ελληνική μουσική
    459 online   ·  210.844 μέλη

    Στρατιωτικη θητεια... Ειστε υπερ η κατα;

    liopesiotis
    22.02.2009, 16:54

    Αγαπητέ φίλε OPETH και SPIROUS καλό θα ήταν να διάβαζες και λίγο ιστορία. Ο Μ. Αλέξανδρος πήγε στην Περσία για να εκδικηθεί τους Πέρσες για τις καταστροφές και τα δεινά που έκαναν στην Ελλάδα.   Γι' αυτούς  δε που έχυσαν το αίμα τους στα βουνά της Αλβανίας  θα ήθελα λίγο σεβασμό.  Υπηρέτησαν αυτό που εσείς φτύνετε και κοροϊδεύετε. Αντί να βρίζετε αυτούς που με μέσο κάθησαν στα σπίτια τους , χλευάζετε τους νεκρούς και ανάπηρους της Αλβανίας.    

    Αυτή είναι η κατάντια μας, καιρός όμως είναι να αλλάξει γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι  και πρέπει να είμαστε ενωμένοι.   

    Για μένα η θητεία πρέπει να γίνει υποχρεωτική στα 20.  Μετά η ζωή είναι μπροστά. Για 10 μήνες θητεία κάνετε έτσι μωρε;

     


    alexia-vicky
    22.02.2009, 17:37

    Spirous, επειδή αναφέρθηκες ΕΙΔΙΚΑ ΑΡΧΙΚΑ στην Πολεμική Αεροπορία, είσαι ή υπήρξες πιλότος ή είσαι ή υπήρξες επιτελάρχης ή είσαι ή υπήρξες μέρος της βιομηχανίας αεροπλάνων κάπου, για να αναπαράγεις με τόση σιγουριά και ασφάλεια τέτοιου είδους θεωρίες????

    Ήσουν επίσης μέλος κάποιας οικογένειας, πολεμικός ανταποκριτής ή κάτι τέλος πάντων για να μιλάς με τόση σιγουριά για το ποιόν του Έλληνα στρατιώτη την περίοδο του '40 και τί μυαλό κουβάλαγε?? Γιατί και αν σχολείο δεν είχε πάει είχε τα κότσια, να σηκώσει ένα όπλο για την πατρίδα του, όταν οι Γάλλοι και οι Ολλανδοί Ευρωπαίοι ανώτερου βιοτικού επιπέδου αφήσανε τον Χίτλερ να παρελάσει στις χώρες τους. Σήκωσε ένα όπλο, για την μάνα του θες? Για το τομάρι του θές?? Για τα παιδιά του?? Για όποιον...αλλά το σήκωσε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ από κάθε ηλικία, που πραγματικά ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ!

     

    Opeth, οι αντάρτες που αναφέρεις στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο εκπαιδεύονταν και έπαιρναν πολεμικό υλικό αρχικά από τους Άγγλους, και ύστερα εξαιτίας αλλαγής συμφερόντων και ιδεολογίας από τους Γιουγκοσλάβους και τη Ρωσία, από τις οποίες και προπαγανδίζονταν.

    Ο ελληνικός Εθνικός Στρατός ο οποίος αναπτύχθηκε εκπαιδεύτηκε από τους Άγγλους και τους Αμερικανούς συν το μέρος που ήταν ήδη εκπαιδευμένο και είχε καταφύγει στην Αίγυπτο με την νόμιμη ελληνική κυβέρνηση, μετά την κατάληψη από τους Γερμανούς.Επίσης αυτούς που αποκαλείς εσύ μισθοφόρους στα βουνά της Αλβανίας είναι εκείνοι που όχι μόνο δεν τουμπεκιάσανε αλλά αναφέρονται στην παγκόσμια βιβλιογραφία, ως η γνωστή γραμμή Μεταξά που κράτησε με πενιχρό υλικό και ανθρώπινο δυναμικό την γερμανική μηχανή έστω για ελάχιστες ώρες. Και δεν τουμπεκιάσανε, πήρανε διαταγή να απομακρυνθούνε όταν είχε ήδη υπογραφεί η συνθηκολόγηση της χώρας στη Θεσσαλονίκη.  Επίσης, τα ονόματα Νέλσωνας, στρατηγός Ουέλιγκτον, στρατηγός Ντε Γκωλ, Μοντγκόμερυ και πολλοί πολλοί άλλοι σου λένε κάτι???? Είναι από την Κεντρική και Δυτική Ευρώπη που εσύ λες πως δεν έχει ανάγκη από ήρωες. Αυτούς συγκεκριμένα τους σέβεται, τους θεωρεί ήρωες και αναπαράγει το έργο τους διεθνώς.

    Για να μαθαίνεις, ξεκινώντας από τα βασικά...

     

     

    Και για να μην είμαι και εκτός θέματος είμαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας αλλά με έχουν καλύψει πολλοί από τους προλαλήσαντες.


    gikostas
    22.02.2009, 17:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 22-02-2009 στις 14:21 έγραψε...

    Λυπάμαι που θα απογοητεύσω μερικούς αλλά οι Έλληνες που πολέμησαν στα βουνά της Αλβανίας είτε αναγκάστηκαν να το κάνουν είτε τους είχαν γεμίσει για χρόνια πριν το κεφάλι τους με  ψευδαισθήσεις εθνικής υπηρεφάνειας και χρέους. Για να μη μιλήσουμε για το μορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων εκείνης της περιόδου που ζήτημα ήταν αν είχαν τελειώσει δημοτικό και άρα ότι ναρκωτικό για πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια τους πάσαρε ο κάθε παπάς, δήμαρχος, πρωθυπουργός το χάβανε σαν τα ζώα. 

    Επιπλέον δεν νομίζετε πως είναι λίγο παράλογο να είσαι περήφανος για κάποιον που του δίνουν ένα ντουφέκι και του λένε "σκότωνε και μη ρωτάς"; Εν κατακλείδι, πίσω από κάθε πόλεμο είτε εθνοαπελευθερωτικό είτε αντάρτικο είτε επεκτατικό είτε σταυροφορία είτε οτιδήποτε άλλο πάντα υπάρχουν  τα μεγάλα συμφέροντα για εξουσία και πλούτο. Απλά κάποια κορόιδα νομίζουν ότι πολεμάνε για πατρίδα, έθνος, θρησκεία κτλ.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 14:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 14:23 ]



    Γιατί δεν βλέπεις το αποτέλεσμα όλου αυτού που περιγράφεις,το οποίο απολαμβάνεις και εσύ και εγώ σήμερα,την ελευθερία ας πούμε;Μπορεί οι πρόγονοί μας να υστερούσαν σε μορφωτικό επίπεδο όπως λες,αλλά είχαν αξίες και ιδανικά που λείπουν σήμερα από όλους εμάς.Αλλά βέβαια όταν κάποια πράγματα τα θεωρείς δεδομένα γιατί κάποιοι πολεμήσαν,βασανιστήκαν,σκοτωθήκαν για να ζεις εσύ σήμερα μέσα στις ανέσεις σου,είναι λογικό να σκέφτεσαι έτσι.


    Spirous
    22.02.2009, 18:11

    Ψεύτικες αξίες και ψεύτικα ιδανικά είχαν οι οποίες έγιναν το γράσο στην κρεατομηχανή που λέγεται πόλεμος. Μηχανή που τους άλεσε μαζί με άλλους αθώους ανθρώπους. Μηχανή που θα μας αλέσει και εμάς αν δεν βάλουμε την ειρήνη πάνω από κάθε αξία και ιδανικό. Το μήνυμα είναι πανανθρώπινο και δεν απευθύνεται μόνο στους Έλληνες.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 18:12 ]


    gikostas
    22.02.2009, 19:01

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 22-02-2009 στις 18:11 έγραψε...

    Ψεύτικες αξίες και ψεύτικα ιδανικά είχαν οι οποίες έγιναν το γράσο στην κρεατομηχανή που λέγεται πόλεμος. Μηχανή που τους άλεσε μαζί με άλλους αθώους ανθρώπους. Μηχανή που θα μας αλέσει και εμάς αν δεν βάλουμε την ειρήνη πάνω από κάθε αξία και ιδανικό. Το μήνυμα είναι πανανθρώπινο και δεν απευθύνεται μόνο στους Έλληνες.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 22-02-2009 18:12 ]



    Δηλαδή για να καταλάβω,εσύ τι θα έκανες στη θέση τους αν μια υπερδύναμη όπως η Γερμανία τότε ή η Αμερική και το Ισραηλ σήμερα διεκδικούσαν τα εδάφη σου για δικούς τους σκοπούς;Τι συμβουλεύεις τους συνανθρώπους μας στο Ιράκ και την Παλαιστήνη;Να κατεβάσουν τα χέρια και να παραδοθούν;Μη βλέπεις την ειρήνη από την μεριά των δυνατών που σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου,αλλά δες λιγάκι και την άλλη πλευρά.Την αδύναμη πλευρά.Γιατί και οι Έλληνες τότε στην ίδια κατάσταση βρισκόνταν.Μ'αυτά και μ'αυτά έχουμε ξεφύγει από το θέμα της στρατιωτικής θητείας.Τέλος πάντων.Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.


    Opeth
    22.02.2009, 21:06

    Πραγματικα ντρεπομαι για την καταντια μας ! Ειναι μιζερια αυτο! Αντι να κοιταξουμε πως θα γινει να υπαρξει ειρινη στον κοσμο κοιταμε τι εγινε πριν απο ποσα χρονια ! Και σαν να μην μας φτανει τα μαθαινουμε κ λαθος ! Επι δικτατοριας που ηχαμε στην εποχη του Μεταξα μαρεσει που λετε πως πηγαν ε8ελοντικα ...Εμ βεβαια αφου τους γεμιζαν τα μυαλα με μπουρδες τι θα καναν...? Ισως δν ειμαι εγω αυτος που πρεπει να διαβασει ιστορια αλλα καποιοι αλλοι σ'αυτην την συζιτηση ...γιατι αν διαβαζουμε απ'τα βιβλια του σχολειου..η απο εθνικηστες...λογικο ειναι λεμε τετοιες...ανοησιες...! Αναρωτιεμαι πραγματικα ποτε θα ξυπνισει αυτη η χωρα ! Ολοι πολεμοχαρεις...μονο εμεις νομιζουμε πως ολοι θελουν να μας κανουν κακο ! Αντι να κοιτατε να βρητε πως θα επικρατησει ειρινη χωρις βια κ αιμα κοιτατε πως θα εξουδετερωσουμε οτι παει κοντρα σε μας κ πολλες φορες με το δικαιο του !
    Το να εχεις ηρωες δν ειναι κ οτι πιο ωραιο!...ειναι απλα καποιοι που εκτελουν ενα "χρεος" που ειναι πολυ δυσκολο...δν ειναι κατι που το κανουν επειδη το 8ελουν οι ιδιοι για ενα καλυτερο μελλον...Τελος παντων..!


    noizreduction
    22.02.2009, 22:06

    Συγνωμη, αλλα πρεπει να το πω...

     

    Πρωτα μαθαινουμε να μιλαμε και να γραφουμε σωστα ελληνικα και μετα κρινουμε την ελληνικη πραγματικοτητα και ιστορια...Οτιδηποτε διαφορετικο απλως προκαλει τον εκαστοτε αναγνωστη για τη σοβαροτητα του λογου. Ιδιαιτερα οταν προπαγανδιζει ανευ επιχειρηματολογιας και ουσιας για ενα θεμα που ιστορικα ειναι αποδεδειγμενο {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Μπορει οι δικοι σου παππουδες να βγηκαν αλωβητοι απο τον πολεμο του 40, ομως οι δικοι μου υπεφεραν τα πανδεινα. Ο ενας στο πεζικο ως απλος πεζικαριος εχασε τον αντιχειρα του δεξιου του χεριου απο εχθρικη χειρομβοβιδα ( αμυνομενος για τα συνορα που εσυ δεν εκτιμας ) κι ο αλλος ως Α' μηχανικος Αξιωματικος του Πολεμικου Ναυτικου εχασε σε μεγαλο ποσοστο την ακοη του απο το αριστερο αυτι επισκευαζοντας ενα αντιαεροπορικο Μποφ Μποφ εν ωρα χρησης σε επιθεση ( αμυνομενος κι αυτος για τα συνορα μας ).

    Γι'αυτους και μονο μπορω να αποδωσω λιγες τιμες προφυλασοντας τον αγωνα που εκαναν τοτε για να μπορεις εσυ σημερα να εισαι σε ξενη χωρα ( εαν εισαι ) και να μιλας για Ελλαδα...Μη ξεχνας πως η χωρα που εισαι τωρα ηταν υπευθνη για το θανατο χιλιαδων Ελληνων και ξενων στρατιωτων και αιχμαλωτων!


    Opeth
    22.02.2009, 22:40

    Εφοσον ειδες και εσυ ο ιδιος πως ζω σε μια χωρα που ειναι υπευθηνη για τον θανατο χιαλιαδων Ελληνων (αλλα και Γερμανων ...αλλα εσας απ'οτι βλεπω μονο οι Ελληνες σας ενδιαφερουν ) θα διαπιστωσες πως επειδη ειμαι μικρος ακομα, δν ζω εδω επειδη το διαλεξα εγω και πως ειναι λογικο να μην ξερω να μιλαω κ να γραφω σωστα Ελληνικα γιατι αν ζεις τα πρωτα 17 χρονια της ζωης σου καπου αλλου ειναι λογικο να μην ξερεις πολυ καλα την γλωσσα σου ! Σε πλιροφωρω μαλιστα,πως μιλαω κ γραφω πολυ καλυτερα απο αλλους Ελληνες εδω περα που το παιζουν και καλα Ελληναραδες αλλα δν ξερουν να πουνε ουτε μια λεξη ! Τελος παντων...αντε παλι αυτα τα συνορα.. Δεν χωραει στο μυαλο σας πως πρεπει να κοιταξουμε πως θα υπαρξει ειρινη ετσι?..........Εχω και εγω παππου που ηταν στον πολεμο...αλλα γιατι να ειμια περιφανος ?επειδη σκοτωσε? επειδη σκοτωσε καποιους που απλα εκτελουσαν εντολες γιατι αλλιως 8α σκοτωναν και αυτους? ..Με τοσο εθνικησμο που βλεπω δεν ξερω και τι αλλο να πω...

    (ΥΣ. Ασε τις ειρωνιες.Σε ξενη χωρα ειμαι ! )


    noizreduction
    22.02.2009, 22:49

    Μαλιστα...Διασκεδαστικο αν μη τι αλλο. Επικοδομητικο για τους υπολοιπους συνομιλητες. Ευχομαι ο,τι το καλυτερο.

    ( ΥΓ: Ειρωνια ειναι να μιλας για την Ελλαδα σκοτωνοντας τη γλωσσα )
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-02-2009 22:55 ]


    Spirous
    23.02.2009, 00:11

    Θα θέλατε να δείτε τα παιδιά σας ανάπηρα; Διαμελισμένα; Αποτεφρωμένα; Νεκρά;
    Για να δούμε μέχρι πιο βαθμό μπορεί το έθνος και η πατρίδα να διαστρέψουν την ανθρώπινη φύση...


    noizreduction
    23.02.2009, 00:51

    Εγω δηλαδη που ειμαι τωρα στο πεζικο θα αποτεφρωθω; Θα πεθανω ή θα διαμελισθω;

     

    Να ελεγα πως ειμαστε στην Αμερικη να το καταλαβω ( επιθετικος στρατος και επιθετικη πολιτικη ). Αλλα για τον Θεο τοση ωρα εδω μεσα..Ειμαστε στην Ελλαδα και τα τελευταια 20 χρονια δεν εχουμε κανει καν εναν επιθετικο πολεμο! Τοσο κακο ειναι να συντηρεις στρατο για αμυντικο σκοπο; Δηλαδη τι να κανουμε; Να κατεβασουμε τα σωβρακα και τα συνορα μας και να πουμε στους γειτονες μας "Περαστε, το μαγαζι ειναι ανοικτο για ολους" με την ελπιδα πως θα συγκινηθουν και θα χρησιμοποιησουν βαζελινη;

     

    Ελεος πια με μερικες αποψεις που ισοπεδωνουν καταστασεις...Κι αν καποιοι απορουν πως οι αποψεις τους δεν ακουγονται σε μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαου, καλο ειναι να σκεφτουν πως δεν φταιει η κοινωνια αλλα η τρελα των αποψεων τους!


    fotis70
    23.02.2009, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 23-02-2009 στις 00:11 έγραψε...

    Θα θέλατε να δείτε τα παιδιά σας ανάπηρα; Διαμελισμένα; Αποτεφρωμένα; Νεκρά;
    Για να δούμε μέχρι πιο βαθμό μπορεί το έθνος και η πατρίδα να διαστρέψουν την ανθρώπινη φύση...



    Εσύ θα ήθελες να δεις τα παιδιά σου «γιουσουφάκια»;

    Θα ξαναπώ κάτι που μάλλον αδυνατείς να καταλάβεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις!

    Υπάρχει λογικός άνθρωπος που να θέλει τον πόλεμο; Αμφισβητεί κανείς το γεγονός ότι οι πόλεμοι γίνονται για συμφέροντα;

    Σε έναν πόλεμο όμως κάποιος από τους δύο που πολεμάνε, υπερασπίζεται το σπίτι του, την οικογένειά του, την τιμή και την αξιοπρέπειά του.

    Αν αυτό για εσένα είναι παρανοϊκό τότε τι να πώ! Διάβασε λίγο ή ρώτα τι έγινε στην Κύπρο με τον Αττίλα; Τι έγινε με τους Έλληνες της Πόλης το 55 το 64! Πόσοι ήταν και πόσοι απέμειναν και γιατί! Πώς ζούν αυτοί που έμειναν;

    Δεν σου μιλάω για το 1821 αλλά για πολύ πρόσφατα γεγονότα από  τα οποία μπορείς να βρεις και αυτόπτες μάρτυρες.

    Εκτός και αν για ΄σένα το να σου σκοτώνουν τους δικούς σου, να βιάζουν την Μάνα, την αδερφή, την κόρη την γιαγιά σου δεν σημαίνει τίποτα. Τότε πάω «πάσο».

    Ποιος σου είπε ότι εσύ θέλεις περισσότερο ειρήνη από όλους εμάς που λέμε ότι χρειάζεται ο στρατός;

    Θα σου το ξαναπώ! Αυτά που θέλεις εσύ τα θέλει και ο τελευταίος λογικός άνθρωπος, όμως αν δεν κατεβάσει και ο απέναντι το όπλο δεν έχω σκοπό να ξαναγίνω θύμα.

    Και το τελευταίο! Αυτό που υποστηρίζεις και το εκφράζεις ελεύθερα το χρωστάς σε αυτούς που φτύνεις. Έλεος πια!

     


    fotis70
    23.02.2009, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 21-02-2009 στις 14:00 έγραψε...

    Ρε παιδια και μονο που υπαρχει στρατος δεν ειναι για καλο !λεμε πως υπαρχει για να προστατευει τη χωρα αλλα παλι, ο σρατος ειναι για να σκοτωνει! αυτο και μονο ειναι που τον κανει να μην ειναι καλος !
    Στην Ελλαδα πιστευουμε ολοι πως ΟΛΟΙ θελουν να μας κανουν κακο...! Ε ελεος πια..
    Εδω μας νιαζει περισσοτερο το σκοπιανο παρα η παιδια για παραδειγμα.. και στο κατω κατω φιλε liopesioti που λες πως ανιστοριτοι οι Σκοπιανοι υποστιριζουν πως ειναι οι απογονοι του μεγαλου Αλεξανδρου ,πιστευεις πως ειμαστε εμεις η Ελληνες? Ουτε εμεις ειμαστε διοτι εχουν περασει τοσοι λαοι απο πανω μας κ πλεον ειμαστε μια τοσο αναμικτη χωρα..! Ασε που πραγματικα δν θα η8ελα να ειμαι απογονος απο εναν τοοοοσο μεγαλο σφαγεα..που εκανε μεν καποια καλα πραγματα σκονωντας αλλους που δεν φταιγανε ομως ! Τελος παντων  δν ειναι αυτο το θεμα μας ! Εγω ειμαι κατα του στρατου...πιστευω πως δεν χριαζεται ...η τουλαχιστον πως πρεπει να πιγαινουν αυτοι που θελουν και οχι ολοι...το να μαθεις να συμβιβαζεσαι κ να εχεις υπομονη με καποια πραγματα μπορεις να τα μαθεις κ χωρις τον στρατο !....εν τελει οπως ειδαμε στον Β' παγκοσμιο πολεμο ο επαγκελματικος στρατος δν καταφερε να κανει τοσα ...περισσοτερα καταφεραν οι ανταρτες κ οι αριστεροι.....που δν ειχαν κ πολεμικη εκπεδευση !



    Φιλική συμβουλή!

    Διάβασε από την αρχή την ιστορία συμβατική (και μη συμβατική) και μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου! Άσε για λίγο τα κομματικά και προπαγανδιστικά έντυπα. Αυτά ξέρουν να δίνουν μόνο κατευθύνσεις και τίποτα άλλο. Εκτός και αν δεν σε πειράζει να σε κατευθύνουν άλλοι!   Σου προτείνω να ψάξεις όλη την  βιβλιογραφία ( με παραπομπές όμως για το πού βρίσκουν τα στοιχεία) για τον Μέγα Αλέξανδρο και να την συγκρίνεις με όλους τους υπόλοιπους κατακτητές, έχει ενδιαφέρον. Μετά αν θέλεις συνέχισε να μιλάς για σφαγέα! Εκτός και αν αυτή η λέξη έχει διαφορετικές έννοιες για εσένα και για εμένα!

    Περί ανταρτών και αριστερών και τα σχετικά!

    Είναι μια περίοδος όπου γράφτηκαν σελίδες δόξας αλλά και αίσχους με εκατέρωθεν τις πλευρές να συμμετέχουν και στα δύο!

    Βγάλε λοιπόν τα κόκκινα γυαλιά για λίγο και δές! Εκτός από την ένδοξη – πράγματι – δράση του ΕΑΜ στην αντίσταση υπάρχει και η σκοτεινή!  Αυτήν την γνωρίζεις ή την αγνοείς; Ψάξε λοιπόν να βρείς την στάση που κράτησαν οι φίλοι σου οι αριστεροί – και για να είμαστε δίκαιοι όχι όλοι αλλά τα «φερέφωνα» και τα έντυπά τους - πρίν η Γερμανία   επιτεθεί στην Ρωσία! Τι στάση προέτρεπαν να κρατήσουν οι ‘Ελληνες στην είσβολή των Γερμανών και των συμμάχων τους Βουλγάρων!

    Ψάξε να βρείς τι δράση είχε τον ένδοξο αντιστασιακό ΕΑΜ έναντι άλλων αντιστασιακών οργανώσεων (βλέπε Ψαρρός Ζέρβας κ.α). πριν φύγουν ακόμα οι Γερμανοί!

    Ψάξε να βρεις τι συμφωνίες είχαν συνάψει για την Μακεδονία!

    Αν είσαι αριστερός μπράβο και καλά κάνεις, και να είσαι περήφανος για τους αγώνες που έδωσαν οι δικοί σου για αξίες και ιδανικά! Όμως δεν έγιναν μόνο πράγματα που σε κάνουν περήφανο εκείνη την εποχή!

    Γενικά θα σε συμβούλευα να πάρεις την ιστορία από την αρχή! Άσε την ιστορία του σχολείου αφού θεωρείς ότι είναι κατασκευασμένη ( σημείωση: και εγώ το πιστεύω αλλά ως ένα βαθμό όχι όλη και σε όλη της την έκταση ). Υπάρχουν άπειρα συγγράμματα που και από όλες τις πλευρές που συνθέτουν πραγματικά την αλήθεια!

    Στην  ηλικία σου και εγώ ήξερα αλλιώς τα πράγματα ως που ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είχα λάθος για πολλά! Όμως έψαχνα – και συνεχίζω - μόνος μου και δεν δεχόμουν έτοιμη τροφή!Αυτά είναι για διανοητικά ανάπηρους!

     Δεν σημαίνει ότι ξέρω όλη την αλήθεια αλλά πιστεύω ότι την προσεγγίζω! Και το σίγουρο είναι ότι το κάνω χωρίς κόκκινα, πράσινα, μπλέ, μαύρα και γκρίζα «γυαλιά»!     


    liopesiotis
    23.02.2009, 12:18

    Αγαπητέ φίλε OPETH τελικά πες μας σε ποιά χώρα θα ήθελες τελικά να ζήσεις αφου δεν σου αρέσει η Ελλάδα μας;  Γιατί δεν μας το έλεγες νωρίτερα και μας αφήνεις να τυρρανιώμαστε προσπαθώντας να σου δώσουμε να καταλάβεις κάποια λίγα πράγματα;

    Μήπως τελικά δεν είσαι Ελληνας;  Είσαι ελεύθερος επιλογών όταν μεγαλώσεις να αλλάξεις χώρα αφου το θέλεις πολύ.  Μακάρι να το καταφέρεις με όλη μου την καρδιά.  Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου και όλους όσους δεν γουστάρουν τούτο εδώ τον τόπο, μπας και μας αφήσουν ήσυχους εμάς που ελπίζουμε και έχουμε λίγα ιδανικά.

    Υ.Π. Τελικά μήπως πιαστήκαμε κορόιδα στο Β΄ΠΠ και μπλέξαμε;  Μήπως έπρεπε να κάνουμε ότι και οι φίλοι μας οι Τούρκοι  που ήταν ουδέτεροι  και κύρηξαν τον πόλεμο στη Γερμανία όταν οι Ρώσσοι & Αμερικάνοι είχαν μπει στο Βερολίνο;    Και ζήταγαν τα 12νησα  μετά σαν δώρο.   Κι εμάς το ευχαριστώ από τους "συμμάχους" μας ήταν να χάσουμε τη Β. Ηπειρο. Αυτό έπρεπε να πεις OPETH ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ!!


    samg
    23.02.2009, 14:45

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 21-02-2009 στις 15:53 έγραψε...

    Βασικά, το όλο θέμα είναι γύρω από τη "στρατιωτική θητεία" κι όχι τη στράτευση, το στροτό, τον πόλεμο κλπ. Είναι μία παρατήρηση που ήθελα να κάνω από την αρχή αλλά το απέφυγα. Είναι επίσης τραγικό ότι πρέπει κάθε φορά να τίθεται θέμα συζήτησης μία εξατομικευμένη περίπτωση, που έχει τεθεί εγωκεντρικά όπως "χάνω ένα χρόνο από τη ζωή μου" κλπ.

     

    Το άν ο πόλεμος είναι μέρος της ζωής μας είναι νομίζω δεδομένο από την ίδια την ιστορία μας ως ανθρωπότητα. Το άν ο άτακτος στρατός έχει λιγότερες πιθανότητες απέναντι στον τακτικό στρατό, είναι επίσης δεδομένο από την ιστορία μας. Από τη στιγμή που υπάρχει η έννοια του πολέμου, είναι εντελώς άτοπο να συζητάμε για αναγκαιότητα στρατού. Αντίστοιχα, το έγκλημα που αναπαράγουμε καθημερινά και ανυποπτα στην κοινωνία επιβάλλει την ύπαρξη σωμάτων ασφαλείας.

     

    Επομένως το να συζητήσουμε γύρω από τον πόλεμο και την ειρήνη, το βρίσκω πραγματικά ωφέλιμο. Το να συζητάμε γύρω από το άν κάποιος θα χάσει ένα χρόνο από τη ζωή του για να υπηρετήσει στην ουσία το σπίτι του, έναντι του παρανοικού ιού του πολέμου, που όλοι μας κρύβουμε μέσα μας και εκδηλώνουμε ακόμα και σε συζητήσεις, το βρίσκω αρκετά άτοπο και περιπτωσιολογικό.

     

    Καταργήστε τον "πενταετή" μέσα σας πριν καταργήσετε τον απ' έξω σας, (κατά παράφραση του "όλοι κρύβουμε έναν μπάτσο μέσα μας").

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-02-2009 15:55 ]



     

    Για αρχη σε ευχαριστω που επανεφερες το θεμα, και αυτο αποτελει θερμη παρακληση κει στους υπολοιπους.

    Αναφερομαστε στην θητεια και οχι στον στρατο.

    Περα απο αυτο να διευκρινησω οτι δεν το εχω θεσει εξατομικευμνα οπως αντιληφθηκες, ουτε ανοιξα το θεμα για να πω τον πονο μου.

    Απλως θεωρω τον εαυτο μου χαρακτηριστικο παραδειγμα νεου που αυτη η υποχρεωση παρακωλυει σε πολλα επιπεδα την κοινωνικη του ζωη.

    Οταν λεω την "κοινωνικη μου ζωη" δεν αναφερομαι στον καφε με τους φιλους μου, αναφερομαι στο οτι καποιος "παταει pause" στην ζωη σου, με τροπο που ειναι ψυχοφθορος, κοστοβορος και χωρις να υπαρχει ιδιαιτερο νοημα.

    Τελος θετω το ερωτημα: μηπως με τον τροπο που ειναι πλεον δομημενη η κοινωνια θα επρεπε η στελεχωση των στρατιωτικων φορεων να γινεται απο επαγγελματιες που το επιλεγουν οι ιδιοι και σιγουρα θα ηταν καλυτεροι σε αυτο;;

    Αν πιστευεις οτι ειμαι μεμονωμενη περιπτωση απατασαι οικτρα, και δεν το λεω μεμφομενος και τελος η ταξη πραγματων πλεον ειναι πολυ ανθρωποκεντρικη για να θεωρησω μια αοριστη εννοια της "πατριδας" (με ενοχλει και η λεξη), στην ουσια σπιτι μου.

    Σπιτι μου ειναι η γειτονια μου η οικογενεια μου οι φιλοι μου τα βιωματα μου και βασικα εγω.

     

     


    Spirous
    23.02.2009, 15:22

    Κανείς λογικός άνθρωπος δεν θέλει να βιάζουν τη μόνα του και την αδερφή του, να σκοτώνουν τον πατέρα του και τους φίλους του, να χάνει την αξιοπρέπειά του και να είναι σκλάβος. Όμως υπάρχουν 2 δρόμοι για να αντισταθεί σε αυτά: ο πρώτςο δρόμος είναι ο δύσκολος, αυτός της ειρήνης και πονάει πολύ ενώ ο δεύτερος είναι ο εύκολος, αυτός της ανταπόδοσης και πονάει λιγότερο. Ο πρώτος δρόμος είναι πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση και λογική και υποστηρίζει τον διάλογο και την συνεργασία μεταξύ των δύο πλευρών για την επίλυση ενός προβλήματος. Ο δεύτερος είναι κοντά στον παραλογισμό και υποστηρίζει τον "οφθαλμό αντί οφθαλμού" για την επίλσυση μιας διαφοράς. Οι άνθρωποι απλά καλούνται να επιλέξουν δρόμο.

    Κάποιοι διάλεξαν τον πρώτο όπως ο Χριστός, ο Γκάντι και πολύ άλλοι άγνωστοι άνθρωποι αρνούμενοι τη βία και τους σκοτωμούς ως λύση των προβλημάτων και έμειναν στην μνήμη όλων ως μνημεία ανθρωπιάς. Κάποιοι άλλοι πάλι όπως βασιλιάδες, αυτοκράτορες, στρατηγοί, στρατιώτες, αντάρτες διάλεξαν το δρόμο του αίματος και έμειναν ως μνημεία σφαγέων στην ιστορία της ανθρωπότητας. Ωστόσο το κράτος σε συνεργασία με την αιμοσταγή εκκλησία και τα ΜΜΕ προσπάθησε και προσπαθεί να απάλλάξει τους δολοφόνους υποστηρικτές του πολέμου με τον χαρακτηρισμό τους ως "ήρωες". Έτσι πλανεύει τις μάζες του λαού που έχει στα χέρια του για να τις ξαναχρησιμοποιήσει σε νέα παιχνίδα εξουσίας και πλούτου. Πώς το κάνει αυτό; Μα φυσικά γεμίζοντας τα κεφάλια όσων περισσότερων μπορεί με ναρκωτικά περί "έθνους", "πατρίδας",΄"ένδοξης ιστορίας" και άλλα ωραία. Έτσι δίνει μια επίφαση δικαιολογίας στα αίσχη που διέπραξαν οι τακτικοί δολοφόνοι του χτες αλλά και για να ρίξει κάθε ηθική και συναισθηματική αναστολή στους μελλοντικούς σφαγείς που θρέφει στο στρατό του.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 23-02-2009 15:24 ]


    noizreduction
    23.02.2009, 15:54

    Ωραια η φιλολογια και η φιλοσοφια ( κι εγω Χριστιανος Ορθοδοξος ειμαι παντως..κι υπηρετω ).

    Μια απορια εχω:

    Εχεις παει στρατο; Ή απλως αναμασας ο,τι διαβασες ή ο,τι σου ειπανε; Γιατι εδω και 2 εβδομαδες, πανω στο "ανθος" της εκπαιδευσης μας, ουδεποτε "διδαχτηκα" σαν οπλιτης κατι εθνικιστικο ή πατριωτικο...Και με αυτα που θα δεις μεσα, περισσοτερο θα μισησεις την Ελλαδα και το "εθνος", παρα θα το αγαπησεις!

     

    Εαν δεν πας ομως ο ιδιος, δε μπορεις να ξερεις τι συζητειται και τι οχι μεσα στο στρατευμα; {#emotions_dlg.thumbdown} Αυτο μου τη σπαει τελικα...Οταν μιλανε ακομα και οι μη..κατεχοντες!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-02-2009 15:55 ]


    StavmanR
    23.02.2009, 17:30

    Samg, επί του θέματος λοιπόν:

     

    Σε διαβεβαιώ ότι ο μοναδικός θεσμός στην Ελλάδα που σου παρέχει όλα τα απαραίτητα για να ζήσεις είναι ο στρατός, και δεν χρειάζεται να σε συντηρήσει κανείς κατά το διάστημα της στράτευσής σου. Και δεν αναφέρομαι φιλολογικά (ή και παραφιλολογικά) στο στρατό, αλλά προφανώς ανήκω στους "μή προνομιούχους", ίσως και "ανόητους" (σύμφωνα με πολλές εκδοχές) που έτυχε να υπηρετήσουν τις τάξεις του στρατού. Το άν εσύ επιδιώκεις ανέσεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου (περιοδικά, τσιγάρα, εξόδους σε καφωδεία κλπ.) είναι μία προσωπική στάση την οποία και πληρώνεις προσωπικά.

     

    Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι, η κοινωνική σου ζωή, όπως και των υπολοίπων, όσο δεδομένη κι άν είναι,  δυστυχώς βασίζεται στα σώματα ασφαλείας. Από όποια πλευρά κι αν το δείς και ιδεολογία, η σημερινή "άνεση" οφείλεται καθαρά στην ισχύ. Γι' αυτό άλλωστε και κάθε "ανεπτυγμένη" χώρα, διαθέτει πρωτίστως ισχυρό στρατό. Αν φιλοσοφήσουμε το θέμα, η ισχύς μας έναντι των άλλων μας κάνει αυτό που γίναμε σήμερα (συνολικά ως ανεπτυγμένος κόσμος), καθώς το 1/6 του παγκόσμιου πληθυσμού δεν έχει να πιει νερό, την ώρα που έμείς γράφουμε σε ΠιΣι'ς. Και για να ξεδιψάσουμε εκείνους, πρέπει πρώτα να απαρνηθούμε προσωρινά τα ΠιΣι'ς, αλλά αυτή είναι τεράστια συζήτηση εκτός θέματος.

     

    Το άν η "πατρίδα", ή μάλλον για να μη μας ενοχλεί η λέξη "αυτός ο γεωιστορικός και κοινοβιακός χώρος ομοεθνών πολιτών" τον οποίο στο εξής θα ονομάζουμε π.χ. ... Τάσο (για λειτουργικούς λόγους), μπορεί να δημιουργήσει μισθοφορικό στρατό, είναι θέμα προς συζήτηση. Στη συζήτηση βέβαια αυτή, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας την πορεία των μισθοφορικών στρατών σε όλη την ιστορία. Ίσως μας βοηθήσει και το τραγούδι "Λεγεωναριος" σε στίχους του Θ. Παπακων/νου, μιας και βρισκόμαστε σε μουσικό σάιτ. Ο Τάσος λοιπόν (η κατά Πανούση ακατονόμαστη "πατρίδα"), φέρει δημόσιο χρέος περί των πολλών δις. Επιπλέον, πρόσφατα άκουσα ότι όλοι μας θέλουμε να σταματήσει ο εξοπλισμός και γενικά οι στρατιωτικές δαπάνες, προς όφελος της παιδείας. Πώς ακριβώς συνάδει η εξατομικευμένη "ανάγκη της κοινωνίας" (κοινωνία είναι η αφηρημένη έννοια που περιγράφει τον χαοτικό επικοινωνιακό ιστό μεταξύ των ανθρώπων, θα την αποκαλούμε Μπάμπη για επίσης λειτουργικούς λόγους) για επαγγελματίες οπλίτες με το όλο project (σχέδιο ή εγχείρημα ελληνιστί);

     

    Εύλογη απάντηση είναι να μειωθεί ο αριθμός των στρατιωτικών που υπηρετούν. Ετούτη η απάντηση βέβαια είναι εύκολη και -όπως συνήθως- φιλολογική. Υπηρέτησα στα Τεθωρακισμένα, τα οποία και αγοράστηκαν ως υλικά από χρήματα του πολίτη (αφηρημένη έννοια που περιγράφει την επίδραση της κοινωνίας προς τον άνθρωπο, θα την λέμε Τάκη για επίσης λειτουργικούς λόγους). Καθόλη τη θητεία μου, όλες οι εργασίες (συντήρηση, εκπαίδευση κλπ) έγιναν βεβιασμένα και "με το στανιό", λόγω ελλείψεως ανθρώπινου δυναμικού. Έχετε δοκιμάσει ποτέ να συντηρήσετε κινητήρα ενός αυτοκινήτου 2 φίλοι; Εδώ σας πληροφορώ ότι 4 άνθρωποι "συντηρούσαμε" συνολικά 4 άρματα, από εκείνα που βλέπετε στις παρελάσεις.

     

    Δεν υπάρχει πραγματικά μισθοφορικός στρατός με κύριο δόγμα την άμυνα ενός έθνους (βλέπε Μπάμπης σε γενικότερη μορφή). Οι μισθοφορικοί στρατοί ήταν πάντοτε επιθετικοί, κατακτητικοί. Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ κατά την επέκταση μπορείς να "τάξεις" επιπλέον προνόμια στους λεγεωνάριους, κατά την άμυνα δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιο "μπόνους" (πλεονέκτημα ή κίνητρο ελληνιστί).

     

    • Περα απο αυτο να διευκρινησω οτι δεν το εχω θεσει εξατομικευμνα οπως αντιληφθηκες, ουτε ανοιξα το θεμα για να πω τον πονο μου.

      Απλως θεωρω τον εαυτο μου χαρακτηριστικο παραδειγμα νεου που αυτη η υποχρεωση παρακωλυει σε πολλα επιπεδα την κοινωνικη του ζωη.

     

    Προσωπικά, διακρίνω μεταξύ των λεγομένων σου, ίσως και λανθασμένα ότι αυτή τη στιγμή "βγάζεις τον πόνο σου", πράγμα το οποίο και έντεχνα αρνείσαι. Η αναγωγή των προσωπικών απόψεων σε συλλογικές και η τοποθέτησή σου σε σημείο "χαρακτηριστικού μεγέθους", δείχνει ότι μάλλον προσωπικό είναι το θέμα κι όχι συλλογικό.

     

    Επαναλαμβάνω, λοιπόν, ότι είναι διαφορετικό να μιλήσουμε για πόλεμο και ειρήνη συνολικά, πείνα και δυστυχια, αγάπη και μίσος, και διαφορετικό να μιλάμε για στρατιωτικές θητείες σε καιρούς που ο πόλεμος δεν απέχει ούτε 300 χλμ (θυμίζω την ηχώ του πολέμου από την πρώην Ηνωμένη Γιουγκοσλαβία και νυν διασπασμένη Γιουγκοζάσταβα...).

     

    Κατά τα άλλα, παραπέμπω στο πρώτο μου ποστ, στο οποίο και έχω συνοψίσει τις απόψεις μου σε στυλ Χάμπεργκερ (μπιφτεκοσουβλάκι αθηναϊστί ή πατατοκετσαπομουσταρδομπιφτεκόψωμο Σαλονικιστί).

     

    Υ.Γ. το στυλ της γραφής δεν είναι ειρωνικό, αλλά προσπαθώ να χρησιμοποιήσω χιούμορ (ανεπιτυχώς) μιας και είναι ο κώδικας επικοινωνίας της εποχής.


    Opeth
    23.02.2009, 18:17

    liopesiotis δεν σου εδωσα το δικαιμα να πεις εσυ για το τι θα ηθελα να ημουν και το που θα η8ελα να ημουν ! Η Ελλαδα ειναι απλα ενα ονομα ενως γεωγραφικου τοπου ! Αν πιστευεις πως πρεπει να εισαι περιφανος γι'αυτον τον τοπο, δικαιομα σου . Αν πιστευεις πως πρεπει να εισαι περιφανος για οτι καταφερε παλι δικαιμα σου (ασε που δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ειμαστε περιφανοι για κατι που δεν καναμε εμεις . Μπορουμε βεβαια να ειμαστε να ειμαστε τυχεροι για οτι καλο εχει γινει.) Μπορει να μην μου αρεσει ετσι οπως εχει γινει η Ελλαδα αλλα αυτο δεν παει να πει πως δεν πιστευω πως ειμαι και εγω Ελληνας και πως δεν θελω να ζησω εκει! Στοχος μου μαλιστα ειναι να ερθω σε δυο χρονια εκει γιατι δεν αντεχω αλλο στην Γερμανια και επειδη μ'αρεσει πολυ περισσοτερο η Ελλαδα!
    Δευτερον .Καποιοι δεν εχουν καταλαβει πως ο κομματικος κομουνισμος (που τον θεωρω αρκετα λαθος) διαφερει κατα παααααρα πολυ απτον κομουνισμο ως ιδεολογια.Οσο για το αν μασαω ετοιμη τροφη ...δεν το νομιζω γιατι παλια οταν το εκανα, ημουν πολυ εθνικιστης..τωρα που αρχισα να ψαχνομαι πιστευω πως απλα ειμαστε ολοι ανθρωποι κ ουσιαστικα δν εχουμε "εθνικοτητα" !!Τελος παντων για να ερθω πισω στο θεμα μας !
    Δεν ειπα ποτε πως δεν ειμαι τυχερος που πεθαναν ανθρωποι για να λεω εγω τωρα ελευθερα την γνωμη μου.Ουτε ειπα πως μονο οι ανταρτες αγονιστηκαν και οι αλλοι δεν κανανε τιποτα ! Επισης δεν ειπα ποτε πως οι ανταρτες ηταν "καθαροι" και "καλοι" σε οτι κανανε. ! Αν προκειτε για την ελευθερια μου και για τα πιστευο μου ισως πολεμουσα και γω (κανοντας κατι πραγματικα απεσιο) ! Απλα ειμαι κατα τον πολεμο και πιστευω πως παντα υπαρχει ενας αλλος τροπος που δεν χριαζεται βια. Δυστυχως ηρωες κανουμε τις περισσοτερες φορες μονο αυτους που σκοτωσαν αλλους και οχι αυτους που βοηθεισαν το πνευμα!


    noizreduction
    23.02.2009, 20:48

    Η επομενη απορια λοιπον ειναι:

     

    Εαν ανοιξουμε τα συνορα μας, διελυσουμε το στρατο και πουμε πως απο εδω και μπρος τα δισεκατομμυρια ευρω που δαπανονται για το στρατο θα πανε σε ειρηνικα εργα κι οχι σε αμυντικογενεις εξοπλισμους, τι πιστευεις πως θα κανουν οι γειτονες μας;

    ...οχι δηλαδη γιατι εχω την απορια...