ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Στρατιωτικη θητεια... Ειστε υπερ η κατα;

    Opeth
    23.02.2009, 21:04

    Αν γινει αυτο που λες,θα μπουνε πολυ απλα ολοι στην Ελλαδα κ θα παρουνε οτι εχουμε κ δεν εχουμε ! Πολυ λογικο . Για να γινει ειρινικος ο κοσμος αυτο το γεγονος δεν πρεπει να γινει μονο στην Ελλαδα (δηλ να ανοιξουν τα συνορα να καταργηθει ο στρατος κλπ..),πρεπει να γινει σ'ολοκληρο  τον κοσμο !...... Μα δεν ειπε κανεις πως ΤΩΡΑ πρεπει να καταργηθουν συνορα κ στρατος ! Ειπαμε την γνωμη μας απλα και η γνωμη μας ειναι πως στον στρατο πρεπει να πιγαινουν αυτοι που θελουν και οχι ολοι !
    Γιατι νομιζεις ομως πως θελουν καποιοι την παγκοσμιοποιηση? Ακριβως γι'αυτον τον λογο ( δηλ και γι'αυτον τον λογο αλλα οχι μονο) ,για να μην υπαρχει εχθρα αναμεσα στα κρατη ! Για να μην χριαζοτναι τα συνορα !Για να μην χριαζεται ο πολεμος Smile


    fotis70
    23.02.2009, 21:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 23-02-2009 στις 15:22 έγραψε...

    Κανείς λογικός άνθρωπος δεν θέλει να βιάζουν τη μόνα του και την αδερφή του, να σκοτώνουν τον πατέρα του και τους φίλους του, να χάνει την αξιοπρέπειά του και να είναι σκλάβος. Όμως υπάρχουν 2 δρόμοι για να αντισταθεί σε αυτά: ο πρώτςο δρόμος είναι ο δύσκολος, αυτός της ειρήνης και πονάει πολύ ενώ ο δεύτερος είναι ο εύκολος, αυτός της ανταπόδοσης και πονάει λιγότερο. Ο πρώτος δρόμος είναι πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση και λογική και υποστηρίζει τον διάλογο και την συνεργασία μεταξύ των δύο πλευρών για την επίλυση ενός προβλήματος. Ο δεύτερος είναι κοντά στον παραλογισμό και υποστηρίζει τον "οφθαλμό αντί οφθαλμού" για την επίλσυση μιας διαφοράς. Οι άνθρωποι απλά καλούνται να επιλέξουν δρόμο.

    Κάποιοι διάλεξαν τον πρώτο όπως ο Χριστός, ο Γκάντι και πολύ άλλοι άγνωστοι άνθρωποι αρνούμενοι τη βία και τους σκοτωμούς ως λύση των προβλημάτων και έμειναν στην μνήμη όλων ως μνημεία ανθρωπιάς. Κάποιοι άλλοι πάλι όπως βασιλιάδες, αυτοκράτορες, στρατηγοί, στρατιώτες, αντάρτες διάλεξαν το δρόμο του αίματος και έμειναν ως μνημεία σφαγέων στην ιστορία της ανθρωπότητας. Ωστόσο το κράτος σε συνεργασία με την αιμοσταγή εκκλησία και τα ΜΜΕ προσπάθησε και προσπαθεί να απάλλάξει τους δολοφόνους υποστηρικτές του πολέμου με τον χαρακτηρισμό τους ως "ήρωες". Έτσι πλανεύει τις μάζες του λαού που έχει στα χέρια του για να τις ξαναχρησιμοποιήσει σε νέα παιχνίδα εξουσίας και πλούτου. Πώς το κάνει αυτό; Μα φυσικά γεμίζοντας τα κεφάλια όσων περισσότερων μπορεί με ναρκωτικά περί "έθνους", "πατρίδας",΄"ένδοξης ιστορίας" και άλλα ωραία. Έτσι δίνει μια επίφαση δικαιολογίας στα αίσχη που διέπραξαν οι τακτικοί δολοφόνοι του χτες αλλά και για να ρίξει κάθε ηθική και συναισθηματική αναστολή στους μελλοντικούς σφαγείς που θρέφει στο στρατό του.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 23-02-2009 15:24 ]



    Για τελευταία φορά θα ρωτήσω:

    Αυτά που θέλεις εσύ τα θέλω και εγώ και όλος ο κόσμος, όμως μέχρι να πειστεί και ο «γείτονας» για να θέλει τα ίδια τι πρέπει να κάνουμε;

    Αν θέλει να επιτεθεί με όλες τις συνέπειες που έχουμε προαναφέρει τι πρέπει να κάνουμε; Πώς να τον αντιμετωπίσουμε;

    Το να φιλοσοφούμε είναι εύκολο, στην πράξη τι κάνουμε;

    Μπορείς να απαντήσεις ή δεν θέλεις;

     


    fotis70
    23.02.2009, 21:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 23-02-2009 στις 21:04 έγραψε...

    Αν γινει αυτο που λες,θα μπουνε πολυ απλα ολοι στην Ελλαδα κ θα παρουνε οτι εχουμε κ δεν εχουμε ! Πολυ λογικο . Για να γινει ειρινικος ο κοσμος αυτο το γεγονος δεν πρεπει να γινει μονο στην Ελλαδα (δηλ να ανοιξουν τα συνορα να καταργηθει ο στρατος κλπ..),πρεπει να γινει σ'ολοκληρο  τον κοσμο !...... Μα δεν ειπε κανεις πως ΤΩΡΑ πρεπει να καταργηθουν συνορα κ στρατος ! Ειπαμε την γνωμη μας απλα και η γνωμη μας ειναι πως στον στρατο πρεπει να πιγαινουν αυτοι που θελουν και οχι ολοι !
    Γιατι νομιζεις ομως πως θελουν καποιοι την παγκοσμιοποιηση? Ακριβως γι'αυτον τον λογο ( δηλ και γι'αυτον τον λογο αλλα οχι μονο) ,για να μην υπαρχει εχθρα αναμεσα στα κρατη ! Για να μην χριαζοτναι τα συνορα !Για να μην χριαζεται ο πολεμος Smile



    Αν αυτό που λές είναι για το μέλλον, τότε στο σήμερα τι πρέπει να γίνει;

    Αν πρέπει να υπάρχει στρατος, γιατί να πάω εγώ και όχι εσύ; έτσι κανένας δεν θα ήθιελε να πάει.

    Όσο για την παγκοσμιοποίηση, κράτα μικρό καλάθι για τις προθέσεις αυτών που την προωθούν! Ψάξε λίγο πιό καλά για να βρεις τι συνέπειες θα έχει! 


    noizreduction
    23.02.2009, 21:44

    Opeth θα ευχηθω μονο οταν ερθεις να μεινεις Ελλαδα να ζησεις για αρκετο διαστημα. Κρινεις και μιλας εκ του ασφαλους για καταστασεις που βιωνεις επιφανειακα κι απο αποσταση.

     

    Δυστυχως, η ουτοπικη ( και υπεροχη ) ιδεα της ειρηνης ειναι κατι που στα Βαλκανια δεν προκειται να υπαρξει ποτε. Οχι επειδη οι ιδιοι οι λαοι δε το θελουν, αλλα επειδη ο ξενος δακτυλος συμφεροντων δεν επιτρεπει την ηρεμια στην περιοχη.

     

    Μακαρι να μην υπηρχε η αναγκη, ομως υπαρχει..Και το να λες απο τη μια πως καταργεις το στρατο κι απο την αλλη πως δεν υπαρχει ελπιδα για το τωρα αλλα για το μελλον, ειναι φαση αντιφαση. Εισαι πολυ μακρια ( και χωρις προσβολη αυτο ) για να μπορεσεις να αντιληφθεις τι αναφερει ο Ελληνας που ζει στην Ελλαδα. Δε σε κανει λιγοτερο Ελληνα αυτο ( ισως περισσοτερο τυχερο ), ομως μερικες καταστασεις τις αντιλαμβανεσαι μονο οταν τις βιωσεις απο κοντα.


    alexia-vicky
    23.02.2009, 22:33

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-02-2009 στις 17:30 έγραψε...

    Samg, επί του θέματος λοιπόν:

     

    Σε διαβεβαιώ ότι ο μοναδικός θεσμός στην Ελλάδα που σου παρέχει όλα τα απαραίτητα για να ζήσεις είναι ο στρατός, και δεν χρειάζεται να σε συντηρήσει κανείς κατά το διάστημα της στράτευσής σου. Και δεν αναφέρομαι φιλολογικά (ή και παραφιλολογικά) στο στρατό, αλλά προφανώς ανήκω στους "μή προνομιούχους", ίσως και "ανόητους" (σύμφωνα με πολλές εκδοχές) που έτυχε να υπηρετήσουν τις τάξεις του στρατού. Το άν εσύ επιδιώκεις ανέσεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου (περιοδικά, τσιγάρα, εξόδους σε καφωδεία κλπ.) είναι μία προσωπική στάση την οποία και πληρώνεις προσωπικά.

     

    Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι, η κοινωνική σου ζωή, όπως και των υπολοίπων, όσο δεδομένη κι άν είναι,  δυστυχώς βασίζεται στα σώματα ασφαλείας. Από όποια πλευρά κι αν το δείς και ιδεολογία, η σημερινή "άνεση" οφείλεται καθαρά στην ισχύ. Γι' αυτό άλλωστε και κάθε "ανεπτυγμένη" χώρα, διαθέτει πρωτίστως ισχυρό στρατό. Αν φιλοσοφήσουμε το θέμα, η ισχύς μας έναντι των άλλων μας κάνει αυτό που γίναμε σήμερα (συνολικά ως ανεπτυγμένος κόσμος), καθώς το 1/6 του παγκόσμιου πληθυσμού δεν έχει να πιει νερό, την ώρα που έμείς γράφουμε σε ΠιΣι'ς. Και για να ξεδιψάσουμε εκείνους, πρέπει πρώτα να απαρνηθούμε προσωρινά τα ΠιΣι'ς, αλλά αυτή είναι τεράστια συζήτηση εκτός θέματος.

     

    Το άν η "πατρίδα", ή μάλλον για να μη μας ενοχλεί η λέξη "αυτός ο γεωιστορικός και κοινοβιακός χώρος ομοεθνών πολιτών" τον οποίο στο εξής θα ονομάζουμε π.χ. ... Τάσο (για λειτουργικούς λόγους), μπορεί να δημιουργήσει μισθοφορικό στρατό, είναι θέμα προς συζήτηση. Στη συζήτηση βέβαια αυτή, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας την πορεία των μισθοφορικών στρατών σε όλη την ιστορία. Ίσως μας βοηθήσει και το τραγούδι "Λεγεωναριος" σε στίχους του Θ. Παπακων/νου, μιας και βρισκόμαστε σε μουσικό σάιτ. Ο Τάσος λοιπόν (η κατά Πανούση ακατονόμαστη "πατρίδα"), φέρει δημόσιο χρέος περί των πολλών δις. Επιπλέον, πρόσφατα άκουσα ότι όλοι μας θέλουμε να σταματήσει ο εξοπλισμός και γενικά οι στρατιωτικές δαπάνες, προς όφελος της παιδείας. Πώς ακριβώς συνάδει η εξατομικευμένη "ανάγκη της κοινωνίας" (κοινωνία είναι η αφηρημένη έννοια που περιγράφει τον χαοτικό επικοινωνιακό ιστό μεταξύ των ανθρώπων, θα την αποκαλούμε Μπάμπη για επίσης λειτουργικούς λόγους) για επαγγελματίες οπλίτες με το όλο project (σχέδιο ή εγχείρημα ελληνιστί);

     

    Εύλογη απάντηση είναι να μειωθεί ο αριθμός των στρατιωτικών που υπηρετούν. Ετούτη η απάντηση βέβαια είναι εύκολη και -όπως συνήθως- φιλολογική. Υπηρέτησα στα Τεθωρακισμένα, τα οποία και αγοράστηκαν ως υλικά από χρήματα του πολίτη (αφηρημένη έννοια που περιγράφει την επίδραση της κοινωνίας προς τον άνθρωπο, θα την λέμε Τάκη για επίσης λειτουργικούς λόγους). Καθόλη τη θητεία μου, όλες οι εργασίες (συντήρηση, εκπαίδευση κλπ) έγιναν βεβιασμένα και "με το στανιό", λόγω ελλείψεως ανθρώπινου δυναμικού. Έχετε δοκιμάσει ποτέ να συντηρήσετε κινητήρα ενός αυτοκινήτου 2 φίλοι; Εδώ σας πληροφορώ ότι 4 άνθρωποι "συντηρούσαμε" συνολικά 4 άρματα, από εκείνα που βλέπετε στις παρελάσεις.

     

    Δεν υπάρχει πραγματικά μισθοφορικός στρατός με κύριο δόγμα την άμυνα ενός έθνους (βλέπε Μπάμπης σε γενικότερη μορφή). Οι μισθοφορικοί στρατοί ήταν πάντοτε επιθετικοί, κατακτητικοί. Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ κατά την επέκταση μπορείς να "τάξεις" επιπλέον προνόμια στους λεγεωνάριους, κατά την άμυνα δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιο "μπόνους" (πλεονέκτημα ή κίνητρο ελληνιστί).

     

    • Περα απο αυτο να διευκρινησω οτι δεν το εχω θεσει εξατομικευμνα οπως αντιληφθηκες, ουτε ανοιξα το θεμα για να πω τον πονο μου.

      Απλως θεωρω τον εαυτο μου χαρακτηριστικο παραδειγμα νεου που αυτη η υποχρεωση παρακωλυει σε πολλα επιπεδα την κοινωνικη του ζωη.

     

    Προσωπικά, διακρίνω μεταξύ των λεγομένων σου, ίσως και λανθασμένα ότι αυτή τη στιγμή "βγάζεις τον πόνο σου", πράγμα το οποίο και έντεχνα αρνείσαι. Η αναγωγή των προσωπικών απόψεων σε συλλογικές και η τοποθέτησή σου σε σημείο "χαρακτηριστικού μεγέθους", δείχνει ότι μάλλον προσωπικό είναι το θέμα κι όχι συλλογικό.

     

    Επαναλαμβάνω, λοιπόν, ότι είναι διαφορετικό να μιλήσουμε για πόλεμο και ειρήνη συνολικά, πείνα και δυστυχια, αγάπη και μίσος, και διαφορετικό να μιλάμε για στρατιωτικές θητείες σε καιρούς που ο πόλεμος δεν απέχει ούτε 300 χλμ (θυμίζω την ηχώ του πολέμου από την πρώην Ηνωμένη Γιουγκοσλαβία και νυν διασπασμένη Γιουγκοζάσταβα...).

     

    Κατά τα άλλα, παραπέμπω στο πρώτο μου ποστ, στο οποίο και έχω συνοψίσει τις απόψεις μου σε στυλ Χάμπεργκερ (μπιφτεκοσουβλάκι αθηναϊστί ή πατατοκετσαπομουσταρδομπιφτεκόψωμο Σαλονικιστί).

     

    Υ.Γ. το στυλ της γραφής δεν είναι ειρωνικό, αλλά προσπαθώ να χρησιμοποιήσω χιούμορ (ανεπιτυχώς) μιας και είναι ο κώδικας επικοινωνίας της εποχής.



     

    {#emotions_dlg.beer}


    angel-0f-darkness
    23.02.2009, 22:43

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-02-2009 στις 21:44 έγραψε...

     

    Δυστυχως, η ουτοπικη ( και υπεροχη ) ιδεα της ειρηνης ειναι κατι που στα Βαλκανια δεν προκειται να υπαρξει ποτε. Οχι επειδη οι ιδιοι οι λαοι δε το θελουν, αλλα επειδη ο ξενος δακτυλος συμφεροντων δεν επιτρεπει την ηρεμια στην περιοχη.

     

    Να ρωτησω κατι αν και ειναι εκτος θεματος.. Γιατι ολα οσα ειναι "καλα" σε αυτον τον πλανητη ειναι ουτοπικα?? Το εχω απορια.. Δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ακομα και η ειρηνη ουτοπια ειναι! {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}


    noizreduction
    23.02.2009, 23:00

    Αν υπολογισουμε την ανθρωπινη φυση χιλιαδων χρονων νομιζω πως ολες οι ομορφες θεωριες ( απο Χριστιανισμο μεχρι Κουμουνισμο ) ειναι απλως ουτοπικες εκφανσεις ρομαντικων ανθρωπων. Μακαρι να μην ηταν ετσι, αλλα αποδειξε μου εσυ που θελεις την ουτοπια πως υπαρχει καποιο μοντελο αυτη τη στιγμη ή υπηρξε στο παρελθον.


    angel-0f-darkness
    23.02.2009, 23:28

    Δικαιο εχεις. Αλλα μου φαινεται λιγο τραγικο το να κυνηγαμε κατι "απιαστο"..

    Ευχαριστω παντως!


    Opeth
    24.02.2009, 00:02

    Δεν ειναι κατι απιαστο ! Ο κοσμος γινεται συνεχως καλυτερος και ας υπαρχουν ακομα τοσα προβληματα ! Αν τα συγκρινουμε με το παρελθον ειναι πολυ καλυτερος !
    Το να ελπιζουμε και να αγονιζομαστε για ενα καλυτερο μελλον μονο ουτοπια δν ειναι. Αυτος ειναι εξαλλου ο σκοπος της υπαρξης μας ! Ηδη εχουν αλλαξει πολλα πραγματα και στο μακρινο μελλον θα αλλαξουν ακομα περισσοτερα ! Ας φυγει πρωτα με το καλο ο καπιταλισμος κ θα αρχισει και η αλλαγη ! Ειμαι πολυ εκτος θεματος τωρα γιαυτο και το κοβω εδω !


    StavmanR
    24.02.2009, 00:41

    Παιδιά, ας μην μπλέκουμε το Χριστιανισμό ή τον κομμουνισμό ή οτιδήποτε άλλο με τον πόλεμο καθ' αυτόν. Οι αλλαγές έρχονται εκ των έσω και αργά, κι όχι εντυπωσιακά και γρήγορα. Ουτοπία θεωρούνταν τα δικαιώματα των μαύρων της αμερικής μέχρι πριν από 150 χρόνια.

     

    Θέλει πολύ και διαρκή αγώνα αλλαγής μιας κοινωνίας εκ των έσω, εκ συνειδήσεως, να αλλάξει ριζικά η δομή της κοινωνίας από τη βάση της, όπως έλεγε εύστοχα ο Κορνήλιος Καστοριάδης. Ακόμη κι αυτές οι συζητήσεις μέσω ίντερνετ μπορούν να αποτελέσουν έναυσμα για να αλλάξει ο άνθρωπος τρόπο που αντιμετωπίζει τους συνανθρώπους του. Τότε η θητεία θα καταργηθεί από μόνη της, όπως κι ο στρατός καθαυτός. Μέχρι τότε, όπως έγραψε απογοητευμένος με μία τρεμάμενη αχτίδα ελπίδας στα μάτια ο Νίκος Γκάτσος:

     

    "Νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί

    με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί....

     

    Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ..."

     

    (Κεμάλ, Μάνος Χατζιδάκις)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 24-02-2009 00:49 ]


    methismeno-ksotiko
    24.02.2009, 01:03

    δεν είμαι άντρας δεν ξέρω αν ο στρατός είναι βάσανο αλλά θεωρώ πως είναι ταλαιπωρία για τα παιδιά και είναι και άχρηστο πράγμα

    χάνουν άδικα τόσο καιρό...


    panosbousalis
    24.02.2009, 03:07

    Η ανόητη δόμηση του στρατού δεν προσφέρει επί της ουσίας ούτε εκπαίδευση ούτε τίποτε άλλο εκτός από μια ισοπέδωση της προσωπικότητας. Θα αρκούσε ίσως μια βασική εκπαίδευση. Τραγικές ελλείψεις στα στρατόπεδα οδηγούν τους φαντάρους που δεν έχουν μέσον στο να κάνουν υπηρεσίες πέραν από τις δυνάμεις τους. Σε κάποια στρατόπεδα- είχα την τύχη κι εγώ να πάω σε ένα τέτοιο- 15 άτομα εκτελούν υπηρεσίες που αναλογούν σε δύναμη 40 στρατιωτών  και η βλακώδης ακαμψία του συστήματος δεν αναπροσαρμόζει τις υπηρεσίες και αφήνει τους εναπομείναντες να μαζέψουν τα ασυμάζευτα. Στο στρατό ο φαντάρος είναι στο έλεος των ανωτέρων αξιωματικών. Αν είναι συνενοήσιμοι και σχετικά λογικοί έχει καλώς. Αν όχι τότε γίνεται κομπάρσος σε ένα θέατρο παραλόγου με λιγότερο ή περισσότερο επώδυνα αποτελέσματα για την ψυχολογική και βιολογική του υπόσταση. Από το στρατό κληρονόμησα ένα σφύριγμα στο αυτί που μου κάνει συντροφιά τις ήσυχες νύχτες -και μέρες ενίοτε Smile.  

    Κάποιοι έπαθαν χειρότερα . Κάποιοι μπορεί να πέρασαν καλά. Πιστεύω όμως πως οτιδήποτε είναι ολοκληρωτικό και στερεί το δικαίωμα σχετικής έστω επιλογής, ό,τι δεν αφήνει χώρο για ευαισθησία και ελεύθερη έκφραση είναι απαράδεκτο. Αν είχα γιο και δε γούσταρε να πάει θα τον υποστήριζα. Ένας πολίτης ελεύθερος να αποφασίζει μπορεί να προσφέρει περισσότερα στην Ελλάδα. Και επιτέλους περισσότερα κονδύλια στην παιδεία και τον πολιτισμό!{#emotions_dlg.smartass}


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου http://www.myspace.com/panagiotisbousalis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 24-02-2009 03:13 ]


    noizreduction
    24.02.2009, 05:44

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 24-02-2009 στις 03:07 έγραψε...

    Σε κάποια στρατόπεδα- είχα την τύχη κι εγώ να πάω σε ένα τέτοιο- 15 άτομα εκτελούν υπηρεσίες που αναλογούν σε δύναμη 40 στρατιωτών και η βλακώδης ακαμψία του συστήματος δεν αναπροσαρμόζει τις υπηρεσίες και αφήνει τους εναπομείναντες να μαζέψουν τα ασυμάζευτα.

     

     



    Δεν φταιει το συστημα οταν το καθε καλοπαιδο βαζει το βυσματακι του για να γλυτωσει την αποστολη του σε τετοια στρατοπεδα.

    Μην ριχνουμε τις ευθυνες παντα στο κρατος οταν εμεις οι ιδιοι σαν πολιτες ( που απαρτιζουμε το κρατος ) προσπαθουμε να αποποιηθουμε τις δικες μας υποχρεωσεις ( κυριως απεναντι στους συμπολιτες μας ) εις βαρος των υπολοιπων.

    Οι ελλειψεις που αναφερεις δυστυχως θα ειναι υπαρκτες ακομα κι αν αλλαξει ο στρατος νοοτροπια ή οι αξιωματικοι γινουν πιο "λογικοι". Δεν ευθυνονται βλεπεις αυτοι για τον "θειο απο την Κορωνη" {#emotions_dlg.rolleyes}


    panosbousalis
    24.02.2009, 07:40

    Δυστυχώς όμως αυτά συμβαίνουν οπότε πάντα υπάρχουν κάποιοι ταλαίπωροι που θα την πληρώνουν. Υπό αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει καμία ουσία. Σίγουρα ο στρατός δεν είναι όπως κάποτε. Και σ' αυτό βοήθησαν οι δημοκρατικοί αγώνες που εναντιώθηκαν στη στρατοκρατία. Όμως υπάρχουν δυστυχώς ακόμα στοιχεία αλαζονικής έκφρασης εξουσίας. Όταν κάποιος κατέχει τέτοια εξουσία δίχως την απαραίτητη εσωτερική καλλιέργεια τα αποτελέσματα είναι γνωστά. Θα μου πεις και στον έξω κόσμο συμβαίνουν αυτά. Απλά μέσα σε μια αποκλεισμένη κοινότητα αλύγιστων και εν πολλοίς απαρχαιωμένων κανονισμών αυτά μεγενθύνονται επικίνδυνα. Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και η ελεύθερη βούληση, ο σεβασμός δικαιωμάτων θεωρώ πως πρέπει στην εποχή μας να είναι το πρώτο μέλημα της κοινωνίας. 

    Και αν η κατάργηση είναι δύσκολη, τότε ίσως μια πιο ευέλικτη αντιμετώπιση με περιορισμό σε μια πιο άρτια και εκσυχρονισμένη βασική ολιγόμηνη εκπαίδευση θα ήταν η λύση . Να μαθαίνεις τα απαραίτητα (άλλη μεγάλη κουβέντα το πόσο απαραίτητα είναι αλλά πρέπει να πάμε σε άλλο τοπικ) και να εκλείψουν τα κατάλοιπα του παρελθόντος, οι ανούσιες διαταγές, τα καουμπουλίκια και οι αντιδημοκρατικές αυθαιρεσίες. Έτσι θα περιορίζονταν οι άχρηστες δαπάνες του κράτους, θα ήταν πιο καταρτισμένοι και σε λιγότερο χρόνο όσοι θήτευαν και δεν θα είχε τέτοια έκταση η αδικία και το παράλογο. Είναι πολλές οι παράμετροι και ένα θέμα στο οποίο μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα. Πάντως είναι ευτύχημα να κουβεντιάζουμε έτσι. Έτσι βλέπουμε περισσότερες πτυχές και στο τέλος έχουμε σφαιρικότερη εικόνα. Smile 


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου http://www.myspace.com/panagiotisbousalis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 24-02-2009 07:56 ]


    Termite
    24.02.2009, 09:46

    Πρίν πάω στρατό, έλεγα τα χειρότερα. Οτι δηλαδή "μου κόβει τη ζωή στη μέση", "χάσιμο χρόνου" κλπ κλπ

    Μετά υπηρέτησα, πέρασα καλά (διακοπές κανονικές ειναι αρκεί να αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο στη ροή των πραγμάτων και να μή τρελαίνεσαι νομίζοντας οτι θα αλλάξεις τον κόσμο).

    1 χρόνο μετα απο όλα αυτά, εξακολουθώ να πιστεύω οτι η στρατιωτική θητεία ειναι πραγματικό χάσιμο χρόνου για έναν φιλόδοξο άνθρωπο. Για έναν οκνηρό όμως...είναι ότι ακριβώς του χρειάζεται.

    Υ.Γ: Και μια διόρθωση. Το μεγαλύτερο ποσοστό των μονίμων, ειναι πραγματικά άνθρωποι βουτηγμένοι μεσα στην οκνηρία, και τη βαρεμάρα. Έχουν δηλαδή μέσα τους την άσχημη νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων...και ειναι πραγματικά αμφιβόλου ποιότητας. Οταν λοιπόν αυτοι οι άνθρωποι ειναι βαθμολογικά "ανώτεροι" τότε μπορείτε να καταλάβεται για την χρησιμότητά τους και για το πόσο καλά επενδύονται τα δισεκατομμύρια που δαπανόνται για την άμυνα (μέσα σε αυτά ειναι και οι μισθοί αυτών που ξεκινάνε απο 900€ και φτάνουν μέχρι >5000€ το μήνα.


    fotis70
    24.02.2009, 11:04

    Χαμένος χρόνος, υποβάθμιση της προσωπικότητας, μη δημοκρατικές διαδικασίες, στέρηση βασικών αγαθών, δικαιωμάτων και ανέσεων!

    Μερικά χαρακτηριστικά του στρατού!

    Τι είναι ο στρατός; Γιατί υπάρχει;

    Από αρχαιοτάτων χρόνων ο άνθρωπο κάνει πολέμους. Για την επιβίωση, για την δόξα, για το χρήμα για την εξουσία. Κάποιος κάνει την πρώτη κίνηση και κάποιος απαντάει! Πως απαντάει όμως; Με λόγια; Χάθηκε όταν ό άλλος δεν παίρνει από αυτά! Απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Ούτε το θέλησε ούτε έχει άλλη επιλογή! Ή μάλλον έχει! Την υποταγή με ότι συνεπάγεται αυτό! Κάποιοι είναι ραγιάδες και καλά κάνουν, κάποιοι όμως δεν το αντέχουν και αντιδρούν. Αναφέρομαι σε αυτούς που αντιδρούν και θέλουν την αξιοπρέπειά τους την περιουσία τους και την τιμή τους( για να μην πώ και την ζωή τους)!

    Επειδή λοιπόν απαντάει (αμύνεται ) είναι βάρβαρος και απολίτιστος;

    Τι είναι λοιπόν ο στρατός; Είναι το μέσο αυτής της άμυνας που έχουμε σε κάθε επιβουλή και εισβολή! Είναι λοιπόν υποχρέωση όλων να περάσουν από αυτό το «λούκι» υπηρετώντας το κοινό συμφέρον! Σήμερα εσύ αύριο εγώ μετά τα παιδιά μας!

    Το δικαίωμα της επιλογής να πάω ή να μην πάω δεν το καταλαβαίνω! Αν εσύ δεν θέλεις να πας γιατί να πάω και εγώ; Αν δεν πάει κανένας τι θα γίνει;

    Με την προϋπόθεση ότι ο στρατός χρειάζεται απαντάω στα πιο πάνω ερωτήματα!

    Α)  χαμένος χρόνος. Καθόλου αν αναλογιστούμε ότι – δυστυχώς – χάριν στον στρατό έχουμε ειρήνη!

    Β) Υποβάθμιση της προσωπικότητας. Αν δεν υπήρχε ο στρατός τότε να έβλεπες την υποβάθμιση. Ρώτα τους Έλληνες της Πόλης.

    Γ) Μη δημοκρατικές διαδικασίες μέσα στον στρατό! Σενάριο( ο εισβολέας επιτίθεται και ο αξιωματικός ρωτάει τους υφισταμένους του και τους στρατιώτες: εσείς παιδιά τι λέτε να κάνουμε; Με ποιόν τρόπο να πολεμήσουμε; Ποιοι θα πάνε στις πιο δύσκολες θέσεις; Προτείνω να ψηφίσουμε και μετά τα αποτελέσματα να περιμένουμε τυχών ενστάσεις για να επικυρωθούν από το συμβούλιο της επικρατείας! Κάτι σαν το γήπεδο του ΠΑΟ!

    Δ) Στέρηση βασικών αγαθών, δικαιωμάτων και ανέσεων! Σε περίπτωση πολέμου να δεις τι θα πεί στέρηση, κρύο, αϋπνία και όλα τα σχετικά!

    Ταξίδευα κάποτε με το τραίνο και συνάντησα μια κυρία από τον Πειραιά η οποία πήγαινε φαγητό στον γιό της – που υπηρετούσε - στις Φέρρες του Έβρου γιατί είχε κρυολογίσει!  Η Μάνα είναι Μάνα και έκανε πολύ καλά, δεν την κατηγορώ ούτε την ειρωνεύομαι. Το χάλι και την κατάντια  της κοινωνίας μας δεν μπορώ!

    Ένας κόσμος χωρίς στρατούς και πολέμους είναι το ιδανικό δεν το συζητάμε.

    Το να αγωνιστούμε για κάτι τέτοιο είναι το καλύτερο και ούτε αυτό το συζητάμε!

    Μέχρι να το πετύχουμε όμως έχουμε επιλογή;

    Το να ζητάς όμως σήμερα κινήσεις που αντιστοιχούν σε υποθετικές συνθήκες του αύριο είναι τουλάχιστον επικίνδυνο για να μην πώ εκ του πονηρού!     


    samg
    24.02.2009, 13:40

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 24-02-2009 στις 11:04 έγραψε...

    Το δικαίωμα της επιλογής να πάω ή να μην πάω δεν το καταλαβαίνω! Αν εσύ δεν θέλεις να πας γιατί να πάω και εγώ; Αν δεν πάει κανένας τι θα γίνει;


     

    Θα παει αυτος που θελει!!!!

    Αυτο ειναι το point, υπαρχουν ανθρωποι που τους εκφραζει αυτο!!!

    Ας δωθουν κινητρα να το κανουν!

    Ας γινει επαγγελμα, κοινως.

    Κατα τα αλλα τε post των termite και methismeno ksotiko καλυπτουν με πολυ απλο τροπο την αποψη μου.

    Δεν περιμενα να παρει τετοια εκταση και να χωρεσει τοση αναλυση το gallup μου!

    Οσο για τιν stavmanr θα ηθελα να σου σχολιασω μερικα πραγματα step by step, βημα προς βημα ελληνιστι!

    (Το χιουμορ σου ειναι απολυτως αποδεκτο, θα ηθελα να αναφερω)

    Σε διαβεβαιώ ότι ο μοναδικός θεσμός στην Ελλάδα που σου παρέχει όλα τα απαραίτητα για να ζήσεις είναι ο στρατός, και δεν χρειάζεται να σε συντηρήσει κανείς κατά το διάστημα της στράτευσής σου. Και δεν αναφέρομαι φιλολογικά (ή και παραφιλολογικά) στο στρατό, αλλά προφανώς ανήκω στους "μή προνομιούχους", ίσως και "ανόητους" (σύμφωνα με πολλές εκδοχές) που έτυχε να υπηρετήσουν τις τάξεις του στρατού. Το άν εσύ επιδιώκεις ανέσεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου (περιοδικά, τσιγάρα, εξόδους σε καφωδεία κλπ.) είναι μία προσωπική στάση την οποία και πληρώνεις προσωπικά.

     

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΩ! ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

    θΑ ΣΤΕΡΗΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΘΑ ΚΟΨΩ!!;

    Εχω παραδειγματα προσωπικων φιλων οι οποιοι χωρις εξαιρετικες κραιπαλες με τις εξοδους τους τα εισιτηρια τους και αυτες τις διαφορες ανεσεις, -που δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ανεση κατι που εχουμε ολοι αναγκη βεβαια-, κατεληγαν σε ενα κοστος κοντα στα 300€ μηνιαια.

    Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι, η κοινωνική σου ζωή, όπως και των υπολοίπων, όσο δεδομένη κι άν είναι,  δυστυχώς βασίζεται στα σώματα ασφαλείας. Από όποια πλευρά κι αν το δείς και ιδεολογία, η σημερινή "άνεση" οφείλεται καθαρά στην ισχύ. Γι' αυτό άλλωστε και κάθε "ανεπτυγμένη" χώρα, διαθέτει πρωτίστως ισχυρό στρατό. Αν φιλοσοφήσουμε το θέμα, η ισχύς μας έναντι των άλλων μας κάνει αυτό που γίναμε σήμερα (συνολικά ως ανεπτυγμένος κόσμος), καθώς το 1/6 του παγκόσμιου πληθυσμού δεν έχει να πιει νερό, την ώρα που έμείς γράφουμε σε ΠιΣι'ς. Και για να ξεδιψάσουμε εκείνους, πρέπει πρώτα να απαρνηθούμε προσωρινά τα ΠιΣι'ς, αλλά αυτή είναι τεράστια συζήτηση εκτός θέματος.

    Συμφωνω απολυτως, για την υποχρεωτικη θητεια μιλησα, οχι τα σωματα ασφαλειας!

    Το άν η "πατρίδα", ή μάλλον για να μη μας ενοχλεί η λέξη "αυτός ο γεωιστορικός και κοινοβιακός χώρος ομοεθνών πολιτών" τον οποίο στο εξής θα ονομάζουμε π.χ. ... Τάσο (για λειτουργικούς λόγους), μπορεί να δημιουργήσει μισθοφορικό στρατό, είναι θέμα προς συζήτηση. Στη συζήτηση βέβαια αυτή, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας την πορεία των μισθοφορικών στρατών σε όλη την ιστορία. Ίσως μας βοηθήσει και το τραγούδι "Λεγεωναριος" σε στίχους του Θ. Παπακων/νου, μιας και βρισκόμαστε σε μουσικό σάιτ. Ο Τάσος λοιπόν (η κατά Πανούση ακατονόμαστη "πατρίδα"), φέρει δημόσιο χρέος περί των πολλών δις. Επιπλέον, πρόσφατα άκουσα ότι όλοι μας θέλουμε να σταματήσει ο εξοπλισμός και γενικά οι στρατιωτικές δαπάνες, προς όφελος της παιδείας. Πώς ακριβώς συνάδει η εξατομικευμένη "ανάγκη της κοινωνίας" (κοινωνία είναι η αφηρημένη έννοια που περιγράφει τον χαοτικό επικοινωνιακό ιστό μεταξύ των ανθρώπων, θα την αποκαλούμε Μπάμπη για επίσης λειτουργικούς λόγους) για επαγγελματίες οπλίτες με το όλο project (σχέδιο ή εγχείρημα ελληνιστί);

     

    Αυτο λυπαμαι που το παραδεχομαι δημοσια, αλλα αν γινει μισθοφορικος ο στρατος, σου λεω εγω μετα αν θα αγχωθει ο Ελληνας για την παιδεια!

    Παντως σε αυτη την περιπτωση να αναφερθει οτι θα αποτελεσει επαγγελματικη λυση για πολυ κοσμο, και αυτο μονο σαν θετικο μπορω να το εκλαβω!

    Εύλογη απάντηση είναι να μειωθεί ο αριθμός των στρατιωτικών που υπηρετούν. Ετούτη η απάντηση βέβαια είναι εύκολη και -όπως συνήθως- φιλολογική. Υπηρέτησα στα Τεθωρακισμένα, τα οποία και αγοράστηκαν ως υλικά από χρήματα του πολίτη (αφηρημένη έννοια που περιγράφει την επίδραση της κοινωνίας προς τον άνθρωπο, θα την λέμε Τάκη για επίσης λειτουργικούς λόγους). Καθόλη τη θητεία μου, όλες οι εργασίες (συντήρηση, εκπαίδευση κλπ) έγιναν βεβιασμένα και "με το στανιό", λόγω ελλείψεως ανθρώπινου δυναμικού. Έχετε δοκιμάσει ποτέ να συντηρήσετε κινητήρα ενός αυτοκινήτου 2 φίλοι; Εδώ σας πληροφορώ ότι 4 άνθρωποι "συντηρούσαμε" συνολικά 4 άρματα, από εκείνα που βλέπετε στις παρελάσεις.

    Συγχαρητηρια αλλα τι;

    Επρεπε να ειστε περισσοτεροι να πολλαπλασιαστει η μιζερια και η δυσφορια;;

    Εγω δεν θα το ηθελα, και ας με ταλαιπωρουσε η κατασταση.

    Δεν υπάρχει πραγματικά μισθοφορικός στρατός με κύριο δόγμα την άμυνα ενός έθνους (βλέπε Μπάμπης σε γενικότερη μορφή). Οι μισθοφορικοί στρατοί ήταν πάντοτε επιθετικοί, κατακτητικοί. Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ κατά την επέκταση μπορείς να "τάξεις" επιπλέον προνόμια στους λεγεωνάριους, κατά την άμυνα δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιο "μπόνους" (πλεονέκτημα ή κίνητρο ελληνιστί).

     

    ΟΚ, αλλα ειλικρινα πιστευεις οτι η γενια 20-30 θα ειναι καλυτερη στο να υπερασπιστει;;;

    ή οτι της παρεχονται τετοια εφοδια;

    Η οτι διατιθεται να δωσει τη ζωη της για αιματοχυσιες εξουσιων;!!!

    Αν γινει καμμια στραβη, τα μπογαλακια μου, οσους μαζεψω στο διαβα μου και τιην καναμε altogether.

    Τις κ"%¬ες του καθενος πολεμοχαρη εγω δεν τις πληρωνω.

    Επαναλαμβάνω, λοιπόν, ότι είναι διαφορετικό να μιλήσουμε για πόλεμο και ειρήνη συνολικά, πείνα και δυστυχια, αγάπη και μίσος, και διαφορετικό να μιλάμε για στρατιωτικές θητείες σε καιρούς που ο πόλεμος δεν απέχει ούτε 300 χλμ (θυμίζω την ηχώ του πολέμου από την πρώην Ηνωμένη Γιουγκοσλαβία και νυν διασπασμένη Γιουγκοζάσταβα...).

    Πες με Α.Τ.Ι.Α. αλλα δεν πιστευω οτι απειλουμαστε με τιποτα σχετικο.-

    Παντως τελος θα ηθελα σκοπιμα να αναφερω τα εξης.

    Ουδεποτε ειπα οτι η θητεια ειναι εβασταχτη, ουτε πιστευω οτι θα μου δημιουργησει αυτοκτονικες τασεις, απλα εχω καλυτερα πραγματα να κανω.

    Ο σκοπος μου εξαρχης ηταν λιγο πιο.... επιδερμικος ως προς την προσεγγιση.

    Κατα τα αλλα θα ηθελα να σημειωθει οτι ΠΟΤΕ δεν θα κατεφευγα σε διαφορες καταπτυστες συμπεριφορες οπως να βγαλω τρελοχαρτο, να επινοησω καποια αναπηρια κλπ προκειμενου να αποφυγω την θητεια μου.

    Το θεωρω αδικο και ανεντιμο.

    Βεβαια θα εξαντλουσα καθε θεμιτο και νομιμο μεσο για να το κανω...

    Αυτα.!


    -----------------
    Δεν κάνεις καριέρα ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια μιας ακάθαρτης σκάλας. Πρέπει να βρεθείς σ’ένα πολυτελέστατο ασανσέρ με κατάλληλους ανθρώπους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : samg στις 24-02-2009 13:45 ]


    StavmanR
    24.02.2009, 14:23

    samg, ας πάρω κι εγώ λοιπόν τους ισχυρισμούς σου έναν-έναν για να δούμε πού θα καταλήξουμε:

     

    ---------

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΩ! ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

    θΑ ΣΤΕΡΗΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΘΑ ΚΟΨΩ!!;

    Εχω παραδειγματα προσωπικων φιλων οι οποιοι χωρις εξαιρετικες κραιπαλες με τις εξοδους τους τα εισιτηρια τους και αυτες τις διαφορες ανεσεις, -που δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ανεση κατι που εχουμε ολοι αναγκη βεβαια-, κατεληγαν σε ενα κοστος κοντα στα 300€ μηνιαια.

    ----------

    Στις τάξεις του στρατού υπηρετούν παιδιά οικογενειών που δεν βγάζουν 300 ευρώ το χρόνο συνολικά. Κι όμως μια χαρά ζουν και μάλιστα πολλά είναι πραγματικά ευγνώμονες για τα βασικά που τους προσφέρουν. Προφανώς οι φίλοι στους οποίους αναφέρεσαι δεν σχετίζονται με τέτοιες καταστάσεις, ούτε και πρόκειται να αναλωθώ περιπτωσιολογικά στις προσωπικές διαθέσεις και προτιμήσεις του καθενός. Αρκεί μόνο να σου πω ότι 300 ευρώ μηνιαίως είναι 10 ευρώ τη μέρα. Τόσα περίπου ξοδεύω συνολικά για το ενοίκιο και την τροφή εδώ έξω, όπότε και τίθεται εκτός συζητήσεως, ως υπερχλιδή για ένα μέρος που σου προσφέρει τα δύο παραπάνω δωρεάν.

    Σχετικά με τα τσιγάρα, είναι προσωπική προτίμηση. Εκείνος που έχει οικονομικό πρόβλημα σίγουρα το πρώτο που κόβει είναι το τσιγάρο, ειδάλλως υφίσταται τις συνέπειες της προσωπικής επιλογής. Αν εγώ δηλώσω εθισμένος στις γαρίδες, θα πρέπει κάθε μέρα να μου προσφέρουν γαρίδες;

     

     

     

    ---------

    Συμφωνω απολυτως, για την υποχρεωτικη θητεια μιλησα, οχι τα σωματα ασφαλειας!

    -------

    Εδώ πιάστηκες από δύο λέξεις της πρώτης πρότασης, ενώ στην πραγματικότητα η όλη παράγραφος είναι αρκετά σαφής ότι αναφέρομαι στα ένοπλα σώματα (στρατός + σώματα ασφαλείας). Είναι μία ευφυής αποφυγή της ουσίας, χωρίς όμως να είναι εξίσου ευφυής ως στάση στη συζήτησή μας. Ο λόγος για τον οποίο έχεις Πισι οφείλεται πρωτίστως στους ανθρώπους που σκοτώνονται και στη συνέχεια στους ανθρώπους που επιβιώνουν. Ξαναδιάβασε την παράγραφο αυτή.

     

     

     

    ------

    Αυτο λυπαμαι που το παραδεχομαι δημοσια, αλλα αν γινει μισθοφορικος ο στρατος, σου λεω εγω μετα αν θα αγχωθει ο Ελληνας για την παιδεια!

    Παντως σε αυτη την περιπτωση να αναφερθει οτι θα αποτελεσει επαγγελματικη λυση για πολυ κοσμο, και αυτο μονο σαν θετικο μπορω να το εκλαβω!

    ------

    Στην πρώτη πρόταση μάλλον αποδέχεσαι έμμεσα (με χιούμορ) ότι μισθοφορικός στρατός σημαίνει διάτρητα σύνορα και αναξιοπιστία, οπότε και δεν υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογήσω επιπλέον.

    Στην δεύτερη, αναφέρεσαι ορθώς σε επαγγελματική αποκατάσταση. Βέβαια, δεν σκέφτηκες ότι πρόκειται για θέσεις υπηρεσίας, τις οποίες δεν αντέχει πλέον η ελληνική οικονομία. Δεν πρόκειται για θέσεις παραγωγής (αγρότες, βοσκοί, βιοτεχνίες κλπ) οι οποίες θα τονώσουν την οικονομία, αλλά για θέσεις σπατάλης εθνικών κονδυλίων, που φυσικά θα είναι απολύτως εις βάρος των υπολοίπων (παιδεία, πολιτισμός όπως ανέφερες, κλπ.). Προτιμώ να πληρώνουμε θέσεις εργασίας βοσκών με 1000 ευρώ το μήνα ανεξαρτήτου παραγωγής, παρά να σπαταλάμε σημαντικό μέρος των πόρων για μία δουλειά που κοστίζει στον καθένα μας 1 χρόνο υπηρεσίας.

     

     

     

    -----

    Συγχαρητηρια αλλα τι;

    Επρεπε να ειστε περισσοτεροι να πολλαπλασιαστει η μιζερια και η δυσφορια;;

    Εγω δεν θα το ηθελα, και ας με ταλαιπωρουσε η κατασταση.

    -----

     

    Ευχαριστώ αλλά τί ...τί;

    Έπρεπε να είμαστε περισσότεροι για να ελαττωθεί η μιζέρια και η σπατάλη. Όταν κάνεις μετακόμιση στο σπίτι σου, είναι καλύτερο να είσαι μόνος ή με άλλους 5; Θα διαπιστώσεις ότι οι άλλοι 5 δεν προσφέρουν μόνο εργατικά χέρια, αλλά συμπαράσταση, φιλία, παρέα κλπ. Τώρα λοιπόν που θα κάνεις τη θητεία σου, θα δεις πώς είναι να είσαι ο μοναδικός στρατιώτης του λόχου σου (κυριολεκτώ), και να πρέπει κάθε μέρα να σκουπίζεις μόνος, να σφουγγαρίζεις μόνος, να καθαρίζεις τα αποφάγια σου και φυσικά να εκτελείς σκοπιά μόνος με μισθοφόρους να σε διατάζουν κλπ.

     

     

     

     

    ----

    ΟΚ, αλλα ειλικρινα πιστευεις οτι η γενια 20-30 θα ειναι καλυτερη στο να υπερασπιστει;;;

    ή οτι της παρεχονται τετοια εφοδια;

    Η οτι διατιθεται να δωσει τη ζωη της για αιματοχυσιες εξουσιων;!!!

    Αν γινει καμμια στραβη, τα μπογαλακια μου, οσους μαζεψω στο διαβα μου και τιην καναμε altogether.

    Τις κ"%¬ες του καθενος πολεμοχαρη εγω δεν τις πληρωνω.

    -----

     

     

     

     

    Οι "αιματοχυσίες των εξουσιών" θα σε αγγίξουν ακόμα κι αν πάς στο φεγγάρι με την επόμενη αμερικανική αποστολή "Κολούμπια 14". Είτε εσένα άμεσα είτε τους γονείς είτε τους φίλους. '

    Ενώ τις κ&^%(#ς του κάθε πολεμοχαρή δεν τις πληρώνεις, μέχρι τώρα δεν σε πείραξε που τις γεύεσαι ιδιαίτερα ευχάριστα.

     

    ----

    Πες με Α.Τ.Ι.Α. αλλα δεν πιστευω οτι απειλουμαστε με τιποτα σχετικο.-

    -----

    Δεν σε λέω Α.Τ.Ι.Α. γιατί εκείνα εικάζω ότι τουλάχιστον διαθέτουν αισθητήρες επικίνδυνων προσεγγίσεων μιας και πρόκειται (σύμφωνα με μαρτυρίες) για ιπτάμενα αντικείμενα.

     

     

     

    Δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι, μιας και το να πειστεί κάποιος εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από εκείνον. Απλά, μην θεωρείς ανόητους όλους εκείνους που πήγαν για να υπηρετήσουν εσένα, εν γνώση ή εν αγνοία τους. Γιατί με το να θεωρείς έξυπνους εκείνους που δεν πηγαίνουν, προφανώς το δεύτερο σκέλος είναι αυτονόητο.

     

    Το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι θέλει να μισθώνεται άμεσα με υλικά αγαθά για οτιδήποτε κάνει. Θεωρεί χρέος των υπολοίπων να φροντίζουν για εκείνον, ωσάν να του οφείλει η ανθρωπότητα προαιώνιο χρέος. Χρησιμοποιεί την λέξη "παραγωγικός" για να προσδιορίσει ουσιαστικά "απαγωγή αγαθών" από τους άλλους προς τις τσέπες του. Χρησιμοποιεί τις λέξεις "αγάπη", "ειρήνη" για να εκμεταλλευτεί την  συναισθηματική εκεχυρία και τις επικοινωνιακές γκρίζες ζώνες προς ίδιον όφελος. Είμαστε επαγγελματίες πολίτες, κατ' εικόνα των πολιτικών μας (μάλλον το αντίστροφο). Κι όπως ανέφερα στο παράδειγμα με τη μετακόμιση, θεωρούμε ότι ακόμη κι ο αδερφός μας οφείλει να μας μισθώσει επειδή του κουβαλήσαμε τον καναπέ...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 24-02-2009 14:36 ]


    samg
    24.02.2009, 14:58

    επαναλαμβανω:

    Παντως τελος θα ηθελα σκοπιμα να αναφερω τα εξης.

    Ουδεποτε ειπα οτι η θητεια ειναι εβασταχτη, ουτε πιστευω οτι θα μου δημιουργησει αυτοκτονικες τασεις, απλα εχω καλυτερα πραγματα να κανω.

    Ο σκοπος μου εξαρχης ηταν λιγο πιο.... επιδερμικος ως προς την προσεγγιση.

    Κατα τα αλλα θα ηθελα να σημειωθει οτι ΠΟΤΕ δεν θα κατεφευγα σε διαφορες καταπτυστες συμπεριφορες οπως να βγαλω τρελοχαρτο, να επινοησω καποια αναπηρια κλπ προκειμενου να αποφυγω την θητεια μου.

    Το θεωρω αδικο και ανεντιμο.

    Βεβαια θα εξαντλουσα καθε θεμιτο και νομιμο μεσο για να το κανω...

    Δεν θεωρω εξυπνο καποιον που δεν υπηρετει.

    Εαν το κανει παρατυπα μπορω να πω οτι τον θεωρω μεχρι και χαμερπη.

    Διευκρινιζω οτι μιλαω για την υποχρεωτικη στρατευση γιατι κατα τα αλλα ο στρατος καλως υπαρχει.

    Και το αστειακι περι του μισθοφορικου στρατου υπονοουσε οτι θα χαρει τοσος κοσμος αν ποτε συμβει που -δυστυχως- θα σταματησει να αποδιδει την λυση χρηματοδοτησης της παιδειας στην μειωση στρατιωτικων κονδυλιων.

    Εν τελει αυτο που λεω ειναι οτι η θητεια σαν θεσμος αντιδιαστελλεται με την κοινωνικη κουλτουρα οποως εχει διαμορφωθει και κατι απο τα 2 πρεπει να αλλαξει.

    Οσο για την υπερχλιδη, δεν μπορω να δειξω ευγνωμωσυνη για τα βασικα.

    Αν ηταν ετσι θα επρεπε να ειμαστε πανευτυχεις που επιβιωνουμε!

    Α! και δεν εχω pc... χρησιμοποιω αλλου, καθοτι μεσα στην υπερχλιδη μου δεν μπορω να διαθεσω το αντιστοιχο ποσο!


    fotis70
    24.02.2009, 22:38

    Για ένα πράγμα είναι άδικος ο στρατός σαν θεσμός! Για έναν άνδρα και μια γυναίκα που τελειώνουν ταυτόχρονα τις σπουδές τους και θέλουν να βγουν στην αγορά εργασίας οι γυναίκες πλεονεκτούν γιατί κερδίζουν χρόνο!