτό είναι άσχετο


    mellia
    01.04.2009, 13:43

    Alex4you, το θέμα είναι σαν άτομο τι προτεραιότητα δίνεις σε κάποια πράγματα: αν προτεραιότητα είναι οι ατομικές σου σπουδές και μετά έρχεται η συμμετοχή στην οργάνωση και υπηρεσία της κοινωνίας στην οποία ζεις τότε καλά κάνεις και δεν θες να πας στρατό. Σε περίπτωση ενδεχόμενης εισβολής όμως, θα έπρεπε να μην έχεις και καμιά αξίωση από το σύνολο το οποίο εσύ αρνείσαι να υπηρετήσεις να σου προσφέρει κανενός είδους ασφάλεια.

    Αυτό βέβαια μπορεί να ακούγεται πολύ θεωρητικό και μπορεί κάποιος να αντιπροτείνει ότι η στρατιωτική θητεία είναι τελείως ανούσια. Είναι όμως έτσι?

     

    Κάποιος καθηγητής (και αναφέρω την ιδιότητα επίτηδες) έλεγε κάποτε: εγώ δεν υπηρέτησα και δεν πάω να σκοτωθώ επειδή κάποιοι θέλουν να παίζουν τα παιχνίδια τους με τους πολέμους. Ας διεξάγονται πχ μάχες για την κατοχύρωση του τυριού φέτα, στην οικονομική παλαίστρα: αν τον ακούσω να γκρινιάξει σήμερα για την κατάντια του νέο-φιλελευθερισμού, θα τον πάρω με τις πέτρες!

    (σημείωση: ο συγκεκριμένος το είχε μεγάλο καημό που οι άνθρωποι δεν διαβάζουν πια ποίηση! Αλλά ξέχασε μάλλον πως όταν έχεις να τα βγάλεις πέρα με  τυριά και γιαούρτια στον στοίβο της παγκόσμιας αγοράς δεν σου μένει και πολύς καιρός για τέτοιου είδους αθλήματα! Σε εναλλακτικές περιπτώσεις, κάτι φανταράκια στα μέτωπα κάποτε, έγραφαν (έστω)και δυο λογάκια στις αγαπημένες τους…)

     

    Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι είδους πολιτική και κοινωνική οργάνωση θέλουμε: τα περί ειρήνης και μη χρήσης στρατιωτικής βίας ακούγονται ωραία στα αυτιά αλλά στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αν έρθει κάποιος να μου κλέψει το σπίτι είναι πολύ αμφίβολο ότι εκείνη την στιγμή θα σκεφτώ τις φιλειρηνικές μου διαθέσεις!

    Ως εκ τούτου, οφείλω να αντιμετωπίσω με σοβαρότητα τα μέτρα εκείνα τα οποία μου εξασφαλίζουν την ύπαρξή μου. Καλύτερο θα ήταν να κάναμε ουσιαστική και όχι αφοριστική κριτική στις καταστάσεις. Αν  η οργάνωση του στρατού παρουσιάζει προβλήματα, αυτά να καυτηριάσουμε.

     

     

    ΥΓ: ο εν λόγω κύριος είναι πολύ προχωρημένος στας αντιλήψεις του και έχει ζήσει πάρα πολύ καιρό στο εξωτερικό

     

    ΥΓ2: το σχόλιό μου αν και παίρνει αφορμή από το δικό σου, απευθύνεται προς όλους μας

     


    -----------------
    ...αν είσαι όπως δείχνεις, εγώ σκοτώνομαι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 01-04-2009 13:47 ]


    samg
    01.04.2009, 14:48

    Μ’αυτα και μέκεινα εγινε το πιο δραστηριο θεμα του MH αυτο τελικα. {#emotions_dlg.thumbup}

    Τα συγχαρητηρια μαου στον εαυτο μου! {#emotions_dlg.biggrin}.

    Τουλαχιστον απλιζω να απεφειξα στον συμπαθεστατο κατα τα αλλα stavmanr

    οτι δεν εκφραζω μεμονωμενη αποψη, ουτε εθεσα το ζητημα περιπτωσιολογικα.

    Δεν εχω συμμετασχει στο thread εδω και καιρο και θα ηθελα να πω μερικα πραγματακια, κυριως σχολιαζοντας το παραπανω κειμενο του χρηστη/ριας mellia.

    Προφανως και δικαιως οι προτεραιοτητες του καθενος μας ειναι δικες του. Αν καποιον τον γεμιζει "η συμμετοχή στην οργάνωση και υπηρεσία της κοινωνίας " πρωτιστως, καλα κανει και δραστηριοποιειται σε αυτον τον τομεα, αν το κανει  ομως απλα επειδη ειναι η αξιοτιμη οδος τοτε θα γεμισει απωθημενα που δεν εδωσε την επιθυμητη για τον ιδιο ροη στη ζωη του.

    Αν γεμισουμε ανικανοποιητουες κομπλεξικους, οχι οτι δεν εχει ηδη συμβει, τοτε να δω τι καλο θα κανει αυτο στην κοινωνια.

    Οπως εχω ξαναπει η κοινωνια απαρτιζεται απο ευτυχισμενες μοναδες, γιατι η κουλτιυρα μας ειναι ανθρωποκεντρικη.

    Το να αναπτυχθει μια κοινωνια απο ανθρωπους που εχουν ταχθει να την υπηρετουν επειδη εχει αποτελεσμα ειναι επικινδυνο γιατι καποια στιγμη υπερδιογκωνονται τα καταπιεσμανε εγω και η υποτιθεμενη κοινωνια παει περιπατο.

    Πιστευω ακραδαντα στο Καθείς εφ' ω ετάχθη.

    Το να γεμισουμε απροθυμους φανταρους, δεν εχει νοημα.

    Οσοι ειναι καλοι σε αυτο απο την αλλη θα κανουν οντως την διαφορα.

    Ο ταδε μπορει να ειναι καλος στρατιωτικος ο δεινα καλος υδραυλικος και ο χ καλος παιδαγωγος.

    Ολοι προσφερουν με τον τροπο τους.

    "σημείωση: ο συγκεκριμένος το είχε μεγάλο καημό που οι άνθρωποι δεν διαβάζουν πια ποίηση! Αλλά ξέχασε μάλλον πως όταν έχεις να τα βγάλεις πέρα με  τυριά και γιαούρτια στον στοίβο της παγκόσμιας αγοράς δεν σου μένει και πολύς καιρός για τέτοιου είδους αθλήματα!"

    Εδω συμφωνω απολυτα και χαιρομαι που το εθιξες.

    Οντως δεν αντεχω τους τυπους που εχοντας λυσει τα βασικα τους προβληματα και βρηκαν τον χωρο να αναπτυχθουν, ξαφνικα σνομπαρουν οσους εχουν να ασχοληθουν με την επιβιωση τους, γιατι τους φαινεται λαικο και μπαναλ.

     

    Κουλτουρα Κολωνακιοτικη!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Και εν πασει περιπτωση ας μην ξεχναμε πρακτικα ζητηματα.

    Εγω πχ που συντομα θα κληθω να υπηρετησω οπως και παρα πολλοι αλλοι, θα αποτελεσαω, και κυριολεκτω, οικονομικο πληγμα για την οικογενεια μου, και δεν με καλυπτει καμμια αποτις διαταξεις μειωμενης θητειας καθως οι διαζευγμενοι γομεις δεν συνιστουν "μονογονεικη οικογενεια".

    Συν του οτι οσα χρηματα εχω αποταμιευσει θα εξανεμιστουν αφου υποχρεωνιμαι σε πολυμηνη αεργια!

    Μα ειναι δυνατον; Να σε αναγκαζουν στα 25 και στα 30 σου να σε τρεφει η μαμα σου η ο μπαμπας σου;!

    Και χωρις να δινουν ενα στοιχειωδες επιδομα;

     

    Και οσον αφορα στις συνθηκες, που δεν τις γνωριζω εξ’ίδιων, ουτε υπερβολες θα πω ουτε για καψωνια και τετοια.

    Τουλαχιστον 4 στενοι μου φιλοι μου εχουν αναφερει διαφορα του τυπου οτι υπαρχουν στους θαλαμους... κουβερτες απο την δεκαετια του 70! και κατα πασα πιθανοτητα απο τοτε εχουν να πλυθουν που λεει ο λογος!

    Και εχω ακουσει και για περιπτωσεις τροφιμων βαθειας καταψυξης που συντηρουνται εδω και ετη...

    Ω notre dame de Paris κοινως!

     

     

     


    fotis70
    01.04.2009, 22:27

    Φίλε samg, ωραία το έθιξες αυτό με τα οικονομικά προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις λόγο του στρατού! Συμφωνώ και εγώ μαζί σου αλλά αυτό δεν είναι αίτιο για να καταργηθεί η στρατιωτική θητεία αλλά για να διορθωθεί!