ελληνική μουσική
    583 online   ·  210.833 μέλη

    Τεχνη του Εγκαστριμυθου!!!

    sickhorse
    20.02.2009, 23:45

    Προσπαθω να μαθω την τεχνη ενος εγκαστριμυθου.,...

    Εδω και καιρο...αλλα χωρις αποτελεσμα...

    μηπως ξερετε κανα καλο τροπο να μαθω αυτην την μυστηριωδη τεχνη?

    Ευχαριστω!


    giorth
    21.02.2009, 02:48

    Ω καλέ μου φίλε/φίλη νομίζω πως θα σε απογοητεύσω... Απ'όσο ξέρω αυτό το μοναδικό ταλέντο το έχει κάποιος εκ γενετής!!


    GinakiZouzounaki
    22.02.2009, 21:36

    τι είναι αυτό?? πρώτη φορά το ακούω!!! Wink


    -----------------
    Τζινάκι ζουζουνάκι!!!! [όπως με φωνάζει και ο ξάδελφος!!! χιχι]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GinakiZouzounaki στις 24-02-2009 15:30 ]


    Bosey
    24.02.2009, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος GinakiZouzounaki στις 22-02-2009 στις 21:36 έγραψε...

    τι είναι αυτό?? πρώτη φορά το ακούω!!! Wink


    -----------------
    Τζινάκι ζουζουνάκι!!!! [όπως με φωνάζει και ο ξάδελφος!!! χιχι]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GinakiZouzounaki στις 24-02-2009 15:30 ]



    http://el.wiktionary.org/wiki/εγγαστρίμυθος


    rollinngstone
    09.12.2009, 16:14

    Έχω ακούσει κι εγώ για τους εγγαστρίμυθους και απορώ πώς στο καλό τα καταφέρνουν να το κάνουν. Και θέτω αυτό το ερώτημα. Υπάρχουν πράγματι τέτοιο άνθρωποι ή είναι απλά ένας μύθος, που εξάλλου βγαίνει από το ίδιο το όνομα: εγγαστρι-μυθός !!


    Moonchild92
    09.12.2009, 20:00

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 09-12-2009 στις 16:14 έγραψε...

    Έχω ακούσει κι εγώ για τους εγγαστρίμυθους και απορώ πώς στο καλό τα καταφέρνουν να το κάνουν. Και θέτω αυτό το ερώτημα. Υπάρχουν πράγματι τέτοιο άνθρωποι ή είναι απλά ένας μύθος, που εξάλλου βγαίνει από το ίδιο το όνομα: εγγαστρι-μυθός !!



    Φυσικά και υπάρχουν εγγαστρίμυθοι! Όπως μπορεί να είδες στο παραπάνω link, η λέξη "μύθος" δεν έχει την έννοια της φανταστικής ιστορίας, αλλά αυτή της ομιλίας (εν+γαστήρ+μύθος). Ορισμένοι, μάλιστα, το εκμεταλλεύονται για την καριέρα τους... Για παράδειγμα:

    Έχω πάντως την εντύπωση πως δεν είναι έμφυτο, αλλά μπορεί κάποιος να γίνει εγγαστρίμυθος. Δυστυχώς, δεν έχω βρει στα σίγουρα πληροφορίες, αλλά θα ενημερώσω αν βρω.....


    rollinngstone
    09.12.2009, 21:34

    XAXAXAXAXA!!! Πολύ καλό!!! Όντως έχεις δίκιο. Και εγώ πριν όταν αναφέρθηκα στους εγγαστρύμιθους πιο πολύ για αστείο το είπα, αλλά αν πράγματι συμβαίνει αυτό άνθρωποι να μιλάν από μέσα τους φωναχτά  τότε είναι αξιοθαύμαστο, πόσο μάλιστα όταν βγαίνει και γελιο. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έμαθα και κάτι καινούργιο.


    blacksheep
    11.12.2009, 03:31

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 21-02-2009 στις 02:48 έγραψε...

    Ω καλέ μου φίλε/φίλη νομίζω πως θα σε απογοητεύσω... Απ'όσο ξέρω αυτό το μοναδικό ταλέντο το έχει κάποιος εκ γενετής!!



    και εγω ετσι εχω ακουσει....δε νομιζω οτι ειναι κατι που μπορει να διδαχθει

     


    freddieKrueger
    12.12.2009, 18:20

    Anarwtithite to ekshs:Einai dynato na milaei kapoios xwris na kounaei ta xeilh tou?Cool


    rollinngstone
    12.12.2009, 20:30

    Εγώ έχω ακούσει- αλλά δεν είμαι σίγουρος- ότι οι εγγαστρίμυθοι μιλάν με το στομάχι!!! Για να πω την αλήθεια μου φαινεται τόσο απίθανο  που πιο πιθανό θα ήταν  να έβλεπα μπροστά μου τον Τζιμι Χεντριξ να μου κουνάει το χέρι.